Berdyansk State Pedagogical University

Rector's reception office:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206
+380960007749

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast Temporarily moved to: 66, Zhukovs`ki St., Zaporizhzhia

Відкриття галереї

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Відкриття першої в Україні галереї «Наноарт»

 

«Недостатньо просто говорити про науку, наука повинна бути ілюстрована» – це гасло конкурсу наукових фотографій від Вікіпедії якнайкраще відображує сенс події, яка відбулася в останній день весни в Бердянському державному педагогічному університеті. У 1А корпусі на 2-му поверсі розташувалася перша в Україні галерея Наноарт, яку було створено в межах виконання гранту на персональний проєкт Яни Сичікової «Наноарт. Наука – це мистецтво» завдяки підтримці Європейського союзу за програмою «Дім Європи».

Автори проєкту – завідувачка кафедри фізики та методики навчання фізики Яна Сичікова та дизайнер Сергій Ковачов – презентували 23 роботи, виконані у стилі наноарт. Це зображення наноструктур, які завдяки кольоровій обробці стають справжніми шедеврами та витворами мистецтва.

Наноарт – новий напрямок мистецтва, який реалізується за допомогою симбіозу наноінженерії та графічного дизайну. З цієї позиції дослідника-нанотехнолога слід сприймати не тільки як вченого, а й митця, здатного демонструвати велич наукової думки за допомогою естетичних засобів візуалізації наносвіту.

Яна Сичікова – наноматеріалознавець. Вона створює наноструктури на поверхні напівпровідників. Це високотехнологічна технологія обробки кристалів, завдяки якій на поверхні формуються кристаліти, кластери та інші об’єкти, розмір яких складає порядків мільярдної частинки метру. Такі структури знаходять широке застосування у сонячній енергетиці, лазерній технології, фотоніці , електроніці тощо.

Побачити нанооб’єкти можна тільки за допомогою надпотужних мікроскопів, збільшення іноді сягає 30000 разів. Такі фотографії чорно-білі і складають інтерес, здебільшого, для науковців.

Графічний дизайнер Сергій Ковачов, молодший науковий співробітник нашого університету, розфарбовує мікроскопічні зображення та створює з них справжні витвори мистецтва. Таким чином народжується наноарт – синтез науки та мистецтва. Саме в об’єктах наноарту стирається межа між технологією та творчістю.

Як зазначила авторка проєкту Яна Сичікова під час урочистого відкриття: «Ми прагнемо показати світу, що наука – це красиво, вона невід’ємна від мистецтва. Взаємозв’язок науки і мистецтва являє собою чинник, що сприяє не тільки взаємному збагаченню цих сфер, але і суспільному прогресу в цілому».

Враховуючи карантинні обмеження, відкриття відбувалося у тісному колі. Були присутні ректор Ігор Богданов та перша проректорка Ольга Гуренко, декан факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти БДПУ Вікторія Жигірь разом з представниками деканату, колектив кафедри фізики та методики навчання фізики, представники інших кафедр факультету та університету, гості та друзі. Привітати Яну Сичікову з відкриттям галереї також прийшли рідні – батько та син.

Відкрив галерею Наноарт ректор БДПУ Ігор Богданов. Він зазначив, що пишається науковцями та вважає популяризацію наукових розробок невід’ємною складовою поширення позитивного іміджу університету. Ігор Тимофійович висловив сподівання, що наноарт стане справжньою родзинкою нашої альма-матер, адже це перша галерея в Україні.

Сергій Ковачов презентував Ігорю Богданову пам’ятні подарунки, а саме брошуру та серію постерів «Наноарт. Наука – це мистецтво». Ці видання створенні для більш глибокого розуміння сучасних досягнень у галузі нанотехнологій, також вони занурюють нас у дивовижний світ Наноарт.

Рідна кафедра авторки проєкту теж долучилася до вітань, та зазначила, що сучасний науковець і зокрема, фізик, повинен мати більш глибинне бачення фізичних та технологічних процесів, мати напівіінтуїтивний спосіб мислення. Наноарт – це найкращий інструмент для розвитку цих здібностей, адже вони відкривають мікроскопічний всесвіт. Як сказав лауреат Нобелівської премії у галузі фізики Річард Фейнман про нанотехнології «Внизу повнісінько місця»!

За словами Яни Сичікової: «Об’єкти наноарту – чудовий спосіб залучення молоді і дітей до науки, це шлях до розуміння законів природи, нагода отримати естетичну насолоду від наукових досліджень».

Галерея «Наноарт» розташована в університеті стаціонарно і відкрита до відвідувань. Тож запрошуємо вас поринути у дивовижний світ Наноарту!