Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Тараненко Юлія Петрівна

Доцентка кафедри, Кандидатка педагогічних наук

(11 квітня 1985 р., м. Бердянськ Запорізької області) – кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, фахівчиня в галузі професійної підготовки майбутніх хореографів, керівниця танцювального гуртка-методист у закладі позашкільної освіти, голова громадської організації «Асоціація випускників-хореографів Бердянського державного педагогічного університету.

Медаль «За вагомий внесок у розвиток міста Бердянськ» (міський голова О.А.Бакай, 8 вересня 2015 р.)
Грамота міністерства освіти і науки України, за активу участь у міжнародній діяльності БДПУ (ректор Т.І.Богданов, 2019 р.)
Почесна грамота за сумлінну працю на освітянській ниві, особистий внесок у розвиток творчих здібностей дітей і молоді та з нагоди 20-річчя спеціальності «Хореографія»
Грамота відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради, за зразкове виконання службових обов’язків, ефективне сприяння формуванню та забезпеченню реалізації державної політики у сфері освіти в місті Бердянську, вагомий внесок у розвиток позашкільної освіти, результативне представництво відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради на Міжнародному, Всеукраїнському, обласному рівні за підсумком освітнього процесу 2018-2019 навчального року (Начальник відділу освіти В.М.Липський, наказ відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради від 10.05.2019 № 88-к)
Грамота міністерства освіти і науки України за захист кандидатської дисертації (ректор І.Т.Богданов, 2018 р.)
Грамота Бердянського державного педагогічного університету, за вагомий особистий внесок у справу розвитку науки й освіти, активну громадську діяльність та високий професіоналізм (Голова Ради молодих учених БДПК Я.О.Сичікова, 2018 р.)
Грамота Бердянського державного педагогічного університету, за популяризацію сучасної науки та активну наукову діяльність (Голова Ради молодих учених БДПУ Я.О.Сичікова, 2017 р.)
Грамота за активну життєву позицію, вагомий внесок у розвиток молодіжної політики та з нагоди Дня молоді (Міський голова В.П.Чепурний, 2017 р.)
Грамота відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради, за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, ефективне сприяння формуванню та забезпеченню реалізації державної політики у сфері освіти в місті Бердянську, вагомий внесок у розвиток позашкільної освіти, результативне представництво відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради на Міжнародному, Всеукраїнському, обласному рівні за підсумком освітнього процесу 2017-2018 навчального року (Начальник відділу освіти В.М.Липський, наказ відділу освіти від 05.05.2018 № 98-к)
Грамота міністерства освіти і науки України, за сумлінну працю та з нагоди Дня працівників освіти (Ректор В.А.Зарва, 2015 р.)
Грамота міністерства освіти і науки України, за активну участь у науковій діяльності БДПУ (ректор Т.І.Богданов, 2017 р.)
Наукометрика

Google Scholar

VHM6R98AAAAJ

Researcher iD

Scopus iD

ResearchGate iD

Біографія

Народилася 11 квітня 1985 року у м. Бердянську Запорізької області.
У червні 2002 року здобула повну загальну середню освіту, закінчивши школу, була нагороджена срібною медаллю «За успіхи в навчанні».
З 2002-2007 р. – навчалась у Бердянському державному педагогічному університеті і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Хореографія. Дошкільне виховання» та здобула кваліфікацію вчителя хореографії, етики та естетики; вчителя дітей дошкільного віку (диплом з відзнакою).
У 2008 році закінчила магістратуру Бердянського державного педагогічного університету, отримала диплом з відзнакою та здобула кваліфікацію балетмейстера-викладача методики роботи з дитячим хореографічним колективом, вчителя хореографії.
По закінченні навчання була прийнята на посаду викладача на кафедру музичного виховання і хореографії БДПУ.
У кінці 2017 року Тараненко Ю.П. закінчила навчанням в аспірантурі у Бердянському державному педагогічному університеті на спеціальності 13.00.04 – «Теорія і методика професійної освіти».
28 грудня 2017 року у спеціалізованій Вченій раді К 18.092.01 в Бердянському державному педагогічному університеті захистила кандидатську дисертацію на тему «Підготовка майбутніх учителів хореографії до розвитку художньо-творчих здібностей молодших школярів» (науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Л.В. Коваль).
1 лютого 2018 року Юлії Тараненко присуджено науковий ступень «Кандидат педагогічних наук».

 

Підвищення викладацької майстерності
Постійно підвищує свою хореографічну підготовку, відвідуючи майстер-класи провідних хореографів України та зарубіжжя. У жовтні 2007 року отримала сертифікат, прослухавши курс майстер-класів ДжеральдінАрмстронг (Англія-Франція) з джаз-танцю – FreeStyleJazz у місті Київ. У 2009 році отримала сертифікат, взявши участь у семінарі-практикумі з сучасного танцю О.Будницької в місті Дніпропетровськ. У листопаді 2010 року вона взяла участь у ІІ Міжнародному науково-методичному семінарі «Тенденції розвитку сучасної хореографії» на базі Луганського державного інституту культури і мистецтв. У 2013 році успішно пройшла курс практичних і теоретичних занять з інтенсивної методики вивчення сучасної хореографії у м. Запоріжжі. За 2016-2019 роки відвідала майстер-класи з сучасного танцю видатних танцівників та хореографів України та зарубіжжя: Костянтина Кейхеля, Олексія Разторгуєва, Тетяни Тарабанової, Раду Поклітару, Олени Павленко, Олени Шабаліної, Наталі Лігай та ін.
2017 – 2019 рр. – пройшла більше 20 онлан-інтенсивів із сучасної хореографії.
2020 р. – Пройшла навчання в фітнес-центрі «KotenGym» та отримала диплом «Дитячий фітнес 7-16 років (22-23 серпня 2020 р.), пройшла навчання на платформі «DAR» за напрямами: хіп-хоп танець, сучасний танець, імпровізація та сontemporary dance від провідних хореографів.
2021 – 2022 рр. – участь у онлайн майстер-класі з contemporary dance від Лопатіної Дар’ї (30 червня 2022 року).

 

Досвід практичної роботи з дітьми
З 2003 року працює у Бердянському Центрі дитячої та юнацької творчості на посаді педагога-хореографа Народного ансамблю естрадного танцю «МарЛен». Стаж педагогічної роботи складає понад 15 років. У 2009 році вона провела майстер-клас для керівників хореографічних колективів та студентів з теми: «Сюжетні хореографічні заняття з малятами (2010 рік). Була у складі журі на міському фестивалі вчительської самодіяльності (2009 році). У травні 2012 року Тараненко Ю. П. отримала свідоцтво про підвищення кваліфікації за фахом «Керівники гуртків позашкільних закладів». З 2012 року активно бере участь у складі журі міських та всеукраїнських фестивалів і конкурсів хореографічного мистецтва. У 2016 році пройшла атестацію та отримала звання «педагог-методист» у Центрі дитячо-юнацької творчості ім. Є. Руднєвої м. Бердянськ. У 2021 році, пройшовши атестацію, підтвердила звання. 2019-2022 роки активно співпрацює з методичним відділом ЦДЮТ, є постійним спікером на семінарах-практиках для педагогів, керівників колективів, вчителів хореографів, проводить майстер-класи для батьків та ін.

 

Закордонне стажування

 

 

Науково-педагогічного стажування «Інновації в освіті. Інноваційні технології викладання фахових дисциплін» м. Катовіце, Республіка Польща, 11 жовтня 2021 р. – 26 січня 2022 р.

 

Нагороди

 • медаль «За вагомий внесок у розвиток міста Бердянська» (08 вересня 2015 р.)
 • неодноразово відзначалася почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Запорізької обласної державної адміністрації, управлінням освіти і науки Запорізької області, Президією Запорізької обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, ректоратом Бердянського державного педагогічного університету, міським відділом освіти та культури м. Бердянська, міським головою.

 

Викладає дисципліни:
Основні освітні компоненти: «Теорія і методика викладання сучасного сценічного танцю», «Методика навчання хореографії в ЗЗСО», «Народознавство та хореографічний фольклор України». Дисципліни вільного вибору здобувачів вищої освіти: «Сучасні стилі танцю», «Контактна та безконтактна імпровізація», «Сучасна пластика» та ін.

 

Наукові публікації

 

2023

 1. Тараненко Ю.П., Петрик К.Ю. Підготовка майбутніх учителів до інтеграції в освіті як виклик часу. Інноваційна педагогіка. Випуск 58. Том 2. 2023. С. 106-110. URL: http://www.innovpedagogy.od.ua/vip58
 2. Тараненко Юлія Петрівна Гейміфікація в навчанні здобувачів позашкільної освіти сучасному танцю. Хореографія в сучасному мистецькому просторі: Зб. матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції, Київ 3-4 лютого 2023 р. Київ. Видавництво «Олімпійська література», 2023. 160 с. С. 115-119. (0,3 д.а.)
 3. Тараненко Ю. П. Підготовка майбутніх фахівців хореографії в умовах зміненої реальності. Сучасні стратегії розвитку хореографічної освіти: матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції (м. Умань, 30 березня 2023 р.) / ред. кол. : І. Г. Терешко (гол. ред.), О. В. Бикова, В. А. Сизоненко (відповід. ред). Умань, ВПЦ «Візаві», 2023. 140 с. С.107-111 (0,3 д.а)
 4. Тараненко Юлія Петрівна, Омельченко Христина Віталіївна. Ігрова основа гаївки «Кривий танець». Наука ІІІ тисячоліття : пошуки, проблеми, перспективи розвитку : матеріали VІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції (20-21 квітня 2023 року) : збірник тез. Бердянськ : БДПУ, 2023. 387 с. С.63-65. (0,1 д.а)
 5. Тараненко Ю. П. Досвід упровадження зошита із сучасного танцю в практику роботи закладів позашкільної освіти. Особливості роботи хореографа в сучасному соціокультурному просторі : матер. VІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 01–02 червня 2023 р.). Київ : НАКККіМ, 2023. 219 с. С.104-107 (0,2 д.а).
 6. Тараненко Ю. П., Глазкова Т. В. Інтеграція хореографії та спорту в змісті професійної підготовки здобувачів І рівня вищої освіти хореографічного напряму. Особливості роботи хореографа в сучасному соціокультурному просторі : матер. VІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 01–02 червня 2023 р.). Київ : НАКККіМ, 2023. 219 с. С.125-127 (0,1 д.а.)
 7. Тараненко Ю., Кучерук М. Мотивація майбутніх фахівців хореографії до освітньої діяльності в умовах онлайн-навчання. Феномен культурної травми в українському та світовому хореографічному мистецтві : матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 21 квітня 2023, м. Київ. Укл. А. Підлипська / Київський національний університет культури і мистецтва, Факультет хореографічного мистецтва. Київ : КНУКіМ, 2023. С. 54–56 (0,1 д.а.)
 8. Тараненко Юлія Петрівна. Особливості вивчення українського фольклору в процесі фахової підготовки бакалавра хореографії. Збереження та розвиток української національної хореографічної культури: Зб. Матеріалів І Всеукраїнської науково-практичної конференції (Київ, 5-6 червня 2023 р.). Київ. Вид-во «Олімпійська література», 2023. С.75-79.
 9. Тараненко Юлія Петрівна, Кирпа Вероніка Володимирівна. Особливості формування патріотичних почуттів майбутніх хореографів у процесі вивчення сучасного сценічного танцю. Збереження та розвиток української національної хореографічної культури: Зб. Матеріалів І Всеукраїнської науково-практичної конференції (Київ, 5-6 червня 2023 р.). Київ. Вид-во «Олімпійська література», 2023. С.28-32.

 

2022

 1. Taranenko Yulia. Application of project activity in professional training of choreographic specialists (Застосування проєктної діяльності в професійній підготовці фахівців хореографічного профілю). Series of monographs Faculty of Architecture, Civil Engineering and Applied Arts, University of Technology, Katowice, 2022. 1005 с. С.658-664.
 2. Yuliia Taranenko, Nataliia Buhaiets, Rymma Kyrychenko, Daryna Cherniak, Ruslana Mnozhynska, Iuliia Paskevska (2022). Application Of Electronic Information And Educational Environment In Innovative Educational Activities. IJCSNS International Journal of Computer Science and Network Security, VOL.22 No.7, July 2022. рр. 366-370. URL: http://paper.ijcsns.org/07_book/202207/20220745.pdf (Web of Science).
 3. Тараненко Ю., Фурманова Т., Кривунь Н. Сучасні підходи до організації самостійної роботи майбутніх фахівців хореографії у форматі онлайн. Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Серія : Педагогічні науки : зб. наук. пр. Вип. 2. Бердянськ : БДПУ, 2022. 432-439 с. (0,6 д.а)
 4. Тараненко Ю.П. Студентський науковий гурток як шлях до професійного зростання майбутнього фахівця. Неперервна педагогічна освіта ХХІ століття: зб. матеріалів ХХ Міжнародних педагогічно-мистецьких читань пам’яті проф. О.П. Рудницької / [наук. ред.: Г.І. Сотська, М.П. Вовк]. К.: Талком, 2022.
 5. Тараненко Ю.П. Науково-практичний досвід співпраці викладача зі здобувачами вищої освіти Мистецтво та мистецька освіта в сучасному соціокультурному просторі: матер. ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. (17-18 листопада 2022 р., м. Бердянськ) / [упоряд. М.М. Погребняк]. Полтава : Сімон, 2022.

 

2021

 1. Тараненко Ю.П, Валієва П.М. Сучасний танець в Америці: напрями, школи, сертифікація Неперервна педагогічна освіта ХХІ століттязб. матеріалів ХVІІІ Міжнародних педагогічно-мистецьких читань пам’яті проф. О.П. Рудницької / [наук. ред.: Г.І. Сотська, М.П. Вовк].Вип. 4 (16).  К.: Талком, 2021. С. 251-253.
 2. Тараненко Ю.П., Марфіян К.М. Регіональний формум-фестиваль хореографічного мистецтва ім. А.К. Саркісянца «Berdance» як каталізатор танцювального мистецтва Бердянщини. Неперервна педагогічна освіта ХХІ століттязб. матеріалів ХVІІІ Міжнародних педагогічно-мистецьких читань пам’яті проф. О.П. Рудницької / [наук. ред.: Г.І. Сотська, М.П. Вовк].Вип. 4 (16).  К.: Талком, 2021. С. 253-255.

 

2020

 1. Тараненко Ю.П. Теорія і методика сучасного танцю. Засоби діагностики програмних результатів навчання здобувачів І рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Хореографія. Фітнес» / за ред. О. В. Мартиненко. Мелітополь:Видавничий будинок Мелітопольської міської друкарні, 2020. 220 с. С. 95-109.
 2. Практика дистанційного навчання студентів хореографів у ЗВО.  Естетичні  засади  розвитку  педагогічної  майстерності  викладачів мистецьких  дисциплін  :  матеріали  ІІІ  Міжнар.  наук.-практ.  конф. (м. Умань, 9–10 квіт. 2020 р.) / МОН України, Уманський держ. пед. ун-т  імені  Павла  Тичини,  Ф-т  мистецтв ;  [ред. кол.:  Терешко І. Г.  (голов. ред.),  Побірченко О. М.  (відпов.  ред.),  Андрощук Л. М.  [та  ін.]. Умань : ВІЗАВІ, 2020. 184 с. С. 138-142.
 3. Тараненко Ю.П. Особливості застосування технологій дистанційного навчання у фаховій підготовці здобувачів вищої освіти спеціальності «Хореографія». Організаційно-практичні засади розвитку цифрового освітнього простору закладу освіти: зб. матер. Всеукр. наук.-практ. інтернет-конф., 5-6 травня 2020 р. [ред. кол.: Л. Л. Ляхоцька (голов. ред.), С. П. Касьян, С. В. Антощук (технічний редактор), М. І. Попазова (літературний редактор)].  К.: ДЗВО «Ун-т менеджменту освіти», 2020.  231 c. С. 131-134.
 4. Тараненко Ю. П. Професійно-орієнтована підготовка майбутніх учителів хореографії до роботи з молодшими школярами. Вісник Запорізького національного університету: Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2020. No 1 (34). 376 с. С.201-207

 

2019

 1. Тараненко  Ю.П. Інноваційні методи навчання сучасному танцю в системі позашкільної освіти. Сучасний рух науки: тези доп. V міжнародної науково-практичної інтернет-конференції (7-8 лютого 2019 р., м. Дніпро) Дніпро, 2019. 864 с.  С.695-700.
 2.  Тараненко Ю.П., Кривунь В.Р. Ефективні методи танцювальної терапії в хореографічній освітній практиці. Наука ІІІ тисячоліття: пошуки, проблеми, перспективи розвитку: матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції (25-26 квітня 2019р., м. Бердянськ): збірник тез. Бердянськ: БДПУ, 2019. 290 с.  С.134-136.
 3.  Тараненко Ю.П. Педагогічні умови активізації творчої діяльності дітей на уроках сучасного танцю. Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти: Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції (18 вересня 2019 року, м. Бердянськ). Бердянськ: БДПУ, 2019. 331 с. С. 306-309.

 

2018

 1. Тараненко Ю. П., Ярошенко Ю. В. Танцювальні перформанси у сучасному хореографічному мистецтві // Наука ІІІ тисячоліття : пошуки, проблеми, перспективи розвитку : [матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції (25-26 квітня 2018 року)] : збірник тез. – Бердянськ: БДПУ, 2018. – Ч. 1.– 333 с. – С.100-102.
 2. Коваль Л. В., Тараненко Ю. П. Мистецько-педагогічний феномен підготовки майбутніх учителів хореографії // Мистецько-педагогічний феномен підготовки майбутніх учителів хореографії [Монографія]. – Мелітополь: Видавничий будинок Мелітопольської міської друкарні, 2018. 249 с.
 3. Тараненко Ю. П. Педагогічні умови підготовки майбутніх учителів хореографії до розвитку художньо-творчих здібностей молодших школярів // Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти : матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції з міжнародною участю. Бердянськ, 2018. С.242-246.
 4. Тараненко Ю. П. Розвиток творчої індивідуальності молодших школярів на хореографічних заняттях // Формальна і неформальна освіта у вимірах педагогіки добра Івана Зязюна – Полтава : ТОВ «АСМІ», 2018. – 133 с. – С. 104-106.
 5. Тараненко Ю. П. Використання засобів естетотерапії на хореографічних заняттях // Позашкільна освіта : стратегія, перспективи розвитку, сучасні практики : матеріали Обласної науково-практичної конференції. – Суми, 2018. – 405 с. – С. 98-103.
 6. Тараненко Ю. П. Теорія і методика сучасного танцю // Теорія і методика хореографії у питаннях і відповідях : навчальний посібник для студентів спеціальності Хореографія / колектив авторів за заг. ред. О.В. Мартиненко : О. В. Мартиненко, Т. І. Сердюк, Т. І. Фурманова, Р. В. Павленко, Ю. П. Тараненко – Мелітополь : ПП Скребейко П.В., 2018. – 344 с.

 

2017

 1. Тараненко Ю. П. Структурні компоненти творчої компетентності майбутніх учителів хореографії // Сучасні стратегії розвитку хореографічної освіти : [матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції] ; (Умань, 16 березня 2017 р.). – Умань : ФОП Жовтий О. О., 2017. – С. 135–139.
 2. Тараненко Ю. П. Професійна підготовка майбутніх учителів хореографії в контексті розвитку мистецької педагогіки // Наукові записи Бердянського державного педагогічного університету : [зб. наук. праць]. Серія : Педагогічні науки : – Вип.1. – Бердянськ : БДПУ, 2017. – С. 215–221.
 3. Тараненко Ю. П. Використання особистого прикладу викладача педагогічного ВНЗ у підготовці майбутніх учителів хореографії // Наука ІІІ тисячоліття: пошуки, проблеми, перспективи розвитку : [матеріали І Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції] (Бердянськ, 20–21 квітня 2017 р.). – Бердянськ : БДПУ, 2017. – Ч.2. – С. 182–184.
 4. Тараненко Ю. П. Особистісно-орієнтований підхід у процесі професійної підготовки майбутніх учителів хореографії до розвитку художньо-творчих здібностей молодших школярів // Художні практики та мистецька освіта у кроскультурному просторі сучасності: матеріали ІV Всеукр. наук.-практ. конф., 29-31 бер. 2017 р., Полтава / [упоряд. М.М. Погребняк]. – Полтава : Видавництво «Симон», 2017. – 228 с. – С. 180-182.
 5. Тараненко Ю. П. Педагогічні умови підготовки майбутніх учителів хореографії до розвитку художньо-творчих здібностей молодших школярів // Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти : матеріали Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції. – Бердянськ, 2017. – 480 с. – С. 403-408.
 6. Тараненко Ю. П. Розвиток художньо-творчих здібностей молодших школярів у процесі хореографічної діяльності : [навчально-методичний посібник]. – Мелітополь : ПП Скребейко П.В., 2017. – 84 с.

 

2016

 1. Тараненко Ю. П. Структурні компоненти художньо-творчих здібностей молодших школярів // Педагогічні науки : [збірник наукових праць]. – Херсон : Видавничій дім «Гельветика», 2016. – Вип. LXX. Том 1. – С.59–64.
 2. Тараненко Ю. П. Підготовка майбутніх учителів хореографії до роботи з дітьми молодшого шкільного віку // Проблеми та перспективи розвитку хореографічного мистецтва в системі вищої освіти : [матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції] ; (Херсон, 25 березня 2016 р.). – Херсон. : МПП «Издательство «ІТ», 2016. – С. 180–192.
 3. Тараненко Ю. П. Креативний підхід у професійній підготовці майбутніх учителів хореографії до розвитку художньо-творчих здібностей молодших школярів // Вітчизняна наука на зламі епох: проблеми та перспективи розвитку : [матеріали ХХVІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції] ; (Переяслав-Хмельницький, 17 листопада 2016 р.). – Переяслав-Хмельницький, 2016. – Вип. 27. – С. 326–328.
 4. Тараненко Ю. П. Компетентнісний підхід у процесі професійної підготовки майбутніх учителів хореографії // Наука і молодь в ХХІ сторіччі : [матеріали міжнародної молодіжної науково-практичної інтернет-конференції] ; (Полтава, 1–2 грудня 2016 р.). – Полтава : ПУЕТ, 2016. – ч.2. – С. 197–199.
 5. Тараненко Ю. П. Роль гри в розвитку творчих здібностей молодших школярів на хореографічних заняттях // Роль освіти у формуванні життєвих цінностей молоді : [матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих учених] ; (Мелітополь, 2 грудня 2016 р.) ; [ред. д. філос. н., проф. Р. Олексенка]. – Мелітополь : Видавництво Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, 2016. – С. 242–244.