Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Музичне мистецтво

 

 

Підсумки проведення І Всеукраїнської науково-практичної конференції «Мистецтво та мистецька освіта

в сучасному соціокультурному просторі»

 

3-4 червня 2021 року кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін на базі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету  було проведено І Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Мистецтво та мистецька освіта в сучасному соціокультурному просторі».

Співорганізаторами конференції стали Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України (відділ змісту і технологій педагогічної освіти); Львівський національний університет імені Івана Франка (факультет культури і мистецтв).

Загальна кількість учасників склала110 осіб, з інших міст України – 75. У конференції взяли участь наукові працівники Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України (відділ змісту і технологій педагогічної освіти); ІМФЕ імені М. Т. Рильського НАН України (відділ екранно-сценічних мистецтв і культурології); науково-педагогічні працівники ЗВО: Львівського національного університету імені Івана Франка; Бердянського державного педагогічного університету; Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка; Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини; Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв; Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії; Національної академії керівних кадрів культури і мистецтва; Луганського національного університету імені Тараса Шевченко; Київського національного університету культури і мистецтв; Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди; Дніпропетровського фахового мистецько-художнього коледжу культури ДОР; викладачі хореографічних і музичних дисциплін закладів початкової мистецької і позашкільної освіти міст Дніпра, Сміли, Миколаєва, Полтави, Маріуполя та ін.

Перший день передбачав відкриття конференції, пленарне засідання, секційні засідання і презентацію науково-методичних видань викладачів кафедри. Відкрила І Всеукраїнську конференцію проректорка з науково-педагогічної роботи Бердянського державного педагогічного університету, кандидатка філологічних наук, доцентка Вікторія ЛІПИЧ , яка побажала всім учасникам цікавих наукових доповідей, жвавої дискусії і плідної роботи в рамках секційних засідань.

Також до учасників конференції звернулася з вітальним словом завідувачка кафедри, кандидатка педагогічних наук, доцентка Олена МАРТИНЕНКО, яка зазначила, що метою конференції є узагальнення та апробування результатів теоретичних пошуків та практичного досвіду фахівців у галузях теорії, історії і практики мистецтв та мистецької освіти; активізація науково-дослідницької діяльності фахівців з різних видів мистецтв в умовах світових глобалізаційних процесів і інтеграції вітчизняної освіти до світового освітнього простору.

Конференція відбулася за напрямами роботи: теоретичні та історичні рефлексії міжкультурних зв’язків у контексті глобалізаційних процесів; концептуальні засади сучасної мистецької освіти; професійна підготовка майбутніх вчителів мистецьких дисциплін: новітні підходи та технології; формування художньо-творчої компетентності здобувачів освіти; історичні та порівняльно-педагогічні аспекти музичної та хореографічної освіти.

У рамках конференції було проведено майстер-класи: кандидатки мистецтвознавства, молодшої наукової співробітниці ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, старшої викладачки Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого та Київського хореографічного коледжу, лауреатки хореографічних конкурсів Єви КОВАЛЕНКО «Класичний танець та методика його викладання у ЗВО»;

лауреатки міжнародних хореографічних конкурсів, викладачки хореографічних дисциплін Смілянської школи мистецтв Дарії КУЛИК «Contemporary dance в старших класах шкіл мистецтв: методика викладання»; заслуженої артистки України, доцентки кафедри мистецтва Навчально-наукового інституту «Академія мистецтв» імені С.С. Прокоф’єва Зої РОЖОК «Творча взаємодія викладача, концертмейстера та студента в класі академічного вокалу у процесі роботи над оперною арією та народною піснею».

Підсумовуючи результати проведення наукового заходу, слід підкреслити, що під час проведення конференції було заслухано та обговорено доповіді високого рівня підготовки. Крім того, гостями конференції було відзначено ґрунтовність та актуальність доповідей здобувачів вищої освіти різних ЗВО України.

 

 

За матеріалами кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Підсумки проведення науково-методичного семінару «Формування виконавської компетентності: методичний аспект»

 

14 травня 2021 року на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін відбувся науково-методичний семінар «Формування виконавської компетентності: методичний аспект». Метою  науково-методичного семінару було проаналізувати методичні аспекти проблеми формування виконавської компетентності фахівців музичного мистецтва у процесі концертмейстерської діяльності з солістами-вокалістами, інструменталістами, вокальними, хоровими, хореографічними колективами. Щороку науково-педагогічний склад кафедри стає ініціатором проведення науково-методичних семінарів для вчителів ЗЗСО, викладачів музичних шкіл і ЗВО м. Бердянська та Бердянського району тощо. Але в цьому році семінар об’єднав більше 50 учасників не тільки з нашого регіону, а й з інших областей України.

Програмою науково-методичного семінару було передбачено секційне засідання, на якому презентували свої доповіді викладачі і концертмейстери університету, учителі-практики з різних міст України, а також здобувачі другого рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво). У другій частині семінару показували учасникам майстер-класи  доцент кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін БДПУ Павло КОСЕНКО; концертмейстерка Бердянської дитячої музичної школи Бердянської міської ради  Віра ПЕТКЕВИЧ; заслужена артистка України, доцентка кафедри мистецтва навчально-наукового інституту «Академія мистецтв»  імені С.С. Прокоф’єва Зоя РОЖОК. Завершальним акордом семінару став концертний виступ викладачки БДПУ Уляни ЄГОРОВОЇ-СКОБЄЛЄВОЇ «Concerto pour une voix» (Концерт для одного голосу).

Учасники семінару мали можливість висловити свої пропозиції і побажання щодо проведення наступних семінарів через надану організаторами гугл-анкету. Дякуємо всім за плідну працю і найкращі побажання від учасників семінару: «Сподіваємося на продовження традиції проведення науково-методичних семінарів з актуальних проблем мистецької освіти!».

 

 

За матеріалами кафедри теорії та

методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Інф. лист конференції Бердянськ 2021

Програма конференції Бердянськ 2021

 


 

Програма семінару

 


 

Відбувся І етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Музичне мистецтво»

 

24 лютого 2021 року на базі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/ БДПУ http://bdpu.org/ було проведено І етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Музичне мистецтво», у якому взяли участь  здобувачі IV курсу денної та заочної форм навчання. Організаційну частину проведення першого туру взяла на себе доцентка кафедри Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/composition-kaf-muz/naukovo-pedahohichnyy-sklad-muzychne-mystetstvo/omelchenko/, яка очолила журі олімпіади. До складу журі ввійшли доценти Світлана СЕРГІЄНКО http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/composition-kaf-muz/naukovo-pedahohichnyy-sklad-muzychne-mystetstvo/sergienko/, Юрій СМАКОВСЬКИЙ http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/composition-kaf-muz/naukovo-pedahohichnyy-sklad-muzychne-mystetstvo/smakovskii/, а також голова методичного об’єднання вчителів музичного мистецтва м. Бердянська, учителька-методистка вищої категорії Олена ДОМАСКІНА.

Перший етап Олімпіади включав два типи завдань: виконання тестових завдань і показ практичних навичок проведення двох фрагментів уроку музичного мистецтва (слухання музики та вокально-хорова робота). Переможцями І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади стали здобувачки вищої освіти 4 курсу Наталія ЖУК, Ольга ЛЕВША, Інна НАЗАРЕНКО, ІІ місце посіли Надія ШАТРАВКА, Вероніка ЗУЄВА, ІІІ – Кристина ГОНЧАРОВА, Олена КОНЮХОВА, Ілля РЄЗНІК, Ірина КИСЕЛЬОВА.

 

 

Щиро вітаємо переможців олімпіади та бажаємо їм подальших успіхів!

голова журі, доцентка

Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО

 


 

Положення І етапу Всеукраїнської студолімпіади Музичне мистецтво 2021 р.

 


 

ІІ Регіональний дистанційний фестиваль-конкурс для дітей з особливими освітніми потребами  «МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ В ДОЛОНЯХ ДИТИНИ!»

 

14 лютого 2021 року відбувся гала-концерт ІІ Регіонального дистанційного фестивалю-конкурсу для дітей з особливими освітніми потребами  «МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ В ДОЛОНЯХ ДИТИНИ!», організований кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/ Бердянського державного педагогічного університету https://bdpu.org.ua/ .

У цьому році фестиваль-конкурс вийшов за межі регіонального, бо завдяки дистанційній формі в ньому змогли взяти участь діти з різних куточків України. Мета фестивалю полягала у сприянні самовизначенню і самореалізації, успішній адаптації та психологічній реабілітації дітей-сиріт, дітей переселенців із зони АТО, дітей та молоді з особливими освітніми потребами, інтеграції їх у суспільство через розвиток творчих здібностей та залучення до культурних цінностей.

Компетентне журі у складі викладачів кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Павла Косенка, Світлани Сергієнко, Олени Бузової, Уляни Єгорової-Скобєлєвої, Тетяни Фурманової, Руслана Павленка https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-muz/composition-kaf-muz/ , доцентки кафедри початкової освіти Олени Малицької https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/graduates-fppom/malyts-ka-olena-volodymyrivna/ Оцінювали учасників за трьома категоріями: «Особливе дитинство» (діти з особливими освітніми потребами); «Назустріч мрії»» (діти-сироти); «Таланти без кордонів» (діти переселенці із зони АТО) у трьох вікових групах (6-10, 10-13, 14-16).

Учасники змагалися у наступних номінаціях: «вокальне мистецтво», «інструментальне мистецтво», «хореографічне мистецтво», «театральне мистецтво», «образотворче мистецтво», «декоративно-прикладне мистецтво».

Однією з родзинок фестивалю було виконання твору національної спрямованості з метою популяризації українського мистецтва, пропагування національних культурних надбань, виховання почуття патріотизму, національної гідності та особистої відповідальності за майбутнє нашої Батьківщини.

Освітня спільнота Бердянського державного педагогічного університету відповідно до вимог часу та соціальних потреб намагається поширювати та популяризувати нові перспективні методи мистецької роботи з людьми з особливими потребами як ефективного засобу їх соціальної адаптації та залучення до активного способу життя.

Усі учасники були нагороджені дипломами відповідних ступенів. Заключний концерт можна переглянути за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=SBkpfWOmCBw.

 

 

 

За матеріалами кафедри теорії та методики навчання

                                                                                                      мистецьких дисциплін

 


 

 

Положення про проведення ІІ Регіонального дистанційного фестивалю «МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ В ДОЛОНЯХ ДИТИНИ!»

 


 

Традиційне методичне об’єднанні вчителів музичного мистецтва

 

Щорічно в січні кожного року проводиться методичне об’єднанні вчителів музичного мистецтва м. Бердянська. За традицією в ньому беруть участь викладачі кафедри  теорії та методики навчання мистецьких дисциплін , які діляться власним педагогічним досвідом, упровадженням нових педагогічних ідей, технологій.

Так, 18 січня 2021 року доцентка кафедри Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО  взяла участь у методичному об’єднанні вчителів музичного мистецтва. Анетта Іванівна виступила з доповіддю-презентацією на тему «Використання інноваційних технологій на уроках мистецтва та у позаурочній діяльності в умовах Нової української школи». Доценткою було презентовано практичні завдання різних видів, які вчителі ЗЗСО можуть використовувати на уроках музичного мистецтва в початковій та основній школі.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

І знову нас осяяло Азовським зорепадом!

 

14-го листопада 2020 року відбулася церемонія нагородження переможців ХІ Регіонального конкурсу в галузі вокального та інструментального мистецтва «Азовський зорепад», що проходив у цьому році в дистанційному форматі. Незважаючи на складну ситуацію, пов’язану із запровадженням карантину, у тому числі у позашкільних мистецьких закладах, наші учасники знайшли можливість надіслати нам свої мистецькі доробки як у вокальній, так і в інструментальній номінаціях.

Цього року більшість учасників традиційно представляли місто Бердянськ, Бердянський район, але й інші райони Запорізької області – Чернігівський, Приморський, Токмацький. Давній творчий зв’язок із закладами мистецької освіти названих районів продовжує традиції нашої співпраці, адже випускники спеціальності Музичне мистецтво минулих років сьогодні успішно працюють педагогами у цих закладах і навчають музичному мистецтву молоде покоління. Такі щорічні творчі зустрічі є досить плідними, адже багато учасників конкурсу завдяки Азовському зорепаду згодом приймають важливе рішення щодо вибору музичного мистецтва своєю майбутньою професією.

Журі конкурсу протягом двох тижнів переглядало відеовиступи учасників та визначило переможців у двох номінаціях. Отже, лауреатами 3-го ступеня в інструментальному жанрі стали Какарека Михайло (фортепіано), місто Маріуполь та Конорадзе Валерія, село Кохане Токмацький район. Лауреатами 2-го ступеня у цьому ж жанрі стали Какарека Михайло (акордеон), місто Маріуполь; Галицька Ганна (фортепіано), м. Бердянськ та Прокопенко Богдан (баян) смт. Чернігівка Запорізької області. І, нарешті, лауреатами першого ступеня в інструментальній номінації стали  Бондарєва Лідія (фортепіано), місто Приморськ та Лазарева Дар’я (фортепіано), м. Бердянськ.

У вокальній номінації також відбувалася запекла боротьба. Лауреатом 3-го ступеня у цій номінації став Зубов Данило із піснею «Намалюй мені ніч». Лауреатами 2-го ступеня у вокальній номінації стали Цуканова Єлизавета, м. Бердянськ із піснею «Back to black»; Іюльська Галина, м. Приморськ із піснею «Балади про Мальви»; Книжник Михайло, село Балівка Дніпропетровської області із піснею «Козацька вдача»; Валуца Марія, м. Бердянськ із піснею «Усмехнися», Джамаладінова Нарміна, м. Бердянськ із піснею «Грицю». Лауреатами 1-го ступеня  у вокальній номінації стали Попова Софія, м. Бердянськ із композицією «Цвіте терен», Скиба Ганна, м. Бердянськ із піснею «Полетів би на край світу», Воєнна Софія, м. Бердянськ із піснею «I know why and so do you» та Кулик Анастасія, місто Бердянськ з піснею «Air mail». Усі лауреати отримали дипломи, а випускники ЗЗСО цього року сертифікати для вступу на спеціальність Середня освіта (Музичне мистецтво) до Бердянського державного педагогічного університету. Наші вітання переможцям та подяка творчій команді в особі координатора проєкту – Григор’євої В.В., членів журі конкурсу –  Омельченко А.І., Смаковського Ю.В. та Бузової О.Д. за організацію заходу.

Фестиваль уже одинадцятий рік поспіль проходить за підтримки факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв (декан докторка педагогічних наук, професорка, заслужена працівниця освіти України Коваль Л.В.), кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін (зав. кафедри к.пед. н., доцентка, заслужена працівниця культури України Мартиненко О.В.).

Відеоверсію церемонії нагородження та виступи переможців ви можете побачити на сторінці кафедри у фейсбуці або за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=QOHCnNTJRlo&feature=youtu.be&ab_channel=YourbillGreen

 

 

 


 

 


 

Програма семінару 2020

Заявка на участь у методичному семінарі

 


 

26-27 вересня 2020 року на базі кафедри  теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету відбувся науково-методичний семінар «Проблеми впровадження інноваційних підходів в освітній процес мистецької галузі». Через пандемію наукове зібрання пройшло в змішаному форматі: онлайн у вигляді відеоконференцій на платформі Zoom і були присутніми в залі 15 осіб. Однак це не завадило цікавому і плідному спілкуванню учасників.

Участь у науково-методичному семінарі взяли 46 учасників із Запорізької, Дніпровської та Донецької областей, м. Бердянська  – викладачі музичних шкіл, шкіл мистецтв, закладів загальної середньої освіти.

26 вересня 2020 року на секційному засідання обговорювалися питання, пов’язані з методичними аспектами викладання інтегрованого курсу «Мистецтво» в 3-му класі ЗЗСО (презентація підручника «Мистецтво. 3 клас» для ЗЗСО Олени КАЛІНІЧЕНКО, Людмили АРИСТОВОЇ (доповідач – докторка філософії в галузі освіти, доцентка кафедри музичного мистецтва Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського Людмила АРИСТОВА), застосуванням інтерактивних технологій в мистецькій освіті (доповідач – к.п.н., доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО), використанням методу творчих завдань на уроках інтегрованого курсу «Мистецтво» у початковій школі в рамках нового Державного стандарту початкової освіти (доповідач – к.п.н., доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Вікторія ГРИГОР’ЄВА), лінгвізацією як інноваційним методом засвоєння учнями понятійної системи на уроках музичного мистецтва (к.п.н., доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Віра БУРНАЗОВА), комплексною взаємодією мистецтв як фактора удосконалення фахової підготовки вчителя музичного мистецтва (доповідач – к.п.н., доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олена БУЗОВА) та інші. Усі доповіді були цікавими, змістовними та, окрім науково-теоретичних питань розкривались і практичні аспекти заявлених доповідей. Закінчився перший день лекцією-концертом «Зустріч з танцем» (відповідальні Світлана СЕРГІЄНКО та Юрій СМАКОВСЬКИЙ) і творчою зустріччю із композиторкою Юлією МАХОТІНОЮ «Паралелі. Мрії. Експеримент». Участь у цих заходах брали викладачі і студенти спеціальностей «Музичне мистецтво» та «Хореографія».

Майстер-класи для вчителів музичного мистецтва закладів загальної середньої освіти, викладачів позашкільних освітніх закладів

          27 вересня 2020 року в рамках проведення науково-методичного семінару «Проблеми впровадження інноваційних підходів в освітній процес мистецької галузі» на базі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін  відбулися майстер-класи викладачів позашкільних освітніх закладів, вчителів музичного мистецтва закладів загальної середньої освіти, викладачів кафедри.

Майстер-клас “Робота над подоланням технічних труднощів в учнів-піаністів під час вивчення творів крупної форми на прикладі фортепіанних сонат Л.Бетховена” був проведений викладачем вищої категорії Бердянської дитячої музичної школи Майя ФІЛОН. Другий майстер-клас «Типи і види розспівування» проводила  к.п.н., доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олена БУЗОВА.

Наступною доповіддю була презентація  збірки «Розспівки-вправи «Співаємо весело», автором якої є викладачка вищої категорії КЗ «Нестерянська ДМШ» Оріхівської міської ради Лілія УРСОЛОВА. Свій мастер-клас «Робота над постановкою голосу» показала також керівниця фольклорної студії «Світанок» МПК імені Т.Г. Шевченка Тетяна Петренко. Ми вдячні викладачам Мелітопольського фахового коледжу культури і мистецтв Запорізької міської ради, які надали нам свої методичні практикуми: «Робота над мішаними розмірами у класі «Диригування та читання хорових партитур» у закладах фахової передвищої освіти мистецького напрямку», який проводила викладачка КЗ «Мелітопольський фаховий коледж культури і мистецтв» Запорізької обласної ради Аліна ЮДІНА; «Поточний контроль на заняттях теорії музики як форма узагальнення знань студентів», який проводила викладачка-методистка КЗ «Мелітопольський фаховий коледж культури і мистецтв» Запорізької обласної ради Юніта ЮДІНА. Усі заходи були проведені на високому професійному рівні.

Закінчився науково-методичний семінар «Проблеми впровадження інноваційних підходів в освітній процес мистецької галузі» виступом народного ансамблю народної пісні «Золотий гомін». Художня керівниця ансамблю – Олена БУЗОВА.

Це був перший досвід проведення науково-методичного семінару в такому форматі. На круглому столі відбувся обмін думками, позитивні відгуки присутніх в онлайн і в концертній залі викладачів. Усі присутні висловили думку про продовження проведення науково-методичних семінарів за актуальною тематикою в мистецькій освіті.

 

 

За матеріалами кафедри

 


Семінар практикум (2020)

 

Дитяча музична школа, семінар за участю викладачів кам’янського музичного коледжа

 


 

Азовський зорепад (2019)

 

 


Регіональний фестиваль Майбутнє України в долонях дитини (2019)

Програма фестивалю

 


Азовський зорепад (2018)