Berdyansk State Pedagogical University

Rector's reception office:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206
+380960007749

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast Temporarily moved to: 55А, Zhukovs`ki St., Zaporizhzhia

Музичне мистецтво

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

 


 

 


 

Музична вітальня: цьогорічні творчі доробки і майбутні проєкти

 

Щороку Музична вітальня, яка є творчою лабораторією студентського наукового гуртка «Мистецьке коло» (Віра БУРНАЗОВА, Галина ГАЙНЕТДІНОВА, Світлана СЕРГІЄНКО) підсумовує роботу за календарний рік. Цей непростий рік не став винятком, але війна внесла певні корективи.
З початку окупації гуртківці разом з викладачами проводили активну громадську роботу з надання допомоги студентам гуртожитку БДПУ, вирішували питання харчування і побуту. Допомагали з розміщенням біженців з міста Маріуполь. А деякі студенти і зараз поєднують навчання з волонтерською діяльністю. Так, магістрантка 1 року навчання Аліна Козловська є волонтером дитячого дозвільного центру «Friends club» м.Запоріжжя.
Вимушена евакуація не зламала дух викладацько-студентському колективу, а, навпаки, загартувала та зробила його міцнішим. І вже 19 серпня у виставковій залі Запорізької обласної організації Національної спілки фотохудожників України за ініціативи керівниці Музичної вітальні Галини ГАЙНЕТДІНОВОЇ відбувся Благодійний концерт на підтримку ЗСУ «Ваша сила – наші крила» за участю солістки Запорізької обласної філармонії, лауреата Міжнародних конкурсів Юлії Якси, студентів-хореографів і випускників-музикантів Бердянського державного педагогічного університету. Чарівна палітра звуків і мелодій подарувала присутнім естетичне задоволення. Натхненно й емоційно говорила цього дня ведуча концерту – старша викладачка кафедри Тетяна ФУРМАНОВА. Постановка і виконання хореографічних номерів вразило всіх професіоналізмом та експресивністю. Час концерту пролетів як одна мить та, здається, зробив глядачів і артистів одним цілим.
За 90 років свого існування Бердянський державний педагогічний університет закохав у себе не одне покоління творчих і завзятих педагогів. Стіни рідної альма-матер гріють серця кожного, хто був дотичним до її історії. Відгуком Музичної вітальні на значну подію в житті нашого ЗВО став творчий проєкт «ТОБІ ВКЛОНЯЮСЬ, ALMA MATER!» https://youtu.be/EK-FsfwIF-M
У вітальному концерті поряд з яскравими виступами студентів М.ЄРЕМЕЙЧУК, О.МАСЛЯНКИ, блискучими, незабутніми номерами випускників О.ТАНОВА, О.ДЕМІЧЕВА, В.СОЛОГУБ, М.ЛОЛИ, Ю.МАХОТІНОЇ, Д.ІЛІКЧИЄВОЇ, вражає своєю патріотичністю сучасний номер у виконанні І.КИРИЛЮСА зі своїми вихованцями та масштабний, професійний номер зразкового, народного аматорського колективу профспілок України «МарЛен» (художній керівник – кандидатка педагогічних наук, доцентка, заслужена працівниця культури України Олена МАРТИНЕНКО. Це надзвичайно душевно і водночас сильно знову опинитися в рідних стінах університету, відчути і поринути в його чисту ауру!
Окремим важливим напрямком діяльності Музичної вітальні є просвітницька робота її музичного лекторію, що реалізується у вигляді музичних лекцій-концертів. Його основні завдання передбачають залучення студентської молоді до скарбниці світового музичного мистецтва, збагачення їх музично-естетичного досвіду, знань, та прагнення самовдосконалення. Здобувачами освіти 4 курсу бакалаврського рівня та магістрантами підготовлено лекції-концерти «Нікколо Паганіні» та «Подяка Францу Шуберту» на честь 240-ї річниці з дня народження італійського скрипаля-віртуоза, композитора та гітариста Нікколо Паганіні та 225-ї річниці з дня народження австрійського композитора, одного з основоположників романтизму в музиці – Франца Шуберта.
Незважаючи на надскладні часи сьогодення, студенти продовжують навчатися, працювати, не забувають відмічати світлі, позитивні події в своєму житті і житті своїх друзів. Ще з початку заснування Музичної вітальні у нас склалися теплі творчі стосунки з колективом Запорізької обласної філармонії, Дуже приємно було нам 19 листопада сердечно вітати професійних музикантів, серед яких є й наші випускники, з двома святковими подіями одночасно: з нагоди 65-річчя академічного симфонічного оркестру (головний диригент – народний артист України В’ячеслав РЕДЯ) і відкриття 66-го симфонічного сезону. Після урочистої частини музиканти представили глядачам увертюри до опер всесвітньо відомих композиторів: В.А.Моцарта, Ж.Бізе, Дж.

Верді. У другій частині концерту прозвучала сюїта з балету “Запорожець за Дунаєм” видатного сучасного українського композитора Юрія Шевченка, за мотивами опери Семена Гулака-Артемовського. Оркестр чудово передав яскраву атмосферу твору, а добре знайомі студентам мелодії оперного шедевру зазвучали новими гранями у симфонічній партитурі. Кожне відвідування філармонії це знаменна подія для студентів. Зустріч з високою музикою у виконанні професійних артистів дозволяє скерувати музичні уподобання майбутніх учителів мистецьких дисциплін розширити ерудицію та набути власної індивідуальної позиції у світі культури, важливого значення набуває розвиток їх музично-естетичного смаку.
Не можна не відмітити й активну підготовку студентів і керівників гуртка до новорічних святкувань: готуються концертні номери, відеопроєкт святкового привітання з Новорічними святами, йде запис відеосюжетів про зустрічі Різдва в різних країнах світу.
Висловлюємо слова подяки за постійну підтримку діяльності Музичної вітальні декану факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, докторці педагогічних наук, професорці Людмилі КОВАЛЬ і завідувачці кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, кандидатці педагогічних наук, доцентці Вірі БУРНАЗОВІЙ. І, підсумовуючи свою роботу за рік, ми зазначаємо, що кожен фініш – це новий старт. Бажаємо всім членам гуртка з новими силами продовжити працювати, навчатися, здобувати й перемагати в 2023 році!
Усе буде Україна!

 

 

 

Статтю підготувала доцентка кафедри ТМНМД Світлана СЕРГІЄНКО

 


 

Здобутки і перспективи діяльності студентського наукового гуртка «Мистецьке коло»

 

Одним із головних напрямків формування якісного рівня вищої освіти, інтелектуального й професійного розвитку сучасної студентської молоді є її залучення до науково-дослідної роботи.
На кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін у рамках комплексної теми «Теоретико-методологічні аспекти фахової підготовки вчителів мистецьких дисциплін: здобутки, проблеми та перспективи» багато років працює студентський науковий гурток «Мистецьке коло», який об’єднує викладачів і студентів спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА, консультанти – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО, концертмейстер Галина ГАЙНЕТДІНОВА).
Під час засідань учасниками обговорюються теоретичні питання освітньої галузі з метою розширення кругозору, власного досвіду студентів, інтересу до наукових досліджень загалом та окремих її профілюючих напрямків, зокрема в аспекті «Інноваційні технології розвитку професійних виконавських якостей майбутнього вчителя музичного мистецтва». Щороку здобувачі вищої освіти беруть участь у наукових всеукраїнських і міжнародних конференціях, семінарах, проєктах, виступають з доповідями на музично-педагогічну тематику, публікують тези, статті, а також стають учасниками і лауреатами університетських, міських обласних, регіональних, всеукраїнських, міжнародних конкурсів і фестивалів інструментального та вокального мистецтва.
Так, 13 жовтня в рамках роботи наукового гуртка доцентка Віра БУРНАЗОВА і здобувач І курсу спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) Андрій Проценко поряд з науковцями Мексики, Уругваю, Бразилії, Колумбії, Гватемали, Аргентини, Чилі, Пуерто-Ріко, Іспанії і, звісно, України представили Бердянський державний педагогічний університет на ювілейному Х Міжнародному симпозіумі з мультидисциплінарного вивчення пам’яті (SIMEM), тематика якого цьогоріч була дуже знаковою: «Пам’ять геноцидів / Геноциди пам’яті» (Мексика, заслужений автономний університет Пуебла. Віра Бурназова та Андрій Проценко презентували увазі науковців англомовний постер «Володимир Івасюк – розстріляне відродження», у якому висвітили основні причини геноциду української творчої еліти, які російська федерація застосовує до митців України й сьогодні. Члени наукового гуртка Наталя ЖУК, Каріна ЗАБОЛОТНЯ-ВЄНЄТУЛІС, Ольга МАСЛЯНКА, Марія ЄРЕМЕЙЧУК, Олександра ШОСТАК, Яна ПОНОМАРЕНКО взяли участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції (відкрита для іноземних учасників) «МИСТЕЦТВО ТА МИСТЕЦЬКА ОСВІТА В СУЧАСНОМУ СОЦІОКУЛЬТУРНОМУ ПРОСТОРІ», яка відбулася 17-18 листопада 2022 року. Студентки виступили з доповідями на сучасну мистецьку тематику, зокрема Наталя ЖУК, яка поєднує навчання в магістратурі з діяльністю вчителя музичного мистецтва в ЗЗСО, представила доповідь «Організація уроків художньо-естетичного циклу за дистанційною формою навчання в умовах воєнного стану» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Каріна ВЄНЄТУЛІС-ЗАБОЛОТНЯ – «Психолого-педагогічні засади підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва до інтегрованого навчання учнів НУШ» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Ольга МАСЛЯНКА – «Упровадження квест-технологій під час вивчення музично-теоретичних дисциплін у ЗВО» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Олександра ШОСТАК – «Цифрові технологій у викладанні інтегрованого курсу «МИСТЕЦТВО» під час дистанційного навчання» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Яна ПОНОМАРЕНКО – «Музичне мистецтво як чинник формування національної‌ ідентичності здобувачів освіти в НУШ» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Марія ЄРЕМЕЙЧУК «Дискусія як форма колективного обговорення музичних творів» (керівник – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО). Усі доповіді будуть опубліковані у вигляді тез у матеріалах конференції.
Щорічно до Днів науки БДПУ учасники наукового гуртка публікуються в збірнику тез наукових доповідей здобувачів Бердянського державного педагогічного університету. У цьому році 2 студентки під керівництвом доцентки Віри БУРНАЗОВОЇ написали наукові тези: Каріна ВЄНЄТУЛІС-ЗАБОЛОТНЯ «Суть інтегративного підходу в мистецькій освіті», Яна ПОНОМАРЕНКО «Педагогічні умови формування професійно-ціннісних орієнтацій майбутніх учителів музичного мистецтва у процесі вокально-хорової роботи». Здобувачка 3 курсу Олександра ШОСТАК разом з керівником Вірою БУРНАЗОВОЮ взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Академік Олег Семенович Тимошенко: педагог, науковець, громадський‌ діяч», яка пройшла 5 грудня 2022 року в м. Київ і представили доповідь на тему «Проблема застосування інформаційно-комп’ютерних технологій в освітньому процесі мистецьких шкіл» (тези опубліковано в матеріалах конференції). Наукові здобутки учасників студентського гуртка підтверджено відповідними сертифікатами і публікаціями.
Студентський науковий гурток «Мистецьке коло» має свою творчу лабораторію – Музичну вітальню, метою діяльності якої є мотивація здобувачів вищої освіти вдосконалювати свої інструментально-виконавські, вокальні навички й активно брати участь у концертній діяльності, конкурсах, фестивалях тощо.
Тож, за цей рік наші студенти мають вагомі результати і в цьому напрямку. Творчий успіх і Гран-прі здобула Марія Єремейчук, студентка 4 курсу бакалаврського рівня, на Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв і талантів «Щастлива звезда» (м.Софія, Болгарія, 10.07.2022, керівник – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО). Привітати Марію ми можемо ще з однією перемогою в номінації «Артист року БДПУ 2022».
Вітаємо з перемогою й отриманням диплому Лауреата I ступеня магістрантку першого року навчання Ольгу Маслянку за участь у Міжнародному благодійному двотуровому конкурсі мистецтв «Формула успіху» – марафон талантів 2022 м.Відень, Республіка Австрія (керівник – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО).
Саме конкурси сприяють популяризації європейської та світової класики, виявленню обдарованих виконавців, піднесенню художнього рівня виконавської майстерності. Вітаємо та бажаємо подальших творчих успіхів нашим переможцям і їх керівникам!
Попри важкі часи в історії нашої держави, викладачі і здобувачі вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) Бердянського державного педагогічного університету продовжують не тільки навчатися, але й активно тримати науковий й творчий фронти країни!
Дякуємо Збройним Силам України за можливість працювати, жити, творити!

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Студентський науковий гурток «Музикант-науковець» на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін: здобутки , проблеми та плани на майбутнє

 

Науковий гурток «Музикант-науковець» вже понад 10-ти років об’єднує на кафедрі ТМНМД здобувачів освіти спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво) під керівництвом доценток кафедри Анетти ОМЕЛЬЧЕНКО та Вікторії ГРИГОР’ЄВОЇ. Головна мета студентського наукового гуртка – формування навичок науково-дослідної діяльності у студентів та розширення їх наукового потенціалу. Адже, на нашу думку, діяльність здобувачів у рамках наукового гуртка підвищує їх внутрішню організованість, сприяє розвитку творчого мислення, свідомого відношення до навчання, поглибленню й закріпленню отриманих у процесі навчання знань й найголовніше – формуванню у студентів інтересу до наукової творчості, враховуючи їх індивідуальні здібності та схильності.
У грудні 2022 року науковий гурток «Музикант-науковець» підводить підсумки роботи за рік та презентує науково-дослідні здобутки. І хоча рік видався досить складним, незважаючи на це учасникам гуртка вдалось плідно попрацювати та гідно представити результати спільної роботи.
Цьогоріч серед інших цікавих напрямків науково-дослідної роботи учасників гуртка, які активно обговорювались під час запланованих засідань було окреслено проблему арт-терапевтичної підтримки школярів. Результатом докладного аналізу зазначеної тематики стала участь здобувачів першого рівня вищої освіти Поліни Очеретенко та Валерії Дядюн у наукових конференціях. Так, 9-го листопада 2022 року студентка першого курсу спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво) Очеретенко П. стала учасницею XXXI Міжнародної наукової конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених «НАУКА І ВИЩА ОСВІТА», організованої Класичним приватним університетом, м. Запоріжжя із публікацією статті у електронному збірнику. А студентка 4-го курсу Дядюн В. взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції «Формування життєвої компетентності особистості в освітньому, психологічному, соціокультурному вимірах», що була презентована кафедрою психології БДПУ, висвітливши актуальне для сучасної психолого-педагогічної та мистецької освіти питання арт-терапевтичного супроводу молодших школярів в умовах інклюзивного навчання, запропонувавши профілактичні та корекційні заходи, що сприятимуть успішній соціалізації та адаптації дітей. Студенткою було запропоновано певну структуру подібних арт-терапевтичних занять, а також розкрито зміст кожного етапу занять із використанням образотворчого, музичного мистецтва, танцювальної творчості, ігор та мовного фольклору.
Також зазначений напрямок висвітлила у своєму дослідженні Поліна Очеретенко, представивши здоров’язберігаючі технології такі як вокалотерапія, ритмотерапія, логоритміка, музикотерапія, пальчикова гімнастика, артикуляційна гімнастика та їх функціональні можливості у рамках уроку музичного мистецтва у ЗЗСО. Зазначені наукові надбання було представлено разом із науковим керівником доц. Вікторією Григор’євою у рамках Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Нові педагогічні виміри професійного розвитку майбутніх учителів: сучасні реалії та виклики» (15 листопада 2022 р., м. Бердянськ, Україна).
Вже стало традицією проведення кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Мистецтво та мистецька освіта в сучасному соціокультурному просторі», яку також підтримали учасники гуртка. Так, здобувачкою першого рівня вищої освіти Поліною Очеретенко у співавторстві із науковим керівником к.пед.н., доценткою Вікторією Григор’євою було представлено наукове дослідження у вигляді тез на тему «Використання методу інтермодальних асоціацій у професійній підготовці майбутніх вчителів музичного мистецтва», обґрунтувавши зв’язок інтермодальності в музичній освіті із синестетичним аналізом музики. У роботі наведено приклад поетапного використання інтермодальних асоціацій у процесі викладання дисциплін професійного циклу для студентів-музикантів закладів вищої освіти.
Продовжуючи дослідження у рамках проблеми арт-терапевтичного супроводу та підтримки школярів студентка 4-го курсу Денега Дарина (науковий керівник доц. Анетта Омельченко) взяла участь у міжнародній науково-практичній конференції (Бостон, США) «Modern innovations and promising ways of development of culture and science» та висвітлила питання рухової імпровізації на уроках музичного мистецтва, а здобувачка другого рівня вищої освіти Кисельова Ірина у рамках роботи наукового гуртка (науковий керівник доц. Анетта Омельченко) поділилась власним аналізом проблеми музичної антропології як напрямку, що з’явився у науковій літературі лише у ХХ столітті, переакцентувавши увагу з чисто музикологічного ракурсу на соціально-культурологічний, і тим самим підкресливши людський, особистісний фактор («людина музикуюча»). Доповідь магістранти на тему «Внесок українських педагогів-музикантів у розвиток антропології музики» було оприлюднено під час секційного засідання Всеукраїнської науково-практичної конференції «Мистецтво та мистецька освіта в сучасному соціокультурному просторі».
Вивчаючи теоретичні аспекти мистецької освіти, обов’язковим напрямком роботи наукового гуртка є практичні засади професійної діяльності майбутнього фахівця. Цікавими формами роботи у цьому напрямку є онлайн-зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) із педагогами-практиками ЗЗСО з метою ознайомлення з їх досвідом організації навчання на уроках Мистецтва як у початковій школі за програмою НУШ так і в старших класах. Так, 18 та 28 листопада 2022 року відбулись онлайн-зустрічі із вчителями-практиками, які є випускницями ОПП Середня освіта (музичне мистецтво та англійська мова), а зараз навчаються в магістратурі БДПУ за відповідною спеціальністю – Наталією Жук та Кариною Вєнєтуліс-Заболотньою. Така співпраця кафедри і педагогів-практиків сприяє вдосконаленню змісту практичного навчання та підвищенню ефективності професійної підготовки майбутніх вчителів музичного мистецтва в Бердянському державному педагогічному університеті.
Робота здобувачів над курсовими проєктами – ще один аспект наукової діяльності гуртка. Оволодіння методикою наукових досліджень, розвиток навичок самостійної пошукової роботи, закладені освітнім компонентом «Основи наукових досліджень», успішно закріплюються та удосконалюються під час засідань гуртка, формуючи основи наукової культури та мотивацію до самостійної пошукової діяльності.
Таким чином, діяльність наукового гуртка «Музикант-науковець» багатогранна та спрямована на розширення наукового потенціалу здобувачів освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) й формування навички науково-дослідної діяльності у вільний від навчання час або спеціально наданий час. У подальших планах гуртка – розширення форм наукової праці студентів, змістовне оновлення напрямків дослідження, участь у конкурсах на кращі наукові роботи.

 

 

 

Доцентка кафедри ТМНМД
Вікторія ГРИГОР’ЄВА