Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Новини кафедри прикладної психології та логопедії: І частина

І етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності 016 Спеціальна освіта

 

22 лютого ц.р. викладачами кафедри прикладної психології та логопедії було організовано та проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності 016 Спеціальна освіта серед здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Здобувачам були запропоновані тестові завдання та питання практичної спрямованості з логопедії, спеціальної педагогіки та спеціальної психології. Їх вирішення вимагало від здобувачів  глибоких, міцних і усвідомлених знань щодо організації логопедичної роботи з дітьми, що мають освітні труднощі та прийомів корекції мовленнєвих порушень різної етіології.

За результатами І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності 016 Спеціальна освіта серед здобувачів визначились такі місця:  1 місце – посіла здобувачка 4 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Крістіна УЛІТІНА, 2 місце – здобувачка 1 курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти Мирослава БОГДАНОВА і третє – здобувачка 4 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти – Анастасія ПИЛИПЕНКО.

 

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії 

 


 

Ділимося досвідом

 

У межах програми надання платних наукових послуг 19 лютого 2022 року викладачі кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ провели науковий семінар-практикум «Науково-практичні засади професійної діяльності спеціальних педагогів та практичних психологів». Його учасниками стали більше 50 осіб, серед яких – здобувачі вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеді, практичні психологи, асистенти вчителя, педагоги, які проводять корекційні  заняття з розвитку мовлення, фахівці закладів дошкільної освіти, загальної середньої та спеціальної освіти, представники Інклюзивно-ресурсних центрів.

Під час заходу слухачі обговорили сучасні теорії та практики спеціальної освіти, практичної психології, отримали позитивний досвід професійного спілкування, ознайомилися з сучасними науковими дослідженнями, долучилися до інтерактивних заходів роботи, отримали професійний інструментарій, практичні рекомендації та корисні кейси для роботи з дітьми, освітяни розширили та поглибили фахову компетентність.

Зворотній зв’язок учасників заходу свідчить про високий рівень організації, позитивну психологічну атмосферу та професійно-практичний досвід.

 

 

 

Олена Ревуцька, завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії

Фото з архіву кафедри

 


 

Зустріч з практиками. Час з користю

 

17 лютого ц.р. у рамках діяльності Студентського десанту S016 було проведено інформативний онлайн івент для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта на тему: «Логопедичні заняття онлайн. Чи це можливо?».
Практик, онлайн логопед, випускниця спеціальності 016 Спеціальна освіта Вікторія АНІЧХІНА розповіла про можливість проведення логопедичних занять онлайн, навела приклади таких занять, продемонструвала їх відеофрагменти. Зупинилась на «підводних каменях» під час організації та підготовки до логопедичних онлайн занять. Надала рекомендації як не стати «рухомою головою» для дитини та викликати в неї інтерес до заняття.
До зустрічі доєднались понад 50 осіб із числа здобувачів денної та заочної форм навчання нашої спеціальності! Круто, натхненно та цікаво! Дякуємо, що були з нами!

 

 

За матеріалами

Студентського десанту

спеціальності 016 Спеціальна

освіта (S016)

 


 

Корисний четвер: Студентський десант S016 у дії

 

9 грудня ц.р. у рамках діяльності Студентського десанту S016 відбувся інформативний захід з циклу «Порадник практикуючого логопеда» для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта. І навіть перебої з Інтернетом та активна підготовка до сесії не стали на заваді об’єднанню молодих, завзятих та охочих дізнатись нове майбутніх фахівців в одному інформаційному просторі.

Здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти, практикуючий вчитель-дефектолог, асистент вчителя Мирослава БОГДАНОВА провела інформативну онлайн лекцію «Робота вчителя-дефектолога: зворотний бік світла та темряви». На зустрічі спікерка розповіла про переваги роботи вчителя-дефектолога в закладах дошкільної та загальної середньої освіти, навела приклади «підводних каменів», які можуть чекати здобувачів під час працевлаштування та професійної діяльності; надала рекомендації щодо того, як організувати себе молодому фахівцеві у перші місяці своєї роботи та бути успішним.

Усі охочі мали змогу поставити запитання спікерці та поділитися власним досвідом у сфері спеціальної освіти.

 

 

За матеріалами

 кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Підсумкова конференція за результатами проходження психологічної практики

 

3 грудня 2021 року відбулася підсумкова конференція за результатами проходження психологічної практики зі здобувачами вищої освіти 304 та 305 академічних груп, на якій було заслухано короткі, але змістовні звіти практикантів.
Здобувачі ділилися враженнями своєї першої психологічної практики, розповідали про об’єктивні та суб’єктивні труднощі проходження практики й досвід їх подолання, зауважили на організаційно-методичних особливостях її проходження в умовах пандемії. Демонстрували презентації, світлини з баз практики щодо участі в основних видах роботи практичного психолога, виготовлених наочних та методичних матеріалів; висловили побажання щодо подальшої організації виробничої практики.
Участь у конференції взяли керівники практики: кандидатка психологічних наук, доцентка Ольга СЕРБОВА; кандидатка психологічних наук, доцентка Олена СТАРИНСЬКА; кандидатка психологічних наук, доцентка Наталя ЦИБУЛЯК; кандидатка психологічних наук, доцентка Тетяна СУЩИНСЬКА; кандидатка психологічних наук, старша викладачка Ольга МАЛИХІНА; асистентка Альона БАБІЧЕНКО; асистентка Дарина ЛИТВИЧЕНКО, були обговорені питання оцінювання практики.

Керівницею практики Ольгою СЕРБОВОЮ була відмічена якісна підготовка звітів та висока оцінка діяльності здобувачів керівниками баз практики.

 

 

Доцентка кафедри прикладної психології та логопедії
Ольга СЕРБОВА

 


 

 23-24 листопада 2021 року за організації Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти відбувся науково-практичний онлайн-семінар «Особливості навчально-методичного забезпечення освітнього процесу в закладах спеціалізованої мистецької освіти із впровадженою інклюзією» (м. Київ).

Одним зі спікерів виступила доцентка кафедри прикладної психології та логопедії Ольга СЕРБОВА з доповіддю «Особливості взаємодії зі здобувачами спеціалізованої мистецької освіти з розладами психіки». Вона зуміла прикути увагу слухачів до надзвичайно актуальної не лише в медичному, психологічному але і в соціальному аспекті проблеми становлення розладів особистості у дітей та підлітків.

 

 

 

Доцентка кафедри прикладної психології та логопедії

Ольга СЕРБОВА

 


 

БДПУ, МИ СУМУЄМО ЗА ТОБОЮ!

 

В останні дні осені, коли непогода зазирає у вікна, хочеться тепла та затишку. Цей настрій відчула наш куратор Дарина ЛИТВИЧЕНКО, асистент кафедри прикладної психології та логопедії і запропонувала провести кураторську годину «Піжамна вечірка».

За чашкою гарячого чаю, кутаючись у теплі пледи та халати, ми обговорили багато групових та життєвих питань, почули рекомендації щодо складання сесії, дізналися більш детально про бі-бал, разом порахували його, поділилися новинами, розповіли про свої дитячі мрії та їх втілення, переглянули змонтовану відео презентацію «Дебют першокурсника», яку кожний готував онлайн, і просто відпочили та зарядилися позитивною енергією спілкування. Саме живого спілкування з одногрупниками та викладачами нам так не вистачає! Всі чекають закінчення карантину та зустрічі з університетом.

БДПУ, ми сумуємо за тобою!

 

 

 

 

Лілія ЧЕРНИХ – староста 105СО гр.

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

Гостьова лекція від флагману спеціальної освіти

 

Продовжуючи практику залучення до аудиторних занять професіоналів-практиків, експертів галузі, представників роботодавців, які мають власний передовий досвід у галузі спеціальної та інклюзивної освіти, під час вивчення освітньої компоненти «Інноваційні технології в логопеді» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» 30 листопада 2021 року відбулася гостьова лекція докторки педагогічних наук, професорки кафедри логопедії та логопсихології НПУ імені М. П. Драгоманова Світлани КОНОПЛЯСТОЇ.

У ході взаємодії з аудиторією Світлана Юріївна наголосила на  актуальності своєчасного виявлення мовленнєвих порушень, акцентувала на важливості логопедичного супроводу та логопедичної допомоги дітям з порушеннями мовлення з раннього віку, підкреслила вагомість взаємодії різних фахівців у подоланні  мовленнєвих порушень та залучення батьків до корекційного процесу. Лектор навела статистику кількості дітей з порушеннями мовлення, за власними дослідженнями; вказала на важливості зв’язку ортодонтії та логопедії в процесі корекційної роботи і звернула увагу на інші актуальні питання спеціальної освіти. Корисним для здобувачів був аналіз ситуацій із практичної роботи з дитиною з НВГП.

Професорка наголосила на престижності роботи фахівця спеціальної освіти та надихнула здобувачів на майбутні професійні звершення, зауваживши, що «перевчати довше, складніше, ніж навчати з нуля».

Наприкінці заняття всі бажаючі мали змогу задати питання лектору. Взаємодія лектора з аудиторією була насиченою та продуктивною.

 

 

Ревуцька Олена Володимирівна

завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії
доцент кафедри прикладної психології та логопедії
кандидат педагогічних наук

 


 

Продуктивна практика – плідна звітна конференція

 

Фінальним акордом у підготовці фахівців логопедів було проведення виробничої практики за спеціалізацією, яке тривало протягом місяця.

Про виконання завдань практики здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» звітували 29 листопада 2021 р.

Здобувачі презентували керівникам практики (Олена Ревуцька, Ганна Лопатіна, Євгенія Линдіна, Ганна Мицик) заклади, в яких вони організовували та проводили корекційно-розвиткові заняття, активно залучались до діяльності вчителя-логопеда, асистента вчителя (вихователя) дітей із особливими освітніми потребами та закріпили професійні компетентності.

Під час звітної конференції поділились досвідом проходження практики в змішаних умовах навчання, своїми методичними доробками, проведеними заняттями та організованими виховними заходами.

Атмосфера, яка панувала, зарядила яскравими враженнями та емоціями всіх учасників.

 

 

 

Євгенія ЛИНДІНА

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Зустрічі з професійним натхненням.

 

Ініціативно, натхненно та цікаво пройшла зустріч здобувачів вищої освіти 2 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта.

Під час лекції з освітньої компененти “Організація та планування роботи фахівців спеціальної та інклюзивної освіти” викладачем кафедри прикладної психології та логопедії Наталею Анастасовою була запрошена вчитель – логопед “Інклюзивно-ресурсного центру” БМР Оксана Валеріївна Шабаліна.

Оксана Валеріївна дуже цікаво, захоплююче та професійно поділилася досвідом та  розкрила завісу діяльності ІРЦ, а саме: організація проведення комплексної оцінки розвитку дитини з ООП та постановка логопедичного висновку. Під час зустрічі у студентів виникало чимало професійних запитань до доповідача, що вказує на важливість, актуальність зазначеної проблеми та зацікавленість наших здобувачів у своїй професії та спеціальності!

Ми щиро вдячні нашим педагогам – практикам, за те, що завжди із задоволенням та завзято діляться своїм професійним досвідом!

До нових зустрічей!

 

 

Наталя Анастасова,

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

 


 

Засідання Ради роботодавців спеціальності 016 Спеціальна освіта

 

12 листопада 2021 року відбулося планове засідання Ради роботодавців спеціальності 016 Спеціальна освіта. Разом із викладачами кафедри прикладної психології та логопедії у засіданні взяли участь: Андрущенко Олена Олександрівна, директорка Комунальної організації «Інклюзивно-ресурсний центр» Енергодарської міської ради Запорізької області, Глінська Лілія Іванівна, директорка  Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської міської ради Запорізької області, Колодіна Тетяна Василівна, директорка  Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області, Малуєва Тетяна Владиславівна, директорка  Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради Запорізької області, Мозохіна Олена Василівна, директорка  Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу загального типу № 2 «Зіронька» Бердянської міської ради Запорізької області,          Мурсалова Дар’я Олександрівна, вчитель-логопед Комунальної організації (установа, заклад) «Інклюзивно-ресурсний центр» Енергодарської міської ради Запорізької області та інші.

Під час зустрічі було підведено підсумки та проаналізовано роботу протягом 2020–2021 навчального року, обговорено проведені заходи та окреслено шляхи майбутньої співпраці.

Члени Ради виявили зацікавленість в участі в освітньому процесі з метою покращення якості підготовки фахівців спеціальності 016 Спеціальна освіта. У ході зустрічі зі стейкхолдерами, відповідно до порядку денного, було розглянуто наступні питання:

-затвердження перспективного плану роботи Ради роботодавців на 2021–2022 н. р.;

-залучення членів Ради роботодавців до проведення спільних наукових досліджень та визначення проблематики курсових та магістерських робіт для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта»                                                                                                                                – залучення роботодавців до практично зорієнтованої підготовки фахівців спеціальності (екскурсії в заклади освіти, професійні практичні ситуації – кейси для аудиторних занять).

-оновлення системи електронного опитування роботодавців щодо якості освітніх програм і підготовки випускників спеціальності 016 Спеціальна освіта;

-залучення фахівців-практиків, експертів галузі з числа потенційних роботодавців до освітнього процесу (проведення лекцій та практичних занять) та інші.

З метою поліпшення якості освітніх послуг, що надаються на базі кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, членам Ради запропонували  відповісти на запитання, що допоможуть нам спроєктувати моделі формування індивідуальної освітньої траєкторії навчання, зокрема, дисциплін вільного вибору здобувачів освіти для освітнього ступеня магістра й бакалавра, спланувати тематику та зміст семінарів, для оновлення програми підвищення кваліфікації.

Щиро дякуємо нашим роботодавцям, за підтримку!

 

 

Олена Ревуцька, завідувачка

кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Участь у семінарі-практикумі напередодні професійного свята

 

13 листопада 2021 року напередодні Міжнародного Дня логопеда за організації кафедри прикладної психології та логопедії відбувся науковий семінар-практикум «Науково-практичні засади професійної діяльності спеціальних педагогів та психологів» (Модуль1).

Спікерами заходу виступили доктор педагогічних наук, професор Микола Єфименко; кандидатка психологічних наук, доцентка Наталя Цибуляк; кандидатка педагогічних наук, доцентка Ганна Лопатіна; кандидатка психологічних наук, доцентка Ольга Сербова; кандидатка педагогічних наук, доцентка Євгенія Линдіна; кандидатка педагогічних наук, старша викладачка Ганна Мицик та старша викладачка Наталя Анастасова.

Під час виступів спікери наукового семінару-практикуму привернули увагу слухачів до актуальних теоретичних та практичних питань спеціальної та інклюзивної освіти в Україні, надали учасникам семінару (спеціалістам різних напрямків) дієві інструменти роботи в командному підході для надання ефективної допомоги дітям з особливими освітніми потребами. Програма семінару-практикуму – насичена і різноманітна – була виконана повністю. Це були години, збагачені спілкуванням, обміном думок, цікавими ідеями та кейсами.

Всі учасники семінару отримали сертифікати (8 годин / 0,24 кредити ЄКТС) із зазначенням результатів навчання: «розуміння сучасного науково-практичного підґрунтя діяльності спеціальних педагогів та психологів, а також уявлення щодо застосування дієвих інструментів у їх практичній роботі відповідно до поставлених завдань». Учасники семінару виразили подяку за своєчасність та актуальність проведеного заходу.

Важливість подібних заходів важко переоцінити! Спікери висловили сподівання щодо проведення аналогічних заходів у майбутньому.

 

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Наші – спікери та ведучі майстер-класу: в онлайн стрімі більше тисячі осіб

 

17-19 листопада 2021 року на базі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського у рамках проєкту програми Erasmus + Jean Monnet Module 620252-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE відбулась V Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Інклюзивна освіта як індивідуальна траєкторія особистісного зростання дитини з особливими освітніми потребами» (V школа технологій інклюзивної освіти).

Запрошеними спікерами та ведучими майстер-класу на Секції ІІІ. Нормотипові діти дошкільного і молодшого шкільного віку в інклюзивному освітньому середовищі: особливості розвитку і психолого-педагогічний супровід були кандидати педагогічних наук, доценти кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету Ганна ЛОПАТІНА та Євгенія ЛИНДІНА, консультант (учитель-дефектолог) ІРЦ Енергодарської МР Запорізької області, керівник ММО вчителів-логопедів та вчителів-дефектологів Дар’я МУРСАЛОВА.

Виступ й майстер-клас на тему «Конструктивна взаємодія в інклюзивному просторі закладу дошкільної освіти» визвав жвавий інтерес та дискусію. В стрімі онлайн – більше тисячі осіб. Активна аудиторія, позитивні відгуки організаторів та учасників конференції – і ми – спікери – висвітили й на практиці показали можливість творчої конструктивної взаємодії в команді.

 

 

Ганна ЛОПАТІНА,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Цікаве та продуктивне святкування міжнародного Дня логопеда

 

«Студентський десант S016» разом з викладачами кафедри прикладної психології та логопедії творчо та креативно підійшли до святкування міжнародного Дня логопеда.

 

Дарина Литвиченко та Ганна Мицик організували для майбутніх вчителів спеціальної освіти кінокоучинг. Понад 50 здобувачів денної та заочної форм навчання спеціальності «Спеціальна освіта»  переглядали фрагменти фільму «Мій брат – супергерой» присвячений проблемі прийняття у сім’ї дитини з особливими потребами. Емоції переповнювали кожного учасника кінокоучингу. Встигли поплакати та посміятися, а після знайомства з онлайн-інструментом психологічної терапії студенти стали більш уважними до свого образу мислення та навчилися виражати власне ставлення до ситуації, бачити шляхи її вирішення.

 

У рамках рубрики «Порадник практикуючого логопеда» була організована зустріч здобувачів денної та заочної форм навчання нашої спеціальності з практикуючим вчителем-логопедом, здобувачкою 4 курсу Валерією Баганець, яка розповіла майбутнім фахівцям про переваги та недоліки працевлаштування в приватному логопедичному центрі, надала рекомендації щодо початку своєї діяльності, поділилася ідеями «бюджетних» логопедичних ігор та їх використанням; надихнула навчатись та йти працювати за спеціальністю.

І ніяк не обійшлося без подарунків!

У соцмережі Інстаграм «Науковий хаб» організував конкурс, присвячений професійному святу. Усі закохані в логопедію, виконавши прості умови конкурсу, можуть узяти участь і отримати стильний мерч та круті подарунки, розроблені учасниками хабу та Ганною Мицик.

 

 

За інформацією кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

13 листопада 2021 року напередодні Міжнародного Дня логопеда за організації кафедри прикладної психології та логопедії відбувся науковий семінар-практикум «НАУКОВО-ПРАКТИЧНІ ЗАСАДИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СПЕЦІАЛЬНИХ ПЕДАГОГІВ ТА ПСИХОЛОГІВ» (Модуль1).

Спікерами заходу виступили доктор педагогічних наук, професор Микола ЄФИМЕНКО; кандидатка психологічних наук, доцентка Наталя ЦИБУЛЯК; кандидатка педагогічних наук, доцентка Ганна ЛОПАТІНА; кандидатка психологічних наук, доцентка Ольга СЕРБОВА; кандидатка педагогічних наук, доцентка Євгенія ЛИНДІНА; кандидатка педагогічних наук, старша викладачка Ганна МИЦИК та старша викладачка Наталя АНАСТАСОВА.

Під час виступів спікери наукового семінару-практикуму привернули увагу слухачів до актуальних теоретичних та практичних питань спеціальної та інклюзивної освіти в Україні, надали учасникам семінару (спеціалістам різних напрямків) дієві інструменти роботи в командному підході для надання ефективної допомоги дітям з особливими освітніми потребами. Програма семінару-практикуму – насичена і різноманітна – була виконана повністю. Це були години, збагачені спілкуванням, обміном думок, цікавими ідеями та кейсами.

Всі учасники семінару отримали сертифікати (8годин/0,24 кредити ЄКТС) із зазначенням результатів навчання: «розуміння сучасного науково-практичного підґрунтя діяльності спеціальних педагогів та психологів, а також уявлення щодо застосування дієвих інструментів у їх практичній роботі відповідно до поставлених завдань». Учасники семінару виразили подяку за своєчасність та актуальність проведеного заходу.

Важливість подібних заходів важко переоцінити! Спікери висловили сподівання щодо проведення аналогічних заходів у майбутньому.

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Засідання Ради роботодавців спеціальності 016 Спеціальна освіта.

 

12 листопада 2021 року відбулося планове засідання Ради роботодавців спеціальності 016 Спеціальна освіта. Разом із викладачами кафедри прикладної психології та логопедії у засіданні взяли участь: Андрущенко Олена Олександрівна, директорка Комунальної організації «Інклюзивно-ресурсний центр» Енергодарської міської ради Запорізької області, Глінська Лілія Іванівна, директорка  Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської міської ради Запорізької області, Колодіна Тетяна Василівна, директорка  Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області, Малуєва Тетяна Владиславівна, директорка  Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради Запорізької області, Мозохіна Олена Василівна, директорка  Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу загального типу №2 «Зіронька» Бердянської міської ради Запорізької області,          Мурсалова Дар’я Олександрівна, вчитель-логопед Комунальної організації (установа, заклад) «Інклюзивно-ресурсний центр» Енергодарської міської ради Запорізької області та інші.

Під час зустрічі було підведено підсумки та проаналізовано роботу протягом 2020-21 навчального року, обговорено проведені заходи та окреслено шляхи майбутньої співпраці.

Члени Ради виявили зацікавленість в участі в освітньому процесі з метою покращення якості підготовки фахівців спеціальності 016 Спеціальна освіта. У ході зустрічі зі стейкхолдерами, відповідно до порядку денного, було розглянуто наступні питання:

-затвердження перспективного плану роботи Ради роботодавців на 2021-2022 н. р.;

-залучення членів Ради роботодавців до проведення спільних наукових досліджень та визначення проблематики курсових та магістерських робіт для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта»

– залучення роботодавців до практично зорієнтованої підготовки фахівців спеціальності (екскурсії в заклади освіти, професійні практичні ситуації – кейси для аудиторних занять).

-оновлення системи електронного опитування роботодавців щодо якості освітніх програм і підготовки випускників спеціальності 016 Спеціальна освіта;

-залучення фахівців-практиків, експертів галузі з числа потенційних роботодавців до освітнього процесу (проведення лекцій та практичних занять) та інші.

З метою поліпшення якості освітніх послуг, що надаються на базі кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, членам Ради запропонували  відповісти на запитання, що допоможуть нам спроєктувати моделі формування індивідуальної освітньої траєкторії навчання, зокрема, дисциплін вільного вибору здобувачів освіти для освітнього ступеня магістра й бакалавра, спланувати тематику та зміст семінарів, для оновлення програми підвищення кваліфікації.

Щиро дякуємо нашим роботодавцям, за підтримку!

 

 

Завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії

Олена РЕВУЦЬКА

 


 

Смачно-корисні вихідні від Студдесанту S016

 

У рамках діяльності Студентського десанту S016 заключними жовтневими вихідними було проведено інформативні заходи для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта. І навіть вихідні та перебої з Інтернетом не стали на заваді об’єднанню молодих, завзятих, уже практикуючих фахівців в одному інформаційному просторі.

30 жовтня ц.р. відбувся креативний онлайн майстер-клас від здобувачки другого (магістерського) рівня вищої освіти Анни ДУБОВЕНКО «Смачна логопедія»: порадник практикуючого логопеда. На МК було представлено добірку інноваційних ігор та вправ для проведення масажу та артикуляційної гімнастики за допомогою ароматичних трав та спецій, фруктів та меду; розкрито особливості прийому ароматної дермолексії; наведені нові способи застосування кухонного приладдя у практиці корекційно-розвиткової роботи.

А вже 31 жовтня ц.р. здобувачки вищої першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Крістіна УЛІТІНА та Мирослава БОГДАНОВА – активні членкині Наукового Хабу Студентського десанту S016 провели інформаційну лекцію «PRO можливості 2.0». Варто зазначити, що це новий, удосконалений та більше насичений формат заходу, започаткованого торік, який сприяє підвищенню інтересу здобувачів освіти до наукової діяльності. Під час лекції спікерки розкрили лайфхаки та «плюшки» наукової діяльності, акцентували увагу на її можливостях для саморозвитку та підвищення рівня професійної компетентності. Також надали перелік наукових ресурсів для пошуку можливостей як загального, так і професійного спрямування. Дискусія з учасниками та рефлексія наприкінці заходу остаточно дали зрозуміти, що наука для нас важлива й може бути цікавою.

До кожної з цих зустрічей доєднувались понад 45 осіб із числа студентів денної та заочної форм навчання нашої спеціальності! Дійсно, що вихідні – це смачно, та ще й із користю!

 

 

За матеріалами здобувачки ІІ (магістерського) рівня вищої освіти Дубовенко Анни та Наукового Хабу спеціальності 016 Спеціальна освіта

 

 


 

Методики діагностики від практика: гостьова лекція

 

Продовжуючи практику залучення до аудиторних занять професіоналів-практиків, експертів галузі, представників роботодавців, які мають власний передовий досвід у галузі спеціальної та інклюзивної освіти, під час вивчення освітньої компоненти «Методи відбору у спеціальні заклади освіти для дітей із ТПМ» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія» 22 жовтня 2021 року відбулася гостьова лекція директорки комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР Тетяни Малуєвої. Під час лекції пані Тетяна охарактеризувала та описала структуру методик WISC-IV, LEITER-3, CONNERS-3, PEP-3, CASD для комплексної оцінки різних сфер розвитку дитини від 2 до 18 років.

Особливу увагу лектор звернула на те, що зазначені методики дозволяють знаходити об’єктивні фактори розвитку дитини, які впливають на її успішність у навчанні, зокрема: визначити сильні та слабкі сторони розвитку дитини, спрямувати освітній процес таким чином, щоб кожна дитина змогла максимально реалізувати свої здібності; забезпечувати наступність у розвитку при зміні різних рівнів закладів освіти; досягти взаєморозуміння між закладами освіти, батьками та дітьми.

Здобувачі вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта були залучені до комунікації, ставили запитання лекторці, обговорювали матеріал.

Сподіваємось на подальші зустрічі, плідну співпрацю та вдячні Тетяні Владиславівні за цікаву лекцію, продуктивну роботу, корисну інформацію та приємне спілкування!!!

 

Завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії,
доцент кафедри прикладної психології та логопедії,
кандидат педагогічних наук Олена РЕВУЦЬКА

 


 

На варті академічної доброчесності

 

21 жовтня ц.р. представниці наукового хабу, здобувачки першого та другого рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія. Спеціальна психологія» Крістіна Улітіна, ОП «Спеціальна освіта» Мирослава Богданова, Вікторія Коваленко, а також викладачі кафедри прикланої психології та логопедії Ганна Лопатіна, Ганна Мицик взяли участь у вебінарі «Що робити з замовними роботами?», присвяченому Дню боротьби з замовними роботами, який відзначається 20 жовтня.

Спікером вебінару була Вероніка Краснічан – докторантка кафедри права та соціальних наук факультету бізнесу та економіки університету ім. Менделя (м. Брно, Чехія).

Спікер зазначила, що проблема замовних робіт є дуже актуальною та набирає поширення з кожним роком не тільки у межах України, а й у всьому світі; надала визначення плагіату та замовним роботам; акцентувала увагу на наслідках та відповідальності за використання замовних робіт; розповіла, як сприяти їх своєчасному запобіганню та виявленню як здобувачам освіти, так і викладачам закладів освіти.

Отже, вебінар закріпив знання про академічну доброчесність здобувачів вищої освіти, сприяв підвищенню компетентності по даній темі, а його основна ідея буде розповсюджена на заходи Студентського десанту спеціальності 016 Спеціальна освіта.

 

 

За матеріалами Наукового Хабу SO16

 


 

У Бердянську відтепер можна слухати картини

 

Викладачі кафедра прикладної психології та логопедії факультет дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  разом із здобувачами вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» відвідали презентацію інклюзивної інноваційної художньої експозиції «Ох-Очі».

Цей проєкт покликаний привернути увагу жителів громади Бердянська до потреб людей із порушеннями зору та створити можливість для цієї групи людей відвідувати культурні події та взаємодіяти із витворами мистецтва через створення інклюзивної художньої експозиції в інноваційному форматі.
Десять картин із постійної виставки Бердянський Художній Музей Ім.І.І.Бродського  будуть тепер звучати – можна буде на власні вуха послухати художні роботи класичних митців і відчути атмосферу зображених сюжетів.
Захід організовано у межах проєкту «Ох-Очі – інклюзивна інноваційна художня експозиція», який реалізується ГО «Час Є» за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Протягом всієї презентації проекту, здобувачі вищої освіти разом з завідувачкою кафедри прикладної психології та логопедії Елена Ревуцкая та асистентами кафедри Дарина Литвиченко та Алена Бабиченко  познайомилися з організаторами, прослухали святковий концерт підготовлений артистами з порушеннями зору та з користю провели.
Студенти на власному досвіді відчули особливості обраної професії та  з нетерпінеям чекають наступної подорожу у світ картин, які звучать.

 

Дарина Литвиченко, асистент кафедри

прикладної психології та логопедії

 


Щорічно в останню неділю вересня в світі відзначається міжнародний день глухих людей. Міжнародний день глухих заснований у 1951 році на честь створення Всесвітньої федерації глухих для того, щоб привернути увагу до проблем людей із порушенням слуху. За традицією до цього дня влаштовують благодійні концерти,  акції, конференції, майстер-класи. За ініціативою здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта та підтримки викладачів  кафедри прикладної психології та логопедії   було організовано локації з інфо-боксами – сушку фотографій видатних митців з порушеннями слуху, дактиль мов різних країн світу (грецька, китайська, арабська та ін.) та  переклад різних слів мовою жестів. Кожен здобувач міг збільшити свої знання у сфері спеціальної педагогіки та навчитися спілкуватися мовою жестів. Для усіх нас це цінний досвід, який може знадобитися у житті, адже як показує статистика – в Україні сьогодні налічується близько 60 тисяч нечуючих людей.
Тож давайте підтримувати людей з порушенням слуху та допомагати їм у нашому суспільстві!
За матеріалами кафедри
прикладної психології та логопедії  

 


 

Бути у тренді! Створення чат-бота «Your psychologist»

 

Упродовж п’яти днів громадська організація «Свої» Запорізької області провела інтенсив із волонтерського менеджменту, під час якого складні, на перший погляд, теми пояснювали простими словами: як керувати проєктами, набирати команду, співпрацювати з бізнесом та з місцевою владою.

Після успішного проходження інтенсиву асистентка кафедри прикладної психології та логопедії Дарина Литвиченко разом із активною суспільною діячкою нашого міста  Ангеліною Солощенко, серед шести інших переможців, виграли міні-грант у розмірі 10 000 гривень на створення чат-бота в телеграмі «Your psychologist» для надання актуальної, анонімної та безоплатної психологічної допомоги.

Партнерами волонтерського проєкту стали: Бердянський державний педагогічний університет, Бердянська міська рада, Інтернет-ЗМІ «Бердянськ 24», Бердянський місцевий центр з надання БВПД, NGO New Hope.

Від початку пандемії Covid-19 та оголошення локдауну в Україні, люди опинилися сам на сам із переживаннями та проблемами, що доставляють певний дискомфорт. Це домашнє насильство / аб’юз, тривожність / панічні атаки, емоційне та професійне вигорання, порушення особистих кордонів, кризи у стосунках (батьки-діти та чоловік-жінка), неконтрольована агресія, засудження за те, що ти захворів на Covid-19 (перші півроку пандемії).

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Олена Ревуцька, Олена Старинська, Ольга Сербова стали волонтерами проекту: підготували корисні статі та рекомендації тим, хто потребує психологічної допомоги.

Надалі плануємо залучати здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти і всіх охочих, адже й надалі чат-бот «Your psychologist» об’єднуватиме у собі корисні статті, чіткі інструкції дій у конкретних ситуаціях, екстрені контакти, куди можна звернутись у будь-який час.

 

 

Асистент кафедри прикладної психології та логопедії Дарина Литвиченко

 


 

Вітаємо переможців конкурсу “Академічна доброчесність очима студентів”

 

Протягом травня 2021 року кафедрою прикладної психології та логопедії спільно з науковим хабом Студентського десанту SO16 було оголошено конкурс “Академічна доброчесність очима студентів” серед здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти. Мета конкурсу – популяризація принципів та формування культури академічної доброчесності.

За результатами голосування у соціальних мережах перемогу одержали здобувачі 403СО групи з креативним відео “Вигнана”. Переможці отримали подарунки та сертифікати від наукового хабу та кафедри.

Щиро вітаємо та бажаємо їм у майбутньому нових звершень та наукових здобутків!

 

 

 

За матеріалами наукового хабу

Студентського десанту SO16

@_scientific_hub

 


 

Наприкінці навчального року асистенткою кафедри прикладної психології та логопедії Дариною ЛИТВИЧЕНКО було організовано студентський фестиваль «Stut Wave».
Протягом двох днів, на березі моря у заміському комплексі «Райський куточок» здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта разом з викладачами кафедри прикладної психології та логопедії  поєднали приємне з корисним.
Окрім перебування на свіжому морському повітрі, участі в навчально-розважальних заходах, одне із завдань фестивалю «Stud Wave» –  розвиток навичок soft skills, а саме активне слухання; вміння вести перемовини; використання невербальних елементів комунікації; вміння переконувати; storytelling.
Здобувачі вищої освіти брали участь у пізнавальних тренінгах, майстер класах, вчилися працювати в команді, комунікувати і позитивно мислити, мали чудову можливість отримувати діючі інструменти і надихатися досягненнями успішних людей.
Круті знайомства, нові відкриття дали можливість кожному обрати те, що йому до душі та в цікавій формі розважаючись навчатись.

 

 

 


 

ІНКЛЮЗІЯ В ПОЗАШКІЛЛІ – НЕ ПРОСТО, АЛЕ МОЖЛИВО

 

27 травня 2021 року на базі Компетентнісного центру інклюзивної освіти при ФДССО в БДПУ в рамках відкритого методичного фестивалю «М-fest BRD» за темою «Якість освіти в ЗПО: сучасні реалії та перспективи», організованого Бердянським Центром дитячо-юнацької творчості  імені Є. М. Руднєвої відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області у партнерстві з Бердянським державним педагогічним університетом, відбувся семінар «Науково-методичні засади організації інклюзивної освіти в закладах позашкільної освіти».

Модератором заходу виступила перша проректорка БДПУ, професорка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Ольга ГУРЕНКО, яка зазначила, що діти з особливими освітніми потребами мають право на якісну позашкільну освіту, що має забезпечити розвиток їхніх здібностей та обдарувань із урахуванням індивідуальних потреб та інтересів, зокрема у соціалізації, професійному визначенні та інтеграції в суспільство. Доповідачка прокоментувала Постанову Кабінету міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 779 «Про організацію інклюзивного навчання в закладах позашкільної освіти» та Лист МОН України від 07.07.2020 щодо застосування Порядку організації інклюзивного навчання в закладах позашкільної освіти.

Зі специфікою створення інклюзивного освітнього середовища слухачів ознайомила старша викладачка кафедри прикладної психології та логопедії Наталя КЕДА. Вона відзначила, що організація навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах позашкільної освіти включає забезпечення: безперешкодного доступу до будівель, споруд і приміщень згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами; принципів універсального дизайну в освітньому процесі; розумного пристосування (за потреби); відповідної матеріально-технічної та навчально-методичної бази, у тому числі інформаційно-комунікаційними технологіями, навчально-дидактичним обладнанням та матеріалами; допоміжними засобами навчання (за потреби); доступності інформації в різних формах (шрифт Брайля, збільшений шрифт, електронний формат тощо); індивідуалізації освітнього процесу для вихованців, учнів з особливими освітніми потребами, зокрема складення індивідуальної програми розвитку. Доповідь супроводжували фото зразків сучасного обладнання закладів позашкільної освіти та на завершення відбувся мозковий штурм прийомом «Фішбоун».

Проблеми соціально-психологічної дезадаптації дітей з особливими потребами були розкриті кандидаткою психологічних наук, доценткою кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ, яка запропонувала корисні практичні кейси з елементами інтерактивного обговорення проблем інклюзивної освіти.

Завершуючи семінар, декан ФДССО, професорка кафедри дошкільної освіти Лариса КАЗАНЦЕВА розповіла про діяльність Компетентнісного центру інклюзивної освіти та різні науково-методичні та практичні заходи, які відбуваються на його базі, інформувала слухачів про можливості навчання на ФДССО, Катерина ПЕТРОВСЬКА, кандидатка педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти анонсувала освітньо-професійну програму «Соціальна медіація».

Лариса КАЗАНЦЕВА презентувала нещодавно відкриту науково-консультативну логопедичну лабораторію, де старші викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна МИЦИК та Наталя АНАСТАСОВА продемонстрували сучасне обладнання для корекційно-розвиткової роботи з дітьми.

Як підсумок заходу, інклюзія в позашкіллі – не просто, але можливо. Скоріше за все – це лише питання часу.

 

 

Завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії, кандидатка педагогічних наук, доцентка Олена РЕВУЦЬКА

 


 

 Студентська науково-практична конференція кафедри прикладної психології та логопедії ДНІ НАУКИ 11.05.2021р.

 

Традицією святкування Днів науки кафедрою прикладної психології та логопедії є наукова студентська конференція для обговорення результатів наукових досліджень здобувачів освіти, узагальнення і підведення підсумків наукової роботи, нагородження студентів – переможців всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт, та визначення нових пріоритетів розвитку.

Наука — це один із складників фундаменту, на якому постає «будівля» університету. Результати наукових досліджень здобувачів, їхні наукові здобутки, як і перемоги у наукових конкурсах роблять цей фундамент ще міцнішим. Так, у цьому році на ІІ етапі Всеукраїнського наукового конкурсу зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта» (за нозологіями) у Миколаївському національному університеті імені В.О. Сухомлинського здобувачка 4 курсу Мирослава БОГДАНОВА під керівництвом к.п.н. Ганни МИЦИК зайняла ІІІ місце. У Південноукраїнському національному педагогічному університеті імені К.Д Ушинського у другому турі Всеукраїнський конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук, галузь «Педагогічна та вікова психологія» здбувачка 3 курсу Крістіна УЛІТІНА під керівництвом  к.психол.наук, доц. Олени  СТАРИНСЬКОЇ зайняла ІІІ місце.

Студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта беруть участь у різних науково-практичних конференціях. Всього за цей рік в різних збірниках було надруковано понад 20 студентських тез, де викладачі кафедри були і кервниками роботи, і сооавторами; 3 наукові статті різного рівня в сооавторстві викладач-студент; участь у понад 10 наукових конференціях. Також в цьому році наші студенти 2 курсу Катерина КЛЕЦ і Дар’я ЮРЧЕНКО під керівництвом ас. Дарини ЛИТВИЧЕНКО брали участь у конкурсі грантів в рамках проєкту Concept School від молодіжної громадської організації Edison Space Coworking за підтримки американського фонду USAID.

Під час роботи двох секцій конференції 13 здобувачів освіти  представили власні напрацювання  та поділилися результатами з однодумцями. Під час доповіді вони зазначили: «наука закладає підґрунтя до логічного та критичного мислення»; «ц наука це е жага до нових знань, постійний пошук корисної інформації, адже все, що ти поглинаєш, формує тебе і твоє коло наукових зацікавлень»; «наука — це спілкування, висловлення думок, закладення основи успішного майбутнього».

Керівники секцій — доцент Ольга СЕРБОВА та Наталя АНАСТАСОВА звернулися до студентства: «З нагоди свята зичимо вам продовжувати плекати дослідницьку цікавість і безперервний науковий пошук для збагачення України та світу все новими й новими відкриттями. Нехай світло науки буде дороговказом і ніколи не згасне на шляху пізнання. Бажаємо вам натхнення, цікавих інноваційних проектів, наукових досягнень на благо нашого університету та України»

 

 

 Доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ольга СЕРБОВА та старший викладач Наталя АНАСТАСОВА

 


 

Звітна конференція з виробничої практики за спеціалізацією «Логопедія. Спеціальна психологія» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 016 Спеціальна освіта

 

29 квітня о 13-00 на інтернет платформі Zoom відбулась звітна on-line конференція за результатами виробничої практики здобувачів 4 курсу (гр. 403) під керівництвом викладачів кафедри прикладної психології та логопедії Ольги СЕРБОВОЇ, Наталі ЦИБУЛЯК, Тетяни СУЩИНСЬКОЇ, Наталі КЕДИ, Марії ЗВЕРЯКА, Вікторії ШАМЛІ та Ольги МАЛИГІНОЇ.

Метою виробничої практики за спеціалізацією «Логопедія. Спеціальна психологія» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 016 Спеціальна освіта були: закріплення знань здобувачів про функціональні обов’язки практичного психолога в закладах освіти де виховуються або навчаються діти з особливими освітніми потребами (спеціальні заклади освіти або заклади освіти з інклюзивними групами або класами); формування, розширення та вдосконалення практичних умінь і навичок організації основних видів діяльності практичного психолога з дітьми з особливими освітніми; забезпечення високоякісної підготовки компетентного фахівця – професіонала, здатного систематично поновлювати свої знання та творчо реалізувати завдання навчально-виховного процесу закладу освіти з урахуванням закономірностей психічного розвитку дітей з особливими освітніми потребами

Практика була організована відповідно до Положення про проведення практики студентів Бердянського державного педагогічного університету та раніше укладених договорів про проходження практики. Цьогоріч завдання з практики здобувачі виконували у звичному та онлайн режимі відповідно до умов баз практики й мали певну специфіку, але були адаптовані до викликів сьогодення. Здобувачі в своїх доповідях поділились інформацією та враженнями про бази практик, про особливості проведення індивідуальних та групових занять, консультативної, просвітницької роботи та набутими компетентностями. Охоче демонстрували презентації, фото- та відеозвіти, які були насичені практичними завданнями, продемонстрували набуття та вдосконалення професійних компетентостей й отримані враження від результатів роботи.

По закінченню практики здобувачі заповнили анкети, в яких зазначили що їм вдалося вдосконалити більшість загальних та фахових компетентностей, перш за все – теоретико-методологічну, спеціально-методичну, психологічну, консультативно-профілактичну та компетентність у сфері інклюзивного навчання. Деякі здобувачі вказали на недостатність міжособистісної та комунікативно-педагогічної компетентності (серед труднощів зазначили труднощі встановлення взаємодії з дітьми, які мають складні порушення розвитку та брак навичок побудови взаємовідносин з педколективом), деяким не вистачало діагностичної компетентності, а саме у проведенні діагностичної роботи з дітьми шкільного віку. Результати анкетування будуть враховані робочою групою освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» під час перегляду та оновлення змісту програми практики та певних освітніх компонентів освітньої програми.

 

Не зважаючи на онлайн-формат проведення конференції, захід вразив своєю результативністю, а доповіді здобувачів змістовністю та інформативністю. Вітаємо здобувачів із вдалим завершенням практики та бажаємо нових професійних звершень!

 

 

Груповий керівних виробничої практики – доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ольга СЕРБОВА

 


 

Обмін досвідом – крок до вдосконалення!

 

Сьогодні, 30 квітня 2021 р. відбувалась зустріч здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 403 групи спеціальності 016 Спеціальна освіта з фахівцем-практиком, що працює з дітьми з розладами аутистичного спектра в закладі дошкільної освіти з інклюзивним навчанням (scuola media di besso, Lugano, Switzerland), асистентом вчителя в Кантональній школі Бессо (Scuola Media Besso) Тетяною ЧУМАК.

Нереально натхненна атмосфера, позитивний настрій присутніх на зустрічі надали можливість організувати плідну роботу та обмін досвідом щодо проблеми навчання дітей з розладами аутистичного спектра в Україні та Швейцарії. Серед основних питань, які здобувачі запропонували на розгляд, були: державна політика щодо забезпечення освітніми послугами дітей з розладами аутистичного спектра в закладах освіти, використання альтернативних засобів комунікації у роботі з дітьми з РАС, взаємодія зі сім’єю та результативність їх включення в освітній  процес тощо. Щиро вдячні Тетяні ЧУМАК і за наданий чек-лист рекомендацій (лайфхаків) щодо сприяння налагодженню контакту та  комунікації з дитиною з РАС.

Нові знання, продуктивна взаємодія – початок змін та орієнтація на вдосконалення!  Сподіваємось на подальші зустрічі та плідну співпрацю у майбутньому!

 

Мицик Ганна,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Гостьова лекція про важливість раннього мовленнєвого розвитку

 

Кафедра прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету продовжує розвивати практику запрошення на заняття фахівців пов’язаних зі спеціальністю 016 Спеціальна освіта.

Так, 22 квітня 2021 року, в межах освітньої компоненти «Логопедична робота з дітьми раннього віку» освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта», гостею на лекційному занятті стала науковець, старший викладач кафедри корекційної освіти та спеціальної психології Харківської гуманітарно-педагогічної академії, логопед Інституту раннього втручання Потамошнєва Олена Миколаївна. Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти прослухати лекцію практикуючого фахівця щодо особливостей формування комунікації у дітей раннього віку. Олена Миколаївна окреслила важливість послідовності розвитку етапів формування мовлення до трьох років. Розповіла про комунікативну ініціативу, вміння приймати заклик дорослого до спілкування, наслідування міміки та звуків, необхідність вчасного введення твердої їжі. Зі здобувачами обговорили шкідливість гаджетів для мовленнєвого розвитку дітей раннього віку.

Надзвичайно вдячні Олені Миколаївні за те, що вона поділилась своїм колосальним досвідом роботи з дітьми раннього віку, цікаво та практично донесла інформацію.

 

 

Доцент кафедри прикладної

психології та логопедії

Євгенія ЛИНДІНА

 


 

Коротко Pro початок: «Студентський десант S016»

Сьогодні, 21 квітня 2021 р. відбулась промозустріч викладачів кафедри прикладної психології та логопедії зі здобувачами першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з нагоди запровадження «Студентського десанту S016» спеціальності. – Яскрава, смілива, цікава, натхненна зустріч із перспективою на майбутнє!

Далі буде…

 

 

 

Світлини кафедри 

прикладної психології та логопедії

 

 


 

Гостьова лекція для логопедів: інноваційно про інформативне

 

Продовжуючи практику залучення до аудиторних занять професіоналів-практиків, експертів галузі, представників роботодавців, які мають власний передовий досвід у галузі спеціальної та інклюзивної освіти, під час вивчення освітньої компоненти «Інноваційні технології в логопедії» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» 19 квітня 2021 року відбулася гостьова лекція Олени Ласточкіної, кандидата педагогічних наук, старшого викладача кафедри логопедії Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.

У ході лекції на тему «Інформаційно-комунікаційні технології, як засіб системи логопедичного супроводу осіб із порушеннями мовлення» було описано систему логопедичного супроводу, окреслено методичне забезпечення у системі логопедичного супроводу (класичні та нетрадиційні (інноваційні) психолого-педагогічні методики логокорекції). Особливу увагу лектор звернула на засоби методичної системи навчання (корекції) та детально описала різновиди інформаційно-комунікаційних технологій (класичні, часто використовувані та менше відомі, але прогресивні).

Здобувачі вищої освіти були залучені до комунікації, ставили запитання лекторці, обговорювали матеріал про актуальні методики логокорекції.

Вдячні Олені Володимирівні за цікаву лекцію, продуктивну роботу, корисну інформацію, приємне спілкування!!!

 

 

За матеріалами Олени Ревуцької,

доцента кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Шлях до професіоналізму

 

Довгий час у суспільстві панувала думка про те, що людина, яка протягом навчання засвоїла багато знань, здатна легко самотужки у професійній діяльності напрацьовувати і застосовувати ефективні методи роботи. Наразі віра в те, що знання має пріоритет над умінням добряче похитнулася. Нині не тільки в освіті, а й у багатьох фахових галузях відбувається перенесення акценту на формування у майбутніх спеціалістів практичних умінь і навичок не тільки упродовж проходження виробничої практики, а й на аудиторних заняттях. Проведення лекційних та семінарських занять спільно з практиками підвищують фахову обізнаність і майстерність майбутніх педагогів, які будуть забезпечувати супровід дітей з особливими освітніми потребами.

Так, 16 квітня 2021 року було проведено заняття з навчальної дисципліни «Рання корекційна допомога дітям з особливими освітніми потребами» разом з Лілією Глінською, директоркою КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської міської ради Запорізької області, для здобувачів вищої освіти 202 ДО групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. Тема зустрічі: «Зміст корекційно-педагогічних заходів з формування просторових та сенсорних уявлень у дітей раннього віку з дитячим церебральним паралічем».

Упродовж заняття Лілія Глінська розповіла про особливості проведення корекційно-розвиткової роботи з дітьми раннього віку з дитячим церебральним паралічем щодо формування просторових та сенсорних уявлень, розвитку дрібної моторики; надала відповіді на всі запитання зацікавлених студентів. Жвавий полілог між практиком і майбутніми фахівцями, безумовно, сприяв оволодінню студентами сучасними методами корекційної роботи з дітьми раннього віку з особливими освітніми потребами; активізації особистісного та творчого потенціалу здобувачів вищої освіти; формуванню у них мотиваційної готовності до майбутньої діяльності у галузі спеціальної педагогіки.

 

 

Наталія Кеда,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Професійно спрямовані зустрічі стейголдерів зі здобувачами вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта

 

Для здобувачів вищої освіти першого бакалаврського рівня освітньої програми «Логопедія. Спеціальна психологія» та другого бакалаврського рівня освітньої програми «Спеціальна освіта» викладачем кафедри прикладної психології та логопедії Наталею АНАСТАСОВОЮ були організовані серії зустрічей із практикуючими вчителями-логопедами, дефектологами міста Бердянська.

Під час першої зустрічі з вчителем-логопедом, дефектологом ЗДО №20 «Червоний капелюшок» Головіною Оксаною Володимирівною були презентовані та розкриті питання кінезіології в практичній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. Під час лекції Оксана Володимирівна активно долучала здобувачів до цілеспрямованої роботи (відпрацювали різні види вправ: розтягування, дихальні, окорухові, для розвитку дрібної моторики, самомасаж, на релаксацію). Також була визначена попередня роботу перед виконанням вправ та розкриті особливості використання кінезіологічних вправ на логопедичних та дефектологічних заняттях. Це спрямувало здобувачів вищої освіти до більш активного використання теоретичних напрацювань у практичній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Друга зустріч із логопедом педiатричного вiддiлення дитячої полiклiнiки КНП БМР “БТМО” Вержиковською Дариною Сергіївною була проведена лекція з дисципліни «Нейропсихолінгвістика» за темою «Механізми сприйняття та розуміння мовлення». Дариною Сергіївною були представлені основні моделі сприйняття мовлення та визначено модель, яка більш доречно відображає, на думку практика, процес сприйняття звуків та слів. Були визначені рівні розуміння мовлення під час слухання усного тексту, наведені яскраві приклади проявів порушення сприймання та розуміння мовлення дітьми та дорослими; розкрито значення впливу механізмів сприйняття та розуміння мовлення на подальшу соціалізацію та життєдіяльність людей. Зустріч відбулася в форматі питання – відповідь, що дозволило долучити студентів до активного обговорення актуальності зазначеної проблеми.

Такі зустрічі із спеціалістами – практиками доводять, що науково обґрунтована ланка вищої освіти тісно взаємообумовлюють одна одну та переплітаються з практичною діяльністю спеціалістів. Такі заходи спрямовують здобувачів вищої освіти на підвищення фахової орієнтації, ще вищу зацікавленість професією, мотивують та націлюють на подальшу професійну та активну діяльність.

 

 

Наталя АНАСТАСОВА,

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

 


 

Інтернаціоналізація в дії: можливості для навчання, викладання, наукових досліджень

 

7 квітня ц.р. на базі БДПУ відбувся онлайн захід «Презентація програм академічних обмінів імені Фулбрайта». Серед багатьох зареєстрованих зацікавлених – здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії.

Присутні дізналися про можливості, які надає Програма, умови участі у конкурсах на отримання фулбрайтівських стипендій для проведення досліджень або навчання на магістерських програмах в університетах США.

Надана інформація є актуальною та важливою, адже студентська мобільність є важливою складовою інтернаціоналізації й посилення освітньо-професійних програм «Логопедія. Спеціальна психологія» першого (бакалаврського) та «Спеціальна освіта» другого (магістерського) рівнів вищої освіти та може реалізуватися через участь студентів у програмах студентських обмінів, програмах двох або спільних дипломів, міжнародних літніх/зимових школах, конференціях, тренінгах, індивідуальних грантових програмах тощо.

 

 


 

Вітаємо з перемогою! Наші здобувачі – найкращі!

 

Вітаємо Богданову Мирославу, здобувача IV курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» та її наукового керівника канд.пед.наук, старшого викладача кафедри прикладної психології та логопедії Мицик Ганну Михайлівну із ІІІ місцем у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта» (за нозологіями)» у 2020/2021 н.р.

Щиро дякуємо викладачам кафедри спеціальної освіти Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського за якісну організацію Конкурсу та інтерактивну взаємодію. Окрему вдячність висловлюємо членам галузевої конкурсної комісії за об’єктивність оцінювання наукових робіт та влучні рекомендації щодо перспектив дослідження.

 

 


 

Сенсорна інтеграція в роботі логопеда та психолога: досвід ізраїльського фахівця

 

У ході вивчення освітнього компонента «Сенсорна інтеграція в корекційній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» днями здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» прослухали лекцію Свєти Ревіч – ерготерапевта, ВОТ, МА, керівниці та засновниці Центру сім’ї та дитини «Рамот» (Ізраїль).

У ході лекції розглянули актуальні питання сучасного розуміння теорії сенсорної інтеграції та її порушень, їх причини, індикатори для фахівця, торкнулись питання сенсорної дієти та основ сенсорно-інтегративної терапії.

Наостанок аналізували сенсорні ігри та вправи, які можна використовувати в роботі з дітьми з особливими потребами в умовах сім’ї та на корекційних заняттях вчителя-логопеда та практичного психолога, а також наводили приклади їх застосування залежно від ситуації.

Після лекції здобувачі отримали завдання розробити комплекси ігор та вправ для стимуляції розвитку сенсомоторних функцій і захистити свої індивідуальні проєкти на практичному занятті.

 

 

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Ганна ЛОПАТІНА

 


 

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ: цікаво про важливе

 

Кафедрою прикладної психології та логопедії у грудні 2020 року було проведено опитування щодо реалізації принципу академічної доброчесності в освітньому процесі серед здобувачів вищої освіти денної та заочної форми освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти. Результати опитування стали основою для подальшої інформаційної кампанії щодо популяризації принципу академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти денної та заочної форми освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Протягом лютого-березня 2021 року куратори академічних груп провели вікторину «Академічна доброчесність: Що? Де? Коли? Як?». Проведення такого інтерактивного заходу спрямовувалося на актуалізацію уявлень студентів щодо основних положень принципу академічної доброчесності, поглиблення їх уявлень щодо фундаментальних цінностей (чесності, довірі, справедливості, повазі, відповідальності й мужності) та усвідомлення ролі студентів в освітньому процесі.

Таке залучення здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта до вікторини дозволило обговорити та поглибити розуміння актуальності, цінності та корисності академічної доброчесності для забезпечення якості вищої освіти, розбудови сталого розвитку держави та професійно-особистісного розвитку майбутнього фахівця. Крім того, дозволило поліпшити навички командної роботи та весело провести час групою.

 

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Звітна конференція з виробничої логопедичної практики здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти

 

Метою виробничої логопедичної практики здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» була актуалізація, систематизація та інтеграція набутих у ході теоретичного навчання знань з циклу професійної підготовки, а також оволодіння системою професійних умінь, які забезпечують планомірну роботу логопеда з корекції порушень мовлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Практика була організована відповідно до Положення про проведення практики студентів Бердянського державного педагогічного університету та раніше укладених договорів про проходження практики. Керівники практики, доценти кафедри прикладної психології та логопедії Ганна Лопатіна, Олена Ревуцька, Марина Пархоменко надавали здобувачам постійну консультативно-методичну підтримку. На звітній конференції здобувачами було презентовано результати проходження практики, проаналізовано успіхи та невдачі, намічені перспективи.

Наприкінці звітної конференції здобувачам запропоновано заповнити анкети, результати яких будуть враховані робочою групою освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» під час перегляду та оновлення змісту програми практики та певних освітніх компонентів освітньої програми.

 

 

 

Груповий керівник практики,

доцент Ганна ЛОПАТІНА

 


 

Унікальні педагогічні системи фізичного розвитку дітей дошкільного віку

 

У методичному кабінеті факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти організована виставка літературних видань: власні унікальні педагогічні системи фізичного розвитку дітей дошкільного віку. Рекомендуємо звернути увагу на публікації доктора педагогічних наук, професора кафедри прикладної психології та логопедії Миколи Миколайовича Єфименка. Останніми роками стан здоров’я дітей значно погіршився: знизилася кількість абсолютно здорових, зросла кількість дітей, які мають різноманітні відхилення в стані здоров’я, порушення функцій опорно-рухового апарату, а також хронічні захворювання.

Микола Єфименко наголошує, що через рухову діяльність дитина пізнає світ, розвиток її психіки підпорядкований руховій активності й спритності. У своїх роботах автор сформулював основні, принципово нові положення системи фізичного виховання та оздоровлення дітей перших 10 років життя, які сприяють профілактиці патології опорно-рухового апарату. Оригінальні методики спираються на об’єктивні закони розвитку дитячого організму. Основна ідея – перетворення одноманітних занять на заняття-вистави, що дарують дітям радість і приносять користь їхньому фізичному, інтелектуальному розвитку, формуванню міжособистісних стосунків. Головне: граючи – оздоровлювати, граючи – виховувати, граючи – розвивати, граючи – навчати. Микола Єфименко зазначає, що фізичне виховання має заряджати дітей позитивною, світлою енергією задоволення.

 

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Плідна професійна співпраця

 

10 березня 2021 року на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбулася лекція доцента Старинської О.В. для студентів ІІІ курсу заочної форми навчання спеціальності 016 “Спеціальна освіта” в рамках навчальної дисципліни “Основи психологічного консультування та психокорекції осіб з особливими освітніми потребами” за участю доктора філософії в галузі соціальних та поведінкових наук, практичного психолога Комунальної установи “Інклюзивно-ресурсний центр № 3” Миколаївської міської ради Прасола Дмитра Вікторовича. Лекція мала форму обміну досвіду та дискусії, оскільки багато студентів вже працюють за фахом. Під час заняття фахівці-практики ділилися своїм досвідом взаємодії з дітьми, а також учасники мали нагоду поставити питання Дмитру Вікторовичу стосовно особливостей практичної реалізації консультування та психокорекції осіб з особливими освітніми потребами.

Крім того під час лекції було презентовано дуже цікавий методичний посібник, укладачем якого є Д.В. Прасол – «Практичний психолог в інклюзивно-ресурсному центрі (Блок «Молодший шкільний вік»): Методичні рекомендації / Д. В. Прасол, І. В. Корнієнко, О. С. Чеканова, І. В. Дрозд, А. Ю. Семенова, А. О. Толмачова, І. А. Соломко, О. В. Бавольська ; за заг. редакцією Д. В. Прасола. – Миколаїв : вид. Торубара В. В., 2021. – 624 с.». Книга містить 624 сторінки, на яких компактно розміщено величезний обсяг релевантної тематичної інформації: як теорії, необхідної для розуміння явищ психіки, функціонування методик і процедури надання послуг; так і практики, потрібної для ефективної реалізації фахівцями своєї професійної діяльності.

Реалізований досвід співпраці інклюзивно-ресурсного центру із закладом вищої освіти був позитивно оцінений учасниками заходу!

 

 

Доцентка кафедри прикладної психології та логопедії, кандидатка психологічних наук Олена СТАРИНСЬКА

 


 

Формування професійної компетентності майбутнього вчителя-дефектолога

 

12 березня 2021 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в спеціальних закладах студентів 305 СО та 306 СО груп спеціальності 016 спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

У теплій, дружній атмосфері учасники заходу ділилися своїми враженнями про результати педагогічної діяльності; демонстрували презентації, відеозвіти, підготовлену власними руками наочність для проведення корекційних занять.

Виступи здобувачів вищої освіти про перші самостійні кроки у ролі вчителя-дефектолога засвідчили про сформованість у них адекватної професійної самооцінки, націленість на розвиток своїх професійно значущих якостей, готовність до самовдосконалення.

Теплі і щирі слова цього дня прозвучали від студентів на адресу викладачів кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ; педагогічних колективів закладів освіти, на базі  яких вони проходили практику.

З метою виявлення стану організації практичної підготовки майбутніх фахівців-дефектологів Наталією Кедою, керівником практики, було проведено анкетування студентів 305 СО та 306 СО груп ФДССО. Усього в анкетуванні брало участь 27 здобувачів вищої освіти.

Перше питання анкети «Чому ви обрали професію вчителя-дефектолога?» дозволило виявити мотиви вибору студентами майбутньої професії.  Провідним мотивом для майбутніх корекційних педагогів є суспільна значущість професії, бажання допомогти дітям з особливими освітніми потребами пристосуватися до соціуму (63 % відповідей). 44 % студентів упевнені, що можуть реалізувати свої творчі здібності до педагогічної професії. Вважають професію вчителя-дефектолога престижною та сподіваються досягти високого становища у майбутній діяльності 19 % опитаних. При цьому 53% опитаних самостійно прийняли рішення про вибір професії, 47 % – вибрали професію за порадою батьків.

Друге питання «Як Ви оцінюєте свою підготовку до педагогічної практики в спеціальних закладах освіти?» спрямоване на самооцінку студентами рівня сформованості спеціальних (фахових, предметних) компетентностей. 74 % опитаних задоволені власним рівнем підготовленості до педагогічної діяльності вчителя-дефектолога; частково задоволені – 26% студентів; незадоволених – 0 %.

На запитання «Яких знань, умінь і навичок Вам не вистачало для успішного проходження практики?» студентами були визначені прогалини у підготовці до майбутньої професії. Відчувають труднощі у веденні документації 33 % респондентів. Для успішного проходження практики бракує досвіду роботи з дітьми 52 % опитаних та 37 %  студентів не вистачає досвіду роботи з батьками. 3 % (одним респондентом) зазначено недостатній рівень знань з дисциплін професійної підготовки. Недостатній розвиток окремих особистісних якостей (уміння стримувати емоції, терплячість) відчувають 22 % студентів. 6 % опитаних зазначають недостатній рівень сформованості вміння застосовувати теоретичні знання на практиці.

Аналіз результатів анкети на запитання «Що сподобалось Вам найбільше під час практики?» дозволив зробити висновок про загальне позитивне ставлення до обраної майбутньої професії. На жаль, у статті неможливо процитувати усі схвальні відгуки здобувачів вищої освіти про результати практики. Поділюся лише однією з багатьох позитивних відповідей студентки: «Мені сподобалося проводити заняття з дітьми з особливими освітніми потребами; бачити зацікавленість та бажання в очах дітей дізнатися більше про навколишній світ. Упродовж практики я мала змогу відкрити свій творчий потенціал та зрозуміти, що бути вчителем-дефектологом – моє призначення! Я ОБОЖНЮЮ СВОЮ ПРОФЕСІЮ!»

 

 

Наталія Кеда,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії та логопедії

 

 

 


 

Підсумки інтенсивної самоосвіти викладачів кафедри прикладної психології та логопедії у незвичному 2020 році

 

На якому б етапі життєвого та професійного шляху не знаходився викладач, він ніколи не зможе вважати свою освіту завершеною, а свою професійну концепцію остаточно сформованою. Викладачі повинні постійно підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність, наукову кваліфікацію, забезпечувати високий науково-теоретичний і методичний рівень викладання дисциплін у повному обсязі освітньої програми відповідної спеціальності. Саме тому провідною формою вдосконалення педагогічної майстерності та професійної компетентності, що полягає в засвоєнні, оновленні, поширенні й поглибленні знань, узагальненні досвіду шляхом цілеспрямованої, системної самоосвітньої діяльності, спрямованої на саморозвиток та самовдосконалення особистості, задоволення власних інтересів і об’єктивних потреб освітнього закладу стає самоосвіта.

Самоосвіта потребує самостійно здобувати нові фахові знання через опрацювання наукової літератури, підготовку публікацій та виступів на наукових конференціях, розробку методичного забезпечення дисциплін, які проводить викладач, а також удосконалювати знання, уміння і навички у галузі педагогіки вищої школи.

Найпотужнішими здобутками у незвичному 2020 році викладачів кафедри прикладної психології та логопедії д.пед.н., проф. Микола ЄФИМЕНКО, к.пед.н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, ст. викладач Ганна МИЦИК, к.психол.н., доц. Ганна СИЗКО, к.психол.н., доц. Тетяна СУЩИНСЬКА, ст. викладач Наталя АНАСТАСОВА стали публікації у зарубіжних виданнях, які мають імпакт-фактор.

Похвалитися публікаціями у монографіях «The psychological health of the personality and society: the challenges of today», «Education during a pandemic crisis: problems and prospects» польського академічного видавництва Вищої школи управління і адміністрації в Ополє можуть к.пед.н., доц. Олена РЕВУЦЬКА, к.пед.н., доц. Ганна ЛОПАТІНА, к.психол.н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК, к.пед.н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, к.психол.н., доц. Ольга СЕРБОВА, к.психол.н., ст. викладач Ганна МИЦИК, асист. Марія ЗВЕРЯКА та в монографії «Erbe der europäischen wissenschaft: erziehung und pädagogik, psychologie und soziologie», виданої у Німеччині к.пед.н., доц. Олена РЕВУЦЬКА, к.пед.н.,  к.пед.н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, к.психол.н., доц. Олена СТАРИНСЬКА.

Активно відбувалося і поповнення арсеналу фахових видань науковцями кафедри д.пед.н., проф. Микола ЄФИМЕНКО, к.пед.н., доц. Ганна ЛОПАТІНА, к.пед.н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, к.психол.н., доц. Ганна СИЗКО, та публікаціями за результатами участі у міжнародних конференціях, конгресах та інших наукових заходах (івентах) викладачами кафедри к.пед.н., доц. Олена РЕВУЦЬКА, к.пед.н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, ст. викладач Наталя АНАСТАСОВА, к.психол.н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК, к.психол.н., доц. Тетяна СУЩИНСЬКА, к.психол.н., доц. Олена СТАРИНСЬКА.

Не стало на заваді самоосвіті, підвищенню кваліфікацій, стажуванню для викладачів кафедри запровадження карантинних умов, оскільки багато заходів відбувалося онлайн, що дало змогу взяти участь у чималій кількості івентів. Це конференції, конгрес, навчальні вебінари, інтенсиви, підвищення педагогічної кваліфікації, фестивалі, літня школа, семінари, практикуми, тренінги, форуми, стажування, онлайн навчання, тренінг для освітніх тренерів, онлайн-курс з англійської мови, онлайн-проєкт, тренінг-курс, проект, онлайн марафон, курс лекцій тощо. Участь науковців у всіх заходах підтверджено сертифікатами. Найактивнішими учасниками різних заходів були к.пед.н., доц. Ганна ЛОПАТІНА, к.пед.н., доц. Олена РЕВУЦЬКА,к.пед.н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, к.психол.н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК, к.психол.н., доц. Ольга СЕРБОВА, ст. викладач Наталія КЕДА, ст. викладач Наталя АНАСТАСОВА.

Отже, сучасний викладач має бути спроможним до саморозвитку та самовдосконалення в ситуації, яка постійно змінюється, готовим до якісної реалізації знань умінь та навичок у професійній діяльності та спрямувати свою діяльність на формування наукового мислення, розвиток внутрішньої особистої потреби у постійному саморозвитку, самоосвіті впродовж усього життя.

Результати самоосвіти викладачів кафедри прикладної психології та логопедії та доцільно включити до змісту освітніх компонент освітньо-професійних програм підготовки здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта.

 

 

 


 

ЧАС ІЗ КОРИСТЮ

 

Участь у форум-проєкті “Викладачі 4.0” – «Персональна ефективність та управління часом» з 16-23 грудня 2020 р. – це саме те, що потрібно викладачу в звітно-передвідпустково-передсвяткову пору. Чому? Тому що тренери – професіонали, теми – актуальні, практики – дієві, матеріали – корисні та потрібні. Учасників – 700! Серед них – викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Ганна МИЦИК. Досвідом та знаннями ділились:

 • Наталія Романенко (організаційний коуч, бізнес-тренер, власниця ТМ HR-LAND та засновниця Business Coaching School UA) з темою «Самомотивація і мотивація студентів» – говорила про сучасний формат подання інформації; особистий бренд: як демонструвати компетентність в Інтернеті та мати релевантні знання; про особистість викладача як головний мотиватор для покоління Z; стиль та енергію; важливість стійкого мотивуючого та позитивного підходу; мотиваційний профіль: що це і чому важливо тримати його у фокусі;
 • Вікторія Шум (засновниця EQLab, інструктор із Mindfulness та вчитель йоги) – «Майндфулнес практики: як підтримувати ментальне здоров’я викладачів та студентів» – розкрила такі теми: популярність практик усвідомленості (mindfulness) в корпоративній і освітній сфері; ментальне здоров’я: культивація внутрішнього спокою, зниження стресу, тривог, емоційна саморегуляція і хороший настрій; розвиток когнітивних здібностей мозку: пам’ять, здатність засвоювати новий матеріал, гнучкість мислення, швидкість реакції, творчість ідей; інструменти усвідомленості в управлінні емоціями і розвитку EQ; нейрофізіологія медитації майндфулнес і наукові дослідження; як практикувати усвідомленість у повсякденному житті;
 • Алла Кошевець (керівник відділу навчання та розвитку персоналу компанії Серв’є Україна) познайомила з поведінковою моделлю DISC, розповідала про макротренди в освіті; ділилась базовими знаннями типології особистості за моделлю DISC; вчила розпізнавати стилі поведінки, які використовуємо ми та наші співрозмовники та адаптувати їх відповідно ситуації;
 • Ольга Лущик (фасилітаторка, сертифікована бізнес-тренерка та коуч, авторка тренінгових програм із нейроменеджменту, системного та стратегічного мислення, технологій креативності) надихнула з темою «Методи групової роботи онлайн» – неймовірно позитивна, відкрита і цікавезна – розкрила такі теми: як керувати увагою студентів при онлайн-навчанні; що таке фасилітація і коли вона може бути корисною в роботі викладача; рекомендації щодо організації групового обговорення; технології консенсус та світове кафе (що вибрати і як організувати онлайн?); як коментувати виконані завдання студентів так, щоби це приносило максимум користі та підтримувало мотивацію до навчання; діджитал платформи для організації групового обговорення під час онлайн-лекцій;
 • Марія Насєдкіна (консультантка з питань управління в громадському секторі та засновниця ГО «Дивовижні») з темою «Персональна ефективність та управління часом» говорила про те, чому та коли плани не працюють; конкретні інструменти, які можна використовувати для підвищення власної ефективності; важливість «так» та «ні» у плануванні; що потрібно запланувати та як зробити пріоритизацію у перспективі від року до дня.

Непомітно та з користю промайнули дні он-лайн марафону, а набуті на практичних вебінарах знання обов’язково будуть втілені в роботу зі здобувачами вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта.

 

 

канд. пед. наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА,

канд. пед. наук, ст. викладач кафедри прикладної психології та логопедії Ганна МИЦИК

 


 

Арт-терапевтичне заняття «Мандала опори»

в рамках психологічної підтримки здобувачів вищої освіти під час карантину

 

В цей нелегкий час карантину всі ми маємо недостатню кількість безпосередньої взаємодії один з одним, а також змушені швидко адаптуватися до нових умов. Студенти і викладачі відчувають ще більше напруження через зміну формату навчання. Тому 17 грудня 2020 року викладач кафедри прикладної психології і логопедії Бердянського державного педагогічного університету —  Тетяна СУЩИНСЬКА, разом зі здобувачами вищої освіти 302 ДО групи ФДССО, провели онлайн арт-терапевтичне заняття «Мандала опори» в рамках психологічної підтримки здобувачів вищої освіти під час карантину.

Учасники заняття змогли попрацювати з метофоричними картами, що допомогло краще зрозуміти себе і один одного, згадати свої таланти та їх цінність. Надзвичайно цікавими були вправи на відчуття точок опори в своєму тілі.

І, звичайно, головний момент цього занять — це малювання «мандали опори». Уявіть собі, за допомогою фарб, пензлика, паперу і власних відчуттів здобувачі вищої освіти змогли створити яскраві мандали, які допомоги знайти ресурси у подоланні напруження під час карантину. Також для здобувачів вищої освіти 302 ДО групи, як майбутнім практичним психологам, було важливо почути розповіді Тетяни Сергіївни про тонкощі психологічної практики і роботи з клієнтами.

Всі учасники онлайн арт-терапевтичного заняття отримали незабутній досвід, змогли розкрити свої емоції та поспілкуватися один з одним, чого так не вистачає в останній час. Дякуємо за таку гарну можливість!

 

 

Студентка 302ДО групи,

Альона ЛУЦЕНКО

 


 

Підтримуємо принципи академічної доброчесності на кафедрі прикладної психології та логопедії

 

Академічна доброчесність є важливим фактором успішності закладів вищої освіти, їх науково-педагогічних працівників, наукових і педагогічних працівників, а також випускників. На ній базується довіра колег, роботодавців, замовників освітніх і наукових послуг, спонсорів, грантодавців, інших партнерів, необхідна для належного ресурсного забезпечення якісної вищої освіти і наукових досліджень. Питання академічної доброчесності є актуальними для сучасного суспільства тому і стали одним з напрямків роботи кафедри прикладної психології та логопедії.  Стійкою перепоною до розвитку навичок доброчесного академічного письма в Україні є традиція неякісних, несумісних із кращим світовим досвідом і вимогами практик академічного письма (недосконала структура наукової статті та анотації до неї, відсутність традиції належного рецензування, необхідність наукових публікацій для звіту, а не як презентації власного дослідження тощо). Тиск цих традицій суттєво загальмовує поширення кращих практик академічного письма в Україні як серед дослідників і викладачів, так і серед студентів.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії навчають студентів кращих навичок виконання письмових робіт, якими володіють самі. Перш за все, у викладачів сформована мотивація передавати студентам цінності доброчесності й навчати їх належному академічному письму. Окремі теми та модулі присвячені питанням академічної доброчесності включені до багатьох курсів, зокрема, «Вступ до спеціальності «Спеціальна освіта», «Основи наукових досліджень», «Методологія наукового дослідження»  та ін. Методичні рекомендації до написання курсових та магістерських робіт мають окремі розділи присвячені цим питанням. Робота носить системний характер.

Цього року на кафедрі особливу увагу приділили цим питанням під час підготовки до захисту магістерських робіт. 24 листопада та 14 грудня 2020 року засідала Експертна комісія кафедри прикладної психології та логопедії щодо питань дотримання академічної доброчесності та перевірки на плагіат текстів магістерських робіт. Необхідно зазначити, що ми отримали достойні результати цієї перевірки.

Комісія ознайомилася з результатами звіту подібності щодо роботи, згенерованого системою виявлення текстових збігів та підтвердила, що 5 (з 10) магістерських робіт студентів заочної форми навчання та 4 (із 8) денної форми навчання мають високий рівень оригінальності, а запозичення, виявлені в роботі, є законними і не є плагіатом. Запозичення, виявлені в інших роботах також не є плагіатом, та розміщені в розділах, які не описують безпосередньо авторське дослідження, отже мають достатній рівень оригінальності.

Наостанок необхідно зазначити, що однією з основ формування доброчесного академічного середовища є розуміння всіма його членами необхідності дотримання принципів академічної доброчесності. Ми живемо у відкритому суспільстві, тому важливим із погляду сприяння чи перешкоджання академічній доброчесності є вплив зовнішнього середовища — конкуренція з іншими, у тому числі іноземними закладами вищої освіти, законодавство, практики та вимоги органів, що здійснюють контроль. В процесі такої діяльності формується позитивний зворотний зв’язок, який посилює репутацію університету, його працівників і студентів та сприяє стійкому розвитку і конкурентоспроможності університету.

 

 

Олена СТАРИНСЬКА, кандидат психологічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри

 


 

Фінальний акорд Міжнародного стажування

 

Під новорічні свята доценти кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Олена Ревуцька та Євгенія Линдіна отримали довгоочікуваний Міжнародний міждисциплінарний збірник наукових праць «Podejście projektowe w procesie dydaktycznym uczelni wyższych wymiar międzynarodowy» (Pl) / «Project approach in the didactic process of universities – international dimension» (Engl), у якому була опублікована їх стаття «Experience, potential and prospects on issues of implementation of the inclusive education into the educational content of BSPU». Збірник став кульмінацією Міжнародного стажування «Міжнародні проєкти: написання, аплікування, управління та звітність», яке тривало протягом березня – серпня 2020 року, та міжнародної конференцій «Project approach in the didactic process of universities – international dimension» (7 серпня 2020 року).

Викладачі мали честь представляти Бердянський державний педагогічний університет на заходах, організованих Центрально Європейською Академією Навчань та Сертифікації (CEASC) (Польща–Україна) у співпраці із Uczelnia Nauk Społecznych (UNS), Lodz, Polska та Catholic University in Ruzomberok, Slovakia.

Серед учасників стажування – освітяни, викладачі та адміністративний склад українських ЗВО, дослідники та науковці, представники громадських організацій, органів самоврядування, держслужбовці – більше 40 осіб з України, Польщі, Словаччини. Під час інтерактивних онлайн-занять, проведених експертами з проєктних підходів України, Польщі та Словаччини, самостійної роботи, індивідуальних консультації, роботи над кейсами «від ідеї до партнерського проєкту» відбувався постійний фідбек професійних та натхненних учасників, отримано досвід взаємодії фахівців різних галузей та розкриті таємниці проектного підходу.

 

 

Євгенія Линдіна,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

До активної та неперервної освіти!

Сучасні умови життя змушують майбутнього спеціаліста до активної та неперервної участі в освітній діяльності.

Здобувачі вищої освіти за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта» постійно знаходять нові можливості для розвитку професійної мобільності. Вони прагнуть обирати ті форми професійної освіти, які відповідають їх особистим запитам, запитам суспільства та сприяють формуванню індивідуальної стратегії професійної компетентності, закладають основу конкурентоздатності спеціаліста.

Тому стилем життям майбутніх фахівців, що прагнуть до максимальної реалізації свого потенціалу, стає неформальна освіта. Здобувачі освіти раді поділитися своїми досягненнями та враженнями:

«Не перший рік проходжу різні вебінари/семінари, пов’язані з професією і не тільки. Неформальна освіта – це дуже класно, вона допомагає поглиблювати знання при вивченні дисциплін. Не завжди можна знайти безкоштовні та дійсно корисні вебінари ,але мої улюблені портали для цього: «Всеосвіта», «На урок», вебінари Рината Карімова (для логопедів), а також чудовий фестиваль «АРТ-ДИВОСВІТ», який не перший рік проходить в Бердянську та приносить багато позитивних емоцій та знань, які знадобляться не тільки в майбутній професії й у житті!», – зазначає Крістіна Улітіна.

Радіємо успіхам та натхненню наших майбутніх професіоналів!

 

 

Ольга Сербова,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Захищали курсові логопеди

Важливою складовою професійної підготовки майбутніх фахівців є науково-дослідна робота, яка з одного боку дозволяє реалізувати на практиці знання та навички, набуті під час вивчення спеціальних дисциплін навчального плану, з іншого – зорієнтована на власні інтереси та науковий пошук здобувачів.

Так, 17 грудня 2020 року під керівництвом досвідчених викладачів кафедри прикладної психології та логопедії відбувся захист курсових робіт здобувачів вищої освіти 403 групи ОП «Логопедія. Спеціальна психологія» з ОК «Сучасні психокорекційні технології порушень мовленнєвого розвитку» в онлайн форматі з використанням сервісу ZOOM.

Теми курсових проєктів були обрані здобувачами невипадково, адже вони є актуальними для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, відповідають сучасним потребам спеціальної освіти, а питання, актуалізовані в роботах є важливими для здійснення корекційної роботи з використанням сучасних психокорекційних технологій. Здобувачі продемонстрували високий рівень виконання курсових робіт, глибоко проаналізували наукову літературу, розробили корекційні методики, програми, авторські цикли занять – яскраво, змістовно та грамотно презентували власні наукові роботи.

Наприкінці захисту здобувачі зазначили: «Написання курсових робіт – це по-справжньому серйозна і корисна справа для студента, який бажає отримати максимум знань і навичок під час навчання в університеті. Саме з правильним підходом до таких завдань можна навчитися формулювати свої думки та викладати їх письмово, що в майбутньому обов’язково стане в нагоді. Під час експериментальних досліджень ми використовували різні засоби для подолання мовленнєвих порушень, такі, як казкотерапія, сенсорно-інтегративна терапія, терапія піском, нейропсихологічні, монтессорівські сенсорні вправи тощо».

 

 

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Звітна конференція з педагогічної пратики в спеціальних закладах освіти (навчальна)

Звітна конференція з педагогічної практики в спеціальних закладах освіти відбулася 20 листопада на платформі ZOOM, здобувачі вищої освіти 1 бакалаврського рівня ділилися враженнями та позитивними емоціями, які отримали під час проходження цієї практики.

Цьогорічна практика проходила по-різному: в звичайному режимі – в закладах освіти очно та з використанням дистанційних технологій – он-лайн. Під час конференції здобувачі вищої освіти яскраво доповідали про співпрацю з різними фахівцями, дітьми та батьками закладів освіти (спеціальні дошкільні заклади освіти, соціально-реабілітаційні центри, спеціальні заклади загальної середньої освіти ти інклюзивно-ресурсні центри).

Педагогічна практика викликала багато позитивних емоцій у студентства, тому що вони мали змогу перенести теоретичні знання, уміння та навички на практичну професійну ниву і спробувати власні сили. І це вдалося!

Під час звітної конференції здобувачі презентували велику кількість фото – та відеоматеріалів індивідуальних та підгрупових занять вчителя-дефектолога, ігор, режимних моментів, виховних заходів та свят. Також студенти показували свої творчі, яскраві напрацювання у вигляді малюнків, ігор, вправ, рекомендацій для батьків, вихователів, вчителів студенти розміщували на платформі Padlet (з вільним доступом для перегляду та копіювання матеріалу) або в хмарному сховищі Google Диск. Також здобувачами вищої освіти була здійснена і профорієнтаційна робота в закладах загальної середньо освіти у своїх містах.

Отже, ця педагогічна практика надала змогу здобувачам вищої освіти 1 бакалаврського рівня підтвердити свій правильний вибір у професії, розкритися творчо та з натхненням і ще більшим бажанням професійно розвиватися та вивчати нові грані спеціальної освіти.

 

 

Наталя Анастасова

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

ФДССО

 


 

Карантинні умови – НЕ завада

для здобуття професійних навичок на практиці

 

10 грудня ц.р. здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 403 групи спеціальності 016 Спеціальна освіта  звітували про результати проходження логопедичної практики в корекційно-реабілітаційних закладах та логопунктах. Вони ділились своїми враженнями щодо переваг та недоліків орагнізації корекційно-розвиткової роботи з дітьми, які мають порушення мовлення в карантинних умовах. Узагальнені результати своєї роботи за час виробничої практики представили у вигляді інтерактивного плакату на он-лайн дошці Miro (https://miro.com/welcomeonboard/s83Ubs7CqsG10XzSBNujZmUvU33dVqlvE6kK2r8kswfPKKAuEOtszkcHq4fmLgQG).

Здобувачі ознайомлювались з документацією, що регламентує роботу вчителя-логопеда (поточною, звітною; перспективними, календарним, індивідуальними планами);  були включені в освітній процес закладів, за якими були закріплені; спостерігали за діяльністю вчителя-логопеда, вчителя-дефектолога, вихователя та психолога, зокрема і за поведінковими проявами дітей з порушеннями психофізичного розвитку, зокрема, порушеннями мовленнєвого розвитку під час корекційно-розвиткових занять.

Особливо приємно є те, що здобувачі-практиканти впроваджували в свою роботу інтерактивні інструменти, які використовувались викладачами кафедри прикладної психології та логопедії під час викладання дисциплін професійного циклу. Так, вони створювали авторські мультимедійні корекційно-розвиткові презентації та інтерактивні он-лайн вправи на платформах LearningАpps, Wordwall, Flippity, Auto Draw від Google та ін.; працювали з учасниками корекційно-педагогічного процесу (батьками та педагогічним колективом) на он-лайн платформі Padlet; самостійно розробляли план-конспекти і проводили корекційно-розвиткові заняття та уроки з розвитку мовлення, методично грамотно добирали та розробляли дидактичний матеріал до них.

Маємо зазначити, що така робота здобувачів надихає, адже коли викладачі бачать у студентах відданість майбутній професії – для нас це найкраща подяка!

 

 

P.S: Шановні здобувачі, розвивайтесь, й надалі примножуйте свої досягнення та ніколи не зупиняйтесь! Так тримати!

 

Керівники практики: викладачі кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Практика є невід’ємною частиною навчального процесу і засобом формування професійних навичок і вмінь здобувачів вищої освіти. Магістранти напряму підготовки 016 спеціальна освіта проходили практику за спеціалізацією з 02.11.2020 по 27.11.2020. Протягом зазначеного терміну здобувачі вищої освіти другого магістерського рівня активно виконували план практики та готувались до звітної конференції, яка відбулась 02.12.2020.

На конференції були присутні керівники практики – Ганна СИЗКО, Олена СТАРИНСЬКА, Наталя ЦИБУЛЯК, Тетяна СУЩИНСЬКА. В ході звітної конференції майбутні магістри демонстрували здобутки впровадженого індивідуального плану роботи.

Критеріями оцінки результатів психодіагностичної практики здобувачів виступили: рівень теоретичної підготовки, осмислення практикантів своєї діяльності (її мети, завдань, змісту); рівень професійної спрямованості педагогічної діяльності майбутніх спеціальних педагогів, їхньої соціальної активності (гуманне ставлення до дітей, активність, відповідальність, зацікавленість до майбутньої професії, творче ставлення до роботи);  рівень сформованості професійно-педагогічних умінь.

Сучасні умови диктують нові правила, тому деякі здобувачі поєднували online та offline режими під час проходження практики, а саме: здобувачі адаптували психодіагностичні та психокорекційні методики для дистанційної роботи з дітьми, розробили розвиваючі та цікаві ігри на різних інтернет-платформах (в тому числі padlet, Jamboard, LearningApps), активно використовували інноваційні технології для плідної взаємодії з батьками дітей та спеціалістами.

Для більшості практикантів психодіагностична практика стала корисним досвідом у формуванні не тільки професійних якостей, а й особистості в цілому. «Ми навчилися швидко знаходити підхід до дітей, дізналися багато цікавого та практично значущого в діяльності психолога. Практика надала нам безцінний досвід роботи з дітьми, не тільки під час впровадження заходів, а й під час підготовки та проведення діагностичних, корекційних, розвивальних занять. Найголовніше, що в будь – якій ситуації ми могли звернутися за допомогою до справжніх професіоналів своєї справи – до наших викладачів та до психологів бази практики, завдяки чому практика проходила без труднощів та позитивно впливала на становлення майбутніх фахівців за багатьма параметрами».

 

 

Анастасія ПАНОВА,

здобувач вищої освіти ІІ (магістерського) рівня


 

ЛОГОПЕДІЯ: В НОВИХ УМОВАХ – ПО-НОВОМУ

 

У зв’язку з активним упровадженням інформаційно-комунікаційних технологій швидко змінюється й стиль викладання навчальних дисциплін, відбувається  активний перехід від традиційного подання знань («балакуча голова») до активного їх засвоєння шляхом інтерактивної взаємодії зі здобувачами.

Досвід такої взаємодії маємо зі здобувачами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП «Логопедія. Спеціальна психологія» (204, 205 СО гр.) під час вивчення навчальної дисципліни «Логопедія». Так, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Ганна МИЦИК з перших днів переходу на дистанційну форму навчання побудували роботу зі здобувачами на основі позитивної взаємодії, а соціальну та когнітивну присутність кожного, їх «занурення» у спілкування, навчання, творчість і співпрацю у веб-середовищі забезпечували сервіси та платформи з доступом до он-лайн дошок та інтерактивних ігор.

Здобувачі виконували завдання, розроблені в LearningАpps та Wordwall, відгадували терміни з теми, тлумачили їх, вчились систематизувати засвоєний матеріал та візуалізувати його з використанням технологій скрайбінгу, скетчноутінгу, майндмеппінгу на он-лайн дошках; навчалися правильно виконувати артикуляційні вправи з чіткою інструкцію до них, розробляли підгрупами план-конспекти логопедичних занять для дітей на платформах Jamboard та Miro.

Родзинкою вивчення навчальної дисципліни «Логопедія» у цьому семестрі було виконання групових проєктів здобувачами. Так, вони розробили та презентували авторські альбоми для автоматизації звуків, які будуть використовувати під час індивідуальної логопедичної роботи з дітьми в Навчальному консультативному логопедичному пункті БДПУ.

Вважаємо, що така взаємодія під час занять із використанням інтерактивних додатків стимулює позитивні емоції у здобувачів, сприяє їх мотивації до навчання, більш глибокому засвоєнню інформації, професійній орієнтації та особистісному зростанню.

 

 

канд. пед. наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА,

канд. пед. наук, ст. викладач кафедри прикладної психології та логопедії Ганна МИЦИК

 


 

ПРОЄКТИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВО: навички, які потрібні всім без виключення

Ну дуже швидко промайнули три навчальні дні Четвертого Кампусу програми «Розвиток компетентнісного підходу в навчанні та викладанні», присвяченому роботі в проєктах та підприємницькій діяльності.

І підприємництво, і управління проєктами – це навички, які потрібні всім без виключення, адже керівником проєкту (наукового, освітнього тощо) може стати і психолог, і логопед. Але зазвичай у вищій школі ці навички розвивають лише в рамках відповідних курсів, і часто – на програмах із менеджменту та економіки. Тому основною місією Кампусу було виправити таке прикре становище, адже Україна потребує крутих проєктів і підприємців, особливо з гуманітарних дисциплін. Актуальність і важливість формування навичок підприємницької та проєктної діяльності у вищій школі  підкреслив у зверненні до учасників Олег Шаров, директор Директорату вищої освіти МОН України.

Кращими практиками реалізації проєктної та підприємницької діяльності у навчанні та викладанні у вищій школі ділилися спікери Кампусу: Аліна Піддубна (сертифікована керівниця проектів, тренерка, консультантка, віце-президентка Українського відділення PMI (Інституту проектного менеджменту США)), Ірина Тітаренко (PhD, керівниця бакалаврської програми кафедри зв’язків з громадськістю НаУКМА, викладачка НаУКМА та УКУ), Наталія Іванова (доцентка кафедри економічної теорії НаУКМА), Роман Резніков (PMP, віце-президент Українського відділення PMI, консультант з управління проектами та процесами SoftServe), Тамара Марценюк (доцентка кафедри соціології НаУКМА), Bartolomiej Janiak (business trainer, Pearson), Максим Корнійчук (викладач кафедри мультимедійних систем НаУКМА, старший спеціаліст з навчання та розвитку компанії Epam), Nazar Podolchak (Doctor of Science, Professor of National University of Lvivska Politechnika, CEO of Tech StartUp School), Олена Шарова (к.т.н., доцентка кафедри бізнес-адміністрування та управління проектами університету “КРОК”), Наталя Старинська (керівниця ГО Вище) Ольга Бершадська (тренерка ГО Вище, керівниця Центру викладацької майстерності НаУКМА).

Змістове наповнення трьох днів Кампусу включало різноманітні напрями реалізації проєктної та підприємницької діяльності у навчанні та викладанні у вищій школі, як-от: управління проектами як навичка; інфраструктура з розвитку підприємництва у студентів в Україні; розвиток проєктної роботи в курсах різного спрямування і тематики; розвиток навичок підприємництва в курсах різного спрямування і тематики; оцінювання проєктної роботи студентів; підприємництво як інтегральна навичка, service learning: впроваджувати, не можна ігнорувати. Як результат участі у Кампусі викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК мали можливість навчитися розробляти навчальні заходи, які розвивають у студентів навички управління проєктами та підприємництва; оцінювати роботу студентів у проєктах, враховуючи індивідуальний вклад кожного; складати заявки на гранти з урахуванням необхідних елементів проєктної діяльності; оцінювати ефективність навчальної діяльності та вносити корективи у разі потреби.

Вдячні організаторам Наталі Старинській та Ользі Бершадській, усім спікерам Кампусу за цікавий віртуальний контент, продуктивну взаємодію та можливість впровадити проєктний підхід у навчання.

 

P.S.: З натхненням запрошуємо усіх зацікавлених викладачів нашого університету до участі у заході «Організація та керування проєктною роботою студентів» (дата узгоджується, орієнтовно – листопад).

Доцентки кафедри прикладної психології та логопедії,

Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК

 


 

Сократівські діалоги на парі з роботодавцями

Професійно-практична підготовка здобувачів вищої освіти є одним із основних елементів освітнього процесу, передумовою їх успішного працевлаштування і має на меті підготовку до майбутньої роботи зі спеціальності, організацію освітнього процесу з урахуванням інновацій та потреб роботодавців.

Враховуючи інтереси здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії націлені на підготовку конкурентоспроможних фахівців для здійснення професійної діяльності у сфері спеціальної педагогіки та спеціальної психології, набуття ними загальних і фахових компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв’язання комплексних діагностичних, реабілітаційних, консультативно-просвітницьких і корекційних проблем у галузі спеціальної освіти, оволодіння методологією наукової та корекційно-педагогічної діяльності.

Так, практичне заняття з навчальної дисципліни «Проєктування корекційно-розвивальних програм» для здобувачів заочної форми навчання ОП «Спеціальна освіта» було проведено разом із фахівцями інклюзивно-ресурсного центру Енергодарської міської ради психологом Зоєю ПЕРШИНОЮ та вчителем-дефектологом Дарʼєю МУРСАЛОВОЮ. Під час практичного заняття використали методичний прийом сократівського діалогу, врахували право здобувачів на академічну свободу, зокрема, розбіжність у поглядах на певні відомості й точки зору, право на репліку та участь у дискусії, право на обговорення протилежних думок тощо.

Досвід залучення практиків до реалізації освітнього процесу забезпечує формування готовності здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта до працевлаштування розвиває ініціативу, творчі здібності, потребу думати та діяти самостійно, сприяє професійно-особистісному розвитку та здійсненню ними професійної діяльності в закладах освіти різного рівня та типу.

 

 

доцент кафедри прикладної психології та логопедії,

Ганна ЛОПАТІНА

 


 

Настановна конференція з педагогічної практики в

спеціальних закладах (навчальна)

9 жовтня 2020 р. відбулася настановна конференція з педагогічної практики в спеціальних закладах (навчальна) спеціальності 016 Спеціальна освіта у 305-306 академічних групах. Зазначена практика є першою практичною ланкою для здобуття здобувачами вищої освіти кваліфікації «Логопед. Спеціальний психолог». Керівник практики ст. викл. кафедри прикладної психології та логопедії Наталя АНАСТАСОВА провела інструктаж з техніки безпеки під час проходження практики, ознайомила здобувачів вищої освіти з метою, завданням та специфікою проходження педагогічною практики.

Здобувачі вищої освіти були розподілені до закладів дошкільної, загальної середньої освіти, спеціальної освіти та навчально-реабілітаційних центрів. У змісті практики, враховуючи епідеміологічну ситуацію, зазначені особливості проходження практики дистанційно: створення інтерактивного он-лайн контенту для учасників корекційно-педагогічного процесу на платформі Padlet (з вільним доступом для перегляду та копіювання матеріалу) або за допомогою хмарного сховища Google Диск. За бажанням можна використати будь-яку зручну для налаштування мережевої взаємодії іншу платформу.

Студенти мають змогу проходити практику за місцем проживання з особистою присутністю в закладах освіти та у м. Бердянськ – дистанційно, з використанням дистанційних технологій.

Ця педагогічна практика в спец закладах (навчальна) буде незвичайною, пізнавальною, цікавою, творчою та професійно значущою.

 

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


На святковому концерті присвячений до Дня працівників освіти відбулася церемонія нагородження.

Щиро вітаємо кандидатку педагогічних наук, доцентку Євгенію Линдіну та старшого лаборанта кафедри прикладної психології та логопедії Катерину Пастирєву з отриманням Подяки

Міністерства освіти та науки України

Бажаємо успіхів та надхнення!

 


 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ В СТУДІЇ ТВОРЧОГО РОЗВИТКУ «ІНСАЙТ»

1 жовтня 2020 року асистентом кафедри прикладної психології та логопедії Марією ЗВЕРЯКОЮ  було підготовлено та проведено семінарське заняття на тему «Вимоги до психолога, який здійснює психокорекційні заходи» у студії творчого розвитку «Інсайт» із здобувачами вищої освіти 302 групи факультету ФДССО.

Відбулося дуже цікаве спілкування фахівців і здобувачів освіти стосовно аналізу основних компонентів  професійної готовності  до практичної корекційної діяльності:

 • теоретичний компонент: основні принципи та методи корекційної роботи;
 • практичний компонент: опрацювання корекційних методів і методик;
 • особистісна готовність: психологічна готовність до корекційного впливу, аналіз особистісних якостей.

Здобувачі вищої освіти  ознайомились із цікавим інструментом в роботі практичного психолога – метафоричними  асоціативними  картками. Марія Сергіївна  підкреслила, що метафоричні картки є дієвим інструментом самоаналізу, розвинення  образного мислення, можуть бути корисними в  актуалізації професійних смислів.

Унікальність семінарського заняття   полягала в тому, що проходив він в атмосфері студії творчого розвитку.  Здобувачі, за допомоги фахівців центру,  змогли розкритися як майбутні фахівці, відчути себе в ролі практичного психолога, отримати відповіді на  важливі для себе питання.

Під час заняття здобувачі освіти ознайомилися та опрацювали цікаві інструменти практичного психолога –   метафоричні картки, іграшки, ляльки. На власному досвіді  відчули, як метафоричні картки можуть полегшити соціальну взаємодію, розкрити творчий потенціал, допомогти отримати особистісний інсайт. Крім того, вони ознайомилися  з особливостями арт-терапії в роботі з дітьми, поглибили професійні знання  щодо оздоровчого та розвивального впливу мистецтва на особистість дитини, мали змогу відчути себе у ролі лялькотерапевта, ігротерапевта та зрозуміли, що сучасному психологу для ефективної діяльності необхідно володіння широким спектром  корекційних методик, а також  мати власне  розвинене образне й метафоричне мислення, інтуїцію, рефлексію.

 

 

Асистент кафедри прикладної психології та логопедії Марія ЗВЕРЯКА

 


Присвоєння вченого звання – подвійне свято для будь-якого науковця!

 

Науково-педагогічний колектив кафедри прикладної психології та логопедії та факультету щиро радіють і вітають Євгенію Юріївну Линдіну з вагомим здобутком, який став визнанням її наукових досягнень та активної педагогічної діяльності  – присвоєнням вченого звання доцента (наказ МОН України № 1188 від 24.09.2020 р.)!

 

 

Бажаємо міцного здоров’я, успіхів, творчої наснаги, підкорення нових вершин!

 


 

19 вересня 2020 року  здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія» та другого (магістерського) рівня вищої освіти: освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта» в рамках вивчення дисциплін  «Організація психологічної служби в спецустановах» та «Соціально-психологічна реабілітація дітей з особливими освітніми потребами» мали нагоду долучитися до активності проєкту «Інклюзія: спільний шлях родини та громади. Запорізька область», фінансування та реалізація якого підтримується грантом Фонду Інституту Відкритого Суспільства у співпраці з програмою Раннього Дитинства фонду «Відкритого суспільства».

Здобувачі вищої освіти та доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ольга СЕРБОВА  були залучені до роботи Фокус-групи з інформування про Раннє втручання.

Фокус-групу проводила Аліса Макаріхіна – координаторка проєкту «Інклюзія – спільний шлях родини та громади», віце-президентка МАОМС «Регіональний центр розвитку спроможних територіальних громад Запорізької області».

Захід відбувся за підтримки ГО «Розвиток особистості дитини плюс» та кафедри прикладної психології та логопедії.

Здобувачі вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта мали змогу проявити активну громадянську позицію, проявити та поповнити професійні знання з проблеми Раннього втручання.

Змістовна робота фокус-групи з вирішення теоретичних та практичних питань Раннього втручання, конструктивний діалог, професійна активність майбутніх фахівців посприяли формуванню фахових компетентностей здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта.

Сподіваємось що анкетування під час роботи фокус групи стане корисним при подальшому втіленню у життя послуги раннього втручання у громади Запорізької області.

 

 

Доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ольга СЕРБОВА

 


 

Дні Науки – це свято, яке  органічно увійшло в наше університетське життя, стало днем шанування людей творчої праці, діяльність яких є символом відданості Науці. Без наукового працівника, педагога держава не має майбутнього. Сучасне покоління науково-педагогічних працівників, студентів університету гідно продовжує славні наукові традиції. Традиційна щорічна студентська наукова секція ЛОГОПЕДІЯ ТА ПРИКЛАДНА ПСИХОЛОГІЯ, приурочена до Днів науки, – це інтелектуальний майданчик, де здобувачі вищої освіти спеціальності Спеціальна освіта представляють результати своїх досліджень та обмінюються цікавими ідеями та думками, збагачуючи свій професійний досвід.

Дослідницька діяльність здобувачів вищої освіти у науковій роботі є важливим компонентом якісної вищої освіти. Участь молодих науковців у конференціях сприяє зростанню їх особистої професійної компетентності.

В цьому можна переконатися виходячи з програми нашої сьогоднішньої зустрічі, в якій зазначено проблеми, що хвилюють широке коло освітян та науковців України у галузі спеціальної освіти. Дослідження надзвичайно актуальних проблем спеціальної освіти цінне тим, що учасники конференції здатні внести нове бачення в їх вирішення.

Керівник секції доцентка кафедри прикладної психології та логопедії Ольга СЕРБОВА та завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії Олена РЕВУЦЬКА  побажали учасникам плідних дискусій, дієвих результатів, творчої атмосфери під час роботи.

Змістовними були доповіді здобувачів першого (бакалаврського) рівня та другого (магістерського) рівня вищої освіти кафедри:

 1. Розвиток комунікативно-мовленнєвих навичок дітей старшого дошкільного віку із заїканням. Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 3 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Мирослава БОГДАНОВА. Науковий керівник – к.пед.н., ас. Ганна МИЦИК.
 2. Корекція порушень мовленнєвого розвитку у дітей методом біоенергопластики. Здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти 1 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Вікторія ШАМЛІ. Науковий керівник – к.пед.н., доц. Євгенія ЛИНДІНА.
 3. Соціальна ситуація розвитку дитини з особливими освітніми потребами як система зовнішніх чинників її економічної соціалізації. Здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти 1 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Анастасія  ПАНОВА. Науковий керівник – к.психол.н., доц. Ольга СЕРБОВА.
 4. Сендплей-терапія як метод формування навичок дружніх стосунків у процесі соціалізації дітей старшого дошкільного віку. Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Єлізавета КОЛІСНИЧЕНКО. Науковий керівник – к.психол.н., доц. Ольга СЕРБОВА.
 5. Психологічна готовність до школи дитини з порушенням мовлення. Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Крістіна УЛІТІНА. Науковий керівник – ас. Марія ЗВЕРЯКА.
 6. Психолого-педагогічна готовність до школи дітей з сенсорними порушеннями. Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Валерія БАГАНЕЦЬ. Науковий керівник – к.пед.н., ас. Ганна МИЦИК.
 7. Психокорекція емоційних розладів у дітей молодшого шкільного віку засобами лялькотерапії. Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Дар’я МАРЮХА. Науковий керівник – ст. викл. Наталя АНАСТАСОВА.
 8. Розвиток комунікативних навичок у дітей із синдромом Дауна за допомогою WEB-квест технології. Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 3 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ганна ДУБОВЕНКО. Науковий керівник – к.психол.н., ст.викл. Ганна СИЗКО.
 9. Тілесно-орієнтована психокорекція комплексу гандикапу осіб з обмеженими фізичними можливостями. Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Наталія КЛОЧКО. Науковий керівник – к.психол.н., ст.викл. Тетяна СУЩИНСЬКА.

Вітаємо учасників,  нагороджуємо Грамотами, бажаємо наснаги і невтомності у новаторському пошуку.

Нових наукових здобутків!!!

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Британська Рада онлайн-зустрічі для представників університетів

Британська Рада підготувала серію онлайн-зустрічей для представників університетів із 15 країн Центральної та Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії. Основна мета цих зустрічей – різнобічне обговорення впливу та наслідків пандемії Covid-19 на навчальний процес в сфері вищої освіти. Орієнтовною тематикою зустрічей є дистанційне навчання, забезпечення якості онлайн-освіти, студентська мобільність у найближчому майбутньому і проведення досліджень.

Викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК взяли участь у першій зустрічі «Accelerating technology: University’s proactiveness to use emerging technologies across all activities», яка відбулася 7 травня. На цій зустрічі своїм досвідом щодо організації навчального процесу в умовах пандемії ділилися Саймон Гай (проректор, Університет Ланкастер, Велика Британія), Разія Ісаєва (директор з питань розвитку, Університет Хазар, Азербайджан), Роман Шулик (доцент кафедри журналістики, Національний університет «Острозька академія», Україна).

Онлайн-зустрічі триватимуть впродовж травня-червня 2020 року, тому запрошуємо долучитися до вивчення досвіду колег із різних країн.


 


 

ЯК РОЗВИВАТИ ПСИХОЛОГІЧНУ СТІЙКІСТЬ І ДЕ ЗНАХОДИТИ РЕСУРСИ?

Життєдіяльність людини в сучасному суспільстві, в умовах постійних змін і суспільних потрясінь пов’язана з необхідністю подолання складних життєвих ситуацій, що вимагає підвищення психологічного адаптаційного потенціалу, розвитку і правильного використання внутрішніх ресурсів. Тому особливої актуальності набуває питання опанування майбутніми фахівцями ефективних стратегій і способів подолання ситуацій, які суб’єктивно сприймаються як стресові ситуації.

У рамках Тижня психології для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти першого курсу спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта та 231 Соціальна робота викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Наталя ЦИБУЛЯК та Ганна СИЗКО провели низку заходів.

28 квітня відбувся вебінар «Психологічна стікійсть у нестійкому світі». Під час зустрічі спільно дискутували з проводу того, чи є психологічна стійкість (стресостійкість) є однією з soft skills та як ця навичка може допомагти сучасному фахівцю справлятися з труднощами, рости і розвиватися. Під час зустрічні студенти мали можливість дізнатися більше про реакцію нашого тіла на стрес із погляду нейробіології. Родзинкою вебінару стали прості, але дуже ефективні практики “перехоплення” контролю над стресом.

Доповненням роботи  став онлайн майстер-клас «Створення моєї ресурсної казки», який відбувся 30 квітня. Кожен з учасників завдяки казці розробив свій особистий ритуал подолання стресової ситуації.

Сподіваємося, що такі неформальні зустрічі та практичні поради будуть у нагоді під час професійної діяльності, а й допоможуть студентам самостійно долати складну ситуацію, впоратися з труднощами, запобігти емоційним порушенням, використовуючи власні психологічні резерви. Адже, уміння справлятися зі складними ситуаціями, застосовуючи власні психологічні ресурси – запорука збереження психологічного здоров’я й ефективного виходу зі складних життєвих ситуацій із мінімальними емоційними та іншими втратами.

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


 

Джерела моїх ресурсів: думки, тіло, почуття.

Видихнути з полегшенням та дихати на повні груди, знайти опору під ногами та свій центр; знайти своє безпечне місце в мінливих умовах сучасного світу! Дуже важливо мати контакт з цими відчуттями, особливо в дистанційному режимі взаємодії, коли значно відчувається дефіцит руху та сенсорна депривація.

Тож, протягом Тижня психолоії здобувачі вищої освіти ФДССО знайомилися зі своїми внутрішніми опорами (201, 301 та 302 груп), шукали свої ресурси в тілі (405 група), створювали скарбничку джерел своїх ресурсів (403 група). Допомогали їм у цьому метафоричні асоціативні картинки, техніки арт-терапії, тілесно-орієнтованої та танцювально-рухової терапії. Дівчата аналізували свої ресурси на рівні думок, тіла та почуттів. Створювали малюнки, аналізували образи, контактували зі своїми емоціями, знаходили своє «безпечне місце», виконували бодинамічні вправи (на «заземлення», дихання, контакт зі своїми межами та центром).

Старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії

Тетяна СУЩИНСЬКА

 


 

Яка ваша система цінностей? Як її виявити і використовувати?

На ці питання шукали відповідь під час інтерактивної гри «Аукціон» із здобувачами вищої освіти спеціальності: 016 Спеціальна освіта – групи 205, 206, 303, М16-з. в рамках Тижня психології.

Попри всю популярність слова «мотивація», сутність його – не в спонтанному спонуканні до якогось публічного дійства, мотивація – це процес актуалізації та функціонування мотивів – «опредмечених» потреб особистості. Саме від системи пріоритетних цінностей залежить куди спрямувати свої зусилля, що є найголовнішим у кожний момент життя, який обрати шлях на життєвому перехресті. Система цінностей формується свідомістю людини. Як ми думаємо так і живемо.

Мета гри Задумайтесь, проаналізуйте, відчуйте! Оберіть цінності як гарант щасливого майбутнього.

Під час гри учасники проаналізували свою систему життєвих цінностей, обговорили, а також «опредметили» за допомогою планування та візуалізації у вигляді схем та карт бажань. Створили списки справ, які необхідно робити для життя відповідно до своїх цінностей.

Позитивні перетворення не забаряться. Це дійсно так!

Адже, як ми думаємо, так і живемо.

Бажаю успіхів!

Доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Ольга СЕРБОВА

 


 

Нова освітня реальність: проведення педагогічної практики дистанційно

Карантин став, з одного боку, викликом для освіти, а з іншого – відкрив нові можливості. Через обмеження карантинного періоду перед здобувачами І (бакалаврського) рівня вищої освіти 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти денної форми навчання спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 231 Соціальна робота, 016 Спеціальна освіта постало непросте завдання – виконати  програму практики за спеціалізацією дистанційно в повному обсязі.

Відповідно до скоригованого графіку освітнього процесу з 27 квітня 2020 року по 23 травня 2020 року студенти 4 курсу проходитимуть практику за спеціалізацією, використовуючи дистанційну форму, кінцевий результат якої –  набуття власного досвіду практичної діяльності. Звичайно, повноцінно замінити  спілкування з дітьми  онлайн-практика не зможе. Однак, задля того, щоб  майбутні спеціальні психологи,  менеджери соціальної роботи та логопеди мали можливість якісно вдосконалити свої практичні уміння і навички на базі закладів освіти м. Бердянська, Запорізької та Дніпропетровської областей в умовах сьогодення, викладачами кафедри практичної психології та логопедії, а саме: Ольгою СЕРБОВОЮ, Наталією ЦИБУЛЯК, Марією ЗВЕРЯКА, Ганною МИЦИК було надано змістовні пропозиції щодо організації проходження практики в умовах карантину.

Протягом 23-28 квітня керівниками-методистами було проведено зі студентами інструктивно-методичні наради в режимі онлайн.

Упродовж зустрічей було розглянуто низку важливих питань:

 • з’ясовано особливості проходження педагогічної практики дистанційно (технічні та педагогічні вимоги проведення онлайн занять; узгодження форм дистанційної роботи з адміністрацією закладів освіти; створення корекційних відеозанять, відеоконсультацій; участь в онлайн-нарадах закладу освіти; проведення корекційних занять онлайн тощо);
 • скориговано та погоджено індивідуальні плани роботи практикантів;
 • ознайомлено здобувачів освіти з графіком онлайн-консультацій, які будуть надаватися керівником-методистом практики.

Родзинкою методичного заходу став момент обміном першого поодинокого досвіду корекційної та консультаційної роботи в умовах онлайн між майбутніми фахівцями.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії щиро бажають студентам-практикантам успіхів у всіх творчих і ділових задумках на шляху пізнання улюбленої професії.

 

Наталія КЕДА, старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Тиждень психології  «Дружнє коло»!

Тиждень психології  – це занурення в цікавий загадковий світ психології.

Психологія – надзвичайна наука, наука про людську душу. Вона допомагає людині пізнавати себе, вирішувати проблеми, навчатися керувати своєю поведінкою, долати труднощі й радіти кожній хвилині життя.
З 27 по 30 квітня 2020 року кафедрою прикладної психології та логопедії заплановано  низку заходів, спрямованих на розширення і поглиблення знань здобувачів вищої освіти спеціальностей  016 Спеціальна освіта та 012 Дошкільна освіта з психології, збагачення знань про внутрішній світ власної особистості та особистості інших людей, прагнення до самопізнання, розкриття творчого потенціалу, створення позитивного емоційного настрою.


 

Взаємодія між студентами під час дистанційного навчання

Одним із викликів дистанційного навчання є пошук інструментів, які дозволяють зберігати взаємодію не тільки між викладачем і студентами, а й організувати ефективну співпрацю між студентами. Важливість групової роботи в умовах вимушеної самоізоляції зростає, оскільки така робота не тільки дозволяє організувати процес взаємонавчання та розвитку soft skills, але й сприяє розвитку психологічної стійкості, формує та підтримує почуття єдності, мотивує до навчання.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії залежно від конкретних цілей та результатів навчання здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта прагнуть організовувати взаємодію студент-студент задля роботи над спільними проєктами, розв’язанням кейсів тощо.

Так, під час вивчення дисципліни «Логопедія» студенти працюють у групах над аналізом письмових робіт дітей із дисграфією (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати), що дозволяє на дистанційній основі продовжувати опанування теоретичними знаннями з логопедії, формування вмінь аналізувати письмові роботи дітей, виявляти основні дисграфічні помилки, систематизувати та узагальнювати отримані результати, обробляти та аналізувати інформацію; формулювати логічні висновки. Робота в парах застосовується для перевірки на помилковість суджень під час опанування курсу «Логопедія» (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати), що дозволяє не тільки перевірити попередньо засвоєні знання, а й сприяє їх застосуванню у вирішенні проблеми виховання і навчання осіб із порушеннями мовлення, розвитку критичності мислення та формування здатності відстоювати власні переконання (викладачі – к. пед. н., доц. Ганна ЛОПАТІНА, к. пед. н., ас. Ганна МИЦИК).

Робота в мікро-групах під час опанування курсу «Психокорекційна робота з агресивними дітьми» (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) працюють на створення кейсів на матеріалі випадків з практики за схемою. Після обговорення підгрупи обмінюються кейсами та пропонують свої варіанти вирішення діагностичного завдання для надання допомоги клієнту (викладач – к. психол. н., ст. викл. Тетяна СУЩИНСЬКА).

У рамках дисципліни «Психологія педагогічна» здобувачі вищої освіти об’єднуються в пари задля роботи над спільним проєктом «Ідеальний педагог», що дозволяє віддалено проаналізувати особливості педагогічної діяльності та особистості педагога як організатора освітнього процесу, спонукає до рефлексії (ресурс Padlet) (викладач – к. психол. н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК).

Під час вивчення дисципліни «Спеціальна дошкільна педагогіка» робота в мікро-групах (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) із застосуванням прийомів «Фішбоун», «Песимісти і оптимісти», «Дерево рішень» дозволяє здобувачам при вирішенні освітніх та науково-методичних завдань активізувати попередньо засвоєні знання в галузі спеціальної освіти, розвинути культуру мовлення під час співпраці в мікро-групах, розвинути навички роботи в групі для вирішення проблеми та налагоджувати ефективну міжособистісну взаємодію, розвинути здатність бути критичним і самокритичним, наполегливим щодо поставлених завдань і взятих зобов’язань очільника мікро-груп (викладачі – к. пед. н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, к. пед. н., ас. Ганна МИЦИК).

Робота в парах застосовується на дисципліні «Психокорекція з практикумом» задля відпрацювання навичок проведення індивідуальної психокорекції в парах (психолог-клієнт) в онлайн-режимі (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати). Це дозволяє студентам адаптувати методи психокорекції до умов взаємодії в дистанційному форматі, при цьому викладач виступає в ролі супервізора. Завдяки такій дистанційній роботі забезпечується формування здатності до особистісно-зорієнтованого педагогічного спілкування, формується уміння надавати рекомендації клієнтам щодо оптимальних шляхів вирішення проблемних ситуацій, а також здатності розрізняти специфіку використання різних психокорекційних методів у процесі психокорекції, організовувати та здійснювати корекцію пізнавальної та емоційно-особистісної сфер людини у різні вікові періоди (викладач – к. психол. н., ст. викл. Тетяна СУЩИНСЬКА).

Під час опанування дисципліни «Психологія дитяча» здобувачі вищої освіти об’єднуються в мікро-групи задля роботи над спільним проєктом «Психологічний портрет дитини» (ресурс Padlet). Це дозволяє віддалено систематизувати психологічні особливості дитини різного віку, а також сприяє розвитку навичок роботи в групі для вирішення проблеми та налагодження ефективної міжособистісної взаємодії (викладач – к. психол. н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК).

У рамках дисципліни «Психологія соціалізації та соціальної адаптації дітей з особливими освітніми потребами» здобувачі вищої освіти працювали у підгрупах задля порівняння своїх думок і припущень з іншими, обговорення та обмін емоціями (метод «Сторітеллінг», платформа Stories that move). Під час цього дистанційного заняття вдалося проаналізувати те, як Я сприймаю себе та інших, поглянути на розмаїття як природну та притаманну світу особливість. Це дозволило з’ясувати, яким чином робляться припущення, яку роль відіграють упередження та стереотипи, унікальність, і як це впливає на процес соціалізації та соціальної адаптації (викладач – к. психол. н., доц. Ольга СЕРБОВА).

Вивчення навчальних дисциплін «Лопедичний масаж та гімнастика» та «Фізична реабілітація осіб з вадами мовлення» відбувається синхронно та асинхронно. Так, студенти групами складають програми масажу, індивідуальні плани реабілітації, аналізують відеоматеріали (ресурс Padlet), а також закріплюють набуті знання під час розв’язання кейсів (викладач – к. пед. н., доц. Ганна ЛОПАТІНА).

У рамках дисципліни «Організація та планування логопедичної роботи» здобувачі вищої освіти, працюючи у парах, розробляли та виготовляли макет логопедичного кабінету з застосуванням ресурсу Prezі, а потім мали змогу на занятті презентувати, обговорювати та визначити позивні і не дуже вдалі сторони. І як результат визначились із грамотним та безпечним зонуванням та матеріально-технічним забезпеченням логопедичного пункту при закладах освіти (викладач – ст. викл. Наталія АНАСТАСОВА).

Під час вивчення дисципліни «Діагностика та корекція розладів аутичного спектру» робота в мікро-групах задля співвіднесення проявів поведінки дітей з РАС (ситуації) з симптоматикою розладу, а також розгляд кейсів консультування батьків щодо проблем дитини з РАС формує здатність співпрацювати з батьками дітей та/або особами, які їх заміняють, спеціалістами інших галузей, дотримуючись у своїй діяльності толерантності, культури спілкування, його способів та форм, вербальних і невербальних засобів (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) (викладач – к. психол. н., доц. Ольга СЕРБОВА).

Дійсно, організація та підтримка взаємодії між студентами під час дистанційного навчання є складною проблемою. Проте, її можна розв’язувати із застосуванням дистанційних технологій, зберігаючи якість освітнього процесу та досягаючи програмних результатів навчання.

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Обмін ефективними практиками під час дистанційного навчання

Вимушений перехід до дистанційного навчання є викликом для усіх ланок системи освіти. Викладачі закладів вищої освіти зі всього світу об’єднуються задля підтримки одне одного та розповсюджують інформацією про стратегії, які працюють під час дистанційного навчання.

Викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК взяли участь у серії вебінарів для обміну ефективними практиками викладання під час дистанційного навчання в умовах карантину, зокрема, вебінари «Збалансувати навантаження під час дистанційного навчання: місія здійсненна» (організатори «Проєкт SAIUP», ведуча Ольга БЕРШАДСЬКА, керівниця Центру забезпечення якості освіти НаУКМА), «Політика університетів із запобігання студентському плагіату» (організатори «Проєкт SAIU», ведучий Євген НІКОЛАЄВ), «Як перевести онлайн лекцію, семінар, лабораторну роботу: практичні поради» (організатор ГО «Вище»», ведуча Ольга БЕРШАДСЬКА, керівниця Центру забезпечення якості освіти НаУКМА).

На вебінарах обговорювалися актуальні проблеми, як-от: специфіка дистанційного навчання у закладах вищої освіти, планування та дизайн різних форматів завдань, врахування ризиків академічної доброчесності при плануванні завдань (поточних та контролю), налагоджування ефективної взаємодії викладач/студенти під час дистанційного навчання (формати співпраці та контролю).

Тож ділимось із Вами не тільки посиланнями на проведені заходи, а й пропонуємо долучатися до вебінарів для збагачення власної професійної майстерності ефективними практиками викладання під час дистанційного навчання в умовах карантину.

http://gohigher.org/12_zustrichey?fbclid=IwAR3yL9YYQ5Av5CF65wicDM_55QZEw4bLPmT1ODWRIkzC6dAMJM69uoK6S6I

 

Наталя ЦИБУЛЯК,

доцентка кафедри прикладної психології

та логопедії


 

Логопункт ФДССО – он-лайн!

В умовах карантину продовжує активно та продуктивно працювати Навчальний консультативний логопедичний пункт кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО.

Студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта разом із викладачами – наставниками кафедри розробили графік он-лайн занять із дітьми, які отримували корекційно – розвиткову допомогу на логопункті.

Для дітей організовуються індивідуальні он-лайн заняття, консультації для батьків, розробляються електронні буклети та завдання для домашньої роботи, надається он-лайн допомога для правильної організації домашнього корекційного середовища. Для дітей, яким не бажано займатися он-лайн, з використанням ґаджетів, студенти записують корекційно спрямовані відеоролики для перегляду батьками дітей та подальших їх занять вдома.

Дуже надихає те, що батьки дітей зацікавлені, завзяті та вдячні за наші змістовні, творчі та ефективні он-лайн заняття та консультації, тому ще це є великим, позитивним кроком у гармонійному розвитку їх дітей.

В свою чергу, студенти – активісти натхнені, задоволені радісними, приємними зустрічами з дітьми; професійно зацікавлені у особистісному зростанні та покращенні своєї фахової майстерності. Та звертають увагу на те, що ця активна, творча форма роботи в ЗВО – праця на логопункті, – ефективний шлях для закріплення, розширення та вдосконалення практичних умінь та навичок, і загалом більш якісної сформованості професійних компетентностей у майбутнього вчителя-логопеда.

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії


 

ОСВІТА СЕРЦЯ ТА РОЗУМУ: м’які навички СЕЕН

Одним із актуальних проблем сучасної науки є практичне застосування в освіті нових даних про те, як працюють емоції, інтелект і розум людини. Викладачка кафедри прикладної психології та логопедії Наталя ЦИБУЛЯК пройшла базовий курс із застосування та практичної реалізації програми соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning). Ця інноваційна програма була розроблена науковцями з університету Еморі (США) і наразі реалізується у понад 25 країнах світу, зокрема у 2019-2020 н.р. в Україні стартував пілотний проєкт щодо її запровадження у школах.

Основний фокус СЕЕН програми – розвиток базових людських цінностей, системне та критичне мислення, зосередження уваги, запобігання стресу й стійкості до нього, співпереживання до себе й інших. СЕЕН програма базується на трьох вимірах знань та компетенцій: усвідомленості, залученості та співпереживанні, які перетинаються між собою.

СЕЕН програма надає як педагогам, так і практичним психологам необхідні інструменти для сприяння розвитку емоційного, соціального та етичного інтелекту людини під час освітнього процесу. Програма орієнтована на роботу з дітьми дошкільного, молодшого шкільного та підліткового віку. Участь у цій програмі дозволить не тільки збагатити навчальні курси підготовки вихователів, спеціальних педагогів і практичних психологів закладів освіти сучасними підходами та інструментами роботи з дітьми, а також застосовувати окремі елементи під час взаємодії зі здобувачами вищої освіти.

 

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

“Нові форми самоосвіти викладачів”

Традиційним під час дистанційної роботи для викладачів кафедри прикладної психології та логопедії стали години самоосвіти. 7 квітня 2020 року відбулася перша он-лайн конференція «Комплексний супровід дитини з мовленнєвими порушеннями», організатором якої став «Центр розвитку Ірини Мартиненко».

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії стали слухачами доповідей: Ірини Мартиненко «PRO логопсихологію або роль психолога в супроводі дитини з ТПМ»; Юлії Коломієць – «Нейропсихологічна складова у діагностиці мовленнєвих порушень»; Оксани Потапенко – «Правильне жування та його вплив на мовлення дитини»; Наталії Пиляєвої – «Розвиток артикуляційної моторики при оральній диспраксії»; Наталії Пашко ‑ «Вплив комплексної травми розвитку на комунікативно-мовленнєвий розвиток дитини»; Аліни Сірченко та Тамари Неспрядько-Монборнь – «Ортодонт і логопед ‑ важливість кооперації в ході комплексного лікування пацієнта».

Після конференції традиційним стало обговорення нових знань отриманих на конференції. Побудований курс на подальшу самоосвіту та самовдосконалення.

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


 

Самоосвіта та самовдосконалення викладачів”

Не дивлячись, на скрутні часи викладачі кафедри прикладної психології та логопедії не забувають про самоосвіту та самовдосконалення. Так, 30 березня 2020 року, ми стали учасниками вебінару Оксани Потапенко «Використання вібраційних апаратів у роботі логопеда». Спікер розповіла про сучасний вібраційний апарат «Z-vibe» його походження, різновиди насадок та особливості застосування з дітьми з мовленнєвими порушеннями. Після перегляду викладачами кафедри було проведено он-лайн обговорення важливих питань, що розглянуті на вебінарі. Визначено основні напрямки наступної роботи щодо побудови корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами, а також дійшли висновку про значення вібраційних апаратів для підвищення ефективності роботи з такими дітьми.

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Дистанційна самоосвіта триває.

На кафедрі прикладної психології та логопедії стає вже сталою традицією прослуховування вебінарів з подальшим дистанційним їх обговоренням. Так 14 квітня, для покращення професійності викладачів та розвитку спеціальності, відбулось прослуховування вебінару «Альтернативна та додаткова комунікація». Отримані новинки, які потрібні для терапії та соціальної інтеграції людей з розладами спектра аутизму і порушеннями мовлення, будуть включені в деякі теми дисциплін освітньої програми «Спеціальна освіта».

фото з вебінару

К.п.н, доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Євгенія ЛИНДІНА


 

Конференція на карантині.

Карантин – це не канікули, але гарний час для самоосвіти. Тому викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Олена РЕВУЦЬКА та Євгенія ЛИНДІНА взяли участь у Третій логопедичній онлайн-конференції «Раннє втручання для дітей з ООП».

Конференція була насичена науко-практичними доповідями фахівців різних напрямів раннього втручання: «Годування, як важлива сфера життя та розвитку дитини», «Позиціонування в домашніх умовах (положення при годуванні, положення при грі)», «Де знайти середовище яке сприяє розвитку?», «Формування та розвиток комунікативних навичок у дітей раннього віку», «Розвиток мовлення в грі» та інші. Кожна доповідь містила практичні поради,рекомендації для покращення якості надання відповідних послуг.

За 6 годин роботи вдосконалилися компетентності, які необхідні для роботи з дітьми раннього віку з ООП:

загальні: уміння самостійно навчатися; уміння швидко реагувати під час вирішенняситуативних професійних проблем; здатність виявляти та вирішувати проблемипрофесійно-педагогічної діяльності;

фахові: компетентність щодо закономірностей та вікових особливостей дітей раннього віку, у тому числі з особливими освітніми потребами;компетентність у галузі раннього втручання; здатність переносити набуті знання на практику; вміння розвивати мовлення та комунікацію; вміння організовувати середовище для навчання; вміння працювати в команді з сім’єю.

Сертифікат_Раннє втручання Ревуцька

Сертифікат Раннє втручання Линдіна

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


 

Сторітеллінг!

Викладач кафедри прикладної психології та логопедії   Ольга СЕРБОВА продовжила навчання з Командою ГО “Київський ОЦ “Простір толерантності” Team of NGO “Kiev EC “Tolerspace, взяла участь  вебінарі “Сторітеллінг на карантині.  Спікер: Анна Ленчовська

Отриманні знання втілено в практику дистанційного навчання. В рамках дисципліни “Психологія соціалізації та соціальної адаптації дітей з особливими освітніми потребами” зі студентаи 4 курсу проводили заняття з використанням платформи Stories that move.

Вирішити технічні питання та чути один одного, а також провести підсумки та надати зворотній зв’язок нам допоміг Zoom). Під час цього заняття вдалося проаналізувати, як Я сприймаю себе та інших, поглянути на розмаїття як природну та притаманну світу особливість. З ’ясували, яким чином робляться припущення, яку роль відіграють упередження.
Говорили про стереотипи, унікальність, пов’язували з процесом соціалізації та соціальної адаптації.

Було цікаво!!!

                                      Кандидат психологічних наук, доцент Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії   Ольга СЕРБОВА.


 

Професійний розвиток дистанційно!

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії   Олена РЕВУЦЬКА, Ольга СЕРБОВА, Євгенія ЛИНДІНА  взяли участь у вебінарі “ДИТИНА З РОЗЛАДАМИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРА У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ”

Спікер: Скрипник Тетяна Вікторівна – професор Університету Грінченка, Голова Ради ГО «Маленький принц»

Питання, які було розглянуто:

– підготовчий та адаптивний період;

– визначення актуальних потреб дитини з РАС;

– формулювання SMART-цілей (навчимося складати SMART-цілі);

– розроблення корекційно-розвивальної стратегії та проведення системи найнеобхідніших для дитини корекційно-розвиткових занять;

– моніторинг процесу розвитку дитини.

Актуальне питання – узгоджена й  цілеспрямована допомога і підтримка дитині з РАС  буде розглянуте й на наступних вебінарах Тетяни Скрипник, які планують відвідати наші викладачі.

 

                                      Кандидат психологічних наук, доцент Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії   Ольга СЕРБОВА


 

НЕФОРМАЛЬНА ОСВІТА В ПЕРІОД КАРАНТИНУ

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії постійно заохочують здобувачів вищої освіти до участі у різноманітних семінарах, тренінгах, майстер-класах, воркшопах, адже неформальна освіта є одним із напрямів професійно-особистісного становлення майбутніх фахівців, позитивно впливає на формування загальних і фахових компетентностей, дозволяє поглибити знання, удосконалити вміння й навички, формує особистість, викликає бажання навчатися впродовж усього життя, розвиває критичне мислення, дозволяє реалізовувати міждисциплінарний підхід до розв’язання різних професійних ситуацій.

Сьогодні, у розпал пандемії COVID-19, коли весь світ об’єднався задля підтримки одне одного, значна кількість освітніх ресурсів є безоплатними, що відкриває та збільшує можливості дистанційної участі здобувачів вищої освіти у неформальній освіті.

Тож, у межах своїх навчальних дисциплін викладачі кафедри прикладної психології та логопедії активно залучають студентів до неформальної освіти, пропонуючи корисні посилання. Так, за період карантину здобувачі вищої освіти долучилися до таких курсів та вебінарів, як-от: Розуміння розвитку дитини: від синапсу до суспільства (освітній ресурс https://www.coursera.org/), Контроль розуму: управління психічним здоров’ям протягом COVID-19 (освітній ресурс https://www.coursera.org/), Вступ до психології: Психологія навчання (освітній ресурс https://www.futurelearn.com/), Комплексна охорона здоров’я для дітей з вадами розвитку (освітній ресурс https://www.futurelearn.com/), Створення інклюзивного класу: підходи до підтримки учнів за допомогою SEND в області комп’ютерних технологій (освітній ресурс https://www.futurelearn.com/), Освіта для всіх: інвалідність, різноманітність та інклюзивність (освітній ресурс https://www.futurelearn.com/); Формула психологічної стійкості (Український інститут КПТ), Як навчатися онлайн і прокачувати критичне мислення? (студія он-лайн освіти https://www.ed-era.com/), Як навчатися онлайн і прокачувати критичне мислення? (студія он-лайн освіти https://www.ed-era.com/), Особливості дистанційного навчання дітей з особливими освітніми потребами (освітній проект https://naurok.com.ua/), Як організувати ефективну логопедичну роботу в умовах дистанційного навчання (освітній проект https://naurok.com.ua/), Академічна доброчесність в університеті (проєкт https://vumonline.ua/), Відчуй: жестова мова для всіх (проєкт https://vumonline.ua/) та інших.

Крім того, успішне проходження навчальних курсів і вебінарів у межах певних навчальних дисциплін може бути враховано здобувачам вищої освіти згідно порядку зарахування результатів навчання, отриманих у неформальній та інформальній освіті, про що зазначено в Положенні про організацію освітнього процесу в Бердянському державному педагогічному університеті.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії


 

Карантин? Час підвищення кваліфікації та можливості для професійного розвитку

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії взяли участь у серії вебінарів з нейропсихології запропонованих Асоціацією Практикуючих Логопедів України. Лектором вебінарів була Візель Тетяна Григорівна – доктор психологічних наук, професор, автор курсу «Основи нейропсихології».

Програма з 12 березня по 12 квітня була дуже насиченою. Вивчали та розглядали з позицій новітніх досліджень у нейропсихології такі теми:

 • «Головний мозок людини, будова, функції».
 • «Когнітивні функції, та їх порушення».
 • «Основні напрямки діагностики та корекції порушень не мовленнєвих когнітивних функцій».
 • «Рівні мозкової організації когнітивної сфери».
 • «Мовленнєва функція з позиції нейролінгвістики».
 • «Алалія: види, мозкові механізми, діагностика, нейрокорекція».
 • «Нейролінгвістична класифікація порушень мовлення у дітей».
 • «Дизартрія: види, мозкові механізми, діагностика, нейрокорекція».
 • «Заїкання: види, мозкові механізми, діагностика, нейрокорекція».
 • «Порушення писемного мовлення: види, мозкові механізми, діагностика, нейрокорекція».
 • «Афазіологія: етіологія, клініка, патогенез та відновлювальне навчання».

Було відвідано 11 вебінарів, загальною кількістю 44 академічні години. Отримана інформація активно обговорювалася викладачами кафедри на спільних онлайн засіданнях. Предметом для роздумів, стала новітня авторська класифікація порушень мовлення Тетяни Григорівни Візель. Викладачі планують використовувати отриманні знання при викладанні дисциплін спеціальності.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії активно підвищують кваліфікацію для саморозвитку та  розвитку спеціальності.

Як виявилось, онлайн навчання – цілком можливе, та за умов належної його організації, є досить ефективним.

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


 

Карантин – це не канікули, а час на самоосвіту!

Вже тижні триває для здобувачів вищої освіти та викладачів Бердянського державного педагогічного університету навчання дистанційно. Карантин кардинально змінив форму освіти, яка стала більш індивідуалізованою та опосередкованою, однак, відкрив можливості для освітян активно розвиватись та займатись самоосвітою.

Використати свій вільний час від занять з користю вирішили і викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. Починаючи вже з березня 2020 року і по сьогоднішній день викладачі кафедри активно беруть участь у вебінарах, що проводяться членами комітету Української асоціації корекційних педагогів (Мартиненко І. В. «Сенсорно-інтегративні засоби в кабінеті логопеда», Базима Н. В. «Подолання тривожності у дітей з труднощами у навчанні засобами арт-терапії», «Розвиток комунікативної поведінки у дітей з РАС», Коломієць Ю. В. «Нейропсихологічна готовність до школи дитини із особливими освітніми потребами (визначення, діагностика)»,  Качуровська О. Б. «Онлайн сервіси на допомогу вчителю»), виконують інтерактивні практичні завдання разом з учасниками.

По завершенню вебінарів у форматі он-лайн кафедра активно обговорює прослуханий матеріал, шукає шляхи найбільш оптимального його використання в освітньому процесі університету.

Тож, карантин ‒ це не канікули, а гарна можливість вивчити щось нове та зробити у майбутньому процес навчання здобувачів ще більш різноманітним та цікавим! Тим паче, що джерел для самовдосконалення навіть у часи, коли звичний та усталений ритм життя порушують непередбачувані обставини, не бракує.

Ганна МИЦИК

 

Взаємодія зі стейкхолдерами – осмислене бачення майбутнього

Нині, суспільство зацікавлене у фахівці, що є конкурентноспроможним на ринку праці. У зв’язку з цим особливого значення набуває задача поліпшення якості освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти.

12 березня відбулася чергова зустріч робочої групи освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія» зі стейкхолдерами. У полілозі щодо оновлення змісту  взяли участь ключові стейкхолдери, зокрема: Тетяна Малуєва, директор КУ «ІРЦ» БМР; Олена Качерова, завідувач ЗДО №39; Валентина Мироненко, завідувач ЗДО №27; Олена Мозохіна, завідувач ЗДО №2; Марія Бондаренко, завідувач ЗДО №20; Вікторія Заводько, заступник директора Гімназії №3; Наталія Корнієнко, заступник директора ЗЗСО І-ІІІ ст. №6.

За круглим столом проаналізували та обговорили широке коло питань, що стосуються формування компетентностей майбутнього фахівця, що необхідні для ефективної професійної діяльності. Роботодавці висловили свої побажання й пропозиції щодо запровадження нових навчальних дисциплін, зокрема «Сенсорна інтеграція», «Нейропсихологія», «Основи проектної діяльності» тощо. Відбувся обмін думками щодо розширення змісту  освітньо-професійної програми дисциплінами за вибором.

Протягом зустрічі багато слів подяки пролунало від гостей на адресу  випускників, що раніше навчалися за спеціальністю 016 Спеціальна освіта у Бердянському державному педагогічному університеті, а нині поповнили дружню освітянську родину Запорізького регіону.

Робочою групою кафедри прикладної психології та логопедії враховано пропозиції, які було надано гостями зустрічі. Зі свого боку стейкхолдери висловили думку про те, що налагодження співпраці між науковцями та роботодавцями – важливий крок до підготовки висококваліфікованого фахівця, а також висловили готовність до подальшої співпраці.

     Завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії, доцент Олена РЕВУЦЬКА


 

«Так!»- покращенню простору Навчального консультативного логопедичного пункту!

4 березня відбулася пізнавальна цікава зустріч команди учасників переможного соціального проєкту «LOGOLAB» студентів спеціальності 016 Спеціальна освіта, старшого викладача кафедри прикладної психології та логопедії Наталі Анастасової та команди тренерів Concept School молодіжної громадської організації Edison Space Coworking м. Запоріжжя.

Метою зустрічі було з’ясування ситуацій використання отриманих, на кошти переможного субгранту, сучасних розвиткових методик та технічних засобів, а саме: великий набір для мозочкової стимуляції, спеціальна гарнітура HS, балансувальна доріжка «Щлях джедая», дидактичний набір «Дари Фребеля», кольоровий принтер та ламінатор.

По-перше, вони використовуються в корекційному процесі під час занять з дітьми з мовленнєвими порушеннями на навчальному консультативному логопедичному пункті.

По-друге, під час навчальних занять освітнього процесу для ознайомлення студентів денної та заочної форми навчання із завданнями та методикою їх застосування.

Також обговорювалися майбутні короткотривалі та довготривалі цілі щодо покращення простору Навчального консультативного логопедичного пункту. І в першу чергу – це надання окремого, кабінету, який відповідає санітарно-методичним вимогам, для проведення корекційно-розвиткової роботи з дітьми та консультативної діяльності з батьками та педагогами м. Бердянська.

Тренери Concept School, викладачі та студенти залишилися задоволеними, натхненними та спрямованими на подальший активний, творчий розвиток проєкту «LOGOLAB» та Навчального консультативного логопедичного пункту при Бердянському державному педагогічному університеті!

 

Наталя Анастасова

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

ФДССО


 

ПРАКТИЧНИЙ ДОСВІД ВІД СТУДЕНТІВ ЗАОЧНИКІВ

 

На минулому тижні відбулася спільна лекція з дисципліни «Методика розвитку дрібної моторики у дітей з психофізичними порушеннями» старшого викладача кафедри прикладної психології та логопедії Наталі АНАСТАСОВОЇ та студентів практиків заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта Тетяни НИЖНИК та Ірини ГУЖЕВОЇ.

На лекції студенти 2 курсу денної форми навчання ознайомлювалися із різноманітними нетрадиційними методиками та техніками з розвитку дрібної моторики дітей з особливими потребами, а також із цікавістю та завзятістю практикувалися в їх застосуванні.

Під час заняття студенти практики охоче ділилися досвідом стосовно ефективних та цікавих методів, технік, які найкраще використовувати у корекційно – розвитковому процесі та за допомогою яких дійсно є позитивні зміни, досягнення у психофізичному розвитку дитини з особливими потребами.

Така практика співпраці та цінного досвіду практиків дає можливість сформувати у студентів професійно зорієнтовані компетентності під час навчання у закладі вищої освіти. І в подальшому випустити висококваліфікованих майстрів своєї справи – вчителів-логопедів, спеціальних педагогів, асистентів вчителів в інклюзивних закладах освіти!!

 

 

Старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

Наталя АНАСТАСОВА

 


 

Професійна мотивація вчителів-дефектологів та логопедів

 Мотивація є найважливішим структурним елементом психології особистості. Професійна мотивація – взаємопов’язана сукупність потреб, мотивів і цілей особистості, яка спонукає, спрямовує і регулює її діяльність для досягнення професійної компетентності.

З метою професійної мотивації на минулому тижні здобувачами вищої освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта спільно з кафедрою прикладної психології та логопедії проведено захід для студентів 2 курсу денної форми навчання, під час якого майбутні випускники довели значущість професії логопеда та розповіли про тонкощі цієї привабливої спеціальності; повідомили про особливості роботи вчителя-дефектолога та ознайомили зі специфікою діяльності асистента вчителя інклюзивного класу.

Зустріч пройшла доволі емоційно, оскільки під час розповіді здобувачі-практики розповідали про свою роботу з великим задоволенням та, навіть, зі сльозами щастя, про позитивні зміни у розвитку дітей, з якими працюють; наводили приклади різних ситуацій, цікавих моментів.

Цей захід зі здобувачами-практиками дав нам змогу відчути як це – працювати логопедом чи дефектологом, визначити переваги та труднощі цієї професії та, врешті-решт, ми дійшли висновку, що всі труднощі є потужною рушійної силою, адже емоційне вигорання працівників повністю зникає від того щастя, що вони відчувають після певних успіхів у роботі з дитиною, а заробітна плата з часом стає більшою через те, що зростає досвід і професіоналізм. Ця зустріч нам дуже сподобалася, дала змогу зрозуміти всю значущість нашої майбутньої професії, побачити радість в очах тих людей, які працюють за своєю спеціальністю і досягають успіхів у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Також 4 курс зумів переконати за фахом тих, хто ще сумнівався у виборі подальшого працевлаштування і таки довів, що логопед – це не професія, а спосіб життя, стан душі та найкраща спеціальність на світі, та, навіть, засіб проти старіння.

Ми просто в захваті від цієї зустрічі! Ми остаточно переконалися в тому, наскільки важливим є вибір нашої професії логопеда, наскільки ця вона цікава, скільки приносить задоволення та щастя. Ми остаточно вирішили, що будемо працювати за фахом та визнали, що ми таки правильно обрали спеціальність «Спеціальна освіта» при подачі документів на вступ до університету.

 

СТАРОСТА 206 групи Тетяна КОЦУН

 


 

Залучення здобувачів вищої освіти до перегляду та оновлення освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія»

Фінальна заліково-екзаменаційна сесія здобувачів вищої освіти 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта видалася дуже насиченою не тільки аудиторними заняттями – лекціями, семінарськими, практичними заняттями, захистом практики, звітностями, а й різними незвичними для студентів заходами.

Одним із них було залучення здобувачів вищої освіти до перегляду та оновлення освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія», яке відбувалося не вперше і було вже знайоме майбутнім випускникам. Такий захід є вагомим, оскільки сьогодні актуальне розроблення і впровадження нових освітніх програм, в основу яких має бути покладено компетентнісний підхід як сучасну парадигму розвитку освіти та основу студентоцентрованого навчання.

Здобувачі-практики відмітили, що в суспільстві професія вчителя-логопеда є значущою, адже діяльність цього фахівця спрямована на подолання мовленнєвих порушень у дітей, що забезпечує їм успішне навчання у школі та соціалізацію в оточуючому світі, а, отже, і затребуваною на ринку освітніх послуг. Фахівець зі спеціальної педагогіки достатньою мірою обізнаний із закономірностями психофізичного розвитку та особливостями організації навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами.

З позиції практиків, знаючи потрібне чітке бачення реальної моделі майбутнього фахівця спеціальної освіти, зазначаючи, що кінцевою метою є підготовка конкурентоспроможного фахівця, визначаючи потреби ринку освітніх корекційних послуг, які є затребуваними серед батьків на сучасному етапі розвитку нашого суспільства, було висунуто пропозиції щодо удосконалення ОПП «Логопедія. Спеціальна психологія», оновлення освітніх компонентів навчального плану, змін змісту і структури професійних компетентностей майбутнього вчителя-логопеда та покращання програмних результатів навчання.

Отже, перед закладами вищої освіти постає завдання реагування на потреби працедавців і, відповідно, розроблення таких освітніх програм, які б враховували нові реалії і вимоги до конкурентоспроможних фахівців.

 

Завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії, доцент Олена РЕВУЦЬКА

 


 

На пару – з практиком

Минулого тижня доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА разом із логопедом-практиком м. Запоріжжя Олесею МОРОЗОВОЮ провели бінарну лекцію з навчальної дисципліни «Логопедія», яка займає провідне місце в процесі фахової підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта».

Лектори сформували уявлення у студентів 304 групи спеціальності 016 «Спеціальна освіта» про зміст системи корекційного навчання з профілактики порушень писемного мовлення у дітей. Також під час заняття вони власноруч виготовили практичний матеріал, який можна застосовувати в подальшій роботі з дітьми.

Підсумовуючи зауважимо, що практики охоче діляться своїми напрацюваннями, а студенти стають ще більше вмотивованими до практичної діяльності.


 

Весняний брейн-ринг

4 березня відбувся брейн-ринг для здобувачів вищої освіти 2 курсу 202 ДО групи спеціальності 012 Дошкільна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Учасники інтелектуального шоу змагалися за звання найрозумнішої та найталановитішої студентки 202 ДО групи. Спостерігало за перебігом конкурсів журі у складі одногрупників, студентів 202  ДО групи. І перемогла  … жіноча краса, жіноча інтуїція, молодість!

Зустріч відбулася напередодні Міжнародного жіночого дня. Не випадково інтелектуальне змагання стало для учасників святом весни, жіночності, краси.

Наталія Кеда, куратор 202 ДО групи, старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії


 

Теорія + практика = конкурентноспроможний випускник

Одним із головних завдань закладів вищої освіти є впровадження концепції студентоцентрованого навчання. При цьому особливий акцент робиться на тому, що  професійні вміння і навички, фахові компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти, забезпечать його конкурентоспроможність, затребуваність на ринку праці.

З метою набуття загальних та фахових компетентностей здобувачем вищої освіти, які необхідні для розв’язання діагностичних, реабілітаційних, корекційних проблем у галузі спеціальної освіти, важливим питанням є пошук різноманітних форм інтеграції науки з практикою.

Для подолання розриву між рівнем теоретичних знань і вмінням  їх застосовувати на практиці, була присвячена зустріч між студентами 4 курсу 404 СО та 405 СО груп спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету та Лілією Глінською, директором комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської районної ради Запорізької області.

Тема для обговорення «Корекційно-реабілітаційний супровід дітей з особливими освітніми потребами та/або з інвалідністю в інклюзивно-ресурсному центрі викликала інтерес у здобувачів вищої освіти.

Протягом спілкування майбутні спеціалісти дізналися від Лілії Глінської про кадрове забезпечення, вимоги до оснащення кабінетів в інклюзивно-ресурсному центрі, специфіку просвітницько-педагогічної роботи серед батьків. Найбільше зацікавлення у здобувачів освіти викликав перегляд відеоматеріалів корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами, які проводилися фахівцями інклюзивно-ресурсного центру.

Ця зустріч ще раз довела справедливість слів великого математика XIX ст. Пафнутія Чебишева: «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії безкорисна і пагубна».

Наталія Кеда,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Новітні корекційно-розвиткові методики від переможного субгранту «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

На цьому тижні кафедрою прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було отримано новітнє корекційно-розвиткове обладнання та корекційні методики, на кошти, які здобувачі спеціальності 016 Спеціальна освіта разом із викладачами виграли в субгранті «LOGOLAB».

Здобувачі вищої освіти мають змогу відпрацьовувати та покращувати професійні уміння та навички, використовуючи великий набір для мозочкової стимуляції, спеціальну гарнітуру HS, балансувальну доріжку «Щлях джедая», дидактичний набір «Дари Фребеля», а також технічне обладнання: кольоровий принтер та ламінатор.

За допомогою цього спеціального навчально-методичного обладнання здобувачі вищої освіти можуть удосконалювати свої професійні комптентності та практично опробовувати новітні спеціальні засоби навчання та методики.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії разом зі здобувачами розпочали активно знайомитися та використовувати нове обладнання в освітньому середовищі.

Попереду тільки цікаве та тільки позитивні зміни!

 

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедїі

 


 

Набуття здобувачами вищої освіти  компетентностей з академічної доброчесності!

07.02.2020 доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ з групою 206 ФДССО  було проведено тренінг щодо академічної доброчесності.

Під час тренінгу  здобувачі освіти 206 групи отримали розуміння того, чим саме є академічна доброчесність, а також процедур, які мають цю доброчесність забезпечувати.

В роботі в групах опрацювали глосарій основних термінів та понять, компетентності для дотримання академічної доброчесності, питання санкції, які можуть вживатися за порушення академічної доброчесності.

В ігровій формі розглянули питання:

 • Що таке принципи академічної доброчесності та чому вони важливі?
 • Чому здобувачі освіти списують?
 • Види недоброчесної поведінки та як вона шкодить самим учням?
 • Знання – основний капітал для здобуття успіху в майбутньому

Тренінг сприяв формуванню нової академічної культури, яка базуватиметься на довірі, чесності, прозорості, реальному навчанні, справжній науковій роботі.

За матеріалами доцента кафедри прикладної психології та логопедії

 Ольги СЕРБОВОЇ


Академічна доброчесність – важливий чинник якісної освіти!

Саме цьому був присвячений семінар-тренінг для першокурсників спеціальності 016 Спеціальна освіта, факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, якій був проведений 6 лютого старшими викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Ганною СИЗКО та Наталею АНАСТАСОВОЮ.

Інтерактивні вправи та завдання допомогли учасникам зрозуміти що є в основі академічної доброчесності, програвання та обговорення ситуацій сприяли з’ясуванню порушень академічної доброчесності та шляхів їх подолання.

У ході тренінгу здобувачі вищої освіти дійшли висновку, що академічна доброчесність передбачає боротьбу із плагіатом як актом шахрайства в студентських наукових роботах; фабрикацією та фальсифікацією результатів наукових досліджень; обманом, списуванням, хабарництвом. В умовах висококонкурентного суспільства успішним може бути тільки той, хто має самостійно здобуті знання, навички, вміння, креативне мислення та поважне ставлення до здобутків інших.

Тож, давайте впроваджувати академічну доброчесність починаючи із себе!

 

 

Ганна СИЗКО,

Наталя АНАСТАСОВА,

старші викладачі

кафедри прикладної психології та логопеді

 


 

Челендж «Shporam.Net»

Період сесії – це завжди період підведення певних підсумків, у який поволі студент замислюється, що працювати потрібно було не заради оцінки, а задля власних знань. Проте, під час підготовки до семінарських, написання тез, курсових тощо іноді так хочеться звернутися до всіляких допоміжних засобів…

З цієї причини з ініціативи кафедри прикладної психології та логопедії та за підтримки студентського самоврядування БДПУ серед студентства спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було запущено челендж «Shporam.Net». Здобувачі вищої освіти завзято занурились у творчий процес відображення власного погляду на наслідки порушення принципів академічної доброчесності і створили кумедні відео, в яких висвітлили своє бачення їх реалізації.

Відео можна переглянути за посиланням https://www.facebook.com/groups/1088317804710707/ .

 

 


 

Семінар-тренінг «Розвиток комунікативних вмінь у дітей старшого дошкільного віку із порушеннями мовленнєвого розвитку»

У рамках співпраці між викладачами Бердянського державного педагогічного університету та педагогами району 24.12.2019 на базі             КУ «Районний методичний кабінет» Бердянської районної ради Запорізької області відбувся семінар-тренінг для керівників закладів дошкільної освіти. Захід проведено старшим викладачем кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету Наталією КЕДОЮ.

Протягом методичної зустрічі було обговорено питання щодо подолання труднощів у комунікативній діяльності старших дошкільників з порушеннями мовлення. Під час практичного блоку учасники семінару-тренінгу ознайомилися з комунікативними іграми, які сприяють оволодінню вербальних і невербальних вмінь, зниженню емоційної напруги, підвищенню самооцінки як дітей з особливими потребами, так і їх однолітків з нормотиповим розвитком.

Семінар став майданчиком для обміну думками, професійними здобутками.

 

 


 


 

Переможний субгрант «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

В цю суботу 7 грудня 2019 р. о 12.00 в конференцзалі Бердянського державного педагогічного університету відбувся завершальний етап навчання активної молоді м. Бердянська в рамках проєкту Concept School.

Активні, завзяті та творчі здобувачі вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта Олеся Морозова, Крістіна Улітіна та Аліна Новікова презентували соціальний проєкт «Науково-дослідний центр інклюзивної освіти «LOGOLAB». Учасники спрямували свою увагу на активний розвиток Навчального консультативного логопедичного пункту з подальшою перспективою трансформування у науково-дослідну лабораторію інклюзивної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ.

Здобувачі отримали неоціненний досвід, цікаві знайомства та феєричні емоції від участі у Проєкті. Конкурсанти за підримки викладачів кафедри прикладної психології та логопедії Наталі Анастасової та Марії Зверяки завзято та активно підійшли до вирішення та представлення зазначеної проблеми перед поважними членами журі Concept School та іншими учасниками Проєкту.

Після інтенсивного та продуктивного навчання учасники мали змогу змагатися за грант у 1000$ на реалізацію соціально значущих проблем м. Бердянська. Студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта на високому рівні презентували свій проєкт, одержали чесну перемогу й отримали грант на придбання обладнання для Логопедичної лабораторії ФДССО БДПУ.

Здобувачі та викладачі кафедри прикладної психології та логопедії виражають подяку молодіжній громадській організації Edison Space Coworking за підтримки американського фонду USAID за втілення інкубатору ідей Проєкту.

Наталя Анастасова

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

ФДССО

 

 


Україно-британський форум «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті»

 

Минулого тижня доцент кафедри прикладної психології та логопедії Наталя Цибуляк мала можливість взяти участь у Форумі «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті», який був організований Британською Радою в Україні за партнерства Інституту вищої освіти НАПН України та AdvanceHE (Велика Британія) і підтримки Міністерства освіти і науки України та Національного агентства забезпечення якості вищої освіти.

Мета форуму – започаткувати національну платформу для фахового обговорення і обміну кращими практиками з питань вдосконалення викладання у вищій освіті. Під час заходу ключовими проблемами для обговорення стали:

 • Досконалість викладання як пріоритет розвитку Європейського простору вищої освіти та національної політики України. Спікери: Світлана Калашнікова, Директор Інституту вищої освіти НАПН України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Олег Шаров, Генеральний директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих, Міністерство освіти і науки України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Михайло Винницький, голова Секретаріату, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
 • Досвід Великої Британії щодо вдосконалення викладання у вищій освіті. Спікери: Ієн Холл, Керівник партнерських програм, Advance HE (Велика Британія); Джулі Болдрі Карренс, Генеральний директор, Higher Ideas (Велика Британія);  Саймон Вільямс, Директор, Британська Рада в Україні).
 • Презентація досвіду університетів України щодо професійного розвитку викладачів. Спікери: Володимир Бугров, Проректор з науково-педагогічної роботи, Київський національний університет імені Тараса Шевченка;  Наталія Віннікова, Проректор з наукової роботи, Київський університет Бориса Грінченка; Тарас Добко, Перший проректор, Український католицький університет, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти)

Форум став першим у серії заходів нової трирічної програми, спрямованої на підвищення якості викладання у вищій освіті України. Тому під час заходу Британська Рада представила нову Програму, спрямовану на розвиток досконалості викладання і навчання у вищій освіті України (Ukraine Higher Education Teaching Excellence Programme). Реалізація Програми відбуватиметься протягом 2019 – 2022 років. До участі в Програмі були запрошені заклади вищої освіти, які прагнуть розбудовувати систему вдосконалення викладання у власній установі. Детальні умови та вимоги до закладів вищої освіти мають бути оприлюднені 10 грудня цього року.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Культура академічної доброчесності починається з себе

 

У сучасному світі доброчесність є фундаментом особистісного зростання людини. Вища освіта через навчання і дослідження фактично скріплює цей фундамент елементами академічної доброчесності, які покликані виховувати чесність, гідність, повагу до себе та інших. Недарма в Бердянському державному педагогічному університеті розроблено проєкт Положення про академічну доброчесність.

Для популяризації культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти сьогодні, 6 грудня, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК провели зустріч з теми «Академічна доброчесність». Під час заходу учасники не тільки різнобічно розглядали поняття академічної доброчесності, знайомилися з Проєктом, а й обговорювали значення формування культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти для професійно-особистісного розвитку.

 


Коворкінг «Медіація – інноваційний метод врегулювання конфліктів»

Сьогодні, 28 листопада, фахівці психологічної служби нашого міста разом із доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Наталєю ЦИБУЛЯК  обговорювали проблему врегулювання конфліктів в освітньому просторі закладів загальної середньої освіти.

Учасники заходу працювали над визначенням цілей, принципів, специфіки та особливостей медіації в закладах освіти. У рамках зустрічі фахівці розглядали етапи медіаційного процесу, а також мали можливість застосувати базові техніки роботи медіатора під час розгляду запропонованих кейсів. Крім того, практичні психологи обговорювали можливість і доцільність створення «Служби порозуміння» у закладах освіти.

Комфортна атмосфера та продуктивна робота усіх учасників коворкінгу сприяла пошуку відповідей на важливі питання реалізації практик відновлення в освітньому просторі.


 

14.11.2019 відбувся майстер-клас «Використання педагогічних пісочниць у логопедичній роботі», що провела член Української асоціації корекційних педагогів, асистент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Марія ЗВЕРЯКА з нагоди святкування 20річчя кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО.

У ході майстер-класу учасники ознайомились з історією техніки, розглянули матеріальну базу для організації праці: різновиди пісочниць, піску, предмети, фігурки. Були розглянуті основні напрямки корекційної роботи – розвиток перцептивних відчуттів та пошукових рухів, розвиток дрібної моторики.

Під час роботи відбувалися малювання на піску композицій, вигадування історій, створення пісочної анімації в групах. Здобувачі мали змогу взаємодіяти з зображенням, відкрили для себе можливості піску, а також техніки роботи з піском на усіх етапах логопедичних занять.

Всі учасники заходу залишились задоволеними цікавим та корисним матеріалом, по іншому подивились на пісок зрозуміли як його використовувати у розвитку дрібної моторики, мови та мислення дітей.

 


 

 

«МИ ПРОТИ ДИСКРИМІНАЦІЇ!»

27 листопада цього року доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ в рамках виховного заходу для здобувачів освіти групи 206 ФДССО було проведено інформаційну сесію «Дискримінація в Україні: які групи найбільш обмежені в користуванні правами» (за матеріалами Національного демократичного інституту по міжнародним питанням NDI)

В рамках інформаційної сесії здобувачі ознайомилися з основними  поняттями «Стереотип-Упередження-Дискримінація», опрацьовані реальні кейси щодо фактів дискримінації в Україні.  Мета інформаційної сесії – сформувати розуміння дискримінації, розвинути емпатію стосовно вразливих груп, показати, що дискримінації можливо протидіяти. Під час тренінгу вдалося створити комфортну атмосферу, студенти вільно висловлювалися, поважаючи думку один одного. Інформаційна сесія пройшла продуктивно, заплановано ряд подібних заходів.

 


Приємна новина!

Приємно повідомити про вихід нового наукового видання «Хрестоматія з логопедії». До складу авторського колективу ввійшли завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії Олена Ревуцька та доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Євгенія Линдіна.

У посібнику подані науково-методичні роботи з логопедії та логопсихології вітчизняних учених. Хрестоматія відповідає вимогам навчальних програм курсів за спеціальністю 016.01. Спеціальна освіта. Логопедія. Буде корисною здобувачам вищої освіти, спеціальним педагогам і психологам, медичним та соціальним працівникам.

 


 

Плідна співпраця з Андріївською спеціалізованою різнопрофільною школою

 

Понад 10 років триває плідна співпраця між викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету і вчителями сільських закладів загальної середньої освіти Бердянського району.

Для продовження доброї традиції 20 листопада 2019 року доцент кафедри прикладної психології та логопедії Євгенія Линдіна та старший викладач Наталія Кеда відвідали Андріївську спеціалізовану різнопрофільну школу І-ІІІ ст. Бердянської РР.

Головною метою цього візиту було підвищення рівня інклюзивної компетентності педагогів закладу загальної середньої освіти та проведення профорієнтаційної роботи з учнями випускних класів.

Євгенія Линдіна розповіла майбутнім здобувачам вищої освіти про діяльність університету, діючі факультети, спеціальності і можливості для реалізації професійного і творчого потенціалу студентів в університеті. Наталія Кеда, під час семінару, ознайомила фахівців психологічної служби спеціалізованої різнопрофільної школи з технологіями підтримки батьків, педагогів в умовах інклюзивної освіти.

Після заходів викладачами БДПУ була проведена консультативна робота з батьками, які виховують дітей з особливими освітніми потребами та надані відповіді на запитання вчителів інклюзивних класів щодо усунення порушень читання і письма у школярів початкової школи.

 


 

Нові знання, практичні вміння!

У рамках логопедичного тижня, присвяченого святкуванню 20-річчя спеціальності Логопедія, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ проводять майстер-класи. Так, 13.11.2019, старшим викладачем кафедри Аліною Синицею для здобувачів вищої освіти та фахівців-практиків був проведений майстер-клас з теми «Використання конструктора у роботі з дітьми з порушеннями мовленнєвого розвитку». В професійному середовищі відомо, що конструювання є одним із сучасних видів діяльності у роботі логопеда з дітьми з порушеннями мовленнєвого розвитку, що сприяє розвитку дрібної моторики, структурно-логічного мислення, уяви, мовлення тощо. Учасники отримали не тільки нові цікаві знання, позитивні емоції, а ще важливі практичні вміння, що стануть їм у нагоді під час організації корекційно-розвиткової роботи.

 


15.11.2019 відбувся майстер-клас «ЛОГОПЕДІЯ ТА ОРТОДОНТІЯ: МІЖДИСЦИПЛІНАРНИЙ ПІДХІД ПРИ ВИЯВЛЕННІ ТА УСУНЕННІ МОВЛЕННЄВИХ І МІОФУНКЦІОНАЛЬНИХ (ОРОФАЦІАЛЬНИХ) ПОРУШЕНЬ У ДІТЕЙ,  що провела член Української асоціації корекційних педагогів к.п.н., доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Олена РЕВУЦЬКА

Під час роботи майстер-класу було розкрито морфологічні особливості розвитку фізіологічних і патологічних прикусів та їх вплив на мовленнєвий розвиток дітей, закцентовано увагу на взаємозв’язку процесу формування зубощелепної системи і онтогенезу її основних функцій у дітей, визначено етіопатогенез зубощелепних аномалій, міофункціональних і мовленнєвих порушень у дітей та охарактеризовано комплексну роботу з виявлення і усунення мовленнєвих і міофункціональних порушень у дітей, під час якої запропоновано застосування міотерапії (артикуляційної міогімнастики) для відновлення міофункціональних проблем і деформацій зубощелепної системи у дітей з порушеннями мовлення.

Всі учасники заходу залишились задоволеними цікавим та корисним матеріалом, зрозуміли використання вестибулярних пластинок та трейнерів для корекції звуковимови, потренувалися у виконанні міогімнастики та діагностиці потологій прикусу, використовуючи ортодонтичні моделі. Майстер-клас дав не тільки знання, але й змогу поділитися досвідом, корисною інформацією.

 


 

Надзвичайно, феєрично, цікаво та незвично пройшов сьогодні майстер-клас, організований та проведений з нагоди святкування 20-річчя кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО для здобувачів 3 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта викладачами кафедри Ганною Лопатіною та Ганною Мицик з теми «Стимуляція мовленнєвої активності дітей».


7 листопада 2019 року у м. Києві відбувся ІІ З’їзд корекційних педагогів України «Актуальні проблеми навчання та виховання дітей із особливими освітніми потребами в освітніх реаліях України», присвячений 185-річчю Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова та 100-річчю факультету спеціальної та інклюзивної освіти. На заході були присутні почесні гості з міністерства, ректори університетів, декани, завідувачи кафедр, випускники, аспіранти, студенти, загалом понад 500 учасників і запрошених гостей з усієї країни.

Бердянський державний педагогічний університет представила доцент кафедри прикладної психології та логопедії Євгенія Линдіна. Вона доповідала під час засідання круглого столу, який сприяв обміну досвідом між фахівцями у галузі спеціальної та інклюзивної освіти.

Святкова та наукова атмосфера панувала на конференції. Чудові зустрічі, актуальна, наукова та цікава інформація ‑ все це додало наснаги для подальшої праці.

 

 


Майстер-клас в рамках ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!

На кафедрі прикладної психології та логопедії 12 листопада цього року відбувся майстер-клас для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з виготовлення дидактичного матеріалу для корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Учасниками майстер-класу були здобувачі 1 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Координатор майстер-класу ст..викладач Анастасова Н.М. запропоновувала майбутнім логопедам виготовити наочні демонстраційні матеріали для розвитку тактильних відчуттів, дрібної моторики, уяви та сенсорної пам’яті дітей. Здобувачі вищої освіти власноруч виготовляли ігри для дітей дошкільного віку, нейрологічні рукавички для покращення моторики рук  та активізації міжпівкульних зв’язків у головному мозку дітей з особливими потребами.

Всі присутні  проявили професійну зацікавленість, майстерність, отримали важливі практичні навички.

 

 


Відкриття ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!!! Спеціальності «Логопедія» 20 років!!!

11 листопада цього року на кафедрі прикладної психології та логопедії пройшло урочисте відкриття ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!

Для здобувачів вищої освіти першого курсу викладачі кафедри провели захід «Логопедична прокачка», який викликав жвавий інтерес до обраної професії у першокурсників.

Протягом тижня здобувачів спеціальності очікує ряд цікавих пізнавальних заходів: майстер-класи від викладачів, кінолекторій,  інтерактивний захід «Битва поколінь логопедів».

Працює галерея «Фундатори корекційної педагогіки» та виставка «Публікації викладачів кафедри», організовано веселі перерви «Пізнаємо світ логопедії разом».

Тиждень обіцяє бути цікавим та насиченим!

Запрошуємо приєднатися до святкування!

 


Розвиваючись допомагай!

Під цим гаслом 9-10 листопада цього року у м. Одесі  відбулася  Міжнародна конференція «Сучасна практична логопедія. Нові стратегії», організатор – Асоціація Практикуючих  Логопедів України. Конференція зібрала понад 350 учасників – фахівців з України, Польщі, Молдови, Білорусії, Росії. Небайдужі однодумці – нейрореабілітологи, логопеди, психологи, неврологи два дні  ділилися досвідом, дізнавалися нового, спілкувалися.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії виступили спікерами  на майстер-класах:

доцент  Сербова Ольга Вікторівна з темою: «Алгоритм і техніка написання лікувальних казок»

асистент  Зверяка Марія Сергіївна з темою: «Пісочна терапія – способи і варіанти роботи з дітьми в логопедії, педагогіці та психології».

Викладачі повернулися додому, натхненні, сповнені новими ідеями та бажанням ділитися новими знаннями.

 

 

 


Зустріч з практиками

31 жовтня цього року на запит кафедри прикладної психології та логопедії відбулася зустріч здобувачів вищої освіти з асистентом вчителя інклюзивного класу гімназії N 3 “Сузір’я”, випускницією факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Шульгою Поліною Вікторівною.
Тема, яку обговорювали: “Асистент вчителя: роль та відповідальність”, викликала зацікавленість здобувачів перш за все можливістю усвідомлення практичного аспекту отриманих під час аудиторного навчання знань. Здобувачі мали змогу отримати відповіді на важливі для себе питання щодо організації роботи асистента вчителя, особливостей командної роботи спеціалістів в умовах інклюзивної освіти, важливих методичних моментів, а також емоційного компоненту діяльності з дітьми з особливими освітніми потребами.
Такі зустрічі надихають майбутніх спеціалістів на продуктивне навчання, усвідомлення важливості якісної теоретичної та практичної підготовки, розуміння важливості та відповідальності обраної професії.

 


Зустріч з провідними фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру

Сьогодні, 30 жовтня 2019 р. в БДПУ викладачі кафедри прикладної психології та логопедії організували та залучилися до зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з провідними фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР.

Поєднання теоретичних знань з практичною спрямованістю є фундаментом для формування фахових компетентностей та якісної підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія».
Директор інклюзивно-ресурсного центру Малуєва Тетяна, логопед та практичні психологи Центру долучилися до освітнього процесу, а саме виступили з інформативною доповідю про специфіку роботи ІРЦ та використання сучасних діагностичних методик. Поділилися власним досвідом з використання психодіагностичних методик для проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Присутні мали змогу поставити актуальні питання про реалізацію напрямів роботи інклюзивно-ресурсного центру та вровадження нових підходів у процесі обстеження.

Здобувачі вищої освіти ознайомились з матеріалом та мали змогу на власному досвіді апробувати використання даних методик. Цей захід посприяв розширенню знань та оволодінню практичними вміннями та навичками майбутніх спеціалістів щодо впровадження нових технологій діагностики дітей з особливими освітніми потребами. Викладачі та випусники дуже вдячні за продуктивну співпрацю та сподіваються на подальші зустрічі.

 

 

 


Зустріч з провідними фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру

Сьогодні, 30 жовтня 2019 р. в БДПУ викладачі кафедри прикладної психології та логопедії організували та залучилися до зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з провідними фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР.

Поєднання теоретичних знань з практичною спрямованістю є фундаментом для формування фахових компетентностей та якісної підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія».
Директор інклюзивно-ресурсного центру Малуєва Тетяна, логопед та практичні психологи Центру долучилися до освітнього процесу, а саме виступили з інформативною доповідю про специфіку роботи ІРЦ та використання сучасних діагностичних методик. Поділилися власним досвідом з використання психодіагностичних методик для проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Присутні мали змогу поставити актуальні питання про реалізацію напрямів роботи інклюзивно-ресурсного центру та вровадження нових підходів у процесі обстеження.

Здобувачі вищої освіти ознайомились з матеріалом та мали змогу на власному досвіді апробувати використання даних методик. Цей захід посприяв розширенню знань та оволодінню практичними вміннями та навичками майбутніх спеціалістів щодо впровадження нових технологій діагностики дітей з особливими освітніми потребами. Викладачі та випусники дуже вдячні за продуктивну співпрацю та сподіваються на подальші зустрічі.

 

 


Агенти змін у вищій освіті

Упродовж 22-23 жовтня 2019 р. вищої освіти на базі Запорізького національного університету Ганна Лопатіна – доцент кафедри прикладної психології та логопедії з професорами Вікторією Константіновою, Марією Греб, доцентами Оксаною Калібердою, Віталієм Осіповим та колегами з інших закладів освіти взяли участь у дводенному навчальному тренінгу Національного агентства із забезпечення якості з підготовки експертів з акредитації освітніх програм. Професіоналізм заступника голови НАЗЯВО Наталії Стукало, тренерів Катерини Сіріньок-Долгарьової та Наталії Краснікової зарядив учасників тренінгу оптимізмом, надав готовність нести якісні зміни в систему вищої освіти.

Насичені цікавими кейсами, симуляціями зустрічей, питаннями-відповідями дні пролетіли як одна мить! Нові знання та набутий досвід, позитивні емоції від професійного спілкування надихають, тож, агентам змін у вищій освіті – бути!

Ганна Лопатіна,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 

 


Майстер-клас із глинотерапії «Практики подолання професійного вигорання»

Чи замислювалися ви як провести суботній день насичено, продуктивно та корисно? Для здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 19 жовтня став максимально корисним днем, адже їм випала унікальна можливість відвідати майстер-клас із глинотерапії юнгіанського консультанта Вікторії Віткалової (м. Київ), що проводився на базі студії творчого розвитку «Інсайт».

Під час майстер-класу учасники дізналися, що глинотерапія, поєднуючи в собі переваги арт-терапії та тілесної терапії, допомагає усвідомити себе, знову і знову знаходити контакт із самим собою, «подружитися» зі своїм тілом. Створюючи фігури з глини, студенти поверталися до тілесних відчуттів, до забутих почуттів, знаходили несподівані скарби та приховані внутрішні ресурси. Це захід  дав несподівано багато тілесного, емоційного і практичного досвіду.

Майстер-клас пройшов на одному диханні! Дякуємо Вікторії Віткаловій за секрети та тонкощі глинотерапії, якими вона щедро ділилася, а також віру в себе і свій майбутній успіх! Щиро дякуємо нашій викладачці Марії Зверяці за організацію зустрічі та можливість  практично ознайомитися з техніками глинотерапії!

 

Зінаїда Коваленко,

здобувачка вищої освіти 405 групи

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Фото з архіву здобувачів вищої освіти 405 групи

 


 

Навчання та розвиток: процеси, які завжди надихають та захоплюють.

Чотири дні  в Харівському Центрі психології та розвитку Plin! В атмосфері професіоналізма, майстерності, взаємопідтримки, довіри до світу та себе!

Так розпочався курс із тілесно-орієнтованої терапії в напрямку бодинаміки під керівництвом справжнього майстра своєї справи, автора програми Вікторії Черткової. Участь у програмі взяла й старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії Тетяна Сущинська.

Багато практики та самопізнання! Дивовижне поєднання роботи з тілом та психікою! І перша тема курсу  про період, з якого й починається життя людини: зачаття,  народження та перші три місяці життя. Наше тіло зберігає пам’ять про те, що дитина ще не усвідомлює. Як це відображується в тілесному профілі вже дорослої людини, та як це пов’язане з  психологічними функціями? Саме на ці питання шукали відповідь учаснику курсу.

Із вдячністю за чудову атмосферу та ґрунтовні знання Вікторії Чертковій, асистентам  курсу та групі!

Тетяна Сущинська,

старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії

 

 

 


Соціокультурні та психологічні виміри становлення особистості

26 та 27 вересня  викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  Ганна ЛопатінаОльга Сербова та Наталя Цибуляк  брали участі в роботі ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Соціокультурні та психологічні виміри становлення особистості», яка проходила на базі соціально-психологічного факультету Херсонського державного університету. Цей захід об’єднав близько 200 учасників із усіх областей України та із зарубіжжя, зокрема представників 4 наукових установ, 28 закладів вищої освіти та 5 інших установ України, 4 закладів вищої освіти Білорусі та 4 закладів вищої освіти Узбекистану.

Програма конференції передбачала пленарне та секційні засідання, презентацію авторських шкіл, відкриті лекції провідних науковців, навчальні семінари, творчі майстерні, майстер-класи, роботу круглих столів. Поєднання різних форм дозволило учасникам обмінятися досвідом, науковими напрацюваннями, досягненнями та відкриттями.

Щира вдячність спільноті Херсонського державного університету за гостинність та організацію такої потужної конференції!

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Бережи здоров’я змолоду

Особливого значення в наш час набуває проблема формування гармонійно розвиненої, суспільно активної, фізично досконалої та здорової особистості. Саме питанню пропаганди здорового способу життя був присвячений велнес-тренінг для 202ДО групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, який провела куратор і старший викладач  кафедри прикладної психології та логопедії Наталя Кеда. Протягом заходу здобувачі вищої освіти 202ДО групи дали відповідь на важливе запитання: «Людина в житті може йти двома шляхами: один веде її до здоров’я, інший – від здоров’я». Закінчилась зустріч спортивним змаганням із боулінгу.

Чугай Яна,

здобувач вищої освіти 202ДО групи

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти


 

Адаптаційний тренінг

17 вересня здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта (спеціалізація: практична психологія) у межах вивчення навчальної дисципліни «Арт-терапія» організували та провели адаптаційний тренінг «Шлях героя» для першокурсників факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. Застосовуючи елементи ізотерапії, казкотерапії та метафоричні асоціативні картки, майбутні фахівці під керівництвом доцента кафедри прикладної психології та логопедії Н. Цибуляк спонукали 101ДО групу до обговорення та усвідомлення власних цілей навчання у закладі вищої освіти,  а також можливих труднощів і ресурсів щодо їх подолання у процесі професійної підготовки. Важливою та цікавою стала спільна робота майбутніх фахівців над прийняттям образу себе як здобувача вищої освіти.

Проведення таких форм практичних занять, з одного боку, дозволяє здобувачам другого (магістерського) рівня вищої освіти отримати практичний досвід і набути відповідних професійних компетенцій зі спеціалізації «Практична психологія», а з іншого, сприяє психологічній адаптації до умов навчання у закладі вищої освіти, конкретизації та корекції уявлень та очікувань щодо навчання, а також спонукає до пошуку оптимальних моделей поведінки в процесі професійної підготовки.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


Запрошуємо до навчального консультативного логопедичного пункт

Навчальний консультативний логопедичний пункт, який функціонує на базі факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, знову запрошує до активної співпраці здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта та 012 Дошкільна освіта (спеціалізація «Спеціальна освіта»).

Нагадаємо, що діяльність навчального консультативного логопедичного пункту зорієнтована на формування практичних умінь і навичок здобувачів вищої освіти; формування професійно-значущих якостей для самореалізації у майбутньому; оволодіння сучасними технологіями психолого-педагогічної та соціальної діяльності, уміннями та навичками продуктивної взаємодії з дітьми та їх батьками; отримання експериментального матеріалу для написання наукових робіт.

Ви маєте унікальну  можливість отримати практичний досвід професійної логокорекційної допомоги дітям раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку з мовленнєвими порушеннями під керівництвом наставників – викладачів кафедри прикладної психології та логопедії.

Запрошуємо усіх зацікавлених здобувачів вищої освіти –  майбутніх фахівців!

 

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії


Тренінг для тренерів

З 5 по 7 вересня доцент кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ольга Сербова взяла участь у  тренінгу для тренерів інформаційних сесій (м. Київ). Цей захід був організований Національним Демократичним Інститутом Міжнародних відносин. Основну увагу під час тренінгу приділялося поняттям дискримінації, захищеним ознакам і способам протидії дискримінації. Поєднання різноманітних активних методів навчання сприяло опануванню учасниками професійних технік організації та проведення інформаційних сесій з проблеми протидії дискримінації серед різних груп населення.

Ольга Сербова,

кафедри прикладної психології та логопедії

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти


Занурення у юнгіанське консультування

Минулої суботи, 25 травня, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  Ганна Лопатіна, Ольга Сербова та Наталя Цибуляк взяли участь у  III Всеукраїнській науково-практичній конференції “Юнгіанське консультування: теорія і практика”, яка була організована Київським юнгіанським інститутом та Навчально-науковим інститутом психології Університету “КРОК”.

Наші викладачі  мали можливість відвідати понад 25 майстер-класів,  які були різноманітні за змістом і спрямованістю.

Щиро дякуємо за яскраву, помітну в житті психологічної спільноти науково-практичну подію!

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Наука і життя

Науково-дослідна робота здобувачів вищої освіти є одним із важливих засобів підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців, які здатні творчо використовувати в практичній діяльності новітні наукові досягнення. Однією з форм залучення майбутніх спеціалістів до такого виду діяльності є проведення кінолекторію. Такий захід дозволяє разом із героями кінострічки прожити різноманітні життєві ситуації, проаналізувати їх з позиції майбутньої професійної діяльності, а також побачити нерозривний взаємозв’язок реального життя та науки.

У рамках університетського Фестивалю науки викладачів кафедри прикладної психології та логопедії організувала проведення двох різних за змістом і спрямуванням кінолекторіїв. Так, 16  травня здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти аналізували з позиції коучингового підходу кінострічку «Цілитель Адамс» (модератор – к. психол. н., доц. Н. Цибуляк). Цей фільм про труднощі професійно-особистісного розвитку людини: від пошуку свого професійного покликання до його втілення. Під час перегляду учасники обговорювали етапи професійної самореалізації особистості: розуміння того, чим людина хоче займатися у житті, які здібності їй необхідно розвивати; етап професійного навчання та його значення для розкриття її потенцій; труднощі, з якими людина стикається на шляху реалізації свого покликання та стратегії їх подолання. Утім головне, що палкі дискусії щодо сюжету та продемонстрованих життєвих  ситуацій кінострічки «Цілитель Адамс» спонукали здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти не тільки до практичної реалізації наявних знань, а й до формування професійної позиції та ціннісних орієнтацій, пошуку власного «алгоритму професійного успіху», усвідомлення власної відповідальності за професійний та особистісний розвиток і саморозвиток.

17 травня здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти залучилися до перегляду кінострічки «Мій янгол охоронець» (модератор – к. пед. н., доц. Є. Линдіна). Сюжет фільму оповідає історію одинадцятирічної дівчинки на ім’я Анна, яка подала до суду на своїх власних батьків. Адвоката, який взявся за цю справу, суть питання змусила стрепенутися. Дівчинка була зачата в пробірці тільки з однією метою, щоб бути постачальником органів для хворої сестри Кейт. Кейт хвора лейкімією і кожного разу потребує то крові, то плазми, то кісткового мозку. Цього разу сестрі потрібна одна нирка. Але молодша сестричка розуміє своє існування на цій землі і суперечить батькам, бо не згодна з подібною поведінкою своїх родичів. Присутніх на перегляді здобувачів вищої освіти ця історія не залишила байдужими. Палка дискусія, обговорення, продумування кінцівки фільму та щирі сльози були тому підтвердженням.

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


Науковий логопедичний квест

16 травня цього року в рамках Всеукраїнського фестивалю науки на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ пройшов науковий логопедичний квест.

Під час івенту здобувачі вищої освіти активно розв’язували логопедичні головоломки й ребуси, створювали скоромовки та відгадували зашифровані слова за профілями артикуляції звуків. Всі без винятку учасники команд поринули в атмосферу завзятого суперництва, однак, це не завадило пануванню дружньої атмосфери та отриманню яскравих емоцій.

Дякуємо всім за активну участь у науковому логопедичному квесті та за цікаве проведення часу разом!

 


 

Пікнік не простий, а науковий!

На славу видався сьогодні науковий пікнік, організований студентами та викладачами кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО. Цікаві наукові історії, ігри, конкурси, а також усілякі наукові таємниці… зробили цей день яскравим, веселим, ресурсним. Смаколики «Для гарного настрою» та «Для світлих думок» додали бадьорості та збагатили організми для подальших наукових пошуків. А наші талановиті Дарина Литвиченко та Михайло Люсов додали музично-романтичної окраси цьому заходу.

Свято науки продовжується! Попереду – не менше цікаві івенти.


АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СПЕЦІАЛЬНОЇ ОСВІТИ ТА ПРИКЛАДНОЇ ПСИХОЛОГІЇ

Довгоочікуваною подією цього року стало засідання наукової секції «Спеціальна освіта та прикладна психологія» для здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, що проходило в рамках університетського Фестивалю науки.

Із привітальними словами до учасників заходу звернулася декан факультету, доктор педагогічних наук, професор Лариса Іванівна Казанцева. Вона зазначила, що проведення такого заходу – добра університетська традиція, яка дозволяє підвести певні підсумки наукової діяльності викладачів і студентів за навчальний рік, а також окреслити орієнтири для подальшої наукової роботи. Приємно, що наукові досягнення здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти цього року були відзначені численними перемогами у Всеукраїнських олімпіадах і конкурсах студентських наукових робіт. Такі здобутки є результатом кропіткої, наполегливої та старанної роботи як здобувачів вищої освіти, так і їхніх наукових керівників.

Під керівництвом викладачів кафедри прикладної психології та логопедії здобувачі вищої освіти презентували власне бачення актуальних проблем спеціальної освіти та прикладної психології, ділилися враженнями про науковий досвід. Їх доповіді були цікавими та змістовними, кожна відрізнялася своєю родзинкою. Студенти, які були присутні на засіданні, активно долучилися до обговорення актуальних питань спеціальної освіти та практичної психології.  Особливо вразила робота здобувача вищої освіти 4 курсу Ольги Бородовки на тему «Мультиплікаційні засоби як чинник емоційного розвитку дітей з логопатологією» (науковий керівник – к. пед. н., доц. О. В. Ревуцька). Ця доповідь одноголосно була визнана найкращою на засіданні секції. Подяками ректора за активну участь у науковій діяльності були нагороджені Ольга Бородовка та Ольга Свинаренко (науковий керівник – к. пед. н., доц. О. В. Ревуцька), Анна Редька (науковий керівник – к. пед. н., доц. Г. О. Лопатіна), Тетяна Качар, Вікторія Шамлі (науковий керівник – к. пед. н., доц. Є. Ю. Линдіна), Анастасія Панова (науковий керівник – к. психол. н., доц. О. В. Сербова), Мар’яна Тихонюк, Вікторія Коваленко (науковий керівник – к. психол. н., доц. Н. Ю. Цибуляк). Грамотами декана факультету були нагороджені Анастасія Жмайло за ґрунтовний аналіз наукової проблеми (науковий керівник – к. психол. н., ст. викл.  Г. І. Сизко), Олександра Теряник за науковий студентський дебют (науковий керівник – к. психол. н., ст. викл. – Т. С. Сущинська), Зінаїда Коваленко за креативний підхід (науковий керівник – ст. викл. Н. М. Анастасова), Діана Пічул за старанність та наполегливість (науковий керівник – ас. І. О. Самойленко). Приємною несподіванкою став науковий дебют здобувача вищої освіти І курсу Альони Луценко (науковий керівник – к. психол. н., ст. викл. О. С. Донченко).

Засідання секції «Спеціальна освіта та прикладна психологія» завершилося урочистим зверненням завідувача кафедри прикладної психології та логопедії доцента Олени Володимирівни Ревуцької. Вона висловила вдячність учасникам заходу за активну і змістову  наукову дискусію, а також побажала здобувачам вищої освіти нових наукових здобутків та успішної реалізації усіх професійних задумів.

Кафедра прикладної психології та логопедії пишається науковими досягненнями наших здобувачів вищої освіти! Вітаємо з перемогами та нагородами, а також зичимо подальших успіхів на науковій ниві!

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Наукові маршрути викладачів кафедри прикладної психології та логопедії

Прогулюючись коридорами 5-го корпусу БДПУ, біля кафедри прикладної психології та логопедії, що на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, відучора можна переглянути фотосушку з дипломами, сертифікатами з різних країн світу, в яких ми, викладачі кафедри, стажувались або публікувалися. Також тут є виставка збірників закордонних наукових публікацій викладачів нашої кафедри та карта світу з навігаційними позначками, де ж ми-таки «засвітилися».

Фестиваль науки на факультеті триває. В нас ще багато цікавого!


Знайомтеся – на кафедрі прикладної психології та логопедії новий член! Але він ще не має імʼя та посади. Чекаємо на Ваші пропозиції!) 


Нові перемоги у Сумах

18-19 квітня ц. р. у стінах Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія». Бердянський державний педагогічний університет  представляла здобувач вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  спеціальності 016 Спеціальна освіта Дарія Коняхіна. Тема наукової роботи: «Корекція проявів диспраксії у дітей із порушеннями мовлення засобами кінезотерапії» (науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна Лопатіна).

Дарія яскраво представила наш університет, гідно захистила наукову роботу та аргументовано відповідала на запитання членів журі. Після підведення підсумків Дарія Коняхіна була нагороджена дипломом III ступеня у конкурсі студентських наукових робіт.

Враження від поїздки та участі у конкурсі Дарії складно передати словами: «Ця подія для мене наче якась казкова історія. Атмосфера була просто чарівною, адже довкола всі були дуже привітними, цікавими та, водночас, заклопотаними своєю справою. Виступати мені було майже не страшно, навпаки цікаво, адже дуже хотілося захистити ім’я рідного університету з гідністю.  Місто Суми – дуже гарне, люди – дуже класні. Дякую університету та науковому керівнику за можливість стати частинкою такого дійства та пережити ці незабутні емоції».

Вітаємо Дарію та її Ганну Лопатіну з перемогою! Бажаємо наснаги до нових наукових звершень!

 

Інна Самойленко,

асистент кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Здобутки молодих науковців

18-19 квітня ц. р. в Сумському державному педагогічному університету імені А. С. Макаренка відбувся ІІ етап ХV Всеукраїнської (з міжнародною участю) студентської олімпіади зі спеціальності 016 Спеціальна освіта. Участь в Олімпіаді взяли 26 учасників з різних закладів вищої освіти України. Бердянський державний педагогічний університет  представляли здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  3 та 4 курсів – Свінаренко Ольга та Качар Тетяна.

Перший день змагань учасники передбачав низку цікавих і різнопланових заходів, як-от: виконання комп’ютерних тестових завдань, визначення наукового апарату до запропонованої теми дослідження та розв’язання завдань на діагностику, а також презентація своїх закладів вищої освіти. Наші дівчата яскраво представили рідний університети і місто, подарувавши частинку тепла з сонячного Приазов’я. На другий день олімпіади відбувся захист наукових робіт із актуальних проблем сучасної корекційної педагогіки, інклюзивної освіти та спеціальної психології. Цей день був дуже хвилюючим для учасників, але наші дівчата продемонстрували витримку,  наполегливість і показали достойні результати.

За підсумками двох днів змагань здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  Свінаренко Ольга нагороджена дипломом II ступеня, а Качар Тетяна отримала нагороду відразу в двох номінаціях «За найцікавіше дослідження та його «яскраве» представлення» і «Оригінальна авторська позиція». Члени журі разом з представниками Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка відзначили подякою професорсько-викладацький склад кафедри прикладної психології та логопедії.

Учасники із задоволенням відправились на екскурсію, на якій всі були у захваті гарною архітектурою та теплою атмосферою старинного міста Суми. Після підведення підсумків всіх чекав смачний святковий торт на честь проведення XV Всеукраїнської олімпіади студентської олімпіади зі спеціальності 016 Спеціальна освіта Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.

Вітаємо наших дівчат та бажаємо їм успіхів і перемог у подальшій науковій діяльності!

 

Інна Самойленко,

асистент кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


Із Одеси – з яскравими враженнями та грамотами

З 18 по 20 квітня в колоритному м. Одеса на базі соціально-гуманітарного факультету Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічного університет імені К. Д. Ушинського» відбувся II етап Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Психологія». Випробувати свої сили цьогоріч приїхали 48 учасників, для яких «Психологія» не є спеціальністю.

Наш університет представляли здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Коваленко Вікторія (2 курс, спеціальність 016 Спеціальна освіта) і Тихонюк Мар’яна (3 курс, спеціальність 012 Дошкільна освіта). Майбутні фахівці в перший день олімпіади презентували та захищали проекти на тему «Психологічні засади професійного спілкування», а другого дня – виконували тестові завдання з психології та розв’язували психологічні ситуації.

Наші здобувачі вищої освіти були відзначені грамотами у номінаціях: «Психологічна грамотність» (Коваленко Вікторія) та «Наукова обґрунтованість відповідей» (Тихонюк Мар’яна).

За можливість отримати незабутні враження від колоритної Одеси майбутні фахівці вдячні рідному Бердянському державному педагогічному університету.

 

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


 


Майбутні практичні психологи на виробничій практиці

17 квітня цього року на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбулася підсумкова конференція за результатами виробничої (психологічної) практики. Здобувачі вищої освіти 4 курсу 401 та 403 груп ділилися своїми враженнями від отриманого досвіду роботи на посаді практичного психолога закладу дошкільної освіти.

Майбутні фахівці проводили діагностичну, корекційну, консультативну та профілактичну роботу; розробляли конспекти психокорекційних та розвивальних занять; здійснювали допомогу в організації реабілітаційного процесу дітей з особливими освітніми потребами. На конференції дівчата поділилися цікавими випадками, що траплялись під час практики.

Триколенко Тетяна звітувала, що завдяки виробничій практиці вона перейнялася професією практичного психолога; засвоїла особливості здійснення системи діагностично-корекційної роботи; сформувала уявлення про особливості взаємодії практичного психолога з дітьми молодшого, середнього та старшого дошкільного віку; та впевнилася щодо зацікавленості обраною професією.

Сівакова Катерина зазначила, що важливою для неї була можливість спостерігати та аналізувати діяльність практичного психолога, завдяки чому вона навчилась осмислювати та використовувати в подальшому передовий психологічний досвід.

Солонська Юлія поділилася тим, що під час практики в ЗДО отримала перший досвід роботи з дітьми раннього та дошкільного віку, а отже хвилювалася. Проте, через декілька днів вона вже легко знаходила з усіма дітьми спільну мову та намагалась кожній дитині приділити свою увагу.

Таким чином, під час практики здобувачам в.о. вдалося виконати основні завдання з підготовки майбутніх фахівців у галузі практичної психології, що в подальшому сприятиме професійному зростанню майбутніх практичних психологів.

 

 


Незабутні враження від логопедичної практики

15 квітня цього року на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти пройшла підсумкова конференція за результатами виробничої (логопедичної) практики. Здобувачі вищої освіти 4 курсу 402 групи звітували про свої враження, про труднощі та успіхи, які в них виникали під час проходження практики.

Не можливо було не помітити, що здобувачі були вражені змістовністю та практичною орієнтованістю такого виду діяльності. Практика надала можливість майбутнім педагогам закріпити, розширити та конкретизувати отримані в процесі навчання теоретичні знання сформувати практичні вміння щодо навчання, виховання, діагностики й корекції порушень мовлення у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, надання консультативної допомоги батькам та педагогічним представникам закладів освіти та установ стосовно розвитку дітей з порушеннями мовлення, логопедизації освітнього середовища, забезпечення умов для їх соціалізації. Проходження практики сприяло набуттю системи професійно важливих якостей майбутніх фахівців, здатності їх протистояти стресовим ситуаціям, бути емоційно стійкими та витривалими, самостійними та наполегливими, впевненими у своїх силах, здібними до саморефлексії та емпатії.

Бази практики, зокрема заклади загальної середньої та дошкільної освіти, інклюзивно-ресурсні центри та корекційно-реабілітаційні установи, допомогли реалізуватись кожному здобувачеві вищої освіти, продемонструвати високий рівень оволодіння теоретичними знаннями,  креативності та творчості під час їх застосування в організації освітнього процесу вище зазначених закладах.

З позитивними враженнями залишились не тільки практиканти, але й адміністрація та педагогічний колектив закладів освіти і установ. Переважну більшість запросили, по закінченню навчання в університеті, зайняти посаду вчителів-логопедів або вихователів логопедичних груп.

Звіти здобувачів вищої освіти про проходження ними виробничої (логопедичної) практики дали змогу констатувати, що обрана професія є покликом їх серця.

Інна Самойленко,

асистент кафедри прикладної психології та логопедії


Воркшоп для педагогів Приморського району

Учора, 10 квітня 2019 року на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської районної ради  для педагогічних працівників району відбувся воркшоп на тему «Інклюзивний освітній простір: психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладу загальної середньої освіти». Методичний захід проведено  викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету для педагогів закладів загальної середньої освіти Приморського району. Мета зустрічі – підвищення рівня інклюзивної компетентності учасників заходу.

З вітальним словом до присутніх звернулась начальник відділу освіти Приморської райдержадміністрації Ганна Володимирівна Карнаух.

Перед учасниками воркшопу виступили доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, кандидат психологічних наук  О. В. Старинська,  старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, кандидат психологічних наук          Т. С. Сущинська, асистент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Н. В. Кеда. Педагоги району розширили та поглибили фахову компетентність з таких питань: психолого-педагогічний супровід і надання педагогічної підтримки дітям з особливими освітніми потребами; особливості роботи з гіперактивними дітьми; складання індивідуальної програми розвитку.

Значних успіхів у питанні щодо впровадження інклюзивної освіти можна досягнути лише за активної участі в цьому процесі сім’ї. Кожна родина, в якій виховуються діти з порушеннями розвитку, стикається з екстраординарними проблемами і відчуває хронічний стрес. Тому з метою психологічної підтримки матерів дітей з особливими потребами, зняття депресивності, емоційного виснаження доцентом кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, кандидатом психологічних наук О. В. Сербовою було проведено тренінг «Психологічна підтримка особистості в ході її наснаження (мобілізація ресурсів)».

Вдале поєднання науково-теоретичної і практичної частини заходу, наукове педагогічне та психологічне підґрунтя виступів сприяли досягненню мети воркшопу. Під час виступів та жвавих обговорень учасниками заходу було зроблено головний висновок: інклюзивна освіта – перший крок до визнання ціннісної значущості та поваги до особистості кожної дитини, прийняття її індивідуальності й неповторності, забезпечення її подальшого повноцінного та гідного життя в суспільстві. Якість освітнього процесу  значною мірою визначається тим, наскільки враховуються і реалізуються потенційні можливості навчан­ня та розвитку кожної дитини, її індивідуальні особливості. Якими б не були фізичні, інтелектуальні чи сенсорні порушення,  в дитини завжди є і резерви для компенсації та розвитку, використання яких може суттєво поліпшити якість її життя. Всі люди народжуються рівними і водночас різними, і кожна людина є особливою. Рівність полягає не в тому, щоб до всіх ставитися однаково, а в тому, щоб до кожного ставитися особли­во.

Учасники методичного заходу висловили слова подяки викладачам кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ.

 

За маеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


Приємності студентських буднів

Будні здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, соціальної та спеціальної освіти насичені навчанням, цікавим спілкуванням, активним відпочинком і творчими захопленнями. А ще дівчата ніколи не пропускають цікавинки, що відбуваються у рідному університеті. От і в четвер дівчата із 305 групи спеціальності 016 Спеціальна освіта із задоволенням відвідали виставку гуртків «Креативний дизайн» та «Талановиті малята» Центру дитячої та юнацької творчості м.Синельникове, що відбувалася в 2 корпусі БДПУ. Чудові роботи в техніці «Пластеліновий вітраж» не тільки захопили  майбутніх фахівців, а й відразу ж надихнули на те, як  можна використати  подібну техніку в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Тетяна Сущинська,

Старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії


Призове місце у конкурсі студентських наукових робіт

04 квітня 2019 року в місті Київ на базі Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» відбувся другий, заключний тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Актуальні проблеми інклюзивної освіти».  Участь у таких конкурсах є відображенням якості підготовки фахівців і школою становлення молодих науковців.

Наш університет гідно представила здобувачка вищої освіти 404 групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Редька Анна з науковою роботою на тему «Корекція диспраксичних проявів у дітей з порушеннями мовлення в умовах інклюзивної освіти» (науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна Лопатіна). Наукова робота викликала неабиякий  науковий інтерес викликала у членів конкурсного журі. Анна Редька успішно захистила наукову роботу, презентувала роздатковий матеріал для педагогів і батьків, розроблений за авторським проектом, відповіла на численні питання і завоювала ІІІ місце!

Щиро вітаємо з перемогою та бажаємо нових досягнень на науковій ниві!

Ганна Лопатіна,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Фото з архіву Ганни Лопатіної


Воркшоп для педагогів «Інклюзивний освітній простір»

03 квітня 2019 року в БДПУ на базі Компетентнісного центру інклюзивної освіти при факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної роботи відбувся воркшоп на тему «Інклюзивний освітній простір: психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладу загальної середньої освіти». Семінар проведено для педагогів закладів загальної середньої освіти Бердянського району, з якими протягом довгих років налагоджено плідну співпрацю. Мета воркшопу – підвищення рівня інклюзивної компетентності учасників заходу.

З вітальним словом до педагогів сільських шкіл Бердянського району і викладачів кафедри прикладної психології та логопедії звернулася декан факультету дошкільної, спеціальної та соціальної роботи БДПУ, доктор педагогічних наук, професор Лариса Іванівна Казанцева. Потім слухачів методичного заходу було запрошено до роботи в педагогічних майстернях. Для досягнення мети воркшопу доцентами кафедри прикладної психології та логопедії О. В. Ревуцькою, О. В. СтаринськоюЄ. Ю. Линдіною,  Н. Ю. Цибуляк і викладачами Н. М. Анастасовою, Г. І. Сизко, Т. С. Сущинською, Н. В. Кедою було створено умови для активної взаємодії, обміну досвідом роботи в межах проблематики локацій.

Педагоги району розширили та поглибили фахову компетентність з таких питань: психолого-педагогічний супровід і надання педагогічної підтримки дітям з особливими освітніми потребами; складання індивідуального навчального плану; налагодження дружніх стосунків між учнями в класах з інклюзивним навчанням; особливості роботи з гіперактивними дітьми; шляхи подолання булінгу.

Організатори заходу – викладачі кафедри прикладної психології та логопедії, які є членами Бердянського осередку громадської організації «Українська Асоціація корекційних педагогів». Асоціація сприяє взаємодії між закладами освіти, професійному розвитку корекційних педагогів, фахівців, які надають освітні послуги особам з інтелектуальними порушеннями. Через це достатню увагу на методичному заході було приділено проблемі щодо організації корекційної роботи з дітьми з інтелектуальними порушеннями.

Учасники воркшопу отримали не тільки задоволення від професійного спілкування, а й сертифікати ГО «УАКП».

 

Наталія Кеда,

кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ


Студентська наука

27 березня на базі Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2018/2019 навчальному році зі спеціальності «Спеціальна освіта (за нозологіями)».

Бердянський державний педагогічний університет гідно представили здобувачі вищої освіти 404 групи Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бородовка Ольга та Пастерчак Вікторія. Дівчата презентували дослідження «Мультиплікаційні засоби як чинник емоційного розвитку дітей з логопатологією» (наук.керівник: к.пед.н., доцент, завідувач кафедри прикладної психології та логопедії О. В. Ревуцька) та «Використання дидактичних ігор як засобу фонетико-фонематичного розвитку мовлення дітей з вадами мовлення» (наук.керівник: к.пед.н. доцент Є. Ю. Линдіна). Обидві яскраві доповіді були відмічені журі конкурсу грамотами за оригінальну методику наукового дослідження та оригінальність наукової ідеї.

Щиро вітаємо та бажаємо нових перемог!

 

Євгенія Линдіна,

доцент кафедри

прикладної психології та логопедії


Психолого-педагогічний супровід освітнього процесу дитини з розладами спектру аутизму

21 березня 2019 року  на базі Дніпровського педагогічного коледжу пройшла І Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання сучасної освіти: методологія, теорія, практика». У конференції взяли участь представники педагогічної та психологічної науки, спеціалісти-практики, аспіранти та здобувачі, а також студенти коледжу. Конференція тривала у формі пленарного та секційних засідань, під час яких науковці, експерти, дослідники, практичні педагоги  та психологи обговорили проблеми розвитку сучасної освіти крізь призму методологічних  питань, педагогічну спадщину видатних українських освітян та зробили акцент на використанні інноваційних педагогічних технологій, актуальних питаннях інклюзивної освіти. Доцент кафедри прикладної психології та логопедії Сербова Ольга Вікторівна у своєму виступі «Психолого-педагогічний супровід освітнього процесу дитини з розладами спектру аутизму» звернула увагу аудиторії на актуальність проблеми та представила основні напрямки корекційного впливу на розвиток і соціалізацію дітей в умовах інклюзивної освіти.

 

Ольга Сербова,

доцент кафедри прикладної

психології та логопедії


Педагогічна практика очима майбутніх логопедів

22 березня 2019 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в спеціальних закладах освіти у здобувачів освіти  спеціальності 016 Спеціальна освіта 304 групи та 305 групи  факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету. В урочистій формі було підведено підсумки досягнень і помилок, успіхів і труднощів, з якими зіткнулися майбутні фахівці-логопеди.

У теплій, дружній атмосфері майбутні логопеди ділилися своїми враженнями. Зокрема, здобувачі освіти розповідали про те, що нелегким виявився процес адаптації, перші дні практики. Непросто було налагодити контакт з дітьми, які мають  особливості розвитку; багато часу було потрібно для написання конспектів занять, добору та виготовлення наочності тощо. Однак, доброзичливе ставлення адміністрації, педагогів спеціальних закладів освіти; постійний супровід методистів кафедри прикладної психології та логопедії – все це сприяло формуванню впевненості в самостійній діяльності.

Учасники конференції висловили слова подяки викладачам кафедри прикладної психології та логопедії: Ревуцькій О.В., Лопатиній Г.О., Линдиній Є.Ю., Анастасовій Н. М. за ґрунтовну теоретичну та методичну базу проведення педагогічної практики. Пролунали слова вдячності на адресу Смирнової Н.Ф., керівника виробничої практики навчального відділу БДПУ,  за відбір таких закладів освіти м. Бердянська, в яких логопедичні кабінети обладнано за сучасними вимогами.

Учасниками конференції зроблено головний висновок: професія логопеда обрана за покликанням душі.

Здобувачі вищої освіти 304 та 305 груп

факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


Логопед – не чарівник, а педагог!

За традицією, вже восьмий рік поспіль, члени Бердянського осередку УАКП, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету разом зі здобувачами вищої освіти, що навчаються за спеціальністю Спеціальна освіта, святкують професійне свято Міжнародний день логопеда.

Протягом святкового тижня на факультеті були проведені різноманітні заходи, серед яких:

 • конкурс емблем спеціальності 016 Спеціальна освіта (координатор доц. Ревуцька О.В.); що в подальшому ми зможемо використовувати на студентських олімпіадах, конкурсах наукових робіт для представлення нашого університету.
 • перегляд та обговорення кінофільму «Чудо» (координатор доц. Линдіна Є.Ю.),
 • майстер-клас «Логопедична майстерня» для майбутніх фахівців-логопедів з виготовлення демонстраційного матеріалу для логокорекційних занять з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку (координатор ст. викладач Анастасова Н. М.);
 • конкурс студентських есе та презентація збірника «Моя професія – логопед» (координатор ас.Самойленко І.О.);
 • проведення волонтерами факультету «Крок назустріч» просвітницько-інформаційної та профорієнтаційної роботи серед мешканців міста Бердянськ (координатор ас. Мицик Г.М.).
 • на останок, 6 викладачів кафедри презентували свої доробки у вигляді навчальних посібників: Ревуцька О. В «Інноваційні технології в спеціальній освіті»; Лопатіна Г.О «Логопедичний масаж та гімнастика»; Ревуцька О. В., Линдіна Є. Ю. «Технології логопедичного обстеження»; Цибуляк Н.Ю. «Психологічний супровід професійної діяльності спеціального педагога»; Сербова О.В. «Соціально-психологічна реабілітація дітей з порушеннями психофізичного розвитку»; Сизко Г.І. «Сурдопсихологія»

Завершилося свято підбиттям підсумків конкурсів і нагородженням учасників грамотами та солодощами. Головне, що своє професійне свято логопеди нашого університету традиційно відзначають у дружній і теплій атмосфері та щоразу демонструють ґрунтовні знання та професійні вміння.

 

Олена Ревуцька,

завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії


Творимо добрі справи

Протягом грудневих свят вихованці закладу «Турбота» одержували від викладачів кафедри прикладної психології та логопедії невеличкі солодкі подарунки, від смакування яких діти отримували задоволення.

На передодні новорічних свят викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти надали підтримку дівчинці з церебральним паралічем, яка відвідує «Академію ремесел», придбавши кондитерські вироби,  виготовлені нею власноруч. Зібрані кошти пішли на операцію дівчинки.

 

Інна Сєчіна та Ганна Мицик,

асистенти кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри