Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Новини кафедри психології: Частина І

Співпраця з роботодавцями

 

14 лютого 2022 року здобувачі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв спеціальності 053 Психологія і гуманітарно-економічного факультету спеціальності 072 Фінанси, банківська справа та страхування Бердянського державного педагогічного університету разом із викладачкою Ольгою ФРОЛОВОЮ  відвідали ТОВ «Українсько-британське спільне підприємство «AZMOL-British Petrochemicals» (LLC «JV AZMOL-BP»)».
Керівниця сектору розвитку бренду AZMOL Олександра СІРОШ та продакт-менеджерка Жанна ЛОЖКІНА під час екскурсії познайомили студентів з виробничими потужностями підприємства, його досягненнями. Здобувасі вищої освіти побачили окремі етапи технологічного процесу виробництва мастильних матеріалів та змогли оцінити потенціал «AZMOL-British Petrochemicals» з точки зору розвитку і розширення можливостей на ринках не тільки України, а й інших країн.
Цікаво було дізнатися про історію підприємства від часів заснування (1937 р.) й до сьогодення. Особливо актуальним для молоді було почути і побачити умови праці, а також можливості працевлаштування та кар’єрного зростання на підприємстві.
Щиро дякуємо Олені РЄПІНІЙ за запрошення на екскурсію та консультації щодо можливостей працевлаштування студентів Бердянського державного педагогічного університету.

 

 

 

Кандидатка психологічних наук,
доцентка Ольга ФРОЛОВА

 


 

Вітаємо з Днем народження!

 

Сьогодні наша колега, неповторна і чарівна Олена Горецька, святкує День народження!
Ось уже багато років ми працюємо пліч-о-пліч і за цей час Ви стали справжнім професіоналом своєї справи, у якого вчиться молоде покоління і яким не перестає захоплюватися, адже Ваша неповторність і харизматичність завжди приємні і хвилюючі!
День народження не просто свято, це, перш за все, момент внутрішнього зльоту, найсильнішого душевного розквіту. Тому ми хочемо побажати Вам завжди впевнено крокувати життєвою стежкою і радувати оточуючих невичерпним добром, безцінним теплом і позитивом! Гарний настрій і почуття оптимізму стали Вашими постійними супутниками. Хай так триває багато років!
З днем ​​народження, шановна Олено Віталіївно! Прийміть щирі вітання від усього колективу факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв! Нехай Ваші задуми перетворюються в успішні справи. Нехай те, що Ви робите, завершується очікуваними результати і високими винагородами. Нехай життя буде гармонійним і щасливим. Нехай у серці завжди живе любов, яка буде надихати і окриляти. Черпайте натхнення в своїй родині, для якої ви найкраща мама і дружина. А ми, Ваші колеги, завжди Вас підтримаємо.
Зі святом!

 

 

 


 

 


 

Результати роботи викладачів кафедри психології над комплексною науково-дослідною темою «Трансформація життєвих перспектив особистості: онтогенетичний аспект»

 

З 2017 року викладачі кафедри психології працювали над комплексною науково-дослідною темою «Трансформація життєвих перспектив особистості: онтогенетичний аспект».

Головним результатом роботи у 2021 стала однойменна колективна монографія за загальною редакцією завідувачки кафедри психології, кандидатки психологічних наук, доцентки Олени ГОРЕЦЬКОЇ.

У монографії висвітлюються результати дослідження особливостей побудови життєвих перспектив представниками різних вікових груп, чинники особистісних змін в онтогенетичному просторі; проаналізовано деякі аспекти професійного самовизначення й самореалізації в контексті життєвої перспективи особистості; подано результати емпіричних досліджень і практичні напрацювання з окресленої проблематики.

Монографія адресована викладачам психології закладів вищої освіти, аспірантам, здобувачам вищої освіти, працівникам у галузі практичної психології, іншим фахівцям, які розробляють проблему життєвих перспектив особистості.

Цінним є включення до змісту монографії елементів практичної спрямованості: вправ, тренінгів, корекційно-розвивальних програм з означеної проблематики.

Вихідні дані: Трансформація життєвих перспектив особистості : колективна монографія / за заг. ред. Горецької О.В. Х. : Видавництво Іванченка І.С., 2021. 264 с.

 

 

За матеріалами кафедри психології БДПУ

 


 

Освітня програма Stand Up – це не про жарти

 

Насилля має різні сторони. Знати це – означає бути свідомою, небайдужою до інших. Однією подій, про яку починають говорити вголос, є домагання у громадських місцях – харасмент.

Так, під час проходження Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства» до БДПУ завітала тренерка з протидії домашньому та гендерно-зумовленому насильству UNFPA Валентина Ємельяненко. Вона поділилася інформацією щодо протидії харасменту, ознайомила присутніх із освітньою програмою Stand Up, засновниками якої є всесвітньо відомий косметичний бренд L’Oreal Paris.

«Бренд L’Oreal Paris завжди виступав за захист та розширення прав і можливостей жінок. Домагання у громадських місцях трапляються постійно, і зараз настав час підтримати одне одного. Stand Up – це програма, створена, щоб допомогти зменшити кількість випадків домагань у громадських місцях через навчання жінок і чоловіків: як безпечно протидіяти, що робити, коли стали свідками або жертвами. Протидіймо домаганням разом – адже ми цього варті», – закликає Дельфін Віг’є-Овасс, глобальна президентка бренду L’Oreal Paris.

Валентина привела багато прикладів домагань, які періодично відбуваються в громадських місцях та розповіла про програму HOLLABACK, яка розробила унікальну методологію «5D».

HOLLABACK – це глобальний рух людей, які відстоюють зупинення харасменту в будь-якій формі.

«5D» – це затверджена експертами добірка інструментів, яка розповідає, як безпечно втрутитися у ситуацію, якщо ви стали свідком домагань у громадських місцях.

«Direct»  —  діяти прямим втручанням

«Distract»  —  діяти на відволікання

«Delegate»  — долучати інших

«Document»  —  документувати

«Delay»  —  допомогти  згодом.

Застосовуючи  ці  тактики,  можна  ефективно  й  безпечно  протидіяти  домаганням.

Підсумовуючи, тренерка закликала усіх присутніх бути небайдужими до того, що відбувається НЕ з нами та бути свідомими людьми. А щоб змотивувати присутніх до пізнання нової інформації, подарувала приємні призи від брендів-спонсорів.

Тож будьте пильні, бережіть себе та не мовчіть.

Посилання на платформи для підтримки:

https://www.loreal-paris.ua/stand-up

https://www.ihollaback.org/

https://itseems.com.ua/?fbclid=IwAR3WA5y_7Ey-DDnbkFTrc_usr6clXg9Z_xtRYioKyipIsyj3iVi0utDbPkw

 

 


 

ПЕРША ПРАКТИКА МАЙБУТНІХ ПСИХОЛОГІВ

 

З 8.11.2021 р. по 20.11.2021 р. здобувачі І рівня вищої освіти 2 курсу 22П групи спеціальності 053 «Психологія» факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету проходили психологічну (ознайомлювальну) практику в закладах освіти.
Це перший практичний досвід ознайомлення здобувачів вищої освіти зі специфікою роботи психолога у закладах освіти та сучасними методами і формами роботи в галузі психології, який спрямовано на формування професійних компетентностей, виховання потреби у самовдосконаленні та творчому ставленні до майбутньої професійної діяльності. Власне на практиці студенту надається можливість визначитися у правильності обраної для себе сфери діяльності, з’ясувати міру відповідності особистих якостей професійно необхідним.
Короткий термін практики не завадив студентам-практикантам встигнути ознайомитися з організацією діяльності практичного психолога у закладах освіти; поглибити і закріпити теоретичні знання, здобуті під час вивчення дисциплін професійної підготовки; закріпити основні професійно-психологічні уміння, навички, відповідно до вимог освітньо-професійної програми; перевірити рівень розвитку власних професійно важливих якостей.

Незважаючи на реалії сьогодення, практикантам вдалося навіть в онлайн-форматі досягнути поставлених цілей як програмою практики так і своїх власних. Підтвердженням цього стала звітна документація й власне спілкування зі студентами на захисті навчальної (ознайомлювальної) практики щодо їх першого професійного досвіду Також другокурсники зауважили, що з нетерпінням чекатимуть виробничої практики, щоб повноцінно зануритися в професійну діяльність психолога.

Тож бажаємо успіхів нашим майбутнім психологам.

 

 

Асистентка кафедри психології Вікторія ФЕДОРИК

 


 

У ПОШУКАХ СЕБЕ

Ключі до успіху не час,

Ключі до успіху – Ви самі,

а час лише підбирає ключі.

 

Такими словами 25.11.2021 р. розпочався майстер-клас «Ключі до самого себе» гості навчальної психолого-консультативної лабораторії асистентки кафедри психології  ФЕДОРИК Вікторії.

Людині може здаватися, що вона знає про себе все, але, як відомо, чим більше пізнаєш себе, тим краще усвідомлюєш, як багато ще було невідомого. Тому, майстер-клас було спрямовано саме на пізнання себе, розкриття власного особистісного потенціалу та формування адекватного ставлення до себе.

За 2 години роботи учасникам вдалося креативно познайомитися один з одним за допомогою техніки «Мій дім»; діагностувати рівень самооцінки; зрозуміти, що чи хто впливає на їхнє життя.

Виконуючи техніки «Опора на себе», «Ярлики», «Пропрацювання власної тіні», здобувачам вищої освіти вдалося визначити як боротися з «внутрішнім критиком»; знайти ресурси, що надають відчуття стійкості, надійності, а отже – безпеки; усвідомити власні якості, що додають сил та наснаги, можливості поважати себе, гордитися; допомагають у складні моменти життя.

Підсумовуючи, учасники майстер-класу зазначили, що вивчати і вдосконалювати себе людина може все своє життя.

Дякуємо їм за довіру, відкритість, приємну атмосферу та бажання самовдосконалюватися. До нових зустрічей!

 

 

За матеріалами кафедри психології БДПУ!

 


 

Школа сімейних відносин від TATOhub.Бердянськ

 

«TATOhub.Бердянськ» – проєкт направлений на залучення чоловіків до усвідомленого батьківства, має освітню функцію та збирає на своїх заняттях татів, котрі прагнуть більш якісно проводити час із дітьми та покращувати стосунки у родині. Частиною проекту «Створення спільноти відповідальних татів «ТАТОhub» в місті Бердянськ» стала «Школа сімейних відносин», що реалізується ГО «Південно- східна українська асоціація практичних психологів та арттерапевтів», за технічної підтримки ІСАР «Єднання», в межах програми ООН із відновлення та розбудови миру (ПРООН), за фінансової підтримки Європейского Союзу.

“Школа сімейних відносин” – це навчальний проект, мета якого розкрити цінності і принципи, на яких будується сімейне щастя, змінити “традиційне” соціальне сприйняття, дискримінаційне ставлення та стереотипи щодо ролі чоловіків і татів у сім’ях та суспільстві загалом через усвідомлення відповідального татківства та залучення чоловіків до піклування за дітьми.

Участь у навчальній програмі “Школа сімейних відносин” взяли наші здобувачі вищої освіти різних курсів спеціальності 053 Психологія та співробітники кафедри психології Марина РАДІОНОВА  і Наталія ВАРБАНСЬКА  ,  а тренерами були викладачки БДПУ та практичні психологині Ольга ФРОЛОВА  , Олена КОЛПАКЧИ  та Ольга СЕРБОВА.

Учасники пройшли 30-годинний курс, в якому було висвітлено динаміку розвитку сімейних стосунків, основні кризи, які можуть виникнути в родині, як екологічно їх пережити разом та як правильно спілкуватись із дитиною щоб  виховати її як гармонійну особистість. Окреме заняття було присвячено гендерним стереотипам, які впливають на відносини в сім`ї, та їх спростуванню.

Наших здобувачів вищої освіти “Школа сімейних відносин” навчила свідомого підходу до створення родини; аналізу свого минулого, пошуку цінностей кожного вікового періоду дитинства і плануванню власного майбутнього. Адже щасливі родини не з’являються самі собою, щаслива сім’я – це результат усвідомленої підготовки та праці.

Наприкінці курсу відбулось вручення сертифікатів та крутих подарунків від «TATOhub.Бердянськ» учасникам. Психологи за свідоме батьківство! Щасти їм у створенні щасливої та гармонійної родини!

 

#UNRPP, #TATOhub

 

 

 

 


 

Психологи за свідоме батьківство!

 

Кожної третьої неділі вересня в Україні відзначають День батька. Цього року до святкування в місті Бердянськ долучилися організатори та активісти проекту ТАТОhub.Бердянськ, до складу яких увійшли викладачі кафедри психології  Бердянського державного педагогічного університету Ольга Фролова, Олена Колпакчи, Марина Радіонова та здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія Микита Кузнецов, Олександр Худолєєв та Єлізавета Шаповал. Так, для мешканців міста та гостей було проведено багато цікавих заходів: флешмоб «Танці з татом», тематичні фотозони, аквагрим, спортивний конкурс «Спорт з татом». А ще, за потреби, містяни могли зареєструватися на безкоштовні психологічні консультації, які будуть проведені в рамках проекту.

Нагадаємо, що проект «Створення спільноти відповідальних татів «ТАТОhub» в місті Бердянськ реалізує ГО «Південно-східна українська асоціація практичних психологів та арттерапевтів», до складу якої входять викладачі кафедри психології та здобувачі спеціальності 053 Психологія, за технічної підтримки ІСАР «Єднання», в межах програми ООН із відновлення та розбудови миру (ПРООН), за фінансової підтримки Європейского Союзу.

 

 


 

Згуртована команда – ефективна команда!

 

Кожного року у БДПУ зі здобувачами перших курсів відповідно до їх запитів проводяться тренінги командної взаємодії. Новий навчальний рік не став виключенням й вже 10 вересня першокурсники спеціальності 053 Психологія переконалися в ефективності командної роботи.

Так, до програми тренінгу увійшли вправи, спрямовані на подолання внутрішньоособистісних конфліктів, пов’язаних із недовірою чи страхами, на розвиток лідерських якостей, соціальної адаптивності та упевненості у собі, вміння долати життєві труднощі, навичок невербальної взаємодії, вміння висловлювати власну думку та прислухатися до інших, надавати підтримку та проявляти турботу до членів команди; бути відповідальним за власні дії, які впливають на спільний результат, формування довіри серед членів команди.

Під чітким керівництвом тренерів – волонтерів навчальної психолого-консультативної лабораторії Альони Іванової, Наталі Гордєєвої (здобувачки 4 курсу спеціальності 053 Психологія), Олени Власової (3 курс), Микити Кузнецова, Олександра Худолєєва (2 курс) та завідувачки лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/ ) Марини Радіонової (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/ ) – здобувачам, які ще два тижні тому не знали один одного, вдалося стати опорою та підтримкою один для одно, відчути важливість власного внеску у роботу команди та дійсно стати одним цілим.

Ми – команда! – саме це гасло буде супроводжувати майбутніх психологів протягом їх навчання в університеті. Було напрочуд цікаво та приємно працювати з учасниками, які дійсно прагнуть стати згуртованою ефективною командою! Дякуємо їм за участь!

Наразі, наша робота продовжується й попереду ще багато подібних тренінгів. Сподіваємося, що наступні групи будуть не менш злагоджено працювати заради спільної мети – стати командою.

 

 


 

Ресурсний початок нового навчального року

 

Початок навчального року – це завжди велике навантаження і безліч термінових справ, які важливо зробити вчасно та якісно. Тому без ресурсів в такий період ніяк. Зважаючи на це, останні літні вихідні завідувачка кафедри психології Олена Горецька та завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова присвятили самопізнанню та наповненню ресурсами завдяки метафоричним асоціативним картам.

Так, вже доброю традицією стала співпраця кафедри психології БДПУ з психологом, гештальт-терапевтом, експертом у роботі з МАК та автором 9 колод Іриною Лебідь. Тому під час зустрічі було обговорено можливість проведення нових навчальних заходів для здобувачів спеціальності 053 Психологія щодо їх оволодіння навичками використання МАК у практичній діяльності. Та, як бонус, учасники зустрічі наповнилися ресурсами перед новим навчальним роком.

А вже наступного тижня завідувачка НПКЛ Марина Радіонова пройшла навчання з когнітивно-образної терапії, яка дозволяє трансформувати глибинні деструктивні установки клієнта, покращити його емоційний стан та спрямувати на отримання нового позитивного досвіду в досягнені бажаного.

Таким чином, новий навчальний рік розпочався з підвищення кваліфікації та власної експрес-терапії, що надало змогу ефективно розпочати освітній процес.

Бажаємо усім успішного та плідного 2021-2022 навчального року!

 

 

 


 

#Небезмежність

 

На початку квітня у Бердянському художньому музеї ім. І.І. Бродського стартувала виставка «#Небезмежність», координаторкою якої у нашому місті стала доцентка кафедри психології Ольга Фролова.

Даний фотопроєкт, створений за підтримки Фонду ООН, об’єднав 14 історій жінок з різних міст нашої країни, які зазнали сексуальних домагань у громадських місцях.

«Не без меж» – саме від цього походить назва проєкту, де кожна історія – різна, але усі вони залишили слід у пам’яті героїнь, завдавши непоправної психологічної травми. Тріщини на склі, через яке зроблені світлини, символізують порушення особистих меж.

Згодом, виставку відвідала асистентка кафедри психології Марина Радіонова разом із здобувачками своєї кураторської групи – третьокурсницями спеціальності 013 Початкова освіта. Виставка надзвичайно вразила кожну з дівчат й після ознайомлення з історіями героїнь ще довго перехоплювало подих й складно було говорити. Та зрештою, відвідувачки дійшли висновку, що таке соціальне явище, нажаль, є у нашому житті та його не варто ігнорувати.

Ніхто не має права принижувати гідність особистість чи посягати на її особисті межі! Пам’ятайте про це!

 

 

 

Марина РАДІОНОВА

 


 

Транзактний аналіз жіночої ролі

 

Кожен з нас залучений в колосальне театральне дійство, іменоване життям, де всі мають свої сценарії і ролі, які ми вивчаємо, репетируємо і виконуємо. Якими є ролі, що бере на себе жінка? Згідно теорії Е. Берна – це «Дівчинка», «Мати» і «Жінка». Представницям прекрасної статі притаманне все зазначене, і якщо ролі виявляються адекватно ситуації – жінка психічно зріла. Загострення однієї ролі призводить до проблем у відносинах, бо незалежно від обставин жінка має стереотипну, негнучку модель поведінки.

Про це та багато іншого дізналися учасники майстер-класу «Транзактний аналіз жіночої ролі» від його ведучої – доценти кафедри психології Тетяни Малихіної. Під час онлайн-зустрічі кожна з учасниць мала змогу проаналізувати власну поведінку і зрозуміти, яка роль переважає в її поведінці і що треба робити, щоб ефективно будувати стосунки з іншими і бути гармонійною особистістю.

 

 

Марина РАДІОНОВА

 


 

«Підсумкова атестація бакалаврів-психологів»

 

Літо здобувачів вищої освіти спеціальності 053 Психологія денної форми навчання почалося із важливої місії – складання підсумкової атестації!

Відповідальним, хвилюючим та сповненим надії на гарні оцінки для випускників-психологів 2021 року став комплексний іспит зі спеціальності, на якому вони мали змогу показати усі навички та знання, засвоєні за такі довгі і водночас такі швидкоплинні 4 роки навчання.

Важливою складовою комплексного іспиту була практична частина, яка надала змогу викладачам проаналізувати сформованість фахових компетентностей виспукників-психологів.

Студенти продемонстрували екзаменаційній комісії особливості індивідуальної консультаційної роботи психолога, а також усі грані групової психокорекційної діяльності за допомогою різних психологічних інструментів. Навички психодіагностичної роботи здобувачі демонстрували процес аналізу різних малюнків: інтерпретували, робили висновки щодо особистості випробуваних.

Після інтенсивної роботи на іспитах, здобувачам вищої освіти було присвоєно кваліфікацію «Психолог. Практичний психолог» та вписано в заліковку таку жадану та очікувану – останню оцінку із усього навчального плану. Із цієї миті наші студенти стали справжніми фахівцями-психологами. Залишилось лише найприємніше – отримання диплому!

Шановні здобувачі, продовжуйте рости як особистості й професіонали.  Примножуйте примножувати здобутки та робіть ваших клієнтів щасливішими. Бажаємо вам наснаги,  успіхів та цікавого життєвого шляху! Завжди чекаємо на звістки про ваші високі досягнення, успіхи та на ваш візит до наших стін Бердянського державного педагогічного університету.

 

 

 

З найкращими побажаннями

викладачі кафедри психології БДПУ

 


 

Психологічна складова Фестивалю науки

 

Науковці-психологи Бердянського державного педагогічного університету відзначали Фестиваль науки у 2021 році онлайн, за допомогою платформи ZOOM  та соціальних мереж.

Засідання студентської секції «Сучасні виклики та проблеми психології» стартувало 11 травня. Доповідачами стали здобувачі вищої освіти 1-4 курсів спеціальності 053 Психологія денної та заочної форми навчання. За допомогою платформи ZOOM вони мали змогу презентувати свої наукові доробки різної тематики з актуальних проблем психології, а саме «Профілактика відхилень у поведінці дітей з синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю за допомогою нейрокорекційних вправ», «Соціально-психологічна адаптація першокласників до шкільного навчання», «Гендерна сегрегація в дитячих групах», «Психологічні особливості взаємовідносин між батьками та дорослими дітьми», «Особливості уявлень підлітків про сексуальність», «Психологічне маніпулювання в процесі спілкування» тощо. Доповіді викликали жваві дискусії серед учасників секції, що говорить про актуальність обраних науковцями тем.

Так, здобувачка вищої освіти 2 курсу Олена ВЛАСОВА, презентувавши свою роботу за темою «Гендерні особливості прояву соціального інтелекту в підлітковому віці», отримала грамоту ректора Бердянського державного педагогічного університету за найкращу наукову доповідь. Студентка цього ж курсу Марина ВИДРИЧ здобула грамоту за теоретичну спрямованість наукової доповіді, а здобувачка 3 курсу вищої освіти Тетяна КОБИЛЕШНА отримала грамоту за психологічну ерудованість. Здобувачка випускного курсу заочної форми    навчання Тетяна БУРКУТ отримала грамоту за практичну значимість наукової доповіді, а студентка денної форми навчання Юлія КЛІШКО – за професійну спрямованість.

В цьому році до наукового фестивалю долучилися і студенти 1 курсу спеціальності 053 Психологія, які мали змогу презентувати свої доповіді. Олександр ХУДОЛЄЄВ, Єва МАКУХ та Анастасія ЮРІНА отримали грамоти від завідувачки кафедри психології Олени ГОРЕЦЬКОЇ  за нестандартність викладу матеріалу. Щиро дякуємо науковим керівникам молодих науковців за їх плідну та ґрунтовну роботу.

Вислухавши доповіді студентської секції, викладачі кафедри психології провели круглий стіл на тему «Трансформація життєвих перспектив особистості: онтогенетичний аспект», на якому поділилися своїми науковими результатами, які стали ґрунтовною підготовкою для написання колективної монографії.

Продемонструвати свої вміння та навички розуміння невербальної психології, а також навчити технікам інтерпретації мови тіла вдалося здобувачці 3 курсу Наталії ГОРДЄЄВІЙ, яка провела майстер-клас «Ні слова більше» зі студентами різних курсів за допомогою платформи ZOOM.

Дні науки у БДПУ стали майданчиком, де молоді науковці мали змогу зустрітися ще й із запрошеними гостями, які мають досвід практичної роботи. Так Тетяна КУЛІКОВА – практичний психолог ЦДЮТ м. Бердянська провела майстер-клас на тему «Лялькотерапія як метод психологічної допомоги особистості» зі здобувачами вищої освіти спеціальності 053 Психологія денної та заочної форми навчання, на якому запрошені створювали психотерапевтичну ляльку-амулет, яка «допомагатиме» вирішенню актуальних потреб учасників.

Для майбутніх психологів Дні науки дуже значуща подія, адже щоб  вирішити найважливіші питання щодо свого професійного майбутнього треба стати активним учасником наукового простору, відкрити для себе шляхи здобуття  нових знань.

 

 

За матеріалами кафедри психології

 


 

«Святковий психологічний тиждень 2021 online»

 

Тиждень психології у Бердянському державному педагогічному університеті вже вдруге пройшов онлайн. Такий формат заходу вже став звичним та в його умовах викладачі кафедри психології як завжди вигадують цікаві інтерактиви для здобувачів вищої освіти спеціальності 053 Психологія.

Стартував психологічний тиждень із інтелектуальної вікторини у соціальній мережі Instagram на сторінці кафедри (https://www.instagram.com/psy.kaf.bdpu/). Здобувачі, які надали усі правильні відповіді на питання, отримали заохочувальні призи. Цими щасливцями стали Олена ВЛАСОВА – здобувачка вищої освіти 2 курсу групи 22П, а також Юлія

Цього року також пройшов онлайн-марафон майстер-класів «Психологічний калейдоскоп» на базі платформи ZOOM, ведучими яких стали викладачі кафедри психології та здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія. Відкрив марафон майстер-клас «Палаю для інших – згораю сам» ст. лаборантки кафедри психології Наталії ВАРБАНСЬКОЇ (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/varbanska/ ), на якому вона із здобувачами вищої освіти 4 курсу розглянули проблему емоційного вигорання студентів та стратегій його подолання та попередження. Естафету марафону було передано завідувачці навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/)  Марині РАДІОНОВІЙ (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/) , яка провела майстер-клас «До цих пір і не далі» зі здобувачами 2 курсу, на якому обговорювали здатність учасників відстоювати власні кордони. Наступницею стала ст. викладачка Олена КОЛПАКЧИ (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/kolpakchi/ )  із майстер-класом «Хто Я є насправді?». Учасники (здобувачі вищої освіти заочної форми навчання групи 102П-з) мали змогу, за допомогою арт-терапевтичних технік, більш глибше пізнати себе. По спілкуватись зі своїм «Я» за допомогою МАК та ключів, як асоціативних інструментів, дали змогу й викладачі Наталія СЕРДЮК (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/serduk/)  на майстер-класі «Всесвіт у моїх очах» зі здобувачами 3 курсу спеціальності 013 Початкова освіта спеціалізації Практична психологія та Вікторія ФЕДОРИК (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/fedorik-vv/ ) на майстер-класі «Ключі до власної неповторності» зі здобувачами спеціальності 013 Початкова освіта спеціалізації Практична психологія заочної форми навчання. Цікавинкою для початківців став майстер-клас Ольги ФРОЛОВОЇ (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/frolova/ ) із назвою «Соціальні медіа та мій цифровий слід», який розкривав питання на скільки тісно соціальні медіа пов’язані із психологією та в яких випадках ми, як користувачі, маємо бути обережними, знаходячись у цифровому просторі.  Майстер-клас «Транзактний аналіз жіночої ролі» на чолі із Тетяною МАЛИХІНОЮ (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/malihina/ )  допоміг учасницям зробити аналіз своїх жіночих ролей, які вони грають за вже вигаданим сценарієм та визначитись з бажанням можливих їх змін. Здобувачка вищої освіти 3 курсу Альона ІВАНОВА розповіла здобувачам 1 курсу на своєму майстер-класі «Як приручити стрес?» про те, як правильно діяти у стресових ситуаціях, як не втрачати розсуд та тримати стрес «на повідку».

Гарною традицією у вищій школі України стало проведення гостьових  лекцій. Цей вид діяльності сприяє налагодженню співробітництва між закладами вищої освіти та комунікації науковців. Ми мали змогу, в рамках тижня психології, запросити лекторку Людмилу ВАРАВУ – кандидатку психологічних наук, доцентку, завідувачку кафедри практичної психології Маріупольського державного університету, яка поділилася практичним досвідом роботи з проблемою суїцида у підлітковому віці.

За допомогою соціальних мереж в усіх була можливість пройти різноманітні експрес-діагностики та психологічні лотереї, що дозволило розкрити різні грані свого «Я», визначити особливості з оточуючими, допомогти знайти відповіді на актуальні професійні питання та вибудувати успішну стратегію життя.

Щиро дякуємо усім учасникам, гостям, викладачам за активну взаємодію протягом тижня психології 2021, підтримку та зворотній зв’язок! А також вітаємо усіх, хто належить до психологічної спільноти, працює із найскладнішим матеріалом у Світі – людською душею! З Всеукраїнським днем психолога!

 

 

За матеріалами кафедри психології.

 


 

ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ ЯК АКТУАЛЬНА ФОРМА СПІВРОБІТНИЦТВА ПСИХОЛОГІВ БЕРДЯНСЬКА ТА МАРІУПОЛЯ

 

Вже стало традицією у вищій школі України проводити гостьові лекції. Цей вид діяльності сприяє налагодженню співробітництва між закладами вищої освіти та комунікації науковців.

22 квітня, напередодні Всеукраїнського дня психолога, кафедрою психології  факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ була організована гостьова лекція на тему «Сучасні тенденції суїцидальної поведінки підлітків», яку прочитала кандидатка психологічних наук, доцентка, завідуюча кафедрою практичної психології Маріупольського державного університету Людмила ВАРАВА.

Психологиня зазначила актуальність обраної теми лекції, пояснила причини, види та етапи суїцидальної поведінки підлітків. Вдале поєднання теорії та практики зробило лекцію цікавою та оригінальною. Вона пройшла у діалогічному форматі, що дало змогу здобувачам вищої освіти поставити різні питання та отримати кваліфіковану відповідь психолога-практика. Різноманітні питання студентів мали практико-орієнтовну спрямованість, а лекторка наводила приклади та аналізувала їх з власного практичного досвіду.

На лекції були присутні як викладачі кафедри психології , так і здобувачі вищої освіти різних спеціальностей – майбутні психологи, педагоги, філологи. На зустріч завітали і студенти-психологи заочної форми навчання факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ .

Слухачі лекції ще раз впевнилися, що знання психології розкриває широкі можливості пізнання себе та оточуючих, допомагає знайти відповіді на актуальні професійні питання.

 

 

За матеріалами кафедри психології.

 


 

“Попередження суїцидів серед дітей та підлітків – спільна турбота науковців, освітян та батьків”

 

Упродовж останніх років серед дітей та молоді набирають популярності небезпечні ігри в інтернеті, які «штовхають» їх до суїциду. Саме цій актуальній проблемі були присвячена зустріч батьків учнів ЗЗСО №6 м. Бердянська, яка відбулася 7 квітня в форматі онлайн.

Кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри психології БДПУ Ірина ЧЕРЕЗОВА ознайомила батьків з особливостями небезпечних інтернет-ігор та їх наслідками, психологічними симптомами інтернет-залежності, статистичними даними щодо участі батьків у вихованні власних дітей. Психологиня детально зупинилася на групах ризику дітей та підлітків, їх індивідуальних особливостях та запропонувала ефективні шляхи вирішення зазначеної проблеми. Особливу увагу Ірина ЧЕРЕЗОВА звернула на фактори, які попереджають неконтрольоване захоплення небезпечними інтернет-іграми: увага до психологічного стану дітей, спілкування батьків з дітьми на рівних, спільне дозвілля, позитивний психологічний клімат у родині.

Директорка ЗЗСО № 6 Олена ІЗОТОВА підкреслила важливість обговорюваної теми та наголосила на активній участі батьків у попередженні суїцидів серед дітей та підлітків. За словами керівниці, тільки спільними зусиллями закладу освіти та батьків можливо запобігти негативним явищам в учнівському середовищі.

Такі заходи є традиційними для науковців кафедри психології БДПУ та педагогічного колективу ЗЗСО № 6 м. Бердянська. Спільні обговорення нагальних проблем освітнього процесу, зустрічі з батьками учнів, робота зі студентами-практикантами – все це результати плідної співпраці науковців та педагогічної громадськості нашого міста.

 

 

За матеріалами кафедри психології  БДПУ

 


 

Психологічно підготовлені!

 

Процес формування професійної готовності вчителя початкових класів до інклюзивного навчання – складний і багатоаспектний, що відбувається протягом усього життя та вирішується за допомогою самоосвіти, підвищення кваліфікації, перекваліфікації тощо. Чим раніше почнеться процес психологічної підготовки майбутнього педагога, тим успішніше будуть сформовані його професійні та особистісні компетентності, тим легше йому буде адаптуватися до «особливих» умов праці, тим екологічніше буде діяльність стосовно дітей різних категорій та стосовно власного психічного здоров’я.

Саме тому, у рамках реалізації грантового проекту InArt, що здійснюється за фінансової підтримки Concept School, завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ Мариною Радіоновою було проведено майстер-клас «Психологічна підготовка майбутніх вчителів початкових класів до роботи в умовах інклюзивної освіти». У майстер-класі брали участь здобувачі вищої освіти 2 та 4 курсів спеціальності 013 Початкова освіта.

На майстер-класі було розглянуто складові професійної та психологічної готовності вчителів початкових класів до роботи в умовах інклюзії, обговорено важливість турботи про власне психічне здоров’я таких спеціалістів та виконано низку вправ на розвиток емпатійного та толерантного ставлення до дітей з особливими освітніми потребами.

В цілому, можна вважати, що робота була успішною, адже на заключній рефлексії учасниці зробили дуже важливі та цінні висновки стосовно власного ставлення та готовності до роботи в умовах інклюзивної освіти. Отож, окрім формування професійних компетентностей невід’ємною складовою підготовки майбутніх вчителів має бути формування у них безумовного прийняття кожної дитини як особистості, незважаючи на її «особливості».

 

 

 


 

Перший професійний досвід

 

Здобувачі 3 курсу спеціальності 053 Психологія проходять навчальну психолого-діагностичну практику на базі навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ . Так, згідно з планом роботи, минулого тижня студентки-практикантки Вікторія Буткова, Наталя Гордєєва та Альона Іванова проводили майстер-клас для здобувачів освіти 2 курсу спеціальності 053 Психологія на тему «Як запобігти емоційному вигоранню», де учасників ознайомили з поняттями «емоційне благополуччя» та «емоційне вигорання»; та запропонували серію практичних вправ, спрямованих на аналіз ситуацій, які викликають у  студентів негативні емоційні стани, пошук способів емоційної саморегуляції задля звільнення від негативних емоцій.

Підсумком майстер-класу була проведена рефлексія для всіх учасників, під час якої студенти відмітили користь проведеної роботи та бажання використовувати проведені вправи у власному житті.

Для практиканток же це був перший досвід практичної роботи у якості групових тренерів, що є невід’ємною складовою їх професійної компетентності. Вітаємо їх з дебютом та бажаємо наснаги у подальших професійних злетах!

 

 


 

На шляху до практичних умінь

 

Упродовж трьох тижнів сесії (з 1 березня по 20 березня 2021 р.) здобувачі 4 курсу заочної форми навчання спеціальності 053 Психологія мали можливість у рамках курсів «Практикум з групової психокорекції» та «Основи психотерапії», які проводять викладачі кафедри психології Наталія СЕРДЮК, Олена КОЛПАКЧИ та Вікторія ФЕДОРИК, на практиці познайомитись з різними методами групової психокорекції, напрямами психотерапії та закріпити свої професійні компетентності.

При виконанні вправи «The Marshmallow Challenge» (Зефірні перегони), здобувачі освіти на своєму досвіді переконались, як групова робота сприяє згуртованості, товариськості, здатності мислити творчо, виявленню певних якостей особистості. А за допомогою психологічної гри «Дорога до … » ознайомились зі специфікою впровадження ігрових форм групової психологічної корекції із застосуванням метафоричних карт. Техніка «Оркестр» познайомила здобувачів з арт-терапевтичним напрямом, а саме музичною терапією. В ході пропрацювання учасникам вдалося заявити про себе і одночасно почути інших, усвідомити свої цілі та задачі в житті, стратегії поведінки, індивідуальні особливості та мотиви, знизити психоемоційну напругу. Дякуємо за активність, зацікавленість, продуктивні дискусії та приємну атмосферу на заняттях!!!

 

 

За матеріалами Наталії СЕРДЮК та Вікторії ФЕДОРИК

 


 

Ідентичність, гендер, стать: школа толерантності для журналістів

 

Питання гендерної ідентичності у сучасному світі часто перебуває у фокусі медійного висвітлення. Проводиться чимало просвітницьких заходів, виходять фільми і серіали, покликані сформувати толерантне ставлення до ЛГБТ-спільноти. Все це стало частиною медіапростору і вже не дивує аудиторію.

20–21 березня у студії творчого розвитку «Інсайт» за підтримки Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер ЗЕД» відбувся тренінг під назвою «Школа толерантності з питань СОГІ».

Тренерками цього заходу стали викладачки БДПУ: Ольга Фролова, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри психології, Ольга Сербова, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри прикладної психології та логопедії та Олена Колпакчи, старша викладачка кафедри психології.

Серед учасників тренінгу були студенти-журналісти БДПУ разом із завідувачкою кафедри соціальних комунікацій Юлією Мельніковою, які з великим задоволенням відвідали захід, щоб навчитися коректно висвітлювати у ЗМІ інформацію про ЛГБТ.

Обидва дні тренінгу були надзвичайно насиченими та продуктивними. На початку першого дня учасники розповідали про себе, ділилися власними очікуваннями та пересторогами щодо тренінгу.

Приємним стартом стала гра «Таємний янгол»: учасникам необхідно було обрати одну людину із групи й упродовж тренінгу робити їй маленькі подарунки та приємності.

Цікавими виявились вправи для прийняття власної гендерної ідентичності та формування толерантного ставлення до представників ЛГБТ-спільноти. Однією із них була вправа «Зроби крок», на якій гості тренінгу змогли «приміряти» на себе різні соціальні ролі та описати емоції, які виникли у них під час перебування у своїх нових образах. За допомогою візуалізації у вигляді презентації тренерки доступно пояснили інформацію про міфи та стереотипи щодо представників ЛГБТ-спільноти та етапи прийняття ними своєї орієнтації.

Цікавим досвідом для учасників тренінгу стало спілкування з «живою книгою» – представником ЛГБТ-спільноти, який щиро відповів на усі запитання. Наприкінці першого дня учасники і тренерська команда поділилися своїми враженнями щодо отриманої інформації та нового досвіду.

Другий день розпочався з обговорення фільму «Молитви за Боббі», який учасники переглянули у якості домашнього завдання. Студенти та викладачі по-різному обґрунтували своє ставлення до головного героя та його родини, що у черговий раз довело доцільність поваги, терпимості, толерантності у будь-якій ситуації. «Ти можеш бути маленьким ззовні, але великим зсередини» – сказав один з учасників тренінгу. Це якнайкраще підкреслює, що сучасне суспільство повинно бачити у кожній людині, перш за все, особистість.

Оригінальна вправа з метафоричними картами допомогла студентам-журналістам розвинути свою фантазію та «прокачати» професійні навички з написання заміток. За підсумками цієї вправи було обрано найкращі матеріали, а їх авторам подарували символічні правозахисні плакати від «Гендер ЗЕД».

Допомогла майбутнім журналістам випробувати себе у професійній сфері і ситуаційно-рольова гра «Інтерв’ю». Учасники поринули в атмосферу телевізійного шоу, головною темою якого було дослідження проблем та дискримінації ЛГБТ-спільноти сучасним суспільством. Гості тренінгу поділилися на два табори: правозахисників та противників ЛГБТ-спільноти. Кожна команда пояснювала свою позицію, але врешті дійшли спільного висновку: ситуацію, яка зараз відбувається з представниками ЛГБТ-спільноти не можна замовчувати, що геї, лесбійки, бісексуальні та трансгендерні люди є повноцінними членами суспільства.

Останньою, але не менш важливою стала вправа «Сила неприязні», у якій учасники знову поділились на дві групи: тих, що толерантно ставляться до гомосексуальних людей, та гомофобів. Основною ідеєю було долання стереотипів щодо представників ЛГБТ-спільноти. Ця вправа допомогла студентам зрозуміти, як сильно може ранити неприязнь.

Після цікавих активностей учасники поділилися із тренерками міркуваннями щодо кроків, за допомогою яких вони можуть розповісти та донести інформацію про важливість розповсюдження коректної інформації, доцільність обговорення ставлення до ЛГБТіК в інформаційному просторі. Приємним завершенням стало вгадування Таємного янгола, який упродовж тренінгу радував кожного учасника приємними дрібничками. По закінченню тренінгу учасники отримали сертифікати участі.

Щиро дякуємо організаторкам за можливість відвідати тренінг та поглибити свої знання з теми толерантності до ЛГБТ-спільноти.

 

 

Дарина Тестовастудентка 2Ж групи

Фотографії: з архіву тренерської команди

 

 


 

Підсумки практики зі спеціалізації

 

Здобувачі другого курсу скороченого терміну навчання спеціальності 013 Початкова освіта спеціалізації Практична психологія  з 8 лютого 2021 по 6 березня 2021 року мали можливість застосувати здобуті компетентності  з психологічних дисциплін під час виробничої практики під керівництвом старшої викладачки кафедри психології Олени Колпакчи.

Проходження виробничої практики надало змогу оволоділи здобувачами вищої освіти сучасними формами та методами роботи практичного психолога у закладах освіти, сформувати в них систему професійних компетентностей, необхідних для здійснення основних напрямів професійної діяльності психолога, набуття досвіду психологічної діяльності.

Практиканти організували і проводили просвітницько-профілактичні заходи, психодіагностичне дослідження, консультативну роботу.

Студенти проходили практику в м. Дніпро (приватна школа Big Ben, ЗОШ №134), м. Добропілля (гімназія №1), м. Покровськ, (ЗОШ №2, №33), м. Кривий Ріг (гімназія №92).

Під час обговорення результатів практики здобувачі поділилися враженнями щодо матеріально-технічного оснащення кабінетів психолога,  проаналізували труднощі, які виникали в їх під час роботи. Адміністрація закладів високо оцінила роботу здобувачів, найголовнішим критерієм ефективності проходження виробничої практики з психології є здатність студентів вирішувати професійні проблеми.

 

 

 


 

Спіраль самопізнання

 

Продовжуючи добру традицію проведення “Днів психологічних ігор у БДПУ”, цього тижня на любителів самовдосконалення чекала нова порція інсайтів, яку вони отримали за допомогою психологічної гри «Спіраль самопізнання», ведуча – завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова.

Ця психологічна гра – чудовий діагностичний та корекційний інструментарій. Адже, за допомогою ігрового поля, метафоричних асоціативних карт та низки запитань, учасники мали змогу детально проаналізувати актуальний для них запит, бар’єри та причини їх виникнення на шляху до досягнення бажаного, визначити власні прагнення та ресурси задля їх досягнення. Також, отримані під час гри усвідомлення стали основою для створення покрокової інструкції вирішення ігрового запиту, унікального для кожного учасника.

Таким чином, проведена робота не лише допомогла учасникам з’ясувати, чого саме вони хочуть, а й як цього досягти максимально ефективно та екологічно.

 

 


 

Колесо життя

 

В рамках “Днів психологічних ігор у БДПУ”, доцентка кафедри психології Ольга Фролова люб’язно провела метафоричну трансформаційну психологічну гру “Колесо життя”, у якій брали участь здобувачі вищої освіти спеціальностей 053 Психологія, 013 Початкова освіта та 014 Середня освіта (Музичне мистецтво).

Ця гра для дає можливість пізнавати себе і розвиватися, усвідомити можливі способи поліпшення власного життя! В процесі гри учасники отримали комплексне бачення актуальної життєвої ситуації, а також визначили можливі шляхи її вирішення.

Гра видалася напрочуд продуктивною, адже кожен учасник мав можливість працювати зі своїм унікальним запитом та наповнитися ресурсом групової взаємодії.

 

 


 

Олімпіада з психології

 

26 лютого під керівництвом доцента кафедри психології Тетяни МАЛИХІНОЇ та завідувачки кафедри Олени ГОРЕЦЬКОЇ відбувся І тур Всеукраїнської олімпіади з психології.

Учасниками І туру стали 13 здобувачів вищої освіти спеціальності 053 Психологія ІІ та ІІІ курсів,  які виконували завдання теоретичної, практичної та творчої спрямованості. Новинкою цього року стала розробка профорієнтаційного буклету зі спеціальності 053 Психологія для майбутніх абітурієнтів БДПУ.

За результатами проведення І туру Всеукраїнської олімпіади з психології місця було розподілено наступним чином:

ІІ місце – Олена ВЛАСОВА (здобувачка вищої освіти 2 курсу);

ІІІ місце – Валерія ПАРАПАНОВА (здобувачка вищої освіти 3 курсу);

ІІІ місце – Вікторія БУТКОВА (здобувачка вищої освіти 3 курсу).

Дякуємо здобувачам за участь та щиро вітаємо призерів олімпіади!

Бажаємо вам творчого натхнення, професійного зростання, подальших успіхів і звершень у навчанні!

 

 

Кафедра психології БДПУ

 

 


 

Досягаємо цілей граючи

 

Співпраця навчальної психолого-консультативної лабораторії з кафедрою психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв продовжує тішити здобувачів вищої освіти. Так, у передостанній день зими асистенка кафедри Вікторія Федорик( провела трансформаційну психологічну гру «Дороги змін». Призначену для детального вивчення власної мети та шляхів її досягнення. Надихає також те, що 80% групи складають здобувачі першого курсу спеціальності 053 Психологія, які вже з перших днів навчання виявляли ентузіазм та завзяття стосовно самопізнання. А, як ми знаємо, це дуже корисні риси для майбутніх психологів.

Отож, під час гри, учасники з’ясували, чого їм не вистачає та що заважає отримати бажане у навчанні, самореалізації та особистому житті; усвідомили власні внутрішньоособистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього.

Дякуємо ведучій за майстерність, а здобувачам за відкритість власним шляхам до змін!

 

 


 

«Прийняли до лав психологів»

 

Психологія – цікава наука, вивчати яку не набридне ніколи. Але це твердження справедливе лише для невипадкових людей. Для тих, хто обрав цю професію за велінням серця.

25 лютого 2021 року стало особливим днем в житті здобувачів вищої освіти 1 курсу спеціальності 053 Психологія, адже вони, за ініціативи викладачів кафедри психології, пройшли традиційний обряд посвяти у психологи!

Куратор 12П групи Вікторія ФЕДОРИК провела студентів через цікавий та інтригуючий шлях нелегких випробувань, які вони мали подолати, аби знайти фрагмент пазлу, який, після завершення квесту, здобувачі збирали усією дружньою командою. В такі моменти неабияк відчувається єднання групи, командний дух та прокладається спільний шлях до мети.

Привітальне слово для першого курсу було надано декану факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Людмилі КОВАЛЬ. Вона побажала здобувачам постійно розвиватися, розширяти свій кругозір та відчувати душею людей з якими майбутні психологи будуть працювати.

Завідувачка кафедри психології Олена ГОРЕЦЬКА привітала психологів з маленьким, але значущим святом та традиційно запросила для зачитування клятви психолога здобувачів вищої освіти 1 курсу Микиту КУЗНЄЦОВА і Єву МАКУХ.

Як символ єднання з родиною психологів, студентам подарували значки, що є підтвердженням того, що з цього моменту кожен першокурсник може твердо сказати: «Я – психолог!». Та нести це призначення далі з гордістю та вірою в себе.

Вітаємо здобувачів вищої освіти 1 курсу 12П групи з такою визначною подією! В добру путь!

 

 

Наталія Варбанська,

Старший лаборант кафедри психології

Бердянського державного

педагогічного університету

 


 

«Із пам’яті не зникне тінь минулих літ…»

 

Почуття гордості з присмаком скорботи спалахують в наших серцях, коли настають ці пам’ятні для країни дні, що присвячені пам’яті героям «Небесної Сотні». Людям, які гинули за честь, за волю, за право бути Українцем і за свою Батьківщину.

Куратори Олена КОЛПАКЧИ та Ольга ФРОЛОВА присвятили кураторські години Героям небесної сотні,   передивившись  з 42П та 32П групами тематичний кінофільм «Небесна Сотня» та обговорили важливість вшанування пам’яті цих людей, що хто встав на боротьбу за демократичне майбутнє своєї країни.

Здобувачки 31ПО групи разом з куратором Мариною РАДІОНОВОЮ переглянули ряд документальних стрічок про жахливі події грудня 2013 – лютого 2014 років та пригадали ті страшні часи, після чого вшанували загиблих на Майдані хвилиною мовчання. А куратор Вікторія ФЕДОРИК провела кураторську годину «Вічно пам’ятаємо» зі здобувачами вищої освіти 12П групи, щоб віддати належну шану учасникам Революції гідності та вшанувати пам’ять полеглих.

Заради майбутнього сини та доньки України поклали свої життя на вагу зі свободою. І небесне воїнство поповнилось ще однією сотнею. Небесною сотнею.

Герої не вмирають!

 

 

    Кафедра психології БДПУ

 


 

Хочемо побажати щирої радості життя, активних і плідних буднів, веселих і розслаблюючих вихідних, ніжності і любові, безмежного щастя і удачі, надійної підтримки рідних і друзів, благополуччя і достатку. Нехай цей чудовий етап твого життя подарує масу нових ідей для успіху, нехай з цього дня у твоєму житті почнеться смуга постійних везінь і великих досягнень. Бажаємо кожен день перебувати у відмінному настрої, купатися в променях любові і щастя. З ювілеєм!

 

 

 

З любов’ю та палкими обіймами

колектив кафедри психології!

 


 

Оволодіння навичками Hard-Skills майбутніми психологами

 

Підготовка майбутніх спеціалістів з психології передбачає оволодіння ними професійними компетентностями. Проте, однією з сучасних вимог фахівця, який працює  в системі «людина-людина», є вміння надавати першу медичну допомогу у надзвичайній ситуації. Мати такі навички – це безцінний досвід.

Тому здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія мали можливість у рамках курсу «Адаптаційно-професійний тренінг», який проводить викладач кафедри психології Ольга ФРОЛОВА, пройти міні-курс надання першої медичної допомоги на спеціальному обладнанні (сучасні манекени дорослої людини та дитини).

Вони ознайомились з принципами, правилами, техніками, послідовністю надання першої медичної допомоги.

Щиро вдячні представниці «Червоного Хреста» Інні Тихомировій за такий чудовий досвід, отримані знання та практику.

 

 

 

            Кафедра психології БДПУ

 


 

Знайди натхнення

 

Сьогодні навчальна психолого-консультативна лабораторія привітала учасників освітнього процесу БДПУ із завершенням першого навчального тижня, запропонувавши отримати порцію натхнення у досить цікавий спосіб.

Справа в тому, що кожен бажаючий під час однієї з перерв міг знайти спеціальні листівки з солодким бонусом та надихаючим повідомленням задля відновлення сил та внутрішнього балансу.

Зважаючи на велику кількість позитивних відгуків у соціальних мережах, можемо зробити висновок, що ідея психологічної акції спрацювала – здобувачі та викладачі отримали надихаючі мотиватори та наповнилися яскравими емоціями.

Дякуємо усім за участь!

 

 

 

 


 

Самозцілення мистецтвом

 

Арт-терапія – популярний сучасний напрям надання психологічної допомоги. Існує безліч арт-терапевтичних технік та методик, які дають можливість екологічно та безпечно звільнитися від негативних емоцій, розкрити та пізнати власний внутрішній світ, збалансувати емоційні стани, виразити власне Я у творчості. Та, навіть не звертаючись за допомогою до психолога, можна використати творчість собі на благо. У цьому пересвідчилися учасники арт-терапевтичного тренінгу «Самозцілення мистецтвом», які протягом занять створювали власні творчі продукти та знайомилися з особливостями застосування зображувальної терапії, мандало терапії,  пластилінографії та колажування у роботі з власними емоційними станами. Даний тренінг – це квінтесенція теоретичних знань з арт-терапії та практичного застосування творчості для емоційної саморегуляції та самопізнання.

Ведуча тренінгу – завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова підібрала різноманітні вправи на поступове пізнання глибинних куточків душі, звільнення від негативних емоцій та наповнення ресурсами. У роботі застосовувалися різні арт-терпаевтичні матеріали: звичайні кольорові та воскові олівці, масляна та суха пастель, акварель та гуашеві фарби, пластилін, клей та вирізки із журналів. При цьому здійснювався поступовий перехід від одного інструмента до іншого, адже кожен з них викликає різні відчуття й до роботи з ними треба бути готовим.

Перші зустрічі тренінгу проводилися у дистанційному форматі роботи за допомогою платформи ZOOM, проте, на щастя, завершальне заняття відбулося у стінах рідного університету, що ще більше наповнило позитивними емоціями та ресурсами для нового навчального семестру.

 

Дякуємо усім, хто приєднався до світу арт-терапії!

Це було яскраво, ресурсно, продуктивно, творчо!

 


 

Онлайн-марафон “ДИВОвижні метаморфози”

 

Діджитал середовище сповнене різноплановими заходами, розвагами та корисною інформацією. Знайти останню, до речі, на тенетах інформаційного простору – є дуже важливим умінням. А той, хто шукає – завжди знайде! Тому, провідні психологи кафедри психології БДПУ , започаткувавши гарну традицію, провели перший онлайн-марафон із метафоричною назвою “ДИВОвижні метаморфози”, надавши змогу усім охочим здобути цікаві та корисні психологічні знання.

Наші психологи розказали про важливі сфери життя та кроки, що можуть змінити його на краще за допомогою майстер-класу “ЖИТТЄВИЙ БАЛАНС – ОСНОВА ГАРМОНІЇ ТА ЖИТТЄТВОРЧОСТІ”, ведучою якого була Ольга ФРОЛОВА. Простежити, яким чарівним та дивовижним життя було в дитинстві, коли ми занурювалися в світ казок, а також з’ясувати, чи мають вони відношення до нашого життєвого сценарію допомогла Тетяна МАЛИХІНА із майстер-класом “Казкова магія життєвого сценарію”.

Майстер-клас “Всесвіт у моїх очах”, ведучою якого була Наталія СЕРДЮК, допомогла зрозуміти, що кожен з нас має свій всесвіт, в якому відображається індивідуальне сприймання людей, обставин, подій та загальне життєве самовідчуття. Запропонувала проаналізувати власний всесвіт та поглянути на нього з іншого ракурсу. А для тих, хто мав бажання краще пізнати та зрозуміти себе, познайомитись із собою і з’ясувати “хто ви є насправді” Вікторія ФЕДОРИК провела майстер-клас «Ключі до власної неповторності”, а Олена КОЛПАКЧИ – майстер-клас “Хто я насправді?”.

Наприкінці, після плідних роздумів та важливих інсайтів, психолог Марина РАДІОНОВА провела майстер-клас “ЖИТТЯ В КАЙФ!” задля того, щоб пояснити учасникам, що потреба в перезавантаженні виникає там, де звична життєва ситуація більше не задовольняє. Вона закликала зробити впевнений крок у щасливе майбутнє, наповнене задоволенням та успіхом та застосувати здобуті в цей день знання на практиці.

Співставивши очікувані результати учасників з їх зворотнім зв’язком, можна зробити висновок – такий формат онлайн-марафону є досить актуальним для сучасних людей. Тому, можемо гарантувати, що далі буде ще цікавіше!

 

 

Кафедра психології БДПУ

 


 

У ці зимові дні свій ювілей відзначає Олена Колпакчи!

Кафедра психології сердечно вітає шановну колегиню з днем народження та щиро дякує за плідну працю, людяність, щедру душу, чуйність, професійну майстерність.

Бажаємо невтомності й успіхів у всіх добрих справах, невичерпних сил та мудрості, натхнення і величезної сили духу, запаморочливого щастя, стрімких успіхів, іскристої життєвої енергії, значущих перемог, здійсненних мрій і бажань, вдалих днів та хороших новин, надійних поруч людей, незабутніх подій та родинного благополуччя.

Насолоджуйся здійсненням бажань, радій кожному дню, зачаровуй своєю красою, досягай неможливого!

 

 

 

                                                                                   Колектив кафедри психології БДПУ

 


 

Бачу, розумію, відчуваю!

Саме таку назву мав тренінг з розвитку емоційного інтелекту, проведений завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою зі здобувачами вищої освіти спеціальностей 053 Психологія та 231 Соціальна робота.

Емоційно врівноважена, емоційно компетентна особистість – це людина, яка здатна розуміти власний емоційний світ та оточуючих, вдумливо підходити до розв’язання життєвих проблем, мотивує себе, з успіхом долає перешкоди на шляху до цілі, перебуває у злагоді з собою, відкрита до навколишнього світу. Саме тому, розвиток емоційного інтелекту є важливою складовою саморозвитку сучасної особистості.

Протягом п’яти онлайн-зустрічей учасники мали можливість дізнатися про рівні емоційного інтелекту та вдосконалити кожен з них завдяки різним тренінговим вправам. Зокрема, було детально розглянуто види емоцій, особливості їх прояву, відпрацьовано здатність приймати та розуміти власні емоційні стани та емоційні реакції своїх співрозмовників, а також вміння правильно відреаговувати власні емоції. Також, учасники усвідомили причини виникнення негативних емоційних реакцій та знайшли ресурси щодо їх подолання.

Отже, протягом тренінгових занять учасники мали можливість підвищити власну емоційну компетентність за такими рівнями як розуміння власних емоцій, розвиток емоційного самоконтролю та адаптивності, уміння усвідомлювати стани інших людей, проявляти емпатію та налагоджувати ефективні стосунки з оточенням.

Звісно, робота онлайн дещо ускладнила можливість прояву емоцій та невербального спілкування, проте, тренінг дійсно був ефективним, адже всі відчули суттєві зміни у собі.

 

 


 

Як повірити в себе

У рамках співпраці навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ із Центром дитячо-юнацької творчості ім. Є. Руднєвої, практичною психологинею, арт-терапевткою та сертифікованою тренеркою Тетяною Куліковою було проведено онлайн майстер-клас «Використання арт-терапії у роботі з самооцінкою, самоцінністю та впевненістю в собі».

У нашому розумінні самооцінка – це віра в себе, оцінка особою самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей. Від неї залежать взаємовідносини людини з навколишніми, її критичність, вимогливість до себе, відношення до успіхів і невдач. Тим самим самооцінка впливає на ефективність діяльності людини і подальший розвиток її особистості. Якщо говорити про самоцінність, то це про цінність, яку індивід надає себе й на неї не впливають зовнішні фактори.

На майстер-класі учасники розглянули різновиди та рівні самооцінки, у якому віці починає формуватися самооцінка, а також фактори, які на неї впливають, як внутрішня самооцінка пов’язана з зовнішньою, формулу здорової самооцінки, засоби підвищення внутрішньої самооцінки, способи створення адекватної зовнішньої самооцінки тощо.

Також, здобувачі освіти та викладачі БДПУ – учасники майстер-класу – разом із ведучою розглянули приклади із практики консультування із запитами, пов’язаними з темою самооцінки та самоцінності.

А, проаналізувавши власні запити, думки й почуття за допомогою метафоричних асоціативних карт, присутні мали можливість зануритись у тему власної самооцінки та самоцінності за допомогою техніки зображувальної терапії. Учасники охоче спробували запропоновані техніки арт-терапії, а робоча атмосфера була жвавою та сповнена зацікавленості.

 

 


 

НЕСЕМО ПАМЯТЬ ЧЕРЕЗ ПОКОЛІННЯ

 

Голодомору сльози і могили…

І перед ними ми в боргу завжди

За тих, що крихти хліба не доїли

І не допили чистої води.

 

Земля, як цвіт,

Земля, як страх,

Земля, як морг…

Голодомор, Голодомор, Голодомор.

 

Ще душі є порожні, як руїни,

Які в житті не дихали добром,

Що віддали в офіру Україну

І, як раба, страждальний мій народ.

 

Але зернина, що у полі скресла,

Надією і вірою зросла.

І Україна, як народ, воскресла,

І наша віща доля ожила.

 

Ісус Христос у заповітну пору

Зніс на Голгофу непокори хрест…

Та не погасне біль Голодомору

І свята наша пам’ять не помре.

(Вірш Демкова Б. «Біль голодомору»)

 

 

Мільйони людей, які загинули в 1932-1933 роках голодною смертю, не могли безслідно розчинитися в часі і просторі. Про них пам’ятають! Пам’ятають ті, хто вижив, – їх діти та онуки.

Пам’ятає більшість жахливих подій із розповідей дідуся і  асистентка кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Вікторія ФЕДОРИК, яка зі своїм сином та студентами кураторської групи Оленою БІЛОЮ та Ілоною ЧЕМЕРИС 28 листопада вшанували пам’ять покладаючи квіти до пам’ятника жертвам Голодомору.

 

 

 

 


 

Розвиваємо емоційний інтелект

У сучасному світі одним із секретів успіху людини вважать високий розвиток у неї емоційного інтелекту. Емоційний інтелект – група ментальних здібностей, які беруть участь в усвідомленні та розумінні власних емоцій і емоцій оточуючих. Усвідомлюючи, що саме відчуває особистість, вона може ефективно керувати власними емоціями та поведінкою, що сприятливо впливає на її взаємодію з оточенням та досягнення бажаних цілей. Разом з тим, розуміючи емоційний стан свого співрозмовника, людина може коригувати власну поведінку, що також сприяє налагодження психологічного контакту, що є важливою складовою успішного спілкування. Отож, розвивати емоційний інтелект дуже корисно.

Сьогодні у цьому переконалися здобувачі першого та другого рівнів вищої освіти спеціальностей 024 Хореографія, 014 Середня освіта (Хореографія) та 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), а також викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/ ), відвідавши тематичний онлайн майстер-клас завідувачки навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/ ) Марини Радіонової (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/radionova/ ).

На зустрічі було розглянуто поняття та функції емоцій, види емоційних станів людини, поняття та структуру емоційного інтелекту; проведено діагностику рівня ЕІ учасників майстер-класу, а за допомогою проективної вправи «Глечик емоцій» вони усвідомили не лише власні негативні емоції та їх поведінкові прояви, а й причини виникнення таких реакцій.

Як висновок, представники творчих професій зазначили, що розвивати емоційний інтелект вкрай необхідно усім, а особливо – особистостям які прагнуть до гармонійного емоційного стану та ефективної взаємодії з оточенням.

 

 

 

 


 

Спілкувалися і не тільки…

Так швидко промайнув перший семестр і ось вже на порозі сесія… А це означає, що настав час останніх практичних занять та зустрічей онлайн… Здавалося б, треба радіти, адже тепер є більше часу на самостійну роботу та підготовку до іспитів. Однак, для здобувачів першого курсу спеціальності 053 Психологія сьогодні видався сумний день… Уся справа в тому, що сьогодні закінчилися заняття з навчальної дисципліни «Тренінг спілкування».

Це були унікальні, насичені різноманітними емоціями, заняття, що промайнули як одна мить. Спочатку в аудиторії, а згодом онлайн, майбутні психологи ближче знайомилися один з одним, глибше пізнавали себе, отримували знання про компоненти та умови ефективного спілкування, вчилися коректно виражати власні думки та почуття. У процесі групової взаємодії кожен зрозумів, якими рисами та комунікативними навичками уже володіє, а що треба розвивати. Та, зрештою, здобувачі усвідомили дуже важливу істину – щоб спілкування було ефективним, необхідно бути щирим та приймати співрозмовника таким, яким він є.

Це була захоплива пригода й вони дійсно стали однією командою! Так тримати!

 

 


 

Жіночий сценарій: казковий сюжет мого життя

Казка супроводжує людину впродовж усього життя, допомагає ефективному засвоєнню життєвих уроків, розсуває рамки звичайного буття. Казка – це історія, яка має свою сюжетну лінію, а особиста казка дозволяє простежити особливості власного життєвого сценарію.

Кожна жінка проживає власне унікальне й неповторне життя: комусь вдається гармонійно будувати стосунки в сім’ї, але бути безуспішною в соціумі, хтось не може вийти заміж, хтось має труднощі у відносинах, хтось вічно рятує всіх навколо… Насправді все те спільне, що можна відстежити в долях різних жінок відноситься до давніх архетипних сюжетів, про які розповідають казки!

На майстер-класі «Жіночий сценарій: казковий сюжет мого життя», який люб’язно провела доцентка кафедри психології Тетяна Малихіна , учасниці намагалися знайти відповіді на питання: «В якому казковому сценарії я живу?» та «Як впливають казки на моє життя?». Також дівчата прагнули дізнатися, чим схожі їх реальні проблеми на створену ними казку. Кожна з учасниць мала можливість проаналізувати власний життєвий сценарій та зазирнути у майбутнє з використанням метафоричних карт.

Майстер-клас пройшов в невимушеній, теплій та творчій атмосфері. Дякуємо Тетяні Петрівні за співпрацю та турботу про душу, зціленною казкою!

 

 


 

Лайфхаки тайм-менеджменту

 

Багато тайм-менеджменту не буває. Успішні люди постійно повторюють, що секрет особистісної ефективності саме в тому, щоб грамотно розподіляти час та власні ресурси.

Саме тому для усіх, хто шукає відповіді на питання: «Куди зникає час?», «Чому його постійно не вистачає?» та «Як визначити, що є важливим, а що другорядним?» доцентка кафедри психології Ольга Фролова провела дуже корисний майстер-клас та поділилася цінними секретами стосовно ефективного керування часом.

Так, учасники з ведучою розглянули основні прийоми, які дозволяють оптимізувати робочий день, виконувати роботу більш якісно, не стресувати від рутинних справ та усе встигати. Отож, дякуємо Ользі Василівні за цікаві й корисні лайфхаки!

 

 


 

Дебютували!

 

У Бердянському державному педагогічному університеті існують традиції, які є незмінними. Одною із таких є щорічний захід “Дебют першокурсника”, на якому здобувачі першого рівня вищої освіти можуть проявити себе з різних сторін,  познайомити зі своїми талантами та заявити про себе перед усіма глядачами.

 

У 2020 році для студентів першого курсу спеціальності 053 Психологія постало незвичайне завдання – проявити себе в умовах дистанційного навчання. І, як не дивно, вони впоралися.  Не будемо замовчувати, впоралися на “відмінно”!

 

Нестандартні, цікаві, яскраві, талановиті, креативні, працьовиті, розумні – саме такими ми побачили першокурсників на відео у форматі прямого ефіру на сторінці  в YouTube .

 

Куратор 12П групи Вікторі ФЕДОРИК підтримувала та надихала здобувачів під час зйомок відео, а також сама взяла участь у ньому! Психологи завжди підтримують один одного, чи не так?

 

За цікавим переглядом швидко плинув час, адже такий креативний та незвичайний формат щорічного свята виявився незвичайно цікавим.  Дуже дякуємо нашим кіно-зіркам, а також усім, хто був причетний до організації такого формату “Дебюту першокурсника”. Вы – молодці! Так тримати!

 

 

Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

Турбуємося про власне психічне здоров’я…

Саме такою була тема онлайн-зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальностей 024 Хореографія та 014 Середня освіта (Хореографія) із завідувачкою навчальної психолого-консультативної лабораторії Мариною Радіоновою. Адже питання збереження власного психічного здоров’я та емоційного благополуччя завжди актуальне, а в реаліях сьогодення – в умовах COVID-19 та навчання за допомогою дистанційних технологій – постає особливо гостро! Саме тому кожній особистості дуже важливо усвідомити власні думки та емоції з приводу ситуації, що склалася, зрозуміти власні способи реагування на неї, прийняти події, які не можеш змінити та виробити ефективні стратегії своєї поведінки.

За допомогою діагностичних методик, метафоричних асоціативних карток, спеціальних технік, учасники зустрічі отримали цінні інсайти щодо власного емоційного благополуччя та впливу на нього карантинних обмежень. Також, за допомогою названого інструментарію та цікавих інфографік, здобувачі визначилися з подальшими кроками щодо покращення емоційного стану, зміцнення психічного здоров’я та підвищення власної ефективності в умовах навчання за допомогою дистанційних технологій.

 

 

Дякуємо за співпрацю кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін!

 


 

Проінформований – значить «озброєний»!

Що важливо знати кожному здобувачу вищої освіти?!

 

У листопаді гарантом освітньо-професійної програми першого (бакалаврського) рівня вищої освіти «Психологія. Практична психологія» Оленою ГОРЕЦЬКОЮ та куратором Вікторією ФЕДОРИК було проведено ознайомлюючу онлайн-зустріч зі студентами першого курсу 12П групи спеціальності 053 Психологія. Вона проходила у форматі питання-відповідь, що дало змогу зрозуміти, якою інформацією стосовно освітньо-професійної програми та освітнього процесу загалом здобувачі освіти володіють досконало, а в яких орієнтуються недостатньо.

Так Олена ГОРЕЦЬКА  більш детально ознайомила першокурсників зі структурою, змістом освітньо-професійної програми. Звернула увагу на її мету, характеристики, види програмних компетентностей і як їх формування відображено в очікуваних результатах навчання. Також було розглянуто логічну послідовність освітніх компонент: обов’язкових та вибіркових. Так як освітньо-професійна програма «Психологія. Практична психологія» орієнтована на інтеграцію теоретичної та практичної підготовки, було зроблено акцент на види практики, які протягом навчання проходять здобувачі освіти, й що мають на меті набуття здобувачами професійних навичок і вмінь здійснення психологічної діяльності та самостійної науково-дослідної роботи.

Учасники освітнього процесу хоча й володіли певною інформацією щодо змісту та очікуваних результатів навчання, порядку та критеріїв оцінювання у межах окремих освітніх компонент, проте ставили питання стосовно уточнення критеріїв успішності навчання та політики щодо дедлайнів та умов перескладання певних курсів. Тому, для забезпечення розуміння здобувачами вищої освіти змісту та організації освітнього процесу, гарант більш детально розповіла про силабуси – документ, який, перш за все, готується для здобувачів вищої освіти. Призначення якого: пояснити студентові суть і форму курсу, «правила гри», політику викладача, дедлайни, оцінювання та те, що буде результатом навчання.

Більшість питань здобувачів вищої освіти були пов’язані із графіком освітнього процесу, критеріями оцінювання, механізмом перескладання та вибору вільних дисциплін, форм підсумкової атестації. Гарантом освітньо-професійної програми були надані ґрунтовні відповіді.

Особливу увагу було приділено навігації на сайті БДПУ , кафедри психології  , де можна ознайомитися з освітньо-професійною програмою, силабусами.

Отже, формування цілісного уявлення здобувачів про процес і результат професійної освіти потребує деталізації: розробки узагальненого освітнього маршруту як структурованої програми дій здобувача освіти за кожною освітньою компонентою програми на певному етапі навчання (семестр); врахування при формуванні переліку вибіркових дисциплін стану ринку праці, потреб роботодавців та запитів здобувачів вищої освіти; обговорення відповідних процедур на кафедрі та зі студентською спільнотою; постійного самоаналізу освітньо-професійної програми та тісної комунікації викладачів зі студентами.

 

 

Вікторія ФЕДОРИК,

асистентка кафедри психології

 


 

Тайм-менеджмент для успішного навчання

Питання ефективного планування та управління часовими ресурсами завжди залишається актуальною. Адже в шаленому темпі ХХІ століття так багато хочеться встигнути, а часу, виявляється, не так вже й багато. У цьому сьогодні переконалися здобувачі вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), які відвідали майстер-клас завідувачки навчальної психолого-консультативної  лабораторії Марини Радіонової «Тайм-менеджмент для успішного навчання».

Так, студентами було визначено власні резерви часових ресурсів, ознайомлено з основними принципами та інструментами тайм-менеджменту, розглянуто «заповіді» ефективного управління часом:

  1. Плануй дії.
  2. Формулюй конкретні цілі та завдання.
  3. Фіксуй план дій.
  4. Аналізуй власний досвід та створюй свої правила тайм-менеджменту.
  5. Фокусуйся на головному.
  6. Розставляй пріоритети.
  7. Плануй відпочинок.

Отже, учасники та учасниці майстер-класу отримали важливі інсайти, цінні знання та цікаві інструменти для грамотного планувати справ та розподілу власного часу, щоб усе встигати та бути максимально ефективною особистістю!

 

 

Дякуємо за співпрацю кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін!

 

 


 

Ключі до самого себе

Самопізнання – дивовижний шлях, сповнений цікавими відкриттями та унікальними емоціями. У цьому, в черговий раз, переконалися здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету , які відвідали майстер-клас асистентки  кафедри психології Вікторії Федорик .

Ведуча майстер-класу запропонувала учасникам надзвичайний психологічний інструментарій – метафоричні асоціативні карти та незвичний інструмент в психології – ключи різної форми й розміру. Саме за їх допомогою відвідувачі змогли визначити особисті запити, підвищити самооцінку та впевненість в собі, розкрити можливості подальшого особистісного і професійного розвитку та самовдосконалення, вибрати конкретне рішення з-поміж його альтернативних варіантів.

Створюючи власну казку та працюючи з ключем як символом досягнення бажаного результату, володіння чимось, набуття щастя, учасники визначилися з актуальними життєвими питаннями, причинами їх виникнення й, звичайно ж, визначили шляхи та ресурси їх подолання. Це був дивовижний досвід поєднання звичного усім предмету з метафорою власного життя.

Дякуємо Вікторії Федорик за те, що поділилася власними розробками та створила надзвичайну робочу психологічну атмосферу!

 


 

«Найвеличніший шоумен»

Саме ця кінострічка була розглянута першою на психологічному кінолекторію цього навчального року. На початку учасники обговорювали важливі життєві проблеми: постановка та досягнення мети, зовнішні та внутрішні ресурси й бар’єри досягнення успіху тощо. Та фільм викликав у здобувачів освіти переживання з інших важливих питань – соціальної нерівності, нетолерантного ставлення до людей з особливою зовнішністю, зради близьких людей, руйнування мрій, зневіри в себе, ціна успіху тощо…

Отож, завдяки спеціально організованому обговоренню цих питань, яке проводили волонтерки навчальної психолого-консультативної лабораторії Олена Власова, Олена Біла та Вікторія Панченко, учасники кінолекторію ніби прожили долю кожного персонажу кінострічки й усвідомили важливість толерантності та прийняття індивідуальності кожної особистості у сучасному суспільстві, розстановки пріоритетів, врахування потреб сім’ї та друзів у досягненні власних цілей; прогнозування труднощів, які можуть виникати на шляху до мрії та важливості їх подолання; розкриття ресурсів, які допоможуть не зупинятися перед перешкодами і не сходити з визначеного шляху; розуміння впливу оточення, яке може бути проти людини та її мрії…

Особливість цьогорічного кінолекторію полягала ще й у тому, що він проводився за допомогою дистанційних технологій. Так, обговорення кінострічки проводилося за допомогою відео зв’язку на платформі ZOOM, де кожен учасник мав можливість поділитися власними враженнями та думками у форматі «живого спілкування». А ось спільний кіноперегляд здійснювався за допомогою спеціальної онлайн кімнати, яку налаштували волонтери Олександр Худолєєв та Микита Ставніченко.

Щиро вдячні усім організаторам та учасникам за чудовий кінолекторій та свідомий підхід до важливих питань сучасної психології.

 


 

Ігровий марафон

Говорячи про сучасний інструментарій практичного психолога, ми вже багаторазово згадували такий формат роботи як психологічні трансформаційні ігри. Й кожного місяця, під час дня психологічних ігор в БДПУ , здобувачі вищої освіти переконуються в їх ефективності. У жовтні учасники розбиралися з актуальними питаннями життя та визначалися зі шляхами їх вирішення за допомогою гри «Спіраль самопізнання» (ведуча – завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова , яка проводилася за допомогою дистанційних технологій.

Оскільки гра передбачає тільки дев’ять локацій ігрового поля, то кількість учасників обмежена. Проте, бажаючих було настільки багато, що День психологічних ігор перетворився у триденний ігровий марафон! Завдяки такому формату роботи кожен з учасників зміг усвідомити глибинні причини виникнення власних проблем, максимально розібратися з кожним питанням та відреагувати кожну емоцію, усвідомити ресурси для вирішення актуальних проблем та шляхи подальшого самовдосконалення.

 


 

Я та інші: особисті кордони

Минулого тижня до навчальної психолого-консультативної лабораторії завітала чудова гостя – кандидат психологічних наук, доцент, юнгіанський консультант, керівник гуртка «Психологічні студії» Людмила Кашкарьова, яка, у рамках співпраці БДПУ з Центром дитячо-юнацької творчості, провела чудовий майстер-клас «Моя Я-концепція та особисті границі». Здобувачі вищої освіти (переважна кількість яких – студенти 1 курсу спеціальності 053 Психологія), які стали учасниками майстер-класу, отримали унікальну можливість пізнати свій внутрішній світ, визначити особистісні кордони, усвідомити реакції на їх порушення та виробити стратегії захисту власного внутрішнього світу.

Ведуча використовувала метафоричні асоціативні карти, манкотерапію та кататимні іграшки, що дозволило учасникам ознайомитися з сучасними методами надання психологічної допомоги, отримати досвід самопізнання та самовдосконалення у форматі майстер-класу, а найголовніше – пізнати себе та визначитися з векторами особистісного зростання.

 

 


 

Психологія у танці!

Кожен з нас – неповторний «букет» індивідуальних якостей, рис характеру, типів темпераменту, який може стати найбільшим подарунком людства! Головне – зрозуміти ці самі особливості та зважати на них під час взаємодії чи спілкування.

Саме таку думку хотіли донести до здобувачів освіти спеціальностей 024 Хореографія та 014 Середня освіта (Хореографія) магістрантки-хореографи Юлія Ярошенко та Валерія Кривунь, організувавши творчо-пізнавальний проект «Крихкий стан».

Поєднавши психологічні знання та хореографічну майстерність, здобувачкам вдалося якомога точніше передати у танці характеристику кожного типу темпераменту. А за допомогою психологічного супроводу волонтера навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) Дар’ї Куньо, усі глядачі мали можливість визначитися із власними домінуючими рисами, а також, на декілька миттєвостей «приміряти» на себе усі темпераменти, щоб краще зрозуміти один одного.

Отож, проживши ці декілька хвилин у танці, кожен присутній зробив цінний висновок: усі люди різні, проте мають дещо спільне: прагнуть до ефективної взаємодії з іншими й світом. І це можливо! Важливо лише приймати один одного такими, якими ми є: активними та рішучими сангвініками, непосидючими й креативними холериками, спокійними та працелюбними флегматиками, чуттєвими та творчими меланхоліками.

 

 

 


 

Тренінг спілкування онлайн

 

Формування комунікативної компетентності, навичок ефективного спілкування та рефлексії власних професійних навичок – важлива складова професійної підготовки майбутніх психологів. Тому однією із освітніх компонент освітньо-професійної програми «Психологія. Практична психологія» спеціальності 053 Психологія є «Тренінг спілкування», який викладається у першому семестрі та має на меті формування у здобувачів вищої освіти здатності до ефективного міжособистісного спілкування як уміння вислуховувати, сприймати та розуміти інформацію; здійснювати зворотній зв’язок із співрозмовниками; користуватися навичками вербальної та невербальної комунікації; спостерігати та оцінювати співрозмовників і себе у процесі спілкування.

Та виклики сьогодення ставлять перед викладачами кафедри психології нові вимоги щодо проведення подібних занять, зокрема, адаптація тренінгу до проведення його за допомогою дистанційних технологій навчання. Саме у такому форматі тренінг спілкування було проведено для здобувачів 1 курсу спеціальності 053 Психологія заочної форми навчання.

Заняття проводилися на платформі ZOOM й були спрямовані на самопрезентацію здобувачів, відпрацювання навичок ефективної взаємодії зі співрозмовниками. командної взаємодії та формування взаємної довіри, розвиток здібностей адекватно і повно сприймати та оцінювати себе та інших, підвищення рівня рефлективності.

Завдяки спільним зусиллям студентів та асистента кафедри психології Марини Радіонової , мету освітньої компоненти було досягнуто: першокурсники не лише познайомилися один з одним та згуртувалися як команда, а й навчилися розуміти один одного без слів, говорити з позиції «Я – висловлювання» та толерантно висловлювати власну думку, поважаючи співрозмовника.

Такий досвід показав, що проводити практикоорієнтовані дисципліни в онлайн-режимі реально, важливо лише продумати механізм та підібрати універсальні вправи.

 

 


 

Командна робота 2020

 

Студентство – унікальний період у житті кожної людини. Молода людина опиняється у «новому світі» де важливо все: і що вона знає, і що вміє, і як взаємодіє з іншими. Саме з метою створення умов для саморозкриття кожного здобувача вищої освіти першого курсу для згуртування нових членів студентської родини БДПУ , у вересні волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії Альоною Івановою, Наталею Гордєєвою, Кирилом Цимбалюком, Оленою Власовою, Станіславом Коломойцем, Дар’єю Куньо та Анною Муковоз разом із завідувачкою лабораторії Мариною Радіоновою традиційно було проведено психологічний тренінг командної взаємодії.

За запитами деканатів та кураторів академічних груп, тренінг пройшли першачки таких спеціальностей: 053 Психологія (куратор Вікторія Федорик), 013 Початкова освіта (куратор Крістіна Петрик), 012 Дошкільна освіта (куратор Леся Мороз-Рекотова ), 016 Спеціальна освіта (куратор Ганна Мицик ), 231 Соціальна робота (куратор Наталя Михайленко ), 014 Середня освіта (Історія) та 032 Історія та археологія (куратор Юрій Федорик ).

Кожна з цих груп підкорила серця тренерів – студентів старших курсів спеціальності 053 Психологія та магістранток спеціальності 013 Початкова освіта – своєю креативністю, нестандартністю мислення, терплячістю, наполегливістю, рішучістю та взаємопідтримкою. Склалося враження, наче у тренінгу брали участь уже «зрілі» згуртовані команди – так швидко та якісно вони виконували вправи. Не зважаючи на те, що на час проходження тренінгу, малознайомі між собою першокурсники тільки два тижні були у новій групі, вони все ж змогли почути один одного, домовитися, довіритися та зробити перші, але такі важливі кроки командної роботи.

Це був дивовижний тренінг, який дав кожному учаснику важливі уроки:

  • Важливо бути терплячим!
  • Довіра та підтримка – запоруки успішної командної роботи!
  • Важливо слухати та чути один одного!
  • Немає особистих помилок – є лише результат команди!
  • Сварки та пошук винного не дають результатів – тож не варто гаяти на них час!
  • Інколи важливо помовчати щоб зосередитися на тому, що дійсно важливо!
  • Працювати в команді – це круто!

Та ще багато особистісних інсайтів для кожного! І звичайно ж безцінною для кожної команди є підтримка їх куратора. Це той член команди, що завжди буде поруч і допоможе успішно пройти шлях дорослішання – шлях студентського життя!

 

 

Дякуємо усім за плідну командну роботу та цінні висновки! Успіхів і до нових зустрічей!

Пам’ятайте: Ми – команда!

 


 

«Особистість психолога очима першокурсників»

 

На одному із перших занять з дисципліни «Вступ до спеціальності» викладач кафедри психології Наталія СЕРДЮК (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-psihologiya/composition-kaf-psihologiya/serduk/)  разом із здобувачами вищої освіти 1 курсу спеціальності 053 Психологія шукали відповіді на такі питання: Хто такий психолог? Що він має роботи? Якими особистісними якостями повинен володіти?

Завдяки інтерактивному методу навчання «Коло ідей» цей процес став пізнавальним, творчим та доступним. Студенти, працюючи в міні-групах, спільно зображали портрет психолога, презентували та обґрунтували власне бачення щодо особистісних та професійних якостей психолога. Як результат першокурсники у креативній формі представили специфіку майбутньої професії, а також змогли проаналізувати навчальну інформацію, сформулювати власну думку щодо вимог до обраного фаху та побудувати конструктивні взаємини у міні-групі.

 

 

Кандидат психологічних наук,

доцент кафедри психології

Наталія СЕРДЮК

 


 

МАК-сніданок для гурманів

Наприкінці вересня для цінителів метафоричних асоціативних карт випала унікальна нагода поєднати відпочинок із саморозвитком. Це стало можливим завдяки приїзду психолога, гештальт-терапевта, експерта у роботі з МАК Ірини Лебідь, яка провела психологічну зустріч у нестандартному форматі.

Уся справа в тому, що учасники МАК-сніданку, до яких долучилися викладачі кафедри психології Олена Горецька, Марина Радіонова та студенти спеціальності 053 Психологія, протягом декількох годин працювали з власними запитами, отримували інсайти та наповнювалися ресурсами. Сторонньому може здатися, що це звичайний майстер-клас, у чому ж тоді його особливість? Та ми маємо відповідь: унікальність та специфіка цієї роботи полягала у тому, що здійснювалася вона не у звичній навчальній аудиторії чи кабінеті психолога, а за чашечкою ароматної кави у приємній атмосфері.

Саме у такому ненав’язливому форматі учасники змогли розслабитися, розкритися та вирішити важливі для себе питання, отримати нові техніки роботи з метафоричними асоціативними картами, підвищити рівень особистісної компетентності та психологічної культури.

 

Дякуємо спікеру Ірі Лебідь за таку чудову можливість й вже плануємо наступну зустріч!

 


 

Операція – колаборація

Створення умов для формування компетентностей високоефективної людини ХХІ століття – важливе завдання кожного викладача та співробітника БДПУ . Проте, крім суто професійних навичок (hard skills), у сучасному світі актуалізуються так звані «м’які» навички (уміння працювати в команді, витривалість, здібність переконувати або йти на компроміс) без переліку яких сьогодні не обходиться практично жодне оголошення про вакансії.

Використання «soft skills» передбачає уміння застосовувати різні моделі поведінки навіть в однакових ситуаціях, глибоко розуміти власні інтереси та інтереси зацікавлених сторін, швидко і чітко розставляти пріоритети, робити кращий вибір за наявності альтернатив, швидко прилаштовуватись відповідно до нових викликів та обставин, бути стресостійким до навантажень, вміти досягати поставленої мети. Безпосереднє навчання цим навичкам не передбачено в сучасних освітніх стандартах. Проте завдяки роботі навчальної психолого-консультативної лабораторії формування таких компетентностей стало можливим.

Так, на запит кураторів 2 та 3 курсів факультету філології та соціальних комунікацій , які навчаються на освітніх програмах «Середня освіта (Мова і література (англійська)). Болгарська мова», «Середня освіта (Мова і література (російська)). Англійська мова», Ірини Школи  та Юлії Прядко  зі здобувачами освіти було проведено психологічний тренінг командної взаємодії. Волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії  Дар’єю Куньо та Анною Муковоз під керівництвом завідувачки лабораторії Марини Радіонової  було підібрано комплекс вправ, який сприяв  розвитку навичок командної роботи: гармонізація спільної мети з особистими цілями; прийняття відповідальності за результат команди; прояв ситуаційного лідерства (лідерство під завдання); конструктивна взаємодія членів команди; прийняття єдиного командного рішення й узгодження його з членами команди, а також формуванню командного духу.

Таким чином, об’єднання досвіду і зусиль фахівців з різних факультетів і спеціальностей дозволило створити цікавий і продуктивний проект спрямований на розвиток важливих якостей висококваліфікованого фахівця.

 


 

Ювілейний АРТДИВОСВІТ

Зазвичай, для того щоб пройти незалежне професійне навчання чи поділитися власною майстерністю в сфері арт-терапії та практичної психології, викладачі та співробітники університету (https://bdpu.org.ua/) вирушають у різні міста України та за їх межі. Але, завдяки Південно-українській асоціації практичних психологів та арт-терапевтів, у кожного є унікальна можливість, не виїжджаючи за межі рідного місця, поринути в атмосферу цінних знань, нових знайомств, приємного спілкування, обміну думками та важливих інсайтів на Х ювілейному всеукраїнському фестивалі практичної психології та арт-терапії «АРТДИВОСВІТ», який незмінно проводить у Бердянську.

Традиційно спікерами фестивалю виступають викладачі кафедри психології  факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв : Ольга Фролова , яка провела майстер-класи «Ігри з ґудзиками в корекції дитячо-батьківських відносин», «Творча лабораторія з миробудування», Олена Колпакчи  – «Селфі: користь і шкода. Що за цим стоїть?», Вікторія Федорик  – «Ключі до самого себе», Марина Радіонова  – «Знайомство з тарганами» та «Саме в цю мить я обираю щастя!».

Дуже важливим аспектом є інтерес до такого формату саморозвитку майбутніх психологів – здобувачів спеціальності 053 Психологія, які щороку беруть участь у фестивалі як волонтери та учасники.

Тішимося з приводу такої відданості улюбленій справі кожного: організатора, викладача, психолога, студента. Радіємо можливості розвиватися та вдосконалюватися!

 

 

 


 

Підсумкова атестація по-новому

У цьому році за модернізованою програмою відбувся комплексний кваліфікаційний іспит зі спеціальності 053 Психологія для студентів денної та заочної форм навчання, який включав в себе теоретичну та практичну складові. Новим випробуванням для випускників було саме виконання практичних завдань, для вирішення яких вони мали застосувати весь арсенал умінь з практичної психології та продемонструвати рівень своєї практичної підготовки до майбутньої професійної діяльності.

Так кожен із здобувачів вищої освіти мав можливість показати себе як психолога-професіонала: стати тренером й провести елемент тренінгової вправи; реалізовувати себе в ролі психолога-консультанта, допомагаючи клієнтові на індивідуальній консультації; розкрити свої психодіагностичні вміння,  інтерпритуючи продукти діяльності людини; робити висновки щодо особистості клієнта.

Дійсно, це були хвилюючі та незабутні моменти програвання маленької частинки професійного життя психолога. Бажаємо вам, наші дорогі випускники, зберегти ці теплі спогади та з впевненістю крокувати в майбутнє.

 

Наталія СЕРДЮК

старший викладач кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

Практична підготовка студентів-психологів

У березні-травні на спеціальності 053 Психологія успішно пройшла навчальна (психолого-діагностична), навчальна (психологічна, ознайомлювальна) та виробнича (консультативно-психокорекційна) практика здобувачів І рівня вищої освіти денної форми навчання. У зв’язку з введенням загальнодержавного карантину, вперше практика проходила із застосуванням дистанційних форм навчання. Проте, студенти-практиканти вміло застосували свої знання та вміння й успішно виконали всі види завдань, передбачених програмою практики, а саме:

  • провели діагностичне дослідження психологічних особливостей різних вікових груп (учні, студенти, дорослі);
  • підготували презентації просвітницької, профілактичної та професійної тематики («Стоп булінг!», «Моя майбутня професія», «Запобігання торгівлі людьми», «Права та обов’язки учнів» та ін.);
  • підготували буклети та відеороліки з метою популяризації спеціальності 053 Психологія (https://drive.google.com/file/d/1oV_24jbiTHK1kbVTw9hjCj-4Rwjm0Nm1/view?usp=sharing );
  • розробили інфографіку запрошення на навчання на спеціальність 053 Психологія та поширили її у соціальних мережах.

Студенти-практиканти виконали усі вимоги, передбачені програмою та уміло застосовували звої знання на практиці. Тож можна стверджувати, що практика пройшла успішно, а здобувачі сформували та засвоїли основні програмні компетентності.

 

                                                         Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

«Науковий онлайн-простір»

Робота у діджиталізованому просторі для наукових працівників вже не у новизну, саме тому традиційні дні науки у Бердянському державному педагогічному університету відбулися онлайн.

Викладачі кафедри психології разом із здобувачами вищої освіти спеціальності 053 Психологія, підготували заходи, що проводилися дистанційно, але не менш плідно.

12 травня відбулося засідання студентської наукової секції «Сучасні орієнтири психологічної науки: традиції, досвід, інновації», на якій було висвітлено результати студентських досліджень з актуальних проблем психології. Здобувачі освіти захищали власні наукові здобутки з різноманітної психологічної тематики, а саме: психологічне здоров’я молоді, розвиток емоційного інтелекту, мобінг в освіті, міжособистісні стосунки підлітків, анімалотерапія з гіперактивними дітьми, основні поглиначі часу студентів першокурсників тощо.

За результатами конференції доповідачі були відмічені грамотами: за практичну значимість наукового-дослідження – Буркут Тетяну (3 курс, заочна форма навчання); за психологічну ерудованість – Якушеву Ганну; за нестандартність викладу матеріалу – Цимбалюка Кирила (1 курс, денна форма навчання) та за кращу наукову доповідь – Клішко Юлію (3 курс, денна форма навчання).

Інноваційною формою науково-практичної роботи було проведення здобувачами вищої освіти 4 курсу вебінару «Поради психолога: як зберегти психічне здоров’я у стресовій ситуації»  для всіх бажаючих. Ведучих – Дар’ю Павленко та Ірину Стратулат нагороджено грамотами БДПУ за професійну спрямованість їх онлайн-розробки.

В останні дні наукового тижня відбувся онлайн майстер-клас Вікторії Федорик за темою «Майстерня душевної краси» для здобувачів освіти 1-4 курсів, де учасники мали змогу визначити рівень задоволення власних базових потреб, ступінь балансу тіла, розуму та душі; віднайти способи, які підтримуватимуть душевний спокій та психічне здоров’я.

А завершенням фестивалю науки було проведення круглого столу викладачів кафедри психології за темою «Трансформація життєвих перспектив особистості: онтогенетичний аспект» (платформа ZOOM), де були окреслені перспективи подальших наукових досліджень викладачів кафедри психології.

Вимоги часу розширюють можливості проведення Днів науки, залучаючи усіх тих, хто активно займається науково-дослідницькою діяльністю, прагне виявляти свої творчі здібності, висвітлювати свої наукові здобутки.

 

Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

«Профілактика емоційного та професійного вигорання освітян під час карантину»

З початком карантину виникла необхідність організації дистанційного навчання. І для багатьох освітян це виявилося неабияким викликом.

На запит міського відділу освіти кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Фролова Ольга провела для Бердянських учителів науково-практичний семінар «Профілактика емоційного та професійного вигорання освітян під час карантину», який відбувся 7 та 8 травня в дистанційному режимі на платформі Zoom. Всього були присутні близько 60 освітян.

На семінарі розглядали особливості організації дистанційного навчання в закладах освіти та психологічні труднощі, які пов’язані з цим процесом. Обговорюючи ці проблеми, спільно було визначено особливості карантинного режиму, а саме: самоізоляція; перехід до дистанційної форми роботи навчання та спілкування; постійне перебування в колі родини; труднощі розмежування особистісного та робочого режимів; більша завантаженість та енергозатратність; психологічний дискомфорт тощо. Разом розробили пам’ятку профілактики емоційного та професійного вигорання освітян під час карантину, де серед основних рекомендацій визначено: конструктивне планування професійної діяльності в дистанційному режимі; організація продуктивного зворотного зв’язку з учнями, батьками, колегами; інформаційна гігієна; використання арт-терапевтичних технік для відновлення власних ресурсів та подолання емоційного та професійного вигорання.

Саме проблема психологічної самодопомоги була актуальна для освітян.

Спочатку, за допомогою мозкового штурму, учасники разом склали список психологічних та особистісних ресурсів, актуальних для сьогоднішньої ситуації карантинного навчання. А для їх розкриття ведуча запропонувала ряд технік, що допоможуть у збереженні фізичного та психічного здоров’я освітян.

 

Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету


 

«Традиційний тиждень психології у нетрадиційному форматі»

Під час дистанційного навчання у студентів БДПУ з’явилася можливість використовувати час з неабиякою користю. А у викладачів кафедри психології  – зробити матеріал для вивчення сучасним та діджиталізованим. Гарною нагодою для цього стало професійне свято «лікарів людських душ» – Всеукраїнський День психолога, що відмічався 23 квітня.

Традиційний тиждень психології у Бердянському державному педагогічному університеті, приурочений до Дня психолога,  вперше пройшов у режимі онлайн. Та можна сказати впевнено – це тільки на користь! Новий формат став гарною можливістю для здобувачів вищої освіти усіх курсів спеціальності 053 Психологія взяти участь у інтерактивних заходах, а також приєднати студентів-випускників та інших бажаючих пізнати різні межі психологічної науки.

Викладачі кафедри психології підготували для учасників багато цікавих заходів. Розпочали з конкурсу есе на тему «Ціна часу». Протягом тижня на електронну адресу кафедри надходили есе, що надсилали активні й креативні здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія, після чого, наприкінці тижня, було визначено найкращий твір. Переможцем стала студентка 3 курсу Клішко Юлія. Вітаємо її!

Хедлайнерами тижня психології стали психологічні онлайн-квести! Такий формат привабив не лише студентів, а й людей, що цікавляться психологією. Квест містив у собі завдання, відповівши на які, учасники мали змогу отримати ключ-код, щоб вийти з онлайн квест-кімнати! Було дійсно захопливо й пізнавально!

Найбільш активні й люблячі психологію студенти, долучилися до онлайн майстер-класів «Сила позитивного мислення» із Вікторією Федорик та «У пошуках чарівної палички» із Мариною Радіоновою. Такий формат майстер-класів дав змогу ведучим розширити межі своєї викладацької майстерності, а усім присутнім краще пізнати себе та відточити практичні навички, не виходячи з дому.

Не один рік на діджитал просторах є популярними челенджі. Ми йдемо в ногу з часом, а тому один з таких із назвою #даруйемоцію був проведений на сторінці кафедри психології у Instagram та Facebook. Радіємо, що до челенджу приєдналися і випускники спеціальності 053 Психологія.

Бонусом для саморозвитку учасників тижня психології стала “Скарбничка психолога” – добірка корисних платформ із книгами, вебінарами, курсами та відео з психології. За допомогою них студенти матимуть змогу брати участь у незалежному навчанні, що є однією із головних складових психологічної самоосвіти.

Як будь-яке свято, День психолога не минув без привітань. Здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія змонтували відео-привітання, побажавши викладачам кафедри психології нових досягнень у професійній діяльності, позитивних емоцій та студентів, які завжди будуть тішити своїми успіхами у навчанні. У свою чергу, викладачі кафедри привітали студентів, зробивши фото-колаж із побажаннями. Майже всі проявили креативність – адже це одна із головних здібностей професійного психолога, чи не так?

Підсумувавши, можна сказати, що свято психології вдалося, незважаючи на ситуацію, що спонукала зробити його онлайн. Як результат – тиждень психології у БДПУ вийшов цікавим, інтерактивним та сучасним. Отже, на цьому кафедра психології не зупиняється. До нових зустрічей онлайн!

 

Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету


20.04.2020 Святковий тиждень!
Кожного дня на тебе чекають цікаві заходи, інформація, поради психолога, вітання, тести.
Шукай цікавинки на сторінці кафедри психології в Instagram та Facebook і поринь у вихор подій та позитивних емоцій!
21.04.2020 Поділися гарним настроєм з друзями!
Запрошуємо підтримати челлендж #даруйемоцію.
Розпочинаємо конкурс есе на тему “Ціна часу”.
Надсилайте есе на електронну пошту кафедри : psuxolog2014bdpu@gmail.com
22.04.2020
Втомлений від сірих буднів? Не нудьгуй! Приходь психологічний квест онлайн! Цікаво? Ласкаво просимо!
23.04.2020 Вітаємо з День психолога! 
Майстер-клас онлайн “Сила позитивного мислення” із Вікторією Федорик. Знадобитися платформа ZOOM.
24.04.2020
Скільки разів за життя ти мріяв отримати чарівну паличку?
Долучайся до майстер-класу онлайн “у пошуках чарівної палички” разом із Мариною РАДІОНОВОЮ на сторінці у Facebook.
25.04.2020
Бонус для саморозвитку – “Скарбничка психолога”. Добірка корисних платформ із книгами, вебінарами, курсами, відео з психології.
Підведення підсумків конкурсу есе “Ціна часу”, вітання переможця.

 

Я – професіонал в МАК

Якщо вже й підвищувати власний професіоналізм – то навчатися варто лише у кращих! Такий девіз супроводжував викладачів кафедри психології  Олену Горецьку, Тетяну Малихіну, Ольгу Фролову та Марину Радіонову протягом проходження тридцяти годинного навчального курсу Ірини Лебідь «Я – професіонал в МАК». Зміст курсу передбачав оволодіння знаннями стосовно використання МАК в терапевтичних відносинах, в діагностичній роботі над батьківським сценарієм, в роботі на отримання ресурсів тощо. А завдяки чуйному керівництву чудового тренера та різноманіттю метафоричних асоціативних карт, учасники не тільки навчилися новим фішкам ведення терапії, але й пірнули в глибини власної підсвідомості.

Таким чином, подібне навчання сприяє гармонійному зростанню викладачів як професіоналів та особистостей!

Тож, друзі, працюйте над собою, вдосконалюйтеся й МАК вам на допомогу!

 



 

Знайомство з потенційною професією

Важко уявити кращий спосіб знайомства старшокласників з професією психолога, аніж спілкування з її представниками, які на власному досвіді можуть розповісти про професійні переваги та надбання. Цього тижня для випускників закладів загальної середньої освіти смт Велика Новосілка та с. Старомлинівка Донецької області таким провідником до спеціальності 053 Психологія стала завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова, яка у співпраці з доцентом кафедри теорії та методики викладання мистецьких дисциплін Анеттою Омельченко та завідувачкою кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Ольгою Харлан, розповіла про особливості організації освітнього процесу в Бердянському держаному педагогічному університеті та передала любов до власної професії.

Метою цих профорієнтаційних зустрічей було інформування учнівської молоді про особливості вступної кампанії у 2020 році, правила вступу до БДПУ, науково-методичну базу та студентське самоврядування університету, знайомство з потенційними професіями, можливостями працевлаштування та особистісного зростання протягом здобуття І рівня вищої освіти.

Дякуємо за організацію та співпрацю у проведенні зустрічей адміністраціям ЗЗСО та випускниці факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Олені Хараберюш.

 


 

Готові до змін!

Під час традиційного Дня психологічних ігор в БДПУ на базі навчальної психолого-консультативної лабораторії асистентом кафедри психології Вікторією Федорик було проведено гру «Шляхи змін».

Даний метод діагностико-психокорекційної роботи в останнє десятиліття став дуже популярним не лише серед психологічної спільноти, а й серед суспільства в цілому. Адже кожного разу учасники отримують нові інсайти стосовно власного запиту та, спираючись на отримані «підказки свідомості», приймають доленосні рішення та змінюють власне життя.

Так сталося і цього разу, адже завдяки майстерності ведучої учасники визначилися з власними життєвими цілями; усвідомили внутрішньо особистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього!

Дякуємо ведучій за співпрацю та професіоналізм! До нових зустрічей!

 


 

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ – ОСОБИСТА ГІДНІСТЬ

 

На минулому тижні зі здобувачами вищої освіти спеціальності 053 Психологія проводилася низка заходів та кураторських годин присвячених актуальній сьогодні в науковому світі темі академічної доброчесності.

Студенти спеціальності 053 Психологія разом зі своїми кураторами Фроловою Ольгою, Колпакчи Оленою, Сердюк Наталією, Жук Наталею, Радіоновою Мариною з’ясували, що в основі академічної доброчесності лежить чесність, порядність у виконанні своїх обов’язків; довіра, справедливість, повага та відповідальність.

Здобувачі вищої освіти мали можливість поглибити свої знання щодо принципів академічної доброчесності, дізнатись про види порушень доброчесності в навчанні та те, як їм можна запобігти.

За допомогою метафоричних карток, інтерактивних ігор, дискусій та мозкового штурму здобувачі вищої освіти розігрували ситуації академічної недоброчесності та прийшли до висновку, що кожен учасник освітнього процесу – здобувач, викладач, науковець – повинен розуміти і поважати один одного і починати впроваджувати академічну доброчесність з себе, і це стане базою для формування доброчесного академічного середовища.

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


 

Шляхи без стресу

Початок нового навчального семестру – це завжди досить напружений період. Адже після тривалого відпочинку треба зібратися з думками та налаштуватися на навчання й роботу. Інколи така зміна обставин може викликати негативні емоції, які викликають труднощі у процесі адаптації й погіршують психоемоційні стани людини.

З метою запобігання цьому явищу, 13 лютого, волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії акцію «Шляхи емоційної саморегуляції», яка передбачала усне опитування учасників освітнього процесу БДПУ, а також розповсюдження пам’яток з конкретними рекомендаціями стосовно прийомів захисту від стресу та покращення настрою.

Зокрема, результати опитування показали, що всі учасники акції розуміють поняття «емоційної саморегуляції» та підкреслюють важливість уміння керувати власними емоціями, аби запобігти виникненню проблем у психоемоційній сфері та конфліктів із близькими. Серед найбільш ефективних засобів зняття психоемоційного напруження та покращення настрою учасники освітнього процесу називають заняття спортом (фітнес, йога, танці); дихальні вправи; позитивне мислення; спілкування з друзями або прогулянки; створення затишної атмосфери за допомогою теплої ковдри, гарячого чаю та улюбленого фільму чи музики тощо.

Отже, можна зробити висновок, що учасники акції мають засоби боротьби зі стресом та негативними емоціями, однак не виключають їх присутності у власному житті. Тому, щоб покращити їх настрій та подякувати за чесні відповіді, волонтерки лабораторії – майбутні психологині – Альона Іванова, Наталя Гордєєва та Вікторія Буткова разом з рекомендаціями дарували невеличкі смаколики – «вітамінки радості та щастя».

Марина РАДІОНОВА

завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії

Бердянського державного педагогічного університету


 

Крок до визначення власного майбутнього

Викладачі кафедри психології як ніхто розуміють важливість професійного самовизначення студентів – майбутніх фахівців. Саме тому доцент кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету Фролова Ольга організувала пізнавальну екскурсію до Бердянського міськрайонного центру зайнятості для студентів 4 курсу спеціальності 053 Психологія факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Центр зайнятості забезпечує комплексне вирішення питань, пов’язаних з реалізацією державної політики зайнятості в місті, соціальною підтримкою, працевлаштування та професійної орієнтації незайнятого населення.

Провідний фахівець з профорієнтації  Бердянського міськрайонного центру зайнятості Корнієнко Ольга Валеріївна провела інформаційну зустріч та інтерактивну екскурсію для студентів. Повідомила про сучасний стан ринку праці та повідомила, що Бердянського міськрайонного центру зайнятості завжди може надати допомогу у вирішенні питання працевлаштування.

Щиро дякуємо за відкриті двері.

 

    Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


 

Ділимось інформацією зі старшокласниками

23 січня 2020 року асистентка кафедри психології Федорик Вікторія зустрілася зі старшокласниками КЗО «Покровська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2».

Школярам було надано інформацію про діяльність Бердянського державного педагогічного університету, факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв та спеціальності, за якими готують фахівців у нашому закладі вищої освіти.

Старшокласникам було запропоновано експрес діагностику особливостей характеру та професійних інтересів, щоб вони мали змогу пересвідчитися у правильності власного професійного вибору.

Наприкінці зустрічі учні отримали рекламну продукцію, що містить необхідну інформацію для майбутніх абітурієнтів.

Щиро вдячні дирекції закладу за гостинний прийом.

 

Вікторія Федорик,

асистент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


Вітаємо студента 4 курсу спеціальності 053 Психологія Гнатюка Дениса, який брав участь у змаганнях на кубок України з бадмінтону у м. Дніпро серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату та посів 1 місце в одиночній категорії.

Нашому студенту запропонували стати кандидатом у збірну України з парабадмінтону.

Пишаємося та бажаємо подальших перемог!

 

 


«Психолог – покликання на все життя»

Кожного року на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв родина психологів поповнюється новими членами. Цей рік – не виключення, тому що 27 листопада студенти першого курсу спеціальності 053 Психологія пройшли традиційний обряд посвяти у психологи.

Звичайно, традиції – це дуже добре, але викладачі кафедри психології , рухаючись у ногу з часом, вигадують нові формати проведення посвят. На цей раз, цікавим заходом стала гра «Хто ж психолог?»,  до якої були залучені як першачки, так і здобувачі вищої освіти старших курсів. Команди «Голівуд» та «Інсайт» продемонстрували цікавий двобій ерудованості, логіки та інтелекту в конкурсах «Вгадай картинку», «По губах», «Де логіка?», «Психологічний бліц», «Історії з життя». Виявили активність і вболівальники, які підтримували команду та заробляли бонусні бали для команд-фаворитів. Кожна команда була неперевершеною, але у фінальному випробуванні переміг «Інсайт» – команда старшокурсників.

Привітала старшокурсників з перемогою, а першокурсників з посвятою  декан факультету Коваль Людмила Вікторівна. Вона побажала першокурсникам стати справжніми професіоналами,  дружньою командою і викликати лише гордість у своїх викладачів.

Горецька Олена Віталіївна  – завідувачка кафедри психології нагородила кожного першокурсника нагрудним значком «Я – психолог» та на правах керівника всього колективу кафедри «включила» їх до нашої великої дружньої сім’ї. А щоб свято було приємнішим і «солодким», гравці були нагороджені смаколиками та заохочувальними призами.

Шановні психологи-першокурсники, нехай навчання приносить вам не тільки знання і досвід, але й задоволення! Пишайтеся обраною професією, адже бути психологом – це престижно та популярно, а психологія – це мистецтво спілкування, розуміння, підтримки й допомоги.

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету 

 

 


Безцінний практичний досвід

Здобувачі спеціальності 053 Психологія – волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) Ганна Муковоз, Дар’я Куньо, Дар’я Павленко та Віталій Крикунов  провели тренінгове заняття з командної взаємодії для учасників благодійного цільового проекту “Access Alumni Civic Engagement Program 2019 – 2020” з Бердянська та Запоріжжя.

Це були захопливі години роботи, яка складалася з вправ, спрямованих на розвиток лідерських якостей та згуртування старшокласників, де підлітки підтримували один одного, діяли як одне ціле задля досягнення спільної мети.

Дякуємо керівникам проекту Богдані Салюк та Ірині Школі за співпрацю й надання можливості нашим майбутнім випускникам уже сьогодні отримати безцінний досвід тренерської майстерності.

 

                                                                  Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

Допомога здобувачам у розкритті власної унікальності

Іноді людина не розуміє власної унікальності, не знає своїх талантів та шляхів їх реалізації, тому важливою умовою є усвідомлення того, що настав час для розкриття та саморозвитку.

Викладачі кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету завжди готові прийти на допомогу в самопізнанні та самовдосконаленні.

Доцент кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Тетяна Малихіна провела майстер-клас «Моя унікальність або Чим мене обдарував Рід?», на якому кожний учасник зміг розкрити власну унікальність, усвідомити свою неповторність, знайти ресурси, які передані нам по Роду та допомагають розкрити таланти і здібності.

 

Допомога здобувачам у розкритті власної унікальності Допомога здобувачам у розкритті власної унікальності

Кафедра психології 

Бердянського державного педагогічного університету 

 


 

«День мудрості та натхнення»

Листопад у БДПУ розпочався акцією «День мудрості та натхнення», яка була організована та проведена волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії В. Бутковою, Н. Гордєєвою, А.  Гордієнко, А. Івановою, Н. Поляковою – студентами спеціальності 053 Психологія   За допомогою вербалізації актуальних переживань та проблем учасники акції мали змогу звільнитися від небажаних негативних емоцій та отримати мотиваційне завдання, яке наповнить їх ресурсами та новими ідеями – взяти психологічний «якір» у вигляді смаколиків.

Акцію підтримало понад 50 учасників освітнього процесу, які мали змогу усвідомити про важливість життя та необхідність змін.

День мудрості та натхнення День мудрості та натхнення

День мудрості та натхнення

 

Кафедра психології

Бердянського державного

педагогічного університету


Дебют першокурсника 2019

 

Декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Коваль Людмила Вікторівна зі студентами 1 курсу спеціальності 053 Психологія


«Шляхи змін»

Одним з ефективних способів визначення вірного напряму та успішного досягнення мети наших здобувачів освіти є проходження трансформаційної психологічної гри «Шляхи змін», з якою завітала до навчальної  психолого-консультативної лабораторії асистент кафедри психології Вікторія Федорик.

Завдяки майстерності ведучої гравці з’ясували, чого їм не вистачає та що заважає отримати бажане у навчанні, самореалізації та особистому житті; усвідомили власні внутрішньоособистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього.

Тож, в черговий раз переконуємося, що психологічні ігри – це чудовий діагностичний та терапевтичний інструмент.

 

Кафедра психології

Факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 


«Пізнай себе»

25 жовтня 2019 року старша викладачка кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету Наталія Сердюк брала  участь у святі «День учня», що проводиться вже не перший рік в Урожайнівському НВК Токмацького району. У рамках цього свята викладачка провела зі старшокласниками міні-тренінг «Пізнай себе», де особливу увагу приділила професійному самовизначенню молоді.

Приносимо щиру вдячність за гостинний прийом адміністрації Урожайнівського НВК Токмацького  району Запорізької області.

Сердюк Наталя Іванівна

старший викладач кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

«З візитом до міської ради»

28 жовтня 2019 року відбулося навчання апарату міської ради та структурних підрозділів виконкому. Запрошеною для виступу стала кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету Черезова Ірина Олександрівна.

Головною метою візиту Ірини Олександрівни стало розкриття теми «Синдром емоційного вигорання: профілактика та шляхи виходу», що є актуальною для працівників міської ради та структурних підрозділів виконкому.

Ірина Олександрівна змістовно розкрила тему, привела переконуючі приклади та провела експрес-методику що була направлена на самодіагностику рівня емоційного вигорання у працівників міської ради та структурних підрозділів виконкому.

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 


«Відкриття меморіальної аудиторії В.К. Демиденка»

Напередодні Дня працівників освіти відбулося відкриття меморіальної аудиторії Василя Купріяновича Демиденка, 90-річчя з дня народження якого вшановували у березні цього року.

Знаний вчений, добра і чуйна людина, Василь Купріянович на всіх ввірених йому посадах виявляв професіоналізм та повагу до людей.

15 років ректорства, 20-річний досвід керування кафедрою психології – ці та інші періоди життя Василя Купріяновича тісно переплітаються з історією Бердянського державного педагогічного університету.

Звання доктора психологічних наук, члена кореспондента Академії педагогічних наук України, наукові досягнення – ці щаблі життєвого шляху є результатом наполегливості, працелюбності Василя Купріяновича.

Ми пишаємося тим, що мали змогу працювати з Василем Купріяновичем Демиденко, людиною з великої літери, вчителем учителів.

 

Черезова Ірина Олександрівна

доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


Форум однодумців

Викладачі кафедри психології Сердюк Н.І.та Федорик В.В. брали участь у дводенному Форумі союзників (м. Запоріжжя).

Головним організатором першого подібного заходу в Україні виступив Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед» у співпраці з НДІ (Національний Демократичний Інститут Міжнародних Відносин), EVZ (FOUNDATION REMEMBRANCE RESPONSIBILITY FUTURE) та Посольством Великої Британії в Україні.

Захід був розрахований на фахівців найрізноманітніших галузей, зокрема, соціальної сфери, медіа, психології, які вирішують питання розповсюдження ідей рівності та недискримінації людей в сучасному суспільстві.

Форум об’єднав учасників спільним девізом: «Активістська палітра: що можу зробити я». Підіймалися питання формування активістської життєвої позиції, свободи власного вибору, життєвого стилю, толерантного ставлення до інших тощо. Формат проведення був різноманітний, зокрема, панельна та групова дискусії, міні-тренінг, воркшоп та спілкування з «живою книгою».

Отриманий досвід буде корисним у професійній діяльності практичних психологів.

 

Кафедра психолоії
факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Ділилися досвідом»

7 червня, в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького, в рамках проведення ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Особистісно-професійний розвиток учителя Нової української школи: світові освітні практики, український контекст», викладачі Бердянського державного педагогічного університету провели майстер-класи для практичних психологів та вчителів шкіл міста та району на теми: «Сімейний міф: рамки ілюзій – ілюзія рамок» (кандидат психологічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Сербова О.В.), та «Розвиток емоційного інтелекту в освітньому просторі НУШ» (старший викладач кафедри психології Колпакчи О.С.). Учасники майстер-класу вчилися розуміти та регулювати свої емоції; розвивати емпатійні здібності; ознайомилися з різними способами реагування на критику; дізналися як справлятися з конфліктами та стресами в ході освітнього процесу та отримали практичні інструменти розвитку емоційного інтелекту.


Запросили в гості до поліції

Студенти-психологи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв разом із викладачем кафедри психології Черезовою І.О. відвідали Бердянський відділ національної поліції з метою ознайомлення зі специфікою роботи експертів-криміналістів. Студентів зустрів керівник Бердянського сектору Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Кальчев Ю.В., який провів цікаву екскурсію лабораторіями експертно-криміналістичного сектору.

Студенти мали змогу ознайомитись із напрямами роботи сектору, різними видами експертиз, обладнанням.

Цікавою була інформація Кальчева Ю.В. щодо специфіки експертів-криміналістів та їх участі у процесі розкриття правопорушень. Студенти мали змогу безпосередньо побачити як працюють експерти-криміналісти, а також самостійно попрацювати на деякому обладнанні.

Приємним було знайомство з колективом експертів-криміналістів, які з захопленням розповідали про свою роботу та цікаві історії з власного досвіду. Сподіваємося, що і надалі співпраця Бердянського державного педагогічного університету з національною поліцією нашого міста буде міцнішати.

 

Черезова І.О.,

доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


«Нові горизонти професіоналізму»

 

Викладачки кафедри психології Горецька О.В., Жук Н.В., Малихіна Т.П., Фролова О.В., 26 травня завершили навчання за спеціалізованою програмою терапевтичного тренінгу «Особливості використання метафоричних асоціативних карт (МАК) у сімейному консультуванні».

Терапевтичний тренінг вразив своєю багатоплановістю. Формат проведення був орієнтований на практику застосування МАК в роботі з сімейними проблемами. Відбулося знайомство з новими колодами метафоричних карт, апробація яких дозволила визначитися, які з них в першу чергу хотілося б використовувати в своїй роботі. Були докладно розібрано техніки діагностики і терапії з використанням МАК. Вийшло добре пропрацювати особисті запити і отримати ефективний інструмент для індивідуального і групового сімейного консультування.

Особливої уваги заслуговує особистість тренера – Ірини Лебедь, яка  створила довірчу і психологічно безпечну атмосферу в групі. Тренерка завжди дивує новими колодами МАК, які сама створює.

Отримані вміння роботи з метафоричними асоціативними картами відкривають нові горизонти в професійній діяльності викладачів кафедри психології.

 

 

Малихіна Тетяна Петрівна

доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


«Stories that move»

 

Викладачі кафедри психології Фролова О.В., Колпакчи О.С., Радіонова М.С. та Сердюк Н.І. брали участь у дводенному семінарі з професійного розвитку по використанню освітньої онлайн-платформи «Stories that move».

Цей семінар проводився в рамках європейського освітнього проекту «Stories that move. Навчаємося протидіяти дискримінації», який реалізується в Україні ГО «Простір толерантності» за сприяння Дому Анни Франк (Амстердам, Нідерланди), партнерства з Українським центром вивчення історії Голокосту та фінансової підтримки Фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє».

Викладачі опанували навички роботи з платформою, яку можна використовувати на лекційних та практичних заняттях онлайн і офлайн; аналізували відеоінтерв’ю підлітків, які діляться про свій досвід інтеграції в суспільство та зазнали булінгу і дискримінації; засвоїли нові методи надання психологічної допомоги цій категорії школярів.

По закінченню семінару кожен учасник отримав сертифікат міжнародного зразка.

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


«Увага, знавці! Що у чорному ящику?»

 

Понеділок, 13 травня. Для  студентів-психологів Дні науки розпочалися з проведення інтелектуальної психологічної гри «Що? Де? Коли?», яка вже стала доброю традицією спеціальності 053 Психологія та кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету .

езмінними організаторами популярної інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?» були  завідувач кафедри психології, доцент Олена Віталіївна Горецька та доцент Ольга Василівна Фролова. А питання, що були підготовлені викладачами кафедри психології, мали психологічну спрямованість і вимагали від знавців не лише гнучкості та логічності мислення, а й наявності певного багажу знань в сфері психології.

Для кращого занурення в атмосферу інтелектуальної гри, було створено всі умови: музичний супровід, що був ідентичним оригінальній грі, відео-запитання для справжніх знавців, та найбільша інтрига гри – чорний ящик. А емоційне розвантаження всім присутнім забезпечили студенти спеціальності Музичне мистецтво.

Не дивлячись на те, що участь у інтелектуальному штурмі брали студенти як молодших курсів, так і старших, вони показали високий рівень ерудованості та кмітливості, оскільки виграли цю гру, правильно відповівши на запитання шести секторів.

За результатами гри, учасники команди студентів були нагороджені дипломами психологічної інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?». Кращим знавцем визнано студентку 3 курсу Павленко Дар’ю, яка отримала заповітну сову. Окремою приємністю було привітання від профспілки університету у вигляді добрих побажань та солодкого подарунку. Не залишилася осторонь й команда кафедри психології – питання доцента Горецької Олени  самими учасниками було визнано найцікавішим.

З упевненістю можна сказати, що Дні науки на кафедрі психології Бердянського державного педагогічного університету мали успішний старт. Тому з гарним настроєм та заряджені позитивними емоціями можемо зануритися у наукову діяльність.

 

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 

 


 


Нотатки тижня психології

Хотілося б з вами поділитися яскрвмим враженнями й передати позитивні спогади про цікаву мавндрівку до світу психології.

23 квітня Україна святкувала Всеукраїнський день психолога. А якщо душа бажає свята – зроби його сам. Тож, ми так і вчинили! А щоб не втратити жодної цікавинки, ми занотовували події кожного заходу. Цікаво? Тоді читайте!

 

Нотатка 1 «Не спробувавши, ніхто не знає, на що він здатний»

Професія психолога – це покликання. Чим раніше ти це зрозумієш – тим легшим буде твій шлях до професійного становлення. Психологічна гра «Хто ж психолог», яка була проведена викладачами кафедри психології 20 квітня з учасниками гуртка «Психологічні студії» ЦДЮТ, допомогла учням старших класів зрозуміти, що обрати професію психолога – означає обрати спосіб життя.

Так, учасники гри мали змогу дізнатися, що психолог повинен володіти різними важливими професійними навичками: умінням слухати, відчувати емоційний стан клієнта, прогнозувати можливі наслідки вчинків; в нього має бути добре розвинуті інтуїція та креативність. І на цій грі ми в цьому переконались.

 

Нотатка 2 «Струни моєї душі»

Розкажи мені про мене… Отже, 23 квітня зранку на студентів БДПУ чекало веселе й корисне випробовування – експрес-діагностики. Всі бажаючі мали змогу визначити свої психологічні особливості, рівень життєвої енергії, соціальної адаптації, особистісні якості за допомогою «чарівних малюнків». Студенти жваво й активно скористалися нагодою розширити таким чином свої знання про самих себе.

А ще студенти спеціальності Психологія провели конкурс на найкрекативніше вітання викладачів з їх професійним святом. Перемогли студенти 2 курсу, які створили «смачний» символ «Псюхе» – знак психології.

 

Нотатка 3 «Калейдоскоп всесвіту хитнувся, і в ньому склався зовсім інший візерунок»

Викладачі кафедр психології в подарунок для студентів провели фестиваль «Психологічний калейдоскоп», який дозволив майбутнім психологам ознайомитися з новітніми техніками практичної психології та арт-терапії.

А саме, на майстер-класі «Вузлик зав’яжеться – вузлик розв’яжеться», який провела доцента кафедри Жук Н.В., студенти спробували почути й зрозуміти про що нагадують, попереджають та як оберігають їх «вузлики» у житті.

 

Хоча назва майстер-класу старшого викладача Сердюк Н.І. була «Стороннім вхід заборонено», усі бажаючі могли долучитися до нього та познайомитися із гранями власних психологічних границь через призму яких  сприймається світ та вибудовуєються взаємини з іншими; визначити ресурси, які допоможуть захистити особистій простір.

 

Доля Роду твого в тобі повториться.

І тільки тоді зупиниться витись клубок –

Коли секрет поколінь врешті решт оголиться.

Чи  усвідомити зможеш урок?

Майстер-клас «Послання роду», проведений доцентом Малихіною Т.П., дозволив студентам поринути у глибини родинних зв’язків.

 

Доцент Карапетрова О.В. допомогла студентам пережити багато емоцій та навчитися керувати власними почуттями на майстер-класі «Чарівний сплав: емоцій суміш і розмаїття почуттів…

 

 «Життятеатр, а люди в ньому актори»

Старший викладач Колпакчи О.В. на майстер-класі «Калейдоскоп історій» надала унікальну можливість студентам прожити колективний емоційний досвід та створити ситуацію експромту. За допомогою театралізованої імпровізації вони змогли пережити життєві історії – власні та інших людей – які дивують, захоплюють, надихають.

 

Про здоровий спосіб життя знають усі!

А про медитацію, Хто і Що знає?

– Яким чином медитація співвідноситься зі здоровим способом життя?

– Чому здоровий спосіб життя це мистецтво?

На ці питання і багато інших студенти змогли отримати відповіді на майстер класі старшого викладача Кідалової М.М. «Медитація: мистецтво здорового способу життя».

 

Секрет професійного успіху розкрила Радіонова М.С. – завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії на майстер-класі «Моє покликання». Студенти мали змогу краще пізнати себе, визначити власні пріоритети та цінності, життєве покликання та отримати «чарівні ліки» від лінощів та прокрастинації. А на майстер-класі ««Вийшло медвежа з барлоги» або «Виходимо із зимової сплячки»» студенти-психологи активізували власну пізнавальну діяльність, гармонізували емоційні стани, розкрили ресурси та підвищили мотивацію для досягнення поставлених цілей.

 

Нотатка 4 «Видатний учитель, наставник, особистість з великої літери»

Щедра українська земля на талановитих, розумних, добрих, з загостреним почуттям відповідальності та масштабним баченням майбутнього особистостей. Саме таким словами згадуємо Василя Купріяновича Демиденка, доктора психологічних наук, професора, члена-кореспондента АПН України, автора понад 200 наукових праць, які залишаються актуальними й дотепер. Василя Купріяновича вже 15 років немає серед викладачів Бердянського державного педагогічного університету, але традиції й помисли відомого психолога продовжують жити.

Знагоди вшанування його 90-річчя, 25 квітня кафедра психології провела Всеукраїнську науково-практичну інтернет-конференцію з міжнародною участю «Навчання, виховання та розвиток у контексті життєвих перспектив особистості», в якій брали участь більше 80-ти науково-педагогічних й педагогічних працівників закладів вищої та професійної (професійно-технічної) освіти; науковців, здобувачів освіти з різних регіонів України та зарубіжжя.

Нотатка 5 «Воістину серйозне прагнення до якоїсь мети

                                    половина успіху в її досягненні»

«Прийшов, побачив та обрав!» – саме цим керувалися викладачі кафедри  психології, які запросили учасників гуртка «Психологічні студії» ЦДЮТ на каву з психологами. Гуртківцям була запропонована екскурсія університетом, навчальною психолого-консультативною лабораторією; ознайомлення зі спеціальністю 053 Психологія та організовано доцентом Фроловою О.В. коучінг «Філософія котячого життя». Через метафору кота учасники говорили про характерні риси домашніх улюбленців, які можуть бути корисними й у нашому повсякденному житті: в школі, вдома, у колі друзів. По завершенню, гуртківці навчилися опановувати стрес, оберігати власну незалежність, потайки впливати на все, взагалі пізнати філософію життя.

 

На нашу думку, тиждень психології, який провела кафедра психології,  виявився яскравим, професійно насиченим, позитивним. Радіємо за майбутніх фахівців, що вони мають змогу долучитися до професійного світу психолога та отримати цінний досвід надання психологічної допомоги іншим.

 

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Увага! Увага! Увага! Тепер ми є на Facebook!

Слідкуйте за новинами кафедри психології, долучайтеся до активної взаэмодії та обмінюйтеся з нами емоціями та думками.

Будемо раді бачити позначку «Подобається» від кожного, хто до нас завітав.

Посилання для на сторінку: https://www.facebook.com/psyhohlogyBDPU/


Видатна постать Бориса Давидовича Прайсмана

У ці березневі дні ми вшановуємо пам’ять Бориса Давидовича Прайсмана, кандидата психологічних наук, доцента, якому виповнюється 100 років з дня народження.

Він народився 20 березня 1919 в м. Києві. По закінченню школи навчався в Київському педагогічному інституті на факультеті педагогіки і психології Диплом про вищу освіту з відзнакою отримав в 1946 році, здобувши кваліфікацію викладача педагогіки і психології та звання викладача педагогічного училища.

Кажуть життя прожити не поле перейти. Життєве поле Бориса Давидовича було незміряне та різнобарвне. Була на ньому чорна рілля печалі – шлях рядового Першого Прибалтійського фронту та важке поранення, впадає в очі яскравим променем свіжа соковита трава з квітковим розмаїттям – радісне та щасливе сімейне життя – кохані дружина, дочка, син та онучки, а ще колосилася стигла пшениця – навчання в аспірантурі при Науково-дослідному інституті психології, вчителювання, викладання психології.

Доля розпорядилася так, що життєве поле Бориса Давидовича зустрілося з морем – з’явився бердянський період, довжиною в 64 роки. Наказом по Міністерству освіти від 1 листопада 1950 року він був призначений виконуючим обов’язки завідувача кафедри педагогіки Осипенківського учительського інституту, нині Бердянський державний педагогічний університет, в якому не збирався довго затримуватися, а пропрацював 49 років! І, як сам про це говорив – з задоволенням!

У 1954 році успішно захищає дисертацію «Розуміння молодшими школярами мотивів поведінки літературних персонажів» та одержує ступінь кандидата педагогічних наук (психологія), а у 1962 році – отримує учене звання доцента.

Педагогічний стаж роботи Бориса Давидовича становить близько 60 років. Лекції Бориса Давидовича з психології не можливо було не слухати. З перших його слів слухачі опинялися в полоні глибокої думки, ерудиції, легкого, обробленого, живописного слова. «Читання лекцій – розповідав Борис Давидович, – це як спектакль, в якому ти режисер й актор одночасно, а студенти – глядачі й учасники». Він міг утримувати напругу аудиторії, бо викладаючи традиційний матеріал про явища психіки; про роль психічних процесів у пізнанні світу, ілюстрував прикладами поведінки літературних персонажів. До речі, література, літературна творчість – духовне надбання сім’ї Бориса Давидовича. Дочка Лариса – відома поетеса. Збірки її віршів – це задушевна розмова про вічні моральні проблеми: любов, розлуку, самотність, розчарування. Пізніше проявився літературний талант і у сина Давида, спочатку у жанрі іронічної мікроатюри та поліатюри, а потім зявилася оригінальна філософська праця.

Людина живе, поки її пам’ятають. Пам’ять про Бориса Давидовича Прайсмана залишається в серцях  його колег – викладачів кафедр психології й  педагогіки.

 

Малихіна Тетяна Петрівна 

кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


Завітали до майбутніх студентів

Початок весни в багатьох людей символізується з наближенням тепла та відпочинку, з розквітом природи навкруги; із часом для мрій та кохання. А для школярів-сташокласників прихід весни означає одне – час для остаточного професійного самовизначення, складання іспитів та, найважливіше, вибору закладу вищої освіти, в якому хотілося б навчатись.

Так, 18 березня, в рамках проведення профорієнтаційної роботи, перший проректор Бердянського державного педагогічного університету, доктор педагогічних наук, професор  Гуренко Ольга Іванівна, відповідальний секретар приймальної комісії Скурська Марія Миколаївна та старший лаборант кафедри психології Варбанська Наталія Федорівна провели інформування старшокласників багатьох шкіл Куйбишевського району Запорізької області.

Профорієнтаційна робота була спрямована на формування у майбутніх абітурієнтів інтересу до закладу вищої освіти – Бердянського державного педагогічного університету. Старшокласники були ознайомлені зі структурою  університету, його специфікою навчальної діяльності, з позааудиторним життям студентів та правилами складання вступних іспитів. Ольга Іванівна наголосила на тому, що цього року значно покращився рівень матеріально-технічної бази університету, проводиться активна робота з територіального устрою, розбудовування паркових зон.

Приналежність Бердянського державного педагогічного університету до 7-ки чудес України та високе місце в рейтингу університетів України є вагомим важелем для того, щоб саме цей заклад вищої освіти був обраний для майбутніх абітурієнтів місцем навчання. Умови, створені у БДПУ, сприяють здобуттю  високого та якісного рівня професійної освіти, формуванню цілісної особистості, яка здатна активно проявити себе в різних сферах суспільного життя.

Старшим лаборантом кафедри психології Варбанською Наталією Федорівною була проведена експрес-діагностика, що стала корисною у рамках професійного самовизначення. Школярі мали змогу визначити особистісні риси, відкрити для себе нові стратегії поведінки та шляхи досягнення успіху в майбутній професії; досліджували лідерські якості.

По закінченню, учням був наданий інформаційний матеріал щодо правил вступу до закладу вищої освіти, складання вступних іспитів та рекламні буклети всіх факультетів.

Бердянський державний педагогічний університет запрошує до своїх лав усіх, хто бажає отримати якісну професійну підготовку,  здобути високий рівень освіти, отримати перспективу на подальше працевлаштування та цікаво провести найпрекрасніші студентські роки. Чекаємо на кожного!

 

Наталія Варбанська,

старший лаборант кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


Говорили серцем

Провідник має бути тим світлим промінчиком, що не лише вказує правильний шлях, але й від тепла якого хочеться живитися та поширювати його далі. Цими словами можна охарактеризувати світле життя Василя Купріяновича Демиденка, який сприяв науковим досягненням багатьох своїх послідовників, які й сьогодні плідно працюють на розбудову Бердянського державного педагогічного університету та вітчизняної освіти.

Науковий доробок В.К. Демиденка – члена-кореспондента АПН України, доктора психологічних наук, профессора – по праву можна віднести до провідництва в українській освіті ХХ-ХХІ ст.

У своїх працях Василь Купріянович не відходить від юнацького захоплення історією та майстерно поєднує наукові традиції з новою в ті часи психологічною наукою. У колі його інтересів були проблеми морального виховання, актуальні питання психології вищої школи, мовленнєвий розвиток особистості, розвиток і формування внутрішнього світу учнів, навчання та виховання, професійного становлення, формування педагогічної майстерності у студентів тощо.

У день народження Василя Купріяновича Демиденка, 13 березня, викладачі кафедри психології   та студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв вшанували пам’ять відомого психолога, учителя й наставника, який виховав цілу плеяду науковців.

Так, було проведено виставку, на якій представлено фото-матеріали, рукописи, наукові праці Василя Купріяновича та його наставників; екскурсію до музею історії БДПУ, під час якої професор, доктор історичних наук Ігор Ігорович Лиман розповів цікаві факти з історії нашого університету, його видатних викладачів, що не залишило байдужим жодного першокурсника.

А 14 березня кафедрою психології проведено круглий стіл на тему «Провідницькі ідеї В. К. Демиденка» для студентів спеціальності 053 Психологія. Етапи життєвого шляху та наукової діяльності В.К. Демиденка були представлені його ученицями – кандидатами психологічних наук, доцентами Іриною Олександрівною Черезовою та Наталею Валентинівною Жук. А світлими спогадами про Василя Куприяновича як особистість, ученого та наставника поділилися почесні гості заходу. Зокрема, декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, професор, доктор педагогічних наук Людмила Вікторовна Коваль розповіла про співпрацю з В.К. Демиденком під час відкриття в університеті спеціальності «Практична психологія» та була вражена повагою до нього відомих науковців, суспільних діячів.

Потоцька Тетяна Федорівна – член ради ветеранів БДПУ, доцент, кандидат педагогічних наук, згадала те, як Василь Куприянович, цінуючи її як висококваліфікованого учителя, дав путівку до професійного життя, запросивши до роботи в інститут.

Ще однією людиною, до долі якої торкнувся Василь Куприянович – Баханов Костянтин Олексійович – професор, доктор педагогічних наук, підкреслив такі його особисті унікальні якості як народність, щирість, готовність домогати, принциповість, відповідальність. Саме Костянтин Олексійович виступив ініціатором, упорядником та науковим редактором збірки наукових праць Демиденко В.К.

Людину пам’ятають за її вчинки і відповідальність за їхні наслідки перед суспільством і власним сумлінням.

Тож пам’ятаймо знаного вченого, викладача, щиру серцем людину Василя Куприяновича Демиденко.

 

 

 

Матеріали та світлини кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Ми всі з нетерпінням чекаємо весни, адже це природний час для нових починань та важливих рішень, особистісних трансформацій.

На початку березня доцент кафедри психології Фролова Ольга Василівна, разом зі студентами різних спеціальностей Бердянського державного педагогічного університету, розібралися як робити правильний вибір, щоб не обрати «кота у мішку». На Всеукраїнському інтерактивному занятті з медіаграмотності  “Не віррр-перевіррр”, що проходило одночасно по всій Україні, учасники, використовуючи методику, яку розробила міжнародна організація IREX в рамках проекту “Вивчай та розрізняй” за підтримки Посольств США та Великої Британії в Україні, навчилися відокремлювати факти від суджень, помічати спроби маніпулювання, «вимикати» емоції та приймати рішення.

Студенти поділилися позитивними враженнями з організаторами заходу та проявили бажання частіше брати участь у таких корисних заходах.

Кафедра психології висловлює вдячність Фроловій Ользі Василівні за її нестримний потяг до пізнання нового та бажання ділитися ним з іншими!

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 


«Ніколи не зупинятися на досягнутому!»

Саме під таким гаслом працюють викладачі кафедри психології, адже професія психолога потребує постійного професійного зростання. Так, старші викладачі кафедри Сердюк Наталя Іванівна та Колпакчи Олена Сергіївна пройшли незалежне професійне навчання у системі  міжнародних консультацій за темою  «Співпраця заради реформ в системі охорони психічного здоров’я дітей», яке відбулося за підтримки Комітету з питань європейської інтеграції Верховної Ради України 11–12 лютого 2019 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

В ході консультацій було розглянуто такі питання: насильство в школі та родині; праця з кризовими сім’ями; психіатрична та психологічна допомога дітям із агресивною, аутоагресивною поведінкою в школі та родині, терапевтичні втручання при спробах самогубства та самоушкодження у підлітків, що знаходяться в конфлікті з законом;  медико-психологічний супровід, організація лікування за місцем проживання та навчання, заклади для спеціалізованої психіатричної та психотерапевтичної допомоги дітям та підліткам із гіперкінетичними розладами поведінки, розладами аутистичного спектра, із емоційними розладами та руйнівною поведінкою; менеджмент інклюзивної освіти для дітей з вадами психічного здоров’я.

Забезпечивши широкий спектр знань, умінь та навичок з важливих питань у сфері охорони психічного здоров’я дітей, викладачі кафедри психології можуть поділитися досвідом зі здобувачами вищої освіти, а також впроваджувати ці знання в своїй викладацькій та професійній діяльності. Пишаємося нашими колегами та дякуємо за нескінченну жагу до знань.

 

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Хто ж психолог?

Традиційно кафедра психології проводить урочистий захід, на якому студентів першого курсу приймають до Братства психологів та до дружньої родини факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

У цьому році Посвята пройшла у форматі гри «Хто ж психолог?», на якій відбувся надзвичайний двобій між студентами старших курсів та першачками.

Команда першого курсу з символічною назвою «Агенти 053» змагалася у розумових батлах із старшокурсниками, а також проявила свою креативність, логіку, швидку реакцію та жагу до перемоги. У свою чергу, команда «бувалих» – «О.К.». (обізнані та креативні) тримала першокурсників у стані «бойової готовності». Так, у конкурсі на знання психологічних термінів вони отримали безумовну перемогу, підкорили всіх впевненістю у власних силах, згуртованістю, міцністю командного духу та цікавими історіями з  життя.

Панною Справедливість стала завідувач кафедри психології Горецька Олена Віталіївна, яка була взірцем об’єктивності й прикладом неухильного дотримання всіх правил гри.

Цікаві конкурси «Ми не скажемо, а покажемо», «Де логіка?», «Історії з життя» та інші мали психологічну спрямованість: сприяли розкриттю не тільки знань з психології, а й умінь використовувати їх на практиці, тим паче в  ігровій гумористичній формі.

Команди підтримки не давали гравцям пасти духом та активно вболівали за «своїх» разом із викладачами кафедри психології та деканом факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Коваль Людмилою Вікторовною, яка привітала першокурсників з посвятою та побажала професійного й особистісного зростання.

Перемогу в грі чесно вибороли старшокурсники, сприраючись на власний досвід та обізнаність. Для першокурсників це стало поштовхом до пізнання себе, розкриття власних ресурсів; мотиватором до отримання знань, накопичення досвіду практичної работи; розумінням того, що професія психолога – це покликання та любов на все життя.

Зі словами привітання до групи першого курсу звернулася їх куратор – Колпакчи Олена Сергіївна, яка побажала «Агентам 053» цікавого студентського життя та невичерпної жаги до оволодіння майбутньою пофесією.

І як доказ того, що наші першокурсники гідні носити звання Психолога, Олена Віталіївна Горецька  нагородила кожного нагрудним значком «Я – психолог» і, на правах керівника всього колективу кафедри, «включила» їх до нашої великої дружньої сім’ї. А щоб свято було приємнішим і «солодшим», студенти-психологи були нагороджені смачними призами для відновлення енергії.

Тож, шановні психологи-першокурсники, бажаємо вам терпіння та наснаги. Нехай навчання приносить вам не тільки знання і досвід, але й задоволення! Пишайтеся обраною професією, адже бути психологом – означає мати багатогранне, наповнене різними фарбами життя!

  

 

 

 

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


«Не потони в морі інформації»

під такою назвою 16 лютого відбувся перший з трьох цілоденних тренінгів для студентів нашого університету.

На тренінгу, який проводили кандидат економічних наук Тетяна Несторенко та кандидат психологічних наук Ольга Фролова, учасники з’ясовували, чому медіаграмотність та критичне мислення є необхідними компетенціями майбутніх фахівців будь-якої сфери діяльності, досліджували, як знайти ознаки маніпулювання в повідомленнях масмедіа.
У ході невимушеного спілкування та обміну думками студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв та інших факультетів мали можливість не тільки розібратися у тому, що таке інформація, пропаганда, фейки та чим вони між собою відрізняються, але й познайомитися з основними інструментами аналізу будь-якого повідомлення масмедіа. А запропоноване завдання проаналізувати «Моє медіаполе» змусило учасників замислитись, чи завжди вони ефективно використовують свій час, який проводять в інтернеті.     Проведення тренінгу стало можливим завдяки підтримці Democracy Reporting International gGmbH (Німеччина), керівництву Бердянського державного педагогічного університету та, зокрема, гуманітарно-економічного факультету.
Проведення наступного тренінгу заплановано на 23 лютого цього року.

 

Тетяна Несторенко 

кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки, підприємництва та фінансів гуманітарно-економічного факультету,

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 

Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…

15 лютого 2019 року  відзначалася  30 річниця виведення військ з Афганістану – місця, де відбулася одна з найтрагічніших війн другої половини ХХ століття.

Рішення ввести радянські війська до Афганістану ухвалено 12 грудня 1979 року. Офіційна мета введення була — запобігти загрозі іноземного військового втручання. Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року – 3340 днів (дев’ять років, один місяць, дев’ятнадцять днів).

Вшанування пам’яті загиблих героїв відбулося зі студентами спеціальності 053 Психологія, 013 Початкова освіта і напряму підготовки 6.030103 Практична психологія з метою вшанування загиблих земляків; патріотичного виховання сумлінних особистостей, формування ціннісного ставлення до Батьківщини; розширення знань студентів про події Єврореволюції та Афганської війни; усвідомлення цінності людського життя.

Куратором 11ПО групи Богдан Мариною Сергіївною було проведено кураторську годину на тему «Пам’ятаємо та пишаємося нашими земляками», приурочену 30-річю виведення військ з Афганістану. Під час кураторської години було переглянуто відеоролики-реквієми, присвячені вищезгаданим подіям; запалено свічки пам’яті та вшановано загиблих хвилиною мовчання.

Група 22П разом з їх куратором Фроловою Ольгою Василівною провели патріотичну бесіду “Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…», на якій студенти висвітлили минулі події у формі доповідей та роздумів на вищезгадану тему. Студенти 3 курсу 32П групи на чолі з Карапетровою Оленою Володимирівною провели кураторську годину «Афганістан – як це було» у формі вільних розповідей історій з життя родичів, що пам’ятають ці сумні події, а студенти 4 курсу 43ПП групи, під керівництвом куратора Сердюк Наталії Іванівни, вели диспут на тему «Афганістан – це подвиг», на якому розглянули факти та історичні відомості минулого військового конфлікту.

Зараз в Україні — понад 150 тисяч ветеранів афганської війни, з них близько 8-ми тисяч мають поранення, понад 6 тисяч є інвалідами. У складні для країни часи воїни-афганці проявили героїзм і мужність на Донбасі, де у боях загинуло більш як 70 воїнів, серед яких і перший заступник голови Української Спілки ветеранів Афганістану,

Ця війна залишила довічний слід в історії та сім’ях загиблих, які, незважаючи ні на що, чесно виконували свій громадянський обов’язок, залишалися вірними присязі до кінця.

15 лютого ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих, вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах.

 

 

Наталія Варбанська,

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Щаслива мама – щаслива дитина

Продовжуючи співпрацю з благодійною організацією «Майбутнє Є!» 8 лютого завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету, практичним психологом та арттерапевтом Мариною Богдан було проведено черговий тренінг. Така співпраця здійснюється в рамках реалізації проекту «Перетворення» та спрямована на надання психологічної допомоги вагітним жінкам та багатодітним матерям, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. Основною тезою зустрічі стала думка про те, що лише енергійно наповнена та впевнена у собі жінка може зробити щасливими своїх дітей та близьких, дати їм відчуття комфорту та любові. Саме тому тренінг отримав назву «Гармонізація емоційного стану методами арт-терапії» та був спрямований на визначення актуальних емоційних станів учасниць з їх наступною гармонізацією, зниження рівня тривоги, фіксація на позитивних емоціях, пошук ресурсів та джерел внутрішньої сили. В ході роботи застосовувалися різноманітні психотерапевтичні інструменти: метафоричні асоціативні карти «Коти» (автор О. Фролова), проективно-діагностичні картки «Горщики» (автор В. Назаревич), терапевтична казка (автор Р. Ткач), робота з пластиліном, мандалотерапія тощо.

По завершенню тренінгу було відмічено сприятливу психологічну атмосферу спокою та рівноваги, збалансування емоційних станів учасниць, усвідомлення ними необхідності турботи про внутрішню гармонію та збереження власного психічного здоров’я, що свідчить про ефективність проведеної роботи.

Марина Богдан,

завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії

Бердянського державного педагогічного університету


«Твоє життя – твій вибір»

Під таким гаслом 12 та 14 грудня у с. Новопетрівка та смт. Андріївка відбувся профорієнтаційний марафон, організований та проведений викладачами  кафедри  психології та студентами спеціальності Психологія та Хореографія факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету.

Головною метою цього яскравого заходу було щире бажання допомогти учням 9-11 класів визначити майбутню професійну діяльність, сприяти їх особистісному зростанню.

Формат марафону передбачав проведення цікавих та різноманітних майстер-класів. Так, на локації «Моє призначення», тренером якого була Наталя Сердюк ­– кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри психології, учнівські команди складали ціннісно-орієнтаційний портрет майбутнього фахівця, створювали особистісну формулу успіху, розкривали власні ресурси.

На майстер-класі «Сходинки до успішного майбутнього», що проводила Марина Богдан,  – практичний психолог, завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії, учні мали змогу визначитися з власними життєвими цілями та шляхами їх досягнення.

Натхненні та зацікавлені школярі мали змогу попрацювати у техніці  колажування разом із тренером – Оленою Колпакчи –­ старшим викладачем кафедри психології. За допомогою даної техніки учні мали змогу визначатися з типом професійної діяльності, що відповідає їх особистісним рисам та нахилам.

Дуже жваве обговорення викликали результати проведення експрес-діагностик, які проводила Наталія Варбанська – магістрантка  спеціальності Практична психологія. Така діагностика була корисною у рамках професійного самовизначення. Школярі мали змогу визначити  особистісні риси, відкрити для себе нові стратегії поведінки та шляхи досягнення успіху у майбутній професії; досліджували лідерські якості.

Студенти спеціальності Хореографія: Терехова Маргарита, Лисак Олександр, Фоменко Єлізавета, Шалімова Катерина створили для учнів атмосферу позитивного настрою. Вправи, проведені ними, були спрямовані на емоційне розвантаження, групову згуртованість.

Кожну групу  учнів супроводжували волонтери – студенти спеціальності Психологія: Лосєва Марія, Силка Катерина, Литвяк Владислава, Тягнирядно Анастасія, Білоножко Аліна, Антоненко Євгенія, Нікітіна Вікторія, Кейдун Юлія та Сокол Ярослава, які вміло координували роботу груп, підтримували учнів, виконували з ними психогімнастичні вправи, створювали сприятливий психологічний клімат у командах.

Формат марафону передбачав і зустрічі з батьками (41 особа). Олена Горецька – кандидат психологічних наук, завідувач кафедри психології та Ольга Фролова – кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології ознайомили їх зі стратегіями обрання майбутньої професійної діяльності їх дітьми, типовими помилками у виборі професії, а також розкрили переваги навчання в нашому закладі вищої освіти.

Щиро дякуємо закладам загальної середньої освіти с. Новопетрівка та смт. Андріївка за гостинність, а районному центру соціальних сужб для сім’ї, дітей та молод за підтримку в організації марафону.

Сподіваємося, що інформація та здобутий практичний досвід будуть корисними при обранні майбутньої професії, адже вона повинна приносити задоволення та забезпечувати широку реалізацію власних можливостей.  Пам’ятайте, обираючи професію ви обираєте долю.

 


Волонтер за покликом серця

З нагоди Міжнародного дня волонтера 5 грудня у виконавчому комітеті відбулося урочисте відзначення найактивніших бердянців – людей, які за покликом серця допомагають армії, людям похилого віку, малозабезпеченим, особам з інвалідністю та переселенцям.

Це свято людей з добрими і чуйними серцями, які не проходять повз чужу біду, людей, які роблять свій внесок у захист України. Особливо важко переоцінити роль волонтерської діяльності в умовах, коли наша країна перебуває у надскладній ситуації, коли порушено територіальну цілісність, підірвано економіку.

Подякою міського голови за надання волонтерської допомоги щодо підтримки малозабезпечених, дітей з інвалідністю та осіб, які потребують соціальної допомоги була відзначена наша студентка 4 курсу напряму підготовки Практична психологія – Катерина Силка – дівчина з відкритим серцем, щирою душею, яка власними вчинками робить цей світ більш милосердним.

Вітаємо Катерину з цією нагородою. Хай вогник твого бажання допомагати людям  запалить інших до волонтерської діяльност!


Добро починається з тебе…

Вже традиційно 27 листопада в Україні проводиться день добрих справ під гарною назвою #ЩедрийВівторок. Цього року до акції приєдналася й кафедра психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету, спрявши проведенню благодійного ярмарку Добра. Ініціаторами заходу виступила громадська організація «Переселенці та громади разом», яка всі виручені кошти від продажу виробів ручної роботи передала на підтримку дитячого центру «Острів друзів», що є осередком роботи з дітьми вимушено переселених осіб та з багатодітних сімей в с. Новопетрівка.

На ярмарку були представлені такі товари як декоративне мило, прикраси для волосся, гіпсові фігури для розфарбування, новорічні свічки, різноманітні смаколики тощо. Унікальність кожного виробу полягала в його неповторності, адже їх автори – волонтери та представники громадської організації – вкладали свої душі та щире бажання допомогти діткам.

Багато хто зі студентів чи викладачів БДПУ приєднався до цієї акції. Тому, сподіваємося, що організаторам вдалося запалити вогник добра в кожному з нас…

 


Свято студентського братства

Студентські роки найпрекрасніші, а студенти — напевно, самий веселий і безтурботний народ, але це, звичайно ж, не стосується «страшного» періоду  –  сесії. У такі дні допоможуть знання і тільки знання, а ще упевненість у власних силах. А ось якщо знань не вистачає, приходить час амулетів, ритуалів, прикмет, забобон і студентських повір’їв.

У студентському середовищі можна дізнатися безліч прикмет, які, як кажуть самі студенти, допоможуть успішно скласти всі іспити і заліки, щоб благополучно продовжити навчання в улюбленому навчальному закладі. Наприклад, майбутні психологи і педагоги перед особливо важким іспитом кричать у вікно «Шара, прийди!» і тримають в цей час залікові книжки відкритими, щоб спіймати «удачу за хвіст».

16 листопада до студентів психологів Шара таки прийшла!

Кафедра психології БДПУ привітала їх із Міжнародним днем студента та надала змогу отримати додаткові бонуси з психологічних дисциплін «на шару».

На студенство чекали  різноманітні завдання, але щоб їх вирішити, необхідно було проявити допитливість, уважність та кмітливість.

Найспритнішим студентам – Бутковій Вікторії (1 курс), Литвяк Владиславі (4 курс), Кейдун Юлії (4 курс) та Гемановій Марині (2 курс магістратури) було вручено сертифікати та особисті привітання завідуючою кафедри психології Горецькою Оленою Віталіївною.

Кафедра психології вітає усіх здобувачів освіти із днем юності та веселого студентва! Будьте енергійними, нехай вас не покидає радість життя, жага до нових відкриттів та віра у власні сили! Із днем студента!

 


 

Яскраві барви АРТДИВОСВІТУ

Вже сьомий раз поспіль на березі Азовського моря зібралися професіонали своєї справи – практичні психологи та арттерапевти з різних куточків України, об’єднані VII Всеукраїнським фестивалем практичної психології та арттерапії «АРТДИВОСВІТ», який було організовано та проведено Південно-східною українською асоціацією практичних психологів та арттерапевтів 15-16 вересня.

Не дивлячись на те, що фестиваль проводиться двічі на рік, кожна зустріч є унікальною, адже теми майстер-класів дивують своєю неповторністю та викликають в учасників інтерес й нестримне прагнення до нових знань та вражень.

Тому, протягом двох днів захоплені учасники мали змогу отримати нові інструменти роботи в напрямах: гештальттерапія, юнгіанське консультування, пісочна та ізотерапія, лялькотерапія, казкотерапія та звукотерапія, метафоричні асоціативні карти, психологічні трансформаційні ігри, тілесноорієнтовані та енергопрактики тощо. Найактуальнішими темами для учасників фестивалю стали цілепокладання, особистісна ефективність та самопізнання. Провівши понад 50 майстер-класів, провідні спеціалісти Києва, Херсону, Миколаєва, Львову, Запоріжжя, Маріуполя, Мелітополя та Бердянська мали змогу поділитися досвідом практичної діяльності, ознайомити учасників з власними авторськими розробками та методиками, поринути в глибини душі кожного присутнього та  разом з ним знайти ресурси для нових досягнень й успіхів. Тому, окрім професійних психологів фестиваль об’єднав й людей, які прагнуть до саморозвитку та самовдосконалення. Кожен отримав те, за чим прийшов: нові знання та професійні кейси, інсайти та трансформації, відповіді на особисті питання.

Враховуючи побажання учасників попередніх фестивалів, організатори «АРТДИВОСВІТУ» ніколи не зупиняються на досягнутому й завжди привносять щось нове у програму зустрічей. Головною інтригою  цьогорічного свята психології та творчого розвитку стало створення колективної мандали, у процесі малювання якої брало участь близько 140 осіб. Неймовірна магія групової взаємодії дозволила з 8 сегментів, намальованих різними підгрупами, скласти одну цілісну мандалу, яка дуже влучно характеризує «АРТДИВОСВІТ»: зустріч різних учасників створює гармонійну команду, готову самовдосконалюватися та надихати інших!

А на перервах між майстер-класами, кожен присутній мав змогу зняти психічне навантаження за допомогою ритмічних пауз та танцювальних флеш-мобів. Таке переключення розумової діяльності на фізичні вправи сприяло встановленню гармонії між свідомістю та тілом, піднімало настрій та допомагало налаштуватися на нові відкриття.

Надзвичайно приємним є той факт, що кожного року кількість учасників фестивалю збільшується, а до команди спікерів та слухачів залучається все більше викладачів й студентів Бердянського державного педагогічного університету.

Чудовою традицією фестивалю також є залучення дітей учасників та спікерів. Так, доки батьки пізнають себе та розкривають власний потенціал, малюки разом з волонтерами–студентами БДПУ займаються творчістю та грають в захопливі ігри, відвідують розвивальні майстер-класи.

Члени правління Південно-східної української асоціації практичних психологів та арттерапевтів на правах організаторів фестивалю висловлюють подяку кожному, хто приєднався до організації та проведення найважливішого дійства в сфері психології та творчого розвитку.

Бажаємо Вам натхнення та чекаємо наступної зустрічі вже навесні – 18-19 травня 2019 року.

Марина Богдан

Завідувач навчальної психолого-консультативної

лабораторії кафедри психології

Автор фото:

Володимир Малихін

 


Майбутнє є!

Віра в щасливе майбутнє – це те, що надихає та мотивує кожного діяти, працювати, навчатися, народжувати та виховувати дітей. Проте, проблеми сьогодення часто примушують людину опускати руки та підкорятися складній ситуації. Саме в такі хвилини важливо, щоб поруч були люди, які тебе зрозуміють, допоможуть та підтримають у скрутну годину. Особливо це важливо для майбутніх мам, адже сила їх зв’язку з дитиною, що ще не народилася, зумовить все подальше життя нової особистості.

Тому надзвичайно приємним є той факт, що у м. Бердянську є благодійна організація «Майбутнє Є!», члени якої не байдужі й завжди поруч з людьми, які потребують допомоги. Так, нещодавно стартував проект «Перетворення», покликаний підтримати вагітних жінок, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. 21 вересня відбулася друга зустріч учасників проекту, де спікером стала завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету, практичний психолог та арттерапевт Марина Богдан. Вона провела для майбутніх матусь чотирьохгодинний тренінг «Щасливе материнство». За допомогою метафоричних асоціативних карт, ізотерапевтичних та релаксаційних вправ учасниці проекту змогли зняти психофізичну напругу; розкрити сильні риси власної особистості; усвідомити необхідність турботи про себе та майбутнього малюка, важливість збереження зв’язку «дитина-мати» та створення умов захисту, підтримки й комфорту для розвитку новонародженого; знайти зовнішні та внутрішні ресурси для покращення емоційного стану та налаштуватися на щасливе материнство.

Бажаємо організаторам та учасницям натхнення, гарного настрою та ресурсів на кожен день. Майбутнє є!


Традиційний VI Всеукраїнський фестиваль практичної психології та арттерапії «Артдивосвіт», який проводять в Бердянську двічі на рік, цієї весни перевершив усі надії та сподівання. Адже 19-20 травня на березі Азовського моря зустрілося більше 40 передових психологів із різних міст України (Київ, Запоріжжя, Мелітополь, Маріуполь, Бердянськ) та близько 150 учасників (як мешканців міста, так і гостей з інших регіонів). Приєдналися до цього свята психології та творчого розвитку також студенти-психологи та викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Організаторами фестивалю як завжди виступала громадська організація «Південно-східна українська асоціація практичних психологів та арттерапевтів» в особі Фролової Ольги, Сербової Ольги та Богдан Марини.

Дружня атмосфера фестивалю дозволила кожному наповнитися яскравими емоціями та життєвою енергією, а майстер-класи різноманітного спрямування сприяли самопізнанню, саморозвитку та професійному зростанню як студентів, так і спеціалістів, що практикують у галузі психології. Завдяки величезному спектру представлених напрямів роботи – юнгіанське консультування, казкотерапія, робота з метафоричними асоціативними картами, танцювальна та ґудзикова терапія, звукотерапія та тілесно-орієнтовані практики, фінансова грамотність та цілепокладання, трансформаційні психологічні ігри та психодрама – кожен присутній мав змогу обрати майстер-клас до душі, отримати відповіді на хвилюючі питання та знайти ресурси для подальших досягнень.

Отримані позитивні відгуки надихають організаторів – Піденно-східну українську асоціацію практичних психологів та арттерапевтів на проведення подальших фестивалів, піднявши їх на ще вищий рівень.

Щиро дякуємо всім за співпрацю й участь у святі психології та творчого розвитку!


Дні науки: від психологічної теорії до практики

В Бердянському державному педагогічному університеті добігає кінця черговий навчальний рік. Настав час підбиття підсумків проведеної наукової та практичної роботи. Цього року Фестиваль науки на кафедрі психології проходив в новому форматі: окрім традиційних засідань наукових секцій було організовано та проведено ряд заходів теоретичної та практичної спрямованості, які охопили всіх студентів спеціальності 053 Психологія.

Так, 15 травня здійснила свою роботу наукова секція «Напрями та тенденції розвитку сучасної психології», в якій брали участь студенти 1–4 курсів. Загалом було прослухано одинадцять доповідей про результати дослідження з актуальних психологічних проблем. Кращі з них були відзначені грамотою ректора (Охота А.) та декана факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв (Варбанська Н.). Також, викладачами кафедри психології окремо було відзначено студентські доповіді, які мали свою родзинку та відповідали запиту сучасного суспільства. А саме, за найцікавіше дослідження та яскраву його презентацію було нагороджено Клішко Ю., за професійну спрямованість дослідження – Якушеву Г., за практичну значимість наукового дослідження – Андріяшину В., за нестандартність викладу матеріалу – Клочко Є., за психологічну ерудованість – Карацупу В., за оригінальне вирішення наукової проблеми – Нікітіну В.

У цьому році плідно працював науково-практичний гурток «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві», результати праці якого ми мали змогу спостерігати протягом навчального року, а підсумком стало проведення звітної конференції, на якій студентами було обґрунтовано актуальність дослідження впливу соціальних мереж на особистість та запропоновані ефективні методи корекції та профілактики залежності від них; висвітлені й основні досягнення: кінолекторій «Соціальні мережі», диспут «Соціальні мережі: за та проти», профілактична акція «День без соціальних мереж», проведена зі студентами та школярами, публікація наукових тез тощо.

Перспективу подальшої роботи гуртківці вбачають в проведенні експериментального дослідження психологічних особливостей формування залежності від соціальних мереж у різних вікових категорій, а також у розробці та впровадженні відповідних психокорекційних програм.

Водночас з роботою наукової секції, студенти 1 курсу розвивали критичне мислення та розширювали знання про особливості психоаналітичної роботи завдяки перегляду кінофільму «Небезпечний метод» з його подальшим психологічним аналізом.

Студенти 3 курсу мали вирішити практичне завдання – виразити щастя очима психолога в одній фотографії. Бачення учасників фотоквесту мали змогу оцінити як викладачі, так і студенти різних курсів та факультетів, прийнявши участь у анонімному голосуванні за краще фото. За результатами конкурсу перемогу отримали Ніколаєнко К. та Антоненко Є., які своєю фотороботою довели, що щасливим можна бути в будь-якому віці.

Дні науки в БДПУ стали значимою подією для випускників – студентів 4 курсу, які цього дня захищали власні арттерапевтичні проекти – «Книга мого життя», зроблені власними руками. Роботи студентів вразили глибиною роздумів, високим рівнем самопізнання та саморефлексії, здивували неординарністю підходів до їх оформлення. Захищаючи власні доробки, студенти відмітили ресурсність процесу створення книги та планують у майбутньому продовжити роботу над їх заповненням, визначаючи значимі події свого життя.

У ці ж дні сертифікований спеціаліст із Запоріжжя – Тетяна Хвостенко – провела для наших студентів шестигодинний тренінг «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього», який дав змогу проналізувати власне ставлення до грошей, визначити шкідливі фінансові звички, розподілити кошти на основні статті витрат та навчитися керувати власними фінансовими ресурсами.

Завершенням днів науки на кафедрі психології стало проведення IV студентської інтелектуальної психологічної гри «Що? Де? Коли?». Виявилося, що питання з історії психології, глибинної та загальної психології, патопсихології та арттерапії не стали проблемою для збірної команди студентів 1-4 курсів. Адже вони отримали беззаперечну перемогу, що викликаю почуття гордості у викладачів-психологів.

Таким чином, продуктивна наукова та практична праця приносить свої плоди. Тому бажаємо нашим студентам не зупинятися на досягнутому, а й надалі рухатися до своєї мети, підкорюючи нові вершини наукової ниви.

Марина Богдан

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото з архіву кафедри


12 травня до стін навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ завітали вихованці «Психологічних студій» центру дитячо-юнацької творчості ім. Є. М. Руднєвої. До складу «Психологічних студій» належать учні з багатьох шкіл міста Бердянська, які цікавляться психологією. Для гостей була проведена екскурсія, під час якої вони дізнались про заснування лабораторії, основні завдання та види діяльності лабораторії. Також у них була змога пройти експрес-діагностику та дізнатись багато цікавого про свої особистісні якості. Інтерес до професії психолога в екскурсантів зміцнішав, вони залишились задоволеними та пообіцяли брати участь у заходах лабораторії.


Від студентів до школярів

Свою роботу продовжує науково-практичний гурток «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві», який працює на кафедрі психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв під керівництвом Горецької Олени та Богдан Марини. Гуртківці дуже активно залучаються до різних форматів роботи й не обмежуються тільки студентським середовищем. Так, одна з найактивніших учасниць гуртка – Катерина Силка – організувала та провела профілактичну акцію «День без соціальних мереж» разом зі студентами-практикантами Ставенко Ганною та Пустовойтом Іллею, волонтерами-учнями 10-В класу та шкільним психологом Нейчевою Тетяною.

Даний захід проводився студентами напряму підготовки 6.030103 Практична психологія для школярів старших класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 (м. Бердянськ) в рамках проходження навчальної психолого-діагностичної практики. Метою такого заходу було інформування старшокласників про актуальність проблеми залежності від соціальних мереж, причини її виникнення, згубні наслідки та методи боротьби. Для закріплення отриманої інформації учням було роздано інформаційні буклети з практичними рекомендаціями щодо попередження розвитку даного виду технологічної адикції.

Приємно вразила активність школярів, їх обізнаність та усвідомлення масштабу негативного впливу зловживання соціальними мережами на їх фізичне та психічне здоров’я. Сподіваємося, що проведення подібних заходів сприятиме ефективному розподілу часу школярів, конструктивному застосуванню ними інформаційних ресурсів та безпечному використанню соціальних мереж.

Висловлюємо щиру подяку адміністрації школи за співпрацю та допомогу в проведенні акції.

 

Марина Богдан

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото з архіву кафедри


 

Метелики з тижня психології…

З давніх-давен людей цікавило, що таке душа і як вона виглядає. Згідно давньогрецької міфології чисту душу символізувала богиня Психея, яка зображувалася з крилами метелика. Цей образ зберігся й до наших часів. Саме Метелик став головним мотивом цьогорічного Тижня психології, який традиційно організовує кафедра психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв та присвячує його Всеукраїнському дню психолога.

23 квітня, у цей святковий для психологів день, відбулося відкриття Тижня психології, символом якого став Метелик бірюзового кольору. На початку було презентовано «дорожню карту», яка візуалізувала заплановані заходи; проведено експрес-діагностику «Ефект метелика» на визначення потенціалу власної особистості; роздано практичні завдання для студентів на весь святковий тиждень.

Головним заходом другого дня стало проведення IV Регіонального фестивалю практичної психології та арт-терапії «Психологічний калейдоскоп», в рамках якого було проведено більше десяти майстер-класів різної спрямованості. Тренерами стали викладачі та співробітники кафедри психології Малихіна Тетяна, Фролова Ольга, Сердюк Наталія, Колпакчи Олена, Богдан Марина, Ляхор Тетяна, студентка 4 курсу Сафонова Віра та запрошена гостя – арттерапевт та казкотерапевт – Омельницька Світлана. Майстер-класи «Мета – компас життєвого шляху», «Дерево роду», «Секрет успіху», «Спіраль самопізнання», «Трансформація метелика» та інші отримали позитивні результати та відгуки від учасників.

Цікаві доповіді, яскраві презентації та вражаючий фільм про знаного вченого Л.С. Виготського підготували студенти другого курсу спеціальності «Психологія» під керівництвом Дорошенко Марини в рамках заходу з циклу «Життя видатних психологів».

Четвертого дня студентів чекав сюрприз – гра-квест «Слідопит», яка мала на меті більш детально познайомити їх з життям кафедри психології, факультету та університету. Найобізнанішими виявилися студенти 4 курсу, але відрив першого та другого курсів був невеликий. Тому з впевненістю можемо сказати – наші студенти не лише активні та енергійні, а й надзвичайно кмітливі.

Заключним етапом тижня психології була презентація колажів, виконаних студентами-психологами. Тематикою індивідуального завдання для кожної групи стали відомі афоризми про професію психолога, яку вони обрали як майбутню. Автори колажів приємно вразили глибиною своїх міркувань, масштабами виконаної роботи, різнобарвністю талантів та креативністю.

Використання нових форматів роботи на цьому тижні довело, що наші студенти – майбутнє української психології – готові зосереджуватися на досягненні професійної мети та імпровізувати, а отже – готові розкритися як спеціалісти та особистості. Бажаємо їм подальших звершень та гармонії в душі. А всіх колег ми щиро вітаємо з професійним святом – Всеукраїнським днем психолога!!!

Марина Богдан

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото з архіву кафедри


День без соціальних мереж

Чи часто Ви помічаєте, що все більше часу активно використовуєте соціальні мережі, жадаєте постійно перебувати онлайн і не уявляєте власного життя без улюблених месенджерів? Якщо відповідь позитивна – це може свідчити про перші ознаки розвитку залежності від соціальних мереж…

Над вирішенням цього питання протягом навчального року працює науково-практичний гурток «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві», створений на базі кафедри психології під керівництвом Олени Горецької та Марини Богдан.

В рамках роботи гуртка, 4 квітня – на міжнародний день Інтернету – було організовано та проведено профілактичну акція «День без соцільних мереж», мета якої – просвіта сучасної молоді щодо проблеми залежності від соціальних мереж та профілактика даного явища.

Так, цього дня всі бажаючі студенти та викладачі могли пройти експрес-діагностику на визначення схильності до даної залежності, взяти участь у тематичній вікторині, приєднатися до ідеї не використовувати цього дня соціальні мережі та отримати інформаційні буклети, розроблені студентами – учасниками гуртка.

Проведена робота показала, що проблема залежності від соціальних мереж є актуальною і потребує розробки ефективних методів її подолання.

Сподіваємося, що дана профілактична акція дозволила студентській молоді усвідомити цінність часу, важливість справжньої соціальної взаємодії, збереження психічного й фізичного здоров’я. Закликаємо кожного більше уваги приділяти спілкуванню з друзями поза Інтернет-простором, прогулянкам на свіжому подвір’ї, читанню книг, активному дозвіллю та оволодінню новими корисними навичками.

І пам’ятайте: реальне життя – це круто!

  

 


Інтелектуальний майстер-клас від школярів

 

Психологічна наука буде жити,

доки хоча б одна людина нею цікавиться…

 

Саме в цьому в черговий раз переконалися викладачі кафедри психології на ІІ інтелектуальній психологічній грі «Що? Де? Коли?» серед старшокласників освітніх закладів м. Бердянськ.

Цього року команду знавців склали учасники гуртка «Психологічні студії», які одержали стрімку перемогу, відповідаючи на питання психологічної спрямованості. Мабуть тому що їх керівники – Людмила Кашкарьова та Тетяна Ляхор – гарно підготували школярів та можуть по праву пишатися своїми вихованцями.

Команда знавців продемонструвала логіку, креативність мислення, вміння приймати командні рішення, брати на себе відповідальність, ерудованість, кмітливість, нестандартний підхід у розв’язанні психологічних завдань. Робота гравців була настільки злагодженою, що їх командних дух відчувався всіма присутніми.

При підготовці до цьогорічної гри у формуванні банку питань брали участь не лише викладачі, а й студенти, серед яких було оголошено конкурс, що стало родзинкою. Переможницею найцікавішого студентського питання стала Катерина Силка – студентка 3 курсу факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Питання було напрочуд цікаве та непросте, яке вимагало як психологічних так і історичних знань, але старшокласники і тут здивували, миттєво надавши правильну відповідь.

Захоплені ігровим азартом та новими враженнями, школярі навіть після отримання перемоги не зупинилися та продовжили відповідати на ще не розіграні питання. Зрештою, усі отримали позитивні емоції, а гравці – ще й подарунки.

Цього дня ніхто не пішов з порожніми руками. Кожного учасника-переможця гри було нагороджено пам’ятними дипломами та мотиваторами, а кращого гравця за версією школярів Марину Григораш – символом гри «Що? Де? Коли?» – дивовижним совеням.

Також було відмічено найцікавіше питання від викладачів кафедри за версією гравців, автором якого була Олена Горецька та найактивнішого студента – Станіслава Коломойця за вчасну допомогу знавцям.

Кафедра психології щиро вдячна за співпрацю та ерудованих вихованців Центру дитячо-юнацької творчості імені Є.М. Руднєвої, її директору та працівникам! Бажаємо кожному школяру гарного настрою, натхнення та нових перемог! До зустрічі на наступній психологічній грі!

 

 

Марина Богдан,

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото Ганни Якушевої,

студентки 1 курсу спеціальності 053 Психологія

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв


Тренінг для тренерів

З 10 по 14 березня викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Колпакчи Олена та Сердюк Наталія брали участь у тренінгу для тренерів «Тренерська школа з питань СОГІ», що був організований Запорізьким обласним благодійним фондом «Гендер Зед» в м. Буча Київської обл. Цей захід відбувся за сприяння Німецького благодійного фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє», який займається дотриманням прав і свобод людини, гендерною рівністю в суспільстві, покращенням умов для зміни громадянської думки з питань гендерної ідентичності.

Протягом п’яти днів було розглянуто цілий ряд актуальних теоретико-практичних питань з тем толерантності та дискримінації певних верств населення в сучасному суспільстві, а також методології проведення тренінгів з даної тематики. Практичною складовою тренінгу була робота в підгрупах з використанням активних методів навчання, які дозволили кожному учасникові відшліфувати власну майстерність та наповнити «тренерський чемоданчик» новими техніками, прийомами та методами.

Цікавим завершенням участі в школі тренерства стало проведення кожною підгрупою міні-тренінгу з подальшим його аналізом та формуванням конструктивних рекомендацій.

По закінченню тренінгу всі учасники отримали сертифікати.


Як допомогти ближнім…

У лютому в Бердянську стартував проект «Ініціативи Інфраструктурної Програми для України», основна мета якого – надання психосоціальної екстреної допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО) зі східних областей, який здійснюється за підтримкою німецької федеральної компанії GIZ, що діє за дорученням уряду Німеччини.

Викладачі кафедри психології Фролова Ольга та Колпакчи Олена на запрошення громадської організації «Переселенці та громади разом» долучилися до цієї програми як психологи-тренери.

Формат проекту – серія інтерактивних тренінгів із використанням активних методик та арт-практик.

Соціально-психологічні тренінги «Створення образу майбутнього як засіб подолання кризового стану», «Через випробування до особистого та професійного зростання», «Особливості психолого-соціальної інтеграціії в місцеві громади», що проходять у молодіжному хабі «Маяк», є частиною психосоціальної підтримки вимушених переселенців.

Основна мета тренінгів – створення безпечного простору для налагодження соціальних та дружніх зв’язків, допомога в подоланні психологічної травматизації учасників тренінгів, знаходження нових ефективних стратегій управління своїм життям, розвиток культури діалогу, відновлення родинних і соціальних зв’язків.

Проведення цих тренінгів сприяє формуванню та розкриттю в учасників власних ресурсів та конкретних практичних дій для успішної інтеграції в нове соціальне оточення; підвищенню самооцінки та впевненості у власних можливостях; виявленню наявних особистісних здібностей, які допомагають адаптуватися в місцевих громадах.

«Наші переселенці потребують не тільки гуманітарної допомоги, а звичайного теплого людського спілкування та психологічної підтримки. Ми дуже сподіваємося, що після наших тренінгів у людей буде мотивація йти вперед». – зазначила Наталія Ярошенко – керівник ГО «Переселенці та громади разом».

Ольга Фролова

канд.психол.н., доцент кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв


 

МАКові зустрічі

Відвідування навчальних тренінгів психологічної спрямованості – невід’ємна частина життя висококваліфікованого спеціаліста. Саме тому, викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв не припиняють навчатися та оволодівати новими інструментами надання психологічної допомоги.

Так, пройшовши шість модулів навчання, доценти Горецька Олена, Малихіна Тетяна, Жук Наталя, Карапетрова Олена, Фролова Ольга, старший викладач Сердюк Наталія та старший лаборант Богдан Марина оволоділи безцінними знаннями особливостей використання метафоричних асоціативних карт (МАК) та навичками роботи з ними в терапії та психологічному консультуванні. Результатом цього факту є отримання сертифікату про проходження 30-ти годинного незалежного навчання, який підтверджує право надавати кваліфіковану психологічну допомогу, використовуючи даний метод.

На чудових МАКових зустрічах кожен учасник мав змогу ознайомитися з різноманіттям колод метафоричних карт: від класичних німецьких до сучасних авторських; додати до власного професійного кейсу декілька нових технік роботи із різними психологічними проблемами; вдосконалити навички практичної діяльності та пройти особистісну терапію з метою гармонізації власного «Я» й отримання нових ресурсів. Родзинкою останньої сесії було поєднання метафоричних асоціативних карт з незвичним видом арттерапевтичної роботи – акватипією. Це гарний спосіб через відчуття пережити нові емоції й почуття, побачити світ «іншими очима».

Висловлюємо щиру подяку тренеру Ірині Лебідь – гештальт-консультанту, сертифікованому спеціалісту з роботи з метафоричними асоціативними картами (автор п’яти колод), акватерапії, пісочної терапії – за її професіоналізм та знання, якими вона щедро ділилася з нами протягом навчальних сесій.

Отже, у викладачів кафедри психології з’явилася нова традиція – продуктивно проводити вихідні, вдосконалюючи власну професійну майстерність та надихаючи власним прикладом студентів! До речі, найактивніші з них вже у ці вихідні на власному досвіді зможуть переконатися в ефективності використання МАК у практичній діяльності.


Із психологією в серці…

Початок робочого тижня на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв видався незвичним, адже в понеділок вся його дружня родина святкувала 15-річний ювілей спеціальності «Практична психологія».

Запалити серця присутніх допомогли студенти-хореографи Юлія Ярошенко, Сергій Лисенко, Валерія Пєлих та Микита Солонський, виконавши неповторне аргентинське танго! А створив та підтримував святкову атмосферу неповторний дует ведучих – старшого викладача кафедри психології Олени Колпакчи та студента першого курсу спеціальності «Психологія» Станіслава Коломойця.

Усе святкування було пронизано спогадами про значущі факти з життя спеціальності: достовірні та цікаві. Не залишився без уваги жоден аспект діяльності кафедри психології. Лунали слова безмежної подяки керівництву університету та ініціаторам відкриття спеціальності – декану факультету підготовки вчителів початкових класів Л.В. Коваль, завідувачу кафедри психології В.К. Демиденку.

Кожен згаданий факт був сповнений любові та тепла до рідної спеціальності. Відчувалося, що в підготовку свята вкладено багато сил, а кожне слово написано від душі. Тому окрему подяку хочеться висловити завідувачу кафедри психології, доценту О.В. Горецькій, доценту О.В. Фроловій, старшому викладачу Н.І. Сердюк та старшому лаборанту М.С. Богдан за неосяжну роботу, спрямовану на організацію святкування ювілею, за ініціативу та ентузіазм, за професіоналізм та душевне тепло, за небайдужість та власний внесок у розвиток спеціальності!

Протягом 15 років існування спеціальності успішно закінчили навчання 1455 студентів, які отримали кваліфікацію «практичний психолог». Кожен з них знайшов свій неповторний життєвий шлях, а отриманий фах сприяв їх особистісному та професійному становленню. Підтвердженням цього факту є безліч теплих слів подяки та спогадів, які звучали від запрошених випускників різних років, а також були надіслані у вигляді відеопривітань. А студенти – постійні волонтери кафедральних заходів – Влада Литвяк, Аліна Білоножко та Тетяна Гладких у веселій постановці про подружні стосунки довели, що креативність, почуття гумору та оптимізм – також важливі якості психолога.

Завершальним етапом святкування ювілею спеціальності «Практична психологія», а з 2015 року – «Психологія», став традиційний урочистий обряд посвяти першокурсників у психологи. Самопрезентація студентів була настільки вдалою та талановитою, що сумнівів не лишилося – вони свідомо обрали нашу спеціальність, а отже – бажають бути справжніми професіоналами своєї справи. Кожного студента групи 1 курсу було нагороджено нагрудним значком-мотиватором – унікальним атрибутом приналежності до братства психологів та великої дружньої сім’ї факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. І звичайно ж для активізації творчого потенціалу та інтелектуальної діяльності наші першокурсники отримали солодкі подарунки від голови профспілки університету, міського депутата В.Г. Лоли.

Отже, новий робочий тиждень для кафедри психології та студентів-психологів розпочався зі свята. Цього дня лунало безліч теплих привітань в адресу кафедри психології з невеликою, але дуже значущою подією в житті факультету – спеціальності «Психологія» 15 років!!! За що ми щиро вдячні!

Ми переконалися, що спеціальність «Психологія» має багатий потенціал і перспективи розвитку, а кожен з нас – творець та свідок її історії.


Вдалий старт у вирішення актуальної проблеми

Минулого тижня відбулася перша зустріч проблемної студентської групи, учасниками якої стали студенти різних курсів спеціальності «Психологія», присвяченої актуальній проблемі залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві»; науковими керівниками є доцент кафедри психології Олена Горецька та старший лаборант Марина Богдан.

Метою створення такої груп є дослідження психологічних причин та особливостей виникнення залежності від соціальних мереж; вивчення її впливу на психологічне здоров’я особистості; обґрунтування необхідності проведення профілактичних заходів.

На першій зустрічі групи було наведено та обговорено багато цікавих фактів та прикладів впливу соціальних мереж на суспільство в цілому та на окремі категорії осіб. Також, в рамках даного заходу пройшов психологічний кінолекторій, на якому студенти мали змогу проаналізували історію виникнення мережі «Facebook», переглядаючи фільм «Соціальна мережа» (режисер Девід Фінчер). Аналіз фільму дозволив учасникам визначити психологічні причини занурення людей в віртуальне спілкування та швидкого розповсюдження соціальних мереж серед молоді. Обговорення актуальності даного питання стало першим кроком у роботі проблемної групи на шляху до детального вивчення впливу залежності від соціальних мереж на життя та психологічне здоров’я кожного її користувача.

Така форма роботи – це відмінний шанс для студентів-психологів попрактикуватися в аналізі психологічної проблематики, створити логічні карти (mind-map), які дозволяють розкрити шляхи її вирішення. У наступні місяці заплановано проведення ще декількох заходів із залученням всіх студентів факультету (акція, тренінг, експрес-діагностика). Тож, залишається побажати науковим керівникам і студентам успіхів у роботі. Із захопленням чекаємо наступних новин і позитивних результатів.

Павленко Дар’я та Карацупа Владислав,

студенти 2 курсу факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв,

учасники проблемної групи


«Терапевтична магія» МАК

Ці вихідні виявилися особливо продуктивними для викладачів кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Вони мали чудову можливість взяти участь у навчальному курсі «Метафоричні асоціативні карти в психології та психотерапіїї», ведучою якого була Ирина Лебідь – гештальт-консультант, сертифікований спеціаліст із роботи з метафоричними асоціативними картами (МАК), акватерапії, пісочної терапії, автор п’яти колод МАК.

Чергове навчання викладачів кафедри психології Наталі Жук, Ольги Фролової та ст. лаборанта Марини Богдан сприяло більш детальному знайомству з унікальним арт-терапевтичним методом роботи практичного психолога – метафоричними асоціативними картами.

Це був неоціненний досвід, адже навчання здійснювалося в «терапевтичному режимі». Майстерність практичної роботи вдосконалювалася шляхом опрацювання власних запитів, а різноманіття колод МАК не залишило байдужим жодного з учасників.

Щиро висловлюємо подяку тренеру Ірині Лебідь за приємне знайомство та високий професіоналізм, а організатору зустрічі Південно-східній українській ассоціації практичних психологів та арт-терапевтів на чолі з її головою Ольгою Фроловою – за можливість отримати нові знання та унікальні інструменти, які обов’язково стануть у нагоді в практичній діяльності.

З нетерпінням чекаємо наступної навчальної сесії!


«Моє місце» в суспільстві, в історії, в житті близьких

28 листопада студенти 33-34 груп спеціальності «Психологія», разом з викладачами кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Малихіною Т.П. та Сердюк Н.І. відвідали виставку «Моє місце», що представлена в Бердянському художньому музеї ім. І. І. Бродського.

Знайомство з цією виставкою проходило в інтерактивній формі. За допомогою роботи з хештегами студенти ознайомились з історіями життя вимушено переміщених людей із Луганської та Донецької областей та волонтерів. Це були розповіді про дружбу та підтримку, сім’ю й дітей, про розуміння особистої ролі в суспільному житті, про страхи і надії, втрати, нові можливості та людяність.

Участь в таких заходах дає можливість студентам усвідомити власну ідентичність, «своє місце» в житті країни та близьких людей.


Запрошуємо усіх бажаючих приєднатися до святкування 15-річчя спеціальності “Практична психологія”, яке відбудеться 11 грудня 2017 року о 12.00 в малій актовій залі.


Корисний і практичний семінар

17-18 листопада викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Фролова Ольга та Сердюк Наталія брали участь в семінарі для вчителів «Сучасні виклики в українському суспільстві та безпечний простір в школі», що проходив у рамках проекту «Моє місце – інтеграційні заходи для дітей-переселенців у 4 південних областях України» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Під час семінару було розглянуто цілий ряд актуальних питань освітнього простору. Колективне обговорення проблеми «Вразливі групи у школі: як задовольняти їхні потреби», дозволило визначити психологічні особливості цієї категорії школярів, з’ясувати їх потреби та змоделювати напрями роботи освітян щодо надання їм кваліфікованої допомоги.

За допомогою активного групового обговорення питання «Профілактика емоційного вигорання педагогів» були виявлені самі поширені причини та оптимальні шляхи подолання емоційного виснаження вчителів.

Проблема ідентичності та людської гідності була реалізована за допомогою нової та ефективної методики роботи з хештегами, яка дозволила співставити власну ідентичність з хештегами пересувної виставки «Моє місце». Матеріали виставки можна використовувати для формування громадянських компетентностей згідно Державного стандарту базової повної загальної середньої освіти та Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

По закінченню семінару всі учасники отримали сертифікати.

Наталія Сердюк,

канд. психол. наук,

старший викладач кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв


29-30 листопада 2017 року
ІІ Міжнародна науково-практична конференція “Актуальні проблеми прикладні та практичні проблеми психолого-педагогічної науки”.

 

Інформаційний лист_конференція 2017


11 листопада в рамках виховної роботи, за ініціативою викладачів кафедри психології та бажанням студентів факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв було організовано екскурсію до Дніпра. Першим пунктом нашої подорожі був унікальний музейний комплекс «Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова», в якому демонструються моделі космічних станцій, супутники, бойові ракети, експонати агрегатів, що входять до складу різних ракетних комплексів.

Наступною зупинкою був величезний розважальний центр Мост-Сіті. Його територія вражає своєю інфраструктурою: численні кафе, боулінг, кінотеатр, ігроленд та навіть фонтан, у який ми кинули монетки, щоб повернутися знову.

Кульмінацією екскурсії став довгоочікуваний візит до театру одного актора «КРИК», до речі, єдиного в Україні. Унікальність театру в тому, що лише одна людина є і актором, і режисером, і сценаристом, і сценографом, і музичним редактором, і костюмером, і гримером… Блискуча гра Народного артиста України Михайла Васильовича Мельника не залишає байдужим жодного глядацького серця.

І ось почалася вистава «Дикий» за мотивами С. Цвейга «Амок». Навколо було чути, як глядачі схлипують, не стримуючи сліз. Після завершення вистави Михайло Мельник зірвав море аплодисментів та овацій, і це зрозуміло, бо він зміг доторкнутися до кожного серця в залі. М.В. Мельника дуже любить молодь, якої в театрі переважна більшість, тому він ще й повчає її, закликає до здорового способу життя та активної громадської позиції. Його можна назвати своєрідним месією нашого часу!

Варто сказати що такі подорожі вже стали традицією і ми будемо продовжувати їх.

Доцент кафедри психології Фролова Ольга


У жовтні Фролова Ольга – доцент кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету, керівник «Південно-східної української асоціації практичних психологів та арт-терапевтів» у складі робочої групи відвідала місто Берлін на запрошення німецького благодійного фонду  «Пам’ять, відповідальність і майбутнє (EVZ)».

Усього було запрошено 7 громадських організацій України та країн СНГ, які презентували свої ідеї щодо реалізації різноманітних проектів для своїх цільових груп.

Разом з партнерською організацією «Гендер Z», яка є ініціатором освітнього проекту «СОГІдарність: мультиплікація толерантності», та іншими партнерськими організаціями активісти працювали над створенням проектної заявки.  Основна мета проекту «СОГІдарність» –покращення умов для зміни громадської думки з питань гендерної ідентичності та протидія порушенню прав людини.

Протягом трьох днів у процесі фасилітації представники громадських організацій намагалися створити свій унікальний проект, який буде реалізовано вже в наступному році.

Після такої продуктивної та цікавої роботи для учасників робочої зустрічі були організовані екскурсії містом, що має сою історію та характер: Рейхстаг, найвідоміша будівля в Німеччині, Бранденбурзькі ворота, меморіал жертвам Голокосту.


Як найкраще зацікавити потенційних абітурієнтів? Звичайно ж розповісти, за що ви любите обрану професію. Саме такими теплими відгуками діляться викладачі кафедри психології зі старшокласниками шкіл м. Бердянськ, Бердянського, Чернігівського та Токмацького районів.

Так, свою відповідальну місію вже виконали Фролова Ольга та Богдан Марина, відвідавши Олексіївську ЗОШ (Смирновська об’єднана територіальна громада), Чернігівську ЗОШ ім. А.М. Темника, Чернігівську ЗОШ «Надія» та Чернігівську загальноосвітню школу-інтернат.

Дякуємо адміністрації шкіл за плідну співпрацю та допомогу у проведенні профорієнтаційної роботи.

На черзі ще багато запланованих цікавих та корисних заходів!


Ніколи не зупиняємося вчитися

Робота з сім’єю є одним з багатьох напрямів діяльності практичного психолога, яка передбачає використання як поглиблених знань фахівця так і володіння специфічними методами надання психологічної допомоги. Навіть працюючи індивідуально психологові важливо знати особливості сімейного консультування.

Тому викладачі кафедри психології не припиняють навчатися й оволодівати новими методиками та технологіями психологічного консультування. Так, чергове «навчальне заняття» відбулося цієї суботи в Бердянському державному педагогічному університеті, в якому брали участь співробітники кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв доцент Жук Наталя, старший викладач Колпакчи Олена та старший лаборант Богдан Марина.

Ведучою семінару з основ сімейного консультування «Робота з сімейною картою» став запрошений з міста Запоріжжя системний сімейний терапевт, гештальт-терапевт, супервізор – Ольга Говоруха.

В процесі семінару учасники мали змогу ознайомитися зі специфікою сімейного консультування та опрацювати декілька масштабних технік з системної сімейної терапії, спрямованих на глибоке осмислення родинних проблем та їх вирішення.

Подібні заходи систематично організовуються Південно-східною українською асоціацією практичних психологів та арт-терапевтів, членами якої є викладачі кафедри психології.

Радіємо тому, що у кожного бажаючого є можливість підвищити професійну кваліфікацію та оволодіти сучасними методами надання психологічної допомоги.

 


Світ професій – мій успіх і вибір!

Саме під такою назвою 25 вересня пройшов профорієнтаційний квест, організований кафедрою психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Така форма профорієнтаційної роботи почала застосовуватися нещодавно, проте вже має успіх серед її учасників та студентів спеціальності «Психологія», які виступають в ролі волонтерів.

Цьогорічний квест був присвячений святкуванню 85-річчя університету та мав на меті ознайомити його учасників – учнів гуртка «Дебати» зі спеціальностями та професіями, які можна отримати в нашому університеті.

Так, три команди старшокласників (загалом 31 учень) вправно виконували завдання різної тематики та спрямованості, переходячи від однієї бази до іншої, за що отримували елементи фінальної таємниці, яку можна було розгадати лише доклавши спільних зусиль. Проходження квесту стало настільки захоплюючим, що гуртківці майже одночасно прибули до фінішу, де на них чекало останнє завдання – збирання пазлу із зображенням логотипу Бердянського державного педагогічного університету.

І з цією справою кмітливі та ерудовані команди впоралися миттєво, за що були нагороджені дипломами учасників квесту та смачними призами від голови профкому БДПУ, депутата міської ради Лоли Віталія Григоровича.

Кафедра психології висловлює подяку директору ЦДЮТ ім. Є.М. Руднєвої Балабану О.К., керівнику гуртка «Дебати» Масютіній М.Е., доценту кафедри психології Фроловій О.В. та студентам 4 курсу напряму підготовки 6.030103 Практична психологія за співпрацю та допомогу в організації та проведенні квесту.

 

Марина Богдан,

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету 

Фото

Анни Якушевої,

студентки 1 курсу спеціальності 053 Психологія

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 

 

 


14 вересня 2017 року на базі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв проходила Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти», присвячена 85-річчю заснування Бердянського державного педагогічного університету.

Метою конференції було обговорення стратегічних проблем модернізації вищої педагогічної освіти в контексті стандартизації початкової школи.

Співорганізаторами конференції стали Інститут педагогіки Академії педагогічних наук України, Херсонський державний університет і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Загалом долучитися до проведення конференції виявили бажання 237 науковців, аспірантів, молодих учених, студентів і вчителів, серед яких 22 доктори наук з різних регіонів України, Угорщини та Польщі. Вражає і географія учасників: Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова; Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського; Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка; ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»; Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки; Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка; Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка; Львівський національний університет імені Івана Франка; Київський національний університет культури та мистецтв; Національна музична академія України імені П.І.Чайковського; Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти; КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради; ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»; Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького; ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука»; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка; Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини; Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія та інші.

Робота здійснювалася за 6 секціями, а саме: «Професійна підготовка майбутніх учителів початкової школи: стан та перспективи розвитку», «Психологічні аспекти підготовки майбутніх фахівців», «Актуальні проблеми підготовки магістрів початкової освіти», «Розвиток особистості молодшого школяра на етапі створення стандартів нового покоління», «Творчий потенціал мистецької освіти», «Актуальні проблеми підготовки здобувачів першого рівня вищої освіти».

За матеріалами конференції планується видання збірника наукових праць.

Колектив кафедри початкової освіти та організаційний комітет конференції висловлює подяку співорганізаторам та учасникам конференції.

Сподіваємось на плідну співпрацю в наступному році!

За матеріалами факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ