Berdyansk State Pedagogical University

Rector's reception office:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206
+380960007749

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast Temporarily moved to: 66, Zhukovs`ki St., Zaporizhzhia

Новини частина І

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Онлайн-гутірка з майбутніми вихователями «Вчимося мислити критично»

 

У рамках Фестивалю науки БДПУ старшим викладачем кафедри дошкільної освіти, к. пед. наук, Юлією СЕМЕНЯКО зі здобувачами вищої освіти 202 групи спеціальності 012 Дошкільна освіта було проведено онлайн-гутірку  «Вчимося мислити критично».

Одним із важливих завдань для здобувачів вищої освіти сьогодні – навчитися ефективно здобувати знання: шукати і сприймати нову інформацію, ретельно її аналізувати та застосувати; вивчати нові ідеї, бачити їх перспективу, висловлювати власні судження стосовно достовірності цих ідей, оцінювати і визначати їх загальну цінність на основі власних потреб і цілей. У цьому – сутність критичного мислення. Завдання викладача – організувати правильну, логічну та посильну розумову діяльність здобувачів.

Навички критичного мислення дають змогу не потонути в інформаційній лавині, не піддатися маніпуляціям, допомагають приймати зважені рішення та відстоювати їх. Критичне мислення допомагає в пошуку нових шляхів вирішення проблем.

Зустріч було побудовано за трифазною моделлю: актуалізація знань та встановлення зв’язків, усвідомлення змісту, рефлексія. Викладач використала ефективні інтерактивні методи роботи: робота в малих групах, метод прогнозів, складання синквейнів, «Квадрат Декарта», «Фішбоун», а також онлайн інструмент для створення інтелект-карт – iMindMap.

У ході спілкування викладач разом зі здобувачами тренувалися в майстерності відрізняти факти від думок, ставити запитання, аргументувати, дискутувати, аналізувати інформацію, вирізняти проблеми й розставляти пріоритети. Жваву дискусію викликало обговорення питання – «Інтуїція чи Критичне мислення: що важливіше?».

На занятті здобувачі ознайомилися також із низкою ефективних вправ для розвитку критичного мислення дітей та дорослих. Серед них – вправа «Знайди 8 відмінностей», що вдало показує дітям, як за допомогою великої кількості елементів можна успішно відвернути увагу від головного та більш важливого, як часто це і роблять в медіа-меседжах. Наступна вправа «Знайди помилку» показує вже емоційний вид маніпуляції – за допомогою кольору, який не просто відволікає увагу, а змушує зосередитися саме на ньому, приховуючи основний меседж.

Цікавою вправою на розвиток критичного мислення була «Казкова історія». Це свого роду медійна казкотерапія, в якій здобувачі, уявляючи себе героями запропонованої казки, захищають та пояснюють свою позицію. Підсумок цієї вправи – розуміння того, що скільки людей, стільки ж може бути і думок про одну і ту ж саму ситуацію.

Захопливим було обговорення казки «Червоний капелюшок» з використанням технології «6 капелюхів Е. Боно», де здобувачі обрали колір відповідно описуючи свої думки щодо змісту казки.

Розвитку критичного мислення здобувачів сприяло створення педагогом таких умов, як можливість запитувати, спостерігати, обговорювати різні аргументи, наголошення на тому, що інформацію, яку вони отримують, треба спочатку проаналізувати, перш ніж перетворити у знання, треба проявляти повагу до співрозмовника, навіть тоді, ви не згодні з його думками. Гарного настрою зустрічі додала онлайн вікторина «Вгадай казку та мультфільм за emoji».

Використання технології формування та розвитку критичного мислення дало можливість зробити заняття більш цікавим, корисним, сучасним, активізувати пізнавальну активність студентів, розвивати їхні здібності – навіть в умовах дистанційної комунікації.

Завершили гутірку креативним фото з парасольками, які символізують набуті знання та уміння  захищатися від інформаційного дощу.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

БЛОГЕР-БАТЛ «ІННОВАЦІЇ В НАВЧАННІ ДОШКІЛЬНИКІВ ГРАМОТИ» НА КАФЕДРІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

Цьогоріч у рамках щорічного Всеукраїнського фестивалю науки доцентом кафедри дошкільної освіти Лесею МОРОЗ-РЕКОТОВОЮ проведено блогер-батл «Інновації в навчанні дошкільників грамоти» у межах вивчення дисципліни «Навчання грамоти в закладах дошкільної освіти» серед здобувачів 3 курсу (302ДО та 303ДО групи) спеціальності 012 Дошкільна освіта, який тривав з 10 по 13 травня. Участь здобувачів вищої освіти у блогер-батлі дала їм можливість продемонструвати свої різнобічні компетентності. Метою ж цього заходу була популяризація педагогічної науки у суспільстві в умовах карантинних обмежень.

Учасники знімали короткі відеоролики про сучасні методики навчання читати дітей дошкільного віку, розкриваючи їх особливості, переваги та недоліки, висловлювали власне ставлення до них. Так, у блогер-батлі взяли участь 10 студентів:

Катерина ФРОЛОВА, Катерина ГУРЄЄВА, Яна ЧУГАЙ – «Методика навчання читати Л. Шелестової»;

Валерія ЯРИГІНА, Аліна МИСЛИЦЬКА – «Метод навчання грамоти М. Монтессорі»;

Альона ЛУЦЕНКО – «Метод навчання читати Г. Домана»;

Вероніка ДОЛГИХ, Вікторія ЦИГАНКОВА – «Метод Л. Ельконіна»;

Богдан КОРОЛЬОВ – «Методика навчання читати Л. Шелестової»;

Дарина РОМАНЬКО – «Метод навчання читати М. Зайцева».

У профілі викладача у Faceebook відбувалося голосування. Підписники та друзі (а це переважно педагогічна спільнота) висловлювали своє ставлення до кожного відеоролика шляхом вподобайок, сердечок, коментарів та репостів упродовж трьох днів. 12 травня свою думку висловили 5 фахівців дошкільної освіти (вихователі-методисти та вихователі закладів дошкільної освіти Бердянська та інших міст України). За результатами голосування було визначено переможців.

13 травня, в ході обговорення заходу, учасники поділилися своїми враженнями. Здобувачі зазначили, що не очікували, що цей формат стане такою резонансною для них подією. Упродовж трьох днів вони переживали, обговорювали між собою коментарі до відеороликів, закликали голосувати за них, бо докладені зусилля заслуговують на винагороду. І всі учасники отримали різні подарунки:

1 місце посіли Альона ЛУЦЕНКО, Валерія ЯРИГІНА та Аліна МИСЛИЦЬКА. Дівчата отримали заявлений головний приз – посібник Лесі МОРОЗ-РЕКОТОВОЇ «Навчання дошкільників грамоти: в схемах і таблицях» з автографом автора. Альона ЛУЦЕНКО отримала ще й приз глядацьких симпатій від завідувачки кафедри дошкільної освіти Ірини УЛЮКАЄВОЇ – підручник «Історія дошкільної педагогіки» за її авторства також з автографом.

2 місце посіли Вероніка ДОЛГИХ та Вікторія ЦИГАНКОВА.

3 місце здобули Катерина ФРОЛОВА, Катерина ГУРЄЄВА та Яна ЧУГАЙ. За відповідальність та першість у виконанні завдання, креативний підхід до реалізації ідеї вони отримали подарунок від організатора – збірочки поезії Лесі МОРОЗ-РЕКОТОВОЇ «Відверто».

Усі учасники отримали у подарунок за участь «Щоденник самоактуалізації професійно-комунікативної культури» (Л. Мороз-Рекотової).

Такий формат проведення заходів у рамках Днів науки в Бердянському державному педагогічному університеті відкрив нові можливості – охоплення широкої аудиторії, опанування лаконічності формулювання думок, вправляння у інтонаційній виразності мовлення, а головне (зі слів самих учасників) – їм було цікаво брати участь у блогер-батлі, і вони чекатимуть на Дні науки 2022!

 

 

Доцент кафедри дошкільної освіти

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

Світлини з архіву автора

 


 

Воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти»

 

Сьогодні на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбувся воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти». Здобувачі 2 курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта не лише ознайомились з цікавою історією створення іграшки, яку презентувала Вікторія Семикопенко, а й навчилися її виготовляти.

Лялька-комфортер – це спеціальна іграшка-серветка у вигляді звіряток, просочена запахом мами, яку спочатку  кладуть поруч з мамою під час годування. Тканина просочується маминим запахом, і це допомагає дитині відчувати себе комфортно. Іграшка розвиває малюка з самого народження, допомагає краще спати, дає відчуття захищеності і спокою поки мами немає поруч, розвиває дрібну моторику, тому що в неї є різні вузлики, лапки, очі, вушка. Невеликий розмір і вага дозволять з легкістю тримати іграшку дитячими ручками. Комфортери створюється з натуральних гіпоалергенних тканин, дуже приємні на дотик. Всі учасники отримали багато позитивних емоцій в процесі виготовлення виробів, вдосконалили свої практичні навички роботи з тканиною. Наприкінці воркшопу здобувачі продемонстрували зроблені власноруч яскраві іграшки.

Участь у таких заходах сприяє підвищенню професійної компетентності майбутніх фахівців дошкільної освіти, формуванню бажання подарувати радість іншим. Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

фото з архіву кафедри

 


 

Воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти»

 

Сьогодні на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбувся воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти». Здобувачі 2 курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта не лише ознайомились з цікавою історією створення іграшки, яку презентувала Вікторія Семикопенко, а й навчилися її виготовляти.

Лялька-комфортер – це спеціальна іграшка-серветка у вигляді звіряток, просочена запахом мами, яку спочатку  кладуть поруч з мамою під час годування. Тканина просочується маминим запахом, і це допомагає дитині відчувати себе комфортно. Іграшка розвиває малюка з самого народження, допомагає краще спати, дає відчуття захищеності і спокою поки мами немає поруч, розвиває дрібну моторику, тому що в неї є різні вузлики, лапки, очі, вушка. Невеликий розмір і вага дозволять з легкістю тримати іграшку дитячими ручками. Комфортери створюється з натуральних гіпоалергенних тканин, дуже приємні на дотик. Всі учасники отримали багато позитивних емоцій в процесі виготовлення виробів, вдосконалили свої практичні навички роботи з тканиною. Наприкінці воркшопу здобувачі продемонстрували зроблені власноруч яскраві іграшки.

Участь у таких заходах сприяє підвищенню професійної компетентності майбутніх фахівців дошкільної освіти, формуванню бажання подарувати радість іншим. Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

фото з архіву кафедри

 


 

Всеукраїнський конкурс наукових студентських робіт зі спеціальності «Дошкільна освіта» – 2021

 

23 квітня 2021 року, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 1457 від 24.11.2020 р. «Про проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2020 /2021 навчальному році» на базі Бердянського державного педагогічного університету проведено другий тур Всеукраїнського конкурсу наукових студентських робіт зі спеціальності «Дошкільна освіта».

Метою конкурсу є створення умов для розвитку інтелектуального потенціалу талановитої молоді, підтримки наукової та творчої роботи студентів, стимулювання їх інтересу до дослідницької роботи, оволодіння ними інноваційними технологіями.

Цього року конкурсанти з закладів вищої освіти різних куточків України надіслали понад 70 робіт, в яких досліджувалися актуальні проблеми дошкільної освіти: використання сучасних освітніх засобів у роботі з дітьми, формування природодоцільної поведінки, розвиток творчого потенціалу обдарованих дітей, виховання громадянськості (на матеріалах і ознайомлення з рідним містом), особливості формування основ здорового способу життя, формування основ полікультурної вихованості дітей старшого дошкільного віку, stream-освіта, застосування онлайн-інструментів в освітній роботі з дошкільниками тощо. Галузева конкурсна комісія, затверджена Міністерством освіти і науки України, уважно вивчила, обговорила та прорецензувала всі роботи й рекомендувала до захисту 18, які набрали найбільшу кількість балів.

Розпочалася науково-практична конференція з урочистого відкриття, до якої підключилися всі учасники і члени конкурсної комісії. З вітальним словом виступила перший проректор БДПУ, д. п. н., професор Ольга ГУРЕНКО, яка привітала учасників конкурсу та побажала наукових звершень та плідної роботи. Ольга Іванівна відмітила, що вже 4 роки поспіль у нашому ВУЗі проводиться такий захід, на якому студенти зі всієї України мають можливість показати результати своїх наукових здобутків. З найкращими побажаннями виступили члени комісії, зокрема д.п.н, професор, завідувач кафедри дошкільної педагогіки і психології та спеціальної освіти імені проф. Т. І. Поніманської, Ілона ДИЧКІВСЬКА. Вона привітала учасників і побажала отримати користь від конференції, обмінятися науковими здобутками. До вітання долучилася канд. пед. наук, доцент, завідувач кафедри дошкільної освіти БДПУ Ірина УЛЮКАЄВА, яка розпочала роботу конференції та побажала учасникам натхнення, впевненості та  успіхів.

Захист наукових робіт проходив за встановленим регламентом. Відповідаючи на запитання від високоповажних членів журі конкурсанти мали змогу продемонструвати рівень розуміння досліджуваної проблеми, сформованість аналітичного та творчо-критичного мислення, вміння логічно викладати свої судження та розкривати власне ставлення до теми наукового пошуку. Після завершення доповідей учасників проводилась нарада конкурсного журі. На підставі відкритого обговорення студентських наукових робіт та оцінки наукових доповідей учасників конференції галузева конкурсна комісія визначила переможців конкурсу.

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти ФДССО вітає Богдана КОРОЛЬОВА та його наукового керівника Надію КОТ з перемогою в престижному конкурсі та бажають їм нових наукових звершень та перемог!

Члени галузевої конкурсної комісії відзначили бездоганну організацію конкурсу, високий науковий рівень, фаховість і об’єктивність рецензування поданих наукових робіт, теплу дружню атмосферу, яка панувала під час виступів і жвавих дискусій, а також уважне й доброзичливе ставлення до кожного учасника.

Дякуємо всім учасникам та сподіваємося на співпрацю з дружніми кафедрами й надалі.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ВОРКШОП «СЕКРЕТИ ВЕЛИКОДНЬОЇ ПИСАНКИ»

 

Формування почуття приналежності до свого народу, його традицій, мистецтва, історії – одне з найважливіших завдань національного виховання підростаючого покоління. Воно починається з маминої колискової, батьківського слова, бабусиної казки, із виробів народних майстрів. Одним  з таких виробів є знана в усьому світі українська писанка – оберіг нашого народу.

Напередодні Великодніх свят здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти взяли участь у воркшопі «Секрети Великодньої писанки» на якому всі учасники мали можливість самостійно створити  чарівні композиції з квітів, тварин, символів та відобразити на писанках. Участь у таких заходах, незважаючи на дистанційні умови навчання, є дуже корисною для майбутніх фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість приєднатись до духовної скарбниці українського народу, поєднати свої теоретичні знання з курсу «Художня праця та основи дизайну» з практичними компетентностями, розкрити свої творчі здібності, які необхідні в роботі з дітьми і навчитись створювати прекрасні вироби, які під час свят зможуть подарувати близьким та рідним.

Організувала студентів до творчої діяльності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної осв

 


 

Презентація магістерської освітньої програми «Соціальна медіація»

 

20 квітня відбулась онлайн-презентація освітньо-професійної програми другого (магістерського) рівня «Соціальна медіація» зі спеціальності 231 Соціальна робота. Ініціатором проведення заходу виступили розробники і за сумісництвом викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Бердянського державного педагогічного університету під керівництвом Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та Анастасії Тургенєвої, доцентки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Запровадження нової магістерської програми «Соціальна медіація» саме на спеціальності 231 Соціальна робота – це вимога часу, що зумовлена новими змінами у законодавстві, природнім процесом еволюції професійної практики у галузі соціальної роботи та запитами роботодавців та потенційних абітурієнтів.

Здатність ефективно вирішувати конфліктні ситуації мирним шляхом у різних сферах суспільного життя – важлива складова професійної діяльності сучасного фахівця із соціальної роботи, соціального педагога, менеджера організації соціальної інфраструктури, який крокує у ногу із часом, цінує свій та колег/клієнтів час, емоційний спокій і продуктивність.

Посередництво (медіація) у вирішенні сімейних, шкільних, трудових, бізнес-конфліктів та конфліктів із владою – набуває неабиякої популярності, що виражається через запровадження служб шкільного порозуміння, базових соціальних послуг посередництва (медіації), появи приватних сімейних та бізнес медіаторів тощо і вимагає від сучасного фахівця із соціальної роботи сформованої конфліктологічної компетентності та здатності ефективно виконувати роль посередника у вирішенні різних конфліктних ситуацій.

Розроблена освітньо-професійна програма «Соціальна медіація» – це інновація у системі професійної підготовки майбутніх соціальних працівників у системі університетської освіти, оскільки вона є першою в Україні програмою, з фокусом на формування конфліктологічної компетентності у майбутніх соціальних працівників. Саме тому, важливо було під час зустрічі заакцентувати увагу учасників та потенційних абітурієнтів на особливостях програми.

У ході проведення заходу учасники мали можливість познайомитися із гарантом ОПП «Соціальна медіація», групою забезпечення, а також отримати вичерпну інформацію про програму, правила вступу та переваги навчання саме у Бердянському державному педагогічному університеті.

Цікавинкою заходу, що підсилило актуальність магістерської програми «Соціальна медіація», стали виступи наших стейкхолдерів з числа роботодавців, а саме Олени Шостак, заступниці директора з виховної роботи Бердянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 11 Бердянської міської ради Запорізької області та Анастасії Положенцевої, завідувачки відділення Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які з власного професійного досвіду заакцентували увагу на актуальності ОПП «Соціальна медіація» та потребах сучасного ринку праці у фахівцях із соціальної роботи із сформованою на високому рівні конфліктологічною компетентністю.

Колектив кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти висловлює подяку за підтримку освітньо-професійної програми Ігорю Богданову, ректору Бердянського державного педагогічного університету, Ользі Гуренко, першому проректору Бердянського державного педагогічного університету та Ларисі Казанцевій, декану факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

 

 

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

 

Світлини з архіву кафедри

 


 

Вітаємо призерку Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 231 Соціальна робота

 

15 квітня ц.р. на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені І. Франка відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузі знань 23 Соціальна робота, спеціальності 231 Соціальна робота.

Наш університет у цьому конкурсі представляла Юлія Власова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 203 СР групи освітньо-професійної програми «Соціальна робота та соціальна педагогіка», із науковою роботою на тему: «Формування активної життєвої позиції особистості майбутнього соціального працівника в умовах закладу вищої освіти» (керівник Наталія Мацейко, асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти).

Юлія Власова спільно зі своєю науковою керівницею Наталією Володимирівною Мацейко підготували якісне та цікаве наукове дослідження з актуальної проблеми, яке високо оцінили члени журі та відібрали з поміж 46 конкурсних робіт до участі у підсумковій науково-практичній конференції ІІ туру Всеукраїнського наукового конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 231 Соціальна робота.

Усього, у підсумковій конференції взяли участь 17 здобувачів з різних закладів вищої освіти України. Юлія Власова гідно представила Бердянський державний педагогічний університет, презентувала свій науковий проєкт на високому рівні та посіла ІІІ місце.

Вітаємо Юлію Власову та її наукову керівницю Наталію Володимирівну Мацейко із перемогою у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузі знань 23 Соціальна робота, спеціальності 231 Соціальна робота. Бажаємо нових наукових звершень та перемог!

 

 

Диплом Власова

Подяка Мацейко

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти

(світлини з архіву кафедри)

 


 

Диплом I ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності Дошкільна освіта

 

23 квітня ц.р. на базі Бердянського державного педагогічного університету відбувся ІІ етап  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Дошкільна освіта».

Підсумкова науково-практична конференція відбувалася у режимі відеоконференції із використанням платформи ZOOM. Конкурсанти презентували власні здобутки, відповідали на запитання авторитетного журі. Усе це враховувалося під час визначення переможців.

Честь факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ захищав здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта Богдан КОРОЛЬОВ, із науковою роботою на тему: «Оздоровчий туризм як засіб покращення здоров’я та рухової активності дітей старшого дошкільного віку». Наукова керівниця – кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри дошкільної освіти Надія КОТ.

Сердечно вітаємо конкурсанта та його наукову керівницю з отриманням диплома першого ступеня!

Дякуємо за працьовитість, наполегливість, творчий підхід, твердість характеру і блискучий захист! Пишаємося і бажаємо творчої наснаги та подальших наукових здобутків!

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

Формування культури академічної доброчесності у майбутніх вихователів

 

відбувся семінар «Академічна доброчесність: запорука якісної освіти», ініціатором якого стала кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО. У семінарі взяли участь здобувачі 2 курсу 202 групи спеціальності 012 Дошкільна освіта.

Розпочала обговорення куратор групи Юлія СЕМЕНЯКО. Вона ознайомила здобувачів освіти з Положенням про академічну доброчесність у Бердянському державному педагогічному університеті, а також виокремила основні змістові напрями й акценти актуальної проблеми, зауваживши, що нині академічну доброчесність можна називати не трендом, а нормою сучасного життя в закладі вищої освіти, загалом у науковому середовищі.

Захід проходив у форматі вільного діалогу. Здобувачі ставили запитання викладачу та дискутували щодо таких аспектів, як-от: сутність етичних принципів визначених Законом України «Про освіту», якими мають керуватися студенти та викладачі під час навчання, викладання та провадження наукової діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових творчих досягнень; поняття академічної доброчесності, плагіату, інтелектуальної власності, виховування поваги до чужої інтелектуальної праці тощо.

Найбільше молодь зацікавили рекомендації щодо уникнення можливих проявів академічної недоброчесності, їх виявлення та недопущення, адже отримана інформація стане в нагоді кожному, хто береться за наукове дослідження, а відтак усім присутнім, що активно працюють над курсовими роботами. Викладачем було систематизовано правові наслідки порушення принципів академічної доброчесності.

У ході бесіди учасники дійшли висновку, що академічна доброчесність покликана боротися з різними видами плагіату, як актом шахрайства в студентських наукових роботах; фабрикацією та фальсифікацією результатів наукових досліджень; обманом, списуванням, хабарництвом тощо.

На разі, здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта 202 групи тільки розпочинають свою активну науково-дослідну роботу (займаються написанням наукових тез, статей, курсових робіт), тому грамотний і справедливий підхід до формування власних наукових здобутків сформує доброчесну поведінку майбутніх спеціалістів, як наслідок – успішного випускника та професіонала.

Захід пройшов в піднесеній атмосфері активного спілкування та взаємодії. Наприкінці зустрічі учасники резюмували – «не карати, а вчасно навчати» – правильний та ефективний підхід до впровадження академічної доброчесності в університеті.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

канд.пед.наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


 

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ ВИХОВУЄТЬСЯ ЗМАЛКУ

 

Згідно Закону України «Про освіту», академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень. Проте першокурсники зазвичай описують її дуже стисло й просто – «не списувати». Така відповідь є свідченням доволі поверхових уявлень про академічну доброчесність. Тож на кафедрі дошкільної освіти турбуються про виховання академічної доброчесності, починаючи з першого курсу.

Цьогоріч здобувачі 102ДО групи, під керівництвом куратора – Лесі МОРОЗ-РЕКОТОВОЇ, вивчали Положення про академічну доброчесність в БДПУ. Куратор дала завдання – ознайомитись зі змістом Положення та з’ясувати, які вимоги і за яких умов було порушено здобувачами за перший семестр. Під час онлайн-обговорення у форматі «happy hour» (неформального спілкування) здобувачі першого курсу спочатку просто цитували зміст Положення, не бажаючи розкривати свої помилки. Та філіжанка кави, що була невід’ємним атрибутом цієї зустрічі й смачненькі тістечка, нехай і не в усіх, зробили свою справу. Зрештою, студенти розкрили власне ставлення до вимог та поділилися сокровенним. В ході спілкування з’ясувалося, що здобувачі були здивовані, що є таке порушення академічної доброчесності, як самоплагіат, а також для них стала певним натхненням інформація про ще одне порушення – необ’єктивне оцінювання.

Бурхливо обговорювали й академічну відповідальність, хоча все зводилось до відрахування з університету. Така позиція першокурсників є яскравим свідченням їх світоглядних переконань, життєвої позиції та головне – віри в себе та своє майбутнє.

Отримані знання щодо академічної доброчесності добувача вищої освіти БДПУ першокурсники активно вчаться застосовувати на практиці – під час підготовки до семінарських та практичних занять, самостійної роботи, виконанні творчих завдань.

Що посієш – те й пожнеш. Які сходи дасть ця робота, покаже час.

 

 

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА,

доцент кафедри дошкільної освіти

 


 

БУДЕННІСТЬ СУЧАСНОГО ВИКЛАДАЧА КАФЕДРИ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

Карантинні обмеження розширили горизонти організації освітнього процесу в Бердянському державному педагогічному університеті. Викладачі активно опанували різні засоби і форми дистанційного навчання та створення освітнього контенту для цих умов. Так, викладачі кафедри дошкільної освіти застосовують різноманітні засоби організації дистанційного навчання, залежно від змісту курсу, що викладається.

В умовах дії різних карантинних зон затребуваним є й змішане навчання. Тож актуальності набирає створення відеоконтенту до навчальних дисциплін, принаймні їх лекційних курсів, що забезпечить пізнавальний інтерес здобувачів у зручний для них час.

Доцент кафедри дошкільної освіти Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА, в рамках участі у проєкті G-Kra-045 «Підтримка дистанційного навчання для Бердянського державного педагогічного університету», який реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) – опанувала монтаж освітнього контенту для однієї з дисциплін за допомогою обладнання, наданого керівниками проєкту, який передбачає надання технічної та методичної допомоги викладачам при створенні освітніх матеріалів для розміщення у системи ДО та у мережі Інтернет.

Процес опанування був тривалим – онлайн-заняття з основ монтажу, самоосвіта з цього ж напряму (за підтримки movieschool.teachable.com), опанування особливостей використання обладнання, проходження контрольного тестування та створення відеоконтенту, як звітування про здобуту компетентність. Проходження цього шляху безсумнівно сприятиме підвищенню якості освітньої взаємодії викладачів кафедри дошкільної освіти зі здобувачами першого та другого рівнів вищої освіти, колегами та стейкголдерами.

Світлини з архіву кафедри

 

 

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА,

Канд.пед.наук, доцент кафедри дошкільної освіти

 


 

Плекаємо здоров’я нації

 

8 квітня на базі Глухівського Національного педагогічного університету імені Олександра Довженка відбувся ІІ тур Всеукраїнського творчого конкурсу для студентської молоді «Здорова дитина – здорова нація». На конкурс подали роботи 54 студента ОС «бакалавр», «магістр» різних спеціальностей: Дошкільна освіта, Початкова освіта, Середня освіта, Професійна освіта, Спеціальна освіта, Фізична культура і спорт.

Для участі у ІІ турі було відібрано 13 робіт, у тому чисті робота Тетяни КУЛІНІЧ, здобувачки другого (магістерського) рівня освіти ОПП «Дошкільна освіта. Логопедія».

Тетяна вже працює тьютором в інклюзивній групі ЗДО №27 м. Бердянська, тому її експериментальна робота була побудована на основі власних практичних знахідок. Програма корекції компонентів готовності дітей з незначними психофізичними порушеннями до навчання у школі, яку запропонувала магістрантка, викликала жваву дискусію, а в результаті – найвищі оцінки журі.

Вітаємо Тетяну КУЛІНІЧ та її наукового керівника Надію КОТ, доцента кафедри дошкільної освіти з перемогою (1 місце) у конкурсі!

 

 

За матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

Круглий стіл «Академічна доброчесність»

 

З метою практичного застосування теоретичних знань про академічну доброчесність зі здобувачами 302 та 303 груп спеціальності 012 Дошкільна освіта було проведено відпвідний захід. Почався він із вправи «Дерево очікувань», в якій  учасники уточнили вже наявну та отримали нову інформацію про ті чи інші аспекти академічної доброчесності. Гарант  освітньої програми доцент Алла Омеляненко за допомогою інфографіки «Зрозуміло про академічну доброчесність» виклала основні положення і поняття академічної доброчесності, наголошуючи на різновидах плагіату і відповідальності кожного учасника освітнього процесу в  запобіганні цього негативного явища. Крім того, куратор групи доцент Тетяна Єськова закцентувала увагу студентів на дотримання академічної доброчесності у БДПУ, нагадавши основні положення нормативного документу «Положення про дотримання академічної доброчесності в Бердянському державному педагогічному університеті».

Здобувачі вищої освіти активізували набуті знання про порушення академічної доброчесності, серед яких: академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація, списування обман, хабарництво, необ’єктивне оцінювання. За допомогою техніки брейнрайтинга, одного з різновидів мозкового штурма, але з перевагою на індивідуальну роботу, кожному студенту було запропоновано дати письмову характеристику порушень академічної доброчесності.

Жваве обговорення в аудиторії викликали питання дискусії «Покарання за списування». Студенти зазначали  негативні наслідки списування, морально-етичний аспект зазначеного порушення. І що цікаво, якщо раніше студенти списували один в одного, то тепер зі своїх смартфонів. З одного боку, це ніби і прогресивно – студенти досконало опанували технічні засоби, впевнено вміють ними користуватися, здобувати потрібну інформацію, (хоча це вітається у пошукових видах діяльності, а не під час контрольних заходів), а з іншого – втрачають навички і бажання мислити й оперувати своїми інтелектуальним ресурсами, власною, а не комп’ютерною, пам’яттю.

Наступне завдання: дати відповідь на запитання «Чому студенти списують?», «Як вирішити проблему недоброчесності?» використовуючи емодзі та смайли. Найвдалішими були варіанти запропоновані Яною Чугай, Марією Андреєвою, Валерією Яригіною. Серед причин списування студенти називали такі: лінь, брак часу, надлишок інформації. Серед варіантів розв’язання проблеми недоброчесності були названі такі: проводити просвітницькі кампанії, змінювати вектор самооцінки студентів.

Підсумок круглого столу був представлений ромашкою Блума, у центрі якої – академічна доброчесність, а на пелюстках складові частини академічної доброчесності, серед яких: відповідальність, повага, довіра, чесність, справедливість. Проведений круглий стіл є важливим компонентом процесу формування академічної культури студентів загалом й академічної доброчесності зокрема як важливої складової трансформації української освітньої системи.

 

 

Алла ОМЕЛЯНЕНКО

канд. пед. наук, доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Інтернаціоналізація в дії: можливості для навчання, викладання, наукових досліджень

 

7 квітня ц.р. на базі БДПУ відбувся онлайн захід «Презентація програм академічних обмінів імені Фулбрайта». Серед багатьох зареєстрованих зацікавлених – здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії.

Присутні дізналися про можливості, які надає Програма, умови участі у конкурсах на отримання фулбрайтівських стипендій для проведення досліджень або навчання на магістерських програмах в університетах США.

Надана інформація є актуальною та важливою, адже студентська мобільність є важливою складовою інтернаціоналізації й посилення освітньо-професійних програм «Логопедія. Спеціальна психологія» першого (бакалаврського) та «Спеціальна освіта» другого (магістерського) рівнів вищої освіти та може реалізуватися через участь студентів у програмах студентських обмінів, програмах двох або спільних дипломів, міжнародних літніх/зимових школах, конференціях, тренінгах, індивідуальних грантових програмах тощо.

 

 


 

Благодійний «КОТОФЕСТ» від майбутніх вихователів

 

16-18 березня кафедрою дошкільної освіти БДПУ було проведено щорічну благодійну акцію «Котофест». Метою цього заходу є привернення уваги до проблем безпритульних тварин, які часто опиняються на вулиці через жорстокість та безвідповідальність людей.

У нашому місті задля зоозахисної діяльності волонтерами створено групу «Happy Cat’s ❤️ Brd», що існує виключно завдяки благодійній допомозі небайдужих. Її очільниця Анастасія під час спілкування зі здобувачами спеціальності «Дошкільна освіта» розповіла про те, як власними силами вдалося організувати пункт перетримки, який існує 2 роки, як вони тримаються «на плаву», що потрібно для вирішення проблеми безпритульних чотирилапих та їхні неймовірні історії виживання. Під час візиту студентам провели екскурсію, «познайомили» з підопічними.

Пункту перетримки безпритульних тварин «Happy Cat’s ❤️ Brd» постійно потрібна допомога. Волонтери віддають майже весь свій вільний час притулку. Хтось сюди приходить після робочої зміни, хтось навпаки – перед нею. Дехто  увечері після роботи, а хтось тут проводить свої вихідні. Тож організатори звертаються до тих, хто любить тварин і має бажання їм допомагати з пропозицією як саме можна це зробити: соціалізація дорослих тварин і малюків, спілкування з ними; прибирання вольєрів; відвідування лікарні зі слабкими і хворими тваринами; годування.

Викладачі та здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету зібрали понад 2 тисячі гривень. Ці кошти спрямують на ліки для травмованих та хворих тварин, яких забирають із вулиць і лікують волонтери «Happy Cat’s ❤️ Brd» (фейсбук-сторінка https://www.facebook.com/groups/2306620332965244).

Доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА, під керівництвом якої організовано та проведено «Котофест», переконана, що сьогодні кожна свідома людина повинна допомагати світу долати його проблеми. Допомога безпритульним тваринам — це не просто їх порятунок і шанс на краще життя, це примноження добра на землі. І що більше людей робитимуть добрі справи, то кращим до людей буде світ довкола.

Участь здобувачів освіти в таких заходах сприяє не тільки формуванню професійних умінь та навичок (виготовлення іграшок із застосуванням різних технік та матеріалів), а й пробуджують у них почуття любові, турботи та гуманного ставлення до оточуючих. Майбутні вихователі є «провідниками» гуманності і моральності у дітей, та запорукою виховання гідної людини нашої держави.

Кожен може допомогти безпритульним тваринам, подарувавши їм своїм свою турботу та любов! Найважливіше – зробити перший крок!

ЩИРО ДЯКУЄМО ВИКЛАДАЧАМ та ЗДОБУВАЧАМ вищої освіти БДПУ за участь за допомогу пухнастим друзям!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

канд. пед. наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Інновації у дошкільній та початковій освіті: співпраця з LEGO Foundation

 

23 лютого 2021 року представники Бердянського державного педагогічного університету були присутні на онлайн-зустрічі для закладів вищої освіти, які впроваджуватимуть спецкурси «Навчання через гру», «Діяльнісний підхід у початковій школі» для підготовки педагогічних працівників закладів дошкільної освіти та початкової школи, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між МОН України та LEGO Foundation.

Учасниками від нашого навчального закладу були: перший проректор БДПУ, доктор пед. наук, професор Ольга ГУРЕНКО, канд. пед. наук, доцент кафедри початкової освіти Катерина СТЕПАНЮК, завідувач кафедри дошкільної освіти, канд. пед. наук, доцент Ірина УЛЮКАЄВА, старший викладач кафедри дошкільної освіти, канд. пед. наук Юлія СЕМЕНЯКО.

Проєкт спрямований на зміну підходів педагогів у дошкіллі та переорієнтації освітнього процесу з школяризації на ігрові та діяльнісні методи навчання, спрямовані на всебічний розвиток дитини, а не лише інтелектуальний, що є передумовою вибудови наступності з новою українською початковою школою.

Оксана РОМА, глава The LEGO Foundation, виступила з темою доповіді «Підхід «Навчання через гру»: розставляємо акценти». Спікерка ознайомила присутніх із основними питаннями щодо впровадження проєкту у закладах вищої освіти України,  окреслила перспективи подальшої співпраці з БДПУ в рамках меморандуму; зробила акцент на тому, що «гра – це не п’ятихвилинка, не окремий рутинний момент, не фізкультхвилинка, не сюрпризний момент, а спосіб світобуття для дитини, а для педагога – стан свідомості, менталітет, спосіб мислення, спосіб взаємодії з дитиною і світом в цілому». Учасників онлайн-діалогу ознайомили з досвідом роботи освітян Запорізької області.

У рамках співпраці найближчим часом розпочнеться систематична методична підтримка (серія тренінгів) та супровід педагогів, залучених до проєкту. Перша зустріч видалася інформаційно насиченою та продуктивною, впевнені – ЩО ДАЛІ – ТО ЦІКАВІШЕ!

 

 

старший викладач кафедри дошкільної освіти,

канд. пед. наук Юлія СЕМЕНЯКО

світлини з архіву кафедри

 


 

ВЧИМОСЯ В НАРОДНИХ МАЙСТРІВ МИСТЕЦТВУ ВИТИНАНКИ

 

Здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість брати участь у незвичайному майстер-класі «Диво-витинанка», який проходив у Художньому музеї імені І. Бродського. Відома художниця, майстер витинанки Ірина Зяткіна розповіла про особливості побудови композиції в паперових виробах, відкрила секрети вирізування елементів орнаменту на вітальних листівках до свята. Цікава розповідь майстрині надихнула студентів на створення оригінальних витинанок власноруч.

Участь у  таких майстер класах є дуже корисною для майбутніх фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість познайомитися з мистецтвом рідного народу, поєднати свої теоретичні знання з курсу «Художня праця та основи дизайну» з практичною діяльністю, розкрити свої творчі здібності, розвинути практичні компетентності, які необхідні в роботі з дітьми і навчитись створювати гарні речі своїми руками. Організувала здобувачів вищої освіти до творчості доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова.

 

 

кафедра дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Участь кафедри дошкільної освіти в міському методичному об’єднанні

 

15 грудня на базі кафедри дошкільної освіти відбулося засідання методичного об’єднання вихователів-методистів м. Бердянська з теми «Стратегія впровадження освіти для сталого розвитку в освітній процес ЗДО». Засідання було організовано на платформі Zoom.

На початку зустрічі керівник міського методичного об’єднання, вихователь–методист ЗДО № 41 «Казка» Тетяна Володимирівна Воронкіна привітала всіх учасників та визначила мету заходу: оновлення змісту, форм і засобів освітньої діяльності відповідно до суспільних запитів шляхом впровадження освіти для сталого розвитку в практику роботи ЗДО.

Для ознайомлення учасників із родзинками програми «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку» (автори Н. Гавриш, О. Пометун, О. Саприкіна) спікером було запрошено кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної освіти та соціальної роботи ДВНЗ “ДДПУ” Іванчук Сабіну Айдинівну. Доповідач розкрила теоретичні та методичні основи організації освітнього процесу в ЗДО на засадах освіти для сталого розвитку, визначила шляхи та методи упровадження курсу в освітню діяльність з дошкільниками та форми роботи з батьками з цього питання, а також акцентувала увагу на «родзинках програми», як-от: особливості проведення тематичного дня, організація самодослідження, робота з розмальовками тощо.

Вихователем-методистом ЗДО № 3 «Ластівка» Л. І. Бордюг було презентовано досвід роботи закладу за програмою «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку».

Активну участь у заході брала старший викладач кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук Юлія Семеняко. У своєму виступі вона наголосила на важливості мотивації і натхнення до дій, що є основою Емпауермент–педагогіки. Юлія Борисівна надала рекомендації щодо залучення дітей та їх батьків до практичної діяльності з метою збереження довкілля. Робота пройшла цікаво, з активним залученням педагогів до обговорення актуальних питань.

Учасники міського методичного об’єднання позитивно оцінили новий цікавий формат зустрічі, до якого були залучені фахівці-практики та викладачі-науковці закладів вищої освіти м. Бердянська та м. Слов’янська.

Дякуємо за запрошення керівнику міського методичного об’єднання, вихователю–методисту ЗДО № 41 «Казка» Тетяні Воронкіній. Сподіваємося, що майбутня співпраця буде плідною, успішною і натхненною.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

кандидат пед. наук, старший викладач

кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


 

Добрі справи майбутніх вихователів під час карантину

З 14 грудня на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти традиційно почала працювати майстерня добрих справ з виготовлення новорічних іграшок до Дня Святого Миколая та Новорічних свят. Особливістю цього воркшопу було не лише навчити майбутніх вихователів виготовленню м’яких  іграшок з фетру та новорічних прикрас для ялинки, а й розкрити у здобувачів вищої освіти творчі здібності. У процесі роботи учасники вкладали частинку своєї душі, тепло рук і найкращі побажання в кожну іграшку, яку потім подарують дітям.

Участь у таких акціях сприяє підвищенню професійної компетентності майбутніх фахівців дошкільної освіти, формуванню бажання подарувати радість іншим. Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Педагогічна практика в умовах карантину на ФДССО

Третьокурсники факультету дошкільної спеціальної та соціальної освіти успішно пройшли свою першу виробничу практику. В реаліях сьогодення вона мала дистанційний формат, і на жаль здобувачі не мали можливості побувати в закладі дошкільної освіти, поспілкуватися з дітьми раннього віку. Практика тривала чотири тижні, перший з яких мав організаційно-аналітичне спрямування. Тож у перший день практики, загальним керівником Лесею МОРОЗ-РЕКОТОВОЮ, була організована віртуальна екскурсія різними закладами дошкільної освіти. Не мешого значення набули заняття з методистами практики Аллою ОМЕЛЯНЕНКО, Тетяною ЄСЬКОВОЮ та Юлією СЕМЕНЯКО, які спрямовували на аналіз різних видів діяльності дітей раннього віку за допомогою відеозаписів.

З другого по останній тижні здобувачі виконували програму практики. Необхідно зазначити, що всі впоралися з поставленими завданнями, незважаючи на численні перепони! Всі ці, насичені творчою, креативною діяльністю, дні методисти були консультантами, «подругами», «контролюючим органом» і ще багато ким, до яких практиканти зверталися у зручний для них спосіб: електронною поштою, Viber, Messenger, Telegram, Zoom, Duo тощо. Як шуткували між собою методисти – «працюємо 24/7». Як зізнавалися самі практиканти під час онлайн-спілкування зі своїми методистами – «складно, але цікаво».

Форми, методи і прийоми обробки всіх надісланих практикантами матеріалів (календарного планування сценарно-хронологічного типу, конспектів та відео всіх проведених видів діяльності) методисти обговорювали також дистанційно, і я би назвала це «онлайн-толокою». Всі нововведення, розроблені та втілені у життя в ході цієї виробничої практики відслідковувалися та координувалися завідувачем кафедри дошкільної освіти Іриною УЛЮКАЄВОЮ.

По завершенню практики відбулася звітна конференція у форматі «Speechmob», на якій здобувачі емоційно ділилися своїми досягненнями та здобутками, а методисти практики дали диференційовану оцінку процесу та результатам. Всі зауважували, що дуже хочуть спробувати себе у ролі вихователя в умовах реального закладу дошкільної освіти, з групою дітей, щоб нарешті відчути весь смак обраної професії.

За результатами проходження практики здобувачами третього курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта можна зробити висновок, що дистанційна форма освіти не є перепоною для набуття професійних компетентностей для тих, хто цього бажає!

 

 

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

канд. пед. наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти

Світлини з архіву кафедри дошкільної освіти

 


 

Гостьові лекції для здобувачів ОПП «Дошкільна освіта»

Гарною традицією є проведення гостьових лекцій відомими науковцями кафедри дошкільної освіти БДПУ для здобувачів ОПП «Дошкільна освіта» споріднених кафедр. У рамках такої співпраці 9 листопада на запрошення завідувачки кафедри дошкільної освіти Криворізького державного педагогічного університету доктора педагогічних наук Олени Ковшар відбулася лекція Лариси ЗАЙЦЕВОЇ – доктора педагогічних наук, професора, наукового кореспондента лабораторії дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України.

У рамках курсу «Теорія і методика формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку» Лариса Іванівна прочитала лекцію на тему: «Формування у дітей дошкільного віку уявлень про величину предметів та вимірювання». На занятті було розкрито: поняття про величину предметів, основні якості величини, особливості сприйняття величини предметів дітьми дошкільного віку. Практична частина заняття була присвячена вправлянню майбутніми вихователями у вимірюванні різних величин за допомогою умовної міри. Оригінальна форма виконання завдання була сприйнята слухачами позитивно і викликала масу яскравих емоцій. Здобувачі відзначили, що лекція була надзвичайно цікавою та важливою з практичної точки зору.

11 листопада на запрошення завідувачки кафедри педагогіки і психології (дошкільної та корекційної) ім. Т. І. Поніманської РДГУ, доктора педагогічних наук, професора Ілони ДИЧКІВСЬКОЇ для здобувачів вищої освіти спеціальності 012 «Дошкільна освіта» гостьову лекцію провела Ірина УЛЮКАЄВА – завідувачка кафедри дошкільної освіти БДПУ, кандидат педагогічних наук, доцент. Тема лекції – «Внесок педагогічних товариств у розвиток дошкільної освіти в Україні (початок ХХ ст.)».

Лекторка розкрила слухачам особливості функціонування Київського товариства народних дитячих садків, Фребелівського педагогічного товариства та проаналізувала зміст і організацію навчання у Фребелівському педагогічному інституті. Ірина Гереєвна звернула увагу майбутніх педагогів на значущі для дошкільної педагогіки персоналії, які були активними учасниками товариств – Н. Д. Лубенець, С. Ф. Русова. Викладач також визначила найбільш важливі заходи, які були проведені Київським Товариством народних дитячих садків. Тематика лекції викликала інтерес у майбутніх вихователів, про що свідчила жвава дискусія, багато запитань лекторці щодо особливостей розвитку дошкільної освіти в Україні.

Ірина Гереєвна є знаним фахівцем, авторкою підручника, за якими вивчають історію дошкільної педагогіки. По закінченню заняття Ірина Гереєвна висловила сподівання, що ця книга стане для майбутніх педагогів не тільки джерелом важливих знань, але й натхненням, розумінням важливості вивчення педагогічної спадщини для виховання дітей. Незважаючи на онлайн-формат, заняття пройшло в теплій атмосфері активного спілкування з викладачем.

Висловлюємо щиру подяку колегам за теплий прийом та надану можливість провести гостьові лекції!

 

 

 Юлія СЕМЕНЯКО

к..пед.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Вітаємо з присудженням наукового ступеня!!

Рішенням Атестаційної колегії МОН України від 24.09.2020 року старшому викладачу кафедри дошкільної освіти Лесі Вікторівні Мороз-Рекотовій присуджено науковий ступінь кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти.

Щиро вітаємо Лесю Вікторівну та її наукового керівника – доктора педагогічних наук, професора Ларису Іванівну Казанцеву.

Бажаємо натхнення, невичерпної наснаги та нових вагомих здобутків! Пишаємося Вами!

колектив кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Оn-line зустріч з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля

 

27 вересня 2020 року відбулася оn-line зустріч з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля. Організатор заходу – Громадська організація «Академія розвитку особистості» та Центр авторських методик та модерних практик кафедри дошкільної освіти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

У центрі уваги цьогорічних сходин було висвітлення життя, діяльності, творчого й наукового доробку людей, які причетні до розвитку українського дошкілля. Ведуча заходу – професор Катерина Леонідівна Крутій запросила на зустріч відомих та високоповажних педагогів з усіх куточків України. Почесною гостею від Бердянського державного педагогічного університету була завідувач кафедри дошкільної освіти, доцент – Ірина Гереєвна Улюкаєва.

Присутні на творчій зустрічі колеги-однодумці поринули у мандрівку спогадів про Вчителів, наставників, яким завдячують своїм професійним становленням.

Першими слова привітань з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля лунали з вуст академіка Алли Михайлівни Богуш, професора Наталі Василівни Гавриш. Далі естафету виступів підхопили педагоги Донеччини і Полісся, Закарпатського краю і Поділля.

«Професор Володимир Пилипович Котляр – знакова постать у царині естетичного виховання», – представила свого Вчителя Ірина Улюкаєва. Її щира розповідь, була пронизана непідробною любов’ю і пошаною до свого наставника, дала змогу всім присутнім глибше пізнати особистість Володимира Пилиповича, оцінити його наукові здобутки й талант. За словами Ірини Гереєвни професор Котляр є «атлантом, патріотом професії», якій присвятив 60 років життя! Завдяки численним працям та авторській методиці саме з іменем Володимира Котляра значною мірою асоціюється тепер наукова школа з проблем естетичного виховання дітей дошкільного віку.

Ірина Улюкаєва відзначила багатогранність особистості Володимира Пилиповича і його неповторну здатність через естетичне, мистецьке і наукове сприйняття довколишньості постійно шукати красу світу і помножувати у ньому добро. Вона наголосила, що багаторічна віддана праця ювіляра-дошкільника є унікальним прикладом натхненного служіння обраній справі.

Загалом зустріч проходила в легкій і невимушеній атмосфері, сповнена дружніми жартами та спогадами. По закінченню заходу Ірина Улюкаєва зазначила, що могутня підтримка та єдність колег-однодумців не тільки залишила неймовірний позитивний заряд бадьорості, теплоти, душевного піднесення, але й має великий потенціал дошкільної спільноти, спроможний змінювати світ Дитинства на краще.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Українська вишиванка – модний тренд майбутніх вихователів!

 

21 травня 2020 року здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з задоволенням долучилися до свята Вишиванки. Факультет замайорів різнобарвними візерунками української вишивки.

Красива вишита українська сорочка з льону з давніх-давен вважається символом здоров’я та краси, щасливої долі й родової пам’яті, любові та святковості; оберіг і захист відзлого ока і слова. Елементи української вишивки все частіше використовуються в дизайні одягу.

Так, зі студентами 301, 401, 402 та 203 груп доцентом кафедри дошкільної освіти Тетяною ЄСЬКОВОЮ було проведено онлайн майстер-клас з виготовлення вишиванки-орігамі, на якому всі учасники з паперу змогли виготовити листівки, які оздобили українськими орнаментами. Майбутні вихователі вклали частинку своєї душі та творчість у кожен виріб, тому вони вийшли цікавими та оригінальними. Свою креативність і професійні навички у створенні таких необхідних сьогодні масок виявили і студенти 1 курсу заочної форми навчання, які прикрасили свої роботи яскравими вишивками та аплікацією. Дійсно, українська вишивка  сьогодні – й модний сучасний стильний look!

Куратор академічної групи 102 спеціальності Дошкільна освіта старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО провела бесіду зі здобувачами на тему «Шануймо свої традиції» та змотивувала долучитися до фото марафону всіх членів родини.

Вишита сорочка – це вже давно не музейний експонат. Це частина стильного та сучасного образу, від класичного до повсякденного. Українська вишита сорочка пройшла довгий та часом нелегкий шлях до наших днів. Наші предки залишили нам у спадок величезний скарб. І ми зобов’язані не тільки не втратити цей скарб, а й примножити його та передати у спадок нашим нащадкам.

Є вишиванка? Тоді долучайтесь до фото марафону #ФДССО_у_вишиванках!

 

 

За матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


Самоосвіта кафедри дошкільної освіти

Карантин – це сприятливий час для самоосвіти. Викладачі кафедри дошкільної освіти підвищують фахову компетентність, власний професійний рівень для подальшого надання освітніх послуг здобувачам вищої освіти відповідно до цілей та завдань навчальних дисциплін факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти робить усе можливе, щоб навчання студентів ФДССО було якісним та високопрофесійним. З цією метою вони є активними учасниками вебінарів, відеоконференцій, онлайн-майстерень, що пропонуються на платформах «На Урок», «Всеосвіта», «Prometheus» та інші.

Наразі, доцент Надія КОТ та старший викладач Олена ТЕЛЬЧАРОВА розширюючи власні знання щодо вже відомих способів  e-learning та електронних ресурсів, які можливо застосувати в освітньому процесі, стали учасниками вебінару «Сервіс ZOOM  у дистанційному освітньому процесі: алгоритм роботи».

За період карантину старший викладач Юлія СЕМЕНЯКО успішно закінчила курс «Домедична допомога». Викладач отримала знання про поведінку педагога в разі непередбачуваної ситуації, способи допомоги дитині або дорослому. У рамках вивчення дисципліни «Фізичне виховання дітей раннього віку» майбутнім вихователям важливо розуміти, що безпека для дитини – один із головних принципів  роботи. Для того, щоб організувати безпечне освітнє середовище, вихователь має володіти певними навичками. Одна з них – навичка домедичної допомоги.

Окрім того, Юлія Семеняко взяла участь у вебінарі «Інструменти для вирішення конфліктів: важливі навички для освітян». Інформація про психологічні  особливості поведінки в конфлікті, потенційні можливості конфлікта, інструменти медіації – стане у нагоді під час вивчення дисциплін «Педагогіка дошкільна», «Управління в системі дошкільної освіти», «Педагогічна творчість». Здобувачі спеціальності 012 Дошкільна освіта навчаться шукати та знаходити кроки до порозуміння; розробляти алгоритм ефективного діалогу; застосовувати дієві інструменти медіації; ефективно комунікувати та взаємодіяти з іншими.

Участь Юлії СЕМЕНЯКО у науково-практичній студії «Методичні засади застосування інноваційних технологій навчання в закладах освіти» доцільна для наповнення змістових модулів дисципліни «Сучасні освітньо-ігрові технології в ЗДО». Здобувачі спеціальності 012 дізнаються про особливості інноваційних методів навчання (веб-серфінг, діамант цінностей, кінокоучінг, критерійний покер та ін.), перспективи впровадження дуальної форми навчання, сучасні підходи до навчання дітей поколінь «Альфа» та «Z».

З метою осучаснення змісту дисципліни «Комп’ютерні технології в роботі з дітьми», а саме змістового модуля «Критичне мислення педагога» Юлія СЕМЕНЯКО була учасником педагогічної майстерні з теми «Запитання на занятті: як, навіщо і до кого» за програмою «Інноваційні підходи у сучасній освіті». Отримана інформація сприятиме удосконалено медіакомпетентності майбутніх вихователів. Зокрема, здобувачі навчаться:

– проєктувати і розробляти методики опитування дітей як інструменту розвитку критичного мислення;

– конструювати системи запитань різних типів для реалізації завдань різних етапів пізнавальної діяльності вихованців;

– добирати доцільні методики опитування для розвитку критичного мислення з урахуванням особливостей аудиторії;

– реалізовувати доцільні методи й форми опитування та забезпечення взаємодії під час освітнього процесу, в тому числі зворотного зв’язку та рефлексії під час виконання дітьми завдань із розвитку критичного мислення.

Отже, одне з завдань викладачів у період карантину, використовуючи платформи дистанційної освіти організувати самоосвіту так, щоб отримані знання ефективно впроваджувати в свої навчальні дисципліни.

Карантин ‒ це не канікули, а гарна можливість вивчити щось нове!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Вперед до першоджерел! Збираймо достиглі «дари Фрідріха Фребеля»!

Світова педагогічна спільнота святкує дві визначні дати: день народження ідеолога дошкільної освіти Фрідріха Фребеля та 180 років з моменту відкриття першого дитячого садка. Педагогічну спадщину метрів Фрідріха Фребеля, Марії Монтессорі, Рудольфа Штайнера було розглянуто на семінарському занятті у формі онлайн-конференції, яка була проведена на платформі Zoom доцентом кафедри дошкільної освіти Аллою ОМЕЛЯНЕНКО зі здобувачами вищої освіти  401, 402 груп спеціальності 012 Дошкільна освіта.

Викладач запросила майбутніх «садівниць дитячого садка» до висвітлення ренесансу історичних поглядів педагогів минулого в умовах перенасиченої цифрової сучасності, що залишає свої сліди в профілях, інстаграм-каналах, на які підписані навіть діти дошкільного віку. На вимушеному карантині студенти з вдячністю зазначають, що мають нагоду прискіпливо, ретельно тлумачити погляди педагогів з першоджерел у хрестоматії, яку впорядковано завідувачкою кафедри дошкільної освіти доцентом Іриною УЛЮКАЄВОЮ.

Під час дискусії найпереконливіше студенти обстоювали погляди щодо технології саморозвитку дитини, підготовленого середовища в спадщині Марії Монтессорі, Рудольфа Штайнера в сучасних закладах дошкільної освіти. Також на семінарі були презентовані студентками Юлією Шебедою. Анастасією Слинько портфоліо, в яких зібрані практичні здобутки з дисципліни “Інноваційні технології в дошкільній освіті”. Ну і, звичайно, як будь-який день народження не обійшлося без ігор. Студентам була запропонована дидактична гра «Кому належить цей предмет?», серед яких були: млинок, столик, спіраль, куб, кулька, флейта.

Символічно, що у майбутніх виховательок на наступному тижні починається виробника практика, до цього з’ясували історичні аспекти, порівняли з сучасними інноваційними технологіями і тепер мають можливість використовувати варіанти осучаснених методик дошкільної освіти.

Все точно за Фрідріхом Фребелем: минуле, сьогодення і майбутнє – це триєдина сутність часу.

Алла ОМЕЛЯНЕНКО

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Професійна комунікація з майбутніми роботодавцями

Теоретичні та методичні основи, якими оволодівають здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта під час навчання в університеті потребують практичного відпрацювання. Для цього майбутні вихователі проходять виробничу практику, де мають можливість в умовах реального освітнього процесу «відшліфовувати» свої професійні вміння. По закінченню навчання кожного очікує процес працевлаштування. Сьогодні до фахівця дошкільної освіти висувають чіткі й конкретні вимоги. Щоб зорієнтувати майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах ринку праці, потреби до конкурентоспроможності, асистент кафедри дошкільної освіти  Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА провела практичне заняття зі здобувачами вищої освіти 401 групи з теми «Професійна комунікація як показник компетентності» за участі гостей – вихователя-методиста ЗДО №28 «Малятко» Олени Борзенкової та завідувачки дитячого садка НВК «Капітошка» Ірини Євстаф’євої.

В ході заняття у форматі Zoom-конференції, відбулося моделювання співбесіди молодих фахівців з потенційними роботодавцями. Здобувачки озвучували свої самопрезентації, а гості здійснювали аргументований вибір. Моделювання співбесіди, як і за реальних обставин, передбачало відповіді «претенденток на вакантну посаду» на запитання «роботодавців». У ході живої бесіди вихователя-методиста ЗДО № 28 «Малятко» Олену Борзенкову цікавило, чому здобувачки обрали цю професію, що сподобалося, і що ні під час практики, що вони хочуть привнести в освітній процес ЗДО, що запозичили у педагогів-практиків, яким чином будуть вирішувати конфліктні ситуації з батьками тощо. Завідувачка дитячого садка НВК «Капітошка» Ірина Євстаф’єва цікавилася тим, якому віковому періоду надають перевагу, з чого почнуть діяльність в конкретній групі, чи використовують інтернет-технології у роботі, як будуть готувати дітей до навчання в умовах НУШ, чому надають переваг: традиційним заняттям чи інтеграції тощо.

Діалог виявився не просто змістовним, він спонукав до продовження. Здобувачки-дошкільники ставили запитання, а гості відповідали. Всі учасники зазначили ефективність такого формату взаємодії, й висловили сподівання поспілкуватися наживо. На завершення здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта отримали запрошення на роботу по закінченню навчання в університеті.

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора


 

ШИРОКІ ОНЛАЙН МОЖЛИВОСТІ ПРОФЕСОРСЬКОЇ ШКОЛИ

Кафедра дошкільної освіти вкотре доводить, що інноваційність – важлива ознака сучасної освіти. Неочікуваний режим дистанційного навчання не став викликом для викладачів. Адже весь професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти у доволі стислі терміни трансформував 100 % освітніх курсів у новий  незвичний формат.

Безумовно, особливого впливу зазнали зовнішні оффлайн зустрічі з вихованцями закладів дошкільної освіти та воркшопи з батьками і колегами. Такі події, звичайно, максимально скоротились. Але, поєднавши професіоналізм та любов до дітей, доктор педагогічних наук, професор кафедри дошкільної освіти Лариса ЗАЙЦЕВА знайшла оптимальне вирішення зі склавшоїся ситуації – організувала авторську школу «Розвивальна математика».

«Розвивальна математика» – сучасний проект, в якому реалізується нова технологія формування математичної компетентності дітей дошкільного віку.

Авторська школа професора Лариси Зайцевої має широкі можливості: вдосконалює освітню практику підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта, забезпечує соціальну затребуваність в онлайн платформі для висвітлення кращого педагогічного досвіду для освітян з усієї України, виступає методичним порадником для працівників закладів дошкільної освіти, сприяє розширенню та поглибленню творчих контактів, обміну досвідом та науковими матеріалами з науково-педагогічними працівниками.

Для якісної підготовки майбутніх фахівців дошкільної освіти під час практичних занять з дисципліни «Теорія і методика формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку» здобувачі вищої освіти працюють у прикладному форматі. Незвичайні інтерактивні форми подання викладачем навчального матеріалу, використання ним різноманітних пізнавально-практичних питань і завдань, вирішення яких вимагає від здобувачів активної пошукової діяльності, сприяють підтримці їхньої оптимальної мотивації до використання свого навчально-творчого потенціалу, прояву розумової самостійності та ініціативності.

На сучасному етапі вже неактуальним стають прості формальні знання та уміння відтворення вивченого на репродуктивному рівні. Відтак, онлайн-заняття з дітьми є неоціненною практикою для придбання та вдосконалення методичних навичок здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з проведення занять з математики, уміння будувати діалог з дитиною, підтримувати їхній інтерес до завдань.

Сьогоднішні вихователі закладів дошкільної освіти мають швидко адаптуватися в «карантинних» умовах, мати стійку мотивацію до самоосвіти та саморозвитку. З метою ознайомлення педагогічних колективів із інноваційним освітнім інструментарієм, підвищення їх професійно-кваліфікаційної майстерності, доповнення новими формами педагогічної діяльності і новими видами методичних знань професор Лариса ЗАЙЦЕВА систематично проводить онлайн-семінари.

Тематика семінарів передбачає розгляд актуальних питань організації занять з математики:

✅Чи залишається заняття основною формою навчання дітей дошкільного віку?

✅Яким має бути середовище на занятті?

✅Чи доцільно проводити заняття на килимі та рухливі заняття з математики?

✅У чому особливість розумового заняття?

✅У чому перевага занять за столами?

Учасниками семінару є не тільки педагоги, але й батьки дітей дошкільного віку. Всі уважно слухають та занотовують виступ професора, з цікавістю переглядають відео-заняття за сучасною навчальною технологією, діляться власним досвідом, обговорюють переваги використання авторських друкованих зошитів. Такі зустрічі здобувачів-вихователів-викладача-батьків і дітей мають позитивну атмосферу та бажання подальшої співпраці.

Слід зазначити, що професор Лариса ЗАЙЦЕВА популяризує та активізує науково-дослідницьку діяльність на державному рівні, оскільки вона є старшим науковим співробітником лабораторії дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України, науковим кореспондентом Національного центру «Мала академія наук України». Тож, Лариса Іванівна проводить вебінари з актуальних питань дошкільної освіти та виховання, зокрема: «Використання активних методів у навчанні дітей дошкільного віку математики», під час якого розкриває особливості використання моделей в ознайомленні з кількістю, формою, простором та часом. Вебінар на тему «Світ у вимірі математики» Лариса ЗАЙЦЕВА присвятила розкриттю особливостей інтегрованого підходу. Вона на конкретних прикладах показала як математика розкриває таємниці навколишніх об’єктів природного та предметного довкілля, представила цікаві завдання, у яких математика характеризує одну з невідомих сторін звичайних предметів, що оточують дитину.

Маючи великий досвід методичної роботи у вихованні дітей дошкільного віку, підготовці сучасних фахівців дошкільної освіти професор Лариса ЗАЙЦЕВА вдало здійснює компетентнісно орієнтований підхід у викладацькій діяльності.

Онлайн-семінари тривають! Для участі реєструйтеся на сайті https://zayceva.com.ua/

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Книга як стиль життя

Здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта  не тільки розумні, а й дуже креативні, що, безумовно, є запорукою успішності майбутніх вихователів. З метою підвищення якості підготовки кваліфікованих фахівців, створення умов для їх творчого зростання старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО запропонувала майбутнім педагогам різноманітні завдання до Всесвітнього дня книги, який  щорічно відзначається 23 квітня у 190 країнах світу.

У рамках вивчення дисциплін «Педагогічна творчість» та «Сучасні освітньо-ігрові технології у закладах дошкільної освіти» здобувачі груп 301 ДО та 402 ДО створили низку презентацій, в яких пропагують книгу та переваги читання, як-от: «Як пройти в бібліотеку», «З книгою – у майбутнє».

Цікавими формами на підтримку читання та підвищення статусу книги були: фотоконкурс «Фотографія з улюбленою книгою», онлайн дискусія «Молодь і книга: залишилися точки дотику?», фотореклама «Читаємо з розумом», опитування в Google формах «Фільм чи книга?», есе на тему «Освідчення в коханні улюбленому письменнику».

Креативність майбутніх вихователів проявилась і при створенні «книжкової реклами» – буктрейлерів. Роботу подібного типу здобувачі робили вперше. Книги обирали на власний розсуд.

Незвичайною родзинкою серед заходів було приєднання здобувачів-дошкільників до прямих ефірів «Казка на ніч» телезірки Олі Полякової. Майбутні вихователі впевнені, що читання і слухання казки у прямому ефірі розвиває дитячу уяву, а якщо це робити разом із дітьми, то це ще й зближує.

Ажіотаж серед студентів та викладачів спеціальності 012 Дошкільна освіта викликав флешмоб зі слоганом «У комп’ютері – новини, в книзі життя». Про це свідчать числені яскраві фотографії із залученням членів родини, а також вихованців, з якими здобувачі познайомилися під час практики.

Викладачка переконана, що потрібно залучати багато різних цікавих і неординарних методик, своїм прикладом показуючи, що читати модно та цікаво.

Кафедра дошкільної освіти безмежно радіє творчому розвиткові майбутніх вихователів та сприяє поєднанню теорії із практикою в засвоєнні навчальних курсів.

Кафедра дошкільної освіти читає з великим задоволенням! Читаємо самі і Вам радимо!

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, стари викладач кафедри дошкільної освіти

світлини  з архіву кафедри

 


 

СУЧАСНІ ЗАСОБИ ОПАНУВАННЯ ДИСЦИПЛІН

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти,  в умовах карантину, продовжує активно працювати в дистанційному форматі. Викладачі кафедри дошкільної освіти пропонують здобувачам вищої освіти різні можливості повного та якісного дистанційного опанування навчальних курсів: платформу MOODLE, електронну пошту, соціальні мережі, месенджери Viber, WhatsApp, Telegram тощо.

Звичайно, виникає багато питань і, зрозуміло, що дистанційне навчання – це тільки альтернатива, яка у повній мірі не може замінити класичну форму навчання, але, відповідно до інноваційної освітньої парадигми поняття «навчити» означає «навчити навчатися», самостійно здобувати, аналізувати, інтерпретувати інформацію, прагнути до постійного вдосконалення, саморозвитку, самореалізації. Саме це викладачі та студенти спеціальності 012 Дошкільна освіта й роблять сьогодні – навчаються навчатися дистанційно.

Самостійна робота здобувачів вищої освіти в умовах карантину покликана навчити молодь опрацьовувати необхідні джерела, виконувати практичні та індивідуальні завдання, чітко формулювати свої думки й, головне, відповідально ставитися до навчання.

Викладачі не тільки надають різноманітні навчальні матеріали для самостійного опрацювання (лекції, завдання для практичних занять, контролю та самоконтролю, навчальні програми з переліками питань та списками літератури, електронні підручники й посібники, методичні рекомендації),

Так, у рамках вивчення дисципліни «Професійно-комунікативна культура вихователя ЗДО» з теми «Емпатійний складник професійно-комунікативної культури вихователя закладу дошкільної освіти» асистент кафедри дошкільної освіти Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА провела практичне заняття в онлайн-форматі на платформі Zoom. Учасниками були здобувачі вищої освіти 401 групи спеціальності 012 Дошкільна освіта ФДССО. На цьому занятті, як і на попередньому, здобувачі опановували метод ненасильницького спілкування М. Розенберга, вирішуючи завдання-ситуації професійного спілкування. Деякі з них потребували вдумливості, а деякі – всміхали. Так чи інакше – учасники цього заняття стали на 8 кроків ближче до мети!

Асистент Наталя ГРИГОР’ЄВА проводить індивідуальні консультації зі здобувачами з дисципліни «Педагогіка раннього дитинства», з метою уточнення методичних настанов щодо виконання різних видів роботи. Повне методичне забезпечення курсу створено на платформі Google Classroom. У Classroom зручно працювати і викладачеві і студентам, оскільки сервіс забезпечує користувачів універсальним робочим апаратом, має зручний, інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс і можливості, необхідні учасникам освітнього процесу (дозволяє оцінювати роботи здобувачів за встановленими заздалегідь критеріями, дає можливість коментувати завдання та «підглядати» за роботою одногрупників).

Тож, продовжуємо працювати в онлайн-форматі та відповідально створювати віртуальний навчальний простір із використанням сучасних цифрових технологій!

Юлія СЕМЕНЯКО

старший викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

 


 

Краса Великодня!

Незважаючи на карантин продовжується активний освітній процес  на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти за допомогою технологій дистанційного навчання.

Незвичайні умови навчання не стали перешкодою для дотримання хороших звичаїв світлого свята – Великодня здобувачами вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта. Вже традиційно доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА у рамках вивчення дисципліни «Художня праця та основи дизайну» напередодні Великодня навчає майбутніх вихователів мистецтву створення писанок, крашанок та витинанок. Цьогоріч воркшоп відбувся в онлайн-форматі.

На початку віртуальної зустрічі викладач узагальнила знання здобувачів про писанки та витинанки як твори декоративно-прикладного мистецтва; розказала про символіку великодніх яєць та їх регіональні особливості, продемонструвала кращі зразки розпису. Педагог зауважила, що через магію писання писанок можна передавати свої глибокі почуття, переживання, настрої, створити оберіг для близьких людей.

   Після ознайомлення з різними техніками виготовлення великодніх виробів кожен створював власний витвір мистецтва під керівництвом Тетяни Леонідівни. Дівчата мали можливість обрати цікаві орнаменти для великоднього яйця, проконсультуватися з педагогом щодо добору фарб чи візерунків тощо. Попри те, що нині в магазині можна придбати різні наліпки чи малюнки для великодніх яєць, все ж таки самостійно розфарбована писанка в рази краща. Тим паче, відроджувати українські традиції модно!

«Кожен виріб відображає індивідуальний внутрішній світ того, хто його створив. Немає двох однакових писанок чи крашанок. Кожна з них різна, кожна з них розповідає про свого автора», – зазначала під час он-лайн зустрічі Тетяна ЄСЬКОВА.

На завершення воркшопу Тетяна ЄСЬКОВА закликала всіх учасників поширювати фото своїх творінь у соціальних мережах, адже писанка – це не лише оберіг, але й символ вдячності своїм ближнім, і роблять її для того, аби ділитися, дарувати.

Проведення таких занять не тільки сприяє вихованню у здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта  поваги до традицій і звичаїв свого народу, а й прищеплює любов до народного мистецтва (писанкарства); виховує у майбутніх вихователів естетичний та художній смак.

Пропонуємо для перегляду індивідуальні роботи здобувачів вищої освіти груп 401 ДО та 402 ДО – весняні витинанки та барвисті деревця, оригінальні писанки, яскраво демонструють майстерність кожного студента.

Нехай святковий настрій, яскраві емоції та радість рідних серцю людей буде завжди з Вами! Нехай це величне свято наповнить Ваші серця світлими почуттями віри, надії та любові!

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Вітаємо переможця Всеукраїнського творчого конкурсу для студентської молоді «Здорова дитина – здорова нація»!

Цього року Міністерство освіти і науки України започаткувало Всеукраїнський творчий конкурс для студентської молоді «Здорова дитина – здорова нація», метою якого було залучення студентської молоді до активної науково-дослідної та творчої діяльності, розширення контактів студентства, підвищення рівня їхньої компетентності щодо сучасних технологій здоров’язбереження, пошуку нових засобів, форм і методів формування у дітей здоров’язбережувальної компетентності.

У конкурсі брали участь студенти, які здобувають вищу освіту за освітнім ступенем бакалавр, магістр таких спеціальностей:

  • 012 Дошкільна освіта;
  • 013 Початкова освіта;
  • 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями);
  • 015 Професійна освіта (за спеціалізаціями);
  • 016 Спеціальна освіта;
  • 017 Фізична культура і спорт.

03 квітня 2020 року на базі Глухівського національного педагогічного університету ім. Олександра Довженка відбулась підсумкова онлайн-конференція конкурсу, де результати свого наукового пошуку з проблеми створення здоров’язбережувального середовища в групах раннього віку в період адаптації дитини до умов дошкільного закладу представила магістрантка спеціальності Дошкільна освіта Валерія УЗУНОВА (керівник – доцент кафедри дошкільної освіти Надія КОТ).

Журі конкурсу високо оцінило науковий доробок Валерії УЗУНОВОЇ та нагородило її дипломом ІІ ступеня.

Вітаємо переможця та керівника, бажаємо їм подальших наукових і творчих досягнень!


 

Яскраві барви Дня Святого Валентина

 

День Святого Валентина здобувачі вищої освіти Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти провели яскраво, різнобічно та захоплююче. Святково прикрашений валентинками хол факультету задавав усім піднесеного настрою. Студенти спеціальності «Дошкільна освіта» зробили яскраву фотозону «LOVE IS…» та креативно-романтичні композиції, а ще – кожен охочий міг зробити фото з янголятком та купідоном.

Окрім святкових світлин та обіймів із симпатичними амурчиками всі бажаючі могли витягнути валентинку чи листа-привітання зі «Скрині кохання та побажань». Студенти активно вітали один одного, а також висловлювали щиру прихильність улюбленим викладачам.

Цього дня на факультеті панувала весела та дружня атмосфера й молодь залишилася задоволеною участю у святкуванні Дня Святого Валентина.

Кафедра дошкільної освіти вітає всіх зі святом! Кохання – це велика сила, яка рухає світом. Кохайте і будьте коханими! Нехай закоханість надихає Вас творити шедеври та великі відкриття!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Майстер-клас «Новорічна іграшка своїми руками»

 

Сьогодні на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  було проведено майстер-клас «Новорічна іграшка своїми руками» для вихователів закладів дошкільної освіти міста Бердянська. Мета майстер-класу: навчити педагогів виготовляти іграшки-саморобки, які можна використовувати в освітній роботі з дітьми. Особливістю цього заходу було навчання педагогів виготовленню м’яких іграшок з фетру та надання їм привабливості за допомогою інших матеріалів: ґудзиків, намистинок, мережива тощо.

Використовувати такі іграшки можна в сюжетно-рольових, дидактичних іграх, як роздавальний матеріал на заняттях, як новорічні прикраси для ялинки та подарунки. Участь у  таких майстер-класах є дуже корисною для фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість поєднати свої теоретичні знання з практичною діяльністю, розкрити свої творчі здібності, навчитись створювати гарні речі своїми руками і вдосконалити свої фахові компетентності.

Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова.

 

Тетяна ЄСЬКОВА

к.п.н, доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

ЕКСКУРСІЯ НА ВИСТАВКУ«РАДЯНСЬКИЙ ДАВИД» ДО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ І. БРОДСЬКОГО

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість відвідати дивовижну виставку у Художньому музеї ім. І. Бродського «Радянський Давид». На виставці були представлені 30 робіт І. Бродського, частина з яких зберігається у фондах Одеського художнього музею і була показана в Бердянську вперше. Яскравим доповненням виставки стала лекція куратора виставки «Радянський Давид» Кирила Липатова «Ісаак Бродський, як прокламатор тоталітарної політики стосовно мистецтва».

Споглядаючи представлені на виставці експонати, які дали можливість дізнатися більше про мистецтво радянського періоду нашої держави і викликали зацікавленість, глядачі мали можливість поглибити свої знання з історії. «Радянський Давид» показав своїм глядачам, яким чином художник може стати ключовим елементом пропаганди, формувати суспільство та змінювати цілі країни. Проект «Мистецтво в авангарді суспільних змін» реалізується в рамках Проекту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Відвідування виставки сприяло розвитку художньо-естетичних компетентностей майбутніх фахівців дошкільної освіти.

 

Тетяна ЄСЬКОВА

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

Відкрита лекція з дисципліни «Дошкільна лінгводидактика, культура мовлення та виразне читання»

 

29 листопада 2019 р. кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Алла Омеляненко провела відкрите лекційне заняття в академічних групах 202 ДО, 203 ДО з дисципліни ««Дошкільна лінгводидактика, культура мовлення та виразне читання».

Лекційне заняття проведено відповідно до тематичного плану робочої і навчальної програм дисципліни. Структура побудови лекції відповідає вимогам вищої школи. Викладач звернула увагу присутніх на актуальність вивчення означеної теми, визначила основну літературу та план заняття.

Лектор активно залучала здобувачів вищої освіти до діалогу, ставила запитання (уточнюючі, проблемні, навідні) під час обговорення методів розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного віку. Лекцію супроводжував влучно підібраний різноманітний наочний матеріал: презентація, відео, плакати, іграшки, схеми малюнки тощо. Це дозволило лекторові застосовувати прийоми розповіді, показу, характеристики, пояснення, коментування і зберегти стійку увагу слухачів протягом всього заняття.

На лекції були присутні викладачі кафедри дошкільної освіти к. п. н., доцент Тетяна Єськова, к. п. н., старший викладач Юлія Семеняко, асистенти Леся Мороз-Рекотова та Наталя Григор’єва. Присутні відмітили високу професійну майстерність Алли Омеляненко, її неповторний стиль викладання, застосування широкого спектру інтерактивних прийомів взаємодії з аудиторією, культуру мовлення, вміння підтримувати дисципліну в аудиторії, надання теоретичного базису для практичного вправляння й формування необхідних професійних компетенцій тощо.

Доцент Алла Омеляненко продемонструвала особливу організацію взаємодії студентів і викладача, яка носить назву «ділового спілкування», або дидактичного спілкування викладача і студентів, яке було детерміноване метою, змістом, методами і формами роботи.

Слід відзначити, як найголовнішу, особливість прочитаної лекції, її практично-орієнтовану, тобто компетентнісну основу змісту.

Загалом заняття було проведене на високому науково-педагогічному рівні й одержало схвальні відгуки.

 

Юлія Семеняко

к. п. н., старший викладач кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри

 


 

Воркшоп – активна форма професійного зростання

 

30 листопада 2019 року викладачі кафедри дошкільної освіти ФДССО Ірина Улюкаєва (к.п.н., доцент), Юлія Семеняко (к.п.н., ст.викладач) та Леся Мороз-Рекотова (асистент) взяли участь в авторському вокршопі «Вільна освітня діяльність дошкільників як сучасний тренд зарубіжної педагогіки, або що варто запроваджувати в Україні?». Спікером навчального семінару виступила Катерина Крутій, доктор педагогічних наук, професор кафедри дошкільної та початкової освіти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Захід об’єднав понад 70 педагогів із різних куточків країни, які зібралися у м. Запоріжжя.

Професор К. Крутій акцентувала увагу учасників на питаннях перспектив розвитку дошкільної освіти на засадах ідей та положень педагогіки італійського педагога Марії Монтессорі. Відтак, актуальним завданням закладів дошкільної освіти сьогодні є спонукання дитини до гармонійного всебічного саморозвитку, що відбувається у спеціально створеному педагогом середовищі, у якому дитина займає провідну роль, а вихователь лише допомагає їй у цьому.

За 6 годин інтенсивної роботи фахівці дошкільної освіти отримали чималу кількість інформації. По-перше, розглянули китайську освітню практику «ANJI PLAY», проект Естонії «Читацьке гніздо» (Буккроссинг); ознайомилися з технологію «Стіни, стеля та підлога, які говорять» (європейський підхід до освітнього простору), філософією італійської методики Редджіо Еміліа; дізналися про «Педагогіку калабані» (український підхід до здоров’ятворення) та актуальний тренд європейської дошкільної освіти «Лісові школи».

По-друге, у форматі «світового кафе» обговорили особливості вибору культурної освітньої практики, підходу, методики чи технології під конкретні можливості закладу освіти.

По-третє, учасники вчилися використовувати трендові форми та методи роботи в груповій роботі під час воркшопу. У ході активної взаємодії визначали можливі ризики, що можуть виникати в процесі впровадження закордонних освітніх технологій, а також шукали причину їх появи та можливі шляхи уникнення.

Воркшоп був насиченим та живим, що не могло не викликати захват. Викладачі кафедри дошкільної освіти поділитися досвідом своєї роботи і переконалися, що доцільна інтеграція вітчизняних та зарубіжних технологій дошкільної освіти сприятиме формуванню життєвих компетентностей дитини, які стануть фундаментом для формування творчої самостійної особистості.

По завершенню воркшопу всі учасники отримали сертифікати про навчання та практичні кейси матеріалів.

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 

 


ПЕРША ПРАКТИКА МАЙБУТНІХ ВИХОВАТЕЛІВ

 

В організації освітнього процесу у закладі вищої освіти суттєвим є забезпечення взаємодії теорії та практики у підготовці майбутніх фахівців дошкільної освіти. Система підготовки фахівців дошкільної освіти у педагогічному університеті є складним процесом, показником результативності якого виступає вміння випускників самостійно розв’язувати складні професійні завдання, засвоювати інноваційні технології, приймати нестандартні рішення у освітньому процесі в закладі дошкільної освіти.

Педагогічна практика в закладі дошкільної освіти є важливою ланкою у системі вищої педагогічної освіти, вона збагачує та доповнює теоретичну підготовку здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Дошкільна освіта та практична психологія», «Дошкільна освіта та логопедія» Спеціальності 012 «Дошкільна освіта» слугує серйозною перевіркою готовності до педагогічної діяльності.

З педагогічної практики повернулися здобувачі 3 курсу 301 групи спеціальності «Дошкільна освіта». Це була їхня перша зустріч з дітьми раннього віку, яка була цікавою та хвилюючою. Користуючись набутими знаннями, майбутні вихователі показали свою компетентність у різних видах роботи: самостійно складали календарні та перспективні плани освітньої роботи; організовували і проводили всі режимні процеси з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей; розробляли конспекти занять та розважальних заходів і проводили їх з дітьми. З ентузіазмом та творчим натхненням вони брали участь у підготовці та проведенні у ЗДО «Осінніх свят».

Про свої враження та досягнення здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти розказали на звітній конференції. У презентаціях та фотозвітах вони показали найкращі моменти своєї діяльності, поділилися здобутками та зазначили, що практика з дітьми відкрила для них можливість пізнати краще педагогічну діяльність та зрозуміти, що вони зробили правильний вибір щодо своєї майбутньої професії. А від роботи з дітьми отримали багато позитивних емоцій, вражень та захоплення від їх діяльності.

Практика дала можливість відчути себе справжніми вихователями.

Успіхів нашим майбутнім вихователям у їх професійній діяльності!

 

Тетяна Єськова

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Місточок у формуванні мовної особистості

З метою підвищення поінформованості педагогів щодо розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку на базі Осипенківського закладу дошкільної освіти «Пролісок» доцентом кафедри дошкільної освіти Бердянського державного педагогічного університету Аллою Омеляненко https://bdpu.org.ua/faculties/fdsso/structure-fdsso/kaf-doshkilna-osvita/composition-kaf-doshkilna-osvita/omelyanenko/  проведено методичне об’єднання.

До змістовного дискусійного обговорення були запрошені вихователі закладів дошкільної освіти та вчителі початкових класів Бердянського району. У ході заходу Алла Омеляненко надала учасникам методичні рекомендації та поради щодо застосування засобів, форм та методів розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. На одностайне переконання науковців і практиків, широкого застосування набуває використання моделей у навчанні дітей складати описи, розповіді та роздуми.

Спікер Алла Омеляненко використовувала активні ігрові ситуації: складання моделі опису за аналогією, відтворення порушеної послідовності елементів моделі серіаційного ряду, створення власних варіантів моделей, створених  за кольором  та геометричними фігурами. Всі учасники методичного об’єднання зазначили єдність та наступність на місточку між теорією та практикою, між закладом дошкільної освіти та початковою школою, які сприятимуть ефективному формуванню мовної особистості дитини дошкільного  та молодшого шкільного віку.

Засідання методичного об′єднання пройшло результативно, було визначено перспективи подальшої плідної співпраці.

 

Алла Омеляненко,

доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО, к.п.н.

 

 

 


Перемога молодих науковців!

12 листопада в Запорізькій обласній державній адміністрації відбулося урочисте нагородження переможців обласного конкурсу для обдарованої молоді в галузі науки.

Голова облдержадміністрації Віталій Туринок взяв участь в урочистій зустрічі, присвяченій нагородженню переможців обласного конкурсу для обдарованої молоді у галузі науки. Вітаючи переможців конкурсу, Віталій Туринок зазначив, що дуже важливо, аби українська молодь розвивалась і тим самим розвивала нашу державу. Він наголосив, що обласний конкурс є саме тією платформою, яка дає можливість нашій молоді випробувати себе в різноманітній діяльності, застосувати на практиці отримані знання, проявити свої здібності, і нарешті, успішно реалізуватися в суспільстві.

За повідомленням Управління молоді, фізичної культури та спорту облдержадміністрації, у цьому році на розсуд конкурсної комісії було подано 130 робіт. Загалом, наукові роботи були подані у 16 номінаціях.

За підсумками засідань конкурсної комісії було визначено переможців.

Радіємо, що переможцем у номінації «Педагогічні та психологічні науки» стала старший викладач кафедри дошкільної освіти ФДССО, кандидат педагогічних наук, Юлія Семеняко.

Бажаємо успішного втілення всіх творчих і наукових задумів, наснаги в професійному зростанні й майбутніх наукових пошуках!

 

Колектив кафедри дошкільної освіти ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 


Екологічний квест як освітня технологія

 

Професійна підготовка педагогів дошкільної освіти, здатних здобувати і творчо застосовувати знання, уміти знаходити конструктивні рішення, вимагає від закладів вищої освіти удосконалення такого виду навчальних занять, як практичні заняття.

Метою проведення практичних занять є не тільки набуття майбутніми вихователями психолого-педагогічних знань, а й вироблення умінь правильно їх застосовувати в конкретних життєвих ситуаціях. Це забезпечить формування ключових компетентностей, необхідних конкурентоспроможному фахівцю для успішної професійної діяльності. Вирішенню цього завдання сприяє впровадження в освітній процес сучасних методів навчання, серед яких вагоме місце займають ігрові навчальні технології, зокрема – квест.

Уже стало гарною традицією в ході вивчення дисципліни «Технологія формування екологічної культури дітей дошкільного віку» проводити Сіті Квест (розважальну гру на місцевості з елементами міського орієнтування, під час якої здобувачі вищої освіти вирішують неординарні інтелектуальні завдання природничо-екологічного змісту).

7 листопада 2019 року, під керівництвом старшого викладача кафедри дошкільної освіти ФДССО Юлії Семеняко, було проведено екологічний квест «Молодь за чисте довкілля». Учасниками були здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності «Дошкільна освіта» 401-402 груп.

Програма квесту передбачала проходження командами, у певній послідовності, 12 станцій, на яких учасникам необхідно було виконати завдання, що стосувались знань рослинного й тваринного світу, екологічного маркування продукції, життєвих звичок у стилі сталого розвитку тощо. Загалом квест був непростий, змусив ворушити звивинами: вирішувати ребуси, анаграми; відгадувати загадки про охорону природи та збереження довкілля чистим; викреслювати зайві слова; шифрувати; збирати екологічні слова; створювати з природних матеріалів фігури; представити стінівку.

Варто відзначити креативність команд у розробці виробів із вторинної сировини (поліетиленових пакетів, паперу, газет, пластикових пляшок).

У результаті проходження квесту вдалося привернути увагу студентів до екологічних проблем довкілля, дбайливого ставлення до природи, сформувати вміння працювати в команді. Такі заходи сприяють професійному спрямуванню студентів та їх розвитку.

Юлія Семеняко зазначила, що проведене у сучасній формі практичне заняття викликало у всіх, як організатора так і учасників, масу позитивних емоцій та велике бажання проводити подібні заходи спілкування з природою й надалі.

 

Юлія Семеняко

старший викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

світлини з архіву кафедри


 

Компетентнісний підхід у практику закладів дошкільної освіти

7 листопада 2019 року асистент кафедри дошкільної освіти Леся Мороз-Рекотова була спікером на методичному об’єднанні вихователів груп молодшого дошкільного віку.

Круглий стіл з обговорення актуальних питань сенсорно-пізнавального розвитку дітей дошкільного віку проходив на базі ЗДО 28 «Малятко» м. Бердянська.

Леся Мороз-Рекотова провела зі слухачами декілька сенсорно-пізнавальних ігор, які передбачали унаочнення дефініцій «компетенція» та «компетентність». Свій інтерактив вона розпочала з давньої української загадки, відгадка якої потребувала від присутніх компетентності з народознавства, й у процесі колективного обговорення відповідь знайшли. Обговорюючи процес пошуку відгадки, присутні зізналися, що ніколи не розглядали процес відгадування під таким кутом.

Далі взаємодія передбачала виконання вправ з включенням якомога більшої кількості перцептивних відчуттів (тактильних, баричних, візуальних тощо). Сенсорно-пізнавальна руханка стала своєрідним поштовхом до виникнення низки запитань, які й обговорювали одразу ж, у процесі руху. На завершення – Леся Мороз-Рекотова запропонувала виконати завдання «Створи фігуру», над яким учасники методичного об’єднання думали доволі довго. Причиною цьому слугувала стереотипізація дій, відмова від пошуку нових шляхів та способів, через що ніхто не помітив підказку у самому завданні. Зрештою, ці стереотипи вдалося подолати у процесі колективного розмірковування над варіантами виконання цього завдання.

Учасники подякували Лесі Мороз-Рекотовій за інтерактив, який спонукав їх до саморозвитку та висловили сподівання на подальшу співпрацю.

 

Леся Мороз-Рекотова,

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


«У тренді новітніх концепцій у дошкіллі»

25 жовтня 2019 року викладачі кафедри дошкільної освіти БДПУ Юлія Семеняко та Леся Мороз-Рекотова взяли участь у ІІ Всеукраїнському науково-практичному семінарі проєкту «Впевнений старт – 2019»  (#VS_Fest-2019), організованому науковою радою НАПН України «Проблеми дошкілля», Інститутом психології імені Г.С.Костюка НАПН України, Інститутом проблем виховання НАПН України та видавництвом «Українська академія дитинства».  Учасників семінару вітали президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, директор Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України Сергій Максименко, начальник відділу дошкільної освіти департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Тамара Панасюк та науковий керівник проєкту Тамара Піроженко.

Викладачі стали активними учасниками майстер-класів від переможців Всеукраїнського конкурсу перспективного педагогічного досвіду впровадження програмно-методичного комплексу «Впевнений старт: старший дошкільний вік» у номінації «Взаємодія педагогічної команди» (заклад дошкільної освіти №1/185 МВС України «Берегиня» Гайдай А.В., Ратушняк Ж.П.), в номінації «В десятку» (Балаклійський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №4, Харківська область, Іванченко Н.М., Дашевська О.М).

Авторські майстер-класи програмно-методичного комплексу для середнього дошкільного віку були сповнені креативу, сучасних засобів навчання та взаємодії. Доктор педагогічних наук, професор Наталія Гавриш, розкрила особливості роботи з технологією фокусного навчання дітей середнього дошкільного віку, кандидат педагогічних наук Оксана Корнєєва демонструвала можливості роботи з online-сервісами для згуртування педагогів-однодумців.  Леся Мороз-Рекотова інструктувала досвічених учасників майстер-класу щодо створення хештегів, рекомендації цікавих інформативних сторінок освітянських online-груп тощо.

Юлія Семеняко брала участь в авторському майстер-класі кандидата педагогічних наук Ольги Безсонової, присвяченого питанням здоровʼязбереження. Учасники проводили експрес-діагностику дотримання здорового способу життя, апробовували ігри-естафети, ігри на розвиток швидкості реакції, добирали способи використання підручних предметів у якості фізкультурного обладнання тощо.

Атмосфера натхненного спілкування з однодумцями та плани на майбутнє – посмак від участі у цьому семінарі!

 

 

Леся Мороз-Рекотова,

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


Дебют першокурсників – яскраве свято талантів та творчих здібностей!

 

Дебют першокурсника – щорічний найяскравіший захід для першокурсників університету, який дає їм можливість показати свої таланти і творчі здібності. Такий довгоочікуваний, він зібрав разом велику дружню родину факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти: дебютантів-першокурсників, студентів ІІ-IV курсів, викладачів, батьків та друзів. У неймовірно теплій атмосфері в цей день гості та учасники події вкотре впевнились у тому, що студенти ФДССО талановиті, здібні, яскраві, мають гарне почуття гумору та з гордістю несуть звання студента-дошкільника.

Розпочалось свято з привітання ведучих та відкриття YouTube-каналу «Першокурсник ФДССО». Запальним танцем старшокурсників було задано шалений настрій заходу в цілому. Кожна група дебютантів постаралася на славу в своєму прагненні якомога яскравіше, повніше, цікавіше представити глядачам ту спеціальність, яку вони обрали.

Новоспечені здобувачі вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта» (102 група) разом із куратором (ст. викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н. Ю. Семеняко) підкорювали публіку запальним танцем, веселими жартами та  сценками, які не тільки розсмішили зал, але й нагадали, що сесія вже не за горами. Оригінальна презентація кожного студента групи не залишила сумнівів – кожен першокурсник – є унікальним, креативним, розумним і талановитим!

Зал активно підтримув дебютантів оплесками та вигуками «Молодці!». Після закінчення заходу завідувачка кафедрою дошкільної освіти кандидат педагогічних наук, доцент Ірина Улюкаєва у своєму привітальному слові підкреслила, що студентське життя не обмежується лише лекціями, практичними заняттями та сесіями, в ньому завжди має бути місце дружбі, творчості та веселим пригодам.

Тижні виснажливих репетицій, роботи над сценарієм і переживання були винагороджено сповна: голова профспілкового комітету, депутат міської ради Віталій Лоли, подарував смачні торти, а заступник декана ФДССО з виховної роботи Надія Кот із задоволенням вручила кожній групі запашну піцу.

Завдячуючи кропіткій роботі викладацького та студентського складів, глядачі отримали безмежну кількість позитивних емоцій, а батьки студентів-першокурсників ще раз пересвідчились у правильності вибору спеціальності своїх дітей. Адже факультет дошкільної, спеціальної та соціальної освіти – це не просто місце, де випускники шкіл отримують професію, це велика родина!

Бажаємо нашим першокурсникам подальшого натхнення, вдосконалення та розвитку своїх талантів!

 

Юлія Семеняко,

старший викладач кафедри дошкільної  освіти ФДССО, к.п.н.

світлини з архіву кафедри

 

 


Ювілейні віншування

 

Днями відзначила свій ювілей Алла Михайлівна Богуш, доктор педагогічних наук, професор, академік, заслужений діяч науки і техніки України, провідний учений у галузі дошкільної освіти України. Створена А. М. Богуш наукова школа відкрила новий етап у розвитку української дошкільної лінгводидактики – етап систематичних експерементальних досліджень, що здійснюються вже понад 25 років за такими напрямами: історичний аспект становлення й розвитку вітчизняної дошкільної лінгводидактики; методика розвитку мовлення і навчання дітей рідної мови; методика навчання дітей української мови в російськомовних дошкільних закладах; підготовка студентів дошкільних факультетів до навчання дітей української мови тощо.

Алла Михайлівна виплекала цілу плеяду наукових однодумців, які всіляко примножують ідеї свого вчителя, пристрасно і самовіддано сприяють розвитку дошкільної освіти. До наукової школи професора Богуш А. М. належать 18 докторів і 60 кандидатів педагогічних наук! Серед цієї наукової спільноти – декан факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету, доктор педагогічних наук, професор Лариса Іванівна Казанцева!

Під керівництвом академіка А. М. Богуш Лариса Іванівна двічі захищала дисертації: у 1994 р. – на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за темою «Українська народна казка як засіб формування зв’язного монологічного мовлення в дітей дошкільного віку», а в 2014 р. – на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за темою «Теоретичні і методичні засади навчання дітей старшого дошкільного віку української мови в полікультурному просторі».

У святковий день зі всієї України зібралися науковці різних поколінь, об’єднаних вдячностю людині, яка є для них науковою мамою, Вчителем. З привітаннями і побажаннями міцного здоров’я, неодмінного втілення всіх творчих і наукових задумів, довгої плідної праці, здійснення мрій і великого красивого жіночого щастя до ювілярки звернулася професор, декан ФДССО Лариса Іванівна Казанцева.

Тепла зустріч з однодумцями подарувала приємні емоції!

 

Юлія Семеняко

ст. викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

світлини з архіву кафедри


Профорієнтаційна робота триває!

З метою проведення інформаційно-розʼяснювальної діяльності 24 жовтня 2019 року асистентка кафедри дошкільної освіти Наталя Григор’єва, доцентка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Ганна Александрова, методистка навчального відділу з підвищення кваліфікації Людмила Костенко відвідали загальноосвітні школи Чернігівського району Запорізької області. У рамках профорієнтаційної роботи було проведено бесіду з учнями 10 і 11 класів загальноосвітніх шкіл І–ІІІ ступенів у селах Обіточному, Новополтавка, мст Чернігівка, Верхньотокмацького, Богданівського опорних закладів загальної середньої освіти, а також ОНВЗ Чернігівська ЗОШ ім. А. М. Темника Чернігівської селищної ради.

Викладачі ознайомили учнів із правилами вступної компанії, зробили акцент на перспективності професій, які вони зможуть отримають у БДПУ, престижності навчання саме в нашому закладі. Під час проведення профорієнтаційної роботи було презентовано відеоматеріал про навчання в університеті, буклети з роз’яснювальною інформацією про факультети..

Позитивні емоції переповнювали наших випускників, які тепер працюють учителями у деяких із вищевказаних шкіл, під час зустрічі з викладачами. Вони ділилися приємними спогадами зі своїми учнями про студентські роки і висловлювали вдячність викладачам БДПУ за ґрунтовні знання. Не тільки учні, але й учителі зацікавилися перспективою навчання в магістратурі Бердянського державного педагогічного університету.

Щиро дякуємо адміністрації шкіл Чернігівського району Запорізької області за гостинність та співпрацю.

 

Наталя Григор’єва

асистентка кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву автора

 


 

«Майстерня професійного зростання»

Досвід освітньої діяльності закладів вищої освіти переконує, що ефективно вирішувати питання підготовки майбутніх фахівців можна лише за активної участі у цьому процесі викладачів, тобто  їх самовдосконалення.

Професійне самовдосконалення – свідомий, цілеспрямований процес підвищення рівня власної професійної компетенції і розвитку професійно значущих якостей відповідно до соціальних вимог, умов професійної діяльності і власної програми розвитку. Основним змістом самоосвіти є вдосконалення наявних у викладача знань, умінь і навичок з метою досягнення бажаного рівня професійної компетенції.

26 жовтня ц.р. викладачі кафедри дошкільної освіти Леся Мороз-Рекотова та Юлія Семеняко взяли активну участь у семінарі «Ігри для інтелектуального розвитку дитини» (м. Київ). Організатором заходу стала Академія талановитих керівників. Учасників заходу гостинно об’єднала альтернативна школа IndeVersal. Семінар став майданчиком для активного спілкування, обміну ідеями, досвідом, знаннями фахівців-дошкільників, які небайдужі до змін в освітній сфері України.

Метою заходу було популяризація сучасних педагогічних ідей та передового досвіду в сфері освітніх послуг, формування в учасників заходів прагнення до педагогічної творчості і самореалізації.

Програма заходу передбачала ознайомлення учасників семінару зі способами тренування пам’яті, уваги, уяви, логічного мислення, спритності та швидкості реакції у дітей дошкільного віку. Спікер Марина Житник, педагог із 25-річним стажем, продемонструвала цікаві ігри, які спровокують немовленнєвих дітей до перших слів, а також прийоми для постановки та автоматизації звуків, веселої артикуляційної та дихальної гімнастики.

Також, учасники семінару разом грали у веселі рухливі ігри, які розвивають не тільки тіло, а й інтелект дитини, впливаючи на психічні процеси та мовлення; освоювали цікаві ритмічні, нейрогімнастичні, міогімнастичні, артикуляційні вправи, а також порадували себе масажем і самомасажем.

По закінченню заходу Леся Мороз-Рекотова відзначила, що отримала не тільки гарний настрій, натхнення, а і «їжу для розуму», цікаві рішення та корисні знайомства. Юлія Семеняко наголосила на тому, що організація заходів подібного характеру – це можливість «TAKE YOUR IDEA» – почерпнути для себе нові ідеї, зарядитися натхненням від експертів та інших учасників заходів.

Академія талановитих керівників – унікальна платформа, яка об’єднує експертів, педагогів, батьків і розкриває питання, що стосуються інновацій у сфері дошкільної освіти. Заходи подібного формату є важливими для професійного вдосконалення науковців, що сприяє обміну досвідом, опанування новими методиками і технологіями в організації освітнього процесу, знакомству і спілкуванню з фахівцями в галузі дошкільної освіти, педагогіки, а найголовніше сприяють об’єднанню зусиль усіх небайдужих професіоналів, зацікавлених у розвитку своєї фахової майстерності.

 

Юлія Семеняко

старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


ЕКСКУРСІЯ НА НЕЗВИЧАЙНУ ВИСТАВКУ У ХУДОЖНЬОМУ МУЗЕЇ

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість відвідати незвичайну виставку у Художньому музеї ім. І. Бродського «Світ дитинства очами художників». В експозиції представлені роботи з колекції музею. Це твори видатних художників кінця ХІХ-ХХ ст. (О. Бенуа, І. Творожникова, Ю. Репіна, Ф. Решетникова та ін.). Діти – головні герої всіх картин. Їх сюжети зачарували нас своєю добротою, щирістю, яскравими дитячими емоціями.

Яскравим доповненням виставки стали ілюстрації до відомих дитячих казок та творів, які виконані талановитими художниками-ілюстраторами. Споглядаючи представлені на виставці експонати, які викликали усмішки, всі пригадали теплі спогади свого дитинства і отримали заряд бадьорості та гарного настрою. Відвідування виставки сприяло розвитку художньо-естетичних компетентностей майбутніх фахівців дошкільної освіти.

 

 

Тетяна Єськова

доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


Стартувала профорієнтаційна осінь

Профорієнтаія є важливою складовою роботи викладачів Бердянського державного педагогічного університету. 17 жовтня 2019 року методист навчального відділу з підвищення кваліфікації Л. Костенко та представники факультетів: дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (Н. Григор’єва), філології та соціальних комунікацій (Л. Алєксєєва), економіко-гуманітарного (М. Антощак) відвідали сім шкіл Бердянського району з метою проведення профорієнтаційної роботи.

Під час зустрічі учні 11-х класів подивилися відеопрезентацію про роботу всіх факультетів університету. За сприяння адміністрації деяких шкіл бесіди проходили в комп’ютерних класах, що дало можливість абітурієнтам ознайомитися  з сайтом БДПУ.

Наталя Анатоліївна презентувала випускникам інформацію про цікаве та динамічне студентське дозвілля факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти; комфортні умови проживання у гуртожитку та навчання у сучасно обладнаних аудиторіях, а також наголосила на реальних можливостях працевлаштування випускників та актуальності спеціальностей факультету.

Викладачі щиро вдячні адміністраціям Новопетрівської, Осипенківської, Миколаївської, Берестянівської, Новотроїцької, Андріївської, Дмитрівської шкіл за співпрацю.

 

асистент кафедри дошкільної освіти

Наталя Григорєва


Сорок п’ять років дитячих усмішок

18 жовтня 2019 року завідувач кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Ірина Улюкаєва та асистент кафедри дошкільної освіти Наталя Григор’єва відвідали заклад дошкільної освіти № 35 «Вишенька» з нагоди 45-річного ювілею. Святково прикрашена зала, хвилюючі спогади педагогів-ветеранів про відкриття і роботу садочка протягом цих років, щирі слова подяки від випускників, побажання продовжувати започатковані традиції і, звичайно, подарунки були головними атрибутами цього заходу.

Більшість із педагогічного складу ЗДО № 35 – випускники факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, а деякі здобувають другу вищу освіту і зараз. Протягом багатьох років кафедра дошкільної освіти має тісну й плідну взаємодію з педагогічним колективом та адміністрацією «Вишеньки».  Викладачів запрошують на методичні об’єднання, семінари, майстер-класи тощо. Студенти ФДССО є частими гостями на педагогічних та управлінських практиках у цьому гостинному закладі дошкільної освіти.

Вітаємо з ювілеєм і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

 

асистент кафедри дошкільної освіти

Наталя Григор’єва

 


Педагогічна практика – перший крок до професійної діяльності

 

Педагогічна практика здобувачів вищої освіти – один із важливих етапів процесу становлення майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти.

З 15 жовтня поточного навчального року на свою першу педагогічну практику стартували 25 здобувачів І рівня вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта». Керівником практики, доцентом кафедри дошкільної освіти Тетяною Єськовою, було проведено настановчу конференцію, на якій майбутні практиканти ознайомилися з завданнями і змістом роботи, своїми правами і обов’язками, отримали зразки звітної документації. Базою для проходження педагогічної практики стали групи раннього віку закладів дошкільної освіти міста Бердянська.

За програмою практики перший тиждень – адаптаційно-ознайомлювальний, що дає можливість практикантам безпосередньо спостерігати роботу своїх старших колег – майстрів своєї справи, адже їх досвід роботи має неоціниме значення для формування особистості майбутнього педагога. Однак, уже з першого дня новоспечені фахівці стали хорошими помічниками вихователів, активно допомагаючи в усіх режимних процесах.

Професійне становлення вихователя – довготривалий процес, який починається від обрання професії до перших кроків самостійної роботи в закладі дошкільної освіти.

За І тиждень практики – море позитивних та яскравих вражень! Так тримати!

 

 

 

Юлія Семеняко,

к.п.н., старший викладач

кафедри дошкільної освіти ФДССО,

матеріали з архіву кафедри

 

 


Подих історії

 

Важлива роль у формуванні духовної особистості належить краєзнавству. Саме тому відвідування краєзнавчих музеїв є невід’ємною складовою освітнього процесу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Бердянськ – унікальне місто: його можна невтомно відкривати для себе заново, отримуючи нові враження та збагачуючи свої знання про минуле. Минуле, що досі присутнє на вулицях, якими ми крокуємо, геть про це не замислюючись.

Так, 2 жовтня 2019 року студенти І курсу спеціальності «Дошкільна освіта» (102 група) під керівництвом куратора, старшого викладача кафедри дошкільної освіти Юлії Семеняко відвідали Музей історії міста Бердянська.

Змістовна екскурсія дала можливість поринути відразу на декілька пластів історії. З експозиції музею студенти дізналися про три періоди розвитку міста: дорадянський, радянський та роки незалежності України. Особливу увагу відвідувачів привернула діорама «Бердянськ в минулому». У ній відтворено образ міста кінця 19 століття і Петропавлівської церкви, яка стояла на території нинішнього автовокзалу.

Екскурсовод цікаво розповіла про міста-побратими Бердянська та колекції самоварів і прасок кінця ХІХ – поч. ХХ століть. Майбутніх педагогів ознайомили з восковими фігурами двох найвидатніших жителів міста –бактеріолога, випускника Бердянської гімназії Володимира Хавкіна і літописця Василя Крижанівського. Без уваги першокурсників не залишили постать одного з засновників Бердянська – князя, генерал-губернатора М. Воронцова.

Також молодь мала змогу дізнатись про побут людей у нашому краї, яким було їх помешкання та предмети вжитку. У залах були представлені унікальні документи з історії міста, рідкісні фотографії, речі.

Щоб відобразити дух сучасного Бердянська першокурсників ознайомили з експозицією, де зібрана основна інформація про міських голів та їх внесок у розвиток культури та благоустрою Бердянська. Цікавою була інформація про людей, які прославляють місто в усьому світі.

Студенти висловили вдячність фахівцям закладу за змістову екскурсію. Для себе вони почерпнули багато нових знань та отримали натхнення продовжувати Екскурсія стала захоплюючою подорожжю в минуле й сприяла адаптації першокурсників до нового, але вже рідного міста.

Коли на твої очах оживає історія – це неповторний та цікавий досвід, який хочеться обов’язково повторити. Тож, і далі продовжуватимемо відкривати для себе таємниці Бердянська!

канд. пед.наук,

ст. викладач кафедри дошкільної освіти Юлія Семеняко

 


«Прекрасне – поруч із нами»

25 вересня 2019 року першокурсники спеціальності «Дошкільна освіта» разом із куратором, старшим викладачем кафедри дошкільної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Юлією Семеняко відвідали Бердянський міський художній музей ім. І. Бродського.
Старший науковий співробітник музею Алевтина Криванова ознайомила відвідувачів як із постійно діючою експозицією цього закладу, так і з персональною ювілейною виставкою Заслуженого художника України, Лауреата обласної мистецької премії в галузі образотворчого мистецтва та архітектури ім. Я. Луковицького, члена Національної спілки художників України Красьох Василя під символічною назвою «Духовними стежинами Святої Гори Афон».
Наша подорож у світ великих людей розпочалася з розповіді про видатного митця першої половини XX століття Ісаака Ізраїльовича Бродського, який зображав на полотні свої думки й переживання, намагаючись донести їх до людей завдяки фарбі чи олії. На виставці були представлені роботи відомих художників не тільки України, а й світу, зокрема: І. Айвазовського, Д. Бурлюка, С. Животовського, К. Коровіна, М. Мироненка та ін.
Слухаючи цікаві історії із життя художників здобувачі вищої освіти не тільки дізналися багато цікавого з історії культурної спадщини Бердянська, а й отримали незабутню естетичну насолоду від дотику до цих прекрасних і незвичайних витворів мистецтва.
Різноманітність художніх творів вразила майбутніх педагогів-дошкільників, подарувала чудовий настрій і приємні враження.
Попереду для першокурсників ще безліч запланованих екскурсій, подорожей, активностей та емоцій.

Кандидат педагогічних наук,
старший викладач кафедри дошкільної освіти
Юлія Семеняко


Дарувати радість дітям — легко!

Стало доброю традицією, що студенти ІІ курсу спеціальності «Дошкільна освіта» з нагоди Всесвітнього Дня захисту дітей щорічно організовують яскравий і захоплюючий захід – спортивні розваги для дітей закладів дошкільної освіти м. Бердянська. Під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної освіти Надії Андріївні Кот майбутні вихователі продемонстрували практичні навички вивчення курсу «Теорія та методика фізичного виховання та валеологічної освіти».

Спортивні розваги дуже подобаються дошкільникам насамперед тому, що об’єднують їх спільними переживаннями, дарують відчуття перемоги. А головне – спортивні розваги допомагають формувати бажання бути сильними, спритними, витривалими, займатися спортом. Жвава ігрова форма проведення заходу, вдало підібраний музичний супровід, оформлення, акторська майстерність, яскраві оригінальні костюми надали святу особливого незабутнього колориту та викликали море вражень усіх присутніх.

Діти разом із запальними Малюком та Карслоном змагалися в силі, швидкості, кмітливості. Під енергійну музику вихованці гралиі виконували танцювальні рухи з Фіксиками – Сімкою, Шпулею та Масею. Радість і захоплені посмішки малюків викликали привітна Білосніжка та її подружки Ромашка та Розочка, жартівливий спортсмен Кіндеріно та ПеппіДовгапанчоха. Під фінальну пісню діти веселилися разом з батьками, педагогами і учасниками свята. На згадку про спільну розвагу малюки отримали медалі, фрукти та розмальовки.

Усмішки, аплодисменти та гарний настрій у всіх учасників розваги та присутніх були найвищою оцінкою практичної підготовки майбутніх фахівців дошкільної освіти.

Для студентів організація подібних заходів – відповідальний і водночас надзвичайно цікавий етап професійного становлення, адже тільки в реальних умовах можна зрозуміти всю складність, різноплановість та особливість роботи вихователя. Майбутні педагоги-дошкільники мали змогу проявити свою творчу особистість, професійну обізнаність та здібності, уміння створювати позитивну атмосферу взаємодії з дітьми.

Дитяча радість вкотре переконує всіх присутніх на дозвіллі у тому, якою великою справою є творити добро, дарувати дітям любов та об’єднувати зусилля заради майбутнього.

Як зазначила директор ЗДО № 39 «Веселка» Олена Юріївна Качерова: «Якщо ми любимо те, що ми робимо, то цедаєправильний результат. Отже, бажаю майбутнім колегам-дошкільникам крок за кроком іти до важливої цілі – бути конкурентоспроможним  висококваліфікованим фахівцем».

 

 

Юлія  Семеняко
асистент кафедри дошкільної освіти

На фото: найкращі моменти зустрічі з дітьми
Фото з архіву кафедри


 

29  вересня студенти першого курсу спеціальності Дошкільна освіта залучились до родинного свята, яке проводилось в ДНЗ №34. Посмішки дітей, величаві пісні для матусь, жартівливі сценки не залишили байдужими нікого.

Майбутні вихователі приготували для дітей подарунки, які виготовили власними руками під керівництвом доцента кафедри дошкільної освіти         Т. Л. Єськової у гуртку «Даруємо радість дітям».

 

проф. Л. І. Зайцева