Новини
Дні науки на кафедрі фізики та методики навчання фізики
У рамках Фестивалю науки у Бердянському державному педагогічному університеті кафедрою фізики та методики навчання фізики було проведено студентську наукову секцію “Актуальні питання сучасної фізики та методики навчання фізики” (14 травня), науковий семінар “З якою швидкістю працює гравітація ?” та дидактичну гру “Фізичний Challenge” (15 травня).
Студентська секція та науковий семінар кафедри традиційно включали актуальні та цікаві доповіді майбутніх бакалаврів і магістрів (К.Бєлих, О.Бєлоконь, Я.Іотов, С.Камуля, О.Медведенко, М.Ріхтер, О.Трубчаніна, О.Чунтук, В.Ярош), обговорення різних науково-методичних питань на основі власного педагогічного досвіду здобувачів, у тому числі що стосуються комплексної теми науково-дослідної роботи кафедри. Отже, наукова робота була і залишається одним з важливих складових діяльності професорсько-викладацького складу кафедри ФМНФ, що сприяє особистісному і професійному зростанню майбутніх фахівців, інтеграції освітньої та наукової складових системи їх професійної підготовки, які зможуть долучитися до відновлення й розвитку однієї з найважливіших природничих освітніх галузей незалежної України!
Детальніше про захід: https://us.bdpu.org.ua/dni-nauky-na-kafedri-fizyky-ta-metodyky-navchannia-fizyky-2.html
Вітаємо з перемогою у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт здобувачів спеціальності 014 «Середня освіта (фізика та астрономія)»
Наприкінці квітня на базі Житомирського державного університету імені Івана Франка було проведено підсумкову науково-практичну відеоконференцію Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом “Методика викладання предметів (дисциплін) фізико-математичного циклу у закладах освіти”.
Наш університет гідно представили здобувачі першого і другого рівнів вищої освіти денної та заочної форм навчання факультету фізико-математичної, комп’ютерної і технологічної освіти: Олександр МЕДВЕДЕНКО (тема дослідження: “Трансформатор Тесла: від ідеї до реалізації”; група 2фі; підсумкове 6 місце) і Світлана КАМУЛЯ (тема дослідження: “Формування предметної компетентності учнів з фізики в умовах інтерактивного навчання”; група м1фі-з; Почесний Диплом за друге призове місце). Перша конкурсна робота була присвячена розробці та впровадженню в освітній процес курсу загальної фізики відповідної експериментальної установки, що дозволяє демонструвати та поглиблено вивчати різноманітні явища проходження електричного струму в газах. Інша робота являла собою систематизацію та узагальнення автором власного педагогічного досвіду викладання фізики у професійному ліцеї з використанням сучасних освітніх технологій. Науковий консультант: зав. кафедри ФМНФ Олександр Школа.
Детальніше про захід: https://us.bdpu.org.ua/vitaiemo-z-peremohoiu-u-vseukrainskomu-konkursi-studentskykh-naukovykh-robit-zdobuvachiv-spetsialnosti-014-serednia-osvita-fizyka-ta-astronomiia.html
ОБГОВОРЕННЯ ОПП ПІДГОТОВКИ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЗІ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ НА ФАКУЛЬТЕТІ ФМКТО
2 травня за ініціативи кафедри фізики та методики навчання фізики було проведено зустріч учасників робочих груп освітньо-професійних програм підготовки здобувачів всіх рівнів вищої освіти випускових спеціальностей факультету ФМКТО БДПУ зі стейкхолдерами. На зустрічі окрім гарантів освітніх програм були присутні декан факультету Вікторія ЖИГІРЬ, завідувачка кафедри математики та методики навчання математики Наталія КРАВЧЕНКО, завідувачка кафедри професійної освіти, трудового навчання і технологій Валентина ПЕРЕГУДОВА, завідувач кафедри комп’ютерних технологій в управлінні та навчанні й інформатики Віталій ХОМЕНКО, завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики Олександр ШКОЛА, здобувачі освіти і випускники освітніх програм, а також професіонали-практики: Ірина НІКОЛАЄВА – в.о. директора ВСП “Бердянський фаховий коледж” Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного; Сергій ДУДУКАЛОВ – директор ДНЗ “Бердянський машинобудівний професійний ліцей”; Володимир ГРЕБ – директор Бердянської спеціалізованої школи №16 з поглибленим вивченням іноземних мов; Максим МІЩЕНКО – директор Бердянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11.
Під час зустрічі завідувачі кафедр і гаранти освітніх програм ознайомили присутніх із змінами у складі робочих груп, результатами попередньої роботи щодо оновлення відповідних освітніх документів, шляхами вирішення актуальних питань у контексті запропонованого МОН України проекту Стандарту вищої освіти для першого (бакалаврського) рівня спеціальності “014 Середня освіта (за всіма предметними спеціальностями)”.
Детальніше про захід: https://us.bdpu.org.ua/obhovorennia-opp-pidhotovky-zdobuvachiv-vyshchoi-osvity-zi-steykkholderamy-na-fakulteti-fmkto.html
Успішний захист магістерських робіт
19-20 грудня 2023 року відповідно до графіку проведення Підсумкової атестації на факультеті фізико-математичної, комп’ютерної і технологічної освіти відбувся захист кваліфікаційних робіт здобувачів другого рівня вищої освіти денної і заочної форм навчання за спеціальностями 014 “Середня освіта (фізика)” і 105 “Прикладна фізика та наноматеріали”. Тематика представлених робіт була присвячена актуальним і багатогранним проблемам сучасної дидактики фізики та наноматеріалознавства. Спираючись на власний педагогічний досвід, магістранти представили цікаві та оригінальні навчально-методичні розробки у таких напрямах:
- методика формування предметної компетентності з фізики в основній школі на основі STEM навчання;
- методика формування наукового стилю мислення учнів у навчанні фізики;
- методика реалізації проектної технології на уроках фізики у старшій школі;
- порівняльний аналіз рентгенівських методів дослідження кристалічних структур;
- синтез нанодротів AlGaAs на поверхні “mono-GaAs” та ін.
Вітаємо наших магістрів та їх наукових керівників з успішним захистом! Бажаємо миру, творчого натхнення та майбутніх професійних успіхів!
Детальніше про захід: https://us.bdpu.org.ua/uspishnyy-zakhyst-mahisterskykh-robit.html
Круглий стіл у НАПН України
5 грудня 2023 року у конференц-залі Президії НАПН України у змішаному форматі проходив круглий стіл “Олександр Іванович Бугайов: Учитель, Вчений, Громадянин”, присвячений 100-річчю від дня народження видатного українського вченого, Заслуженого діяча науки і техніки України, доктора педагогічних наук, професора, завідувача лабораторії математичної і фізичної освіти Інституту педагогіки, почесного академіка НАПН України Олександра Івановича Бугайова. Його численні учні, співробітники і колеги – знані науковці, викладачі і методисти закладів вищої освіти з різних куточків України упродовж роботи круглого столу ділились думками, спогадами та досвідом вирішення актуальних проблем сучасної фізичної освіти у контексті наукової спадщини видатного українського вченого.
Завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики БДПУ Олександр Школа мав честь виступити з доповіддю “Контексти діяльності наукової школи О.І.Бугайова”, в якій було висвітлено життєвий і творчий шлях лідера відомої не лише в Україні, але й далеко за її межами наукової школи методики навчання фізики, що залишила суттєвий і визначальний слід в історії розвитку вітчизняної дидактики фізики. За результатами роботи круглого столу заплановано видання електронного збірника матеріалів доповідей учасників.
Детальніше про захід: https://us.bdpu.org.ua/kruhlyy-stil-u-napn-ukrainy.html
Фізичний challenge
У рамках тижня студента на факультеті ФМКТО БДПУ 15 листопада 2023 р. завідуючим кафедрою фізики та методики навчання фізики було проведено цікавий пізнавальний захід, призначений для всіх, хто цікавиться фізикою та всім, що з нею пов’язано. У першій частині присутні ознайомилися зі змістом та дидактичними можливостями сучасних цифрових освітніх ресурсів “Phet-інтерактивні симуляції” та інтерактивної дошки Padlet у дистанційному навчанні фізики. У ході обговорення було зазначено, що системне та педагогічно доцільне їх використання дозволяє вирішувати багато поточних освітніх завдань: повідомлення і візуалізація нової навчальної інформації з можливістю комп’ютерного моделювання та аналізу основних характеристик фізичних явищ і процесів; закріплення, повторення та узагальнення знань здобувачів; розвиток пізнавального інтересу, практичних умінь, навичок самоосвіти і самоконтролю, інтелектуальних і творчих здібностей, індивідуалізація і диференціація навчального процесу, формування комп’ютерної грамотності та інформаційної культури.
У другій частині заходу було проведено фізичну вікторину “Фізичний Challenge” у формі відомої інтелектуальної гри “Jeopardy”, що включала цікаві пізнавальні завдання з таких категорій: “геній”, “теорія”, “експеримент”, “історія”, “різне”. У дружній невимушеній атмосфері студенти факультету ФМКТО мали можливість випробувати свої знання, відкрити для себе нові аспекти фізики та її практичні застосування, виявити ініціативу, кмітливість та винахідливість, поспілкуватися наживо та розвинути свої наукові навички. Вітаємо наших переможців: Анна Хацько (3ЕН) – 65 балів, Дарина Немченко (4ма) – 60 балів, Олександр Медведенко (2фі) – 55 балів. Бажаємо всім учасникам зустрічі миру, творчого натхнення та майбутніх професійних успіхів!
Наукова співпраця викладачів БДПУ з фахівцями у галузі STEM-освіти
26-27 жовтня 2023 року на базі кафедри фізики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка проходила міжнародна науково-методична інтернет-конференція «Технологічне забезпечення STEM-освіти в умовах підготовки фахівця природничо-математичного напряму». Знані науковці з України, Болгарії, Молдови, Польщі, Словаччини і Туреччини; викладачі і методисти закладів вищої освіти з різних куточків України упродовж роботи конференції ділились думками і досвідом вирішення проблемних питань системи професійної підготовки майбутніх педагогів в умовах STEM-орієнтованого освітнього середовища. Завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики БДПУ Олександр Школа мав честь виступити на пленарному засіданні конференції з доповіддю “Проблеми формування і діагностики наукового світогляду майбутніх учителів фізики”, в якій було висвітлено теоретико-методичні аспекти розв’язання цієї актуальної і багатогранної проблеми з використанням результатів власного педагогічного досвіду.
Детальніше про захід див. за посиланням.
ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція на факультеті ФМКТО
21-22 вересня 2023 року на базі факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти БДПУ у дистанційному форматі відбулася ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція “Науково-дослідна робота в системі підготовки фахівців-педагогів у природничій, технологічній і комп’ютерній галузях”. Співорганізаторами конференції стали: Національна академія педагогічних наук України, Український державний університет імені М.П. Драгоманова. Науковий форум за традицією зібрав знаних фахівців, освітян, молодих дослідників і здобувачів з різних куточків України, які опікуються проблемами сучасної природничої, комп’ютерної і технологічної освіти.
До оргкомітетуконференції надійшло 112 матеріалів від представників 24 науково-дослідних установ, закладів вищої і загальної середньої освіти України. Серед них: 39 – від докторів наук, професорів; 50 – кандидатів наук, доцентів, докторантів; 23 – асистентів, викладачів, аспірантів, вчителів, здобувачів. У роботі конференції безпосередню участь брало 57 осіб, більша половина з яких у статусі докторів наук, професорів представляли НАПН України, Академію наук вищої школи України, заклади вищої освіти. Незважаючи складні обставини сучасного життя робота конференції традиційно проходила у форматі пленарного і секційного засідань, а також підсумкового круглого столу.
Із вітальними словами до учасників конференції звернулися: член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, ректор БДПУ І.Т.Богданов;докторка педагогічних наук, професорка, декан факультету ФМКТО В.І.Жигірь. З великою увагою і зацікавленістю учасники конференції сприйняли пленарну доповідь академіка НАПН України, члена президії НАПН України, доктора фізико-математичних наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки України, завідувача кафедри загальної фізики та методики навчання фізики Українського державного університету імені М.Драгоманова Миколи Івановича Шута “Занепад фізичної освіти в Україні як проблема загальнодержавного значення”. Зокрема, наголошувалося на важливості і невідкладності розв’язання проблем, що мають загальнодержавне значення:
- різке зменшення контингенту студентів, які навчаються за спеціальностями фізико-технічного напряму університетів;
- забезпечення фундаментальної і прикладної інноваційно-дослідницької спрямованості освітнього процесу з фізики в педагогічних університетах як невід’ємної складової якісної професійної підготовки майбутніх учителів фізики;
- повернення фізико-технічної освіти на гідні позиції, зокрема підвищення соціального статусу педагогічної професії, збільшення обсягу державного замовлення на відповідні спеціальності педагогічних вишів, що безпосередньо впливає на успішність соціально-економічних перетворень в країні, кадровий потенціал відповідних галузей економіки, відновлення й розвиток однієї з найважливіших природничих освітніх галузей незалежної України, загальнокультурний і світоглядний настрій у суспільстві.
Значний інтерес в учасників конференції викликала доповідь доктора педагогічних наук, професора кафедри педагогіки, методики та менеджменту освіти Української інженерно-педагогічної академії Миколи Івановича Лазарєва “Поради молодим науковцям (з досвіду роботи експертної ради ВАК з педагогічних наук)”, в якій йшлося про методологічні засади та особливості підготовки дисертаційних робіт.
Актуальним проблемним питанням розвитку сучасної природничої і технологічної освіти були присвячені доповіді: доктора педагогічних наук, професора, Заслуженого працівника освіти України, професору кафедри теорії і методики технологічної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка В.П.Титаренко (“Створення колективних творчих проєктів старшокласниками”); доктора педагогічних наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки України, декана факультету економіки та управління Київського університету імені Б.Гринченка, провідного наукового співробітника Інституту цифровізації НАПН України В.В.Осадчого (“Сучасний стан використання штучного інтелекту в роботі ІТ-фахівців”); доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри машинознавства і транспорту Тернопільського національного педагогічного університету імені В.Гнатюка Р.М.Горбатюка (“Нові реалії функціонування системи освіти України в умовах військового стану”); доктора педагогічних наук, заступника директора з наукової роботи Інституту педагогіки НАПН України М.В.Головка (“Особливості діагностики та компенсації освітніх втрат з фізики”); доктора педагогічних наук, професора, декана факультету інженерно-педагогічної освіти Уманського державного педагоігчного університету імені П.Тичини С.П.Ткачука (“Підготовка вчителя трудового навчання та технологій в умовах реформування освіти”); кандидата педагогічних наук, професора кафедри математики Харківського національного педагогічного університету імені Г.Сковороди Є.П.Неліна (“Особливості реалізації вимог нового державного стандарту в математичній освіті”); доктора педагогічних наук, професора кафедри фізики та інтегративних технологій навчання природничих наук Уманського державного педагогічного університету імені П.Тичини І.А.Ткаченко (“Інформаційна модель природничої наукової картини світу”).
Представлена у пленарних доповідях інформація стала предметом подальшого обговорення об’єднаного секційного засідання, що включав такі напрями:
- інноваційні технології у викладанні фізико-математичних дисциплін;
- забезпечення якості підготовки фахівців-педагогів системи професійної та технологічної освіти;
- проблеми використання комп’ютерно-орієнтованих технологій у професійній підготовці інженерів-педагогів.
З відповідними доповідями виступили: А.М.Андрєєв, доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри загальної та прикладної фізики Запорізького національного університету; В.В.Ачкан, доктор педагогічних наук, професор кафедри математики та методики навчання математики БДПУ; І.С.Чернецький, кандидат педагогічних наук, Лауреат Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» у номінації «Фізика», завідувач відділу створення навчально-тематичних систем знань Національного центру «Мала академія наук України»; С.Ф.Лягушин, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри теоретичної фізики Дніпровського національного університету імені О.Гончара; С.О.Подласов, старший викладач кафедри загальної фізики та моделювання фізичних процесів Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені І.Сікорського»; О.В.Школа, доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри фізики та методики навчання фізики БДПУ.
За результатами обговорень виступів доповідачів на заключному засіданні учасниками конференції було прийнято ухвалу та акцентовано увагу на невідкладності розв’язання актуальних проблем сучасної природничої, технологічної і комп’ютерної освіти в Україні, які непокоять суспільство і педагогічну громадськість. Учасники конференції відзначили її високий науковий рівень, вдалий підбір доповідей і характер їх обговорення, загальну організацію та бажання наступного разу обов’язково зустрітися офлайн в стінах Бердянського державного педагогічного університету під мирним українським небом на березі теплого Азовського моря.
Дні науки на кафедрі фізики та методики навчання фізики
У рамках Фестивалю науки у Бердянському державному педагогічному університеті кафедрою фізики та методики навчання фізики було проведено студентську наукову секцію “Актуальні питання сучасної фізики та методики навчання фізики” (16 травня) та науковий семінар “Наукові здобутки кафедри фізики та МНФ” (19 травня). Подібні заходи, що традиційно проходять у розширеному форматі за участю викладачів і здобувачів першого і другого рівнів вищої освіти денної та заочної форм навчання, дозволяють у дружній професійно-зорієнтованій атмосфері поділитися власними науковими здобутками, обговорити актуальні науково-методичні питання, обмінятися думками, дізнатися багато нового та відкрити для себе нові горизонти в науці.
У ході першої зустрічі в.о.завідувача кафедри Олександр ШКОЛА привітав колег і здобувачів з початком Фестивалю науки та представив короткий звіт наукової діяльності кафедри за 2022-2023 н.р. Незважаючи на складні обставини сучасного життя і роботи, наукова діяльність викладачів кафедри продовжується, набирає нових обертів, про що свідчать її окремі результати:
- обрання докторки технічних наук, професорки Яни СИЧІКОВОЇ членом керівного комітету COST Action MultIChem, що підтримує інноваційні наукові дослідження міждисциплінарного характеру;
- перемога у конкурсі для обдарованої молоді Запорізької області 2022 року у номінації “Наука” ст. лаборанта Катерини ТИХОВОД та наукового співробітника Сергія КОВАЧОВА;
- “Навчальна програма узагальнення знань студентів з теоретичної фізики” Олександра ШКОЛИ – ІІ премія Всеукраїнського конкурсу на краще видання 2022 року від Національної академії наук вищої освіти України у номінації “кращий навчальний посібник”;
- участь Ганни КОЛОМОЄЦЬ і Олександра ШКОЛИ у складі журі обласного конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України Запорізької області (наукове відділення: “Фізика та астрономія”);
- атестація проміжних результатів підготовки дисертаційної роботи аспірантки 2-го року денної форми навчання Вікторії БОНДАРЕНКО, а також активна робота у складі Ради молодих вчених БДПУ;
- публікація наукових статей у міжнародних і вітчизняних періодичних виданнях, у тому числі науково-метричних базах Scopus та/або Web of Science;
- реєстрація патентів і винаходів;
- контроль за якістю підготовки та успішний захист здобувачами курсових і магістерських робіт;
- підготовка разом зі студентами публікацій та дистанційна участь у науково-практичних конференціях і семінарах.
Студентська секція та науковий семінар кафедри традиційно включали актуальні та цікаві доповіді викладачів, майбутніх бакалаврів і магістрів (Д.Близнюк, В.Бондаренко, С.Камуля, З.Овчаренко, Д.Фордзюн та ін.), обговорення різних науково-методичних питань на основі власного педагогічного досвіду здобувачів, у тому числі що стосуються й комплексної теми науково-дослідної роботи. Отже, наукова робота була і залишається одним з важливих складових діяльності професорсько-викладацького складу кафедри фізики та методики навчання фізики, що сприяє особистісному і професійному зростанню майбутніх фахівців, інтеграції освітньої та наукової складових системи їх професійної підготовки, які зможуть у найближчий час долучитися до відновлення й розвитку однієї з найважливіших природничих освітніх галузей незалежної України!
За матеріалами кафедри фізики та методики навчання фізики
Обговорення нової редакції опп педагогічних спеціальностей кафедри фізики та методики навчання фізики
20 квітня за ініціативи кафедри фізики та методики навчання фізики факультету ФМКТО БДПУ відбулась зустріч учасників робочих груп освітньо-професійних програм бакалаврського та магістерського рівнів “Середня освіта (фізика)” зі стейкхолдерами щодо процедури їх оновлення відповідно до проектів нових стандартів вищої освіти спеціальності “014 Середня освіта (за предметними спеціальностями)”. Гаранти ОПП відповідно канд. фіз.-мат. наук, доцент Ганна Коломоєць та доктор пед. наук, професор Олена Кузнєцова.
На зустрічі окрім професорсько-викладацького складу кафедри були присутні здобувачі освіти відповідних рівнів, випускники програм, а також професіонали-практики галузі середньої освіти: Ірина Віталіївна Ніколаєва – в.о. директора ВСП “Бердянський фаховий коледж” Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного; Сергій Вікторович Дудукалов – директор ДНЗ “Бердянський машинобудівний професійний ліцей” м. Бердянськ Запорізької області; Володимир Ярославович Греб – директор спеціалізованої школи №16 з поглибленим вивченням іноземних мов м. Бердянськ Запорізької області; Максим Вікторович Міщенко – директор ліцею №11 “Світозар” м. Бердянськ Запорізької області.
На початку зустрічі доктор пед. наук, доцент, в.о. завідувача кафедри фізики та методики навчання фізики Олександр Школа ознайомив присутніх із станом та напрямками діяльності кафедри у поточному навчальному році, шляхами вирішення актуальних питань, результатами попередньої роботи з оновлення відповідних навчальних планів та освітньо-професійних програм. У ході обговорення основну увагу було звернено на забезпеченні і збереженні у нових редакціях освітніх документів пріоритетності фундаментальної базової (предметної, експериментаторської і математичної) підготовки здобувачів – майбутніх учителів фізики та астрономії, викладачів закладів фахової передвищої освіти; дотримання балансу та логічної послідовності вивчення освітніх компонент, можливості посилення практичної складової за рахунок вибіркової частини навчального плану, впровадження новітніх технологій в освітній процес з урахування актуальних вимог сучасного ринку праці. Була підкреслена важливість обов’язкового оволодіння здобувачами освіти необхідними програмними компетентностями для подальшої успішної професійної діяльності та майбутнього відновлення й розвитку однієї з найважливіших природничих освітніх галузей незалежної України!
Учасники зустрічі проаналізували та узагальнили висловлені пропозиції, уточнили плани подальшої співпраці. Організатори заходу висловили вдячність усім учасникам за розуміння, підтримку та конструктивні пропозиції, які допоможуть покращити рівень та якість підготовки майбутніх педагогів за оновленими освітньо-професійними програмами.
На шляху до вершин науки
Протягом 20–26 лютого 2023 року викладачі кафедри фізики та методики навчання фізики доктор пед. наук, доцент Олександр Школа та канд. фіз.-мат. наук, доцент Ганна Коломоєць працювали в дистанційному форматі у складі журі обласного конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України 2022 року (наукове відділення “Фізика та астрономія”). Талановиті учні різноманітних освітніх закладів Запорізької області представили на розгляд журі власні творчі проекти у таких секціях: теоретична фізика, прикладна фізика, астрономія, аерофізика та космічні дослідження.
Тематика і спектр представлених робіт був достатньо широкий: від “Визначення прискорення вільного падіння тіл” та “Моделювання затухаючих коливань” до “Дослідження основних констант енергообміну при взаємодії обшивки космічних апаратів з іонним середовищем” та “Застосування нанотехнологій у приладах генерації та зберігання електричної енергії”. Конкурс передбачав оцінювання робіт школярів за 100-бальною шкалою (загалом 15 критеріїв) та проходив у три етапи: заочний (аналіз наукових праць та постерів/плакатів), постерний захист і наукова конференція. Під час постерного захисту кожен учасник конкурсу особисто спілкувався з членами журі, наступного дня у ході наукової конференції всі учасники конкурсу мали нагоду послухати своїх “колег” і поставити один одному відповідні питання. Незважаючи на підтримку і хвилювання наукових керівників, кожен учасник конкурсу самостійно доводив актуальність, оригінальність, наукову новизну і практичну значущість свого дослідження.
Спілкування членів журі з талановитою молоддю було змістовним, цікавим і жвавим, а робота особливо відповідальною, оскільки “піднімалися” складні наукові питання:
- пошук і вирішення фізичних суперечностей у сучасних підручниках із теоретичної фізики;
- теорія і практика розробки саморобного водяного годинника, твердотільних суперконденсаторів, фотоперетворювачів сонячних батарей, паливних елементів нового типу;
- дослідження явища дисперсії світла та визначення частоти коливань атомів скляної призми;
- особливості застосування у розв’язанні фізичних задач систем комп’ютерної математики Maple, Master function 2.0, Demos;
- шляхи вдосконалення відомого лабораторного дослідження з визначення прискорення вільного падіння тіл;
- визначення швидкості руху “термінатора” Місяця (лінії, що відокремлює освітлену частину небесного тіла від неосвітленої);
- проблеми теплозахисту космічних апаратів, що проходять крізь земну атмосферу.
Незважаючи на важкі для країни часи та складні умови, всі учасники продемонстрували високий рівень підготовки, чітку власну позицію і бажання долучитися до майбутнього відновлення і розвитку вітчизняної науки та освіти. За результатами кропіткої роботи членів журі було визначено переможців – учасників наступного Всеукраїнського етапу конкурсу МАН, серед яких, що приємно відзначити, були й школярі міста Бердянська. Сподіваємося, що талановита молодь Запорізького регіону для свого наступного етапу освіти обере саме Бердянський державний педагогічний університет!
Успішний захист кваліфікаційних робіт
20 грудня 2022 року відповідно до графіку проведення Підсумкової атестації на факультеті фізико-математичної, комп’ютерної і технологічної освіти відбувся захист магістерських робіт здобувачів другого рівня вищої освіти денної і заочної форм навчання за спеціальностями 014 “Середня освіта (фізика)” і 105 “Прикладна фізика та наноматеріали” у дистанційному форматі.
Тематика представлених робіт була присвячена актуальним і багатогранним проблемам сучасної дидактики фізики – пошуку ефективних методичних підходів організації та управління навчально-пізнавальною діяльністю школярів з фізики на основі органічного поєднання традиційних та сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, зорієнтованих на підвищення якості їх освітніх результатів в умовах дистанційного і змішаного навчання предмету в загальноосвітній школі. Спираючись на власний педагогічний досвід, магістранти представили цікаві та оригінальні навчально-методичні розробки і напрацювання у таких напрямах:
- системно-діяльнісний підхід до організації самостійної роботи учнів у навчанні фізики;
- методика використання у старшій школі інтерактивних опорних конспектів з механіки в умовах дистанційного навчання;
- методика навчання електродинаміки у старшій профільній школі з використанням сучасних інформаційних технологій;
- методика навчання хвильової оптики з використанням цифрових освітніх ресурсів;
- формування навичок самостійної роботи учнів з фізики в умовах дитиноцентрованого навчання;
- ігрові технології навчання фізики як засіб розвитку пізнавального інтересу старшокласників.
Достатньо цікавими і змістовними були доповіді магістрів-прикладників – переможців обласного конкурсу для обдарованої молоді у галузі науки 2022 року Дарії Дрожчи та Катерини Тиховод, які мали за результатами проведених досліджень публікації у наукометричній базі Скопус та патенти на розроблені корисні моделі у таких напрямах:
- синтез періодичних оксидних нанокристалітів по типу «паркет» на поверхні монокристалічного InP;
- дослідження умов оксидування поверхні n-GaAs при електрохімічній обробці поверхні монокристалів.
Загалом захист магістерських робіт проходив у доброзичливій, продуктивній атмосфері. Під час відповідей на додаткові питання здобувачі продемонстрували високий рівень фундаментальної і професійно-педагогічної підготовки, про що свідчать кінцеві результати: від 80 до 95 балів. Голова Підсумкової атестаційної комісії доктор педагогічних наук, професор Віталій Ачкан привітав усіх студентів та їх наукових керівників (професори кафедри фізики та методики навчання фізики: Олександр Школа, Яна Сичікова, Олена Кузнєцова; доцент Ганна Коломоєць) і відзначив, що незважаючи на повномасштабну війну, студентська науково-дослідна робота на факультеті активно розвивається як важливий чинник удосконалення якості освіти та невід’ємний компонент системи професійної підготовки майбутніх фахівців.
Вітаємо наших магістрів із успішним захистом! Бажаємо миру, творчого натхнення та майбутніх професійних успіхів!
Кращий навчальний посібник
У першій тиждень грудня на кафедру фізики та методики навчання фізики прийшла приємна звістка: за результатами проведення Всеукраїнського конкурсу на краще наукове видання, яке отримало визнання серед наукової та освітянської спільноти (період видання – 2020-2022 рр.), від Національної академії наук вищої освіти України у номінації “кращий навчальний посібник” ІІ премію отримала “Навчальна програма узагальнення знань студентів з теоретичної фізики”: навч. посібник. Вінниця: ПП “ТД Едельвейс і К”, 2022. 94 с. (автор – Олександр ШКОЛА, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри фізики та методики навчання фізики Бердянського державного педагогічного університету).
У 2022 році на конкурс, який щорічно проводить Академія, незважаючи на воєнний стан, складну економічну та енергетичну ситуації, надійшло близько 50 робіт у таких номінаціях: “монографії”, “підручники”, “навчальні посібники”, “праці молодих вчених”, “винаходи”. Журі конкурсу у складі 9 академіків НАН ВО України після детального аналізу представлених робіт однозначно підтримало серед наукових праць педагогічного спрямування навчальний посібник представника Бердянського державного педагогічного університету, який відрізнявся актуальністю та оригінальністю представленої інформації. Перші місця було віддано переважно науковим працям таких галузей знань як “Медицина” і “Соціологія”.
Експериментальна навчальна програма підготовлена як елемент авторської методичної системи навчання курсу теоретичної фізики в педагогічному університеті, орієнтованої на підвищення рівня фундаментальної підготовки і фахової компетентності майбутніх учителів фізики. Відповідно до структури і змісту навчальної дисципліни на основі структурування елементів знань визначено і конкретизовано зміст науково-теоретичної і практично-діяльнісної складових фахової компетентності студентів для кожного змістового модулю (розділу навчальної дисципліни). Навчальна програма узагальнення знань представлена у вигляді таблиці, що має відповідний зміст:
- у першій колонці наведено назви тем модулю;
- друга містить навчальний матеріал кожного з елементів модулю, що підлягає узагальненню (перелік фізичних понять і величин, явищ, ефектів, методів, дослідів, моделей, законів, принципів, постулатів, теорем, рівнянь);
- у третій колонці представлено відповідно теоретичні і практичні завдання, рівень складності яких вимагає опрацювання студентами під керівництвом викладача (завдання представлені у формі: “пояснити”, “зобразити і проаналізувати”, “моделювати”, “вивести і визначити”, “розв’язати”, “зробити висновки філософського та методологічного характеру”);
- четверта містить перелік основних знань і умінь, які студенти мають опанувати самостійно.
Представлені в такому вигляді узагальнення дозволяють відмежувати основний навчальний матеріал, що має фундаментальне, найбільш важливе професійно-педагогічне значення, від допоміжного та представити його як певну систему, чим забезпечується цілісність і дієвість знань студентів на довготривалу перспективу, формування вмінь швидко оволодівати новою інформацією. Побудова програми за модульною схемою спрямована на максимальну індивідуалізацію процесу навчання, продуктивну пошукову діяльність студентів як під час аудиторних занять, так і в процесі самоосвіти і самоконтролю. У посібнику висвітлено також методичні особливості вивчення студентами окремих змістових модулів навчальної дисципліни “Теоретична фізика” та еволюцію фізичної картини світу, що має важливе значення у фундаментальній і професійній підготовці майбутніх учителів фізики.
Навчальна програма адресована здобувачам закладів вищої освіти, які навчаються за спеціальністю 014 Середня освіта (Фізика), викладачам курсу теоретичної фізики та всім, хто цікавиться питаннями викладання теоретичної фізики.
Детальну інформацію про результати Конкурсу розміщено на сайті Академії
Інтелектуальний онлайн конкурс на фізматі
Доброю традицією останніми роками у рамках тижнів науки стало проведення на факультеті фізико-математичної, комп’ютерної і технологічної освіти університету інтелектуальних змагань студентів і школярів міста у формі брейн-рингу. У цьому році через відомі причини цей формат був суттєво змінений. У рамках святкування 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету кафедрою фізики та методики навчання фізики протягом останніх двох тижнів було організовано і проведено незвичний пізнавальний захід – інтелектуальний онлайн конкурс на тему “Фізика навколо нас”. Майбутні бакалаври і магістри усіх курсів, форм навчання і спеціальностей факультету за відповідним посиланням у гугл-формі мали можливість проявити власну ерудицію, винахідливість і кмітливість у вирішенні різного типу цікавих запитань-завдань фізичної тематики за такими рубриками: “Наука”, “Історія”, “Геній”, “Парадокс”, “Експеримент”, “Спорт”, “Задача”. Незважаючи на незначну перевагу фізиків, студенти інших спеціальностей факультету виявили неабиякі творчі здібності, жагу до перемоги і склали їм гідну конкуренцію. Здобувачі пропонували власні відповіді на такі незвичні питання: “Чи може об’єкт одночасно перебувати у трьох станах (спокою, рівномірного і рівноприскореного руху) ?”; “Як на Землі можна опинитися у стані невагомості ?”; “Чому дорівнює сума двох швидкостей 0,5с і 0,6с ?”; “Чи можна зупинити фотон ?”; “Хто отримав першу Нобелівську премію з фізики ?”; “Праці якого фізика-філософа, що не містили жодної формули, вивчали в університетах Європи протягом багатьох століть ?”; “Без чого неможливо визначити масу атома будь-якої речовини ?”; “Який прилад може бути мілі- і мікро-, але ніколи макро-” ? “Яка частинка має відношення до легкої атлетики ?”; “Що, на думку А.Ейнштейна, є найтемнішим місцем фізики ?” та багато інших. Розв’язання нестандартних фізичних задач передбачало демонстрацію студентами предметних знань, умінь працювати з графічною інформацією, володіння математичним апаратом.
За результатами набраних балів було визначено переможців конкурсу, якими стали: магістри (Дар’я БЛИЗНЮК, Владислав БОНДАРЕНКО, Катерина ТИХОВОД, Володимир БОНДАРЕНКО) і бакалаври (Світлана КАМУЛЯ, Олексій КОСУХІН) спеціальностей 014 Середня освіта (фізика) та 105 Прикладна фізика і наноматеріали, а також бакалаври (Олесь АРХІПОВ, Анна ХАЦЬКО) спеціальностей 015 Професійна освіта (цифрові технології, енергетика). Усі переможці та учасники конкурсу (загалом близько 50 осіб) під час підсумкової зустрічі у форматі зум-конференції отримали відповідні сертифікати, подякували його організатору (асистенту кафедри фізики та методики навчання фізики Вікторії БОНДАРЕНКО) та висловили сподівання і бажання провести подібний захід у найближчий час у рідних університетських стінах.
Професор кафедри фізики та методики навчання фізики БДПУ
Олександр ШКОЛА
Лайф-стрім «Наноарт. Наука – це мистецтво». Новий вимір реальності
Чи може наука поєднуватися з мистецтвом, а наукові результати бути об’єктом творчої діяльності? Це питання стало ключовою тезою неймовірного заходу, організованого ГО “Лабораторія культурних досліджень” спільно з Бердянським державним педагогічним університетом за підтримки IM Swediah Development Partner.
У п’ятницю, 19 листопада, 13:00 на сторінці Лабораторії культури (Facebook Watch) відбувся лайф-стрім «Наноарт. Наука – це мистецтво», спікерами якого виступили автори проєкту Яна Сичікова та Сергій Ковачов. Під час онлайн-вебінару доповідачі познайомили аудиторію з креативним напрямком сучасного Digitalart Наноарт, який відрізняється від усіх відомих напрямків мистецтва тим, що у ньому необхідною складовою є науковий експеримент і дослід.
Яна Сичікова та Сергій Ковачов розказали учасникам про новий креативний продукт, який створюють не лише засобами дизайну, а й у справжніх наукових лабораторіях нанотехнологій.
Також під час вебінару було висвітлено такі питання:
• як зародився напрям мистецтва Наноарт,
• що необхідно, щоб зробити картину в стилі Наноарт,
• що таке нанотехнології і коли вони стають мистецтвом,
• як і для чого його можна застосовувати.
Проєкт “НаноАрт. Наука – це мистецтво” реалізовуються завдяки підтримці Європейського Союзу за програмою Дім Європи House of Europe та Гранту Президента України на реалізацію творчих проєктів.
Результатом реалізації гранту Президента буде науково-популярне видання Артбук «Наноарт. Наука – це мистецтво», який дуже скоро автори проєкту нам презентують.
Настав час показати справжню красу науки
Кафедра фізики та методики навчання фізики
Асистент кафедри фізики та методики навчання фізики Вікторія Бондаренко зустрілась з можливими роботодавцями. Зовнішніми стейкхолдерами виступив Волноваський заклад загальної середньої освіти
І-ІІІ №4 м. Волноваха. На зустрічі було обговорено перспективи розвитку та можливості подальшого працевлаштування здобувачів вищої освіти. Також було взято до уваги корективи в.о. директора Олени Міхєєвої та вчителя фізики-математики Людмили Бондаренко щодо вдосконалення Освітньо-професійних програм зі спеціальності 014 Середня освіта (Фізика) та 105 Прикладна фізики та наноматеріали.
Колектив кафедри фізики та методики навчання фізики БДПУ
Яна Сичікова те Сергій Ковачов – переможці конкурсу наукової фотографії «NANOSCIENCE AS ART»
Завідувачка кафедри фізики та методики навчання фізики Яна Сичікова та молодший науковий співробітник Сергій Ковачов багато років поспіль посідають перші місця у конкурсах наукових фотографій зі своїми роботами, виконаними у стилі Наноарт. І ось – чергова перемога.
У межах проведення міжнародної конференції «Наноматеріали: застосування та властивості», яка відбувалася упродовж 5–11 вересня у м. Одеса, було проведено перший конкурс «NANOSCIENCE AS ART». Наші науковці вибороли перше місце з роботою «Флюоресценція». Диплом переможця вручив голова оргкомітету професор Олександр Погребняк (Сумський державний університет). Валентин Новосад (Argonne National Laboratory, USA) вручив грошову премію.
Вітаємо наших переможців та бажаємо подальших творчих успіхів!
Колектив кафедри фізики та методики навчання фізики БДПУ
Екскурсія по лабораторіям кафедри для викладачів, учасників конференції
19 вересня була проведена екскурсія по навчальним лабораторіям кафедри фізики та методики навчання фізики.
Серед них:
- Лабораторія оптики
- Комп’ютерна лабораторія
- Лабораторія атомної та ядерної фізики
- Лабораторія електрики та магнетизму
- Лабораторія механіки, молекулярної фізики та термодинаміки
- Кабінет методики навчання фізики
- Лабораторія люмінесценції
- Лабораторія вакуумної техніки
- Лабораторія електронної мікроскопії
- Кабінет електроніки
Обговорювались питання поповнення матеріальної бази обладнанням та демонстраційними установками, а також кількості годин виділених на вивчення фундаментальних дисциплін для формування компетентностей майбутніх учителів та викладачів фізики
Зустріч з ветеранами кафедри фізики та методики навчання фізики. 10.2019 в аудиторія а 106(2) відбулась зустріч з ветеранами кафедри фізики та методики навчання фізики. Серед них викладач класичної механіки Афонін Віктор, викладач охорони праці Волошина Алла, старший лаборатом Долініної Еленою, старшим лаборантом Пірликом Олександром.
Святкування дня освітян
На кафедрі фізики та методики навчання фізики 07.10.2019 в аудиторії а 106(1) відбулось урочисте святкування дня освітян.