Навчальна археологічна лабораторія
Папанова Валентина Анатоліївна – к.і.н., доцент, зав. навчальною археологічною лабораторією.
е-mail: vpapanova1953@gmail.com
Короткий Олексій – здобувач PHD, старший лаборант навчальної археологічної лабораторії.
е-mail: davidmartinandreaskorelli@gmail.com
Навчальна археологічна лабораторія БДПУ створена 10 січня 2011 року.
Метою діяльності лабораторії є:
– створення моделі історико-культурного розвитку Північного Приазов’я в найдавніші часи, отримання, обробка та інтерпретація археологічних матеріалів;
– просвітницька діяльність серед широких верств населення, насамперед учнів та студентів.
Основними напрямками роботи нав. археологічної лабораторії є:
– проведення археологічних розвідок;
– науково-рятівних розкопок;
– археологічної практики студентів гуманітарно-економічного факультету;
– науково-популярних лекцій;
– підготовка наукових звітів та публікацій;
– участь в конференціях;
– надання консультацій щодо попередньої експертизи землі.
За час свого існування археологічною лабораторією у складі АЕ БДПУ було проведено шість археологічних розвідок у Бердянському, Приморському та Чернігівському р-нах; проведено ряд науково-рятівних розкопок поблизу с. Берестове, с. Дмитрівка, с. Воскресенка, с. Пологи та м. Пологи,. У складі експедицій лабораторії проходять обов’язкову заплановану навчальною програмою археологічну практику студенти гуманітарно-економічного факультету.
Результати наукового дослідження археологічної спадщини Північного Приазов’я були опубліковані у чисельних статтях, а також в навчальному посібнику «Нариси з історії та археології Бердянського краю» (2016) та в колективній монографії «Пологівський посох (досвід міждисциплінарного вивчення)» (2020). Окрім того, висвітлення результатів діяльності лабораторії відбувається під час проведення публічних лекцій.
Лабораторія плідно співпрацює з багатьма установами та організаціями місцевого та державного значення. На підставі договору про співпрацю між навчальною археологічною лабораторією БДПУ та навчально-науковою лабораторією археологічних досліджень ЗНУ у складі АЕ БДПУ працювали викладачі, аспіранти та студенти ЗНУ, а у складі АЕ ЗНУ – наші студенти. У рамках договору з Інститутом Археології НАНУ студенти ГЕФ проходять практику у національному історико-археологічному заповіднику «Ольвія» та у складі Білгород-Тірської експедиції ІА НАНУ ( м. Білгород-Дністровський Одеської обл.) (2014-2015); в 2013 р. студенти БДПУ приймали участь в експедиції Варненського археологічного музею в м. Бяла (Болгарія). В межах співпраці з бердянським Муніципальним ліцеєм його учні приймали участь в польових розвідках. На громадських засадах лабораторія надає консультації відділам культури виконкому Бердянської міської ради та Бердянської держрайадміністрації.
Лабораторія тісно співпрацює і з музейними установами – Бердянським та Пологівським краєзнавчими музеями. В 2019 р. лабораторія була співорганізатором виставки «Тайни степових пірамід» в Бердянському краєзнавчому музеї. Матеріали виставки були використані при оформленні кабінету археології та краєзнавства БДПУ.
З громадських організацій, з якими співпрацює лабораторія варто згадати археологічне тов-во «Ольвія-Арго» та контент-агентство «Imaginemaze».
Адреса : вул. Шмідта, 4, головний корпус БДПУ, ауд. 162а
Наказ про створення
Положення про Лабораторію