Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206
+380960007749

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 55А

МЕКСИКАНСЬКІ ХРОНІКИ УКРАЇНСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Співпраця вітчизняного й латиноамериканського ВНЗ дає наочні результати

Міжнародні університетські зв’язки – один з найважливіших напрямів у роботі системи вищої освіти України. І кожен приклад такої вдалої співпраці гідний бути розглянутим окремо. Цікавим щодо цього є досвід Бердянського державного педагогічного університету (Запорізька область), що налагодив тісні зв’язки із Заслуженим автономним університетом Пуе­б­ла, який сьогодні має вельми сильні позиції серед університетів Мексики.

Угоду про співпрацю між Бердянським державним педагогічним університетом і Заслуженим автономним університетом Пуебла підписано ще в червні 2009 року. Ми пропонуємо вашій увазі хроніку подій.

Із ким товаришуємо?

У мексиканському ВНЗ навчається близько 67 тисяч студентів. Університет має на позаземній орбіті власний супутник, запущений із космодрому Байконур. Функціонує цілий парк автобусів, що курсують кожні сім хвилин, безкоштовно розвозячи студентів по навчальних корпусах. Багато з них розташовано в історичному центрі Пуебла, в чудово реставрованих будинках XVI – XVIII століть. Інші сконцентровані в модерному студентському містечку. Там сьогодні будується стадіон, є обсерваторії і обладнані за сучасними вимогами навчальні корпуси. Крім того, кілька років тому в закладі почав діяти так званий «Культурний комплекс» – ціле містечко, одне з найкращих у Мексиці. В ньому для студентів безкоштовно працюють два кінотеатри, є концертний зал на 3,5 тисячі місць. Щодо наявності в назві університету слова «автономний» – воно означає, що ректор цього ВНЗ обирається колективом, тоді як керівники більшості університетів країни призначаються профільним міністерством.

Як усе починалося

Упродовж перших двох років співробітництво між українським і мексиканським вищими навчальними закладами розвивалося насамперед у двох галузях: філологія та фізика. Зокрема, викладачі кафедри зарубіжної літератури і теорії літератури БДПУ Ірина Співак і Софія Філоненко взяли участь у міжнародному проекті Заслуженого автономного університету Пуебла Identidad y Memoria: Estudio de relatos de vida de ‘migrantes por educacion’ mexicanos. У його межах Ірина Співак опублікувала статтю в збірнику праць факультету філології та філософії Заслуженого автономного університету Пуебла, взяла участь у IV Національному (Мексиканському) конгресі Латиноамериканської асоціації дослідження мов (28 – 30 жовтня 2010 року), виступивши разом з Вікторією Перес із доповіддю; рецензувала, редагувала й рекомендувала до друку статті викладачів Університету Пуебла. Софія Філоненко надрукувала в цьому збірнику статтю «Мексиканські хроніки» Максима Кідрука: травелог українського неоромантика». До того ж, вона стала авторкою передмови опублікованої в БДПУ книги «Міні-хроніки та інші розповіді» мексиканської письменниці Ліни Серон.

Стосовно іншого напряму – в червні 2009 року у БДПУ перебував професор Інституту фізики Заслуженого автономного університету Пуебла Філіпе Перес Родрігес. Тоді він налагодив контакти з бердянськими фізиками. Між іншим, було розроблено кілька спільних наукових проектів, у межах яких доцент БДПУ В. Межуєв двічі відвідав Пуебла, проводячи зі своїми мексиканськими колегами дослідження і прочитавши лекцію для студентів-фізиків. Професор Родрігес консультував студентів-дипломників БДПУ, організував публікацію їхніх статей у міжнародних наукових журналах.

На якісно новому рівні

У вересні 2011 року мексиканський професор знову відвідав БДПУ. Тоді було закладене підґрунтя для розгортання співпраці двох університетів на якісно новому рівні.

Вельми плідним стало відрядження 15 – 23 жовтня 2011 року на запрошення Університету Пуебла ректором БДПУ Вікторією Зарвою та координатором міжнародної діяльності БДПУ професором Ігорем Лиманом. Поїздка фінансувалася мексиканською стороною. Візит доволі широко висвітлювався у ЗМІ міста Пуебла.

Під час зустрічі з проректором з наукової роботи Педро Х’юго Ернандесом Техедою бердянська делегація надала конкретні пропозиції щодо кооперації в науковій галузі. Керівництво Заслуженого автономного університету Пуебла дало «зелене світло» їх реалізації.

За результатами візиту бердянської делегації було підписано «Договір про заходи, заплановані в рамках співробітництва Бердянського державного педагогічного університету та Заслуженого автономного університету Пуебла на жовтень 2011 – жовтень 2012 рр.», що містить 18 пунктів конкретних заходів.

Уже з 5 по 11 грудня 2011 року в межах цієї угоди до БДПУ прибули мексиканські науковці Філіпе Перес Родрігес і Вікторія Перес.

Пані Вікторія прочитала цикл лекцій з усної історії для студентів соціально-гуманітарного факультету й Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ.

8 грудня 2011-го в конференц-залі БДПУ відбулася відео-конференція між ВНЗ України (БДПУ), Мексики (Заслужений автономний університет Пуебла), Бразилії (Федеральний університет міста Парана) і Франції (Іnstitute national des sciences appliquees). Почали реалізовуватися інші пункти домовленостей між українським і мексиканським ВНЗ. Зокрема, у БДПУ вже створено Центр гендерних досліджень під керівництвом Марти Варикаші, що почав активно співпрацювати з гендерним центром Заслуженого автономного університету Пуебла. В рамках співпраці центрів доценти кафедри зарубіжної літератури і теорії літератури Софія Філоненко й Марта Варикаша організували І Міжнародну мексикансько-українську онлайн-конференцію «Жінка крізь призму письма».

Встановлено досить тісні контакти в історичній галузі, конкретними результатами яких є опубліковані під грифами БДПУ та Заслуженого автономного університету Пуебла археографічне видання «Трансформації релігійності в умовах полікультурного регіону», «Бердянський (Осипенківський) державний педагогічний інститут (1953 – 1991 роки)», передмову до якого написала мексиканська дослідниця Вікторія Перес.

Молодіжна лінія

Основне – розпочалися контакти між мексиканським і українським університетами на рівні студентів, магістрантів і аспірантів. «Першою ластівкою» з бердянської сторони став Анатолій Коноваленко, який склав іспити для продовження навчання в Мексиці. Фінансування поїздки для складання іспитів узяла на себе мексиканська сторона.

У вересні 2012 року БДПУ відвідав аспірант Інституту фізики Заслуженого автономного університету Пуебла Рауль Кортес, який отримував консультації бердянських науковців і провів презентацію, під час якої розповів студентам БДПУ про специфіку навчання в Мексиці.

З 7 жовтня по 4 листопада 2012 року з офіційним візитом в Університеті Пуебла перебували доктори наук Віталій Межуєв і Наталя Сосницька. Віталій Межуєв прочитав курс «Програмування та моделювання фізичних процесів і явищ» для магістрантів і докторантів Заслуженого автономного університету Пуебла, а також провів консультації для магістрантів і докторантів Інституту фізики мексиканського вишу з проблематики, присвяченої розробці програмного забезпечення фізичного призначення. Наталя Сосницька провела науково-методичні семінари для наукової групи «Нові матеріали» (Інститут фізики), академічної групи «Навчання та викладання наук» факультету фізико-математичних наук, групи підвищення кваліфікації вчителів фізики й математики середніх шкіл міста Пуебла.

І фізика, й історія

Крім того, бердянські науковці взяли учать у Міжнародному симпозіумі фізиків, що відбувся в мексиканському місті Марелія. Підсумком цього відрядження стало підписання угод між факультетом освітніх інженерно-педагогічних технологій БДПУ та хімічним факультетом Заслуженого автономного університету Пуебла; факультетом освітніх інженерно-педагогічних технологій БДПУ та обчислювальним факультетом Заслуженого автономного університету Пуебла; Інститутом фізико-математичної та технологічної освіти БДПУ та хімічним факультетом Заслуженого автономного університету Пуебла; Інститутом фізико-математичної та технологічної освіти БДПУ й обчислювальним факультетом Університету Пуебла.

З 18 листопада по 3 грудня 2012 року в межах спів­праці бердянського ВНЗ із мексиканським університетом (BUAP) і гранту на дослідження пам’яті, отриманого доктором цього закладу Вікторією Перес, у Мексиці перебував професор БДПУ І. Лиман.

Він узяв участь у І Міжнародному симпозіумі SIMEM, виступивши з годинною доповіддю Post soviet experiences of using the oral histories methodology to study memories about traumatic pasts. БДПУ був представлений постерами восьми студентів, аспірантів і викладачів кафедри історії України. Під час симпозіуму відбулася присвячена Другій світовій війні виставка фотодокументів, виявлених І. Лиманом і В. Константіновою в архівах, музеях і бібліотеках України й Німеччини. Вікторія Перес переклала іспанською інформаційні тексти, що супроводжували кожне фото. Загалом за результатами симпозіуму історики БДПУ отримали 11 сертифікатів участі в ньому.

У межах симпозіуму розпочалися переговори про співпрацю БДПУ із розташованим у місті Мехіко Музеєм пам’яті та толерантності.

29 – 30 листопада Ігор Лиман узяв участь у Міжнародному семінарі, на якому презентували Інститут історичної урбаністики при БДПУ. Цього року заплановано публікацію матеріалів семінару в одному з мексиканських видавництв. Семінар був організований BUAP спільно з Federación Mexicana de Universitarias науковцями й викладачами як із Мексики, так і інших країн, зокрема, Коста-Ріки, Болівії, Аргентини. Під час цього заходу бердянські науковці налагодили зв’язки з колегами з Мексики, Коста-Ріки, Болівії, Аргентини, що сприятиме розгортанню міжнародного співробітництва БДПУ.

Плідною виявилася робота в бібліотеці BUAP. Професор Лиман, досліджуючи біографію колишнього учня Бердянської чоловічої гімназії В. Хавкіна, виявив кілька десятків звітів про діяльність цього славетного бактеріолога й наукові статті самого В. Хавкіна, опубліковані в англомовній періодиці й часописах кінця ХІХ – початку ХХ століття. Не менш вдалою була робота в Історичному архіві Пуебла.

Кілька домовленостей досягнуто з мексиканськими істориками. Серед них – започаткування Інститутом історичної урбаністики при БДПУ й істориками BUAP спільного серійного видання «Жінка та місто».

Під час візиту мексиканська сторона завершила підготовку своєї частини книги, що буде видана Центром гендерних досліджень БДПУ. Статтю професора БДПУ О. Харлан передано до збірки матеріалів конференції, що вийде в Мексиці.

Навесні 2013 року БДПУ мають відвідати два магістранти BUAP – філолог та історик, які планують упродовж місяця отримувати консультації викладачів бердянського ВНЗ. До того ж уточнювалися деталі щодо навчання в BUAP кількох колишніх і теперішніх студентів БДПУ.

Важливо, що всі візити бердянських науковців до Мексики здійснюються коштом саме Університету Пуебла.

Отже, нині закладено міцне підґрунтя для розвитку відносин між Бердянським державним педагогічним університетом і Заслуженим автономним університетом Пуебла як у науковій, так і в освітній сферах.

 

Степан ГЕРИЛІВ«Освіти України» № 10
http://pedpresa.com.ua/blog/meksykanski-hroniky-ukrajinskoho-universytetu-2.html#more-49251