Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206
+380960007749

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 55А

Новини: Навчальної психолого-консультативної лабораторії. Частина І

Особисті межі та ефективна комунікація

 

Продовжуємо співпрацю навчальної психолого-консультативної лабораторії з Berdiansk Access group. Цього разу для студентів групи 2021-2023 завідувачка лабораторії Марина Радіонова провела майстер-клас «До цих пір і не далі».
Основою заняття стала думка про те, що розуміючи та поважаючи особистісні кордони (власні та оточуючих) можна досягти успіху у ненасильницькій комунікації. Адже коли людина усвідомлює межі власного особистого простору, вміє коректно про це повідомити оточенню, а також поважає комфорт інших людей, то може безконфліктно взаємодіяти з іншими.
Тому, на майстер-класі за допомогою арт-терапевтичної техніки та метафоричних асоціативних карт студенти пізнавали межі власного комфорту та дізналися, що у кожного ці межі різні. Саме тому важливо розуміти, приймати та поважати кордони тих, з ким взаємодієш, навіть якщо з чимось не згоден.
Таким чином, заняття сприяло самопізнанню, відновленню психологічного комфорту та формуванню взаємоповаги.

 

 


 

Новий рік починаємо з навчання

 

Якісна психологічна складова освітнього процесу у БДПУ потребує постійного підвищення кваліфікації та оволодіння ефективними інструментами надання психологічної допомоги. Для цього викладачі кафедри психології та студенти спеціальності 053 Психологія проходять навчальні програми різної спрямованості.
Протягом осені 2021 року та січня 2022 року асистент кафедри психології, завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова та здобувач вищої освіти спеціальності 053 Психологія заочної форми навчання Артем Полуляхов пройшли сертифіковане навчання «Метафоричні асоціативні карти для роботи та життя».
Під час трьох навчальних модулів учасники розглянули такі теми:

 

  • Основи роботи з МАК. Особливості формулювання запитів клієнта за допомогою МАК.
  • Терапевтична робота з травмою за допомогою МАК та для особистісного зростання.
  • Побудова здорових відносин на основі МАК.
  • Особливості використання МАК у психологічних іграх.
  • Акватерапія.

Навчальний тренер – гештальт-терапевт, експерт у роботі з МАК, акватерапевт Ірина Лебідь пояснила учасникам специфіку використання МАК у роботі з різними клієнтськими запитами. Та родзинкою даних навчальних курсів є те, що усе навчання відбувається на практиці, під час виконання вправ та безпосередньої роботи з МАК.
Таким чином, психологи та психологині, що пройшли навчальний курс, отримали цінні професійні знання та власний терапевтичний досвід.

 

 

 

 

 


 

Мій вдалий рік

 

«Причина номер один, чому більшість людей не отримують те,
чого вони хочуть, — вони не знають, чого саме вони хочуть»
Саме тому завершували навчальний рік здобувачі вищої освіти БДПУ  участю у майстер-класі «Мій вдалий рік», який провела завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова
Майстер-клас напередодні Нового року був присвячений аналізу успішності учасників у році, що закінчується та плануванню цілей на майбутнє. Проте ключовим завданням було усвідомлення істинних бажань та прагнень у кожній сфері життя: духовній, фінансовій, соціальній, інтелектуальній тощо.
Результатом зустрічі стало складання детального списку цілей на наступний рік та визначення способів їх досягнення.
Бажаємо успіхів у отриманні бажаного!

 

 

 


 

Спіраль самопізнання

 

Не дивлячись на трансформації, яких зазнав освітній процес в останні роки – дещо лишається незмінним. Незмінно в навчальній психолого-консультативній лабораторії  проводять День психологічних ігор. Зважаючи на карантинні обмеження, у грудні було проведено онлайн психологічну гру «Спіраль самопізнання». Ведуча – завідувачка лабораторії  Марина Радіонова.

Учасниці працювали з індивідуальними запитами. Кожна дізналася, що саме її турбує та не влаштовую в конкретній сфері її життя, чому це відбувається, які страхи та переконання перешкоджають вирішенню даних проблем, а також, що треба робити щоб досягнути бажаного.

Як завжди було цікаво та плідно.

До нових зустрічей!

 

 

 


 

У пошуках чарівної палички

 

Після знайомства з власними «тарганами» та напередодні новорічних свят здобувачі першого курсу спеціальності 061 Журналістика виявили бажання пізнати себе ще краще та знайти ресурси для здійснення бажань. А що може бути кращим, аніж оводі ти вірою власні сили та вміти цим користуватися? Саме усвідомленню власних сильних сторін першокурсники присвятили час та взяли участь у майстер-класі, проведеному завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою.

На занятті майбутні журналісти провели детальний SWOT-аналіз власної особистості, вивчили слабкі та сильні сторони, проаналізували можливі ризики та вразливі місця власної особистості, а за допомогою МАК учасники отримали цінні ресурсні підказки та визначили власний рецепт віри в себе.

 

 


 

Тренінг особистісного та професійного зростання для майбутніх хореографів

 

Професійна підготовка майбутніх фахівців у БДПУ  крокує в ногу з часом й розширює межі освітнього матеріалу для своїх здобувачів. Свідченням цього є включення до освітньої програми «Хореографія» дисципліни «Тренінг особистісного та професійного зростання», яка має на меті створення умов для особистісного та професійного зростання здобувачів вищої освіти, їх гармонійного розвитку та формування у них компетентностей високоефективної особистості.

Тренінгова робота асистента кафедри психології Марини Радіонової зі здобувачами денної та заочної форм навчання була дуже насичена й спрямована на самопізнання, самопрезентацію майбутніх хореографів, формування у них вміння ставити та досягати цілі, знаходити ресурси для успішного та щасливого життя.

На тренінгових заняттях було використано арт-терапевтичні техніки, роботу з МАК та вправи з когнітивно-поведінкового напряму.

Позитивні відгуки та написані есе, які підсумовували всю тренінгові роботу свідчать про ефективність впровадження освітньої компоненти та розвиток у майбутніх хореографів свідомого та відповідального ставлення до власного життя й вибраної професії.

 

 


 

Знайомство з власними тарганами…

 

Самопізнання – це непреривний процес, завжди є що дослідити та в які куточки власної душі зазирнути. А в навчальній психолого-консультативній лабораторії створюються для цього усі умови.

Цього разу здобувачів вищої освіти було запрошено на «знайомство з власними тарганами». Саме під такою назвою завідувачкою лабораторії Мариною Радіоновою  було проведено дві зустрічі, участь в яких взяли здобувачі вищої освіти спеціальностей 061 Журналістика, 053 Психологія та 024 Хореографія.

Робота учасників була спрямована на усвідомлення глибинних переживань, страхів, а також рис особистості які створюють труднощі у різних сферах життя. Так звані «таргани» є у кожного, розуміючи їх та знаючи, як спрямовувати їх для в «позитивне русло», особистість вчить ся керувати власним життям. Тому, на майстер-класі, за допомогою метафоричних асоціативних карт «Таргани в моїй голові», студенти та студентки дізналися про власні яскраво виражені риси характеру, усвідомили причини та наслідки такого «зациклення» на ситуації, навчилися приймати їх як частину власної особистості, «миритися та товаришувати з власними тарганами». А наприкінці зустрічі, за допомогою спеціальної вправи, учасники майстер-класу визначили відповідальних та ресурсних тарганів, тобто знайшли інструменти для вирішення актуальних проблем.

 

 


 

У ПОШУКАХ СЕБЕ

 

Ключі до успіху не час,
Ключі до успіху – Ви самі,
а час лише підбирає ключі.

 

Такими словами 25.11.2021 р. розпочався майстер-клас «Ключі до самого себе» гості навчальної психолого-консультативної лабораторії асистентки кафедри психології  Вікторії Федорик.
Людині може здаватися, що вона знає про себе все, але, як відомо, чим більше пізнаєш себе, тим краще усвідомлюєш, як багато ще було невідомого. Тому, майстер-клас було спрямовано саме на пізнання себе, розкриття власного особистісного потенціалу та формування адекватного ставлення до себе.
За 2 години роботи учасникам вдалося креативно познайомитися один з одним за допомогою техніки «Мій дім»; діагностувати рівень самооцінки; зрозуміти, що чи хто впливає на їхнє життя.
Виконуючи техніки «Опора на себе», «Ярлики», «Пропрацювання власної тіні», здобувачам вищої освіти вдалося визначити як боротися з «внутрішнім критиком»; знайти ресурси, що надають відчуття стійкості, надійності, а отже – безпеки; усвідомити власні якості, що додають сил та наснаги, можливості поважати себе, гордитися; допомагають у складні моменти життя.
Підсумовуючи, учасники майстер-класу зазначили, що вивчати і вдосконалювати себе людина може все своє життя.
Дякуємо їм за довіру, відкритість, приємну атмосферу та бажання самовдосконалюватися. До нових зустрічей!

 

 


 

Як кайфувати від життя?

 

Чи знаєте ви, що дарує вам задоволення? Що наповнює вас енергією, а ваше життя – сенсом? Від чого ви «кайфуєте»?
Начебто елементарні питання, але інколи так важко на них відповісти. Адже зараз життя таке інтенсивне, так багато справ, обов’язків та повсякденних проблем, а ще інформаційна інтоксикація та міжсособистісні конфлікти. Все це перетворює наше життя на рутину, де головним завданням є «вижити». Де взяти на все це сил та натхнення, коли інколи не вистачає часу щоб просто прислухатися до власних потреб?.. Але ж саме від ступеню їх задоволення залежить наше самопочуття та якість життя загалом.
Приводом для того щоб здобувачі вищої освіти БДПУ зупинилися й пізнали себе, усвідомили власні бажання й джерела задоволеності життям, стало проведення майстер-класу «Життя в кайф». Разом з ведучою, завідувачкою навчальної психолого-консультативної лаборатої Мариною Радіоновою , учасниці зустрічі склали ментальну карту «Образ бажаного майбутнього», в якій детально розписали свої потреби та шляхи досягнення бажаного, щоб щоденно отримувати задоволення від життя.

 

 


 

WOW-ефект!

 

26 жовтня 2021 студенти групи 1 ГМЛА відвідали надзвичайно цікавий і корисний тренінг зі soft skills від Марини Радіонової , завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії  БДПУ.
Тренінг був пізнавальним, адже ми дізналися, що таке soft skills, чим вони корисні і де знадобляться. Працюючи в приємній та невимушеній атмосфері, з’ясували, як варто взаємодіяти в команді під час розв’язання будь-яких питань, як бути гнучкими у вирішенні потенційних конфліктів, як застосовувати навички тайм-менеджменту тощо. Таким чином, кожен зміг розібратися у своїх перевагах та визначити напрямки, які варто розвивати. Впевнена, що після тренінгу, soft skills стали надбанням усієї групи 1ГМЛА.
Висловлюємо подяку деканату факультету філології та соціальних комунікації, куратору групи 1ГМЛА Оксані Халабузар, тренеру Марині Радіоновій та керівництву Бердянського державного педагогічного університету  за надання цінного досвіду і незабутніх вражень!

 

 


 

В Україні триває кампанія “16 днів проти насильства”…

 

Домашнє насильство – це не лише історії про приниження, стусани та побої між чоловіком та жінкою… Це заборона батьку спілкуватися зі своєю дитиною після розлучення. Це знущання над батьками похилого віку. Це бажання «вилікувати» свою дитину від гомосексуальності. Це обмеження у спілкуванні із друзями. Це заборона працювати або навпаки – примус до праці.
Домашнє насильство – те, що може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі чи соціального статусу.
Ці та багато інших не менш важливих питань було обговорено в рамках кураторської години здобувачками 41ПО групи, спеціальність 013 Початкова освіта та їх кураторкою Мариною Радіоновою.
Розглянувши види домашнього насилля, їх ознаки та способи захисту, здобувачки вирішили поділитися цією інформацією з оточенням. Саме тому, учасники освітнього процесу БДПУ та підписники сторінки навчальної психолого-консультативної лабораторії в Інстаграм @psy.lab.bdpu мали можливість дізнатися маркери домашнього насилля та телефони, за якими можна звертатися за захистом.
Закликаємо, не мовчіть! Не годуйте насилля своєю бездіяльністю!

 

 


 

Майстер-клас з розвитку стресостійкості

 

Пандемія COVID-19 і пов’язані з нею карантинні обмеження стали серйозним викликом для людей всього світу. Не виключенням є і здобувачі вищої освіти, які у період дистанційного навчання опиняються у ситуації соціальної ізольованості. Одним із важливих соціальних і психологічних наслідків є стрес і наростання страхів – з одного боку, за життя і здоров’я, а з іншого – за процес і результативність навчання.
Тому, з метою профілактики негативних наслідків, що пов’язані із карантинними обмеженнями, для здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота був організований майстер-клас із розвитку стресостійкості.
Захід організувала і провела Марина Радіонова, завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології  БДПУ за ініціативи викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.
У ході роботи майбутні соціальні працівники опрацювали основні поняття, емоції та почуття, які пов’язані зі стресом і стресовим станом, а також за допомогою цікавих вправ та технік навчилися обробляти неприємні ситуації та оволоділи навичками експрес-допомоги при стресі.
Зазначимо, що досвід боротьби зі стресом корисний не тільки для особистісного розвитку здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота, але й стане їм у нагоді під час майбутньої професійної діяльності.
Викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та майбутні соціальні працівники висловлюють вдячність Марині Радіоновій, завідувачці навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології БДПУ за цікаве та змістовне дозвілля.

 

 


 

Як жити в “кайф”: психологічний тренінг для студентів-германістів

 

5 і 11 листопада 2021 року пройшли психологічні тренінги від завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової для здобувачів вищої освіти академічних груп 1ГМЛА і 2ГМЛА факультету філології та соціальних комунікацій. Захід було сфокусовано на визначення усвідомленого ставлення до актуальних потреб особистості та ресурсів для їх задоволення.
Після тренінгу студенти поділились своїми враженнями.
Алєксєєнко Діана: «Тренінг “Життя в кайф” був дуже цікавим та гармонійним. Що ж ми робили? По-перше, почали описувати образ нашого майбутнього за категоріями, наприклад, “Моя особистість”, “Мої стосунки з близькими і оточуючими”, “Мої цілі та прагнення” тощо. Зазвичай, ми дуже часто тримаємо свої бажання в голові, тож вони можуть асимілюватися з-поміж інших, і тому корисно прописувати їх на папері. Крім того, ми ознайомилися з персональними заповідями успішного життя, серед яких мені найбільш запам’яталася ця: “Це твоє життя – проживи його, як ти хочеш”».
Кращенко Ілля: «На мій погляд, тема тренінгу актуальна й корисна. Адже важливо усвідомлювати, чого ти хочеш, і вміти визначати відповідну стратегію. Тож, проходячи різні тести, ми змогли скласти власний список цілей, яких ми хочемо досягти в майбутньому, та прописали план дій для їх реалізації».

 

 


 

Тренінг «Як позбутися негативних думок» для студентів-філологів

 

2 та 10 листопада на базі факультету філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету пройшла зустріч здобувачів вищої освіти освітньо-професійної програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» з Мариною Радіоновою, завідувачкою навчальною психолого-консультативною лабораторією.
В інформаційному суспільстві усе більшого значення набувають так звані «м’які навички», до яких належать здатність мислити критично і креативно, аналізувати проблеми і генерувати рішення, ефективно спілкуватися і налагоджувати взаємини, попереджувати та конструктивно розв’язувати конфлікти, володіти собою і керувати стресами. Однак ці навички складно розвинути в рамках традиційного заняття, тому зустріч студентів групи 3 ГМЛА із практичним психологом відбулася у формі тренінгу, тема якого виявилася актуальною для багатьох з них.
Учасники поділилися враженнями від заходу.

Федченко Талісія:
«Усі ми час від часу маємо негативний напрямок думок. І ці думки відволікають нас від важливих справ чи сприяють конфліктам із близькими, бо нам хочеться закритися в самих собі. І під час психологічного тренінгу на тему “Як позбутися негативних думок” Марина Сергіївна розкрила нам декілька секретів, як саме це можна зробити. Також тренінг передбачав практичні вправи, під час виконання яких ми отримали корисні коментарі від тренерки, що сприяли покращенню розуміння себе і своїх ментальних труднощів. Особисто мені зустріч сподобалась, оскільки мені імпонувала психологиня, не дивлячись на те, що я людина емоційно закрита і мені важко з кимось ділитися чимось важливим».
Дякуємо за участь та зворотній зв’язок!

 

 


 

Школа сімейних відносин від TATOhub.Бердянськ

 

«TATOhub.Бердянськ» – проєкт направлений на залучення чоловіків до усвідомленого батьківства, має освітню функцію та збирає на своїх заняттях татів, котрі прагнуть більш якісно проводити час із дітьми та покращувати стосунки у родині. Частиною проекту «Створення спільноти відповідальних татів «ТАТОhub» в місті Бердянськ» стала «Школа сімейних відносин», що реалізується ГО «Південно- східна українська асоціація практичних психологів та арттерапевтів», за технічної підтримки ІСАР «Єднання», в межах програми ООН із відновлення та розбудови миру (ПРООН), за фінансової підтримки Європейского Союзу.
“Школа сімейних відносин” – це навчальний проект, мета якого розкрити цінності і принципи, на яких будується сімейне щастя, змінити “традиційне” соціальне сприйняття, дискримінаційне ставлення та стереотипи щодо ролі чоловіків і татів у сім’ях та суспільстві загалом через усвідомлення відповідального татківства та залучення чоловіків до піклування за дітьми.
Участь у навчальній програмі “Школа сімейних відносин” взяли наші здобувачі вищої освіти різних курсів спеціальності 053 Психологія та співробітники кафедри психології Марина РАДІОНОВА і Наталія ВАРБАНСЬКА, а тренерами були викладачки БДПУ та практичні психологині Ольга ФРОЛОВА , Олена КОЛПАКЧИ та Ольга СЕРБОВА.
Учасники пройшли 30-годинний курс, в якому було висвітлено динаміку розвитку сімейних стосунків, основні кризи, які можуть виникнути в родині, як екологічно їх пережити разом та як правильно спілкуватись із дитиною щоб виховати її як гармонійну особистість. Окреме заняття було присвячено гендерним стереотипам, які впливають на відносини в сім`ї, та їх спростуванню.
Наших здобувачів вищої освіти “Школа сімейних відносин” навчила свідомого підходу до створення родини; аналізу свого минулого, пошуку цінностей кожного вікового періоду дитинства і плануванню власного майбутнього.
Наприкінці курсу відбулось вручення сертифікатів та крутих подарунків від «TATOhub.Бердянськ» учасникам. Психологи за свідоме батьківство! Щасти їм у створенні щасливої та гармонійної родини!
#UNRPP, #TATOhub

 

 

 


 

Психологи за свідоме батьківство!

 

Кожної третьої неділі вересня в Україні відзначають День батька. Цього року до святкування в місті Бердянськ долучилися організатори та активісти проекту ТАТОhub.Бердянськ, до складу яких увійшли викладачі кафедри психології  Бердянського державного педагогічного університету Ольга Фролова, Олена Колпакчи, Марина Радіонова та здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія Микита Кузнецов, Олександр Худолєєв та Єлізавета Шаповал. Так, для мешканців міста та гостей було проведено багато цікавих заходів: флешмоб «Танці з татом», тематичні фотозони, аквагрим, спортивний конкурс «Спорт з татом». А ще, за потреби, містяни могли зареєструватися на безкоштовні психологічні консультації, які будуть проведені в рамках проекту.

Нагадаємо, що проект «Створення спільноти відповідальних татів «ТАТОhub» в місті Бердянськ реалізує ГО «Південно-східна українська асоціація практичних психологів та арттерапевтів», до складу якої входять викладачі кафедри психології та здобувачі спеціальності 053 Психологія, за технічної підтримки ІСАР «Єднання», в межах програми ООН із відновлення та розбудови миру (ПРООН), за фінансової підтримки Європейского Союзу.

 

 


 

Згуртована команда – ефективна команда!

 

Кожного року у БДПУ зі здобувачами перших курсів відповідно до їх запитів проводяться тренінги командної взаємодії. Новий навчальний рік не став виключенням й вже 10 вересня першокурсники спеціальності 053 Психологія переконалися в ефективності командної роботи.

Так, до програми тренінгу увійшли вправи, спрямовані на подолання внутрішньоособистісних конфліктів, пов’язаних із недовірою чи страхами, на розвиток лідерських якостей, соціальної адаптивності та упевненості у собі, вміння долати життєві труднощі, навичок невербальної взаємодії, вміння висловлювати власну думку та прислухатися до інших, надавати підтримку та проявляти турботу до членів команди; бути відповідальним за власні дії, які впливають на спільний результат, формування довіри серед членів команди.

Під чітким керівництвом тренерів – волонтерів навчальної психолого-консультативної лабораторії Альони Іванової, Наталі Гордєєвої (здобувачки 4 курсу спеціальності 053 Психологія), Олени Власової (3 курс), Микити Кузнецова, Олександра Худолєєва (2 курс) та завідувачки лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/ ) Марини Радіонової (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/ ) – здобувачам, які ще два тижні тому не знали один одного, вдалося стати опорою та підтримкою один для одно, відчути важливість власного внеску у роботу команди та дійсно стати одним цілим.

Ми – команда! – саме це гасло буде супроводжувати майбутніх психологів протягом їх навчання в університеті. Було напрочуд цікаво та приємно працювати з учасниками, які дійсно прагнуть стати згуртованою ефективною командою! Дякуємо їм за участь!

Наразі, наша робота продовжується й попереду ще багато подібних тренінгів. Сподіваємося, що наступні групи будуть не менш злагоджено працювати заради спільної мети – стати командою.

 

 


 

Ресурсний початок нового навчального року

 

Початок навчального року – це завжди велике навантаження і безліч термінових справ, які важливо зробити вчасно та якісно. Тому без ресурсів в такий період ніяк. Зважаючи на це, останні літні вихідні завідувачка кафедри психології Олена Горецька та завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова присвятили самопізнанню та наповненню ресурсами завдяки метафоричним асоціативним картам.

Так, вже доброю традицією стала співпраця кафедри психології БДПУ з психологом, гештальт-терапевтом, експертом у роботі з МАК та автором 9 колод Іриною Лебідь. Тому під час зустрічі було обговорено можливість проведення нових навчальних заходів для здобувачів спеціальності 053 Психологія щодо їх оволодіння навичками використання МАК у практичній діяльності. Та, як бонус, учасники зустрічі наповнилися ресурсами перед новим навчальним роком.

А вже наступного тижня завідувачка НПКЛ Марина Радіонова пройшла навчання з когнітивно-образної терапії, яка дозволяє трансформувати глибинні деструктивні установки клієнта, покращити його емоційний стан та спрямувати на отримання нового позитивного досвіду в досягнені бажаного.

Таким чином, новий навчальний рік розпочався з підвищення кваліфікації та власної експрес-терапії, що надало змогу ефективно розпочати освітній процес.

Бажаємо усім успішного та плідного 2021-2022 навчального року!

 

 


 

Ляльками можна не тільки гратися!

 

Дні науки у БДПУ стали майданчиком, де молоді науковці мали змогу зустрітися не лише з викладачами кафедри психології, а й із запрошеними гостями, які мають досвід практичної роботи. Так Тетяна КУЛІКОВА – практичний психолог ЦДЮТ м. Бердянська провела майстер-клас на тему «Лялькотерапія як метод психологічної допомоги особистості» зі здобувачами вищої освіти спеціальності 053 Психологія денної та заочної форми навчання, на якому запрошені створювали психотерапевтичну ляльку-амулет, яка «допомагатиме» вирішенню актуальних потреб учасників.

Для майбутніх психологів Дні науки дуже значуща подія, адже щоб вирішити найважливіші питання щодо свого професійного майбутнього треба стати активним учасником наукового простору, відкрити для себе шляхи здобуття нових знань.

 

 


 

Ну як же без гри?!

 

Традиційно квітень у БДПУ завершувався Днем психологічних ігор. У зв’язку з карантинними обмеженнями він проходив онлайн, але від цього не був менш ефективним. Під час гри «Спіраль самопізнання» учасники з’ясовували, що їм заважає досягти бажаних цілей у вибраних професії, хобі, улюбленій справі, а за допомогою ведучої – завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової – отримали ресурси для подолання труднощів та ефективного досягнення поставлених цілей.

 

 


 

Ні слова більше!

 

Невербальна комунікація відіграє велику роль у спілкуванні. За результатами досліджень лише 7% інформації передається від однієї людини до іншої за допомогою слів, решту – 93% – ми отримуємо через невербальні засоби спілкування (жести, міміку, пози, дистанцію тощо). Саме тому майбутнім психологам важливо вміти розуміти співрозмовника та презентувати себе без слів.

Цій темі було присвячено майстер-клас здобувачки 3 курсу спеціальності 053 Психологія Наталі Гордєєвої. У рамках проходження консультативно-психокорекційної (виробничої) практики та Днів науки у БДПУ здобувачка розповіла слухачам про важливість розуміння невербальної комунікації, а потім, під час виконання практичних вправ та аналізу невербальної сфери знаменитостей, які зображенні на світлинах, навчилися інтерпретувати їх емоційні стани й виражати власні подібним засобом.

Ще раз підкреслюємо, що така взаємодія здобувачів старших курсів з молодшими допомагає сформувати професійні навички проведення групових корекційно-розвивальних занять, а також підвищує мотивацію майбутніх психологів до навчання.

 

 


 

До цих пір і не далі!

 

Таку назву отримав майстер-клас завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової, проведений в рамках тижня психології для здобувачів 2 курсу спеціальності 053 Психологія.

“До цих пір і не далі” – це не про рамки, нав’язані суспільством, а про особисті межі, які визначає сама людина! На майстер-класі було розглянуто види особистих меж, обґрунтовано важливість та необхідність їх вибудовування й захисту. А найголовніше – розглянуто способи як це робити ефективно й екологічно! Й звичайно ж кожне питання супроводжувалося практичною роботою з метафоричними асоціативними картами та медитацією.

 

 


 

Транзактний аналіз жіночої ролі

 

Кожен з нас залучений в колосальне театральне дійство, іменоване життям, де всі мають свої сценарії і ролі, які ми вивчаємо, репетируємо і виконуємо. Якими є ролі, що бере на себе жінка? Згідно теорії Е. Берна – це «Дівчинка», «Мати» і «Жінка». Представницям прекрасної статі притаманне все зазначене, і якщо ролі виявляються адекватно ситуації – жінка психічно зріла. Загострення однієї ролі призводить до проблем у відносинах, бо незалежно від обставин жінка має стереотипну, негнучку модель поведінки.

Про це та багато іншого дізналися учасники майстер-класу «Транзактний аналіз жіночої ролі» від його ведучої – доценти кафедри психології Тетяни Малихіної. Під час онлайн-зустрічі кожна з учасниць мала змогу проаналізувати власну поведінку і зрозуміти, яка роль переважає в її поведінці і що треба робити, щоб ефективно будувати стосунки з іншими і бути гармонійною особистістю.

 

 


 

Як приручити стрес?!

 

Тема розвитку стресостійкості актуальна завжди і для кожного. В цьому черговий раз переконалися здобувачі вищої освіти 1 курсу спеціальності 053 Психологія, відвідавши майстер-класс «Як приручити стрес?!», автором та ведучою якого була здобувачка 3 курсу цієї ж спеціальності Альона Іванова.

Ця зустріч була особлива за декількома критеріями:

  • для самої ведучої це був перший, хвилюючий, але такий важливий, досвід самостійного проведення майстер-класу,
  • було реалізовано авторську арт-терапевтичну вправу ведучої (розроблену під керівництвом завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової,
  • застосування ізотерапії та роботи з метафоричними асоціативними картами сприяло пориненню учасників до глибинних причин виникнення стресових став та усвідомленню ресурсів протидії стресорам,
  • зустріч проходила в онлайн форматі, що також важливо відмітити, адже досвід такої роботи має далеко не кожний досвідчений практикуючий психолог.

Дивовижно, чи не так? Надихає ще й те, що така робота – це показник практико орієнтованої спрямованості професійної підготовки майбутніх психологів у нашому ЗВО. Адже отримавши такий досвід індивідуальної та групової роботи під час навчання, у наших випускників буде сформовано достатньо професійних компетентностей для надання кваліфікованої психологічної допомоги.

 

 


 

Супер Я!

 

Саме таку назву отримала авторська тренінгова програма особистісного зростання та підвищення особистісної ефективності завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової, яку пройшли здобувачі вищої освіти спеціальностей 053 Психологія, 013 Початкова освіта та 016 Спеціальна освіта.

Програма реалізовувалася протягом 10 занять, на яких учасники вчилися жити у моменті «тут і зараз», усвідомлювати компоненти власного щастя, насолоджуватися життям, бути стресостійкими, керувати часом та планувати справи так, щоб усе встигати, ефективно формулювати свої цілі та досягати їх. За допомогою метафоричних асоціативних карт, технік когнітивно-поведінкового напряму та mindfulnessстало можливим осмислення глибинних аспектів життя, трансформації мислення та формування нових моделей поведінки.

Тривала, але продуктивна робота дозволила здобувачам оволодіти цінними знаннями та вміннями з цілепокладання, тайм-менеджменту, емоційної саморегуляції, наповнення ресурсами та усвідомленого підходу до життя загалом. Нова інформація про себе, інших та шляхи покращення власного життя неодмінно стане у нагоді майбутнім фахівцям. Тим паче, що більшість учасників тренінгу склали здобувачі першого курсу. Цей факт дуже тішить, адже чим раніше здобувачі усвідомлюють важливість самопізнання та самовдосконалення, тим більше відкриється перед ними можливостей для самореалізації у майбутньому.

 

 


 

Жити в кайф

 

Жити в кайф – це про вміння отримувати задоволення від буденних справ, оточувати себе  ресурсними людьми та речами, усвідомлювати себе у моменті та насолоджуватися ним не дивлячись ні на що. Саме це було лейтмотивом майстер-класу «Жити в кайф» (ведуча – завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова, який за планом було проведено у квітні в режимі онлайн.

Під ас зустрічі учасники – здобувачі вищої освіти спеціальностей – 053 Психологія, 013 Початкова освіта та 016 Спеціальна освіта та 014 Середня освіта (Музине мистецтво) визначали фактори, що особисто їм заважають насолоджуватися життям, усвідомлювали власні актуальні потреби та шукали способи їх задоволення.

Як завжди, робота була цікава, продуктивна та насичена інсайтами.

 

 


 

#Небезмежність

На початку квітня у Бердянському художньому музеї ім. І.І. Бродського стартувала виставка «#Небезмежність», координаторкою якої у нашому місті стала доцентка кафедри психології Ольга Фролова.

Даний фотопроєкт, створений за підтримки Фонду ООН, об’єднав 14 історій жінок з різних міст нашої країни, які зазнали сексуальних домагань у громадських місцях.

«Не без меж» – саме від цього походить назва проєкту, де кожна історія – різна, але усі вони залишили слід у пам’яті героїнь, завдавши непоправної психологічної травми. Тріщини на склі, через яке зроблені світлини, символізують порушення особистих меж.

Згодом, виставку відвідала асистентка кафедри психології Марина Радіонова разом із здобувачками своєї кураторської групи – третьокурсницями спеціальності 013 Початкова освіта. Виставка надзвичайно вразила кожну з дівчат й після ознайомлення з історіями героїнь ще довго перехоплювало подих й складно було говорити. Та зрештою, відвідувачки дійшли висновку, що таке соціальне явище, нажаль, є у нашому житті та його не варто ігнорувати.

Ніхто не має права принижувати гідність особистість чи посягати на її особисті межі! Пам’ятайте про це!

 

 


 

Самореалізація важлива в будь-якому віці!

 

Саме такий мессендж хотіли донести організатори та ведучі чергового психологічного кінолекторію, який проходив наприкінці березня. За результатами голосування, яке проводилося на сторінці навчальної психолого-консультативної лабораторії в Інстаграм , було обрано фільм «Стажер», який неодноразово був рекомендований учасниками попередніх зустрічей.

Здобувачі не помилилися з вибором, адже під час обговорення було з’ясовано, що фільм підіймає дуже багато важливих соціально-психологічних питань: взаємодія різних поколінь, особливості похилого віку, самореалізація у період молодості та після виходу на пенсію, сімейні стосунки та розподіл обов‘язків у родини, стереотипне сприйняття гендерних ролей, особливості успішного менеджменту тощо.

Це був цінний досвід обміну думками, враженнями та власним ставленням до окреслених питань. Сподіваємося, що незабаром знову зустрінемося!

 

 


 

Розвиваємо навички ненасильницького спілкування

 

Дуже часто в нашому житті міжособистісні конфлікти виникають тільки тому, що ми не вміємо спілкуватися. Так, ми не вміємо спілкуватися! Адже іноді так складно коректно висловити свою позицію, не образивши при цьому опонента. А що відбувається, коли ваш опонент володіє протилежною позицією стосовно даного питання і всіляко намагається вам довести свою правоту, не враховуючи ваші відчуття? Правильно – конфлікт! Й таких випадків у нашому житті безліч! Дуже легко викликати негативні емоції чи проявити власну негативну реакцію, набагато важче спілкуватися чуючи та поважаючи один одного.

Детально у цьому питанні розбиралися учасники тренінгу безконфліктного та ненасильницького спілкування, який проводила на базі навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова протягом  лютого-березня. На заняттях учасники – здобувачі спеціальностей 053 Психологія та 013 Початкова освіта – розбиралися з поняттям «конфлікт» та причинами його виникнення, вивчали власну особистість, вчилися розуміти власні потреби, емоції, почуття, а також коректно їх висловлювати, безоцінково приймати один одного, доносити власну думку, враховуючи потреби та відчуття співрозмовника тощо.

На заключному занятті, підбиваючи підсумки проведеної роботи, учасники склали власні правила безконфліктного та ненасильницького спілкування:

  1. Будь об’єктивним.
  2. Контролюй власні емоції.
  3. Вчися дивитися на ситуацію «збоку».
  4. Вчися вчасно зупинитися.
  5. Відмовся від очікувань.
  6. Проговорюй те, що не влаштовує.
  7. Не пригадуй старі образи.
  8. Вчися чути інших.
  9. Не переходь «на особистість».
  10. Вибудовуй власні кордони та поважай межі інших.
  11. Не починай конфлікт!

Це була дуже плідна робота, сповнена важливих відкриттів та щирих емоцій! Використовуйте правила ННС у повсякденному житті й ваша взаємодія з оточенням буде більш ефективна та гармонійна!

 

 


 

Психологічно підготовлені!

 

Процес формування професійної готовності вчителя початкових класів до інклюзивного навчання – складний і багатоаспектний, що відбувається протягом усього життя та вирішується за допомогою самоосвіти, підвищення кваліфікації, перекваліфікації тощо. Чим раніше почнеться процес психологічної підготовки майбутнього педагога, тим успішніше будуть сформовані його професійні та особистісні компетентності, тим легше йому буде адаптуватися до «особливих» умов праці, тим екологічніше буде діяльність стосовно дітей різних категорій та стосовно власного психічного здоров’я.

Саме тому, у рамках реалізації грантового проекту InArt, що здійснюється за фінансової підтримки Concept School, завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ Мариною Радіоновою було проведено майстер-клас «Психологічна підготовка майбутніх вчителів початкових класів до роботи в умовах інклюзивної освіти». У майстер-класі брали участь здобувачі вищої освіти 2 та 4 курсів спеціальності 013 Початкова освіта.

На майстер-класі було розглянуто складові професійної та психологічної готовності вчителів початкових класів до роботи в умовах інклюзії, обговорено важливість турботи про власне психічне здоров’я таких спеціалістів та виконано низку вправ на розвиток емпатійного та толерантного ставлення до дітей з особливими освітніми потребами.

В цілому, можна вважати, що робота була успішною, адже на заключній рефлексії учасниці зробили дуже важливі та цінні висновки стосовно власного ставлення та готовності до роботи в умовах інклюзивної освіти. Отож, окрім формування професійних компетентностей невід’ємною складовою підготовки майбутніх вчителів має бути формування у них безумовного прийняття кожної дитини як особистості, незважаючи на її «особливості».

 

 

 


 

Перший професійний досвід

 

Здобувачі 3 курсу спеціальності 053 Психологія проходять навчальну психолого-діагностичну практику на базі навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ . Так, згідно з планом роботи, минулого тижня студентки-практикантки Вікторія Буткова, Наталя Гордєєва та Альона Іванова проводили майстер-клас для здобувачів освіти 2 курсу спеціальності 053 Психологія на тему «Як запобігти емоційному вигоранню», де учасників ознайомили з поняттями «емоційне благополуччя» та «емоційне вигорання»; та запропонували серію практичних вправ, спрямованих на аналіз ситуацій, які викликають у  студентів негативні емоційні стани, пошук способів емоційної саморегуляції задля звільнення від негативних емоцій.

Підсумком майстер-класу була проведена рефлексія для всіх учасників, під час якої студенти відмітили користь проведеної роботи та бажання використовувати проведені вправи у власному житті.

Для практиканток же це був перший досвід практичної роботи у якості групових тренерів, що є невід’ємною складовою їх професійної компетентності. Вітаємо їх з дебютом та бажаємо наснаги у подальших професійних злетах!

 

 


 

Самопізнання не буває багато…

 

…й цей факт підтвердили учасники Дня психологічних ігор у БДПУ, який проводить психологиня Марина Радіонова у рамках роботи навчальної психолого-консультативної лабораторії.

Адже на психологічну гру “Спіраль самопізнання” зареєструвалося у чотири рази більше бажаючих, аніж це передбачено умовами гри. А саме – здобувачі І та ІІ рівнів вищої освіти спеціальностей 053 Психологія, 013 Початкова освіта, 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта,  014.03 Середня освіта (Історія), 014.10 Середня освіта (Трудове навчання та технології), 014 Середня освіта (мова і література – англійська, болгарська), 073 Менеджмент.

Тому через тиждень після першої гри будо проведену другу. Нові учасники, нові запити, нові інсайти та все ж так само продуктивна праця .

Було надзвичайно приємно бачити щирі емоції, коли на кожному новому секторі ігрового поля учасники розуміли те, що раніше не усвідомлювали або не приймали .

Окремо слід відзначити відкритість та чесність гравців, завдяки яким вони з легкістю інтерпретували метафоричні асоціативні карти та отримували відповіді на спеціальні питання, поставлені у контексті їх запитів.

Дякуємо усім за участь!

До зустрічі на наступних Днях психологічних ігор!

 

 


 

Спіраль самопізнання

 

Продовжуючи добру традицію проведення “Днів психологічних ігор у БДПУ”, цього тижня на любителів самовдосконалення чекала нова порція інсайтів, яку вони отримали за допомогою психологічної гри «Спіраль самопізнання», ведуча – завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова.

Ця психологічна гра – чудовий діагностичний та корекційний інструментарій. Адже, за допомогою ігрового поля, метафоричних асоціативних карт та низки запитань, учасники мали змогу детально проаналізувати актуальний для них запит, бар’єри та причини їх виникнення на шляху до досягнення бажаного, визначити власні прагнення та ресурси задля їх досягнення. Також, отримані під час гри усвідомлення стали основою для створення покрокової інструкції вирішення ігрового запиту, унікального для кожного учасника.

Таким чином, проведена робота не лише допомогла учасникам з’ясувати, чого саме вони хочуть, а й як цього досягти максимально ефективно та екологічно.

 

 


 

Колесо життя

 

В рамках “Днів психологічних ігор у БДПУ”, доцентка кафедри психології Ольга Фролова люб’язно провела метафоричну трансформаційну психологічну гру “Колесо життя”, у якій брали участь здобувачі вищої освіти спеціальностей 053 Психологія, 013 Початкова освіта та 014 Середня освіта (Музичне мистецтво).

Ця гра для дає можливість пізнавати себе і розвиватися, усвідомити можливі способи поліпшення власного життя! В процесі гри учасники отримали комплексне бачення актуальної життєвої ситуації, а також визначили можливі шляхи її вирішення.

Гра видалася напрочуд продуктивною, адже кожен учасник мав можливість працювати зі своїм унікальним запитом та наповнитися ресурсом групової взаємодії.

 

 

 


 

Душа…

 

Звідки береться натхнення? Як зрозуміти, що саме ця справа  – твоє покликання? У чому сенс життя?… Надзвичайно складні та важливі питання, які однозначно задавав собі кожен…

Ці ж самі проблеми було розглянуто під час психологічного аналізу мультфільму «Душа», який підкорив своїм надзвичайним поєднанням глибини міркувань та теплих вражень, серця учасників чергового кінолекторію.

Під час перегляду уся увага була зосереджена лише на мультфільмі, на кожному його кадрі. Адже так не хотілося проґавити мінімальний елемент, що створює цілісне розуміння цінного меседжу, який посилає ця стрічка. А ось під час обговорення учасників кінолекторію було вже не зупинити. Безліч думок, інсайтів та нових ідей, безліч питань та відповідей, нових відкриттів та усвідомлень.

Зрештою, завершуючи цей психологічний кінолекторій учасники зробили важливий висновок – сенс життя – насолоджуватися кожною дрібничкою, що дарує безцінні емоції та досвід.

Дякуємо ведучим – волонтерам навчальної психолого-консультативної лабораторії Олені Білій та Олександру Худолєєву, а також усім учасникам за відкритість їхніх душ.

До зустрічі на наступних кінолекторіях!

 

 


 

Що вас мотивує?

 

Дуже важливе питання, на яке інколи складно дати відповідь. Адже ми живемо, працюємо, навчаємося, намагаємося радіти кожному дню. Та в такому вируючому темпі життя ми часто випускаємо з уваги важливі дрібнички, що нас мотивують та наповнюють ресурсами.

Тому співробітники та волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії вирішили з’ясувати, що мотивує здобувачів освіта БДПУ на щоденні “подвиги”, реалізацію нових ідей та досягнення цілей. А також, що не менш важливо, – що мотивує їх робити щасливим своє оточення. Адже людина, наповнена мотивацією та щастям, неодмінно відкрита та готова робити приємності іншим.

Для цього волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії  – здобувачі 1 курсу спеціальності 053 Психологія – розробили анкету та провели опитування серед студентів факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, а також підготували солодкі мотиватори, що будуть надихати кожного учасника акції.

Результати опитування будуть гарним підґрунтям для майбутніх днів мудрості та натхнення, а також приводом замислитися над тим, що треба робити, щоб спрямувати життя у потрібному напрямі.

Дякуємо за блискучу роботу Олександру Худолєєву, Микиті Ставніченку, Анастасії Юріній, Дар’ї Афендіковій, Анні Путрі, Вікторії Панченко та Микиті Кузнецову.

Також щиро вдячні усім викладачам, хто сприяв успішному проведенню акції та учасникам за щирі відповіді!

 

 

 


 

Досягаємо цілей граючи

 

Співпраця навчальної психолого-консультативної лабораторії з кафедрою психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв продовжує тішити здобувачів вищої освіти. Так, у передостанній день зими асистенка кафедри Вікторія Федорик( провела трансформаційну психологічну гру «Дороги змін». Призначену для детального вивчення власної мети та шляхів її досягнення. Надихає також те, що 80% групи складають здобувачі першого курсу спеціальності 053 Психологія, які вже з перших днів навчання виявляли ентузіазм та завзяття стосовно самопізнання. А, як ми знаємо, це дуже корисні риси для майбутніх психологів.

Отож, під час гри, учасники з’ясували, чого їм не вистачає та що заважає отримати бажане у навчанні, самореалізації та особистому житті; усвідомили власні внутрішньоособистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього.

Дякуємо ведучій за майстерність, а здобувачам за відкритість власним шляхам до змін!

 

 

 


 

У пошуках ресурсів

Сучасна людина знаходиться в постійному русі – фізичному та ментальному. Щогодини їй доводиться опрацьовувати безліч думок, приймати безліч рішень, здійснювати безліч дій. Й часом буває, що вже не вистачає сил, все більше домінує пригнічений емоційний стан, відчувається втома, з’являється апатія. Так буває, коли людина знаходиться у нересурсному стані. Тобто коли резервуар накопичених сил та енергії спустошено, а новими ресурсами наповнитися не встигли (або забули). Саме тому дуже важливо усвідомлювати джерела ресурсів (які є індивідуальними для кожної людини) та користуватися ними ще до того, як організм буде виснажено.

Такими положеннями було розпочато майстер-клас завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової «У пошуках ресурсів». На зустрічі було детально розглянуто поняття «ресурсів людини» з психологічної точки зору, їх види та джерела наповнення. А за допомогою підібраних вправ та метафоричних асоціативних карт учасники вивчили власні енергозатрати, з’ясували, що у них вже є для щасливого життя, а чого не вистачає, дослідили власні шляхи наповнення ресурсами, й, як підсумок, склали власну карту-візуалізацію «Дерево ресурсів».

 

  

 


 

Чарівні та неповторні

 

Саме такими натхненими словами починався майстер-клас завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової, присвячений самовдосконаленню майбутніх міс БДПУ.

Вже стала доброю традицією співпраця психологині з виховним відділом БДПУ. Адже Дарина Литвиченко як провідний фахівець цього підрозділу вже третій рік поспіль виступає з ініціативою забезпечення психологічних умов для самовдосконалення представниць факультетів на святі краси та жіночності. Й ця співпраця завжди призводить до позитивних результатів, розкриття потенціалу конкурсанток та підвищенню їх впевненості у собі.

Цього року майстер-клас був присвячений самопізнанню та самопрезентації красунь, пошуку внутрішніх ресурсів для досягнення цілей та гармонізації емоційних станів.

Дякуємо конкурсанткам за готовність розвиватися та самовдосконалюватися!

 

 


 

Дивилися й замислювалися

 

Чудовою новиною для справжніх кіноманів стало відновлення традиції проведення психологічних кінолекторіїв.

Розпочали цьогорічний кіномарафон з перегляду психологічного трилеру «Джокер», який вражає глядачів своєю багатошаровістю, відвертістю та актуальністю тем, які в ньому підіймаються.

Зокрема, під час аналізу фільму, було обговорення такі питання як соціалізація людини з психічними розладами, травматизація дитини несприятливими умовами виховання, влив відчуження оточення на психічний стан людини, психологія натовпу та багато-багато інших, що допомогли усвідомити причинно-наслідкові зв’язки тих явищ, що продемонстровані в кінострічці.

Подібний формат роботи – чудовий спосіб на конкретному прикладі розгляну психологічні механізми формування деструктивної поведінки та знайти шляхи їх попередження, що допоможе самим учасникам у реальному житті.

Наступного разу планується розглянути не менш цікаву тему, тому стежте за анонсами!

 

 


 

Знайди натхнення

Сьогодні навчальна психолого-консультативна лабораторія привітала учасників освітнього процесу БДПУ із завершенням першого навчального тижня, запропонувавши отримати порцію натхнення у досить цікавий спосіб.

Справа в тому, що кожен бажаючий під час однієї з перерв міг знайти спеціальні листівки з солодким бонусом та надихаючим повідомленням задля відновлення сил та внутрішнього балансу.

Зважаючи на велику кількість позитивних відгуків у соціальних мережах, можемо зробити висновок, що ідея психологічної акції спрацювала – здобувачі та викладачі отримали надихаючі мотиватори та наповнилися яскравими емоціями.

Дякуємо усім за участь!

 

 

 

 


 

Самозцілення мистецтвом

 

Арт-терапія – популярний сучасний напрям надання психологічної допомоги. Існує безліч арт-терапевтичних технік та методик, які дають можливість екологічно та безпечно звільнитися від негативних емоцій, розкрити та пізнати власний внутрішній світ, збалансувати емоційні стани, виразити власне Я у творчості. Та, навіть не звертаючись за допомогою до психолога, можна використати творчість собі на благо. У цьому пересвідчилися учасники арт-терапевтичного тренінгу «Самозцілення мистецтвом», які протягом занять створювали власні творчі продукти та знайомилися з особливостями застосування зображувальної терапії, мандало терапії,  пластилінографії та колажування у роботі з власними емоційними станами. Даний тренінг – це квінтесенція теоретичних знань з арт-терапії та практичного застосування творчості для емоційної саморегуляції та самопізнання.

Ведуча тренінгу – завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова підібрала різноманітні вправи на поступове пізнання глибинних куточків душі, звільнення від негативних емоцій та наповнення ресурсами. У роботі застосовувалися різні арт-терпаевтичні матеріали: звичайні кольорові та воскові олівці, масляна та суха пастель, акварель та гуашеві фарби, пластилін, клей та вирізки із журналів. При цьому здійснювався поступовий перехід від одного інструмента до іншого, адже кожен з них викликає різні відчуття й до роботи з ними треба бути готовим.

Перші зустрічі тренінгу проводилися у дистанційному форматі роботи за допомогою платформи ZOOM, проте, на щастя, завершальне заняття відбулося у стінах рідного університету, що ще більше наповнило позитивними емоціями та ресурсами для нового навчального семестру.

 

Дякуємо усім, хто приєднався до світу арт-терапії!

Це було яскраво, ресурсно, продуктивно, творчо!

 

 


 

Бачу, розумію, відчуваю!

Саме таку назву мав тренінг з розвитку емоційного інтелекту, проведений завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою зі здобувачами вищої освіти спеціальностей 053 Психологія та 231 Соціальна робота.

Емоційно врівноважена, емоційно компетентна особистість – це людина, яка здатна розуміти власний емоційний світ та оточуючих, вдумливо підходити до розв’язання життєвих проблем, мотивує себе, з успіхом долає перешкоди на шляху до цілі, перебуває у злагоді з собою, відкрита до навколишнього світу. Саме тому, розвиток емоційного інтелекту є важливою складовою саморозвитку сучасної особистості.

Протягом п’яти онлайн-зустрічей учасники мали можливість дізнатися про рівні емоційного інтелекту та вдосконалити кожен з них завдяки різним тренінговим вправам. Зокрема, було детально розглянуто види емоцій, особливості їх прояву, відпрацьовано здатність приймати та розуміти власні емоційні стани та емоційні реакції своїх співрозмовників, а також вміння правильно відреаговувати власні емоції. Також, учасники усвідомили причини виникнення негативних емоційних реакцій та знайшли ресурси щодо їх подолання.

Отже, протягом тренінгових занять учасники мали можливість підвищити власну емоційну компетентність за такими рівнями як розуміння власних емоцій, розвиток емоційного самоконтролю та адаптивності, уміння усвідомлювати стани інших людей, проявляти емпатію та налагоджувати ефективні стосунки з оточенням.

Звісно, робота онлайн дещо ускладнила можливість прояву емоцій та невербального спілкування, проте, тренінг дійсно був ефективним, адже всі відчули суттєві зміни у собі.

 

 

 


 

Як повірити в себе

У рамках співпраці навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ із Центром дитячо-юнацької творчості ім. Є. Руднєвої, практичною психологинею, арт-терапевткою та сертифікованою тренеркою Тетяною Куліковою було проведено онлайн майстер-клас «Використання арт-терапії у роботі з самооцінкою, самоцінністю та впевненістю в собі».

У нашому розумінні самооцінка – це віра в себе, оцінка особою самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей. Від неї залежать взаємовідносини людини з навколишніми, її критичність, вимогливість до себе, відношення до успіхів і невдач. Тим самим самооцінка впливає на ефективність діяльності людини і подальший розвиток її особистості. Якщо говорити про самоцінність, то це про цінність, яку індивід надає себе й на неї не впливають зовнішні фактори.

На майстер-класі учасники розглянули різновиди та рівні самооцінки, у якому віці починає формуватися самооцінка, а також фактори, які на неї впливають, як внутрішня самооцінка пов’язана з зовнішньою, формулу здорової самооцінки, засоби підвищення внутрішньої самооцінки, способи створення адекватної зовнішньої самооцінки тощо.

Також, здобувачі освіти та викладачі БДПУ – учасники майстер-класу – разом із ведучою розглянули приклади із практики консультування із запитами, пов’язаними з темою самооцінки та самоцінності.

А, проаналізувавши власні запити, думки й почуття за допомогою метафоричних асоціативних карт, присутні мали можливість зануритись у тему власної самооцінки та самоцінності за допомогою техніки зображувальної терапії. Учасники охоче спробували запропоновані техніки арт-терапії, а робоча атмосфера була жвавою та сповнена зацікавленості.

 

 

 


 

Розвиваємо емоційний інтелект

У сучасному світі одним із секретів успіху людини вважать високий розвиток у неї емоційного інтелекту. Емоційний інтелект – група ментальних здібностей, які беруть участь в усвідомленні та розумінні власних емоцій і емоцій оточуючих. Усвідомлюючи, що саме відчуває особистість, вона може ефективно керувати власними емоціями та поведінкою, що сприятливо впливає на її взаємодію з оточенням та досягнення бажаних цілей. Разом з тим, розуміючи емоційний стан свого співрозмовника, людина може коригувати власну поведінку, що також сприяє налагодження психологічного контакту, що є важливою складовою успішного спілкування. Отож, розвивати емоційний інтелект дуже корисно.

Сьогодні у цьому переконалися здобувачі першого та другого рівнів вищої освіти спеціальностей 024 Хореографія, 014 Середня освіта (Хореографія) та 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), а також викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/ ), відвідавши тематичний онлайн майстер-клас завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/ ) Марини Радіонової (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/ ).

На зустрічі було розглянуто поняття та функції емоцій, види емоційних станів людини, поняття та структуру емоційного інтелекту; проведено діагностику рівня ЕІ учасників майстер-класу, а за допомогою проективної вправи «Глечик емоцій» вони усвідомили не лише власні негативні емоції та їх поведінкові прояви, а й причини виникнення таких реакцій.

Як висновок, представники творчих професій зазначили, що розвивати емоційний інтелект вкрай необхідно усім, а особливо – особистостям які прагнуть до гармонійного емоційного стану та ефективної взаємодії з оточенням.

 

 

 


 

Спілкувалися і не тільки…

Так швидко промайнув перший семестр і ось вже на порозі сесія… А це означає, що настав час останніх практичних занять та зустрічей онлайн… Здавалося б, треба радіти, адже тепер є більше часу на самостійну роботу та підготовку до іспитів. Однак, для здобувачів першого курсу спеціальності 053 Психологія сьогодні видався сумний день… Уся справа в тому, що сьогодні закінчилися заняття з навчальної дисципліни «Тренінг спілкування».

Це були унікальні, насичені різноманітними емоціями, заняття, що промайнули як одна мить. Спочатку в аудиторії, а згодом онлайн, майбутні психологи ближче знайомилися один з одним, глибше пізнавали себе, отримували знання про компоненти та умови ефективного спілкування, вчилися коректно виражати власні думки та почуття. У процесі групової взаємодії кожен зрозумів, якими рисами та комунікативними навичками уже володіє, а що треба розвивати. Та, зрештою, здобувачі усвідомили дуже важливу істину – щоб спілкування було ефективним, необхідно бути щирим та приймати співрозмовника таким, яким він є.

Це була захоплива пригода й вони дійсно стали однією командою! Так тримати!

 

 


 

Жіночий сценарій: казковий сюжет мого життя

Казка супроводжує людину впродовж усього життя, допомагає ефективному засвоєнню життєвих уроків, розсуває рамки звичайного буття. Казка – це історія, яка має свою сюжетну лінію, а особиста казка дозволяє простежити особливості власного життєвого сценарію.

Кожна жінка проживає власне унікальне й неповторне життя: комусь вдається гармонійно будувати стосунки в сім’ї, але бути безуспішною в соціумі, хтось не може вийти заміж, хтось має труднощі у відносинах, хтось вічно рятує всіх навколо… Насправді все те спільне, що можна відстежити в долях різних жінок відноситься до давніх архетипних сюжетів, про які розповідають казки!

На майстер-класі «Жіночий сценарій: казковий сюжет мого життя», який люб’язно провела доцентка кафедри психології Тетяна Малихіна , учасниці намагалися знайти відповіді на питання: «В якому казковому сценарії я живу?» та «Як впливають казки на моє життя?». Також дівчата прагнули дізнатися, чим схожі їх реальні проблеми на створену ними казку. Кожна з учасниць мала можливість проаналізувати власний життєвий сценарій та зазирнути у майбутнє з використанням метафоричних карт.

Майстер-клас пройшов в невимушеній, теплій та творчій атмосфері. Дякуємо Тетяні Петрівні за співпрацю та турботу про душу, зціленною казкою!

 

 


 

Лайфхаки тайм-менеджменту

 

Багато тайм-менеджменту не буває. Успішні люди постійно повторюють, що секрет особистісної ефективності саме в тому, щоб грамотно розподіляти час та власні ресурси.

Саме тому для усіх, хто шукає відповіді на питання: «Куди зникає час?», «Чому його постійно не вистачає?» та «Як визначити, що є важливим, а що другорядним?» доцентка кафедри психології Ольга Фролова провела дуже корисний майстер-клас та поділилася цінними секретами стосовно ефективного керування часом.

Так, учасники з ведучою розглянули основні прийоми, які дозволяють оптимізувати робочий день, виконувати роботу більш якісно, не стресувати від рутинних справ та усе встигати. Отож, дякуємо Ользі Василівні за цікаві й корисні лайфхаки!

 

 


 

Турбуємося про власне психічне здоров’я…

Саме такою була тема онлайн-зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальностей 024 Хореографія та 014 Середня освіта (Хореографія) із завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою. Адже питання збереження власного психічного здоров’я та емоційного благополуччя завжди актуальне, а в реаліях сьогодення – в умовах COVID-19 та навчання за допомогою дистанційних технологій – постає особливо гостро! Саме тому кожній особистості дуже важливо усвідомити власні думки та емоції з приводу ситуації, що склалася, зрозуміти власні способи реагування на неї, прийняти події, які не можеш змінити та виробити ефективні стратегії своєї поведінки.

За допомогою діагностичних методик, метафоричних асоціативних карток, спеціальних технік, учасники зустрічі отримали цінні інсайти щодо власного емоційного благополуччя та впливу на нього карантинних обмежень. Також, за допомогою названого інструментарію та цікавих інфографік, здобувачі визначилися з подальшими кроками щодо покращення емоційного стану, зміцнення психічного здоров’я та підвищення власної ефективності в умовах навчання за допомогою дистанційних технологій.

 

 

Дякуємо за співпрацю кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін!

 

 


 

Тайм-менеджмент для успішного навчання

Питання ефективного планування та управління часовими ресурсами завжди залишається актуальною. Адже в шаленому темпі ХХІ століття так багато хочеться встигнути, а часу, виявляється, не так вже й багато. У цьому сьогодні переконалися здобувачі вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), які відвідали майстер-клас завідувачки навчальної психолого-консультативної  лабораторії Марини Радіонової «Тайм-менеджмент для успішного навчання».

Так, студентами було визначено власні резерви часових ресурсів, ознайомлено з основними принципами та інструментами тайм-менеджменту, розглянуто «заповіді» ефективного управління часом:

  1. Плануй дії.
  2. Формулюй конкретні цілі та завдання.
  3. Фіксуй план дій.
  4. Аналізуй власний досвід та створюй свої правила тайм-менеджменту.
  5. Фокусуйся на головному.
  6. Розставляй пріоритети.
  7. Плануй відпочинок.

Отже, учасники та учасниці майстер-класу отримали важливі інсайти, цінні знання та цікаві інструменти для грамотного планувати справ та розподілу власного часу, щоб усе встигати та бути максимально ефективною особистістю!

 

 

Дякуємо за співпрацю кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін!

 


 

Ключі до самого себе

Самопізнання – дивовижний шлях, сповнений цікавими відкриттями та унікальними емоціями. У цьому, в черговий раз, переконалися здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету , які відвідали майстер-клас асистентки  кафедри психології Вікторії Федорик .

Ведуча майстер-класу запропонувала учасникам надзвичайний психологічний інструментарій – метафоричні асоціативні карти та незвичний інструмент в психології – ключи різної форми й розміру. Саме за їх допомогою відвідувачі змогли визначити особисті запити, підвищити самооцінку та впевненість в собі, розкрити можливості подальшого особистісного і професійного розвитку та самовдосконалення, вибрати конкретне рішення з-поміж його альтернативних варіантів.

Створюючи власну казку та працюючи з ключем як символом досягнення бажаного результату, володіння чимось, набуття щастя, учасники визначилися з актуальними життєвими питаннями, причинами їх виникнення й, звичайно ж, визначили шляхи та ресурси їх подолання. Це був дивовижний досвід поєднання звичного усім предмету з метафорою власного життя.

Дякуємо Вікторії Федорик за те, що поділилася власними розробками та створила надзвичайну робочу психологічну атмосферу!

 


 

«Найвеличніший шоумен»

Саме ця кінострічка була розглянута першою на психологічному кінолекторію цього навчального року. На початку учасники обговорювали важливі життєві проблеми: постановка та досягнення мети, зовнішні та внутрішні ресурси й бар’єри досягнення успіху тощо. Та фільм викликав у здобувачів освіти переживання з інших важливих питань – соціальної нерівності, нетолерантного ставлення до людей з особливою зовнішністю, зради близьких людей, руйнування мрій, зневіри в себе, ціна успіху тощо…

Отож, завдяки спеціально організованому обговоренню цих питань, яке проводили волонтерки навчальної психолого-консультативної лабораторії Олена Власова, Олена Біла та Вікторія Панченко, учасники кінолекторію ніби прожили долю кожного персонажу кінострічки й усвідомили важливість толерантності та прийняття індивідуальності кожної особистості у сучасному суспільстві, розстановки пріоритетів, врахування потреб сім’ї та друзів у досягненні власних цілей; прогнозування труднощів, які можуть виникати на шляху до мрії та важливості їх подолання; розкриття ресурсів, які допоможуть не зупинятися перед перешкодами і не сходити з визначеного шляху; розуміння впливу оточення, яке може бути проти людини та її мрії…

Особливість цьогорічного кінолекторію полягала ще й у тому, що він проводився за допомогою дистанційних технологій. Так, обговорення кінострічки проводилося за допомогою відео зв’язку на платформі ZOOM, де кожен учасник мав можливість поділитися власними враженнями та думками у форматі «живого спілкування». А ось спільний кіноперегляд здійснювався за допомогою спеціальної онлайн кімнати, яку налаштували волонтери Олександр Худолєєв та Микита Ставніченко.

Щиро вдячні усім організаторам та учасникам за чудовий кінолекторій та свідомий підхід до важливих питань сучасної психології.

 


 

Ігровий марафон

Говорячи про сучасний інструментарій практичного психолога, ми вже багаторазово згадували такий формат роботи як психологічні трансформаційні ігри. Й кожного місяця, під час дня психологічних ігор в БДПУ , здобувачі вищої освіти переконуються в їх ефективності. У жовтні учасники розбиралися з актуальними питаннями життя та визначалися зі шляхами їх вирішення за допомогою гри «Спіраль самопізнання» (ведуча – завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова , яка проводилася за допомогою дистанційних технологій.

Оскільки гра передбачає тільки дев’ять локацій ігрового поля, то кількість учасників обмежена. Проте, бажаючих було настільки багато, що День психологічних ігор перетворився у триденний ігровий марафон! Завдяки такому формату роботи кожен з учасників зміг усвідомити глибинні причини виникнення власних проблем, максимально розібратися з кожним питанням та відреагувати кожну емоцію, усвідомити ресурси для вирішення актуальних проблем та шляхи подальшого самовдосконалення.

 


 

Я та інші: особисті кордони

Минулого тижня до навчальної психолого-консультативної лабораторії завітала чудова гостя – кандидат психологічних наук, доцент, юнгіанський консультант, керівник гуртка «Психологічні студії» Людмила Кашкарьова, яка, у рамках співпраці БДПУ з Центром дитячо-юнацької творчості, провела чудовий майстер-клас «Моя Я-концепція та особисті границі». Здобувачі вищої освіти (переважна кількість яких – студенти 1 курсу спеціальності 053 Психологія), які стали учасниками майстер-класу, отримали унікальну можливість пізнати свій внутрішній світ, визначити особистісні кордони, усвідомити реакції на їх порушення та виробити стратегії захисту власного внутрішнього світу.

Ведуча використовувала метафоричні асоціативні карти, манкотерапію та кататимні іграшки, що дозволило учасникам ознайомитися з сучасними методами надання психологічної допомоги, отримати досвід самопізнання та самовдосконалення у форматі майстер-класу, а найголовніше – пізнати себе та визначитися з векторами особистісного зростання.

 

 

 


 

Психологія у танці!

Кожен з нас – неповторний «букет» індивідуальних якостей, рис характеру, типів темпераменту, який може стати найбільшим подарунком людства! Головне – зрозуміти ці самі особливості та зважати на них під час взаємодії чи спілкування.

Саме таку думку хотіли донести до здобувачів освіти спеціальностей 024 Хореографія та 014 Середня освіта (Хореографія) магістрантки-хореографи Юлія Ярошенко та Валерія Кривунь, організувавши творчо-пізнавальний проект «Крихкий стан».

Поєднавши психологічні знання та хореографічну майстерність, здобувачкам вдалося якомога точніше передати у танці характеристику кожного типу темпераменту. А за допомогою психологічного супроводу волонтера навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) Дар’ї Куньо, усі глядачі мали можливість визначитися із власними домінуючими рисами, а також, на декілька миттєвостей «приміряти» на себе усі темпераменти, щоб краще зрозуміти один одного.

Отож, проживши ці декілька хвилин у танці, кожен присутній зробив цінний висновок: усі люди різні, проте мають дещо спільне: прагнуть до ефективної взаємодії з іншими й світом. І це можливо! Важливо лише приймати один одного такими, якими ми є: активними та рішучими сангвініками, непосидючими й креативними холериками, спокійними та працелюбними флегматиками, чуттєвими та творчими меланхоліками.

 

 

 


 

Тренінг спілкування онлайн

 

Формування комунікативної компетентності, навичок ефективного спілкування та рефлексії власних професійних навичок – важлива складова професійної підготовки майбутніх психологів. Тому однією із освітніх компонент освітньо-професійної програми «Психологія. Практична психологія» спеціальності 053 Психологія є «Тренінг спілкування», який викладається у першому семестрі та має на меті формування у здобувачів вищої освіти здатності до ефективного міжособистісного спілкування як уміння вислуховувати, сприймати та розуміти інформацію; здійснювати зворотній зв’язок із співрозмовниками; користуватися навичками вербальної та невербальної комунікації; спостерігати та оцінювати співрозмовників і себе у процесі спілкування.

Та виклики сьогодення ставлять перед викладачами кафедри психології нові вимоги щодо проведення подібних занять, зокрема, адаптація тренінгу до проведення його за допомогою дистанційних технологій навчання. Саме у такому форматі тренінг спілкування було проведено для здобувачів 1 курсу спеціальності 053 Психологія заочної форми навчання.

Заняття проводилися на платформі ZOOM й були спрямовані на самопрезентацію здобувачів, відпрацювання навичок ефективної взаємодії зі співрозмовниками. командної взаємодії та формування взаємної довіри, розвиток здібностей адекватно і повно сприймати та оцінювати себе та інших, підвищення рівня рефлективності.

Завдяки спільним зусиллям студентів та асистента кафедри психології Марини Радіонової , мету освітньої компоненти було досягнуто: першокурсники не лише познайомилися один з одним та згуртувалися як команда, а й навчилися розуміти один одного без слів, говорити з позиції «Я – висловлювання» та толерантно висловлювати власну думку, поважаючи співрозмовника.

Такий досвід показав, що проводити практикоорієнтовані дисципліни в онлайн-режимі реально, важливо лише продумати механізм та підібрати універсальні вправи.

 


 

Командна робота 2020

 

Студентство – унікальний період у житті кожної людини. Молода людина опиняється у «новому світі» де важливо все: і що вона знає, і що вміє, і як взаємодіє з іншими. Саме з метою створення умов для саморозкриття кожного здобувача вищої освіти першого курсу для згуртування нових членів студентської родини БДПУ , у вересні волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії Альоною Івановою, Наталею Гордєєвою, Кирилом Цимбалюком, Оленою Власовою, Станіславом Коломойцем, Дар’єю Куньо та Анною Муковоз разом із завідувачкою лабораторії Мариною Радіоновою традиційно було проведено психологічний тренінг командної взаємодії.

За запитами деканатів та кураторів академічних груп, тренінг пройшли першачки таких спеціальностей: 053 Психологія (куратор Вікторія Федорик), 013 Початкова освіта (куратор Крістіна Петрик), 012 Дошкільна освіта (куратор Леся Мороз-Рекотова ), 016 Спеціальна освіта (куратор Ганна Мицик ), 231 Соціальна робота (куратор Наталя Михайленко ), 014 Середня освіта (Історія) та 032 Історія та археологія (куратор Юрій Федорик ).

Кожна з цих груп підкорила серця тренерів – студентів старших курсів спеціальності 053 Психологія та магістранток спеціальності 013 Початкова освіта – своєю креативністю, нестандартністю мислення, терплячістю, наполегливістю, рішучістю та взаємопідтримкою. Склалося враження, наче у тренінгу брали участь уже «зрілі» згуртовані команди – так швидко та якісно вони виконували вправи. Не зважаючи на те, що на час проходження тренінгу, малознайомі між собою першокурсники тільки два тижні були у новій групі, вони все ж змогли почути один одного, домовитися, довіритися та зробити перші, але такі важливі кроки командної роботи.

Це був дивовижний тренінг, який дав кожному учаснику важливі уроки:

  • Важливо бути терплячим!
  • Довіра та підтримка – запоруки успішної командної роботи!
  • Важливо слухати та чути один одного!
  • Немає особистих помилок – є лише результат команди!
  • Сварки та пошук винного не дають результатів – тож не варто гаяти на них час!
  • Інколи важливо помовчати щоб зосередитися на тому, що дійсно важливо!
  • Працювати в команді – це круто!

Та ще багато особистісних інсайтів для кожного! І звичайно ж безцінною для кожної команди є підтримка їх куратора. Це той член команди, що завжди буде поруч і допоможе успішно пройти шлях дорослішання – шлях студентського життя!

 

 

Дякуємо усім за плідну командну роботу та цінні висновки! Успіхів і до нових зустрічей!

Пам’ятайте: Ми – команда!

 


 

МАК-сніданок для гурманів

Наприкінці вересня для цінителів метафоричних асоціативних карт випала унікальна нагода поєднати відпочинок із саморозвитком. Це стало можливим завдяки приїзду психолога, гештальт-терапевта, експерта у роботі з МАК Ірини Лебідь, яка провела психологічну зустріч у нестандартному форматі.

Уся справа в тому, що учасники МАК-сніданку, до яких долучилися викладачі кафедри психології Олена Горецька, Марина Радіонова та студенти спеціальності 053 Психологія, протягом декількох годин працювали з власними запитами, отримували інсайти та наповнювалися ресурсами. Сторонньому може здатися, що це звичайний майстер-клас, у чому ж тоді його особливість? Та ми маємо відповідь: унікальність та специфіка цієї роботи полягала у тому, що здійснювалася вона не у звичній навчальній аудиторії чи кабінеті психолога, а за чашечкою ароматної кави у приємній атмосфері.

Саме у такому ненав’язливому форматі учасники змогли розслабитися, розкритися та вирішити важливі для себе питання, отримати нові техніки роботи з метафоричними асоціативними картами, підвищити рівень особистісної компетентності та психологічної культури.

 

 

Дякуємо спікеру Ірі Лебідь за таку чудову можливість й вже плануємо наступну зустріч!

 


 

Операція – колаборація

Створення умов для формування компетентностей високоефективної людини ХХІ століття – важливе завдання кожного викладача та співробітника БДПУ . Проте, крім суто професійних навичок (hard skills), у сучасному світі актуалізуються так звані «м’які» навички (уміння працювати в команді, витривалість, здібність переконувати або йти на компроміс) без переліку яких сьогодні не обходиться практично жодне оголошення про вакансії.

Використання «soft skills» передбачає уміння застосовувати різні моделі поведінки навіть в однакових ситуаціях, глибоко розуміти власні інтереси та інтереси зацікавлених сторін, швидко і чітко розставляти пріоритети, робити кращий вибір за наявності альтернатив, швидко прилаштовуватись відповідно до нових викликів та обставин, бути стресостійким до навантажень, вміти досягати поставленої мети. Безпосереднє навчання цим навичкам не передбачено в сучасних освітніх стандартах. Проте завдяки роботі навчальної психолого-консультативної лабораторії формування таких компетентностей стало можливим.

Так, на запит кураторів 2 та 3 курсів факультету філології та соціальних комунікацій , які навчаються на освітніх програмах «Середня освіта (Мова і література (англійська)). Болгарська мова», «Середня освіта (Мова і література (російська)). Англійська мова», Ірини Школи  та Юлії Прядко  зі здобувачами освіти було проведено психологічний тренінг командної взаємодії. Волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії  Дар’єю Куньо та Анною Муковоз під керівництвом завідувачки лабораторії Марини Радіонової  було підібрано комплекс вправ, який сприяв  розвитку навичок командної роботи: гармонізація спільної мети з особистими цілями; прийняття відповідальності за результат команди; прояв ситуаційного лідерства (лідерство під завдання); конструктивна взаємодія членів команди; прийняття єдиного командного рішення й узгодження його з членами команди, а також формуванню командного духу.

Таким чином, об’єднання досвіду і зусиль фахівців з різних факультетів і спеціальностей дозволило створити цікавий і продуктивний проект спрямований на розвиток важливих якостей висококваліфікованого фахівця.

 


 

Ювілейний АРТДИВОСВІТ

Зазвичай, для того щоб пройти незалежне професійне навчання чи поділитися власною майстерністю в сфері арт-терапії та практичної психології, викладачі та співробітники університету (https://bdpu.org.ua/) вирушають у різні міста України та за їх межі. Але, завдяки Південно-українській асоціації практичних психологів та арт-терапевтів, у кожного є унікальна можливість, не виїжджаючи за межі рідного місця, поринути в атмосферу цінних знань, нових знайомств, приємного спілкування, обміну думками та важливих інсайтів на Х ювілейному всеукраїнському фестивалі практичної психології та арт-терапії «АРТДИВОСВІТ», який незмінно проводить у Бердянську.

Традиційно спікерами фестивалю виступають викладачі кафедри психології  факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв : Ольга Фролова , яка провела майстер-класи «Ігри з ґудзиками в корекції дитячо-батьківських відносин», «Творча лабораторія з миробудування», Олена Колпакчи  – «Селфі: користь і шкода. Що за цим стоїть?», Вікторія Федорик  – «Ключі до самого себе», Марина Радіонова  – «Знайомство з тарганами» та «Саме в цю мить я обираю щастя!».

Дуже важливим аспектом є інтерес до такого формату саморозвитку майбутніх психологів – здобувачів спеціальності 053 Психологія, які щороку беруть участь у фестивалі як волонтери та учасники.

Тішимося з приводу такої відданості улюбленій справі кожного: організатора, викладача, психолога, студента. Радіємо можливості розвиватися та вдосконалюватися!

 

 


 

Важливі семінари для вчителів

Продовжуючи тему дистанційного навчання хочеться виразити почуття гордості за вчителів ЗЗСО, які усвідомлюють важливість власного самовдосконалення й приділяють час для формування компетенцій особистісної ефективності навіть в умовах COVID-19.

Прикладом такого свідомого підходу до власної ефективності та благополуччя є учасники трьохденних семінарів, проведених дистанційно на базі Бердянського державного педагогічного університету (https://bdpu.org.ua/).

Так, семінар «Лідерські компетентності в освітньому просторі», ведучою якого була доцент кафедри психології (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/) Ольга Фролова (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/frolova/), захопив учасників своєю багатогранністю, адже під час зустрічей було розкрито питання ціле покладання, тайм-менеджменту, само презентації та безконфліктного спілкування у контексті педагогічної діяльності. А розбір затребуваних у ХХІ столітті soft-skills дозволив вчителям визначити перспективи подальшого саморозвитку з метою підвищення власної ефективності.

Продовженням вивчення вищезгаданих питань став семінар «Емоційне благополуччя – запорука успіху педагога», проведений завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) Мариною Радіоновою (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/). Зустрічі мали практичну спрямованість, тому учасники, знайомлячись з поняттями «стрес», «стресостійкість», «емоційна компетентність», «емоційний інтелект», «ресурси», одразу мали змогу виконати вправи на усвідомлення власних емоційних станів, які варто гармонізувати, та потреб, які важливо задовольнити, щоб бути менш вразливим до впливу стресових факторів, а також оволодіти експрес-техніками емоційної саморегуляції.

Таким чином, проведена робота дозволила учасникам – вчителям ЗЗСО з різних регіонів – підвищити власну стресостійкість та особистісну ефективність, що неодмінно сприятиме покращенню їх працездатності, емоційного благополуччя та взаємодії з учасниками освітнього процесу.

 

 


 

 

Навчатися й ніколи не зупинятися!

Впровадження дистанційних технологій навчання у другому семестрі 2019-2020 н.р. показало, що карантин та самоізоляція не можуть стати перешкодою для того, хто прагне розвиватися й зростати як особистість та професіонал.

У цьому на власному досвіді переконалися як здобувачі освіти так і співробітники Бердянського державного педагогічного університету (https://bdpu.org.ua/). Зокрема, у травні завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) Мариною Радіоновою (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/) пройдено науково-практичний курс «Менеджмент кризового та екстреного психологічного втручання».

Тема курсу дійсно актуальна, оскільки наразі уся країна продовжує перебувати в емоційно-напруженій ситуації де будь-яка новина або подія може внести неочікувані корективи в життя кожного громадянина, викликати негативні емоції й призвести до погіршення психічного здоров’я. Саме тому дуже важливо мати можливість звернутися до компетентного фахівця, який допоможе відновити гармонійний емоційний стан та знайти конструктивний вихід із ситуації, що склалася.

Отож, продовжуйте навчатися, самовдосконалюватися й не дозволяйте об’єктивним факторам псувати ваші плани. Будьте гнучкими й намагайтеся знайти у кожній ситуації позитивні сторони. А якщо з якимось із питань ви не можете впоратися самостійно – не бійтеся звернутися за допомогою до кваліфікованого психолога!

 


 

Щастя у дрібничках

Збереження психічного здоров’я – тема, що завжди актуальна. Та через рутинні справи та повсякденні турботи ми не завжди приділяємо цьому питанню достатньо уваги. Проте саме від нашого психічного самопочуття залежить продуктивність, ефективність та висока працездатність.

Зважаючи на це, у рамках профілактики емоційного вигоряння та з метою збереження психічного здоров’я учасників освітнього процесу Бердянського державного педагогічного університету (https://bdpu.org.ua/), волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) протягом року систематично проводилися різноманітні психологічні акції, що дійсно сприяло покращенню настрою та психологічного клімату в університеті (https://bdpu.org.ua/).

Однак, у зв’язку з пандемією COVID-19, проведення чергових профілактичних заходів стало неможливим, адже усі здобувачі освіти та викладачі перейшли на дистанційну форму навчання.

Але, в умовах самоізоляції та всесвітньої паніки, так важливо зберігати спокій, продовжувати повноцінно жити й насолоджуватися життям. Зважаючи на це, на сторінках навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) у соціальних мережах Instagram (https://www.instagram.com/psy.lab.bdpu/?hl=ru) та Facebook (https://www.facebook.com/psy.lab.bdpu) було запроваджено щотижневу відео рубрику «Щастя у дрібничках». Кожен випуск рубрики стосувався теми психічного здоров’я, умов його збереження, способів подолання негативних емоцій, наповнення ресурсами та отримання задоволення від життя в моменті «тут і тепер». Ведуча рубрики – завідувачка лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) Марина Радіонова (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/) – в кожному випуску приділяла час теоретичній складовій та практичним вправам, які глядачі могли виконати самостійно, перебуваючи на самоізоляції.

Кількість переглядів свідчить про актуальність піднятого питання та готовність учасників освітнього процесу БДПУ (https://bdpu.org.ua/) свідомо ставитися до власного психічного здоров’я, піклуватися про нього та, тим самим, підвищувати рівень власного емоційного благополуччя – чого ми їм щиро бажаємо!

 


 

Школа толерантності у БДПУ

Наприкінці лютого у навчальній психолого-консультативній лабораторії Бердянського державного педагогічного університету  було проведено перше заняття соціально-психологічного тренінгу «Школа толерантності», метою якого було допомогти здобувачам вищої освіти усвідомити власний рівень культури толерантності, зрозуміти і вирішити, які конкретні дії може зробити молодь у власному житті, щоб бути толерантною людиною та не допустити проявів нетерпимості по відношенню до інших людей у навколишньому світі.

Тема роботи є досить актуальною та охоплює багато важливих питань, тому програма тренінгу була розрахована на вісім занять. Однак, об’єктивні обставини внесли свої поправки стосовно форми проведення тренінгу, тому у форматі групової взаємодії у стінах БДПУ було здійснено лише два заняття, після чого усі заклади освіти України були закриті на карантин в умовах COVID-19.

Проте, активність та прагнення до самовдосконалення наших здобувачів освіти показала, що навіть в умовах самоізоляції розвиток навичок толерантної взаємодії з оточуючими є важливим питанням сьогодення.

Тому, роботу «Школи толерантності» було відновлено, а тренінгові заняття проводилися завідувачкою лабораторії Мариною Радіоновою щотижня онлайн за допомогою платформи «ZOOM». Кожне заняття мало інформативну складову та практичну, що сприяло не лише оволодінню новими знаннями, а й усвідомленню такої важливої думки як «усі люди рівні у своїх правах незалежно від їх відмінностей».

Кожне заняття було присвячене окремій темі, на якій всебічно розглядалися такі поняття як «ідентичність», «стереотип», «упередження», «відмінність», «меншість», «дискримінація» тощо. А використання діагностичних методик допомогло визначити рівень власної толерантності та усвідомити ті риси толерантної особистості над якими важливо працювати у подальшому.

Окрема увага на кожному занятті приділялася платформі «Stories that Move» яка розроблена саме з метою протидії нетолерантному ставленню та дискримінації. За допомогою цього онлайн ресурсу учасниці тренінгу мали можливість ознайомитися з історіями юнаків та дівчат різного походження та країни проживання, які зіткнулися з певними видами дискримінації. Також, за допомогою виконання різних вправ на цій платформі, кожна здобувачка мала змогу зробити важливі висновки щодо великого впливу думок, емоцій, упереджень та переконань на ставлення людей один до одного спираючись на зовнішній вигляд, вади здоров’я, релігію, расу, національність чи гендерну ідентичність.

Тож дякуємо учасницям за активну життєву позицію та прагнення бути толерантними, розвиватися та самовдосконалюватися навіть в умовах карантину. Практика «Школи толерантності» показала, що це можливо, усе залежить лише від вашого бажання!

 


 

День психологічних ігор онлайн!

Тим, хто прагне пізнавати свій внутрішній світ та щоденно підкорювати нові вершини самореалізації карантин не перешкода! Цю тезу доводять здобувачки вищої освіти БДПУ які беруть активну участь у традиційних днях психологічних ігор. Звісно таке прагнення мотивує, тому у травні було проведено дві онлайн гри «Спіраль самопізнання» за допомогою платформи «ZОOM».

Дистанційний формат проведення гри виявилася не менш ефективним, аніж очні зустрічі. Учасниці познайомилися із собою більш глибоко та знайшли відповіді на питання, які їх турбували, визначили алгоритм досягнення бажаного, з’ясували бар’єри та ресурси на шляху до мети.

Тож, знову переконуємося, що там, де є бажання, не існує жодних перешкод!

Навчальна психолого-консультативна лабораторія продовжує працювати, тож ви завжди можете звернутися із запитом та переконатися на власному досвіді у ефективності психологічних ігор.


 

Як позбутися негативних думок?

Питання досить розповсюджено, адже часто ми стикаємося з певними труднощами, або завчасно налаштовуємо себе на невдачу. Причинами виникнення таких є обмежувальні переконання, які є у кожної людини й стосується усіх сфер її життя. Ще одним фактором виникнення такого явище є негативний вплив оточення.

В умовах COVID-19 таке явище, як похмурий настрій, апатія й думки про погане – досить поширене явище. Саме тому, 14 травня, у рамках роботи навчальної психолого-консультативної лабораторії її завідувачкою Мариною Радіоновою було проведено онлайн майстер-клас «Як позбутися негативних думок?».

Майстер-клас був спрямований на усвідомлення учасниками освітнього процесу причин виникнення негативного способу міркування та його впливу на фізичний та психічний стан людини, її успіхи та досягнення.

Заняття передбачало теоретичний блок та виконання практичної вправи за допомогою метафоричних асоціативних карт «DIXIT». Саме виконання вправи дозволило учасникам знайти відповіді на важливі питання типу «Що є джерелом негативної думки? Та «Що варто зробити, щоб її позбутися».

Також, наприкінці майстер-класу учасникам було надано рекомендації щодо розвитку позитивного мислення.

До речі, запис майстер-класу досі доступний до перегляду на офіційній сторінці лабораторії у Фейсбуці.

Тож переходь за цим посиланням та «налаштовуйся на позитивну хвилю»: https://www.facebook.com/psy.lab.bdpu/videos/717918668955982/


 

Готові до змін!

Під час традиційного Дня психологічних ігор в БДПУ на базі навчальної психолого-консультативної лабораторії асистентом кафедри психології Вікторією Федорик було проведено гру «Шляхи змін».

Даний метод діагностико-психокорекційної роботи в останнє десятиліття став дуже популярним не лише серед психологічної спільноти, а й серед суспільства в цілому. Адже кожного разу учасники отримують нові інсайти стосовно власного запиту та, спираючись на отримані «підказки свідомості», приймають доленосні рішення та змінюють власне життя.

Так сталося і цього разу, адже завдяки майстерності ведучої учасники визначилися з власними життєвими цілями; усвідомили внутрішньо особистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього!

Дякуємо ведучій за співпрацю та професіоналізм! До нових зустрічей!


 

Розвиваємо стресостійкість

Стресостійкість – одна з найбільш затребуваних компетенцій сучасної конкурентоспроможної особистості, яка полягає в її спокійному реагуванні на вплив стресорів без вибуху негативних емоцій, що можуть негативно впливати на її працездатність. Зважаючи на саме визначення, постає потреба у достатньому приділенні уваги розвитку цієї навички.

Усвідомлюючи таку необхідність, здобувачі БДПУ взяли участь у черговому тренінгу з розвитку стресостійкості та попередження емоційного вигоряння «STOP-стрес», ведучою якого стала завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова.

Метою трьох занять було усвідомлення учасниками причин власної вразливості до впливу стресових факторів; розвиток емоційного самоусвідомлення; оволодіння техніками емоційної саморегуляції; формування самоконтролю поведінки та готовності до управління власними емоціями усталених і емоційно напружених життєвих ситуаціях.

Завдяки використанню методів арт-терапії та когнітивно-поведінкової терапії, учасники на власному досвіді переконалися у важливості збереження гармонійного психоемоційного стану та самоконтролю у стресових ситуаціях, аби подразник, що впливає, не знижував їх професійної продуктивності та особистісної ефективності.


 

Знайомство з потенційною професією

Важко уявити кращий спосіб знайомства старшокласників з професією психолога, аніж спілкування з її представниками, які на власному досвіді можуть розповісти про професійні переваги та надбання. Цього тижня для випускників закладів загальної середньої освіти смт Велика Новосілка та с. Старомлинівка Донецької області таким провідником до спеціальності 053 Психологія стала завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова, яка у співпраці з доцентом кафедри теорії та методики викладання мистецьких дисциплін Анеттою Омельченко та завідувачкою кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Ольгою Харлан, розповіла про особливості організації освітнього процесу в Бердянському держаному педагогічному університеті та передала любов до власної професії.

Метою цих профорієнтаційних зустрічей було інформування учнівської молоді про особливості вступної кампанії у 2020 році, правила вступу до БДПУ, науково-методичну базу та студентське самоврядування університету, знайомство з потенційними професіями, можливостями працевлаштування та особистісного зростання протягом здобуття І рівня вищої освіти.

Дякуємо за організацію та співпрацю у проведенні зустрічей адміністраціям ЗЗСО та випускниці факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Олені Хараберюш.


 

Цілеспрямовані Міс БДПУ

Перемогти у конкурсі та стати Міс БДПУ мріє чи не кожна здобувачка освіти. Та не кожна з них замислюється над тим обсягом зусиль, які треба докласти задля отримання бажаного титулу. Цьогорічні номінантки чудово це розуміють, тому працюють не лише над власною поставою, дикцією та постановкою номерів, а й над розвитком власної цілеспрямованості. Адже перемога у конкурсі – це лише одна з багатьох сходинок, які хочеться пройти протягом життя й попереду їх ще так багато.

Тому, за запитом організаторки свята краси в БДПУ Дарини Литвиченко для учасниць конкурсу було проведено майстер-клас «Мети досягають щасливі!», присвячений усвідомленню власних бажань, ефективному формулюванню цілей, аналізу ресурсів, необхідних для їх досягнення, підвищенню мотивації та візуалізації щасливого, успішного майбутнього. Ведучою майстер-класу Мариною Радіоновою – завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії  – було застосовано роботу з метафоричними асоціативними картами та технікою колажування, яка дозволила не лише «розкласти по поличках» цілі дівчат, а й змотивувати учасниці на їх досягнення та самовдосконалення.

Бажаємо успіхів кожній із номінанток й нагадуємо, що будь-яка мета може бути досягнутою, якщо докладати досить зусиль та діяти із задоволенням!


 

Шляхи до емоційної саморегуляції

Початок нового навчального семестру – це завжди досить напружений період. Адже після тривалого відпочинку треба зібратися з думками та налаштуватися на навчання й роботу. Інколи така зміна обставин може викликати негативні емоції, які викликають труднощі у процесі адаптації й погіршують психоемоційні стани людини.

З метою запобігання цьому явищу, 13 лютого, волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії акцію «Шляхи емоційної саморегуляції», яка передбачала усне опитування учасників освітнього процесу БДПУ, а також розповсюдження пам’яток з конкретними рекомендаціями стосовно прийомів захисту від стресу та покращення настрою.

Зокрема, результати опитування показали, що усі учасники акції розуміють поняття «емоційної саморегуляції» та підкреслюють важливість уміння керувати власними емоціями, аби запобігти виникненню психоемоційних порушень та кривдженню близьких. Серед найбільш ефективних засобів зняття психоемоційного напруження та покращення настрою учасники освітнього процесу називають заняття спортом (фітнес, йога, танці); дихальні вправи; наповнення позитивними емоціями під час спілкування з друзями або прогулянки; створення затишної атмосфери за допомогою теплої ковдри, гарячого чаю та улюбленого фільму чи музики тощо.

Отже, можна зробити висновок, що учасники акції мають вже звичні засоби боротьби зі стресом та негативними емоціями, однак не виключають їх присутності у власному житті. Тому, щоб покращити їх настрій та подякувати за чесні відповіді, волонтерки лабораторії – майбутні психологині – Альона Іванова, Наталя Гордєєва та вікторія Буткова разом з рекомендаціями дарували невеличкі смаколики – «гормон радості та щастя».

 


 

Хто такий лідер?

Саме з цього питання розпочався майстер-клас для учасників благодійного цільового проекту “Access Alumni Civic Engagement Program 2019 – 2020” з Бердянська та Маріуполя. У відповідь на запит керівників проекту Ірини Школи та Богдани Салюк, волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії під керівництвом Марини Радіонової  було розроблено та проведено тренінгові заняття «Формування лідерських якостей».

Так, завдяки інтерактивним вправам, старшокласники мали можливість детально ознайомитися з поняттям «лідер» та типами лідерів, проявити власні лідерські якості, познайомитися один з одним по-новому та вивчити особливості взаємодії в групі.

Приємно було чути під час заключного шерінгу від старшокласників слова подяки та висновки про особисте ставлення до прояву лідерства в повсякденному житті, а також усвідомлення щодо необхідності розвитку цих навичок у кожного, хто прагне до успіху.

Дякуємо керівникам за звернення та співпрацю, а нашим волонтерам Дар’ї Куньо, Дар’ї Павленко, Віталію Крикунову та Микиті Кузьменку – майбутнім практичним психологам – за готовність розвивати власний професіоналізм.

 


 

Новорічна Спіраль самопізнання

Продовжуючи тему підведення підсумків та визначення бажань на новий 2020 рік, в кінці грудня у навчальній психолого-консультативній лабораторії було проведено заключний день психологічних ігор, протягом якого, разом з її завідувачкою Мариною Радіоновою за допомогою настільної психологічної гри «Спіраль самопізнання» учасники формулювали мету на наступний рік, з’ясовували можливі перешкоди та ресурси для її ефективного досягнення.

Не дивлячись на те, що серед учасників були як досвідчені гравці так і новачки, кожен отримав відповіді на власні питання та наповнився мотивацією йти вперед та діяти.


 

Стороннім вхід заборонено

Уміння вибудовувати особистісні границі, а також повага до границь інших – важливі навички сучасно особистості, яка прагне до емоційного комфорту та захисту внутрішнього світу. Саме тому, на запрошення навчальної психолого-консультативної лабораторії старшим викладачем кафедри психології  Наталією Сердюк було проведено майстер-клас «Стороннім вхід заборонено».

Мета майстер-класу полягала в наданні учасникам можливості з’ясувати межі особистого простору та виокремити ресурси їх захисту. Також майстер-клас дозволив учасникам познайомитися із особливостями формування психологічних границь, через призму яких вони сприймають світ та вибудовують взаємини з іншими людьми, а також визначити ресурси, які допоможуть захистити їх особистій простір.

Завдяки Наталії Сердюк здобувачі освіти отримали відповіді на такі важливі питання: Коли і як формуються границі людини? Хто і як їх може порушувати? Як оберігати свої границі? А також за допомогою експрес-діагностики та метафоричних асоціативних карт визначили особливості власних границь та їх захисту.

Дякуємо тренерці за готовність ділитися власними напрацюваннями, а також за можливість ознайомитися з такою важливою темою.

 

 


 

Назустріч мріям!

Новий рік – це чарівний період підведення підсумків та загадування бажань… Саме тому, завершуючи 2019 календарний рік, здобувачам вищої освіти було запропоновано взяти участь у майстер-класі завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Радіонової «Назустріч мріям».

На занятті учасниці визначилися з головними здобутками року, поділилися цінними інсайтами та оцінили власну результативність. Зважаючи на це, другою частиною майстер-класу було визначення бажань на наступний рік, трансформування їх у цілі, пошук способів їх досягнення, а також візуалізація успішного 2020 року за допомогою «Карти бажань».

Для цього учасникам пропонувалася робота з метафоричними асоціативними картами «ПРОСТО» та «Джерело», застосовувалися техніки медитації та створення колажу.

По завершенню майстер-класу учасниці наповнилися позитивними емоціями та мотивацією на досягнення поставлених цілей, а також усвідомили дуже важливу річ – для того, щоб отримати бажаний результат, важливо знати власні бажання та потреби.

 

 


 

КЛЮЧові моменти мого життя

Справжній професійний психолог має любити свою професії та прагнути до пошуку нових методів та технік надання психологічної допомоги. Надзвичайно приємно, коли є можливість познайомитися з такою майстерністю та особисто переконатися в ефективності пропонованого інструментарію. Так, завдяки асистенту кафедри психології Вікторії Федорик учасники майстер-класу «КЛЮЧові моменти мого життя» мали змогу ознайомитися з унікальною технологією використання ключів у процесі підвищення самооцінки та впевненості в собі, розкритті власних можливості розвитку та самовдосконалення, а також віднайти шлях та прийняти певне рішення стосовно власного запиту.

Паралельно з пропрацюванням технік та вправ здобувачі освіти ознайомилися з новими інструментами в психології, а саме з «Кубиками історій», які допомогли познайомитися та краще дізнатися один про одного. Незвичним та продуктивним інструментом стали справжні ключики, які в поєднанні з картками дверей та МАК «Грані», «Обличчя», «Архетипи та тіні» не залишили байдужими жодного з учасників.

На останок кожен з присутніх отримав подарунок-мотиватор у вигляді ключика і вирішив, що він для нього символізує, а також, як допомагатиме в досягненні цілей та вирішенні проблемних питань.

Дякуємо Вікторії Федорик за співпрацю з навчальною психолого-консультативною лабораторією та дивовижний майстер-клас, який допоміг кожному не лише заглибитися в особистісні переживання, пов’язані з певними життєвими ситуаціями, а й екологічно «вийти» на КЛЮЧовий ресурс.

 

 

 


 

STOPстрес

Профілактика емоційного вигоряння для майбутніх психологів та педагогів  є чи не найважливішим питанням сьогодення. Адже, збереження власного психічного здоров’я та розвиток стресостійкості зумовлює якісне виконання професійних обов’язків. А отже, від емоційного стану фахівця безпосередньо залежить успішність психокорекційної роботи або освітньої діяльності.

Саме тому, у грудні, в емоційно напружений період життя учасників освітнього процесу – напередодні складання заліково-екзаменаційної сесії, завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії () Мариною Радіоновою () було проведено тренінг «STOP-стрес». Мета проведених тренінгових занять полягала в розвитку емоційного інтелекту, стресостійкості, емоційного самоусвідомлення; оволодінні техніками емоційної саморегуляції; формуванні самоконтролю поведінки та готовності до управління власними емоціями в усталених і емоційно напружених життєвих ситуаціях. Вирішувалися такі завдання завдяки використанню різноманітних когнітивно-поведінкових та ізотерапевтичних технік.

Результатом роботи стало усвідомлення учасниками причин виникнення власної вразливості до стресорів та шляхів їх подолання, а також апробація різноманітних методів емоційної саморегуляції з метою визначення їх ефективності індивідуально для кожного.

Актуальність питання необхідності профілактики емоційного вигоряння серед здобувачів освіти підтвердилася не лише виявленими у процесі роботи факторами, що призводять до виникнення стану стресу, а й кількістю бажаючих взяти участь у відповідних заходах. Тому, у лютому планується повторне проведення тренінгу «STOP-стрес» з новими учасниками.

 


Й знову граємо!

Традиційні дні психологічних ігор проводяться в навчальній психолого-консультативній лабораторії Бердянського державного педагогічного університету кожного місяця. Й кожного місяця довкола певної психологічної гри збираються учасники, які прагнуть пізнати себе, проаналізувати певні життєві ситуації, з’ясувати причини їх виникнення та шляхи подолання. А інколи, гравцям доводиться йти далі – приймати рішення жити по-новому, відмовившись від застарілих переконань та шаблонів поведінки, які більше не діють.

У листопаді така діагностико-корекційна робота здійснювалася завдяки настільній психологічній грі «Спіраль самопізнання» та її ведучій – завідувачці лабораторії Марині Радіоновій .

Як завжди, запитів було багато, але гравці змогли отримати відповіді на найбільш актуальні питання, зробити висновки стосовно обраного шляху та отримати ресурси для досягнення бажаного. Тож, у черговий раз маємо можливість переконатися, що будь-яка життєва мета може бути досягнута, якщо знати власні бажання та бути відкритим до змін.

 


 

Ефективна самопрезентація – запорука успіху

Уміння формувати у інших сприятливе враження про себе – одна з головних навичок успішної особистості. Адже від того, наскільки ефективно людина себе презентує у суспільстві, вміло підкреслює свої сильні сторони та яку думку вона викликає у інших, залежить не лише характер подальшої взаємодії з оточенням, а й її результативність. Саме тому, сучасні тренери особистісного зростання наголошують на важливості формування навичок ефективної самопрезентації.

Усвідомлюють цю важливість й здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету, адже не дивлячись на щільний навчальний розклад, вони все ж знайшли час на участь у тренінгу «Любіть мене справжнього», проведеного завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою.

Мета тренінгу полягала не лише у ознайомленні учасників з секретами успішної самопрезентації, а й у самопізнанні здобувачів, у розкритті їх переваг, прийнятті власних недоліків та їх трансформації, усвідомленні власного потенціалу та підкресленні їх унікальності.

Так, протягом чотирьох тренінгових занять, кожна учасниця пройшла шлях, наповнений зануренням у глибини власного «Я», знайомством з потаємними куточками своєї душі, усвідомленням вже наявних та пошуком прихованих ресурсів, що допоможуть полюбити себе справжню та презентувати себе оточенню максимально ефективно.

Результатом такої «подорожі» стало усвідомлення унікальності власної особистості, прийняття себе, підвищення впевненості та мотивації до подальшого саморозвитку. А завдяки груповій роботі, учасниці перебороли власні психологічні бар’єри та навчилися впевнено розповідати про себе, свої інтереси та уміння, не сумніваючись у їх цінності.


 

Продовжуємо наповнюватися ресурсами

Як уже повідомлялося раніше, у жовтні завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою було проведено тренінг «МАК на кожен день», який допоміг учасникам за допомогою метафоричних асоціативних карт усвідомити ресурси, необхідні для досягнення бажаного та наповнення відчуттям «абсолютного щастя».

Виявилося, що питання пошуку сил та джерел натхнення є актуальною для багатьох здобувачів освіти, тому в листопаді було набрано ще одну групу МАКівців, які успішно відвідали усі тренінгові заняття та знайшли власні шляхи наповнення ресурсами та мотивацією для збереження гармонійного емоційного стану, підвищення рівня суб’єктивного благополуччя, знаходження позитиву в кожній життєвій ситуації, аналізу та планування дня, досягнення поставлених цілей та цінування моменту «тут і тепер».

Власне, проходження цього тренінгу дозволило здобувачам усвідомити дуже важливу істину: саме від наповнення внутрішньої силою та вірою в себе залежить якість життя та успішність кожної людини. Тому, розпочинаючи новий день, важливо приділити час знаходженню ресурсів та налаштуванню на успіх й тоді кожна хвилина буде прожита максимально цікаво та продуктивно, а, отже, і життя буде «розфарбовано яскравими кольорами».


 

ТИ ЗМОЖЕШ!

Саме таке гасло надихало усіх учасників освітнього процесу Бердянського державного педагогічного університету протягом останніх осінніх тижнів завдяки психологічній акції «Вони змогли – і тим зможеш», організованої волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії. Ідея акція полягала у підвищенні навчальної, професійної та особистісної мотивації здобувачів й викладачів БДПУ, покращенні їх емоційного стану та знятті психоемоційної напруги напередодні складання екзаменаційно-залікової сесії шляхом ознайомлення з «секретами успіху» видатних постатей сучасності. Для цього волонтерами – майбутніми практичними психологами – було вивчено біографії відомих науковців, кіноакторів, спортсменів та мотиваційних ораторів, які знайомі кожному завдяки своїм досягненням. У ході такого дослідження виявилося, що своїм успіхом вони завдячують власній наполегливості та старанності, адже кожен з них самотужки подолав безліч перешкод, перш ніж досяг омріяної мети.

Такими надихаючими постатями стали Нік Вуйчич (австралійський мотиваційний оратор, народжений без кінцівок), Стівен Гокінг (англійський фізик-теоретик, який продовжував здійснювати наукові відкриття, будучи повністю паралізованим), Сильвестр Сталоне (американський актор, народжений з паралічем частини обличчя), Коко Шанель (французька модельєрка, яка, не дивлячись на військові дії, змогла зробити «революцію» у світі жіночої моди) та інші.

Формат цієї психологічної акції був дещо незвичним, адже вся підготовлена волонтерами інформація була перенесена у віртуальну площину та розміщена на офіційній сторінці навчальної психолого-консультативної лабораторії у соціальних мережах Інстаграм та Фейсбук. Це значно заощаджувало час здобувачів освіти та викладачів, адже мотиваційні цитати постійно були «під рукою», доступні в онлайн чи оффлайн режимі. Так би мовити, «цілодобове натхнення» для кожного.

Так, читаючи короткі відомості з життя кумирів та надихаючись їх цитатами, підписники навчальної психолого-консультативної лабораторії мали змогу зробити висновок про те, що, навіть не маючи сторонньої підтримки та великих можливостей можна досягти будь-якої цілі, стати успішним та відомим. Головне – наполегливо працювати, вірити в себе та свою мрію, прагнути зробити своє життя та життя оточуючих кращим, поставити мету та йти до неї, долаючи труднощі та примножуючи ресурси. А, отже, кожен може стати прикладом для натхнення та наслідування.

Тож, не здавайтеся, йдіть вперед й ви все зможете!!!

 

 


 

Професія першого вчителя: труднощі та переваги

Як і кожна професія, робота вчителя початкової школи вимагає значних емоційних, інтелектуальних, матеріальних та інших витрат. У сукупності вони створюють суттєву перепону до омріяного професіоналізму, сповнену страхів і упереджень.

Минулого тижня на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв кураторами академічних груп спеціальності 013 Початкова освіта Мариною Нестеренко та Мариною Радіоновою було проведено бінарну кураторську годину на тему «Професія першого вчителя: труднощі та переваги».

На цьому заході було об’єднано здобувачів вищої освіти першого та другого курсів, які ще тільки починають робити перші кроки до успішного оволодіння обраним фахом. Так, методом мозкового штурму учасниками було визначено ряд ключових повсякденних професійних проблем, з якими стикається навіть найкомпетентніший учитель початкової школи та які він має вміти ефективно розв’язувати. Але студенти навіть не встигли злякатися, адже на противагу окресленим труднощам було наведено ряд аргументів та стратегій, за допомогою яких будь-які негаразди можна вирішити просто й ефективно.

Ця частина роботи була максимально переконливою, адже власним досвідом подолання таких труднощів та секретами успішної педагогічної діяльності ділилися молоді та перспективні вчителі початкових класів із різних куточків Запорізької та Дніпропетровської областей: Юлія Оглобліна (м. Дніпро), Яна Сенченко (м. Бердянськ), Марина Хлепітько (смт. Чернігівка), Олена Усик (смт. Більмак). Усі вони – випускники факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету.

Комунікацію з експертами-практиками було налагоджено за допомогою відеоінтерв`ю, які демонструвалися студентам та розкривали  сутність ряду проблем, зокрема стосовно реального розміру оплати праці вчителя, кількості дітей у класі та особливостей взаємодії з ними на уроці, матеріально-технічного оснащення кабінетів, взаємин з батьками учнів, секретів ефективного розподілу робочого часу на рутинну роботу та педагогічну творчість, а також емоційних ресурсів і джерел натхнення для отримання задоволення від роботи.

Усі стратегії подолання професійних труднощів, які студентам запропонували до розгляду експерти, фіксувалися на гілках інтелектуальної карти, що, загалом, дозволило візуалізувати цілісну картину, яка стала мотиватором для майбутніх вчителів початкової школи.

Окремою родзинкою заходу стала особиста присутність декана факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Людмили Коваль, яка щедро ділилася власним досвідом учителювання та надихала всіх присутніх на подальше успішне оволодіння фахом.

Активно рефлексуючи, здобувачі дійшли висновку, що, маючи в своєму арсеналі високий рівень психологічної культури, стресостійкості, гнучкості мислення, креативності, готовність позитивно взаємодіяти з усіма учасниками освітнього процесу, велику вмотивованість, любов до дітей і власної роботи, усі проблеми з легкістю віршуються та втрачають свою актуальність на фоні дитячого сміху та вдячних поглядів батьків і вихованців. Як результат – студенти виявили бажання якнайшвидше перевірити отримані знання та вміння на власному досвіді під час педагогічної практики.

Висловлюємо щиру вдячність декану факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Людмилі Коваль за стимулювання до пошуку сучасних форм професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи та підтримку в реалізації інноваційних ідей, експертам, які люб’язно погодилися взяти участь у заході та поділилися своїм досвідом, і майбутнім «зіркам» Нової української школи – нашим дорогим здобувачам за активність!

 

Старший викладач кафедри початкової освіти Марина НЕСТЕРЕНКО

Завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина РАДІОНОВА

 


Професіоналізм зі студентства

Навчання в Бердянському державному педагогічному університеті – це не лише теорія, а й безцінна практика, під час якої можна здобувати професійний досвід та зростати як спеціаліст. Головне – любити свою професію!

Так, в неділю цю тезу довели здобувачі 2 та 4 курсів спеціальності 053 Психологія – волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії – які провели тренінгове заняття з командної взаємодії для учасників благодійного цільового проекту “Access Alumni Civic Engagement Program 2019 – 2020” з Бердянська та Запоріжжя.

Працюючи злагодженою командою, ведучі Ганна Муковоз, Дар’я Куньо, Дар’я Павленко та Віталій Крикунов, змогли донести до підлітків важливість чути та підтримувати один одного, діяти як одне ціле задля досягнення спільної мети, поважати думку інших та висловлювати власну.

Це були захопливі години роботи, яка складалася з вправ, спрямованих на розвиток лідерських якостей та згуртування старшокласників. Результативність командної взаємодії та позитивний настрій кожного учасника перевершила усі сподівання й стали мотивацією до подальших професійних здобутків тренерів – майбутніх практичних психологів.

Дякуємо керівникам проекту Богдані Салюк та Ірині Школі за співпрацю й надання можливості нашим майбутнім випускникам уже сьогодні отримати безцінний досвід тренерської майстерності та розвивати власний професіоналізм.

 


 

Моя унікальність

Згідно з сучасними психологічними дослідженнями, бути особистістю означає бути цілісною, активною, відкритою, неповторною, унікальною людиною, здатною до саморозвитку та саморегуляції. Усі ці якості свідчать про гармонійний розвиток особистості та зумовлюють її подальші успіхи. Ефективна взаємодія між людьми також залежить від взаємної поваги та безумовного прийняття один одного. Але що робити, коли сам індивід не розуміє власної унікальності, не знає власних талантів та шляхів їх реалізації, він – знецінений та спустошений? Перша важлива умова – це усвідомлення, що настав час розкриватися та розвиватися. Другий крок – звернення до фахівця, який у цьому допоможе.

На щастя, в Бердянському державному педагогічному університеті є така підструктура та фахівці, які завжди готові прийти на допомогу в самопізнанні та самовдосконаленні. Простором таких можливостей є навчальна психолого-консультативна лабораторія, в рамках роботи якої кожен здобувач освіти може пізнати особливості власного «Я».

Так, однією з таких можливостей була участь в майстер-класі доцента кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Тетяни Малихіної «Моя унікальність або Чим мене обдарував рід?». Мета зустрічі полягала в розкритті власної унікальності, пошуку ресурсів, які передані нам по Роду та допомагають розкрити таланти і здібності.

На майстер-класі учасники відшукували відповіді на такі питання: У чому моя унікальність?; Що я вмію робити краще за інших?; Чим я можу поділитися зі світом?; Чим можу бути йому корисним?; Якими унікальними талантами і здібностями я наділений?; Кому зі свого Роду я завдячую за свою унікальність? Робота була напрочуд ефективною, адже було застосовано декілька психологічних технік з використанням метафоричних асоціативних карт: «Субособистості», «Грані», «42», «Із скрині минулого», «Історія жінки», «Майстерня сімейних історій». Результатом проведення майстер-класу стало усвідомлення учасниками власної неповторності.

Тож пам’ятаймо, що кожен з нас – унікальна особистість й важливо цим пишатися!

 

 


Надихаємо та мотивуємо!

Новий навчальний тиждень може розпочинатися по-різному: цікаві заняття, теплі розмови, бадьорі перерви, міцна кава тощо… А ще, перший день тижня може мотивувати та надихати! У цьому сьогодні переконалися учасники освітнього процесу Бердянського державного педагогічного університету, які брали участь у психологічній акції «День мудрості та натхнення». Метою акції, організованої та проведеної волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії Альоною Івановою, Наталею Гордєєвою, Вікторією Бутковою, Наталею Поляковою та Аліною Гордієнко, було зниження психоемоційної напруги у здобувачів та викладачів БДПУ, покращення їх настрою та наповнення ресурсами й мотивацією.

Ідея акція досить проста – за допомогою вербалізації актуальних переживань та турбот учасники метафорично звільняються від них та отримують, натомість, мотиваційне завдання, яке наповнить їх ресурсами та новими ідеями. А з метою закріплення нового ресурсного стану додатково учасникам пропонувалося взяти психологічний «якір» у вигляді смаколика.

Загалом акцію підтримало понад 50 учасників освітнього процесу, які отримали не лише порцію натхнення, а й можливість поміркувати над тим, що дійсно важливо та тим, від чого настав час звільнятися.

Тож бажаємо усім ресурсного тижня… місяця… навчального року!

 


Такі різні шляхи до змін…

Часом трапляється так, що у процесі визначення чи досягнення мети людина опиняється на «роздоріжжі» й не знає, який напрям обрати, яке саме рішення приведе її до успішного результату. Такі роздуми можуть затягнутися на дні, тижні, роки… Й сама мета вже здається нереальною, мотивація знижується, немає бажання щось робити, виникають негативні емоції та апатія…Такий стан, мабуть, знайомий кожному.

Але учасники освітнього процесу Бердянського державного педагогічного університету знають, що треба робити! Одним з ефективних способів визначення вірного напряму та успішного досягнення мети є проходження трансформаційної психологічної гри «Шляхи змін», яку в останній день жовтня у рамках традиційного дня психологічних ігор у навчальній психолого-консультативній лабораторії провела асистент кафедри психології Вікторія Федорик.

Завдяки майстерності ведучої гравці з’ясували, чого їм не вистачає та що заважає отримати бажане у навчанні, самореалізації та особистому житті; усвідомили власні внутрішньоособистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього.

Тож, в черговий раз переконуємося, що психологічні ігри – це чудовий діагностичний та терапевтичний інструмент.

Дякуємо Вікторії Федорик та гравцям за продуктивну роботу й нагадуємо, що кожен здобувач освіти та працівник БДПУ)  отримати безцінні, завітавши до навчальної психолого-консультативної лабораторії).

 

 


 

МАК на кожен день

Компетентний психолог завжди має у своєму арсеналі безліч ефективних методів та методик надання психологічної допомоги. Одним з таких інструментів є метафоричні асоціативні карти (МАК), які сприяють глибинному самопізнанню та розкриттю першопричин виникнення проблем клієнта, усвідомленню ним власних недоліків та переваг стосовно усіх сфер життя, розумінню ресурсів, які допоможуть прийняти вірне рішення тощо.

Та що робити, коли ресурси необхідні самому психологу? Адже він також особистість, у якої є власні потреби та переживання, ще не досягнені цілі та особисті невирішені питання. У такому разі, метафоричні асоціативні карти можна використовувати не лише як інструмент професійної діяльності, а й як спосіб усвідомлення власних внутрішніх та зовнішніх «помічників»; дій, які можуть бути ефективними у вирішенні певних життєвих ситуацій; способів досягнення мети тощо.

Тому, згідно з планом роботи навчальної психолого-консультативної лабораторії її завідувачем Мариною Радіоновою було проведено тренінг «МАК на кожен день». Протягом чотирьох занять учасники знайомилися з різноманіттям колод МАК та їх можливостями, озброювалися «ефективними» питаннями, розвивали асоціативне мислення, вчилися через метафору усвідомлювати власні актуальні потреби та знаходити ресурси для їх задоволення, аналізувати свої досягнення та визначати перспективи подальшого особистісного зростання.

Робота дійсно була продуктивною та корисною для кожного! Отримані знання та емоції неодмінно стануть у нагоді майбутнім психологам, адже наповнена ресурсами особистість має сили наповнити інших…

 


Встигнути усе!

Здобувачі освіти Бердянського державного педагогічного університету продовжують приємно дивувати та надихати своєю жагою до самовдосконалення. Так, цього разу, можливістю оволодіти інструментами ефективного управління власними часовими ресурсами, студентів зацікавив тренінг з тайм-менеджменту «Встигнути все!», проведений завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою.

Адже трапляється так, що, виконуючи повсякденні справи ми втрачаємо дорогоцінний час та не встигаємо зосередитися на головному – на тому, що дійсно важливо саме для нас. Тайм-менеджмент, у такому випадку, допомагає детально розглянути наші щоденні завдання, визначити їх пріоритетність, відсортувати зайве та спланувати свій день максимально ефективно. Також, це гарна можливість усвідомити цінність кожної хвилини, проаналізувати причини втрати асу та сформулювати цілі, які дійсно варті нашої уваги.

Саме ці завдання було виконано протягом трьох тренінгових занять. Учасники не лише засвоїли знання про техніки тайм-менеджменту, а й на власному досвіді переконалися у ефективності кожного інструменту, запропонованого ведучою.

Отже, 24 години у добі абсолютно достатньо, щоб встигнути усе – важливо лише ефективно спланувати свій день та діяти!

 


Любіть своє життя!

1 жовтня у Бердянському державному педагогічному університеті пройшла психологічна акція «Я люблю життя». Метою акції було нагадування усім учасникам освітнього процесу про цінність власного життя, усвідомлення ресурсів для його покращення, підвищення мотивації та створення сприятливого психологічного клімату. Для цього здобувачам освіти, викладачам та співробітникам університету волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії пропонували написати на спеціальному аркуші у формі серця усе те, за що вони люблять власне життя. У результаті із відповідей учасників акції було створено ціле панно із сердець, які є свідченням того, що учасники освітнього процесу БДПУ дійсно люблять своє життя та вміють ним насолоджуватися.

Для закріплення цього позивного досвіду кожен учасник акції отримав солодкий сюрприз із індивідуальним побажанням, а також символ підтримки – аквагрим на руці у вигляді червоного серця.

Навчальна психолого-консультативна лабораторія дякує усім, хто долучився до акції! Любіть своє життя та будьте щасливі!


Гарну традицію проведення дня психологічних ігор в БДПУ продовжено!

В останній день вересня на здобувачів освіти чекало продовження гарної традиції – щомісячне проведення у навчальній психолого-консультативній лабораторії дня психологічних ігор. Відкрила цей марафон завідувач лабораторії Марина Радіонова – сертифікована ведуча психологічної гри «Спіраль самопізнання». Саме ця гра, яка уже запала в душу багатьом здобувачам освіти, знову допомогла учасникам усвідомити особистісні бар’єри та страхи, які заважають їм отримати бажане, а також ресурси, які допоможуть їм досягти поставленої мети. Унікальність даної гри полягає в її універсальності, адже з її допомогою можна «розкласти по поличкам» будь-яку ситуацію. Саме тому, не зважаючи на абсолютно різні запити гравців, робота була максимально продуктивною.

Успіх проходження гри було підкріплено ресурсними притчами, які мотивували гравців на наступні кроки назустріч власній мрії!

Зверніть увагу, що день психологічних ігор проводиться щомісяця. Тому стежте за новинами та пізнавайте себе разом з нами!

 


Ми – команда!

Насичене студентське життя першокурсників продовжується! Цього разу на здобувачів освіти 1 курсу спеціальностей 053 Психологія, 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта та 231 Соціальна робота чекала продуктивна командна робота, адже для них було проведено тренінг командної взаємодії, де учасники мали можливість проявити власні лідерські якості, підвищити комунікативну компетентність, навчитися злагоджено працювати у групі, підтримувати один одного та досягати мети зусиллями усієї команди. Для цього першокурсники мали виконати ряд завдань, які їм пропонували ведучі – завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова та студенти старших курсів спеціальності 053 Психологія – Дар’я Павленко, Станіслав Коломоєць, Віталій Крикунов, Альона Іванова й Наталя Гордєєва. Умови кожної вправи були сформульовані таким чином, що виконати їх можна було лише об’єднавши зусилля, знайшовши спільну мову один з одним та прийнявши відповідальність за власні вчинки та результат усієї команди.

Сприяв згуртуванню учасників ще й той факт, що осіння мінлива погода створила умови, які мобілізували учасників та наштовхнули на думку про те, що в житті не завжди доводиться працювати в зручних умовах, але завжди можна досягти бажаного результату. Запорука успіху, в такому випадку, полягає у взаєморозумінні та підтримці один одного.

Виражаємо щиру подяку деканатам факультетів психолого-педагогічної освіти та мистецтв й дошкільної, спеціальної та соціальної освіти та кураторам за прагнення допомогти першокурсникам адаптуватися до умов навчання в університеті та ближче познайомитися з одногрупниками, а також учасникам за активність та готовність співпрацювати. Окрема подяка волонтерам – студентам-психологам, які брали безпосередню участь у проведенні тренінгу, а також фотографу Ярославі Сокол за світлини, на яких відображено процес виконання завдань та найяскравіші емоції кожного учасника під час командної взаємодії.

 


Продовжуємо тему самопізнання

Самопізнання – це захопливий процес, який дуже важливий для кожної успішної особистості!

Самопізнання буває різним… Іноді потрібна тривала робота з кваліфікованим психологом, в процесі якої можна не тільки «пірнути в глибини підсвідомості», але й знайти екологічні шляхи вирішення ситуацій, що склалися.

Іноді досить просто поспостерігати за собою, визначити патерни власної поведінки, проаналізувати ступінь їх прийнятності для себе та, за необхідності, здійснити заходи щодо їх заміни.

А іноді на допомогу приходять асоціативні експрес-тести, які дозволяють дуже швидко дізнатися про особливості свого характеру, підняти собі настрій та замислитися про те, що важливо «тут і зараз».

Розробляються такі тести японськими психологами як окрема галузь психологічної науки під назвою «кокологія». Завдяки їх практичності, використовувати їх для самопізнання можна без спеціальної підготовки та оснащення. Досить просто бути чесним із самим собою!

Саме такий досвід самопізнання сьогодні отримали вихованці гуртка «Психологічні студії» в рамках співпраці центру дитячо-юнацької творчості ім. Є. Руднєвої з навчальною психолого-консультативною лабораторією Бердянського державного педагогічного університету.

Так, за запрошенням керівника гуртка Людмили Кашкарьової завідувачем лабораторії Мариною Радіоновою  було проведено декілька експрес-діагностик, які дозволили школярам не лише пізнати себе, а й на власному досвіді переконатися в неповторності та багатогранності психологічної науки.

Сподіваємося, що така співпраця стане гарною традицією, а проведення експрес-діагностик – ефективною формою пропаганди психології серед сучасної молоді.


Твої можливості самопізнання

Цього року на першокурсників Бердянського державного педагогічного університету чекає багато приємностей. Деякі з них вони вже отримали протягом перших тижнів навчання. Зокрема, організований студентською радою БДПУ фестиваль «Твій простір можливостей» дозволив здобувачам освіти в неофіційній обстановці ознайомитися з кожним підрозділом університету, відвідавши відповідну зону.

Так, «зона самопізнання», оформлена працівниками та волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії отримала неабияку популярність завдяки можливості швидко пройти експрес-діагностики та дізнатися цікаві факти про власну особистість. Загалом учасники фестивалю мали змогу пройти 8 асоціативних тестів та більш детально вивчити власний характер, стиль мислення, особливості міжособистісних стосунків тощо. А надихаючі притчі від східних мудреців додали свого шарму та підштовхнули кожного до роздумів про власне життя.

Це був ресурсний вечір для кожного: учасники фестивалю пізнали себе більш глибоко, першокурсники дізналися про послуги, які надає навчальна психолого-консультативна лабораторія, а волонтери «зони самопізнання» – майбутні практичні психологи – отримали безцінний досвід проведення психодіагностики.


Трішки про психологічний супровід особистісного зростання студентів…

Стати кращою версією себе просто – варто лише зробити впевнений крок на зустріч особистісному зростанню. Допомогти в цьому здобувачам вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету готові працівники та волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії. Зокрема, її завідувачем, Мариною Радіоновою  було розроблено та апробовано тренінг особистісного зростання «Успіх вже сьогодні!», участь у якому мав змогу взяти кожен здобувач освіти.

Оскільки даний тренінг зацікавив багатьох студентів, було прийнято рішення доповнити його програму та видати навчально-методичний посібник «Тренінг особистісного зростання здобувачів вищої освіти», електронне видання якого вже готове до використання практичними психологами, бізнес-тренерами та тренерами особистісного зростання, викладачами закладів вищої освіти, студентами-практикантами спеціальності 053 Психологія та кожним, хто прагне до самовдосконалення.

Зокрема, в посібнику наведено основні теоретичні підходи до здійснення психологічного супроводу здобувачів вищої освіти, представлено програму тренінгу особистісного зростання, який спрямований на комплексний розвиток особистості майбутніх фахівців, їх самоактуалізацію, розкриття власного потенціалу.

Вихідні дані посібника: Радіонова М. Тренінг особистісного зростання здобувачів вищої освіти : навч.-метод. посіб. / Марина Радіонова. – Mauritius : LAP LAMBERT Academic Publishing, 2019. – 139 с.

 


Нові знайомства

Перші два тижня навчання для цьогорічних першокурсників Бердянського державного педагогічного університету (https://bdpu.org.ua/) виявилися напрочуд насиченими, адже кожен підрозділ доклав зусилля до того, щоб юні здобувачці освіти вже з перших днів відчули любов та підтримку дружньої родини БДПУ.

Навчальна психолого-консультативна лабораторія не стала виключенням. Тому, за ініціативи студентської ради факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, зі студентами першого курсу спеціальностей 013 Початкова освіта, 053 Психологія, 014 Середня освіта (Хореографія) та 024 Хореографія завідувачем лабораторії Мариною Радіоновою було проведено декілька інтерактивних вправ на знайомство та самопрезентацію. Створивши атмосферу довіри та гарного настрою, кожен першокурсник мав унікальну можливість в ігровій формі розповісти про себе, власні уподобання та інтереси, більш близько пізнати своїх одногрупників, познайомитися з представниками студентської ради ФППОМ та отримати позитивні емоції від неформального спілкування один з одним.

Як і очікувалося, першокурсники приємно вразили своєї неповторністю, багатогранністю, доброзичливістю та активністю. Три зустрічі промайнули як одна мить адже кожна з них була наповнена посмішками та взаєморозумінням.

Успіхів вам, дорогі першокурсники! Натхнення та цікавого студентського життя! До наступних зустрічей!

 


Розвиваємо стресостійкість

В сучасному світі, сповненому життєвих негараздів та випробувань, питання профілактики емоційного вигоряння та збереження психічного здоров’я не втрачає своєї актуальності. У зв’язку з цим, виникає потреба в компетентному психологічному супроводі різних категорій населення, які не мають можливості впоратися зі стресом самотужки. Зокрема, це стосується багатодітних матерів, матерів-одиначок та жінок, які опинилися в складних життєвих умовах. Адже від їх емоційного стану залежить не лише власне психічне здоров’я, а й благополуччя їх дітей.

Саме тому, в рамках співпраці з громадською організацією «Майбутнє є!» завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою було проведено тренінг з розвитку стресостійкості «Я та стрес: хто кого?». Така робота є продовженням циклу занять, які проводили фахівці в галузі психології під час реалізації проекту «Переродження», спрямованого на надання допомоги жінкам, що опинилися в складних життєвих ситуаціях.

Даний тренінг передбачав оволодіння учасницями знаннями про особливості виникнення та перебігу стресових станів; аналіз стресових ситуацій, що виникають у їхньому житті; усвідомлення причин власної  вразливості до впливу стресорів; розвиток емоційного інтелекту; формування навичок емоційної саморегуляції методами аутотренінгу, медитації та психогімнастики. А пошук ресурсів за допомогою метафоричних асоціативних карт допоміг учасницям зрозуміти власну потребу в збереженні спокою та емоційного балансу.


 

Встигнути все!

Потреби сучасної молоді в самореалізації, багатогранність діяльності, різноманітність життєвих цінностей та бажання приділити увагу кожному зумовлює інтенсивність темпу їхнього життя. Тому, часто виникає питання: «Як в такому ритмі життя все встигнути?». Відповідь на це питання здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету отримали завдяки тренінгу з тайм-менеджменту, проведеного завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою.

Так, виявивши зацікавленість та бажання навчитися керувати власним часом, учасниці протягом тренінгу мали змогу ознайомитися з принципами тайм-менеджменту як інструменту ефективного розподілу часу; усвідомити важливість раціонального використання часового ресурсу; актуалізувати життєві цінності, потреби та цілі; оволоділи навичками планування та ведення власного хронометражу; навчитися ставити цілі та складати списки справ для їх досягнення; усвідомити власні «поглиначі» часу та визначили шляхи боротьби з ними.

Безмежно тішить той факт, що, не дивлячись на щільний графік екзаменаційно-залікової сесії, студентки знайшли можливість присвятити чотири години саморозвитку й пізнанню нового. А це, в свою чергу, свідчить про мотивацію наших здобувачів освіти на успішне майбутнє та сьогодення!

Дякуємо їм за участь та бажаємо кожному ефективного використання власних ресурсів!

До зустрічі на наступних заняттях!


Чарівна палітра

Для майбутніх фахівців дуже важливо на власному досвіді переконатися у ефективності певного психологічного методу чи інструменту. Освітній процес в Бердянському державному педагогічному університеті відповідно до освітньо-професійної програми 053 Психологія дає можливість здобувачам освіти оволодіти теоретичними знаннями щодо форм та напрямів надання психологічної допомоги, специфіки роботи з різними запитами клієнтів; відпрацювати навички проведення індивідуальних консультацій та групових психокорекцій них занять тощо. Проте, повторення вже вивченого та закріплення вже засвоєного матеріалу, а також поглиблення в деталі нікому не завадить. Тому, протягом квітня-травня 2019 року в навчальній психолого-консультативній лабораторії проводився тренінг «Чарівна палітра», мета якого полягала в ознайомленні учасників із особливостями використання ізотерапії у наданні психологічної допомоги; опануванні ефективними техніками діагностичної, консультативної та корекційної роботи з малюнком; підвищенні психологічної культури здобувачів освіти.

Протягом п’яти групових занять, учасники разом з автором та ведучою тренінгу, завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою розглянули специфіку, функції, етапи, правила ізотерапевтичної роботи та її вплив на особистість клієнта; основний інструментарій ізотерапевта; особливості застосування проективних методик у процесі психологічної діагностики; підходи до трактуванням символів, кольору та форм в ізотерапевтичній роботі; техніки обговорення малюнків та способами включення клієнта в ізотерапевтичний процес. А виконання та перевірка домашніх завдань дозволили здобувачам освіти не лише набути навичок роботи з продуктом творчої діяльності клієнта, а й глибше пізнати власний внутрішній світ, відреагувати негативні емоції, визначити зону найближчого розвитку та здійснити «ресурсне перезавантаження».

Як наслідок, такий формат роботи не лише формує у здобувачів освіти професійні компетентності, а й підвищує рівень їх психологічної культури, що нині високо цінується сучасним суспільством.

 


Цінний професійний досвід

Студентські роки – це унікальний період в житті кожної людини, адже – це час накопичення знань та отримання першого професійного досвіду, дуже важливого для професійного становлення майбутнього психолога. Він дає змогу пізнати власні можливості, збагатити багаж знань, зазирнути в «реальність» роботи практичного психолога, визначитися з напрямом власного професійного зростання.

Для студентів спеціальності 053 Психологія з’явилася унікальна можливість пройти практику на базі навчальної психолого-консультативної лабораторії та набути практичного досвіду з використання різних форм, методів роботи практичного психолога, відпрацювати уміння застосовувати отримані знання для здійснення науково-дослідної роботи, розвинути власні професійні вміння та навички.

Так, студенти 3 курсу спеціальності 053 Психологія ознайомилися з особливостями функціонування лабораторії, її нормативно-правовою та методичною базою; набули навичок надання психологічної допомоги учасникам освітнього процесу під час проведення індивідуального та групового психодіагностичного обстеження, індивідуального консультування, просвітницько-профілактичних заходів; набули навичок роботи із звітною документацією практичного психолога тощо.

Позитивним моментом здобувачів освіти була можливість не лише пасивно спостерігати за процесом надання психологічної допомоги, а й брати безпосередню активну участь у різних формах роботи практичного психолога. Аналіз результатів такої діяльності дозволив зробити висновки про можливі помилки та визначити пріоритетні напрями подальшого професійного самовдосконалення.

Окремо хотілося б відзначити активність та ентузіазм студентів, які проявляли ініціативу під час проходження практики, уважно прислухалися до порад та з готовністю бралися за нові завдання та подякувати за любов до обраної професії!

 


Досягни гармонії

В Бердянському державному педагогічному університеті стартував новий робочий тиждень. А це означає, що попереду на всіх учасників освітнього процесу чекає безліч справ, вирішення яких потребує багато енергії, сил та натхнення. Саме тому сьогодні практикантами навчальної психолого-консультативної лабораторії було проведено психологічну акцію «Досягни гармонії». Мета акції полягала в знятті психічного напруження, покращенні настрою та гармонізації емоційних станів здобувачів освіти та викладачів БДПУ.

Так, колективне розфарбовування мандали показало ефективність арт-терапії в дії: за допомогою кольорових олівців можна звільнитися від негативних емоцій, а замальовуючи окремі сегменти спільного малюнка – на декілька хвилин «поринути в себе», абстрагуватися від оточуючого світу та знайти ресурси для вирішення нових завдань.

Тож бажаємо усім гармонії та продуктивного тижня!


Чарівний світ емоцій

Кожної митті людина переживає безліч емоцій, які складаються в емоційні стани й зумовлюють успішність її діяльності. Тому, важливо вміти не лише розпізнавати власні та чужі емоції, а й контролювати їх прояв.

Тому кожна успішна особистість має розвивати власний емоційний інтелект. На щастя, у студентів Бердянського державного педагогічного університету є така можливість. Адже, першого тижня квітня в навчальній психолого-консультативній лабораторії було проведено два тренінгових заняття на тему «Чарівний світ емоцій: розвиток емоційного інтелекту». Ведуча міні-тренінгу – кандидат психологічних наук, доцент, спеціаліст роботи з МАК – Олена Карапетрова допомогла учасникам – здобувачам освіти різних факультетів та курсів – дізнатися більше про власні емоції.

Завдання першого етапу заняття носили інформативний характер та мали на меті ознайомити учасників із різноманіттям людських емоцій, їх функціями та місцем у житті кожної особистості. Практична частина була присвячена усвідомленню особливостей переживання учасниками власних емоцій за допомогою інтерактивних вправ, психологічних картинок та метафоричних асоціативних карт. А застосування сучасного терапевтичного методу – акватипії – дозволив учасникам тренінгу відреагувати власні негативні емоції та отримати ресурси для подальшої роботи над собою.

Нагадуємо, що кожен учасник освітнього процесу в БДПУ має змогу долучитися до участі в корекційно-розвивальній роботі в груповому та індивідуальному форматі. Стежте за оголошеннями та приходьте до навчальної психолого-консультативної лабораторії!


Ігровий інтенсив

Як завжди, в кінці кожного місяця навчальна психолого-консультативна лабораторія влаштовує День психологічних ігор. Цього дня кожен учасник освітнього процесу має змогу розкласти по поличкам власні переживання, страхи, переконання та стереотипи, які перешкоджають досягненню мети, а також знайти ресурси та розкрити власний потенціал для подолання перешкод на шляху до успішного та щасливого життя.

Ось і сьогодні, 28 березня, видався інтенсивний та продуктивний день, адже в настільну психологічну гру «Спіраль самопізнання» зібралося пограти аж три групи. У кожного учасника був свій унікальний запит, але завдяки універсальності гри та майстерності трактування метафоричних асоціативних карт жодного питання не залишилося без відповіді.

Супроводжувала всі три гри сертифікована ведуча, завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Богдан, яка допомагала гравцям пізнати себе та зрозуміти необхідні підказки.

Загалом, завдяки такому інтерактивному психологічному інструменту можна отримати відповіді на будь-які питання. Головне – мати бажання почути власну підсвідомість та прийняти важливе рішення – діяти. Тож звертаємося до кожного, хто ще не мав змоги познайомитися з грою чи має бажання продовжити цікаву подорож в глибини власного «Я» – ласкаво просимо на День психологічних ігор!


Східна мудрість та солодка приємність

Саме так можна охарактеризувати дійство, яке сьогодні відбувалося в БДПУ. Адже практиканти навчальної психолого-консультативної лабораторії під керівництвом її завідувача Марини Богдан провели психологічну акцію «День мудрості та натхнення».

Метою акції була активізація пізнавальної активності всіх учасників освітнього процесу, зниження психоемоційної напруги, психологічна підтримка у вирішенні життєвих ситуацій та мотивація на досягнення поставлених цілей.

Смачні цукерки з передбаченнями, які на перерві між заняттями отримали студенти, неабияк їх збадьорили, а притчі зі східною мудрістю дали підстави для обмірковування своїх дій та вчинків.

Загалом, мета акції була досягнута, адже, не дивлячись на зовсім непривітну погоду, сьогодні в БДПУ панувала радісна та надихаюча атмосфера.

Дякуємо усім, хто приєднався до участі!


Пошук власного покликання

В період юності професійне становлення є невід’ємною складовою дорослішання. Навіть обравши професію та вступивши до обраного закладу вищої освіти стається та, що не вистачає сил навчатися, виникає нерозуміння власних потреб та цінностей. Саме тоді на допомогу приходить навчальна психолого-консультативна лабораторія, в якій протягом року проводиться чимало соціально-психологічних тренінгів та тренінгів особистісного зростання. Цей тиждень не став виключенням.

Так, здобувачі освіти 1 курсу спеціальності 013 Початкова освіта мали змогу взяти участь у тренінгу підвищення професійної мотивації «Хочу! Можу! Буду!», який провела завідувач лабораторії Марина Богдан. Протягом 8-годинного інтенсивну студентки пізнавали себе, власні життєві пріоритети та цінності, визначали актуальні потреби та ресурси, необхідні для їх задоволення. Родзинкою тренінгу стала вправа на визначення власного життєвого покликання за допомогою метафоричних асоціативних карт «Грані», «Джерело», «З добрим ранком» та «Таємні повідомлення фей». Дуже приємним аспектом роботи стало усвідомлення учасницями того факту, що їх покликання безпосередньо пов’язане з дітьми та навчанням, тобто – з обраною професією.

На завершальному етапі тренінгу першокурсниці переконалися, що коли ти займаєшся улюбленою справою, то по-справжньому насолоджуєшся життям, що, у свою чергу мотивує до нових досягнень. А «якорем» підкріплення цього чудового досвіду став сертифікат про проходження тренінгу, який отримала кожна учасниця.


Дзеркало самопідтримки

Сьогодні працівники навчальної психолого-консультативної лабораторії вирішили влаштувати в БДПУ День збереження психічного здоров’я. З цією метою всі дзеркала в навчальних корпусах було перетворено на чарівні «Дзеркала самопідтримки».

Всім відомий вираз «нас оточує те, що ми притягаємо». Тож, ця психологічна акція була спрямована на усвідомлення здобувачами освіти та викладачами БДПУ важливості позитивного мислення та самопітримки шляхом переконання й мотивації себе на досягнення успіху в усіх його проявах.

Здійснювалася така місія шляхом розміщення на дзеркалах цікавих та надихаючих афірмацій – позитивних думок, які допомагають змінити вже сформовані негативні переконання. Афірмація – це найпростіший і, водночас, дуже потужний спосіб впливу на підсвідомість людини, шляхом промовляння бажаного вголос чи про себе. Саме тому, розміщення таких виразів на дзеркалі стане не лише нагадуванням про необхідність мислити позитивно, а й завдяки візуальному підкріпленню, сприятиме усвідомленню власного «Я» по-новому – в надихаючому аспекті.


Формуємо толерантні взаємини

В часи напруженого щоденного графіку та різноманіття виконуваних завдань ми часто забуваємо про отримання насолоди від приємного спілкування та ефективної взаємодії один з одним. Часом ми нехтуємо людяністю та ввічливістю у стосунках, пояснюючи це поспіхом чи втомою. Проте, саме вміння поважати інших та толерантно ставитися до прояву їх індивідуальності робить людину особистістю.

Сьогодні про це нагадала Тетяна Кулікова – практичний психолог Центру дитячо-юнацької творчості, керівник “Психологічних студій”, сертифікований тренер, арт-терапевт, член південно-східної української асоціації практичних психологів та арт-терапевтів, яка 22 березня завітала до навчальної психолого-консультативної лабораторії з соціально-психологічним тренінгом «Формування толерантних відносин».

Метою тренінгу стало формування у здобувачів освіти чіткого уявлення про толерантність, ознайомлення з терміном «стигматизація»; стимулювання уяви учасників у пошуках власного розуміння толерантності; розвиток навичок спілкування з іншими людьми, взаємодії з ними на основі співрозуміння та доброзичливості; сприяння формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок толерантної поведінки.

Робота проходила інтерактивно та напрочуд цікаво, тому проведений в лабораторії час сплив непомітно. І звичайно ж, для закріплення позитивного досвіду толерантних відносин кожен учасник тренінгу отримав сертифікат, що підтверджує його участь в даному заході.

Щиро дякуємо тренеру за продуктивну співпрацю та бажаємо натхнення й успіхів у впровадженні нових програм особистісного самовдосконалення тих, хто прагне стати кращим, спішним та щасливим!

 


Життя без образ

Образа – це реакція людини на ситуацію й вчинки інших, що сприймаються як несправедливо заподіяне засмучення у супроводі негативних емоцій гніву до кривдника та жалю до себе. Кожній людині властиво ображатися, проте не кожен розуміє руйнівну силу цього переживання.

Саме на розкриття сутності даного поняття, усвідомлення негативних наслідків звички ображатися та відпрацювання алгоритму позбавлення від власних образ був спрямований соціально-психологічний тренінг «Ображатися чи пробачати – тобі самому вибирати». Таку актуальну тему, яка зібрала в навчальній психолого-консультативній лабораторії аж 15 учасників, люб’язно розкрила запрошена гостя, кандидат психологічних наук, доцент, юнгіанський консультант, керівник гуртка «Психологічні студії» Центру дитячо-юнацької творчості Людмила Кашкарьова.

В черговий раз здобувачі освіти, які приймали участь в тренінгу, мали змогу переконатися в терапевтичній силі казки та метафоричних асоціативних карт «Я і стосунки», «TanDoo», «Обличчя», «Грані», «Dixit», які тренер майстерно використовувала у своїй роботі.

Дякуємо Людмилі Ромуальдівні за співпрацю, готовність ділитися досвідом та допомогу в особистісному зростанні наших дорогих здобувачів освіти!

 

 

 


Справжні Шевченківські читання

У чудовий весняний день, 13 березня, в рамках кураторської години завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії, асистентом кафедри психології  Мариною Богдан зі студентками першого курсу спеціальності 013 Початкова освіта було проведено Шевченківські читання, присвячені пам’яті славетного Кобзаря.

Студентки із захопленням підготували цікавий матеріал про митця та його найвідоміші твори. Так, Крістіна Яловега ознайомила присутніх із маловідомими фактами з життя Тараса Шевченка; Ганна Коштовна, Вікторія Кльопова та Ольга Харебіна продекламували свої улюблені поеми; а Тетяна Шевченко емоційно сколихнула колежанок акапельним виконанням пісні «Буйний вітер».

В черговий раз переконуємося, що поезія Тараса Шевченка продовжує жити в серцях усіх поколінь та не припиняє бути актуальною.

Дякую першокурсницям за відповідальне ставлення та чудову підготовку до заходу!

 


Хочу! Можу! Буду!

В сучасній психологічній науці існує думка про те, що дійсно щасливою та успішною людина стає тоді, коли вона займається улюбленою справою. Вибираючи професію чи місце роботи, комусь вдається одразу поринути в світ власних інтересів та уподобань, а комусь доводиться пройти довгий шлях спроб та помилок, щоб усвідомити власне покликання та докласти відповідних зусиль для його реалізації. Часто буває так, що вибраний вид діяльності забирає в особистості багато фізичних сил, енергії та погіршує її емоційний стан, зникає мотивація до якісного виконання своїх обов’язків та з’являються такі небажані явища як лінощі й прокрастинація. Зниження професійної мотивації в такому випадку пояснюється незадоволенням потреб людини, починаючи з базових фізіологічних та закінчуючи самоактуалізацією.

Саме тому, тренінг з підвищення професійної мотивації «Хочу! Можу! Буду!», проведений в навчальній психолого-консультативній лабораторії, був спрямований на визначення рівня задоволеності потреб та  пріоритетних видів діяльності здобувачів освіти, їх життєвого покликання  та можливостей його реалізації, пошук ресурсів для здійснення запланованого. Автором тренінгу, завідувачем лабораторії, Мариною Богдан було підібрано вправи різних напрямів корекційно-розвивальної роботи, які дозволили учасникам не лише усвідомити свої інтереси та уподобання, а й розробити проекти реалізації власного життєвого покликання.

Протягом виконання завдань, здобувачі освіти мали змогу не лише проаналізувати існуючу ситуацію професійного становлення в різних її аспектах, а й усвідомити істинні мотиви й форми реалізації власного потенціалу.

Як результат ефективної роботи, учасники тренінгу отримали сертифікати, що підтверджують їх практичну підготовку та плідну роботу з самовдосконалення.

 

 

 

 


Знайомство з професією через практичний досвід

В рамках профорієнтаційної роботи 15 березня до навчальної психолого-консультативної лабораторії Бердянського державного педагогічного університету завітали старшокласники Бердянського муніципального ліцею. Зустріч складалася з двох етапів.

Так, за ініціативою доцента кафедри психології  Ольги Фролової та завідувача лабораторії Марини Богдан спочатку для учнів було проведено експрес-діагностику їх професійних схильностей, рис характеру та особливостей мислення. Такий формат роботи дозволив обґрунтувати важливість підвищення психологічної культури для самопізнання й успішного становлення особистості підлітків та актуальність професії практичного психолога, оволодіти якою можна вступивши до БДПУ на спеціальність 053 Психологія.

Після діагностичного етапу на старшокласників чекала не менш цікава робота, адже вони мали змогу взяти участь в тренінгу командоутворення. За допомогою арт-терапевтичних та інтерактивних вправ учні на власному досвіді переконалися, що дійти спільної думки вирішуючи командне завдання досить складно, але, знайшовши спільну мову та обравши ефективну тактику командної взаємодії можна отримати максимально ефективний результат.

Протягом всієї роботи зі старшокласниками за підтримку командного духу та дотримання правил при виконанні поставлених завдань відповідали волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії – Марія Лосєва та Надія Фоміна – які, будучи студентками, власним прикладом продемонстрували практичну спрямованість підготовки майбутніх психологів та любов до обраної професії.

Висловлюємо щиру подяку ліцеїстам та їх класному керівнику за активність, Ользі Фроловій за ініціативу та підтримку, волонтерам-медіаторам за готовність працювати, а студентам-психологам Микиті Кузьменку та Миколі Мигалю за підготовку тренінгового простору, що сприяло плідній роботі.

  


Психологічна новинка

У лютому день психологічних ігор видався не лише цікавим та захопливим, а й ексклюзивним. Адже цього дня студенти та викладачі Бердянського державного педагогічного університету мали змогу познайомитися з новою психологічною грою ­– «Шляхи змін» та її сертифікованою ведучою – асистентом кафедри психології Вікторією Федорик.

Участь у грі дозволила студенткам усвідомити перепони, які виникають в процесі досягнення мети з позиції власної «тіні», поміркувати над причинами невдач та змін «шляхів», а також отримати підказки для вирішення внутрішніх суперечностей та здійснення запланованого. Настільне гральне поле, метафоричні асоціативні карти «Архетипи й тіні» та чудо-кубик створювали невимушену позитивну атмосферу, а індивідуальні запити учасниць та майстерність ведучої дозволили отримати відповіді на відкритті питання без несвідомого супротиву та захисних механізмів, як це часто буває в терапевтичній роботі.

Тож, в черговий раз переконуємося, що психологічні ігри – це чудовий діагностичний та терапевтичний інструмент, а можливість познайомитися з такою роботою особисто – безцінний досвід, який здобувачі освіти та працівники БДПУ можуть отримати дуже просто – завітавши до навчальної психолого-консультативної лабораторії.

 


Гарні та ефективні Міс

Ефективна особистість завжди досягає успіху в обраній сфері та раціонально використовує власні ресурси на шляху досягнення мети. В цьому переконалися учасниці найгарнішого весняного конкурсу «Міс БДПУ», пройшовши тренінг особистісної ефективності «Успіх вже сьогодні!», розроблений та проведений завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Богдан. Ініціатором зустрічі стала провідний фахівець з виховної роботи виховного відділу. Бердянського державного педагогічного університету Дарина Литвиченко, яка щиро підтримує майбутніх Міс БДПУ та бажає їм не лише перемоги в конкурсі, а й життєвого успіху.

Формулювання цілей, визначення шляхів підвищення власної ефективності та пошук ресурсів – ключові завдання тренінгу, за результатами якого дівчата змогли визначити життєві пріоритети та усвідомити важливість самопізнання й саморозвитку задля щасливого та успішного майбутнього.

Отриманий сертифікат по завершенню тренінгу засвідчив, що студентки готові бути проактивними та раціонально використовувати ресурси, необхідних для досягнення своїх цілей та здійснення мрій!


Мрії не працюють, доки не працюєш ти!

Вміння ставити мету, ефективно її досягати та насолоджуватися отриманим результатом – це ті риси, які слід розвивати з дитинства, щоб підростаюче покоління було успішним на кожному етапі свого дорослішання. Й завдяки турботливим педагогам деякі учні загальних середніх закладів освіти м. Бердянська мали змогу на власному досвіді переконатися в ефективності тренінгів з цілепокладання.

Так, на запит викладачів Бердянського державного педагогічного університету Богдани Салюк та Ірини Школа, які реалізують благодійну програму малих стипендій Access в місті Бердянськ на базі нашого університету за підтримки Міжнародного благодійного фонду Project Harmony та департаменту США, для її учасників було проведено майстер-клас на тему «Мрії не працюють, доки не працюєш ти!». Спікером виступила практичний психолог, арттерапевт, завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії  Марина Богдан, яка розповіла підліткам принципи ефективного формулювання мети, познайомила з методом покрокового досягнення бажаного та за допомогою метафоричних асоціативних карт допомогла знайти відповідні ресурси.

Школярі із захопленням прописували власний алгоритм досягнення мети, а завершальний шерінг дозволив виявити досить високий рівень цілеспрямованості та усвідомлення ними відповідальності за власне успішне майбутнє.

Маємо надію, що проведена зустріч сприятиме не лише профорієнтаційній роботі, а й наблизить підростаюче покоління до щасливого та омріяного майбутнього, які вони ж самі мають побудувати.


 

Успіх вже сьогодні!

Цієї суботи жага до саморозвитку та самовдосконалення привела студентів Бердянського державного педагогічного університету до навчальної психолого-консультативної лабораторії за черговою порцією знань та мотивації. Так, авторський тренінг особистісної ефективності «Успіх вже сьогодні» неабияк згрупував учасників у досягненні спільної мети – бути щасливими та успішними.

Восьмигодинна зустріч промайнула на єдиному подиху, адже влучно підібрані техніки та вправи захоплювали учасників, наповнювали їх енергією та мотивацією, а чіткий алгоритм роботи дозволив систематизувати отримані знання та «укомплектувати» власний кейс високоефективної особистості.

Власне й ведуча тренінгу – практичний психолог, арттерапевт, спеціаліст роботи з МАК, завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії  Марина Богдан отримала свою порцію натхнення. Адже бажання студентів стати не лише фахівцями в обраній професії, а й успішними особистостями неабияк мотивує до розробки нових проектів та проведення ще кращих, цікавіших та ефективніших занять.

Тож, до наступних зустрічей!

 

 

  

 


Жодного дня без нового досвіду!

Мабуть саме таке гасло  цього тижня супроводжувало студентів другого курсу заочної форми навчання спеціальності 053 Психологія. Адже, не дивлячись на щільний графік екзаменаційно-залікової сесії, вони знайшли сили та бажання отримати відповіді на актуальні для них особисті питання. Провідником такої інформації стала настільна психологічна гра «Спіраль самопізнання», яку було проведено відповідно до запитів завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Богдан.

Дві чудові гри дозволили учасникам розкласти свої страхи та ресурси по поличкам й отримати чіткий алгоритм вирішення ситуації, що склалася. А деякі гравці саме завдяки «Спіралі самопізнання» усвідомили власні глибинні переживання та пізнали новий, більш ефективний, шлях подолання внутрішніх протиріч.

Також такий формат роботи дозволив студентам-заочникам познайомитися з ще одним ефективним інструментом діагностичної та терапевтичної роботи практичного психолога.

Дякуємо учасникам за бажання й готовність отримувати новий досвід роботи над самовдосконаленням та чекаємо на наступні зустрічі.

Також, нагадуємо всім, хто зацікавлений у  розкритті власного потенціалу та саморозвитку, що протягом всього навчального року у навчальній психолого-консультативній лабораторії проводяться навчальні та соціально-психологічні тренінги, психологічні трансформаційні ігри та інші, не менш цікаві заходи, спрямовані на покращення психічного благополуччя всіх учасників освітнього процесу Бердянського державного педагогічного університету.

Ласкаво просимо!


Грати щоб пізнавати

Проведення дня психологічних ігор в навчальній психолого-консультативній лабораторії вже стало гарною традицією. Кожного разу здобувачі освіти виявляють бажання розібратися в актуальних життєвих ситуаціях та знайти шляхи виходу з них.

Питання успіху, щастя та самореалізації не є новими, але завжди стимулюють особистість до зростання та самовдосконалення. Саме тому, завершальним груповим заняттям у 2018 році стало проведення завідувачем лабораторії Марина Богдан настільної психологічної гри “Спіраль самопізнання”, яка дозволила учасникам відкрити двері в глибини несвідомого, визначити причини власних невдач, усвідомити свої бажання та мрії й знайти ресурси для їх здійснення.

Дякуємо кожному, хто завітав на гру та бажаємо натхнення й наснаги у досягненні запланованого.

 

 

 


Перші кроки до стрес-менеджменту

Життя сучасної молоді є дуже активним та бурхливим: події, насичені різноманітними емоціями, змінюються одна одною, різні напрями діяльності й сфери життя вимагають все більше уваги та часу. В такому інтенсивному ритмі дуже легко втратити контроль над власними психічними станами й стати безпомічним в ситуації стресу.

Саме тому, відповідно до плану роботи навчальної психолого-консультативної лабораторії завідувачем Мариною Богдан було проведено тренінг з розвитку стресостійкості, в якому могли взяти участь здобувачі освіти різних курсів та спеціальностей.

Протягом чотирьох зустрічей учасники аналізували причини виникнення стресових станів та фактори власної вразливості до стресорів, розвивали власний емоційний інтелект, вчилися використовувати техніки емоційної саморегуляції тощо.

Загалом, метою тренінгу було доведення учасникам думки про те, що стрес – це лише реакція організму на подразник (стресор), яка може призвести до негативних емоційних станів. Й лише від самої особистості залежить, чи буде вона настільки до них вразлива. Тому, підсумком тренінгу стало створення портрету стресостійкої особистості та визначення власних ресурсів стресостійкості, які допоможуть учасниками протидіяти негативному впливу стресорів, зберегти власне психічне здоров’я й емоційний баланс.


Мету – бачу, в себе – вірю!

Саме під такою назвою завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Богдан було проведено тренінг особистісного зростання, спрямований на розвиток в учасників навичок ефективного формулювання цілей та цілеспрямованості як особистісної риси, визначення ресурсів та засобів досягнення бажаного.

Протягом чотирьох годин за допомогою ізотерапії та метафоричних асоціативних карт, шляхом візуалізації, медитації та раціонального аналізу ситуації учасники тренінгу вчилися досягати поставленої мети та отримувати задоволення від ситуації успіху. такий формат роботи дозволив студентам не лише усвідомити власні потреби, а навчитися їх максимально ефективно задовольняти, а також керувати власним життям, а не перекладати відповідальність на інших.

Сподіваємося, що отримані знання стануть у нагоді кожному, в кого є бажання рухатися вперед, щоб стати успішною особистістю, а отриманий сертифікат буде тригером до щасливого майбутнього.


На Діда Мороза сподівайся, а сам не зівай

Вірити в чудо та сподіватися, що наступний рік буде кращим, аніж попередній – це добре. Проте, лише реальні дії та позитивне мислення особистості призведе її до успішного здійснення мрій.

Саме тому, в рамках роботи навчальної психолого-консультативної лабораторії завідувачем Мариною Богдан було проведено декілька «новорічних» тренінгів з підведення підсумків та планування цілей на 2019 рік. Студенти різних курсів спеціальностей 053 Психологія та 013 Початкова освіта успішно впоралися з поставленими завданнями й переконалися, що життя прекрасне! Варто лише частіше насолоджуватися приємними подіями, менше звертати уваги на неприємності, використовувати власні ресурси та, не покладаючи рук, йти до своєї мети!

Тож, продуктивні зустрічі дозволили кожному учаснику визначитися зі сподіваннями стосовно наступного року; сферами життя, які потребують особливою уваги; цілями, яких вони планують досягти протягом 2019 року та пізнали власний секрет успіху.


Таємниці моєї душі…

Дивовижний світ чарівної дії фотографії на самосприйняття та самопрезентацію відчули учасники фототерапевтичного тренінгу “Таємниці моєї душі: пізнання зовнішнього через внутрішнє”, який люб’язно провела старший викладач кафедри психології, сертифікований арттерапевт Олена Колпакчи.

Детальний аналіз фотографій з дитинства та сьогодення дозволив зацікавленим здобувачам освіти пірнути у вирій власних емоцій та переживань, зазирнути в таємні закутки власної душі та отримати нові знання про себе; звільнитися від впливу соціальних стереотипів; позбутися деструктивних уявлень про власну особистість та сформувати нові, конструктивні стратегії поведінки.

Важко було повірити, що шляхом роботи з власними фотозображеннями можна трансформувати сприйняття особистістю свого “Я”. Проте, фототерапевтичний тренінг довів – те, що ми бачимо на фотографії – це відображення того, що ми відчуваємо та тримаємо глибоко в підсвідомості, а фототерапія як досить новий інструмент роботи практичного психолога дає змогу подолати негативні наслідки минулого та сформувати нові, конструктивні стратегії самосприйняття та взаємодії з оточуючими.

Додаткову атмосферу “подорожі в задзеркалля” створив Володимир Малихін, який фотографував безпосередній процес терапії, а результат його діяльності став підґрунтям для більш детального аналізу своїх фотозображень. Щиро вдячні за співпрацю та допомогу!

Дякуємо Олені Колпакчи за таку унікальну можливість – пізнати дію фототерапії на власному досвіді!

 


Тиждень емоційного розвантаження в БДПУ

Минулий тиждень був особливим для студентів та викладачів Бердянського державного педагогічного університету, адже працівники та волонтери навчальної психолого-педагогічної лабораторії підготували для них декілька приємних несподіванок, які мали на меті допомогти їм звільнитися від негативних емоцій та поганого настрою.

Так, понеділок – це день мотивації. Тому в фойє 5Б корпусу усі учасники освітнього процесу мали змогу ознайомитися з виставкою “Вони змогли, й ти – зможеш”!. Головна ідея акції – показати студентам, що всі успішні люди починали свій шлях з маленького зернятка, яке шляхом тривалих зусиль проросло в бажаний результат та всесвітнє визнання. Тому не слід при кожній невдачі опускати руки! Впевнено йдіть до своєї мети!

У вівторок марафон емоційного розвантаження продовжили елементи арттерапії. Так, цього дня усі бажаючі мали змогу звільнитися від негативних емоцій шляхом вільного малювання! Лише аркуш паперу, фарби, пензлі та сукупність переживань, пов’язаних з актуальними психічними станами… Цікаво було спостерігати, як декілька різнокольорових мазків відволікають студентів та сприяють появі посмішки на їх обличчі!

Середа в БДПУ була увінчана «вибуховою веселкою», яка допомагала студентам метафорично звільнитися від гніву та агресії. Все дуже просто: береш повітряну кульку, подумки наповнюєш її своїми негативними емоціями та звільняєшся від них лопнувши або відпустивши її.

Четвер був днем руху. Цього дня, у продовження тижня емоційного розвантаження волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії під керівництвом її завідувача Марини Богдан з усіма бажаючими студентами було проведено веселі руханки та психогімнастичні вправи, які дозволили розігрітися, розігнати вздовж тіла позитивну енергію та зарядитися гарним настроєм.

А вже в п’ятницю зранку на кожного чекав приємний сюрприз у вигляді ресурсного повідомлення!

Сподіваємося, що такий формат роботи допоміг здобувачам освіти позбутися емоційної напруги, пов’язаної зі складанням зимової екзаменаційно-залікової сесії та бажаємо усім успіху!

 


Порція казкотерапії для майбутніх психологів

Сьогодні студенти спеціальності 053 Психологія мали змогу зануритися в чарівний світ терапевтичної казки та оволодіти даним методом роботи з різними запитами клієнтів. Навчання здійснювалося шляхом їх участі в освітньому тренінгу з казкотерапії “Казка – брехня, та в ній натяк!”, який люб’язно провела кандидат психологічних наук, доцент, юнгіанський косультант, керівник гуртка “Психологічні студії” Людмила Кашкарьова в рамках співпраці навчальної психолого-консультативної лабораторії з Центром дитячо-юнацької творчості ім. Є. Руднєвої відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради.

Майже чотири години написання та аналізу казок, а також робота з тематичними метафоричними асоціативними картами дозволила учасницям поглибити знання про власну особистість та отримати відповіді на актуальні питання.

Дякуємо тренеру за співпрацю та бажаємо плідної практичної діяльності, надихаючої на подальші досягнення!


 

Стрес-менеджмент для майбутніх вчителів

Завжди надихають люди, які прагнуть до саморозвитку та самовдосконалення. Особливо, коли це стосується студентів 1 курсу.

Адже, не дивлячись на напружений період складання екзаменаційно-залікової сесії, студентки-першокурсниці спеціальності 013 Початкова освіта знайшли час та завітали до навчальної психолого-консультативної лабораторії за новими знаннями стосовно особливостей виникнення стресових станів та методів їх профілактики.

Шестигодинний тренінг особистісного зростання «Стрес-менеджмент», проведений завідувачем лабораторії Мариною Богдан, дозволив учасницям ознайомитися з головними поняттями теми, визначити власний емоційний стан, усвідомлення причин виникнення стресових ситуацій та факторів власної вразливості до негативного впливу стресорів, визначення ресурсів стресостійкості та засвоїти техніки емоційної саморегуляції.

Загалом, день видався продуктивним та насиченим, адже навчання новому здійснювалося шляхом аналізу попереднього досвіду. Саме такий аспект роботи дозволив зробити висновок, що лише звыльнення від негативного сприятиме накопиченню позитивного…


І знову надихаємо!

У період сесії життя студентів особливо вирує й наповнене різноманітними емоціями, які часом негативно впливають на подальші навчальні успіхи та прагнення здобувачів освіти. Часом непередбачені невдачі можуть засмутити й хочеться опустити руки…

Саме тому, першого понеділка грудня, навчальною психолого-консультативною лабораторією було організовано та проведено традиційну психологічну акцію «День мудрості та натхнення». Приємно, що саме студенти-психологи 1 курсу, не дивлячись на власне навчальне навантаження, долучилися до проведення акції й заохочували до участі інших. Так, кожен студент та викладач мав змогу виразити свої підтримку й побажання колегам, а також отримати смаколик з персональним мотиваційним передбаченням.

Щиро вдячні кожному учаснику акції!

Бажаємо вам натхнення та успіхів у всіх починаннях!

 


Добро починається з тебе…

Вже традиційно 27 листопада в Україні проводиться день добрих справ під гарною назвою #ЩедрийВівторок. Цього року до акції приєдналася й кафедра психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету, спрявши проведенню благодійного ярмарку Добра. Ініціаторами заходу виступила громадська організація «Переселенці та громади разом», яка всі виручені кошти від продажу виробів ручної роботи передала на підтримку дитячого центру «Острів друзів», що є осередком роботи з дітьми вимушено переселених осіб та з багатодітних сімей в с. Новопетрівка.

На ярмарку були представлені такі товари як декоративне мило, прикраси для волосся, гіпсові фігури для розфарбування, новорічні свічки, різноманітні смаколики тощо. Унікальність кожного виробу полягала в його неповторності, адже їх автори – волонтери та представники громадської організації – вкладали свої душі та щире бажання допомогти діткам.

Багато хто зі студентів чи викладачів БДПУ приєднався до цієї акції. Тому, сподіваємося, що організаторам вдалося запалити вогник добра в кожному з нас…

 


Любіть мене справжнього

Головне завдання навчальної психолого-консультативної лабораторії – сприяти особистісному зростанню здобувачів вищої освіти. Саме тому на цей навчальний рік завідувачем лабораторії Мариною Богдан заплановано декілька тренінгів, спрямованих на пізнання особливостей власного «Я», розкриття свого потенціалу; розвиток нових якостей; підвищення особистої ефективності тощо.

Саме тому, першим кроком до реалізації запланованого стало проведення тренінгу самопізнання та самопрезентації «Любіть мене справжнього», покликаного допомогти його учасникам – студентам спеціальності 053 Психологія – пізнати унікальність власної особистості та навчитися ефективно презентувати себе в суспільстві. Протягом чотирьох зустрічей дві тренінгові групи працювали з такими арттерапевтичними методами як ізотерапія, маскотерапія, метафоричні асоціативні карти тощо. А завдяки трьом формулам успішної самопрезентації на заключному занятті учасники переконалися у важливості уміння впевнено, переконливо та щиро представляти себе у взаємодії з іншими.

Даний тренінг став першим із низки запланованих зустрічей і показав, що наші студенти мають бажання бути успішними й готові до подальшого саморозвитку та самовдосконалення.


Використовуй соціальні мережі розумно!

Саме під таким гаслом для учнів Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 за сприяння директора Вікторії Саютіної та психолога школи Анастасії Волик студенткою 4 курсу 6.030103 Практична психологія Катериною Силкою – активним волонтером навчальної психолого-консультативної лабораторії та учасницею науково-практичного гуртка «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві» було проведено психологічну акцію «День без соціальних мереж».

Метою заходу було розповсюдження знань про негативні наслідки зловживання Інтернетом та соціальними мережами, профілактика виникнення залежності від названих інформаційних ресурсів та мотивація учнів до їх раціонального використання.

Учні школи різного віку охоче та жваво брали участь в акції, де вони отримували інформаційні буклети, емблеми як знак долучення до акції, зелені стрічки на руку як символ здорового способу життя та мали можливість пройти експрес-діагностику на виявлення залежності від соціальних мереж.

Дана співпраця закладів освіти та університету дозволяє популяризувати спеціальність 053 Психологія серед майбутніх випускників та дає можливість позитивно вплинути на світогляд та образ життя підростаючого покоління.

 


Тімбілдинг для підлітків

Працювати в команді складно, але необхідно, якщо ти бажаєш бути успішною ланкою свого колективу…

Не лише переконатися в цьому, але й зробити власні висновки стосовно важливості ефективної взаємодії та вміння приймати колективні рішення, знаходження спільної мови та доведення розпочатої справи до кінця мали змогу підлітки, які взяли участь у міні-тренінгу з командоутворення. Отриманню такого важливого досвіду для юних осіб – учасників благодійної програми малих стипендій Access – сприяли завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Богдан і волонтери – студенти спеціальності 053 Психологія Станіслав Коломоєць та Микита Кузьменко, які провели для них заняття з тімбілдингу. Ініціаторами заходу виступили викладачі Бердянського державного педагогічного університету Богдана Салюк та Ірина Школа, які реалізують вказану програму в місті Бердянськ на базі нашого університету за підтримки Міжнародного благодійного фонду Project Harmony та департаменту США.

Так, підліткам пропонувалося виконати просте, на перший погляд, завдання – переміститися з пункту А в пункт С через пункт Б. Проте зробити це вони могли лише взаємодіючи один  одним та знайшовши ефективну стратегію командної роботи. Звичайно ж мета учасників була досягнута – вправа виконана й команда дісталася кінцевого пункту призначення. Запорукою такого успіху стали дії команди як єдиного організму та вміння приймати колективні рішення.

Разом  тим, кожному підлітку було про що сказати під час рефлексії: для когось досвід такої роботи показав важливість вміння слухати думку інших, для когось – відстоювати власну позицію. Проте кожен з них взяв із заняття неоціненний урок – лише знаходження спільного рішення приведе команду до бажаного результату.


Черга за натхненням

Як говорять в народі: «Понеділок – день важкий»… Але тільки не для студентів та викладачів Бердянського державного педагогічного університету, адже в перший понеділок листопада протягом всього дня їх надихали та мотивували волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії. Так, на перервах між парами всі бажаючі могли приєднатися до психологічної акції «День мудрості та натхнення», пройти експрес-тест на пізнання особливостей свого «Я» в процесі досягнення мети та отримати цукерку з передбаченням.

Планується зробити такий формат покращення емоційного стану та збереження позитивної мотивації традиційним заходом. Тому очікуйте наступної акції та не проґавте своє натхнення!


Тімбілдинг у БДПУ

Успіх будь-якого підприємства  залежить від згуртованості його колективу, мотивації кожного його члену. Виходячи з цього, будь-яка групова робота буде ефективною за умови присутності командного духу та спільної мети. Саме це завдання сьогодні вирішували студенти 1 курсу спеціальності 053 Психологія разом з волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії.

Відомий раніше тренінг з командоутворення, який успішно проводився під керівництвом доцента  Наталі Жук, й цього року не припинив своє існування. Навпаки, завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Богдан тренінг було модифіковано та доповнено новими вправами, а завдяки ініціативі куратора першокурсників Олени Колпакчи, для студентів-психологів було проведено трьохгодинне заняття з тімбілдингу, яке передбачало виконання студентами ряду завдань, вирішити які самостійно неможливо. Метою такої роботи було створення моделі ефективної команди, згуртування членів групи, формування довірливих відносин між ними, посилення їх командного духу, прийняття особливостей один одного, розкриття особистого потенціалу кожного та розвиток лідерських якостей.

Швидке та якісне проходження учасниками запропонованих випробувань довело, що вже в середині заняття вони були не окремими ланками ланцюга, а одним цілим. Вони стали командою, готовою йти вперед.

Вітаємо їх з цією подією й пропонуємо усім бажаючим взяти участь в подібному тренінгу!

За детальною інформацією звертайтеся до навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології (5Б 111).

 

 


Подорож у майбутнє: фантастика чи реальність?

Реальність, якщо мова йде про вибір майбутньої професії та планування власного життя. Саме тому про секрети успішного професійного самовизначення випускникам Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області розповіла Марина Богдан – завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії, асистент кафедри психології. Така співпраця кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету з адміністрацією закладу загальної середньої освіти була організована в рамках профорієнтаційної роботи.

В процесі міні-тренінгу «Подорож у майбутнє» за допомогою психогімнастики, ізотерапії та метафоричних асоціативних карт учні 11 класу описали бачення власного майбутнього,  усвідомили необхідність виконання конкретних дій для досягнення поставлених цілей та отримали відповідні ресурси.

Дуже приємно було бачити високий рівень психологічної культури, активність учнів, вміння ставити високі цілі й досягати їх, прагнення до особистісних змін.

Висловлюємо щиру вдячність директору Чернігівської ЗОШ Тетяні Бехтер та психологу Віталіні Савченко за професіоналізм та теплий прийом. Сподіваємося на подальшу співпрацю та вже наступного року бачити учасників цього заходу  студентами Бердянського державного педагогічного університету.

 


Віртуальність vs. Реальність

10 жовтня, на Всесвітній день психічного здоров’я, учасники науково-практичного гуртка «Проблема залежності від соціальних мереж у сучасному суспільстві» Марія Лосєва, Дар’я Куньо, Надія Фоміна та Владислав Карацупа під керівництвом завідувача навчальної психолого-консультативної лабораторії Марини Богдан, провели психологічну акцію «Віртуальність vs. Реальність».

Оскільки тема залежності від соціальних мереж не припиняє бути актуальною, особливо серед студентської молоді, яка є основними їх користувачами, акція викликали інтерес та активність студентів. Охочих прийняти участь в акції було чимало, багато з них зізналися, що соціальні мережі подекуди заважають їм вчитися, займатися спортом або, навіть, спати. Більшість учасників соціального опитування, яке було частиною акції, відповіли, що проводять в режимі «онлайн» від 1 до 8 годин, а дехто називав ще більшу цифру.

У зв’язку з цим, учасникам акції пропонувалося пройти експрес-діагностику на виявлення схильності до виникнення залежності від соціальних мереж та ознайомитися з профілактичним буклетом, в якому описано основні симптоми даного явища та рекомендації щодо попередження його розвитку.

Також в ході акції усім бажаючим студентам та викладачам пропонувалося відповісти на питання, якою альтернативою вони б могли зайняти свій час, витрачений на безцільне блукання в просторах Інтернет. Студенти різних курсів й спеціальностей охоче брали участь в акції, та залишали свої пропозиції щодо альтернативних занять на спеціальному стенді, де їх могли бачити усі бажаючі. Виявилося, що дорогоцінний час, який «відбирають» соціальні мережі, можна було б використати з більшою користю – зайнятися справами, характерними для студентської молоді: навчання, хобі, робота, сон, сім’я. Завдяки такому формату роботи, в ході проведення акції волонтерами-організаторами були отримані статистичні дані, які будуть покладені в основу майбутньої дослідницької роботи науково-практичного гуртка.

 


День толерантності до людей похилого віку

1 жовтня святкується Міжнародний день людей похилого віку, який надихнув волонтерів навчальної психолого-консультативної лабораторії на проведення відповідного заходу. Так, цього дня в 5б корпусі БДПУ було організовано психологічну акцію, покликану звернути увагу студентства на проблему толерантного ставлення до людей похилого віку, нагадати їм про цінність часу, проведеного поруч з бабусею чи дідусем.

Завдання акції були досить прості: сфотографуватися зі спеціальною табличкою та записати коротке відеопривітання власним прабатькам. Проте, в ході акції було з’ясовано, що далеко не всі студенти готові говорити про своїх бабусь та дідусів, а тим паче передавати їм теплі слова через фото- та відеозйомку.

Сподіваємося, що, не дивлячись на таку пасивність сучасної молоді, поза межами університету вони все ж поважають людей похилого віку та готові до толерантних взаємовідносин з ними. Адже прабатьки – це історія нашого роду, це зв’язок поколінь, який на несвідомому рівні підтримує та захищає кожного з нас.


У пошуках щастя…

Традиційним видом діяльності навчальної психолого-консультативної лабораторії є проведення психологічного кінолекторію під керівництвом доцента кафедри психології Наталі Жук. Цей навчальний рік не став виключенням і розпочався він з розкриття змісту поняття «щастя». Так, протягом місяця студентам університету буде запропоновано до перегляду фільми, зміст яких спонукає до роздумів над проблемою щастя людини.

Організовують та проводять кінолекторій студенти ФППОМ спеціальності «Психологія» Катерина Силка, Дар’я Павленко, Вікторія Йосипенко, які заздалегідь готують проблемні питання стосовно визначення змісту поняття «щастя», психологічних механізмів його переживання людиною, шляхів його досягнення тощо.

Відправною точкою в даній тематиці став перегляд кінофільму «Подорож Гектора в пошуках щастя», який відбувся 29 вересня. В даній кінокартині було влучно виділено декілька ознак явища, що розглядається: «Щастя це коли тебе люблять таким який ти є», «Щастя – це знайти своє призначення», «Щастя – це бути живим», «Страх не сприяє щастю», які викликали у студентів активне обговорення.

Як завжди, після перегляду та обговорення кінофільму, у кожного студента виникають питання стосовно власної особистості та саморозвитку. Цього разу по завершенню психологічного кінолекторію, учасники замислилися над проблемою формування власного щастя.


Грали та пізнавали…

У п’ятницю в навчальній психолого-консультативній лабораторії було започатковано нову традицію – щомісячне проведення дня психологічних ігор.

Так, протягом дня студенти, викладачі та співробітники БДПУ мали змогу приєднатися до однієї з трьох робочих груп та взяти участь у настільній психологічній грі «Спіраль самопізнання». Під керівництвом завідувача навчальної психолого-консультативної лабораторії (сертифікованої ведучої) Марини Богдан за допомогою ігрового поля, фішок та метафоричних асоціативних карт учасники шукали шляхи вирішення актуальних життєвих питань та ресурси для досягнення поставлених цілей.

Результатом ефективних ігор стало усвідомлення гравцями причин виникнення у них певних життєвих труднощів, власних бар’єрів та страхів, а також – потенціалу та можливостей для вирішення подібних ситуацій. Цього дня було багато інсайтів…

Тому запрошуємо кожного, хто зацікавлений у власному розвитку та самовдосконаленні, завітати до навчальної психолого-консультативної лабораторії.

Отже, стежте за новинами, беріть участь у подібних заходах, пізнавайте себе та розвивайтеся разом з нами.

Марина Богдан

завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії

кафедри психології

Фото з архіву лабораторії

 


Я люблю життя!

Сьогодні на студентів та викладачів БДПУ чекав приємний сюрприз, який нагадав їм про цінність власного життя та його неповторність. Адже на великій перерві кожен мав змогу долучитися до психологічної акції «Я люблю життя!», організованої навчальною психолого-консультативною лабораторією.

Метою акції було покращення емоційного стану учасників освітнього процесу Бердянського державного педагогічного університету, звернення уваги учасників на позитивні сторони та цінності життя кожної людини та профілактика пригніченого осіннього настрою.

Для досягнення цієї мети, волонтери пропонували студентам, викладачам та співробітникам університету згадати, за що вони люблять життя та закріпити цей приємний спогад на малюнку дерева. Так, кожен учасник акції обирав фарбу кольору, який до вподоби, опускав у неї палець та залишав на ватмані свій відбиток – листочок людини, яка любить життя. За виконання творчого завдання всі отримали цукерки з афоризмами, надихаючими насолоджуватися кожним днем.

Це був вдалий старт роботи навчальної психолого-консультативної лабораторії в цьому навчальному році. Надалі подібні заходи, а також розвивальні тренінги, психологічні ігри та кінолекторії будуть проводитися регулярно. Тому стежте за оголошеннями та не втрачайте можливості зробити своє життя ще кращим!

 

 




26 вересня 2018 року студенти, викладачі та співробітники БДПУ запрошуються до участі в психологічній акції “Я люблю життя!”!

Даний захід проводиться навчальною психолого-консультативною лабораторією з метою покращення емоційного стану учасників освітнього процесу БДПУ, звернення уваги на позитивні сторони та цінності життя кожної людини, профілактика пригніченого настрою!

Організатори пропонують згадати, що наше життя чудове й неповторне, тому варто цінувати кожен день й насолоджуватися кожною миттю!


Запрошуємо студентів, викладачів та співробітників БДПУ взяти участь у настільній психологічній грі “Спіраль самопізнання”, за допогою якої можна отримати відповіді на особисті питання, знайти ресурси для досягнення мети.

28 вересня можна буде приєднатися до однієї з трьох груп:

1 група – 9.35-11.35 – 5 учасників

2 група – 12.00-14.00 – 5 учасників

3 група – 14.20-16.20 – 5 учасників

Попередній запис обов’язковий!

За додатковою інформацією звертайтеся до Навчальної психолого-консультативної лабораторії (5б корпус, ауд. 111) або за телефоном 0507611879 – Марина Сергіївна Богдан.