Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Новини: кафедри іноземних мов і методики викладання. Чатина І

Про трансверсальні компетентності:
інтернаціональна гостьова лекція для pre-service English teachers

 

У контексті інтернаціоналізації вищої освіти важливим є міжнародне наукове співробітництво, що передбачає фаховий діалог та ознайомлення здобувачів вищої освіти з досягненнями наукової думки інших країн, зокрема завдяки залученню науковців і членів професорсько-викладацького складу закордонних університетів до гостьових лекцій.
Так, 23 грудня ц.р. відбулась гостьова лекція «Transversal Competency» Марії Чикіль, кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри іноземних мов Білоруського державного педагогічного університету імені Максима Танка, для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (англійська мова і література)» (скорочений термін навчання, гарант – Богдана Салюк).
Під час зустрічі спікерка познайомила здобувачів вищої освіти з поняттям і видами трансверсальних компетентностей, наголосила на важливості їх формування у майбутніх фахівців, адже це сприятиме розвитку предметних компетентностей, а у перспективі – і навичок life-long learning. У ході Q&A блоку студенти змогли поспілкуватися з лекторкою, уточнити деякі аспекти представленої теми.
Висловлюємо вдячність Марії Юріївні за актуальну і змістовну лекцію та плідне спілкування!

 

 

Богдана Салюк,
доцентка кафедри іноземних мов
і методики викладання


 

Про академічну доброчесність для pre-service English teachers

 

10 грудня 2021 року відбулась онлайн-зустріч «Бібліогід: академічна доброчесність та пошук інформації» зі здобувачами вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, які навчаються за освітньо-професійними програмами «Середня освіта (англійська мова і література)» нормативного і скороченого термінів навчання (гаранти програм – Ірина Школа і Богдана Салюк). Спікерами виступили працівники бібліотеки БДПУ – завідувач відділу обслуговування Філон Ірина Михайлівна, провідні бібліотекарі Куторга Алла Володимирівна і Потапенко Галина Володимирівна.

Учасників зустрічі ознайомили з основними засадами і поняттями академічної доброчесності в освітньому просторі, наголошуючи на різновидах плагіату і відповідальності кожного учасника освітнього процесу у запобіганні цього негативного явища, а також про способи пошуку літератури. Наприкінці заходу здобувачі вищої освіти мали змогу поставити питання спікерам, аби уточнити ті чи інші аспекти академічної доброчесності.

Висловлюємо вдячність колективу бібліотеки БДПУ за проведену зустріч.

 

 

За матеріалами кафедри

іноземних мов і методики викладання

 


 

Академічна доброчесність як невід’ємна складова забезпечення якості вищої освіти на факультеті філології та соціальних комунікацій

 

Питання формування академічної доброчесності у здобувачів вищої освіти під час професійної підготовки, з огляду на прагнення України інтегруватися у європейський і світовий освітній та науковий простори, сьогодні є дуже актуальним. Академічна доброчесність стосується не лише загальної корпоративної культури вищого навчального закладу, а й водночас і внутрішньої культури особистості. Проблема академічної доброчесності включає в себе боротьбу з плагіатом, протидію корупції, розроблення «кодексу честі» навчального закладу, питання академічної етики та інформаційної грамотності. Активне застосування здобувачами вищої освіти прийомів академічної доброчесності під час навчання є серйозним викликом перед системою вищої освіти у нашій країні. Створення освітнього середовища на засадах академічної чесності дозволить отримати в результаті високу якість освіти та компетентних фахівців.

З метою популяризації академічної культури серед студентів 17 листопада 2020 року кураторами груп 3АМЛ, РМЛ та 4АМЛ, РМЛ факультету філології та соціальних комунікацій Юлією Прядко та Іриною Школою проведено зустрічі зі здобувачами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Кураторські години відбулися у цікавому форматі: прослуховування доповіді викладача, перегляд презентації та учбового відеофільму, цікаве обговорення.

Під час зустрічі здобувачі ознайомилися зі змістом «Положення про академічну доброчесність у Бердянському державному педагогічному університеті», «кодексом честі» у навчанні та його основними положеннями, розглянули порушення академічної доброчесності у навчанні (хабарництво, обман, фабрикація, фальсифікація, списування, плагіат, інше несанкціоноване використання чужих напрацювань).

Викладачі акцентували увагу на найбільш розповсюдженому порушенні академічної доброчесності – плагіаті. Було зазначено, що академічний плагіат може приймати різні форми. Серед найбільш поширених: копіювання, парафраз або “rewriting”, компіляція, самоплагіат. Розглянуто було і питання культури академічних письмових робіт. Крім того, здобувачі ознайомилися з принципами роботи деяких безкоштовних інтернет-сайтів, які дозволяють перевіряти текст на плагіат і отримати детальний звіт перевірки (StrikePlagiarism, Advego Plagiatus тощо).

Академічна доброчесність це правила та морально-етичні принципи, якими мають користуватися всі учасники освітнього процесу для будування атмосфери взаємної довіри в академічному середовищі та вдосконалення системи освіти.

 

 

Доцентки кафедри іноземних мов і методики викладання

Юлія Прядко, Ірина Школа.

 


 

Гостьова лекція  «Антропологічний маркер в сучасній англомовній картині світу (на матеріалі англомовних новоутворень)»

 

18 листопада 2021 року відбулася лекція «Антропологічний маркер в сучасній англомовній картині світу (на матеріалі англомовних новоутворень)» у межах навчальної дисципліни «Лексикологія англійської мови» освітньо-професійної програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, яку прочитала запрошена лекторка, кандидатка філологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри англійської філології Маріупольського державного університету Юлія  Федорова.

Науковими інтересами лекторки є дослідження неологізмів англійської мови через призму антропоцентричної парадигми із застосуванням досягнень когнітивної лінгвістики. Тож недаремно, головними слухачами лекції стали студенти третього та четвертого курсів (групи 3ГМЛА, 4ГМЛА) факультету філології та соціальних комунікацій.

Під час лекції Юлія Федорова розповіла про сфери утворення та уживання нових слів сучасної англійської мови, розкрила механізми їх адаптації до навколишньої дійсності, навела низку чинників, що сприяють поповненню лексичного складу сучасної англійської мови залежно від екстралінгвістичних факторів. Студенти дізнались, як процеси, що відбуваються в суспільстві, сприяють появі нових слів та формують англомовну картину світу. Лекторка акцентувала увагу слухачів на когнітивних сегментах SOCIETY, DIGITAL TECHNOLOGIES, CULTURE, ECONOMICS AND BUSINESS, CONTEMPORARY WORLD, що характеризуються найбільшою кількістю інновацій в сучасній англійській мові. Розкриваючи когнітивний сегмент SOCIETY, було проаналізовано лексико-семантичні групи вербального контуру CONTEMPORARY MAN та CONTEMPORARY WOMAN, що входять до нього, та структурні особливості, що характеризуються словотворчими процесами словоскладання, телескопії, скорочення, конверсії, аналогії.

Здобувачі вищої освіти щиро подякували Юлії Федоровій за отриманні знання під час лекції.

 

 

Оксана Каліберда,  доцентка кафедри

іноземних мов і методики викладання

 


 

Тренінг «Як позбутися негативних думок» для студентів-філологів

 

2 листопада на базі факультету філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету пройшла зустріч здобувачів вищої освіти освітньо-професійної програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» з Мариною Радіоновою, завідувачкою навчальною психолого-консультативною лабораторією.

В інформаційному суспільстві усе більшого значення набувають так звані «м’які навички», до яких належать здатність мислити критично і креативно, аналізувати проблеми і генерувати рішення, ефективно спілкуватися і налагоджувати взаємини, попереджувати та конструктивно розв’язувати конфлікти, володіти собою і керувати стресами. Однак ці навички складно розвинути в рамках традиційного заняття, тому зустріч студентів групи 3 ГМЛА із практичним психологом відбулася у формі тренінгу, тема якого виявилася актуальною для багатьох з них.

Учасники поділилися враженнями від заходу.

Федченко Талісія:

«Усі ми час від часу маємо негативний напрямок думок. І ці думки відволікають нас від важливих справ чи сприяють конфліктам із близькими, бо нам хочеться закритися в самих собі. І під час психологічного тренінгу на тему “Як позбутися негативних думок” Марина Сергіївна розкрила нам декілька секретів, як саме це можна зробити. Також тренінг передбачав практичні вправи, під час виконання яких ми отримали корисні коментарі від тренерки, що сприяли покращенню розуміння себе і своїх ментальних труднощів. Особисто мені зустріч сподобалась, оскільки мені імпонувала психологиня, не дивлячись на те, що я людина емоційно закрита і мені важко з кимось ділитися чимось важливим».

Лихацька Вікторія:

«Під час тренінгу я опанувала базову інформацію про негативні думки: що це таке та звідки вони беруться. Психологиня гарно пояснювала та наводила приклади, за допомогою яких, матеріал швидше засвоювався. Практична частина тренінгу була мені до душі, адже я з’ясувала для себе причини своїх негативних думок. Дякую за такий цікавий досвід та тренінг!»

Дякуємо Марині Радіоновій за надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу!

 

 

За матеріалами кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Доброчесність у навчанні й житті

 

Якісна професійна освіта є важливим фактором розвитку суспільства і країни. Досягнути високої якості освіти можливо лише створивши середовище відповідальності та чесності.

21 жовтня 2021 року відбулася онлайн-подія «Доброчесне суспільство: внесок кожного з нас». Захід організовано Українським католицьким університетом в рамках проєкту «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти». Спікерами виступили Дмитро Шеренговський, проректор УКУ з академічних питань та Анастасія Сидорук, психолог, асистент проєкту. Здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» не тільки були слухачами, а й взяли активну участь в обговоренні актуальних питань.

Спікери зазначили, що академічна доброчесність не лише стосується грамотного та унікального написання курсових та кваліфікаційних робіт, наукових статей, тез, рефератів, а й повсякденних ситуацій.

Для дискусії було запропоновано такі питання: Що таке доброчесність у контексті формування цілісної особистості? Як формувати довіру в суспільстві? Як справлятися з недоброчесністю? Яка психологія порушення чесності у навчанні та перед собою? Чому ми виправдовуємо себе, порушуючи доброчесність?

Після заходу студенти поділилися враженнями.

Олена Роговік: «Лектори виступили з важливою та корисною інформацією. Вони обґрунтували, чому списувати погано, чому так важливо порушувати ці питання ще зі школи, визначили, які можуть бути наслідки цих дій. Зокрема, академічна доброчесність стосується не лише списування. Адже ми не завжди задумуємося, як легко ми порушуємо цей закон. Використання мультимедійних технологій, презентації та відео привернули більше уваги та зацікавили темою присутніх. Саме завдяки наведенню актуальних прикладів для студентства з візуальним підкріпленням, призвели до більшого розуміння та бажання навчатися у нашому студентському товаристві відповідаючи усім пунктам академічної доброчесності. Я вважаю, що такі заходи потрібно проводити частіше, бо це важлива проблема в наш час. Ці питання потрібно обговорювати. Дякую за надану можливість бути присутньою на онлайн-події!».

Талісія Федченко: «Зустріч проходила у формі прямої трансляції на Youtube, мені дуже сподобалось все, що я почула і побачила. У спікерів був досить зрозумілий матеріал, без зайвих слів і термінів. Порушувалися теми, важливі не тільки студенту чи школяру, але й такі, що можуть стати в нагоді і в повсякденному житті. Особливо мені сподобався виступ Анастасії. Доповідь про вибір студента – списати чи зберегти чесне ім’я – зацікавила мене найбільше, оскільки вона була побудована на власному життєвому досвіді промовиці, а також на досвіді студентів, які її оточують. Участь у вебінарі допомогла мені усвідомити, що подальший розвиток нашої держави залежить від рівня освіченості студентів – майбутніх спеціалістів, тому я буду сумлінно навчатись, дотримуючись академічної доброчесності».

Сподіваємося і віримо, що отримані знання щодо академічної доброчесності наші студенти використовуватимуть на практиці – під час підготовки до семінарських та практичних занять, написанні рефератів та курсових робіт.

 

 

Ірина Шиманович, доцент кафедри іноземних мов і методики викладання

 

 


 

Зустріч гаранта освітньо-професійної програми «Середня освіта (англійська мова і література)» зі здобувачами вищої освіти

 

30 вересня відбулася зустріч гаранта освітньо-професійної програми «Середня освіта (англійська мова і література)» (скорочений термін навчання), кандидата філологічних наук, доцента Богдани Салюк зі здобувачами вищої освіти, які навчаються за цією програмою.

Під час заходу студенти мали можливість отримати вичерпну інформацію про програму, зокрема, про обсяг і перелік обов’язкових і вибіркових компонентів, їх структурно-логічний взаємозв’язок, оцінювання, ресурсне забезпечення. Гарант наголосила, що фокусом освітньо-професійної програми є її методична складова, спрямована на формування фахових компетентностей вчителя англійської мови і зарубіжної літератури та досягнення відповідних програмних результатів навчання, достатніх для успішного виконання професійних обов’язків за обраною спеціальністю. Водночас, здобувачі вищої освіти висловили власні побажання і погляди стосовно освітнього процесу.

Тож, системний діалог і співпраця викладачів та студентів сприятимуть удосконаленню не тільки освітньо-професійної програми, а й якості освіти загалом.

 

 

Богдана Салюк,

доцент кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Upgrade your life: практичне заняття з комунікативного курсу англійської мови

 

Портфоліо сучасного фахівця передбачає володіння комунікаційними та презентаційними стратегіями, а також критичним мисленням необхідними для вирішення поставлених професійних задач, ведення дискусій та презентації власної роботи, дослідження або позиції. Власне, вдосконаленню комунікативної компетентності здобувачів вищої освіти підпорядкована і дисципліна вільного вибору «Комунікативний курс англійської мови».

Так, на практичному занятті з теми “Upgrade your life”  студенти групи 4ГМЛА під час спільної роботи у міні-групах готували і виголошували доповіді щодо шляхів покращення власного життя через зміну наших щоденних звичок. Завдання передбачало вибудову чіткої структури доповіді, обґрунтування власної ідеї, підтвердження її доцільності через факти і наукові дослідження. Також студенти опановували інтернет-ресурс Prezi, завдяки якому створили інтерактивні презентацій, що ілюстрували доповіді.

Тож, систематичне формування навичок співпраці, комунікації, презентації та критичного мислення сприятиме становленню особистості професіонала-філолога.

 

 

Богдана Салюк,

доцентка кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Інтерактивне заняття з теми «Movies»

 

22 вересня доцент кафедри іноземних мов і методики викладання Оксана Халабузар спільно зі студентами групи 1 ГМЛА ФФСК, які навчаються за спеціальністю 035 Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька), провела інтерактивне заняття з теми «Movies».

Здобувачі вищої освіти мали змогу не тільки вдосконалити власні навички англомовної комунікації, опановуючи лексико-граматичний навчальний матеріал із професійно-спрямованим навантаженням, але й відчути себе у ролі акторів, модераторів дискусій та учасників телевізійних шоу. Після перегляду трейлерів і уривків фільмів студенти спробували себе у ролі контент-аналітиків та кореспондентів, кінокритиків та кінорежисерів, аналізуючи чинники успішності кіно-шедеврів.

Під час проведення дискусії (модератори – доцент Оксана Халабузар, студентка Олена Зозуля) учасники заходу презентували власне бачення тенденцій у сфері кіноіндустрії, наголошували на контроверсійних акцентах сучасних тенденцій відео-контенту. Застосування сучасних комп’ютерних технологій, перегляд і аналіз відео-матеріалів, які були створені студентками Анастасією Дімітровою і Ганною Гусак, робота з активними посиланнями на ресурси мережі Інтернет інтенсифікували освітній процес.

Присутня на відкритому занятті професор Наталія Панова підкреслила, що всі етапи інтерактивного практичного заняття були спрямовані викладачем на досягнення поставленої мети і завдань заняття, що дозволило посилити мотивацію студентів щодо вивчення іноземної мови.

Застосування нестандартних форм та методів роботи, залучення студентів до активної та паритетної участі сприяло створенню живої атмосфери партнерської англомовної комунікації, професійному вдосконаленню, особистісному та інтелектуальному розвитку студентів, зокрема логічності мислення та мовлення.

 

 

 

Текст і фото – Оксана Халабузар,

доцент кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Вітаємо першого доктора філософії БДПУ!

 

На засіданні вченої ради ректор університету, професор Ігор Богданов привітав викладачку кафедри іноземних мов і методики викладання Оксану Мітракову з отриманням диплома доктора філософії. Оксана Олегівна виконала дисертацію у Бердянському державному педагогічному університеті відповідно до освітньо-наукової програми Філологія і здобула ступінь доктора філософії у галузі знань 03 Гуманітарні науки (спеціальність 035 Філологія). Захист відбувся у спеціалізованій вченій раді ДФ 18.092.001.

Редакція приєднується до вітань і щиро бажає дослідниці нових наукових звершень!

 

 

Університетське слово

 


 

Виробнича практика майбутніх учителів іноземних мов: проблеми організації та шляхи вдосконалення

 

10–11 червня 2021 року кафедра іноземних мов і методики викладання (завідувачка кафедри – докторка філологічних наук, професорка Наталя Панова) факультету філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету організувала семінар-нараду «Роль ментора у професійному становленні майбутнього вчителя іноземних мов». У заході брали участь викладачі кафедри, відповідальні за розробку програм виробничої практики, викладачі-керівники практики, здобувачі освіти, зовнішні стейкхолдери – представники професійної спільноти Бердянська та Бердянського району – учителі іноземних мов закладів загальної середньої освіти, учителі, які викладають на курсах іноземних мов та в мовних школах міста, представники «Центру професійного розвитку педагогічних працівників» Бердянської міської ради.

З вітальним словом до учасників семінару звернулась декан факультету філології та соціальних комунікацій, докторка педагогічних наук, професорка Ірина Глазкова, яка акцентувала увагу присутніх на загальних підходах до організації практичної підготовки здобувачів вищої освіти на виробництві та викликах, що стоять перед академічною спільнотою в умовах інтеграції до європейського освітнього простору. Керівники практики кандидатка педагогічних наук, доцентка Тетяна Розумна та кандидатка філологічних наук, доцентка Юлія Прядко представили змістовий складник практичної підготовки, студенти презентували найкращі звіти з практики.

Під час семінару-наради було обговорено низку важливих питань щодо ролі ментора / наставника в процесі практичної підготовки на виробництві, специфіки освітніх програм із підготовки вчителя іноземних мов, особливостей організації та термінів проходження практичної підготовки, формування компетентностей у здобувачів вищої освіти та результатів навчання, місця виробничої практики у структурно-логічній схемі освітньої програми.

Семінар-нарада надав можливість узагальнити позитивний досвід у підготовці здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за освітньо-професійними програмами «Середня освіта (англійська мова і література)» (гарант – кандидатка філологічних наук, доцентка Богдана Салюк), «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» (гарант – кандидатка філологічних наук, доцентка Оксана Каліберда), другого (магістерського) рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))» (гарант – кандидатка педагогічних наук, доцентка Ірина Шиманович) та виявити слабкі сторони, що потребують перегляду й удосконалення.

У ході жвавої дискусії всі зацікавлені сторони мали змогу висловити свої думки щодо організації практичної підготовки студентів-філологів та виробити рекомендації задля покращення програм й освітнього процесу.

 

 

 

Оксана Каліберда,

доцентка кафедри іноземних мов

і методики викладання

фотографії з архіву кафедри

 


 

Гостьова лекція як форма міжнародного співробітництва

 

Міжнародне співробітництво у сфері науки і освіти передбачає обмін досвідом і поглядами, фаховий діалог задля формування транснаціонального інтелектуального простору. У цьому контексті й реалізовується інтернаціоналізація вищої освіти, однією з форм якої є гостьова лекція фахівців-практиків, науковців і членів професорсько-викладацького складу для здобувачів вищої освіти.

Так, 10 червня відбулася гостьова лекція Марії Чикіль, кандидатки філологічних наук, доцентки, старшого викладача кафедри іноземних мов Білоруського державного педагогічного університету імені Максима Танка на тему «Особливості викладання іноземної мови представникам покоління Z» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))».

Під час лекції спікерка зауважила, що вчитель іноземних мов має враховувати специфіку розвитку дітей, яких відносять до покоління Z, задля ефективнішої роботи з ними та оптимізації освітнього процесу. Зокрема, варто обернути використання гаджетів і соціальних мереж на інструмент для навчання іноземної мови, більше візуалізувати контент, додавати автентичні матеріали, враховуючи інтереси учнів.

У ході Q&A блоку магістранти змогли поспілкуватися з лекторкою із Республіки Білорусь. Пізніше вони поділилися своїми враженнями:

Тетяна Конюхова: «Лекція була змістовною і насиченою корисною інформацією, як працювати з учнями покоління Z. Лекторка представила підходи та інструменти у викладанні іноземної мови цієї категорії учнів, якими я зможу скористатися у своїй майбутній роботі».

Анастасія Славська: «Дякую за чудову і корисну лекцію викладачці з Республіки Білорусь. Я дізналася багато цікавої інформації з методики викладання англійської мови представникам покоління Z, що допоможе у моєму становленні як вчителя англійської мови».

Михайло Москаленко: «Онлайн-зустрічі з майстрами своєї справи є по-справжньому корисними. Так, відвідавши лекцію викладачки з Республіки Білорусь, я розширив своє розуміння покоління Z і отримав практичний інструментарій для навчання англійській мові таких учнів. Дякую Марії Юріївні за цікаву і корисну лекцію та плідне спілкування!»

 

 


 

Захист навчальної практики філологів-германістів

 

З 26 квітня розпочалася навчальна практика здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 035 Філологія, спеціалізації 035.041 германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, освітньо-професійної програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» (гарант – кандидат філологічних наук, доцент Оксана Каліберда). Керівники практики професор Софія Філоненко та доцент Тетяна Розумна запропонували різноманітні й цікаві завдання, зорієнтовані на формування фахової компетентності, розвиток практичних умінь і навичок освітньої діяльності майбутніх учителів-філологів у царині англійської мови та зарубіжної літератури.

Упродовж кількох тижнів студенти активно працювали над завданнями, систематично консультувалися з керівниками практики, готували підсумкову документацію. 7 червня 2021 року відбулася звітна конференція з практики, яка пройшла як конкурс шкільних уроків. Команди філологів підготували три уроки для різних класів, по черзі виконуючи роль школярів і вчителів. Вони продемонстрували розвинені навички мовлення іноземною мовою, розмаїтий методичний інструментарій, уміння працювати з мультимедійними, інтерактивними технологіями.

Важливо, що до складу журі конкурсу входили найкращі випускники БДПУ, які працюють за фахом: Анастасія Єсипова (школа №11, м. Бердянськ), Ірина Годлевська (школа с. Дмитрівка), Маргарита Зубатенко (школа №20, м. Бердянськ). Вони уважно спостерігали за виступами команд, оцінювали їх, а наприкінці підбили підсумки конкурсу, поділилися педагогічним досвідом з третьокурсниками. Залучення випускників до захисту практики свідчить про спадковість поколінь на факультеті, про зорієнтованість практики на вироблення фахових компетентностей.

Студенти групи 3ГМЛа підготували звіти у формі постерів за темами, які вони опрацьовували із зарубіжної літератури: «Популярні жанри в шкільній програмі». Вони навчилися аналізувати методичну літературу, шкільні уроки, складати плани-конспекти уроків, присвячених вивченню фантастики, детективу, пригодницьких, історичних романів та повістей, літературних казок. Акцент на уроках було зроблено на дистанційний формат навчання, актуальний у наш час, використання різноманітних сучасних технологій. Звіт із навчальної практики засвідчує, що студенти вміють працювати індивідуально та в команді, працювати з джерелами інформації, вдосконалюють усне й писемне мовлення, комунікативні навички, креативність, лідерство тощо.

 

 


 

Творча співпраця з гімназією №3 «Сузір’я»

 

На початку червня викладачки кафедри іноземних мов і методики викладання, доцентки Ірина Школа і Богдана Салюк разом зі студентами 2-4 курсів академічних груп АМЛ і ГМЛА (Тетяна Гагара, Яна Коваленко, Олена Ільчук, Єва Бесчастна, Надія Кочура, Альона Чернишенко) провели низку цікавих заходів для юних гімназистів, які відвідують цього року літній табір з вивчення англійської мови.

Позакласні інтерактивні заняття для учнів проводилися як учителями англійської мови рідної їм гімназії, так і викладачами університету. Адже у співпраці краще розвивати мотивацію, креативність і вдосконалювати комунікативну іншомовну компетентність.

Учні гімназії разом зі студентами малювали постери для конкурсу «Безпечне літо», шукали скарби під час різноманітних активностей до Дня пірата, виконували творчі та логічні завдання на різних локаціях у квесті «Подорож до БДПУ: історія і сучасність».

Кілька днів цікавих зустрічей і командної роботи забезпечили море позитиву, нові знайомства і досвід спілкування англійською мовою.

 

 


 

Враження від виробничої педагогічної практики майбутніх вчителів англійської мови та зарубіжної літератури

 

Нещодавно здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))», проходили виробничу педагогічну практику в закладах загальної середньої освіти м. Бердянська та інших міст Запорізької, Дніпропетровської та Донецької областей. Під час звітної конференції магістранти наголосили на високому рівні фахових знань, набутих у Бердянському державному педагогічному університеті, що дозволи їм впевнено працювати вчителями-предметниками, класними керівниками та організаторами позаурочної діяльності в ЗЗСО.

Відтак, майбутні вчителі проаналізували власну діяльність під час проходження виробничої практики та висловили думки і побажання.

Володимир Татарін: «Педагогічна практика – це чудова нагода перевірити всі свої знання та спробувати себе у творчому польоті вчителювання. Це безцінний досвід роботи з дітьми до того, як почати професійну кар’єру та зануритися в буденні справи освітянської спільноти».

Михайло Москаленко: «Педагогічну практику я проходив у своїй рідній школі, тож зустріч з педагогічним колективом була дуже теплою і продуктивною та надихнула на плідну роботу. Потім відбулося знайомство з учнями 10-А та 11-А класів, з якими мені належало працювати. Процес обміну гарними враженнями посприяв успішному складанню календарно-тематичних планів. Зауважу, проблем з документацією, як і з проведенням уроків, у мене не виникло, бо керівники практики та вчителі-методисти підтримували мене і допомагали.

Робота з дітьми була дуже позитивною, пізнавальною та надихаючою, адже вчитель мотивує учнів, а учні – вчителя. На уроках англійської мови та зарубіжної літератури були використані наступні методи: асоціативний кущ, евристична бесіда, дискусія, пізнавальна гра тощо. Наприкінці варто відзначити, що всі уроки були проведені з посмішкою на обличчі та залишили тільки позитивні враження».

Дар’я Сластьонова: «Ця практика була сповнена важливою інформацією і отриманим цінним досвідом роботи з учнями старших класів. Також важливим моментом було обговорення програми практики з її керівниками і вчителями-наставниками щодо використання сучасних технологій навчання іноземної мови та зарубіжної літератури. Захоплюючим для мене став і досвід відвідування, а потім і проведення бінарних уроків (англійська мова та зарубіжна література) та профільних уроків зі спецкурсів «Бізнес англійська» і «Країнознавство».

Анастасія Славська: «Практика у школі стала певною сходинкою у формуванні мене не тільки як вчителя, але й особистості. Я швидко навчилася знаходити підхід до різних учнів, тому в мене з ними склалися доброзичливі й теплі стосунки. Важливо і те, що в будь-якій ситуації я могла звернутися за допомогою до вчителів-наставників.

Практика для мене – це безцінний досвід спілкування з дітьми, а також наполеглива праця, в якій можна передбачити всі можливі труднощі та способи їх подолання. Саме ретельна підготовка дала мені змогу досягти успіхів у педагогічній практиці».

Тетяна Конюхова: «Під час проходження педагогічної практики у ЗЗСО №5 м. Бердянськ я швидко знайшла спільну мову з учнями та педагогічним колективом. За потреби, мені на допомогу завжди приходили вчителі-наставники та керівники практики, які ділилися своїм досвідом і давали поради. Загалом виробнича педагогічна практика закріпила мою впевненість щодо вибору майбутньої професії і надихнула на подальше вдосконалення своєї педагогічної майстерності».

Олена Філатова: «Проходження педагогічної практики є цікавим та корисним етапом становлення майбутнього вчителя. Бути педагогом – це важлива справа. Я відчула велику відповідальність, адже маю стати прикладом для учнів, добре знати свій предмет та специфіку його викладання. А найголовніше – бути професіоналом своєї справи і любити дітей. Тож, я отримала величезний досвід під час проходження практики та мала змогу реалізувати набуті в Бердянському державному педагогічному університеті теоретичні знання на практиці».

 

 

Юлія Прядко,

доцентка кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Звітна конференція з виробничої практики здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Середня освіта (Мова і література (англійська))»

 

Виробнича педагогічної практика – важливий етап і визначальний компонент професійної підготовки майбутніх фахівців з англійської мови та зарубіжної літератури, водночас, невід’ємна складова навчально-виховного процесу на факультеті філології та соціальних комунікацій.

Метою практики є розвиток та поглиблення у здобувачів вищої освіти вміння здійснювати діяльність з навчання англійської мови та викладання зарубіжної літератури в закладах загальної середньої освіти, що базується на сформованій іншомовній компетентності та корпусу знань відповідних методик, педагогіки і психології, а також забезпечення практичного пізнання ними закономірностей професійної діяльності та оволодіння способами її організації, вміння вирішувати конкретні методичні завдання згідно з умовами сучасного освітнього процесу.

7 червня 2021 року відбулася звітна конференція з виробничої педагогічної практики здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))». Керівники – доценти Валентина Школа і Юлія Прядко. Практика тривала з 26 квітня по 22 травня 2021 року в закладах загальної середньої освіти м. Бердянська (ЗЗСО №1, 2, 3, 5, 11, 16, 20, Бердянський муніципальний ліцей, Бердянська багатопрофільна гімназія №2), Запорізької, Дніпропетровської і Донецької областей.

Магістранти виступили зі звітами про результати проходження виробничої педагогічної практики у форматі стендових доповідей. Керівники практики підвели підсумки роботи, наголошуючи на тому, що здобувачі мали можливість ознайомитись зі всіма сторонами роботи вчителя на старшому етапі навчання іноземної мови та зарубіжної літератури в ЗЗСО (вчитель-предметник, класний керівник, вчитель-організатор позаурочної діяльності). Магістранти показали високий рівень володіння методами і прийомами проведення уроків англійської мови, зарубіжної літератури та позаурочних заходів у старшій школі, виконавши усі передбачені програмою завдання.

Тож, бажаємо нашим здобувачам вищої освіти успіхів у майбутній професійній діяльності!

 

Юлія Прядко,

доцентка кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Літня мовна школа як інноваційна форма навчання мов: з досвіду організації

 

Одним із пріоритетів Міністерства освіти і науки України є якісне навчання дітей іноземним мовам у контексті європейської інтеграції. Як відомо, серед нестандартних підходів до вирішення цього завдання чільне місце посідає організація літніх мовних таборів. Цей проєкт реалізується в школах України з 2014-2015 навчального року. Створення такого роду відпочинку і навчання не є обов’язковим для кожної школи, адже їх функціонування зумовлене не кількістю, а якістю таких закладів.

Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються на освітньо-професійній програмі «Середня освіта (Мова і література (англійська))» мали змогу поспілкуватися з вчителем англійської мови вищої категорії Бердянської загальноосвітньої школи № 13 Оленою Дмитренко, яка має не лише досвід організації мовних таборів у школі, але й керівництва цими таборами в місті.

На початку зустрічі Олена Миколаївна зазначила, що літні мовні табори покликані спонукати школярів практично застосовувати знання з мов, отримані упродовж навчального року. Діти матимуть можливість спілкуватися іноземними мовами та застосовувати свої знання в різних формах діяльності (ігрових і концертних програмах, спортивних змаганнях, театральних виставах тощо). Участь у мовному таборі допоможе дітям розкрити свої таланти і отримати досвід спілкування іноземною мовою. При цьому знання дитини не будуть оцінювати як у школі, а все навчання сприйматиметься нею за гру.

Доповідачка наголосила, що особливістю мовного табору є стиль навчання, що суттєво відрізняється від звичного, оскільки саме через таку діяльність діти істотно розширюють свій кругозір і дізнаються багато нового.

Пані Олена висвітлила переваги перебування в літніх мовних таборах, а саме: дитина зможе здобути необхідні мовні навички, непомітно долати мовленнєвий бар’єр, удосконалити розмовне мовлення, поєднати навчання із захоплюючим відпочинком, отримати мотивацію для подальшого удосконалення іноземної мови.

Олена Миколаївна продемонструвала матеріали з досвіду роботи в літньому мовному таборі – практичні завдання, ігри, конкурси, заходи на кожен тематичний день, а також ознайомила здобувачів вищої освіти з переліком нормативних документів для роботи табору та списком волонтерських організацій, що надають допомогу під час роботи з дітьми.

 

 

Ірина Шиманович,

доцентка кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Наукові публікації молодих дослідників

 

Інтеграція в наукову спільноту молодих дослідників стає мотиваційним чинником їх професійного становлення, а одним з вагомих її результатів є публікація результатів наукової роботи.

Так, у квітні відбувся вже VII Forum for Young Researchers «Young Researchers in the Global World: Achievements and Challenges», що був реалізований у стінах Харківського національного університету міського господарства ім. О. М. Бекетова за підтримки Міністерства освіти і науки України, TESOL-Ukraіne та Центру суспільних зв’язків посольства США в Україні. Зазначимо, що молоді науковці-філологи БДПУ щорічно беруть участь у цьому Міжнародному форумі, і в допандемічні часи відвідували Харків та презентували свої дослідження.

Цього року на Форумі наш університет представили здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів освіти, які навчаються за освітніми програмами «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька» та «Середня освіта (Мова і література (англійська))» відповідно: Тетяна Конюхова і Вікторія Ковалевська (науковий керівник – д. філол. н., професорка Наталя Панова), Крістіна Крива(науковий керівник – д. пед. н., професорка Ірина Глазкова), Ксенія Ніколаєнко, Дар’я Сластьонова і Володимир Татарін (науковий керівник – к. пед. н., доцентка Ірина Шиманович).

Отримані у ході досліджень актуальних проблем викладання англійської мови результати були опубліковані у збірнику наукових праць «Young Researchers in the Global World: Achievements and Challenges», який нещодавно і отримали молоді дослідники.

Вітаємо здобувачів вищої освіти з науковими публікаціями та бажаємо подальших успіхів у цій царині!

 

 


 

Досвід – найкращий вчитель

 

Якісна реалізація освітньо-професійної програми можлива за умови поєднання зусиль та інтелектуального потенціалу колективу випускової кафедри і залучення до освітнього процесу роботодавців та фахівців-практиків. Такий підхід допомагає врахувати реальні інтереси стейкхолдерів, що, у свою чергу, сприяє підвищенню ефективності та конкурентоспроможності освітньої програми.

Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються на освітньо-професійній програмі «Середня освіта (Мова і література (англійська))» стали учасниками майстер-класу «Грантрайтінг. Успішне подання заявок» від Ірини Пономарець – вчителя-методиста англійської мови вищої категорії комунальної установи «Пологівський колегіум № 1» Пологівської міської ради Запорізької області.

На початку зустрічі Ірина Олександрівна акцентувала увагу, що прогресивний вчитель нового покоління, який постійно розвиває свої вміння та прагне до постійного самовдосконалення, власним прикладом надихає учнів, розвиває в них навички XXI ст. На сьогодні існує безліч неймовірних можливостей для розвитку, як для учнів, студентів, вчителів, так і закладів освіти в цілому. Важливими моментами є, перш за все, вирішити, який саме проєкт цікавить і для чого він потрібен. Під час написання будь-якої заявки потрібно чітко і ясно визначити проблематику та мету, поставити завдання та способи їх досягнення, необхідно обґрунтувати, хто отримає користь від реалізації ідеї. Вкрай необхідно уважно читати інформацію, не упускати жодного моменту, бути послідовним. Написати свою заявку так, щоби зацікавити своєю ідеєю.

Пані Ірина розказала про позитивний досвід подання заявок для участі в програмі GoCamp (літні мовні табори, що підтримуються корпусом Миру), численних тренінгів для вчителів англійської мови від посольства США в Україні. Ірина Олександрівна двічі отримувала стипендії на навчання на 8-ми тижневих онлайн-курсах для вчителів, що підтримуються та фінансуються урядом США (George Mason University – 2018, SIT Graduate Institute –2020). У 2017 році вона стала півфіналістом програми SUSI «Study United States Institute».

На думку доповідачки, у 2019 році здійснилася її давня мрія. Вона була відібрана в групу фіналістів конкурсу програми Педагогічної майстерності та досягнень вчителів шкіл Євразії та Південної Азії (Fulbright TEA Media Literacy Cohort). Упродовж семи тижнів вона навчалася в Kent State University, Ohio, USA та проходила стажування в Kenston High School.

Наразі пані Ірина – член благодійної організації «Українське Фулбрайтівське коло» для випускників програми Фулбрайт, а також лідер міжнародної спільноти випускників програм, що підтримуються урядом США. Наприкінці зустрічі Ірина Олександрівна зазначила, що не завжди мала успіх, але її девіз – «Failure is another step to success».

 

Ірина Шиманович,

доцентка кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Досвід – найкращий вчитель

 

Якісна реалізація освітньо-професійної програми можлива за умови поєднання зусиль та інтелектуального потенціалу колективу випускової кафедри і залучення до освітнього процесу роботодавців та фахівців-практиків. Такий підхід допомагає врахувати реальні інтереси стейкхолдерів, що, у свою чергу, сприяє підвищенню ефективності та конкурентоспроможності освітньої програми.

Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються на освітньо-професійній програмі «Середня освіта (Мова і література (англійська))» стали учасниками майстер-класу «Грантрайтінг. Успішне подання заявок» від Ірини Пономарець – вчителя-методиста англійської мови вищої категорії комунальної установи «Пологівський колегіум № 1» Пологівської міської ради Запорізької області.

На початку зустрічі Ірина Олександрівна акцентувала увагу, що прогресивний вчитель нового покоління, який постійно розвиває свої вміння та прагне до постійного самовдосконалення, власним прикладом надихає учнів, розвиває в них навички XXI ст. На сьогодні існує безліч неймовірних можливостей для розвитку, як для учнів, студентів, вчителів, так і закладів освіти в цілому. Важливими моментами є, перш за все, вирішити, який саме проєкт цікавить і для чого він потрібен. Під час написання будь-якої заявки потрібно чітко і ясно визначити проблематику та мету, поставити завдання та способи їх досягнення, необхідно обґрунтувати, хто отримає користь від реалізації ідеї. Вкрай необхідно уважно читати інформацію, не упускати жодного моменту, бути послідовним. Написати свою заявку так, щоби зацікавити своєю ідеєю.

Пані Ірина розказала про позитивний досвід подання заявок для участі в програмі GoCamp (літні мовні табори, що підтримуються корпусом Миру), численних тренінгів для вчителів англійської мови від посольства США в Україні. Ірина Олександрівна двічі отримувала стипендії на навчання на 8-ми тижневих онлайн-курсах для вчителів, що підтримуються та фінансуються урядом США (George Mason University – 2018, SIT Graduate Institute –2020). У 2017 році вона стала півфіналістом програми SUSI «Study United States Institute».

На думку доповідачки, у 2019 році здійснилася її давня мрія. Вона була відібрана в групу фіналістів конкурсу програми Педагогічної майстерності та досягнень вчителів шкіл Євразії та Південної Азії (Fulbright TEA Media Literacy Cohort). Упродовж семи тижнів вона навчалася в Kent State University, Ohio, USA та проходила стажування в Kenston High School.

Наразі пані Ірина – член благодійної організації «Українське Фулбрайтівське коло» для випускників програми Фулбрайт, а також лідер міжнародної спільноти випускників програм, що підтримуються урядом США. Наприкінці зустрічі Ірина Олександрівна зазначила, що не завжди мала успіх, але її девіз – «Failure is another step to success».

 

Ірина Шиманович,

доцентка кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Тиждень іноземних мов – 2021

 

З 24 по 28 квітня пройшов щорічний Тиждень іноземних мов, організований кафедрою іноземних мов і методики викладання. Тиждень видався насиченим різноманітними заходами та подіями, лейтмотивом яких є популяризація вивчення іноземних мов і професії вчителя-словесника серед здобувачів вищої освіти нашого університету, і, водночас, формування відповідних soft skills – вміння виступати публічно, навички комунікації, лідерства та роботи в команді, тайм-менеджменту і гнучкості у прийняті рішень.

Розпочався Тиждень з вікторини «The Culture of English-speaking countries», яку провела доцентка Тетяна Розумна для магістрантів-германістів (група м1АМЛ). Під час пізнавальної гри учасники відповідали на різноманітні питання з лінгвокраїнознавства таких країн, як Об’єднане Королівство Великої Британії і Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки, Республіка Ірландія, Нова Зеландія, Австралія, дізнаючись при цьому нові цікаві факти з культури і традицій цих англомовних країн.

На гастрономічній грані саме англійської культури був зосереджений захід «Sweet Party: Trifle», змодерований доценткою Юлією Прядко. Студенти групи 3 АМЛ виступили з доповідями про трайфл – один з найулюбленіших смаколиків англійців, історія якого сягає 1700-х років. Викладачем було запропоновано багато цікавих вправ на вдосконалення комунікативної та лінгвістичної компетентностей. Крім того, студенти мали можливість продемонструвати власні відеоролики за темою «My Own Trifle», а наприкінці заходу – взяти участь у майстер-класі з приготування трайфла.

А от літературній спадщині Об’єднаного Королівства Великої Британії і Північної Ірландії було присвячено семінар доцента Андрія Мороза. У фокусі постала фігура геніального письменника і поета, популяризатора шотландської історії та культури – сера Вальтера Скотта, чия біографія та творчість були висвітлені в доповідях студентів академічної групи 2ГМЛА.

Літературний вектор Тижня підтримано і Поетичними читаннями, модератором яких виступила доцентка Оксана Халабузар. Студенти-другокурсники факультету ППОМ, майбутні вчителі музики і хореографії, за допомогою інтерактивних технології представили нестандартні прочитання мовою оригіналу поезій Шекспіра, Роберта Бернса, лорда Байрона, зокрема у вигляді музичних і хореографічних номерів. Також під час заходу пролунали вірші Ліни Костенко у перекладі Оксани Халабузар і авторські англомовні поезії доцентки.

Літературно-музична вітальня «Sonne kann nicht ohne Schein, Mensch nicht ohne Liebe sein» (J. W. Goethe), організована доценткою Аллою Сердюк, була присвячена прекрасному почуттю – коханню. Учасниками заходу стали студенти академічних груп 1ГМЛА, 2ГМЛА і 3ГМЛА, які проникливо читали ліричні вірші німецьких поетів, виконували пісні німецькою мовою, знаходили пару відомим історичним діячам та літературним персонажам під час гри «Such ein Paar».

Методичний воркшоп «Teaching English Online» доцентки Олени Ярової мав на меті ознайомити здобувачів вищої освіти (групи 3АМЛ і 4АМЛ) з можливостями інтернет-платформ та інших ресурсів, які мають значний потенціал для організації ефективного онлайн-навчання іноземних мов у різнорівневих групах.

У креативному форматі інставиставки «It’s the little things that make life big» здобувачі вищої освіти (групи 1ГМЛА, 2ГМЛА, 3ГМЛА) змогли представити свої ідеї, як повсякденні, на перший погляд, речі роблять наше життя повноцінним і щасливим. Куратор інставиставки – доцентка Ірина Шиманович.

Під час гри “Scavenger Hunt”, змодерованої доцентками Іриною Школою і Богданою Салюк, студенти груп 2АМЛ, 1ГМЛА і 3ГМЛА мали змогу застосувати свої дослідницько-пошукові та креативні здібності, працюючи в командах над виконанням нестандартних завдань.

Завершився Тиждень іноземних мов урочистим нагородженням здобувачів вищої освіти грамотами за наукову діяльність і активну участь у заходах Тижня.

 

 


 

Літературно-музична вітальня «Sonne kann nicht ohne Schein, Mensch nicht ohne Liebe sein»

 

27 травня здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)», зібрались у літературно-музичній вітальні, присвяченій прекрасному почуттю – коханню. Лейтмотивом заходу стали слова великого німецького поета Йоганна Вольфґанґа фон Ґете «Sonne kann nicht ohne Schein, Mensch nicht ohne Liebe sein!» («Сонце не може без блиску, люди не можуть без любові»). Господинями вітальні були студентки Альона Чернишенко, Ольга Неліпа, Анастасія Козлова та Діана Алєксєєнко. Технічний супровід забезпечили Ольга Михайлишина і Вячеслав Вишняков.

Захід пройшов у творчій і водночас невимушеній затишній обстановці за чашкою чаю зі смаколиками. Радісно вітали гості студентів Олесю Канаш, Діану Кононихіну, Іллю Кращенка, Вікторію Лихацьку, Ксенію Ніколаєнко, Тетяну Помазан, Дарію Радченко, Олену Роговік, Вікторію Сушко, Талісію Федченко, які проникливо читали ліричні вірші німецьких поетів.

Весело пройшла гра «Such ein Paar», під час якої треба було знайти пару відомим історичним діячам та літературним персонажам. А сучасні німецькі пісні у виконанні Катерини Сорокотяги, Анастасії Ковриги, Альбіни Микитенко та Анастасії Межуєвої викликали справжні овації.

Щиро дякуємо усім учасникам літературно-музичної вітальні за чудові виступи і натхнення!

 

 

 

 

Алла Сердюк,

доцент кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Година зі сером Вальтером Скоттом

 

25 травня здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти академічної групи 2ГМЛА, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)», взяли участь у Тижні іноземних мов, що був організований кафедрою іноземних мов та методики викладання факультету філології та соціальних комунікацій.

Другокурсники стали активними учасниками семінару, присвяченому генію сера Вальтера Скотта, який народився та жив у Шотландії і здобув світову славу та визнання як прозаїк і поет. Студенти підготували змістовні доповіді і презентації про біографію митця, розповіли про банкрутство, що поділило його творчість на дві частини. Були обговорені також найбільш визначні твори, а саме «Айвенго», «Роб Рой», «Квентін Дорвард», «Антикварій», їх сюжет і головні герої. Наприкінці семінару прозвучали уривки з поезії Вальтера Скотта.

Тож, студенти отримали нові знання та сильні враження про творчість видатного шотландського творця, який зробив значний внесок у розвиток дослідження та популяризації не тільки шотландської історії, але й англійської мови та культури.

 

 

Андрій Мороз,

доцент кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Зростаємо професійно

 

Навчання та викладання онлайн сьогодні стали невід’ємною складовою професійної компетентності освітян. Нові виклики та шляхи розв’язання психолого-педагогічних проблем стали темою дискусії методичного воркшопу для майбутніх вчителів іноземної мови «Teaching English Online», який відбувся 26 травня. Цей захід було проведено в рамках загальноуніверситетського Тижня іноземних мов з метою ознайомлення здобувачів вищої освіти з можливостями інтернет-платформ та інших ресурсів, що мають значний потенціал для організації захоплюючого та результативного онлайн навчання іноземних мов у різнорівневих групах.

Здобувачі вищої освіти 3-4 курсів факультету філології та соціальних комунікацій, які тільки-но пройшли виробничу практику, отримали можливість поділитися власним досвідом та обговорити в контекстах традиційного (face-to-face classroom), змішаного (blended learning) та дистанційного навчання (distance learning) іноземних мов такі актуальні методичні проблеми, як:

  • сучасне обладнання для уроку;
  • загальні та специфічні характеристики інтернет-платформ;
  • планування й організація онлайн уроку;
  • добір і розробка актуальних навчальних матеріалів;
  • засоби мотивації учнів (у тому числі, персоналізація навчання) та прийоми створення атмосфери співпраці на онлайн уроці;
  • специфіка організації зворотнього зв’язку і контролю навчальної діяльності учнів тощо.

 

Відеоматеріали та фрагменти реальних онлайн-уроків допомогли учасникам воркшопу успішно розв’язати запропоновані методичні кейси і, сподіваємося, набути нових професійних компетенцій.

 

 

Олена Ярова,

доцент кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Якість освіти через комунікацію з фахівцями-практиками

 

Практична підготовка здобувачів вищої освіти є однією з основних складових забезпечення якості вищої освіти та обов’язковим компонентом освітньо-професійних програм для всіх освітніх рівнів і, як результат, конкурентоспроможності випускників університету на ринку праці. Активне залучення до освітнього процесу фахівців-практиків, експертів галузі та представників роботодавців сприяє формуванню у студентів здатності синтезувати теоретичні та практичні знання.

20 травня 2021 року здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))», зустрілися у стінах Бердянської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №16 з поглибленим вивченням іноземних мов із заступником директора з навчально-виховної роботи Ольгою Коробовою.

У межах освітньої компоненти «Виробнича практика з англійської мови та літератури» Ольга Олександрівна проконсультувала студентів з питань організації освітнього процесу в старших класах та профільній школі, наголосила на основних моментах проведення занять як при дистанційному, так і змішаному навчанні. Як розпланувати час на уроці з англійської мови, як зробити урок яскравішим та ефективнішим, як тримати увагу учнів – ці та багато інших питань магістранти ставили фахівцеві. Важливим моментом було обговорення функцій та обов’язків вчителя як класного керівника та керівника позакласної діяльності, адже по закінченню педагогічної практики здобувачі мають звітувати не тільки як вчителі за предметною спеціальністю, а й презентувати виховний захід, що проводився англійською мовою і психолого-педагогічну характеристику на учня та / або на колектив класу.

Атмосфера зустрічі була сповнена доброзичливістю та порозумінням, адже Ольга Олександрівна давала слушні поради, наводила яскраві приклади з її педагогічного досвіду. Родзинкою стало те, що студенти мали змогу зазирнути в середину освітнього процесу, подивитися фрагменти показових уроків, побути спочатку в ролі учнів, а потім проаналізувати ці фрагменти як вчителі.

Дякуємо Ользі Олександрівні за цінні поради та настанови щодо майбутньої професійної діяльності! Дякуємо магістрантам за активність та жагу до самовдосконалення! Чекаємо нових зустрічей!

 

 

Ірина Шиманович,

доцентка кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Методологія мовознавчого наукового дослідження: досвід київських коллег

 

14 травня 2021 року відбулася гостьова лекція кандидата філологічних наук, доцента, завідувачки кафедри іноземних мов за професійним спрямуванням НПУ ім. М. П. Драгоманова Ірини Блінової в контексті освітнього компонента «Методологія наукового дослідження (мовознавчого)».

На лекції були присутні викладачі кафедри іноземних мов та методики викладання БДПУ та здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми 014 Середня освіта (Мова і література (англійська)) (гарант – Ірина Шиманович).

Під час зустрічі присутні могли ознайомитися з досвідом наукової діяльності Ірини Блінової, вимогами до діяльності сучасного науковця-філолога, основними тенденціями методології наукового дослідження у галузі мовознавства.

Учасників зустрічі цікавили питання, які стосуються написання кандидатських та докторських дисертацій, специфіки використання концептуального аналізу, формування та розвитку компетентностей, що забезпечують успіх при написанні наукових робіт.

Лекція мала велике значення для присутніх, їх подальшого професійного зростання, сприяла підготовці майбутніх науковців, фахівців у галузі англійської філології, поглибленню ґрунтовних знань стосовно методів і прийомів лінгвістичного дослідження. Велика кількість питань, поставлених доповідачці, свідчить про значний інтерес здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти до питань методології наукового дослідження (мовознавчого).

 

 

Андрій Мороз,

доцент кафедри іноземних мов

та методики викладання

 


 

Зустріч, що надихає

 

На сучасному ринку праці суспільство зацікавлено в конкурентоспроможних фахівцях, здатних розв’язувати складні спеціалізовані задачі та вирішувати практичні проблеми в різних сферах. У зв’язку з цим перед закладами вищої освіти постає задача поліпшення якості освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів. Однією з умов успішної реалізації освітньо-професійної програми є залучення до проведення аудиторних занять професіоналів-практиків, експертів галузі та представників роботодавців.

Ефективним шляхом підвищення якості освіти та подолання розриву між практичною та теоретичною підготовкою фахівців є тісна співпраця кафедри іноземних мов і методики викладання БДПУ та роботодавців, які є тією складовою освітнього процесу, що забезпечує і зміст освіти, і робочі місця для випускників.

17 травня 2021 року в межах освітньої компоненти «Виробнича практика з англійської мови та літератури» відбулася зустріч здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))», з Анастасією Гусевою, керівником студії англійської мови «Ду ю спик English?» у місті Бердянськ.

Анастасія Сергіївна поділилася досвідом та проконсультувала студентів з питань організації онлайн-занять, оскільки пандемія внесла несподівані корективи і змусила терміново опановувати цифрові інструменти й нові педагогічні підходи та методики до викладання іноземних мов.

Сучасний та компетентнісний вчитель має вміти організувати якісне навчання з використанням цифрових технологій, надихати й мотивувати учнів, давати раду технічним проблемам, тому тема «Teaching English Online» виявилася актуальною та важливою. Обговорили особливості організації онлайн-занять (classroom management), засоби перевірки завдань, форми зворотного зв’язку, ідеї для brainbreaks, як презентувати і відпрацьовувати лексику та граматику. Особливий інтерес викликали питання, пов’язані з мотивацією учнів в умовах дистанційного навчання. Анастасія Сергіївна поділилася прийомами, як під час онлайн-заняття заохочувати та хвалити дітей, відзначати їхні досягнення й успіхи, як зробити матеріал максимально доступним, цікавим, наочним і таким, що стимулюватиме розширення знань.

Після заходу здобувачі вищої освіти поділилися своїми враженнями.

Катерина Білич: «Хочу щиро подякувати Вам, що організували таку цікаву і змістовну зустріч з Анастасією Сергіївною. Дуже приємно, що існують такі люди, які переймаються та хочуть допомогти вчителям-початківцям, і дають мудрі поради, спираючись на свій досвід:)».

Олексій Шмиголь: «Дякую за зустріч, яка є корисною не тільки для тих, хто починає свій шлях у професії вчителя, але і для досвідчених педагогів. Спікерка дуже приємна, все чітко, по суті!».

Дякуємо Анастасії Сергіївні за обмін безцінним досвідом та інтелектуальне спілкування. Чекаємо наступних зустрічей!

 

 

Ірина Шиманович,

доцентка кафедри іноземних мов

 і методики викладання

 


 

Науковий квітень магістрантів-германістів

 

Упродовж квітня здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти, які навчаються за ОПП «Середня освіта (Мова і література (англійська))», взяли участь у наукових конференціях, де мали можливість презентувати свої наукові здобутки.

Так, 15 квітня на базі Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка проходила ІІ Всеукраїнська студентська науково-практична онлайн-конференція «Мова, освіта, наука в контексті міжкультурної комунікації». Магістрантка групи м1АМЛ Дар’я Сластьонова (науковий керівник – к. пед. н., доцент Ірина Шиманович) поділилася своїми враженнями від участі: «На цій конференції, сповненої атмосферою креативу та любові до своєї праці, я здобула неосяжний та безцінний досвід. Представлені доповіді з інтерактивних методик навчання іноземних мов є вкрай актуальними, адже в умовах пандемії їх використання на уроках в онлайн-форматі стає необхідним. Тож, викладачі, вчителі та студенти поділилися своїм досвідом, який буде для мене дуже корисним у майбутньому!».

23 квітня у стінах Харківського національного університету міського господарства ім. О. М. Бекетова відбувся VII Forum for Young Researchers «Young Researchers in the Global World: Achievements and Challenges» за підтримки Міністерства освіти і науки України, TESOL-Ukraіne та Центру суспільних зв’язків посольства США в Україні. Здобувачі другого (магістерського) рівня освіти Крістіна Крива (науковий керівник – д. пед. н., професор Ірина Глазкова), Дар’я Сластьонова і Володимир Татарін (науковий керівник – к. пед. н., доцент Ірина Шиманович) гідно представили наш університет.

Під час роботи наукових секцій учасники мали змогу висвітлити результати власних досліджень за такими напрямами: 1) сучасні проблеми розвитку демократичного суспільства; 2) інноваційні тенденції менеджменту та розвитку туризму; 3) сучасні зміни економіки і фінансової безпеки; 4) останні досягнення в галузі машинобудування, екології та архітектури; 5) інноваційні методики викладання іноземних мов у вищих і середніх навчальних закладах.

Володимир Татарін резюмує: «Конференція була наповнена жвавими обговореннями актуальних проблем викладання англійської мови. Це безцінний досвід спілкування з колегами з усіх куточків України. Я був радий взяти участь та висловити свої думки, поставити запитання та обмінятися знаннями. Було цікаво порівняти свої методичні надбання з думками інших учасників конференції. Вже взяв на озброєння цікаві прийоми навчання. Сподіваюсь на подальшу роботу з харківськими колегами!».

 

 


 

Гостьова лекція від колеги з Республіки Білорусь

 

Інтернаціоналізація вищої освіти має одним із пріоритетних завдань інтеграцію молодих фахівців у систему міжнародного співробітництва, що сприятиме розширенню їх поглядів та подальшій імплементації міжнародного досвіду в своїй практиці.

Так, 6 травня здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 035 Філологія, спеціалізації 035.041 германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, освітньо-професійної програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» мали змогу поспілкуватись із Марією Чикіль, кандидатом філологічних наук, доцентом, старшим викладачем кафедри іноземних мов Білоруського державного педагогічного університету імені Максима Танка.

Актуальність теми гостьової лекції «Особливості викладання іноземної мови представникам покоління Z» є беззаперечною, оскільки знання вчителем специфіки викладання іноземних мов саме такій категорії учнів сприятиме ефективній роботі та досягненню освітніх цілей. Тож, учасники заходу мали можливість обговорити це питання, а також поспілкуватися і перейняти досвід фахівця-практика із Республіки Білорусь.

Здобувачі вищої освіти поділилися своїми враженнями:

Діана Кононихіна: «Гостьова лекція і спілкування були дуже цікавими. Адже Марія Юріївна розповіла про тонкощі викладання іноземної мови поколінню Z, представниками якого є і ми. Враховуватиму настанови і поради у своїй подальшій професійній діяльності».

Аміна Борунова: «Зустріч виявилась дуже цікавою і пізнавальною, адже дає можливість розширити свій кругозір та ближче познайомитися з вузькими напрямками вчительської діяльності. Спілкування зі спікером надихнуло мене на великі справи, допомогло зрозуміти, чим насправді є вчителювання і який підхід до дітей є актуальним сьогодні. Сподіваюсь на продовження традиції таких зустрічей».

 

 


 

Науковий семінар «Імплементація синергетичного підходу у фахову підготовку майбутніх спеціалістів»

 

11 травня 2021 року у рамках Днів науки БДПУ доцентом кафедри іноземних мов і методики викладання Оксаною Халабузар було проведено семінар «Імплементація синергетичного підходу у фахову підготовку майбутніх спеціалістів». Спікерами стали здобувачі вищої освіти, що навчаються за спеціальностями 012 Дошкільна освіта, 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво), 014.021 Середня освіта (Англійська мова і література).

Спектр питань виявився досить широким і охопив сучасні методи та форми фахової підготовки, що має бути спрямована на розвиток самостійності та самоорганізації особистості у контексті простору її професійної діяльності. Це дозволяє розглядати суб’єктів освітніх процесів як компоненти певної глобальної системи, здатної до саморозвитку та самоорганізації, що сигналізує про її відповідність засадам синергетичної науки.

Проблеми крос-культурної комунікації викликали жваву зацікавленість, так само як і надзвичайно актуальні soft skills, що забезпечують ефективну підготовку до майбутньої фахової діяльності, формуючи лідерські якості, навички ефективної співпраці в команді і тайм-менеджменту.

Учасники заходу дійшли згоди, що синергетична концепція освіти може слугувати підвалиною для втілення та реалізації переструктурування моделі лінійної педагогіки на якісно новому рівні. Це передбачає імплементацію синергетичного підходу в навчально-виховний процес, ідей самоорганізації до існуючих освітніх програм, а також введення спеціальних дисциплін, що розкриватимуть базисні положення синергетики з точки зору її світоглядної, розвивальної та виховної функції.

Із фрагментами виступів можна ознайомитися за посиланням: https://youtu.be/IPHJ3xDDFy8

 

 

Оксана Халабузар,

доцент кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Презентація студентських наукових робіт з германістики і методики викладання іноземних мов

 

Науково-дослідна робота здобувачів вищої освіти є складовою їх професійної підготовки, що передбачає навчання методології і методики дослідження, а також систематичну участь у дослідницькій діяльності.

У рамках проведення Днів науки 11 травня кафедрою іноземних мов і методики викладання ФФСК було організовано презентацію студентських наукових робіт, які пройшли у ІІ тур. Здобувачі першого рівня вищої освіти 3 курсу спеціальностей 014.021 Середня освіта (Англійська мова і література) і 035.041 Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська) продемонстрували результати самостійно розробленої певної наукової проблеми.

Так, Оксана Рева представила результати свого дослідження за темою «Автентичні пісенні матеріали як засіб підвищення ефективності процесу формування лексичної компетентності учнів молодших класів» (науковий керівник – Юлія Прядко, к.філол.н., доцент). Діана Кононихіна презентувала роботу «Структурно-семантичні особливості відношень між частинами приєднувальних конструкцій у романах Джона Грішема» (науковий керівник – Валерій Богдан, к.філол.н., доцент).

Результати власного пошуку представила й Ольга Неліпа. Тема дослідження – «Особливості функціональності сленгової лексики американського варіанту англійської мови» (науковий керівник – Ірина Нагай, старший викладач). Власні висновки з теми «Використання інтерактивних технологій під час вивчення англійської мови у старших класах» продемонструвала Марія Філонова (науковий керівник – Оксана Халабузар, к.пед.н., доцент).

Учасники заходу акцентували увагу на тому, що займатися науковою роботою цікаво, корисно, однак це потребує неабияких зусиль, сили волі, наукової здогадки та здібностей.

 

 

Юлія Прядко,

доцент кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Стендові доповіді за матеріалами досліджень з актуальних проблем іноземної філології та сучасних технологій викладання іноземних мов

 

Проведення у травні Днів науки в Бердянському державному педагогічному університеті стало доброю традицією. Здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))», не залишаються осторонь, оскільки наукова діяльність є важливою складовою професійної підготовки майбутніх педагогів.

Філософ і просвітитель Софокл стверджував: «Великі справи не робляться зненацька». Щоб досягти високих результатів, потрібна довга копітка спільна робота як викладача, так і студента. Тож, 11 травня було презентовано наукові доробки магістрантів-філологів у формі стендових доповідей.

Недаремно наші мудрі предки говорили: «Краще один раз побачити, аніж сто разів почути». Стендова доповідь – це одна із інноваційних форм представлення інформації, завдяки якій можна за короткий проміжок часу донести різнопланові відомості великого обсягу. Здобувачі вищої освіти представили результати власних досліджень з актуальних проблем іноземної філології та сучасних технологій викладання іноземних мов. Сучасність, змістовність, логічність, послідовність, креативність, глибина розв’язання проблем виокремлювали публічні виступи магістрантів, які є справжньою гордістю факультету філології та соціальних комунікацій – Юлія Герасименко, Дар’я Сластьонова, Володимир Татарін, Анастасія Маркова. Завдяки стендовим доповідям та постерам спікери мали можливість одночасно наочно демонструвати матеріали, спілкуватися з колегами, відповідати на питання учасників заходу.

Дякуємо всім за інтелектуальну комунікацію, приємне товариство та спілкування!

 

 

Ірина Шиманович,

доцент кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Перемога у конкурсі відеороликів до Міжнародного дня англійської мови

 

До Міжнародного дня англійської мови, що відзначається щорічно 23 квітня, Regional English Language Office Kyiv за сприяння Посольства США в Україні проводив конкурс відеороликів, мета яких – популяризація вивчення англійської мови. Головна ідея полягала у креативному підході до створення відео.

Робота студенток груп 4АМЛ і 3АМЛ факультету філології та соціальних комунікацій – Олени Ільчук, Тетяни Гагари, Яни Коваленко, Єви Бесчасної – перемогла в номінації People’s Choice Award.

Дякуємо учасницям за майстерність, творчий підхід та вміння професійно представити інформацію глядачам. Вітаємо з перемогою!

 

 

 


 

Удосконалюючи ОПП: робоча зустріч зі стейкхолдером

 

Практична підготовка здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти є невід’ємною складовою освітнього процесу в Бердянському державному педагогічному університеті. Виробнича практика з англійської мови та зарубіжної літератури включена до освітньо-професійної програми «Середня освіта (Мова і література (англійська))» як окремий освітній компонент.

Мета практичної підготовки здобувачів вищої освіти полягає у забезпеченні комплексного застосування загальних, інтегральних та спеціальних (фахових) компетентностей для розв’язання складних непередбачуваних задач і проблем у сферах професійної діяльності.

6 травня відбулася робоча зустріч гаранта освітньої програми Ірини Шиманович зі заступником директора з навчально-виховної роботи Бердянської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №16 з поглибленим вивченням іноземних мов Ольгою Коробовою. Було обговорено зміст педагогічної практики, її відповідність сучасним вимогам ринку праці. Формулювання програмних результатів супроводжувалося жвавою дискусією, оскільки пані Ольга має тридцятирічний досвід роботи у школі, знає професію вчителя зсередини і проводить співбесіди для тих, хто бажає викладати іноземні мови в ЗЗСО. Вона висловила пропозиції щодо написання та оформлення звіту про практику, порекомендувала розширити перелік навчальних посібників і методичних рекомендацій, що входять до робочої програми практики. Особливу увагу було приділено створенню в ході практики таких умов, за яких відносини між студентом і керівником практики або вчителем будуються на основі довіри і співпраці, коли студент усвідомлює себе самостійним суб’єктом професійної діяльності.

Тож, ефективна комунікація з роботодавцями, фахівцями-практиками дає можливість ретельно підходити до визначення змісту практичної підготовки здобувачів вищої освіти.

 

 

 


 

Навчатися треба у кращих

 

З метою підвищення якості підготовки фахівців відповідно до реальних вимог ринку праці в рамках освітнього процесу кафедрою іноземних мов і методики викладання (завідувачка – д.філол.н., професор Наталія Панова) організовуються певні тематичні заходи, що передбачають залучення професіоналів-практиків, експертів галузі та представників роботодавців. Один з таких івентів відбувся в рамках Школи молодого вчителя, яка функціонує на факультеті філології та соціальних комунікацій (декан – д.пед.н., професор Ірина Глазкова) задля популяризації професії вчителя іноземної мови та формування професійних навичок студентів.

Здобувачі вищої освіти, які навчаються за освітніми програмами «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька» та «Середня освіта (Мова і література (англійська))» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти відповідно, відвідали майстер-клас від академічного директора мовної школи «Best Way English School», учителя-методиста Бердянського муніципального ліцею, переможниці конкурсу Вчитель року 2016 – Ганни Української.

Майстер-клас, як сучасна форма трансляції педагогічного досвіду, є поширеною та успішною практикою в академічній спільноті, оскільки дозволяє познайомитися з сучасними технологіями, новими методиками й авторськими напрацюваннями. Ганна Українська поділилася зі студентами прийомами зацікавлення учнів під час навчального процесу, інноваційними методичними знахідками та практичними порадами з професійної діяльності. У ході спілкування здобувачі вищої освіти мали можливість отримати відповіді на запитання щодо інноваційних методичних підходів у викладанні англійської мови, попрактикуватися під чуйним і доброзичливим контролем професіонала-практика та отримати конкретні рекомендації для практичної діяльності.

Після заходу учасники майстер-класу поділилися своїми враженнями.

Ольга Михайлишина: «Ганна В’ячеславівна продемонструвала на практиці інтерактивні методи, ігрові методи (настільні ігри), прийоми закріплення матеріалу та мозковий штурм. Вона не тільки розважала нас цікавими іграми, але й у ході гри навчала, як зацікавити дітей на уроці та ефективніше подати навчальний матеріал».

Ольга Неліпа: «Цікаво було перейняти досвід та поспілкуватися з людиною, яка пройшла нелегкий шлях, щоб досягти бажаного результату. Ця зустріч особисто для мене була перш за все мотиваційною. Після всього почутого одразу з’явилося бажання працювати по максимуму і розвивати свою англійську й надалі. Сподобалась легка і невимушена атмосфера, яка панувала під час зустрічі. Хочу, аби такі заходи відбувалися частіше».

Даша Сластьонова: «Ми зрозуміли, як потрібно поводитися з учнями різних класів, як залучити їх до тої чи іншої діяльності. Також ми дізналися про різноманітні типи ігор, які доцільно проводити на уроках англійської мови для кращого засвоєння матеріалу. Мені сподобалося, що зустріч була у формі активного спілкування та невимушеній атмосфері».

Дякуємо Ганні В’ячеславівні за обмін безцінним досвідом та чекаємо наступних зустрічей!

 

 

Ірина Шиманович,

доцентка кафедри іноземних мов

і методики викладання

 

 


 

Мистецька розмова

 

10 квітня студенти спеціальностей 014 Середня освіта (Мова і література (англійська) та 035 Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська), які є учасниками проєкту Access, мали можливість зустрітися і поспілкуватися з відомим берлінським художником – Аланом Мейером.

Алан є керівником і натхненником спільного німецько-українського проєкту «Дифузії», який щорічно відбувається у різних містах сходу України (Краматорськ, Авдіївка, Слов’янськ, Маріуполь) і передбачає своєрідну “дифузію” – спілкування, співпрацю і співтворчість митців з різних країн та локальних художників, письменників, скульпторів і простих мешканців.

Художник привозив до України гуманітарну допомогу з Німеччини, і тоді зародилася ідея створити мистецький осередок на території нашої країни на постійній основі. Спроба вийшла вдалою: до проєкту долучилось чимало людей, були реалізовані виставки, воркшопи, пленери, літні мистецькі табори для дітей та інші мистецькі заходи.

Студенти, практикуючи розмовну англійську, обговорювали з гостем мистецтво, його самодостатність і значення для суспільства, а також роль і важливість громадських проєктів та ініціатив, що роблять світ довкола кращим, мотивують їх учасників і дають можливість реалізувати себе і принести користь громаді.

 

 

Ірина Школа,

кандидатка філологічних наук,

доцентка кафедри іноземних мов та методики викладання

 


 

Зустріч студентів-германістів БДПУ з професіоналами-практиками

 

8 квітня 2021 року на факультеті філології та соціальних комунікацій відбулась онлайн-зустріч студентів третього курсу з вчителями німецької мови. Метою заходу стала акомодація освітньої програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» до сучасних вимог роботодавців та працевлаштування студентів після закінчення ЗВО.

У цій зустрічі, яка відбулась на платформі Zoom, взяли участь Наталя Георгієва (вчитель німецької мови, вчитель вищої категорії ЗОШ № 13, м. Бердянськ); Оксана Дойнова (вчитель німецької мови, вчитель вищої категорії, старший учитель, БСШ № 16); Ганна Магрицька (вчитель німецької мови, вчитель вищої категорії, методист, БСШ № 16). Вчителі поділились зі студентами власним досвідом та особливостями викладання німецької мови як другої іноземної. Особливу зацікавленість викликав у майбутніх германістів фрагмент уроку на тему «Tiere», який змоделювали для них досвідчені педагоги. Студенти із ентузіазмом спробували себе у ролі учнів.

Колектив кафедри іноземних мов і методики викладання та студенти групи 3-ГМЛА висловлює щиру подяку Наталі Георгієвій, Оксані Дойновій, Ганні Магрицькій та адміністраціям ЗОШ № 13 і БСШ № 16 за інформативну зустріч та сподівається на подальшу плідну співпрацю.

 

 

Алла Сердюк,

доцент кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Виховний захід щодо політики попередження і боротьби із сексуальними домаганнями та дискримінацією

 

12 квітня 2021 року для здобувачів вищої освіти другого рівня зі спеціальності «Середня освіта (Мова і література (англійська))» кафедрою іноземних мов і методики викладання Бердянського державного педагогічного університету було проведено виховний захід присвячений політиці попередження і боротьби із сексуальними домаганнями та дискримінацією. Запрошеним спікером стала сертифікована тренерка з питань гендерної освіти та гендерної чутливості в освіті, доцентка кафедри прикладної психології та логопедії Ольга Сербова.

Студенти разом зі спікером розглянули загальні засади політики запобігання дискримінації та сексуальним домаганням, процедуру врегулювання відповідних конфліктних ситуацій. Захід передбачав двосторонню роботу, тому під час обговорення учасники ділились власними думками та баченням шляхів вирішення цієї проблеми. Студенти зауважили, що інформація є корисною та допоможе в майбутньому робити освітнє середовище гендерно чутливим і толерантним до різноманіття.

 

 

Щиро дякуємо доцентці Ользі Сербовій за цікаву і професійну доповідь.

 


 

Здобуваючи науковий досвід

 

15 квітня у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка відбулася ІІ Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Мова, освіта, наука в контексті міжкультурної комунікації», організатором якої виступила кафедра англійської філології та методики навчання англійської мови ТНПУ, а одним із співорганізаторів – кафедра іноземних мов і методики викладання БДПУ.

Наш університет гідно представили студентки спеціальностей 035 Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська) і 014 Середня освіта (Мова і література (англійська)) – Анастасія Козлова, Вікторія Лихацька, Ксенія Ніколаєнко, Альона Чернишенко, Дар’я Сластьонова, які виступили зі свої доповідями на секційних онлайн-засіданнях. Вони презентували результати своїх досліджень з актуальних проблем лінгвістики, літературознавства, методики навчання іноземних мов і отримали сертифікати про участь, а їх доповіді було опубліковано в онлайн-збірнику матеріалів конференції. Тож, молоді філологи отримали позитивний досвід участі у науковому заході та спілкування з науковою спільнотою.

 

 


 

Студенти-філологи відвідали гостьову лекцію з психології

 

22 квітня, напередодні Всеукраїнського дня психолога, на запрошення кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ студенти-філологи відвідали гостьову лекцію на тему: «Сучасні тенденції суїцидальної поведінки підлітків», яку прочитала кандидатка психологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри практичної психології Маріупольського державного університету Людмила Варава.

Лекторка розповіла про причини, види та етапи суїцидальної поведінки підлітків. Здобувачі вищої освіти мали змогу поставити питання, що їх цікавили, та отримати кваліфіковану відповідь психолога-практика. На лекції були присутні здобувачі вищої освіти різних спеціальностей БДПУ. Активну участь у зустрічі взяли здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету філології та соціальних комунікацій, які навчаються на першому курсі за освітньо-професійними програмами «Середня освіта (українська мова і література). Англійська мова», «Середня освіта (Мова і література (англійська)). Болгарська мова», «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)».

Студенти-філологи ще раз впевнилися, що знання психології розкриває глибинні можливості пізнання себе та оточуючих, допомагає знайти відповіді на актуальні професійні питання та вибудувати успішну життєву стратегію.

 

 

Оксана Каліберда, Ірина Черезова

 


 

Настановча конференція з педагогічної практики здобувачів другого рівня вищої освіти

 

Проходження педагогічної практики майбутніх вчителів є важливою складовою освітнього процесу. Саме завдяки практиці у ЗЗСО здобувачі вищої освіти застосовують набуті знання.

З 26 квітня по 22 травня магістранти групи м1АМЛ, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта (Мова і література (англійська))» (гарант – кандидат педагогічних наук, доцент Ірина Шиманович), проходитимуть педагогічну практику в закладах загальної середньої освіти Запорізької, Дніпропетровської та Донецької областей (керівники – доценти Валентина ШколаЮлія ПрядкоІрина Шиманович).

Під час настановчої конференції 24 квітня здобувачі вищої освіти ознайомились зі змістом, метою та завданнями педагогічної практики, методичними рекомендаціями щодо тематичного планування та складання планів-конспектів уроків з англійської мови та зарубіжної літератури, отримали зразки звітної документації.

Бажаємо здобувачам вищої освіти вдосконалення і відточення фахових компетентностей, набутих в освітньому процесі, під час педагогічної практики!

 

 

Юлія Прядко,

доцент кафедри іноземних мов і методики викладання

 


 

Постійний діалог зі здобувачами вищої освіти як запорука досконалості освітньо-професійної програми

 

Студентоцентрований підхід розглядає здобувача вищої освіти як суб’єкта з власними унікальними інтересами, потребами і досвідом, спроможного бути самостійним і відповідальним учасником освітнього процесу. Цей підхід передбачає участь студентів у системі внутрішнього забезпечення якості закладу вищої освіти.

Так, у квітні відбулася онлайн-зустріч гаранта освітньо-професійної програми «Середня освіта (Мова і література (англійська))» Ірини Шиманович зі здобувачами другого рівня вищої освіти, які навчаються за цією програмою. Події такого формату є систематичними у контексті оновлення змісту освітньо-професійної програми відповідно до сучасних вимог забезпечення якості вищої освіти.

Ірина Шиманович приділила увагу переліку та обсягу обов’язкових і вибіркових компонентів освітньої програми, їх структурній і логічній побудові, що сприятиме наданню системних та якісних знань і забезпечить формування в здобувачів вищої освіти професійних компетентностей.

Здобувачі вищої освіти активно долучилися до обговорення проєкту освітньо-професійної програми «Середня освіта (Мова і література (англійська))» на 2021–2022 н. р., зокрема, перспектив програми та переліку обов’язкових і вибіркових освітніх компонентів. Також учасники зустрічі висловили власні погляди на навчання за другим рівнем вищої освіти, поділилися побажаннями та рекомендаціями стосовно освітнього процесу, виступили з пропозиціями щодо вдосконалення освітньо-професійної програми та її змісту.

Взаємодія та співпраця між викладацькою і студентською спільнотами, спільне обговорення змісту та компонентів освітньої програми, врахування позицій і потреб здобувачів вищої освіти є запорукою покращення якості освіти.

 

 


 

Інтеграція міжнародного досвіду: гостьова лекція для здобувачів другого рівня освіти ОПП «Середня освіта (Мова і література (англійська))»

 

Інтернаціоналізація вищої освіти є вагомим фактором розвитку університетів та передбачає ознайомлення здобувачів вищої освіти із досягненнями і досвідом фахівців відповідної галузі з інших країн.

23 квітня у межах впровадження освітньо-професійної програми «Середня освіта (Мова і література (англійська))» для здобувачів другого (магістерського) рівня освіти була проведена гостьова лекція Світлани Соломіної, доцента кафедри іноземних мов Приватного закладу освіти «БІП – Інститут правознавства» (Республіка Білорусь). Лекція була присвячена темі «Використання відеофільмів і відеороліків на заняттях з іноземної мови» і зреалізована в контексті освітньої компоненти «Сучасні технології викладання іноземної мови».

Під час свого виступу лекторка закцентувала на зростаючому інтересі до використання саме відеоматеріалів як ефективного засобу вивчення іноземної мови. Його специфіка полягає у можливості поєднати зорові та звукові образи у типових обставинах, запропонувати учням мовленнєву ситуацію, в якій вони стають активними учасниками комунікації, що, в свою чергу, сприяє ефективному спілкуванню іноземною мовою та особистісному розвитку учнів, забезпечує взаємозв’язок між навчанням та реальним життям, а також допомагає досягти балансу між оволодінням учнями фактичними знаннями і практичними навичками і вміннями.

Тож, учасники заходу мали можливість обговорити специфіку і можливості використання відео на заняттях з іноземної мови, а також поспілкуватися і перейняти досвід фахівця-практика.

Здобувачі вищої освіти поділилися своїми враженнями:

Олена Філатова: «Під час зустрічі я отримала багато корисної інформації щодо вчителювання, зокрема, про специфіку проведення уроків з використанням відеофільмів та відеороликів. Я дізналася, як мотивувати учнів, і як зробити урок ефективним і корисним. Адже, якщо хочеш, щоб урок був продуктивним, то маєш знайти підхід до учнів і зацікавити їх».

Дар’я Сластьонова і Володимир Татарін: «Нам усім дуже сподобалось спілкуватися з білоруським викладачем. Зустріч вийшла інформативною та інтерактивною. Хочемо подякувати нашій гості, Світлані Соломіній, за чудову лекцію, яскраве обговорення та дійсно цінний і корисний досвід, який ми зможемо застосувати на практиці. Сподіваємося на майбутні зустрічі!»

 

 


 

Настановча конференція з навчальної практики здобувачів першого рівня вищої освіти

 

З 26 квітня здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 035 Філологія, спеціалізації 035.041 германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, освітньо-професійної програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)» (гарант – кандидат філологічних наук, доцент Оксана Каліберда) проходитимуть навчальну практику (керівники – професор Софія Філоненко та доцент Тетяна Розумна).

Мета навчальної практики – ознайомити студентів з системою необхідних педагогічних умінь й навичок, фахових здібностей на ґрунті сформованої теоретичної й практичної готовності до здійснення професійної діяльності, особистісно-індивідуального стилю поведінки та діяльності, необхідних для майбутньої професії в оптимально наближених до роботи за фахом умовах, оволодіння студентами сучасними технологіями навчання.

Під час настановчої конференції 24 квітня здобувачі вищої освіти ознайомились зі змістом, метою та завданнями навчальної практики,  методичними рекомендаціями щодо тематичного планування та складання планів-конспектів уроків з англійської мови та зарубіжної літератури, отримали зразки звітної документації.

Бажаємо здобувачам вищої освіти плідної взаємодії з учасниками освітнього процесу під час набуття фахових компетентностей.

 

 

Тетяна Розумна,

доцент кафедри іноземних мов і методики викладання

 

 


 

ПРОФЕСІЙНЕ САМОВДОСКОНАЛЕННЯ

 

Професорсько-викладацький склад кафедри іноземних мов і методики викладання ФФСК постійно працює над підвищенням професійної майстерності.

Так, 3-4 квітня доцент Ірина Шиманович взяла участь у Всеукраїнській науковій онлайн конференції «Компетентності педагогічних працівників. Різнобічність та ефективність» від Північно-східного наукового центру НАН і МОН України. Також пройшла програму підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників обсягом 0,5 кредити ЄКТС на тему «Інструменти та додатки для дистанційного уроку. Google Classroom, Mentimeter, Jamboard, Keep».

24-27 березня доценти Ірина Школа і Богдана Салюк взяли участь у щорічній віртуальній конференції від TESOL «TESOL 2021 International Convention & English Language Expo», а 24-25 лютого – в онлайн тренінгу для викладачів програми Access від RELO Kyiv. Спільним знаменником цих заходів були виклики для вчителів у сучасному освітньому процесі та шляхи їх вирішення.

 

 


 

Академічна доброчесність: на шляху до професіоналізму

 

30 березня 2021 року працівниками бібліотеки БДПУ була зорганізована і проведена зустріч зі здобувачами вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 014 Середня освіта (Мова і література (англійська)). Тема для обговорення постала через свою беззаперечну важливість – «Академічна доброчесність».

Учасників зустрічі ознайомили з основними положеннями і поняттями академічної доброчесності, наголошуючи на різновидах плагіату і відповідальності кожного учасника освітнього процесу у запобіганні цього негативного явища. Також спікери розповіли про проєкт сприяння академічній доброчесності в Україні (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project – SAIUP), який ініційовано Американськими Радами з міжнародної освіти за сприяння Міністерства освіти і науки України та підтримки Посольства США в Україні. Мета цього проєкту полягає у формуванні академічної культури загалом й академічної доброчесності зокрема як важливої складової трансформації української освітньої системи.

Крім того, було закцентовано на процесі академічної доброчесності у БДПУ і його основному документі – «Положення про дотримання академічної доброчесності в Бердянському державному педагогічному університеті». Наприкінці заходу магістранти мали змогу поставити питання спікерам, аби уточнити ті чи інші аспекти академічної доброчесності.

 

 

За матеріалами кафедри

іноземних мов і методики викладання

 


 

Інтерактивне заняття «Media. Music. Movies»: удосконалення навичок англомовної комунікації здобувачів спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво)

 

Насичено та яскраво відбулося заняття «Media. Music. Movies» з дисципліни «Інтерактивний курс англійської мови» для студентів 2 курсу ФППОМ (спеціальність 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво), яке підготувала та провела 26 лютого 2021 року кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри іноземних мов і методики викладання Бердянського державного педагогічного університету Оксана Халабузар.

Цього разу здобувачі вищої освіти БДПУ мали змогу не тільки вдосконалити власні навички англомовної комунікації, опановуючи лексико-граматичний навчальний матеріал із професійно-спрямованим навантаженням, але й відчути себе у ролі ведучих та учасників телевізійних шоу, презентуючи власне бачення сучасних тенденцій у сфері медіа, проводячи кастинги на заміщення вакантних посад модераторів телеканалів.

Після перегляду уривків мюзиклів та відео-кліпів студенти спробували себе у ролях кінокритиків та кінорежисерів, музикантів, композиторів, аналізуючи чинники створених музичних шедеврів, тонкощі їхньої партитури та особливості виконання вокальних та інструментальних музичних творів.

Відповідно до програми дисципліни «Інтерактивний курс англійської мови» заняття базувалося на таких принципах: ревалентність – орієнтованість на сучасні вимоги інформатизованого суспільства та професійні потреби студентів; активність – студенти були активними учасниками освітнього процесу;  розвиток особистості – підкреслено важливість особистісного та інтелектуального розвитку студентів і закладено умови для розвитку логічності мислення та мовлення;  професійне вдосконалення – передбачало розвиток навичок англомовної комунікації у контексті інтерактивного навчання з професійним навантаженням відповідно до спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво). Застосування нестандартних форм та методів роботи, залучення онлайн ресурсів сприяло створенню живої атмосфери партнерської комунікації.

 

 

За матеріалами доцентки Оксани Халабузар

 


 

Гостьова лекція з прав жінок від координаторки з гендерних питань ОБСЄ

 

4 березня, напередодні чудового свята вшанування жіноцтва, на факультеті філології та соціальних комунікації БДПУ відбулася лекція-дискусія «Гендерні аспекти та роль жінок у вирішенні конфліктів», яку провели представники Дніпровського офісу СММ ОБСЄ для студентів спеціальності 035 Філологія.

На початку лекції декан факультету, професорка Ірина Глазкова привітала присутніх і наголосила на актуальності та доречності дотримання гендерної рівності, акцентувала на болючих питаннях захисту прав людини.

Координаторка з гендерних питань Людівін Естьєн під час інтерактивної презентації надала ґрунтовну інформацію щодо місії ОБСЄ в Україні, розкрила її сутність та значення у нашому регіоні.

Лекція-дискусія надала можливість майбутніх фахівцям зануритися в автентичне англомовне середовище та вдосконалити власні навички комунікації під час обговорення питань гендерної рівності, ролі жіноцтва у соціальному та політичному житті суспільства.

Лектори відзначили високий рівень підготовки студентів-філологів та подякували за позитивну і продуктивну атмосферу спілкування.

 

 

Кафедра іноземних мов і методики викладання висловлює подяку адміністрації БДПУ за надане сучасне обладнання, отримане у рамках грантового проєкту USAID.

Оксана Халабузар,

доцентка кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Лекція від ОБСЄ: важливі питання – приємні нагороди

 

Питання прав жінок гостро стоїть і у сучасному світі. Суспільство часто забуває про те, як довго і якими зусиллями жінки виборювали собі право на участь у виборах, право на опанування певними професіями та можливість підніматися кар’єрними сходинками.

На початку березня здобувачі освіти факультету філології та соціальних комунікацій відвідали онлайн лекцію координаторки з гендерних питань Дніпровського офісу СММ ОБСЄ Людівін Естьєн, під час якої з’ясували для себе аспекти діяльності ОБСЄ та гендерне спрямування організації.

Спікерка підкреслила, що жінки наразі повинні брати участь у соціальному житті та проявляти себе у медійному просторі. Людівін Естьєн також згадала про життя жінок на окупованих територіях та про надання їм гуманітарної допомоги. Лекцію доповнили невеличкий фільм, продемонстрований за допомогою новітнього надчутливого обладнання, і опитування щодо гендерних проблем та важливості їх вирішення.

16 березня у 5Б корпусі декан ФФСК, професорка Ірина Глазкова нагородила подарунками від ОБСЄ найактивніших учасниць опитування: Сівер Ксенію, Харченко Катерину, Алексеєнко Анжеліку (1ГМЛА) та Михайлишину Ольгу (3ГМЛА). Кожен учасник лекції також отримав невеличкі приємні сувеніри.

 

 

Тестова Дарина

 


 

Be My Valentine: урочисте заняття до Дня закоханих

 

“At the touch of love everyone becomes a poet” (Plato)

 

13 лютого студенти-першокурсники ФМКТО (спеціальність «Цифрові технології») разом зі своїм викладачем, к.пед.н., доцентом Оксаною Халабузар досліджували історичні витоки і сьогоденну актуальність надзвичайно романтичного свята – Дня закоханих. Створенню відповідної атмосфери сприяли імплементовані у заняття автентичні англомовні відеоматеріали, інтерактивні форми роботи, лексико-граматичні завдання, лінки на індивідуальні онлайн-завдання.

Обговорення сутності та важливості почуттів, стосунків, родинної підтримки та взаємоповаги, спроби вирішити імітовані конфліктні ситуації, прогнозування потенційного розвитку подій і робота у команді сприяли формуванню soft skills, що стануть у нагоді студентам у їх подальшій професійній діяльності. Цитати видатних філософів, письменників та сучасних науковців мотивували першокурсників висловлювати та аргументовано захищати власні погляди і думки.

Під час проведення заходу учасники порівнювали, за допомогою підготовлених презентацій, традиції святкування у різних куточках світу. Студенти переглядали в мережі Інтернет відео-блоги своїх однолітків та з ентузіазмом спробували себе у ролі селебріті, створюючи власні міні-відео під час імпровізованого інтерв’ювання, зміцнюючи навички англомовної комунікації та мотивацію в опануванні англійської мови.

На заході панувала суб’єкт-суб’єктна взаємодія, а смаколики додавали святкового настрою та налаштовували на романтичний лад. Учасники заходу вітають усіх із Днем Святого Валентина та дарують декілька мотивуючих цитат, присвячених цьому ніжному на чудовому святу.

 

“Gravitation is not responsible for people falling in love” (Albert Einstein)

“Being deeply loved by someone gives you strength, while loving someone deeply gives you courage” (Lao Tzu).

“Love is composed of a single soul inhabiting two bodies” (Aristotle)

“True love stories never have endings” (Richard Bach)

 

 

Оксана Халабузар,

доцент кафедри іноземних

мов і методики викладання

 


 

Онлайн святкування-вчителювання

 

Студенти факультету філології та соціальних комунікацій БДПУ, здобувачі різних курсів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальностей 035 Філологія, спеціалізації 035.041 германські мови та літератури (переклад включно) та 014 Середня освіта, предметної спеціальності 014.021 англійська мова і література, які є учасниками проекту English Acceess Microscholarship Program, отримали новий досвід викладання онлайн!

Спираючись на отримані під час інтенсивних занять знання з методики дистанційного викладання англійської мови в умовах адаптивного карантину, студенти підготували для школярів (ЗЗСО №2, ЗЗСО №5, ЗЗСО №7) онлайн-захід, присвячений традиціям святкування Різдва в англомовних країнах, що відбувся 25 грудня.

Учні мали змогу зіграти в різдвяні ігри, зокрема, у популярну в США гру Jeopardy, відгадуючи різдвяні ретро та сучасні пісні, подивитися аутентичне відео та порівняти святкові традиції в США та Великобританії, а також побесідувати щодо значення та важливості Різдва у нашому житті й, звісно, про улюблені кулінарні рецепти.

Онлайн заняття вийшло цікавим, веселим і пізнавальним як для учасників, так і для організаторів. Кожен отримав власний досвід – англомовної комунікації, розширення вокабуляру, вміння працювати в команді та незабутній досвід викладання онлайн.

 

 

Кандитатки філологічних наук,

доцентки кафедри іноземних мов і методики викладання

Ірина ШКОЛА, Богдана САЛЮК

 


 

«Таємниці успішного вчителя» від Ганни Української

 

Популяризація професії вчителя іноземної мови та формування професійних компетентностей студентів є першочерговими завданнями Школи Молодого Вчителя, що вже декілька років працює при кафедрі іноземних мов і методики викладання.

У рамках діяльності Школи 7 грудня 2020 року відбувся майстер-клас «Таємниці успішного вчителя» директора мовної школи «Best Way», вчителя англійської мови вищої категорії, переможниці конкурсу Вчитель року 2016 – Ганни Української. Учасниками майстер-класу стали студенти-третьокурсники спеціальності 035.041 германські мови та літератури (переклад включно).

Зустріч видалась надзвичайно змістовною та цікавою. Ганна В’ячеславівна поділилась своїм досвідом, а студенти мали можливість поставити фахівцеві свої питання щодо розповсюджених проблем і шляхів їх вирішення у роботі вчителя англійськоїм мови.

Після заходу студенти академічної групи 3 ГМЛА поділилися своїми враженнями від майстер-класу.

Ольга Неліпа: «Зустріч була настільки корисна і цікава, що ці півтори години пролетіли, немов 5 хвилин. Ганна В’ячеславівна, чуйний і цікавий співрозмовник, відповіла на всі питання, які тривалий час хвилювали нас. Ми отримали дуже багато корисної інформації щодо вчителювання. Завдяки цій зустрічі ми тепер маємо уявлення про те, як правильно організувати свій урок і якими є найкращі методи викладання англійської мови. Також гостя поділилася з нами своїми лайфхаками, як покращити свій рівень володіння мовою, і ми, звичайно, дослухаємося до цих порад, адже в нашому світі дуже важливий саморозвиток».

Аміна Борунова: «Наш гість – Ганна В’ячеславівна – була відкрита в спілкуванні і ділилася своїм досвідом, тож ми дізналися багато нового і цікавого. Багато запитань було щодо викладання англійської мови у молодших та старших класах. Ганна В’ячеславівна поділилася своїм досвідом і методикою викладання, що є корисним для нас. Завдяки цій зустрічі у мене посилилося бажання вивчати свою професію і практикуватися в цій сфері. Адже якщо ти хочеш бути справжнім учителем, тобі потрібно не тільки знати свій предмет, але й вміти знайти підхід до учнів і зацікавити їх. Тож, ми дізналися, як мотивувати учня, і як зробити урок продуктивним і цікавим».

Ольга Михайлишина: «Ганна В’ячеславівна надала вичерпну консультацію щодо організації та проведення занять з іноземної мови. Вона розповіла про специфіку проведення уроків вивчення нового матеріалу (нових лексичних одиниць та граматичних структур) у середній школі. Разом з тим, були висвітлені й інші нюанси освітнього «менеджменту», зокрема, щодо проведення і диференціації навчання згідно з віковими та психологічними особливостями учнів. Також спікерка представила стислий аналіз шкільних програм і допоміжних навчальних матеріалів. Інформація з теорії і практики викладання іноземної мови, яку ми отримали від нашої гості під час зустрічі, безсумнівно стане нам в нагоді під час проходження навчально-виробничих практик та у нашій професійній діяльності».

 

 

Дякуємо Ганні В’ячеславівні за майстер-клас, а нашим викладачам – за організацію цього заходу, та чекаємо наступних зустрічей!

Діана Кононихіна,

студентка академічної групи 3 ГМЛА

 


 

Berdiansk Access Opening Ceremony

 

2 грудня 2020 року відбулася офіційна церемонія відкриття нової групи програми English Access Microscholarship Program (Access Program), що є дворічною програмою Стипендій Посольства США з вивчення англійської мови за підтримки Державного департаменту США. У Бердянську Access Program впроваджується вже четвертий рік поспіль на базі факультету філології та соціальних комунікацій БДПУ, координаторами є громадські організації «Українській Центр Громадянських Ініціатив «Світло» та «Інститут громадського розвитку «Ортега-і-Гасет».

 

20 студентів нашого університету спеціальностей 014 середня освіта та 035 германські мови та літератури пройшли відкритий конкурс для участі у цій програмі, що передбачає інтенсивне вивчення не тільки англійської мови за комунікативною методикою, культури та суспільства США, але й розвиток лідерських якостей та виховання соціально активних громадян. Варто зазначити, що бердянську групу обрали як експериментальну, що означає введення в навчальний план програми тем з інтерактивних методик викладання англійської мови.

 

Урочисте онлайн відкриття Access Program у Бердянську модерували викладачі цієї програми, доценти кафедри іноземних мов і методики викладання Ірина Школа і Богдана Салюк. Почесними гостями стали представники Посольства США в Україні – Директор регіональних програм з питань викладання англійської мови Тімоті Коллінз, співробітник з питань інформації Томас Вайт, помічник аташе з питань культури Лілія Шило, а також координатори програми – керівники громадських організацій Антон Плаксун і Наталія Лалабекова.

 

З вітальним словом відкрила церемонію декан факультету філології та соціальних комунікацій БДПУ, професор Ірина Глазкова, яка привітала усіх учасників з цією почесною подією та побажала студентам успіхів у навчанні.

 

Також у своїх відео зверненнях студентів привітали Директор Офісу програм англійської мови Державного департаменту США у Вашингтоні Джо Букбіндер, викладач англійської мови Драпер Кірк і волонтер Корпусу Миру Ешлі Емерсон.

 

Самі ж студенти підготували для гостей оригінальні та, водночас, інформативні презентації своїх команд і квізи, які допомогли розкрити цікаві сторони, інтереси та мотивації у вивченні англійської мови всіх учасників програми. Крім того, молодь змогла поспілкуватися із почесними гостями.

 

Висловлюємо щиру вдячність представниками RELO і U.S. Embassy Kyiv за надану нашим студентам чудову можливість участі у Access Program!

 

 

Ірина Школа та Богдана Салюк,

доцентки кафедри іноземних мов

і методики викладання

 


 

Кураторські години «Академічна доброчесність»

 

Серія кураторських годин «Академічна доброчесність» передбачала проінформування здобувачів вищої освіти, які навчаються за освітньою програмою «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська, друга – німецька)», з основними принципами академічної доброчесності в освітньому просторі. Студенти академічних груп 1 ГМЛ (куратор Богдана Салюк), 2 ГМЛ (куратор Ірина Шиманович), 3 ГМЛ (куратор Лариса Алєксєєва), ознайомилися з законом України «Про освіту» і «Положенням про дотримання академічної доброчесності в Бердянському державному педагогічному університеті», а також обговорили питання боротьби із плагіатом як актом шахрайства в студентських наукових роботах, обманом і списуванням.

 

 

 


 

Робоча зустріч зі стейкхолдерами

 

30 вересня відбулася зустріч зовнішніх стейкхолдерів з керівництвом факультету філології та соціальних комунікацій, завідувачами кафедрами і гарантами освітніх програм. На засіданні затвердили план роботи комітету стейкхолдерів на 2020–2021 навчальний рік, який передбачає робочі зустрічі для обговорення проєктів змісту освітніх програм та окремих освітніх компонентів навчальних планів спеціальностей, підготовки рецензій на ОП, проведення спільних навчальних занять та професійно орієнтованих заходів.

До комітету роботодавців ФФСК увійшли Володимир Греб, директор Бердянської спеціалізованої школи І–ІІІ ступенів № 16 із поглибленим вивченням іноземних мов БМР Запорізької області (голова комітету); Оксана Лисенко, начальник відділу освіти Берестівської сільської ради Бердянського району Запорізької областіВалентина Кідалова, директор Бердянської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 20 БМР Запорізької областіОксана Кривунь – директор Бердянської гімназії № 3 «Сузір’я»Анна Яковенко, учитель англійської та болгарської мови ІІ категорії, вчитель-спеціаліст Бердянської гімназії № 3 «Сузір’я»Ганна Українська, учитель англійської мови Бердянського муніципального ліцеюдиректор приватної школи англійської мови BW English SchoolНаталія Бай – голова ГО «Бердянський центр німецької культури «Фройндшафт»Ірина Балакіна – начальник відділу кадрів БМР.

 

 

 


 

Наукові враження студентів-германістів

 

27 листопада 2020 року відбулась V Всеукраїнська науково-практична конференція молодих учених «Мовна комунікація і сучасні технології у форматі різнорівневих систем». Організатором конференції є кафедра англійської філології та перекладу Горлівського інституту іноземних мов ДВНЗ ДДПУ (м. Бахмут, Україна), а співорганізатором – кафедра іноземих мов і методики викладання БДПУ.

Питання, що обговорювалися на секційних засіданнях, стосувалися різних аспектів лінгвістичної науки (лексичні процеси, прагматика та семантика дискурсу, функціональна граматика), методики викладання іноземних мов, авторського стилю та його перекладу, психолінгвістики.

Цьогоріч участь у конференції взали студентки 2 курсу спеціальності 035.041 германські мови та літератури (переклад включно) – Анастасія Козлова, Ольга Михайлишина і Ксенія Ніколаєнко, під керівнитвом доцента Ірини Вікторовни Шиманович. Дівчата поділилися своїми враженнями від участі у конференції.

Анастасія Козлова: «Участь у цій конференції стала новим витком моєї університетської діяльності. Я з радістю представила свою доповідь на тему “Functions of the Fantastic elements in J.W. Goethe’s poem Faust”. І з не меншим захопленням слухала виступи інших учасників, адже всі роботи були такі разноманітні! Вважаю, що ця конференція – чудовий новий досвід та сходинка розвитку моєї наукової діяльності.»

Ольга Михайлишина: «Конференція «Мовна комунікація і сучасні технології у форматі різнорівневих систем» стала сприятливою можливістю випробувати себе у написанні наукової роботи і стати частиною наукової спільноти. Мною була представлена доповідь на тему «Специфіка художніх перекладів з англійської мови на прикладі «Легенди про Сігурд та Гудрун». Відзначу, що мене, як учасника конференції, вразила багатоплановість дослідження стилістичних та змістових нюансів художнього перекладу сучасної англомовної літератури на прикладі фентезійних романів «Гра престолів» Джорджа Мартіна та «Гаррі Поттера» Джоан Роулінг. Конференція не тільки окреслила загальні проблеми, що кидають виклик науковому філологічному товариству, але й надала особистої мотивації й орієнтирів для подальшого наукового дослідження художнього тексту як окремого виду перекладацької діяльності.»

Ксенія Ніколаєнко: «У секції «Новітні технології у навчанні іншомовної комунікації» я виступала з доповіддю на тему «Малювання як засіб зорової наочності при вивченні конкретних іменників на уроках англійської мови».  Це був підсумок власного заняття з вивчення лексики, що називає одяг і геометричні фігури. Експериментально доведено, що малювання у групі учнів, з якими велася робота, підвищує відсоток засвоювання матеріалу на 10%.

Також на цій конференції я не лише поділилася власним досвідом, але й дізналася про здобутки інших дослідників. Зокрема, мене дуже зацікавила робота щодо перекладу програмного забезпечення Microsoft. Уперше зіткнулася з дослідженням технічного перекладу. Вважаю, це дуже актуально, особливо, коли українська мова потроху набуває керівних позицій в усіх сферах життя. Грамотне і зручне найменування команд у наших комп’ютерах є важливим.»

 

 

Бажаємо молодим ученим подальших наукових звершень!

Богдана Салюк,

доцентка кафедри іноземих мов

і методики викладання

 


 

Третя Міжнародна Філологічна

12 травня 2020 р. у Бердянському державному педагогічному університеті відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Людина в мовному просторі: історична спадщина, проблеми, перспективи розвитку», організатором якої є кафедра іноземних мов і методики викладання факультету філології та соціальних комунікацій, а співорганізаторами виступили Білоруський інститут правознавства (Республіка Білорусь), Шуменський університет «Епископ Константин Преславски» (Республіка Болгарія), Ilia State University (Грузія), Sivas Cumhuriyet University (Турецька Республіка).

Учасниками цьогорічної конференції стали понад 80 науковців і педагогів з 7 країн – Білорусі, Болгарії, Грузії, Турції, Португалії, Словакії та України.

Наукова географія України представлена вищими навчальними закладами усіх регіонів, таких як: Горлівський інститут іноземних мов ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», Запорізький національний університет, Сумський національний аграрний університет, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Херсонський державний університет, Маріупольський державний університет, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького, Приватний вищий навчальний заклад «Європейський університет», Азовський морський інститут Національного університету «Одеська морська академія», Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Інститут педагогіки Національної академії педагогічних наук України і Бердянський державний педагогічний університет. Долучилися до роботи конференції і педагоги закладів загальної середньої освіти – Бердянської спеціалізованої школи №16 і Пологівського колегіуму №1.

Під час конференції були представлені до обговорення доповіді, що розкривають актуальні проблеми навчання іншомовної комунікації, сучасного літературознавства, питання синтактики, семантики і прагматики мовних одиниць, лексики і фразеології в сучасній парадигмі знань, когнітивних аспектів мови та мовлення, дискурсивних парадигм в сучасних лінгвістичних дослідженнях, а також важливі проблеми міжкультурної комунікації і перекладознавства.

Проведена ІІІ Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Людина в мовному просторі: історична спадщина, проблеми, перспективи розвитку» засвідчила плідну міжнародну наукову співпрацю та діалог в напрямку руху до модернізації сучасної освіти і науки.

 

Богдана Салюк,

доцент кафедри іноземних мов і

методики викладання ФФСК


 

Перемоги молодих перекладачів

Щорічно студенти-германісти факультету філології та соціальних комунікацій представляють нашу alma mater на Міжнародному студентському конкурсі перекладу «Переклад як засіб актуалізації етномовних картин світу», що вже вчетверте організовує  кафедра прикладної лінгвістики, порівняльного мовознавства та перекладу Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Конкурс 2020 року зібрав 109 молодих перекладачів з України, Республіки Польщі, Литовської Республіки і Республіки Білорусь.

Участь у другому турі конкурсу взяли наші студентки – Чернишенко Альона і Оксана Рева, які увійшли у десятку кращих перекладачів і зайняли два 2-х місця. Вони отримали дипломи переможців у номінації «Кращий переклад поетичного твору з англійської мови на українську мову» за здійснений переклад поезії «See It Through» Едгара Геста.

Щиро вітаємо і наукових керівників – к.філол.н., доцентів Богдана Валерія Володимировича і Прядко Юлію Павлівну.

Пишаємося нашими студентами і бажаємо наснаги для подальших перемог!

Рева_Оксана_диплом (1)

Чернишенко_Альона_диплом

За матеріалами кафедри іноземних мов і методики викладання


 

За результатами ІІ-го туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Освітні, педагогічні науки», що відбувся на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, студент 4 курсу групи 4АМЛ факультету філології та соціальних комунікацій Татарін Володимир отримав диплом ІІІ ступеня з роботою «Методи і прийоми реалізації культурологічного підходу в освітньому процесі школи (на матеріалі англійської мови)» (науковий керівник – Розумна Тетяна Сергіївна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри іноземних мов і методики викладання).

Вітаємо переможця та наукового керівника!


 

Шановні колеги!

Факультет філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету запрошує Вас взяти участь у ІІІ Міжнародній науково-практичній Інтернет-конференції «Людина в мовному просторі: історична спадщина, проблеми, перспективи розвитку», яка відбудеться 12 травня 2020 року.

До участі запрошуються науковці, дослідники, викладачі та співробітники навчальних закладів, аспіранти, магістранти.

До обговорення пропонуються такі питання:

  • Лексика та фразеологія в сучасній парадигмі знань;
  • Синтактика, семантика та прагматика мовних одиниць;
  • Дискурсивна парадигма в сучасних лінгвістичних дослідженнях;
  • Когнітивні аспекти мови та мовлення;
  • Теорія та практика перекладу: стереотипність та інноваційність;
  • Міжкультурна комунікація як проблема ХХІ століття;
  • Зіставне вивчення мовних картин світу;
  • Гендерні дослідження в діалозі культур;
  • Проблеми сучасного літературознавства;
  • Проблеми компаративного прочитання класичної та сучасної літератур;
  • Актуальні проблеми навчання іншомовної комунікації;
  • Varia (приймаються матеріали з інших напрямів, що відповідають темі конференції).

Участь у конференції – безкоштовна.

Форма участі – заочна.

Робочі мови конференції: українська, болгарська, грецька, азербайджанська, грузинська, польська, англійська, німецька, французька, іспанська, російська, турецька, білоруська.

Для участі у конференції необхідно до 1 травня 2020 року надіслати на електронну адресу оргкомітету bohdanasaliuk@ukr.net з приміткою «Конференція»:

  • анкету-заявку (Додаток 1);
  • доповідь, оформлену відповідно до вимог (Додаток 2).

Матеріали конференції будуть видані у збірнику тез в авторській редакції. Видання матеріалів планується до початку конференції. Програма та збірник матеріалів у форматі pdf будуть надіслані учасникам заходу на електронну адресу, вказану в заявці, продовж 10 днів після проведення заходу.

Обсяг тез 3 – 5 сторінок. Усі інші вимоги до тез – у Додатку 2.

КОНТАКТИ

Адреса: факультет філології та соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету, кафедра іноземних мов і методики викладання, вул. Горького, 19, м. Бердянськ, Запорізька область, 71112.

За додатковою інформацією звертатись до:

  • Богдана Валерія Володимировича, тел. +380 50 644 04 55, ел. пошта: bogdan@gmail.com (з організаційних питань);
  • Салюк Богдани Анатоліївни, тел. +380 66 273 25 26, ел. пошта: bohdanasaliuk@ukr.net (з питань публікації у збірнику матеріалів конференції).

Додаток 1

Заявка учасника

ІІІ Міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції

 «Людина в мовному просторі: історична спадщина, проблеми, перспективи розвитку»

 

Прізвище, ім’я, по батькові учасника
Науковий ступінь, звання, посада / статус (викладач, аспірант, магістрант)
Установа (повна назва)
Тема доповіді
Секція (орієнтовно)
Контактна адреса, телефон
e-mail (заповнити обов’язково, адреса повинна бути діючою)
Відомості про наукового керівника (для магістрантів)
Прізвище, ім’я, по батькові
Вищий навчальний заклад, установа, посада
Науковий ступінь, вчене звання

 

Додаток 2

Зразок оформлення тез

Олена Іванченко,

кандидат філологічних наук, доцент

Бердянський державний педагогічний університет

oooooo@gmail.com

НАЗВА

[Текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст, текст]

Література

  1. Ткаченко А. Мистецтво слова (Вступ до літературознавства). Київ: ВПЦ “Київський університет”, 2003. 448 с.
  2. Bolinger D. Two Views of Accent. Journal of Linguistics. 1985. Vol. 21. № 1. P. 79–123.

 

Всеукраїнська олімпіада з англійської мови

 

20 лютого у стінах нашого університету стартував І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з англійської мови, у якому змагались найкращі студенти усіх факультетів БДПУ. Учасникам були запропоновані завдання високого рівня складності, які вони успішно виконали.

Переможцями олімпіади серед студентів мовних спеціальностей стали:

1 місце – Гагара Тетяна, група 3 АМЛ – 95 балів;

2 місце – Хабаров Даніїл, група 2 ГМЛА – 94 бали;

3 місце – Рудиця Данило, група 2 АМЛ – 93 бали.

Найкращими представниками учасників олімпіади серед немовних спеціальностей визначено:

1 місце – Антонюк Ілля, група 1 КТ, ФМКТО – 95 балів;

2 місце – Дубина Анастасія, група 1ПР ГЕФ – 92 бали;

3 місце – Гатауліна Владислава, група 1 ІС, ГЕФ – 84 бали.

Вітаємо переможців олімпіади!

 

 

За матеріалами кафедри іноземних мов і

методики викладання


 

Конкурс на отримання освітньої стипендії для вивчення англійської мови у Бердянську

Оголошується прийом заявок на участь у безкоштовній дворічній Програмі малих стипендій з вивчення англійської мови Посольства США  в Україні «English Access Microscholarship Program» (скорочено – Access). До участі у програмі Access запрошуються студенти навчальних закладів міста Бердянськ (середні спеціальні та вищі навчальні заклади), віком 17–19 років, які хотіли б покращити рівень володіння англійської мови.

Програма Access проводиться за підтримки Посольства США в Україні, фінансується Державним департаментом США, і впроваджується українською громадською організацією «Український Центр Громадянських Ініціатив «Світло» (ГО «УЦГІ «Світло») у співпраці з українськими громадськими організаціями у регіонах її проведення.

Програма Access надає можливість студентам з малозабезпечених і соціально вразливих груп населення, які не знають англійської мови або мають мінімальні знання з неї, безкоштовно поглибити свої знання англійської мови, більше дізнатись про Сполучені Штати Америки, їх культуру і цінності, розвинути лідерські навички і взяти активну участь у розвитку України.

Особливо заохочується до участі у програмі члени сімей учасників антитерористичної операції, молодь-переселенці з зон проведення АТО та Криму, особи з особливими потребами. До групи, яка набирається у м.Бердянськ, буде запрошено 20 студентів. Навчання розпочнеться наприкінці лютого 2020, після формування групи.

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТЬ: заняття проводитимуться досвідченими викладачами англійської мови на базі Бердянського державного педагогічного університету (вул. Горького 19, 5-й корпус).

РОЗКЛАД ЗАНЯТЬ: понеділок і четвер – 11.00-12.30 (розклад буде уточнюватися).

МІНІМАЛЬНИЙ ВІК ДЛЯ УЧАСТІ: 17 років

ТРИВАЛІСТЬ ПРОГРАМИ: з лютого 2020 р. до липня 2021 р.

ФІНАНСОВА ПІДТРИМКА: програма Access компенсує вартість позашкільного навчання студентів, підручників, а також витрат, пов’язаних з навчанням на базі молодіжних літніх таборів.

КАНДИДАТИ НА УЧАСТЬ У ПРОГРАМІ Access ПОВИННІ НАДАТИ:

1) Паспорт або свідоцтво про народження (копію).

2) Атестат або залікову книжку з навчального закладу з оцінками за останній навчальний рік (копію).

3) Документ, що підтверджуєфінансовий стан особи або її сім’ї (копію).

Таким документом може бути, наприклад, довідка малозабезпеченої особи/сім’ї; або акт обстеження матеріальних умов, завірений представниками органів соціального захисту або навчального закладу; або посвідчення особи/сім’ї, яка перебуває у інших складних матеріальних обставинах, наприклад, внутрішньо переміщеної особи, учасника АТО, про інвалідність дитини, багатодітної чи неповної сім’ї, або документ про призначення матеріальної допомоги чи субсидії в зв’язку із складним матеріальним станом, тощо. Також факт отримання соціальної стипендії є підставою для участі у програмі (потрібна довідка з навчального закладу).

4) 2 фотографії розміром 3 х 4 см

5) Коротке резюме (перелік досягнень і навичок кандидата на участь у програмі,чому кандидат бажає взяти участь у програмі) – не обов’язково англійською мовою.

6) Рекомендаційні листи від навчального закладу, у якому навчається кандидат, і вчителя англійської мови (якщо кандидат вивчає цей предмет у своєму навчальному закладі).

Кандидати на участь у програмі повинні продемонструвати принаймні базовий рівень англійської мови. Також до уваги братимуться рівень мотивації, відвідування занять та дисциплінованість.

Зазначені документи (сканкопії) потрібно надіслати координаторці програми Access у м.Бердянськ Юніаді Лалабековій (ГО «Інститут громадського розвитку “Ортега-і-Гасет”») на адресу: yuna.lalabekova@gmail.com (з копією на gosvitlo.info@gmail.com ; bohdanasaliuk@ukr.net).

 

Контакти:

068 908 45 42 – Юніада Лалабекова (координатора Програми у м.Бердянськ)

066 27 32 526 – Богдана Салюк (викладачка Програми у м.Бердянськ, кафедра іноземних мов і методики викладання БДПУ, ауд. 5б203)

 

Останній день прийому документів: 20 Лютого 2020 р.

Після 20.02.2020 р. з кандидатами на участь будуть проведені співбесіди.


 

Access Ukraine Alumni Summit 2019 і Бердянськ

 

Програма малих стипендій з вивчення англійської мови «English Access Microscholarship Program» є міжнародним проектом, що реалізується у понад 80 країнах світу. В Україні вже десятиліття він успішно впроваджується міжнародною неприбутковою організацією ‘Project Harmony, Inc.Ukraine’ і фінансується Державним департаментом Сполучених Штатів Америки. Упродовж двох років підлітки 13-15 років мають змогу безкоштовно вивчати англійську мову та країнознавство США, а також розвивати власні лідерські якості соціально активних громадян.

З 2017 року програма Access реалізовується у Бердянському державному педагогічному університеті у співпраці з RELO, Посольством США в Україні та організацією ‘Project Harmony, Inc.Ukraine’. Під керівництвом викладачів, доцентів кафедри іноземних мов і методики викладання Ірини Школи і Богдани Салюк, 24 бердянські школярі успішно завершили програму в 2019 році.

18 і 19 жовтня учасники Berdiansk Access взяли участь у Саміті випускників проекту Access в Україні, що проходив у America House. Разом із молоддю з 14 регіонів вони презентували своє місто та діяльність у рамках проекту, обмінювалися досвідом роботи і враженнями від інтенсивів з англійської мови та соціального благодійництва, говорили про плани на майбутнє. Головною темою заходу постало питання протидії булінгу. Ключовим спікером виступив професор-фулбрайтівець Michael S. Cronin, який розкрив суть основних понять у своїй доповіді “Advocacy and Civic Engagement”. Під час тренінгу з анти-булінгу, який проводила волонтерка Корпусу Миру Kendra Van Beek, студенти обговорювали види і причини булінгу, порівнювали американські й українські закони, а також шляхи та засоби боротьби з цим негативним соціальним явищем.

Бердянська команда Access мала змогу поспілкувалася з організаторами й почесними гостями Саміту – керівником RELO в Україні Timothy Collins, радником з питань преси, освіти і культури David “Mike” Reinert і в.о. заступника голови дипломатичної місії США в Україні Joseph Pennington. Наші студенти показали себе цікавими та експресивними співрозмовниками, які вільно володіють англійською мовою під час дискусій з актуальних проблем молоді, локальних громад і суспільства в цілому, продукуючи нові погляди та шляхи вирішення складних питань.

 

 


 

Студентка-філологиня про участь у навчальний програмі “Study Tours to Poland”

  

Студентка групи 4 АМЛ факультету філології та соціальних комунікацій Дар’я Сластьонова взяла участь у міжнародній студентській навчальний програмі “Study Tours to Poland”. Загальна кількість поданих заявок була 4444, і тільки 150 студентів було відібрано для відвідання з навчальним візитом одного з десяти міст Польщі. Наша студентка пройшла конкурсний відбір і разом з шістьма учасниками з України побувала у місті Новий Сонч. Після повернення Дар’я поділилася своїми враженнями від програми.

«”Study Tours to Poland” (STP) – це програма Польсько-американського фонду свободи, яку реалізовує Фонд “Лідери змін” у співпраці з Фондом “Боруссія”. У рамках Програми організовуються навчальні візити до Польщі для молоді зі Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії. Її метою є презентація реалій Польщі та Європейського Союзу, розвиток і зміцнення професійних та особистих контактів між лідерами країн-учасниць та їх польськими партнерами. Пропозиція Програми спрямована для студентів та фахівців різних галузей і спеціальностей, і закцентована на знайомстві з неурядовим сектором та різними формами громадянської активності в Польщі.

 


 

Critical Thinking and TEYL: тренінг для pre-service teachers

 

У межах Школи молодого вчителя, 24-25 жовтня на базі факультету філології та соціальних комунікацій відбувся тренінг із методики викладання англійської мови, учасниками якого стали студенти спеціальностей 014.Середня освіта. Мова і література (англійська) та 035.Філологія. Германські мови та літератури (перша – англійська). Захід був зорганізований за ініціативи доцентів кафедри іноземних мов і методики викладання Ірини Школи і Богдани Салюк та у співпраці з RELO (Regional English Language Office) і за підтримки U.S. EmbassyKyiv.

Запрошеним тренером виступив English Language Fellow – Mr. Draper Kirke, який представив насичену програму воркшопу.

Основними темами тренінгу стали критичне мислення на заняттях з англійської мови та методики роботи з молодшими школярами. Упродовж двох днів студенти-германісти вчились впроваджувати методи розвитку критичного мислення під час виконання різноманітних комунікативних, лексико-граматичних вправ,застосовувати Блумівську таксономію при плануванні занять, а також використання новітніх технологій при навчанні дітей англійській мові. Крім того, студенти мали можливість поспілкуватися із досвідченим колегою і спікером.

 


 

June ACCESS Training

 

З 10 по 13 червня у культурному центрі America House командою RELO та U.S. Embassy Kyiv було організовано і проведено чотириденний тренінг «Inclusive Teaching Practices / Learning Outcomes for ACCESS» для викладачів Access з міст-учасників програми – Одеси, Ізмаїла, Бердянська, Бахмута, Сєверодонецька, Слов’янська, Краматорська, Маріуполя, Житомира, Харкова, Берегова, Києва, Миколаєва, Запоріжжя. Access Berdiansk представила доцент кафедри іноземних мов і методики викладання БДПУ і викладач програми Богдана Салюк.

Тренери Crystal Bock-Thiessen (EL Specialist), Luis Perea (English Language Fellow, Ukraine) і команда викладачів Access (Анна Слободянюк, Олена Танчик, Марина Шевченко, Оксана Ласій, Оксана Холод, Олена Середіна) підготували насичену програму з методології викладання англійської мови в інклюзивних класах і тематичного планування занять. Учасники тренінгу працювали над рефлективними практиками у контексті інклюзивного освітнього простору, ставили довгострокові та короткострокові цілі з урахуванням стандартів CEFR та ACTFL і таксономії Блума, розробляли проекти у малих групах, а також дискутували і ділились своїм професійним досвідом.


 

Квест-Квест-Квест!

 

У межах проведення тижня іноземних мов к. філол. наук, доцент кафедри іноземних мов і методики викладання Ірина Школа та к. філол. наук Юлія Прядко провели «Grammar Quest» для студентів 1 курсу ФФСК ГМЛ та АМЛ.

Викладачі підібрали низку проблемних завдань із граматики, для виконання яких потрібно було актуалізувати набуті знання, згуртуватися для ефективної роботи в команді та застосувати різні доступні ресурси (власну розумну голову, мобільні телефони, доступ до інтернет мережі, клей, ножиці  та ін.). Студенти в групах виконували запропоновані завдання квесту, по завершенні яких отримували бали.

Як показала практика, квест на занятті – це захоплива пригода, під час якої учасникам потрібно було подолати певні перешкоди для досягнення однієї спільної мети. У ході гри студентам потрібно застосовувати логіку, кмітливість, креативно мислити та мати спритні ноги J, а найголовніше – навчитися працювати в команді. Учасники квесту були поставлені в ситуацію, коли необхідно знайти колективне рішення заради спільної мети, бо уміння переконувати інших і вести за собою  є корисною навичкою для майбутнього спеціаліста-педагога.

 


 

Наукові змагання студентів-германістів

 

Студенти спеціальності 014 Середня освіта 014.02 Мова і література (англійська) – Крива Христини і Татаріна Володимир гідно представили факультет філології та соціальних комунікацій під час ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Освітні, педагогічні науки» і Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Англійська мова та література», що, до слова, відбулися у сповнених віковими освітніми традиціями Дрогобичі та Острозі.

Студентка спеціальності 014 Середня освіта 014.02 Мова і література (англійська) Христина Крива презентувала наукову роботу за темою «Педагогічний бар’єр в організації освітнього процесу на заняттях з англійської мови в школі» (науковий керівник – доктор пед.н., професор Глазкова І.Я.), яка викликала схвальну оцінку членів журі та, в результаті змагань серед 16 студентських робіт з усієї України, отримала І місце й була нагороджена дипломом І ступеня.

«З 8 по 10 квітня у стінах Національного університету «Острозька академія» відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Англійська мова та література». Свою майстерність випробовували 59 студентів-філологів із 45-ти закладів вищої освіти.

Зміст завдань олімпіади передбачав перевірку навичок Reading and Use of English, Writing, Listening, Theoretical English Language and Literature, Speaking. Тестування проходило упродовж трьох днів. На мою думку, це, навіть, мало для олімпіади, адже завдання організаторів – не просто визначити найкращих, але й здружити колег-учасників олімпіади з усієї країни. За цей час я познайомився з багатьма студентами. Ми не тільки обговорювали актуальні питання англійської мови та літератури, але й дискутували на найрізноманітніші теми, які тільки можуть зацікавити студента.

Дякуючи усім викладачам факультету, особливо моєму науковому керівнику Ірині Вікторівні Шиманович, я зміг пройти всі етапи Олімпіади і гідно представити alma mater.

Організатори олімпіади познайомили нас з університетом, життям острозьких студентів і атмосферою навчання. Оскільки університет має довгу історію, ми не могли не залишитись без вичерпної екскурсії по його парку, храму та підземеллі. Студентка історичного факультету Тетяна розповіла нам про заснування будівлі вишу, її долю, а також про легенди «міста під містом», студентські міфи про ніч під університетом заради заліку і про те, як самі студенти брали участь у розкопках та реставрації підвалів і, навіть, пошуку знахідок!

По завершенні олімпіади всі учасники отримали сертифікати. Хоч і не вдалося вибороти призового місця, але я все ж таки радий, що мені випала нагода представити Бердянський державний педагогічний університет і перевірити свої знання.

Вітаємо наших переможців, Христину та Володимира, та їхніх мудрих керівників – Ірину Яківну Глазкову і Шиманович Ірину Вікторівну!


 

Для сприяння підвищенню якості викладання

 

22-23 квітня ц. р. доценти кафедри іноземних мов факультету філології та соціальних комунікацій БДПУ Ірина Школа та Богдана Салюк, які є учасниками грантового проекту «Програма малих стипендій з вивчення англійської мови «English Access Microscholrship Program», брали участь у навчальному семінарі з питань використання нових методів навчання для викладачів англійської мови.

Семінар проводився з участю фахівців відділу програм з вивчення англійської мови Посольства США. Викладачі із задоволенням занурилися у творчу атмосферу «Американського дому», ознайомилися з кращим світовим досвідом і методиками  проведення занять з англійської мови, що сприятиме підвищенню якості викладання, як в рамках Програми Access, так і поза межами цієї програми.

 


Computer. Modding. Technologies.

Саме ця тематика цікавила студентів 1 курсу ФМКТО, які 24.04.2019 взяли участь у квест-тренінгу, що підготувала к.пед.н., доц. кафедри іноземних мов і методики викладання ФФСК БДПУ Халабузар О.А. у рамках проведення Тижня іноземних мов.

За допомогою дібраних текстів, мульти-медійних презентацій, покрокових відео-інструкцій та завдань, актуальних онлайн-ресурсів, учасники удосконалювали професійно-зорієнтовані комунікативні навички, аналізуючи переваги різних сучасних тенденцій моддінгу у сфері комп’ютерних технологій (Case Modding, Lighting Mods, Cooling Mods, Overclocking, Liquid Cooling Systems, Laptop Modding, Peripheral Mods)

Жваву дискусію викликало обговорення результатів власних проектів удосконалення зовнішнього вигляду персонального комп’ютера у контексті тенденцій сучасного Artistic Modding (High-Tech., Post-Apocalyptical,  ADV, Getto, Steampunk, Home Theatre Personal Computer (HTPC).

Захід пройшов у невимушеній, позитивній атмосфері, що сприяло інтенсифікації англо-мовного спілкування.

К.пед.н., доц. Халабузар О.А.

 


Foreign Languages Week Opening!

23 квітня стартував Тиждень іноземних мов. Розпочався він із заняття-віртуальної подорожі «The Best Cities of England» під керівництвом к.пед.н., викладача О.М. Кондратьєвої. Завдяки відео, презентаціям та креативним завданням студенти 1 курсу  факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали нагоду помилуватись мальовничими краєвидами Англії, відвідати освітні міста Cambridge та Oxford, ознайомитись із легендами Stonehenge,  що сприяло формуванню  лінгвокраїнознавчої компетенції та комунікативних навичок.

 

 

За матеріалами кафедри іноземних мов

і методики викладання


The Interactive Gallery of the Ancient Mythology

У Рамках Тижня іноземних мов к.пед.н., доц. Халабузар О.А. було організовано та проведено інтерактивний захід «The Interactive Gallery of the Ancient Mythology», орієнтований на студентів 1 та 3 курсу ФФСК. Яскраві образи, міфічні створіння, відважні герої епосів та поставали крізь мереживо сивої давнини завдяки сучасним інтерактивним технологіям та позитивному настрою креативних учасників. За допомогою мультимедійному забезпеченню, розробленим пізнавальним завданням, завантаженим QrCodes та освітнім онлайн-платформам, студенти занурилися у неповторну та казкову атмосферу єгипетської, грецької, британської, японської та слов’янської міфологій, покращуючи власні навички комунікації англійською мовою.

 

 

 

К.пед.н., доц. Халабузар О.А.