Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Новини частина 6

Обговорення проєкту Стандарту вищої освіти України першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями)

 

За ініціативою доцентки кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін БДПУ Юлії Тараненко 20 березня 2023 року на платформі ZOOM відбулася зустріч робочої групи освітньо-професійної програми «Середня освіта (Хореографія). Фітнес» зі стейкхолдерами (роботодавці, вчителі-практики, здобувачі вищої освіти).
Гаранткою ОПП було окреслено деякі питання, які були спрямовані на генерування ідей щодо стратегії розвитку спеціальності відповідно до проєкту Стандарту вищої освіти України (галузь знань 01 Освіта/Педагогіка, спеціальність 014 Середня освіта), оприлюдненого на сайті Міністерства освіти і науки України. Обговорення надало змогу вислухати пропозиції стейкхолдерів і вчителів-практиків стосовно актуальності хореографії як навчального предмету в змісті Стандарту вищої освіти.
У процесі зустрічі було наголошено на наступному:
1. Відсутність компетентностей і підсумкових результатів навчання для спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) в проєкті Стандарту вищої освіти України.
2. Відсутність навчальної програми «Хореографія» для ЗЗСО, яка є актуальною,  затвердженою та оприлюдненою на сайті Міністерства і науки України.
Тож, робочою групою було висунуто пропозиції надати рекомендації щодо вдосконалення проєкту Стандарту вищої освіти шляхом введення до нього спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія), яка здатна вирішувати важливі завдання національно-патріотичного виховання, ознайомлення з культурною спадщиною України, духовного збагачення та фізичного розвитку здобувачів ЗЗСО, а також психологічної допомоги та корекції шляхом застосування методів танцювальної терапії, засобів хореографії в роботі з учнями з особливими освітніми потребами.
За результатами обговорення сплановано зустріч з представниками закладів вищої освіти України, які готують фахівців за спеціальністю 014 Середня освіта (Хореографія).

 

 


 

Хореографи БДПУ – учасники Всеукраїнської конференції, семінару-практикуму з хореографії «Хореографічне мистецтво на сучасному етапі: теорії та практики, розвиток та перспективи»

 

За ініціативи Національної хореографічної спілки України у Львові 11-12 березня відбулися Всеукраїнська конференція, семінар-практикум з хореографії «Хореографічне мистецтво на сучасному етапі: теорії та практики, розвиток та перспективи», яка проходила у форматі офлайн. Базами для проведення стали Львівський Палац залізничників (11 березня) та Львівський палац мистецтв (12 березня).
Семінар відвідали близько двохсот представників навчальних закладів і керівників хореографічних колективів із різних куточків України. Від БДПУ у заході взяв участь викладач кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Дмитро ІЛЬЇН. Завдяки обраному формату присутні мали чудову нагоду поспілкуватися наживо, що, безперечно, є надзвичайно цінним досвідом у реаліях сьогодення.
Традиційно перший день почався з реєстрації учасників і вступного слова Героя України, Національної легенди України, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, професора, академіка НАМУ, генерального директора-художнього керівника Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П.Вірського, голови Національної Хореографічної Спілки України Мирослава Михайловича ВАНТУХА. У своїй промові Мирослав Михайлович зробив невеликий екскурс з минулого українського хореографічного мистецтва до сьогодення.
Наступним узяв слово ХАРІСОВ Побєда Софійович – заслужений працівник культури України, голова Львівського обласного відділення Національної Хореографічної Спілки України, коротко ознайомивши учасників з планом семінару. У своїй промові Побєда Софійович озвучив основні виклики сьогодення, завершивши виступ дуже яскраво і влучно: «Без заводів і мостів народ може існувати, без культури народу немає. Заводи ми відбудуємо, але якщо знищити культуру – це знищити народ. Тому нашим головним завданням є не тільки збереження культурного фонду, а і його примноження та якомога більше поширення».
Практична частина семінару розпочалася виступом Марини Іванівни ГОРНОСТАЙ, художньої керівниці народного вокально-хореографічного ансамблю «Сонечко», заслуженого працівника культури України. Вона коротко ознайомила присутніх з історією становлення та розвитком ансамблю, матеріально-технічною базою, особливістю роботи з батьками учасників. Після цього вихованцями було продемонстровано кілька вправ з вокалу для різних вікових груп.
Завершальною частиною першого дня семінару став невеликий концерт ансамблю «Сонечко», де глядач мав можливість ознайомитись із репертуаром, а також насолодитися виступами в офлайн-режимі.
Наступний день семінару проходив у Львівському палаці мистецтв. Він був присвячений майстер-класам, де бажаючі могли безпосередньо взяти участь і на особистому прикладі опрацювати пропоновані матеріали.
Першою виступила заслужений працівник культури України, доцент кафедри хореографічного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв ЦВЄТКОВА Лариса Юріївна «Основи викладання класичного танцю», де учасники виконували різні комбінації з класичного танцю, із коментарями та рекомендаціями від спікера.
Наступний майстер-клас «Хореографічна лексика Центральної України» проводив заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор кафедри хореографії Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, головний балетмейстер Національного заслуженого академічного хору України імені Григорія Верьовки, член правління НХСУ ШКОРІНЕНКО Валерій Олександрович. Заняття здебільшого було акцентоване на манері виконання, аніж на методичних аспектах. Учасники мали змогу осягнути особливості виконання чоловічих, жіночих, а також рухів та комбінацій у парі з характерною манерою регіону.
Наприкінці другого дня семінару відбувся концерт, у якому взяли участь творчі колективи «Роси світанку», «Діброва», «Полуничка», «Ескада», «Горицвіт» і «Молодички». Хореографічні ансамблі показали досить високий рівень виконавської майстерності та залишили по собі надзвичайно приємні враження у глядачів.
Семінар завершився підведенням підсумків учасниками і видачею сертифікатів.
За словами викладача кафедри Дмитра ІЛЬЇНА, досвід участі в цій конференції виявився значним і його вагу важко переоцінити. Насамперед це стосується формату офлайн, якого через напад країна-агресора більша частина учасників тривалий час була позбавлена. Саме такі зустрічі дають поштовх для розвитку, мотивацію для роботи і надію на культурне процвітання нашої незалежної країни. Тому хочеться подякувати організаторам за проведення семінару-практикуму та побажати наснаги й успіхів у творчій і науковій діяльності.

 

За матеріалами кафедри ТМНМД


Викладачі та студенти висвітлюють досвід на міжнародній конференції

 

15 квітня 2023 року доцентка кафедри ТМНМД Юлія Тараненко, викладачка Юлія Павленко, здобувачка І рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) Катерина Піліпішина та здобувачка ІІ рівня вищої освіти спеціпальності 014 Середня освіта (Хореографія) Анна Швидка взяли участь у роботі Всеукраїнської (із міжнародною участю) науково-практичної (online) конференції «Проблеми та перспективи розвитку хореографічного мистецтва», яку проводив Херсонський державний університет Факультет культури і мистецтв, Прикарпатський Національний університет імені Василя Стефаника.
Представниками науково-практичної хореографічної спільноти БДПУ розкривалися питання практичного досвіду роботи в закладах позашкільної освіти: здобутки та виклики сьогодення, social dance як складова танцювальної терапії, маркетинг в освіті та мистецтві та інтегративний підхід на уроках хореографії.
Організаторами та учасниками конференції відмічено цікаві та актуальні доповіді викладачів та студентів-хореографів!
Тримаймо освітній фронт України!
Дякуємо збройним силам України за можливість здобувати досвід та ділитися ним!
Слава Україні! Героям Слава!

 


Обговорення проєкту освітньої програми «Середня освіта (Музичне мистецтво)» другого (магістерського) рівня вищої освіти

 

14 березня 2023 року на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін відбулася онлайн-зустріч ініціативної групи викладачів з метою обговорення проєкту нової освітньої програми підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 014 «Середня освіта (Музичне мистецтво)». Завідувачка кафедри доцентка Віра Бурназова зазначила, що нова освітня програма розробляється на підставі Закону про вищу освіту, Наказу МОН України № 1006 від 11.11.2022 року «Деякі питання розміщення державного (регіонального) замовлення, поєднання спеціальностей (предметних спеціальностей), спеціалізацій та присвоєння професійних кваліфікацій педагогічних працівників закладами фахової передвищої, вищої освіти», у відповідності до стратегії Університету та аналізу потреб ринку праці.

 

Представила проєкт ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво)» доцентка кафедри Анетта Омельченко, ознайомивши присутніх зі структурою освітньої програми, особливостями (унікальністю), фаховими компетентностями та очікуваними програмними результатами. Було обґрунтовано доцільність обов’язкових освітніх компонент і збалансованість їх з вибірковою частиною компонент ОП. У презентованому проєкті ОП, зазначила пані Анетта, враховано необхідність посилення наукової складової магістерської програми, обов’язковості виконання таких освітніх компонент, як виробнича практика та кваліфікаційна робота магістра. Галузевий і регіональний аспект може бути реалізований шляхом формування тем наукових досліджень.

 

Також увагу учасників зустрічі було акцентовано на подальшому працевлаштуванні майбутніх випускників ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво)» та перспективи навчання на третьому рівні вищої освіти; відзначено основні форми, методи навчання, особливості поточного та підсумкового контролю, можливості академічної мобільності.
Наприкінці зустрічі ініціативною групою було вирішено продовжити роботу над проєктом ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво)», ураховуючи отримані під час дискусії та проведеного анкетування серед здобувачів вищої освіти рекомендації й пропозиції, та звернутися до керівництва факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, на базі якого планується реалізація даної програми, з обґрунтованим клопотанням про розгляд питання на вченій раді факультету щодо створення групи забезпечення та запровадження в освітній процес освітньої програми «Середня освіта (Музичне мистецтво)» з 2023 року.

 

Тож, у БДПУ буде оголошено конкурсну вступну пропозицію на ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво)», яка забезпечить успішну підготовку фахівців у музично-педагогічній галузі та їх конкурентноспроможність на ринку праці.

 

 

 

З матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

День українського добровольця

 

13 березня кураторкою 23 ММ групи доценткою Анеттою ОМЕЛЬЧЕНКО для здобувачів спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) була проведена виховна година «День українського добровольця», який відмічається в Україні 14 березня 2023 року. Під час заходу увага акцентувалася на історичних прикладах добровольства: Запорізька Січ, легіон Українських Січових Стрільців, добровольці під Крутами. У ХХІ столітті прикладом добровольства стала Революція Гідності та початок воєнних дій на сході України.
Загалом у воєнному конфлікті на сході нашої держави брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Учасники заходу розглянули постаті видатних артистів, які стали добровольцями і загинули за Незалежність України. Здобувачі вищої освіти мали змогу переглянути відеофільм про Василя Співака. Анетта Іванівна акцентувала увагу учасників заходу, що в Бердянську також був заснований добровольчий батальйон «Азов», який пізніше став полком і зараз підпорядковується Національній гвардії. Хвилиною мовчання присутні згадали всіх загиблих і прослухали молитву добровольця.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Креативні й талановиті…

 

Саме до такого висновку дійшли члени журі І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Музичне мистецтво», який проводився 10 березня 2023 року кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін дистанційно на платформі ZOOM.

 

Мета олімпіади – виявлення рівня теоретичних знань і методичної компетентності учасників, їх виконавських та професійних навичок. Узяти участь в олімпіаді виявили бажання 8 здобувачів 3, 4 курсу освітнього рівня «бакалавр» і 1 курсу ОС «магістр».

 

Оцінювало два тури І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Музичне мистецтво» поважне журі: голова – зав.кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін к. пед. наук, доцентка Віра Бурназова; члени журі: зав. відділу освіти Бердянської міської ради Тетяна Фурманова, к. пед. наук, доцентка кафедри Анетта Омельченко, к. пед. наук, доцентка Вікторія Григор’єва, к. пед. наук, доцентка Світлана Сергієнко, концертмейстерка Вікторія Бакум, учитель музичного мистецтва Криворізького ліцею № 35 «Імпульс» Криворізької міської ради, випускник ОПП Середня освіта (музичне мистецтво та художня культура) Роман Мельков.

 

Два тури (теоретичний і практичний) мали на меті виявити рівень теоретичних знань з теорії та методики навчання мистецтв у закладах загальної середньої освіти та визначити рівень виконавської та методичної компетентностей відповідно до спеціальності. У І турі конкурсанти давали відповіді на 20 тестових завдань з курсу «Теорія та методика навчання мистецтв у ЗЗСО». Серед здобувачів найкраще проявили себе в І турі Марія Єремейчук, Олександра Ш., Карина Вєнєтуліс-Заболотня. У ІІ турі здобувачі презентували фрагмент уроку з мистецтва, а саме вокально-хорову роботу (Наталія Жук), слухання музики (Катерина Саматова, Ілля Рєзнік, Яна Пономаренко), цифрові технології (Олександра Ш.), поєднування різних видів роботи (Людмила Шепель, Марія Єремейчук). Усі виступи й презентації були яскравими, доступними для розуміння, з прикладами особистого показу на музичному інструменті.

 

За сумою балів двох турів І місце в І етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Музичне мистецтво» посіла здобувачка 4 курсу першого рівня вищої освіти Марія Єремейчук, ІІ місце – Олександра Ш., ІІІ місце – Карина Вєнєтуліс-Заболотня. Усі члени журі подякували учасникам олімпіади за високий рівень підготовки, професійної майстерності й висловили теплі слова побажання подальших творчих досягнень у професійній діяльності.

 

К.пед.н, доцентка кафедри ТМНМД
Анетта Омельченко

 


 

НАВЧАЮТЬСЯ І НАВЧАЮТЬ!

 

Попри тривалі повітряні тривоги, постійні обстріли та жахіття війни здобувачі вищої освіти 3 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) Бердянського державного педагогічного університету навчаються і навчають!
Виробнича практика з викладання музичного мистецтва в Інтегрованому курсі «Мистецтво» пройшла на базі ЗЗСО № 124 м. Дніпра під керівництвом старшого вчителя, керівника методичного об’єднання Наталії ЖУК та керівника-методиста від БДПУ доцентки Віри БУРНАЗОВОЇ.
Звичайно, що мрії зайти до класу, побачити й зазирнути в очі учнів, поспілкуватися з досвідченими фахівцями-практиками, ознайомитися з сучасними ресурсами проведення уроків музичного мистецтва, методичним інструментарієм, перейняти практичний досвід, на жаль, здійснилися лише завдяки онлайн-спілкуванню.
Але, незважаючи на всі виклики сьогодення, здобувачі продемонстрували свою готовність до роботи в дистанційному форматі! Вони мали що показати, чому навчити, як прищепити школярам любов до національного мистецтва!
Ретельна підготовка…. постійні консультації…. закономірне хвилювання…. перший урок….. Староста 304 групи Яна ПОНОМАРЕНКО – перша, хто відкрила тиждень уже в якості вчителя музичного мистецтва, використовуючи інтерактивні технології й підібравши влучні відеоприклади, вокальні та інструментальні ілюстрації, слова…
Насичені та яскраві два тижні виробничої практики забезпечили здобувачам 3 курсу заочної форми навчання апробацію на уроках інтегрованого курсу «Мистецтво» інноваційних технологій – роботу з платформами Learningapps та Kahoot, Jamboard і Quizlet, завдяки яким учні із зацікавленістю виконували завдання та отримали ґрунтовні знання, уміння, навички й безмежну кількість емоцій та позитиву!
Як керівник практики, пишаюся нашими здобувачами, вони найкращі, бо щирі і відкриті, креативні і непосидючі, а головне, бажають працювати вчителями музичного мистецтва і навчати дітей любити і розуміти МИСТЕЦТВО, а засвоєння навчальної дисципліни «Методика навчання мистецтв у ЗЗСО ( Інтегрований курсу «Мистецтво»)» не пройшло повз їхні вуха і не забулось, продемонструвало вагомий результат!
Тож, хочеться побажати здобувачам йти до омріяної професії не озираючись, бо Вчитель – це не просто Людина, Вчитель – це приклад на все життя!!!

 

   

Зав. кафедри ТМНМД,
керівник виробничої практики
доц. Віра БУРНАЗОВА

 


 

23 листопада 2022 року відбувся захист виробничої практики у здобувачів 4 курсу спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво). Керівниками практиками були доцентки А.І.Омельченко і О.Д.Бузова.
Практика проходила з 15.10 по 12.11 дистанційно на базі ЗЗСО 20 м.Бердянська. Здобувачі поділилися враженнями від проведення уроків в дистанційному форматі та були вдячні вчительці Погорілій Юлії Вікторівні за практичні поради і можливість проводити уроки мистецтва і музичного мистецтва. Дуже цікавим є той факт, що Юлія Вікторівна – випускниця спеціальності «Музичне мистецтво» БДПУ і вже 10 років працює за спеціальністю. Кожний здобувач презентував звіт і після обговорення були виставлені оцінки! Присутні підкреслили, що проведення уроків в такому форматі є цікавим досвідом для подальшої роботи.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

6 березня куратором Анеттою ОМЕЛЬЧЕНКО було проведено для здобувачів 2 курсу першого рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) виховну годину “Не забувай нашу рідну Україну”. Зустріч була присвячена творчості видатного українського митця Т.Г.Шевченка. Увага акцентувалася на двох мотивах лірики останніх років життя поета – гнітючої самотності, нездісненної мрії одружитися й перебратися в Україну, побудувавши хатинку над Дніпром. Здобувачі читали свої улюблені вірші з творчості Т.Г. Шевченка, спілкувалися про його художню спадщину. Також акцент було зроблено на інтимний ліриці поета. Здобувачі прослухали вірші “У перетику ходила”, ” Мені тринадцятий минало”, “Зоре моя вечірняя”, “Якби зустрілися ми внов”, “Барвінок цвів і зеленів” та інші.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Всеукраїнська студентська олімпіада з хореографії – новий досвід на шляху до професіоналізму

 

3 березня на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін відбувся завершальний етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Хореографія».
Тиждень тому здобувачі освіти пройшли випробування першого туру олімпіади, де продемонстрували теоретичні знання та практичні навички з дисциплін хореографічного циклу і мали час на підготовку до презентації своєї роботи в наступних турах. За програмою проведення олімпіади другий її тур спрямований на демонстрацію рівня виконавської майстерності, уміння будувати композицію та здійснювати постановку танцю. У цьому році перед конкурсантами постало завдання щодо вираження розуміння художньо-творчого втілення української теми в хореографії.
Виконання хореографічних композицій, присвячених культурним традиціям українського народу та актуальним проблемам сучасності стало не лише професійним, а й доволі зворушливим дійством. Із задоволенням спостерігали члени журі (викладачі кафедри, майбутні роботодавці – керівники освітньої галузі) та присутні за втіленням у танці українських традицій, з великою тугою переживали сучасні випробування українців, з гідністю та вірою розділяли патріотичний заклик виконавців. Так, Кучерук Марія презентувала хореографічну композицію під назвою «Мова серця», Піліпішина Катерина – хореографічну композицію «Незламні», Паустовський Владислав – хореографічну композицію під назвою «Журавлі», Синєок Вікторія презентувала на розсуд журі хореографічну композицію «Україна», Бичкова Вікторія – сольну композицію «Човен», Козубенко Марина створила хореографічний нарис «Відродження», Савченко Карина – сольний етюд «За лісами горами», український народно-сценічний танець «Суджений-ряджений» презентувала Марфіян Ксенія.
Третій тур олімпіади передбачав створення танцювальної комбінації та вивчення її з виконавцями і мав методично-практичний аспект. Метою означеного завдання було виявлення рівня методичної компетентності та організаторських здібностей конкурсантів; оцінювалися також креативність мислення, уміння імпровізувати, працювати в команді, керувати часом. Особливим був підхід до визначення музичної основи для складання комбінацій: конкурсанти спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) мали змогу добирати музику самостійно, для роботи учасників спеціальності 024 Хореографія музичний матеріал було визначено шляхом жеребкування. Не зважаючи на складність завдання, роботу в онлайн-форматі, невелику кількість часу для творчості, більшість учасників олімпіади показало високі результати. Виконавці створених комбінацій, серед яких були навіть викладачі-члени журі, демонстрували танцювальну лексику точно і натхненно.
За підсумками трьох турів визначилися переможці І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Хореографія»: 1 номінація – базовий рівень фахових хореографічних компетентностей (здобувачі освіти спеціальності «Хореографія» 1-3 років навчання) – І місце Паустовський Владислав, ІІ місце Савченко Карина. 2 номінація – базовий рівень фахових хореографічних компетентностей (здобувачі освіти спеціальності «Середня освіта (Хореографія)» 1-3 років навчання) – І місце Піліпішина Катерина, ІІ місце Синєок Вікторія. 3 номінація – вищій рівень фахових хореографічних компетентностей (здобувачі освіти 4 року навчання І рівня вищої освіти (бакалаврат) і 1 року навчання І рівня вищої освіти (магістратура): І місце Марфіян Ксенія, ІІ місце Кучерук Марія, ІІІ місце Козубенко Марина.
Щиро вітаємо переможців та учасників олімпіади! Цінуємо їх сміливість, невтомність, вправність та розуміння того, що участь у Всеукраїнській студентській олімпіаді з хореографії – новий досвід на шляху до професіоналізму.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

ПРАКТИЧНА ПІДГОТОВКА БАКАЛАВРІВ ХОРЕОГРАФІЇ: ЗУСТРІЧ З РОБОТОДАВЦЕМ

 

Освітній процес у ІІ семестрі здобувачі вищої освіти 24 групи спеціальності «Хореографія» розпочали з проходження безвідривної навчальної практики в закладах позашкільної освіти, яка за пропозицією науково-педагогічного складу кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін і роботодавців була включена в зміст оновленої ОПП «Хореографія».
Базою для проходження практики став Центр дитячо-юнацької творчості імені Є. Руднєвої відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, у якому за сумісництвом працюють викладачі кафедри Олена МАРТИНЕНКО, Юлія ТАРАНЕНКО, Руслан ПАВЛЕНКО та Наталя КРИВУНЬ. Безвідривна практика сприяє кореляції знань здобувачів освіти з ОК «Теорія та методика роботи з хореографічним колективом» і знань, отриманих під час практичної підготовки.
У перший тиждень практики здобувачі освіти зустрілися з директором ЦДЮТ Олегом БАЛАБАНОМ. Під час спілкування роботодавцем було окреслено вимоги до керівника танцювального гуртка, розкрито специфіку роботи закладу позашкільної освіти в умовах онлайн- навчання та вимоги до документації. Особливий акцент було зроблено на законодавчі документи, які мають знати майбутні фахівці: Конституція України, Закон України про освіту, Закон України про позашкільну освіту, Постанова Кабінету Міністрів України № 433 «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» тощо.
У процесі дискусії студенти-практиканти проявили активність і ставили багато запитань, зокрема про особливості проходження освітнього процесу в дистанційній формі, труднощі, з якими стикаються керівники гуртків під час онлайн-навчання, проведення заходів задля підтримки психологічного здоров’я дітей і завдання психолога ЦДЮТ.
Упровадження безвідривної навчальної практики на ОПП «Хореографія» сприяє співпраці здобувачів освіти, викладачів та стейкхолдерів. Поступовість отримання знань під час вивчення ОК циклу професійної підготовки та можливість спостерігати за впровадженням теоретичних аспектів на практиці, сприяє більш свідомому засвоєнню майбутніми фахівцями навчального матеріалу, можливості отримати відповіді на питання, які виникли під час спостереження за роботою хореографів зі здобувачами позашкільної освіти від викладачів, які є фахівцями-практиками, формує свідоме відношення до професії керівника колективу, розуміння освітніх потреб і вимог від роботодавців.
Бакалаври хореографії вчаться працювати по-новому відповідно до умов роботи закладів позашкільної освіти і набувають професійного досвіду.

 

 

Керівник безвідривної навчальної практики
викладачка кафедри ТМНМД
Наталя КРИВУНЬ

 


 

365 ДНІВ НЕСКОРЕНОСТІ

 

27 лютого на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв була проведена виховна година “365 ДНІВ НЕСКОРЕНОСТІ”. Мета цього заходу -нагадати про події, які поділили життя українців на «до» і «після» 24 лютого 2022 року, та 9 років війни проти України, вшановувати пам’ять, силу духу, стійкість та самовідданість воїнів, полеглих під час виконання бойових завдань, мирних громадян, які загинули внаслідок збройної агресії росії. Учасниками виховної години стали завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Віра БУРНАЗОВА, доцентки Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО, Світлана СЕРГІЄНКО, здобувачі вищої освіти спеціальностей 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), 013 Початкова освіта. Відповідальна за проведення виховного заходу доцентка Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО представила присутнім рік війни в цифрах: руйнування, екологічні катастрофи, рекорди й суми репарацій.
Під час заходу була розкрита тема «Розвиток нових тем, нових жанрів у мистецтві». Так, до уваги учасників заходу було показано відео про підтримку України світовими зірками. Пані Анетта підкреслила, що мистецтво завжди було зброєю, тим паче під час війни. Тому пензлем, словом, музичним інструментом озброїлись українські митці, щоб не тільки зберегти, але й поширити українську культуру. Нині творчі люди України тримають український мистецький фронт!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Кураторка перших курсів першого та другого рівнів навчання Юлія Тараненко провела нетворкінг «Незламні та вільні». Учасники заходу мали можливість поспілкуватися й проаналізувати події, які відбулися рік тому. Кожен поділився своїми емоціями, переживаннями. Здобувачка Марія Кучерук розповіла історію порятунку з Маріуполя своєї родини. Після таких хвилинок спогадів усі прийшли до висновку, що цей рік нас загартував і об’єднав. Ми є сильні, незламні, вільні! Захід також мав на меті посприяти покращенню психологічного стану здобувачів освіти. Кураторка запропонувала зробити декілька вправ з метафоричними асоціативними картками «Джерело», де кожен з’ясував своє джерело енергії на сьогодні, те, що необхідно саме зараз для того, щоб продовжувати радіти життю в моменті. Наприкінці зустрічі учасники провели декілька терапевтичних вправ для роботи з власним тілом, занурення в себе та впустили промінчики сонця в свої тіла, душу.
Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися, спілкуватися, проводити зустрічі!

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

ОЛІМПІАДА З ХОРЕОГРАФІЇ:здобувачі освіти, викладачі, стейкхолдери

 

24 лютого на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін відбувся І тур І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Хореографія», метою якого є виявлення рівня теоретичних знань і методичної компетентності учасників, їх ситуаційної обізнаності та комунікативних навичок.
В Олімпіаді взяли участь 10 студентів різних курсів та освітніх програм, які за програмою були розподілені за трьома номінаціями. Оцінювало учасників журі, до складу якого ввійшли роботодавці (директор Центру дитячої та юнацької творчості міста Бердянська Олег БАЛАБАН, завідувачка відділом освіти Бердянської міської ради Тетяна ФУРМАНОВА) та викладачі кафедри (Юлія ТАРАНЕНКО, Руслан ПАВЛЕНКО, Наталя КРИВУНЬ, Юлія ПАВЛЕНКО, Дмитро ІЛ’ЇН). Головою журі виступила доцентка кафедри, фахівець-практик, заслужена працівниця культури України Олена МАРТИНЕНКО.
Завдання І туру Олімпіади передбачало відповіді на тестові питання на платформі MOODLE (до 20 хвилин) та виконання педагогічно-методичного завдання (10 хвилин підготовка, 5 хвилин презентація рішення). Тести і завдання надавалися відповідно до спеціальності та рівня вищої освіти. Програма та методичне забезпечення Олімпіади представлені на платформі MOODLE.
На початку проведення Олімпіади здобувачам вищої освіти було повідомлено про правила її проведення та правила безпеки, вимоги до оцінювання та оголошення результатів.
Дружня атмосфера спілкування сприяла отриманню позитивних результатів щодо теоретичної та методичної компетентності майбутніх фахівців, окреслила питання, над якими потрібно працювати викладацькому складу кафедри щодо оновлення змісту ОПП та методів навчання, допомогла студентам продемонструвати рівень професійної підготовки й отримати оцінку компетентного журі.
Олегом БАЛАБАНОМ було висунуто пропозицію щодо обов’язкової участі кожного студента в Олімпіаді задля перевірки його готовності до професійної діяльності в умовах проведення форми навчального змагання.
Наступного тижня відбудеться ІІ та ІІІ тури Олімпіади з хореографії, які дозволять визначити виконавську та балетмейстерську компетентності, перевірити методичну обізнаність в роботі з виконавцями та організаторські здібності майбутнього хореографа.

 

  

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Науково-практичний семінар-практикум стейкхолдерів спеціальності 024 Хореографія:обговорення освітніх програм

 

22 лютого відбувся науково-практичний семінар, організований кафедрою режисури та хореографії факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка в режимі дистанційної інтернет-конференції з метою зустрічі стейкхолдерів спеціальності 024 Хореографія першого (бакалаврського), другого (магістерського), третього (доктор філософії) рівнів вищої освіти.На семінарі були присутні майже всі представники ЗВО України, які готують фахівців зі спеціальності, загалом 43 стейкхолдери. Від Бердянського державного педагогічного університету в семінарі взяли участь гарант ОПП «Хореографія» Олена МАРТИНЕНКО та науково-педагогічні працівники кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, які забезпечують освітній процес на даній ОПП: Юлія ТАРАНЕНКО, Руслан ПАВЛЕНКО та Дмитро ІЛЬЇН.

Під час дискусії обговорювалися основні напрямки забезпечення надання якості послуг вищої освіти, а саме: покращення організації освітнього процесу, організації взаємодії з роботодавцями та комунікації з здобувачами вищої освіти, науково-педагогічного складу кафедри;  теоретичного гуманітарного циклу підготовки здобувачів, теоретичного професійного циклу підготовки здобувачів, практично-професійного циклу підготовки здобувачів, проведення практик здобувачів; організації самостійної роботи, науково-дослідницької роботи здобувачів, культурно-мистецьких заходів;  матеріально-технічного забезпечення освітніх програм; проведення профорієнтаційної, виховної роботи.

Періодичні зустрічі стейкхолдерів спеціальності 024 Хореографія зі всієї України свідчать про бажання ділитися досвідом і працювати на майбутнє, визначати і вирішувати нагальні проблеми професійної підготовки здобувачів вищої освіти і головне – підтримувати один одного. Дружня атмосфера між хореографами різних ЗВО УКРАЇНИ – запорука якісної роботи освітнього та культурного фронтів України.

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Вчимо! Навчаємось! Презентуємо досвід!

 

Протягом трьох днів з 15 по 17 лютого проходив відкритий методичний фестиваль «КYIV M-FEST-2023»: «Заклад позашкільної освіти – освітній хаб майбутнього», організований Київським Палацом дітей та юнацтва.У рамках цього заходу було представлено актуальні теми роботи закладів позашкільної освіти, що корелюється зі змістом однієї з важливих освітніх компонент професійної підготовки хореографів «Теорія та методики роботи з хореографічним колективом» за ОП «Хореографія», ОП «Середня освіта (Хореографія). Фітнес». Здобувачі вищої освіти мали змогу обрати та прослухати виступи спікерів, які є фахівцями-практиками з наступних напрямів: «Проєктне навчання в освітньому просторі сучасного закладу позашкільної освіти», «Психологічний клімат під час онлайн-навчання», «Цифрові компетентності і цифрові навички нового покоління», «Спілкування в Інтернеті або мережевий етикет вихованців», «Кейсовий метод – ефективний спосіб формування життєвих компетентностей вихованців». Інформація від практиків є важливим інформаційним джерелом, що визначає вимоги сьогодення та окреслює основні задачі професійної підготовки фахівців.У Хабі «Психологічний клімат під час онлайн-навчання» виступила доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олена  МАРТИНЕНКО. Її тема стосувалася психологічної підтримки здобувачів хореографічної позашкільної освіти в умовах воєнного стану в Україні. Під час виступу було розкрито особистий досвід упровадження танцювальної терапії в зміст хореографічного навчання як в умовах проведення занять у танцювальній залі, так і в процесі онлайн-навчання на прикладі роботи ансамблю естрадного танцю «МарЛен».18 лютого в рамках вивчення теми «Завдання та зміст роботи з батьками» здобувачі вищої освіти під час традиційних батьківських днів Центру дитячо-юнацької творчості ім. Є.М.Руднєвої м.Бердянська відвідають онлайн-марафон, у програмі якого на батьків чекають зустрічі з психологом, майстер-класи й тренінги від керівників колективу, перегляд і обговорення фільму тощо.Таким насиченим і результативним виявився початок ІІ півріччя для студентів-хореографів. Отже, навчаємось, вчимо, здобуваємо досвід і впроваджуємо його для професійного зростання та майбутнього України!

 

 

 

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри ТМНМД

Олена МАРТИНЕНКО

 


 

Викладачі кафедри ТМНМД успішно пройшли навчання та набули нових компетентностей

 

Протягом 2022/2023 навчального року в рамках програми «Google Digital Tools for Education» Міністерством освіти і науки України за підтримки Google Україна було організовано безоплатне навчання для педагогічних колективів закладів освіти з метою розширення можливостей використання цифрових інструментів для організації дистанційного навчання й підвищення ефективності освітнього процесу.

Базовою тренінговою платформою навчального курсу став суб’єкт підвищення кваліфікації – Академія цифрового розвитку із професійною сертифікованою командою тренерів.
Протягом 4-х тижнів викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін доцентка Вікторія Григор’єва та викладачка Юлія Павленко опановували навчальний курс й за підсумками навчання отримали сертифікати за усіма трьома рівнями – базовим, середнім та поглибленим у кількості 60 годин (2 кредити ECTS). Також доцентка кафедри Тараненко Юлія пройшла навчання за базовим рівнем та отримала відповідний сертифікат на 30 годин (1 кредит ECTS).
Навчання було організовано в рамках Google класу, що поряд із платформою Moodle також є ефективним, зручним і доступним інструментом для організації дистанційного навчання у ЗВО.
Особливістю програми є те, що кожний наступний рівень є доступним для учасника тільки за умови успішного опанування попереднього, забезпечуючи таким чином наступність та послідовність у засвоєнні матеріалу.
Перевагами сервісів та інструментів Google, у тому числі й освітніх, є наявність централізованого сховища даних, продуманий інтерфейс, спільний доступ до файлів із будь-якого куточку України та в будь-який час. Більшість веб­додатків вимагають від користувача тільки наявність браузера, у якому він працює та інтернет підключення. Це дозволяє використовувати дані в будь-якій точці планети й не бути прив’язаним до одного комп’ютера, що є актуальним під час організації дистанційної роботи, особливо в умовах воєнного стану. До того ж використовувати зазначені інструменти можна на різних пристроях, як-от смартфон, ноутбук, планшет або комп’ютер.
Завдяки зазначеній програмі викладачі вдосконалили власну цифрову компетентність та навички роботи з відповідними технологіями для навчання, що у подальшому надасть змогу ефективно організовувати та здійснювати освітній процес у дистанційному або змішаному форматі. Адже в сучасних реаліях цифрова грамотність для викладача ЗВО стає пріоритетом.

 

 

Доцентка кафедри теорії т методики
навчання мистецьких дисциплін Вікторія Григор’єва

 


 

ПОДЯКА ХОРЕОГРАФІВ ОРГАНІЗАТОРАМ «Winter camp FDSSO»

 

Табір може бути і в онлайн-форматі. Про це дізналися хореографи завдяки запрошенню заступниці декана з виховної роботи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Надії КОТ і старшої викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Дарини ЛИТВИНЕНКО в «Winter camp FDSSO».

«Дуже радію новим формам роботи зі студентами, ціную креативний підхід та різні ком’юніті – зазначає доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Юлія ТАРАНЕНКО.  Вдячна організаторам за запрошення! Великі молодці! Було цікаво, позитивно й «тепло»».

Отже, з 12 по 19 січня здобувачі вищої освіти спеціальностей 024 Хореографія та 014 Середня освіта (Хореографія) Вікторія Синєок, Вікторія Бичкова, Христина Вознюк, Дарина Виходцева і викладачі кафедри Юлія Тараненко та Юлія Павленко за запрошенням ФДССО стали учасниками другої зміни «Winter camp FDSSO». Упродовж тижня вони занурились у справжню атмосферу табору з дружніми посиденьками, теплими бесідами, оригінальними завданнями, цікавими зустрічами. Хочемо відмітити те, що учасники табору були на одній хвилі спілкування незалежно від статусу.

Під час зимової зміни організатори створили справжні свята на Щедрий вечір та Старий Новий рік. Цікаво було  дізнались про Всесвітній день снігу, Всесвітній день TheBeatles та ін.

Дариною ЛИТВИНЕНКО та Надією КОТ було створено основну сторінку в Telegram, де публікувалися завдання і чат спілкування. Уже з першого дня учасники почали виконувати завдання: ділилися фотографіями своєї новорічної ялинки, нового блокноту, познайомитися з колодою МАК «Я та всі, всі, всі», пропонували рецепти своїх святкових страв, створювали колесо життєвого балансу, підводили підсумки 2022 року, влаштовували невеличке сімейне святкування або романтичну вечерю, позбулися всього старого та непотрібного, оформлювали паперовий фотоальбом, робили світлини зимових пейзажів міст України, отримували корисні поради, як позбутися втоми від емоційного напруження та відновитися, ділилися секретами підтримки імунітету, своїми улюбленими книжками тощо.

Надія КОТ звернула увагу на популярний серіал «Wednesdаy», а Юлія ТАРАНЕНКО надіслала відео трендової комбінації. Учасники  табору могли потанцювати, бо саме танці допомагають виплеснути всі негативні емоції.

Організатори влаштували справжній кіномарафон, пропонуючи подивитись фільми-легенди «Сам удома», «Гаррі Поттер 20 років потому: повернення до Гогвартсу», «Грінч» і нової кінострічки «Щедрик» та обговорити їх.

Родзинкою зимового табору стали цікаві зустрічі зі спікерами Ксенією КЛЕЙНОС, Тетяною СУЩИНСЬКОЮ, Крістіною УЛІТІНОЮ та Аліною ІВАНОВОЮ.

Хореографи дякують за запрошення в зимовий табір організаторам, за досвід участі, за спілкування та відпочинок. Учасники назвали табір ковтком свіжого повітря в нелегкий час, розвантаження від новин та занурення  в новий креативний простір.

 

 

 

За матеріалами кафедри теорії та

 методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

ДОСВІД НАУКОВОЇ СПІВПРАЦІ СТУДЕНТІВ ЗІ ШКОЛЯРАМИ

 

Співпраця кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін з Центром дитячої та юнацької творчості ім. Є.М. Руднєвої відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради проявляється не лише в проведенні спільних проєктів (наукових, творчих), а й сприяє набуттю професійного досвіду майбутніх хореографів.

В ансамблі «МарЛен» ЦДЮТ працюють чотири викладачі кафедри теорії та методик навчання мистецьких дисциплін, які не лише формують танцювальні вміння та навички здобувачів позашкільної освіти, розвивають творчу майстерність, а й проводять роботу з обдарованими, професійно орієнтованими дітьми. Однією з таких форм роботи є наукове дослідження й участь в конкурсі робіт МАН.

Цього року відбулася співпраця учениці 9 класу гімназії № 3 «Сузір’я» Бердянської міської ради Софії ГОНЧАР зі студенткою 3 курсу спеціальності «Хореографія» Анастасією НАЗАРОВОЮ в рамках дослідження наукової теми «Психологічна підтримка здобувачів позашкільної хореографічної освіти в умовах воєнного стану в Україні». Науковий керівник доцентка Олена МАРТИНЕНКО застосувала метод т’юторської допомоги студента школяреві в рамках роботи над науковим проєктом. Протягом п’яти місяців тривало дослідження з розгляду танцювальної терапії як одного із засобів психологічної підтримки здобувача позашкільної освіти в умовах офлайн та онлайн хореографічного навчання.

На думку керівника, такий досвід роботи є ефективним та цікавим: навчаючи одного, навчається інший; у спілкуванні народжуються цікаві ідеї; відповідальність за загальний результат сприяє самоорганізації тощо. І головне: студент підвищує свою професійну компетентність у практичній діяльності, а здобувач шкільної освіти  отримує досвід наукової діяльності і робить перші кроки в допрофесійній підготовці. На даний час робота подана на розгляд комісії, але попереду чекає захист (портерне представлення та наукова конференція). Сподіваємось, що робота буде гідно презентована комісії, а командна робота отримає гарний результат!

 

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри ТМНМД

Олена МАРТИНЕНКО

 


 

Музична вітальня: цьогорічні творчі доробки і майбутні проєкти

 

Щороку Музична вітальня, яка є творчою лабораторією студентського наукового гуртка «Мистецьке коло» (Віра БУРНАЗОВА, Галина ГАЙНЕТДІНОВА, Світлана СЕРГІЄНКО) підсумовує роботу за календарний рік. Цей непростий рік не став винятком, але війна внесла певні корективи.
З початку окупації гуртківці разом з викладачами проводили активну громадську роботу з надання допомоги студентам гуртожитку БДПУ, вирішували питання харчування і побуту. Допомагали з розміщенням біженців з міста Маріуполь. А деякі студенти і зараз поєднують навчання з волонтерською діяльністю. Так, магістрантка 1 року навчання Аліна Козловська є волонтером дитячого дозвільного центру «Friends club» м.Запоріжжя.
Вимушена евакуація не зламала дух викладацько-студентському колективу, а, навпаки, загартувала та зробила його міцнішим. І вже 19 серпня у виставковій залі Запорізької обласної організації Національної спілки фотохудожників України за ініціативи керівниці Музичної вітальні Галини ГАЙНЕТДІНОВОЇ відбувся Благодійний концерт на підтримку ЗСУ «Ваша сила – наші крила» за участю солістки Запорізької обласної філармонії, лауреата Міжнародних конкурсів Юлії Якси, студентів-хореографів і випускників-музикантів Бердянського державного педагогічного університету. Чарівна палітра звуків і мелодій подарувала присутнім естетичне задоволення. Натхненно й емоційно говорила цього дня ведуча концерту – старша викладачка кафедри Тетяна ФУРМАНОВА. Постановка і виконання хореографічних номерів вразило всіх професіоналізмом та експресивністю. Час концерту пролетів як одна мить та, здається, зробив глядачів і артистів одним цілим.
За 90 років свого існування Бердянський державний педагогічний університет закохав у себе не одне покоління творчих і завзятих педагогів. Стіни рідної альма-матер гріють серця кожного, хто був дотичним до її історії. Відгуком Музичної вітальні на значну подію в житті нашого ЗВО став творчий проєкт «ТОБІ ВКЛОНЯЮСЬ, ALMA MATER!» https://youtu.be/EK-FsfwIF-M
У вітальному концерті поряд з яскравими виступами студентів М.ЄРЕМЕЙЧУК, О.МАСЛЯНКИ, блискучими, незабутніми номерами випускників О.ТАНОВА, О.ДЕМІЧЕВА, В.СОЛОГУБ, М.ЛОЛИ, Ю.МАХОТІНОЇ, Д.ІЛІКЧИЄВОЇ, вражає своєю патріотичністю сучасний номер у виконанні І.КИРИЛЮСА зі своїми вихованцями та масштабний, професійний номер зразкового, народного аматорського колективу профспілок України «МарЛен» (художній керівник – кандидатка педагогічних наук, доцентка, заслужена працівниця культури України Олена МАРТИНЕНКО. Це надзвичайно душевно і водночас сильно знову опинитися в рідних стінах університету, відчути і поринути в його чисту ауру!
Окремим важливим напрямком діяльності Музичної вітальні є просвітницька робота її музичного лекторію, що реалізується у вигляді музичних лекцій-концертів. Його основні завдання передбачають залучення студентської молоді до скарбниці світового музичного мистецтва, збагачення їх музично-естетичного досвіду, знань, та прагнення самовдосконалення. Здобувачами освіти 4 курсу бакалаврського рівня та магістрантами підготовлено лекції-концерти «Нікколо Паганіні» та «Подяка Францу Шуберту» на честь 240-ї річниці з дня народження італійського скрипаля-віртуоза, композитора та гітариста Нікколо Паганіні та 225-ї річниці з дня народження австрійського композитора, одного з основоположників романтизму в музиці – Франца Шуберта.
Незважаючи на надскладні часи сьогодення, студенти продовжують навчатися, працювати, не забувають відмічати світлі, позитивні події в своєму житті і житті своїх друзів. Ще з початку заснування Музичної вітальні у нас склалися теплі творчі стосунки з колективом Запорізької обласної філармонії, Дуже приємно було нам 19 листопада сердечно вітати професійних музикантів, серед яких є й наші випускники, з двома святковими подіями одночасно: з нагоди 65-річчя академічного симфонічного оркестру (головний диригент – народний артист України В’ячеслав РЕДЯ) і відкриття 66-го симфонічного сезону. Після урочистої частини музиканти представили глядачам увертюри до опер всесвітньо відомих композиторів: В.А.Моцарта, Ж.Бізе, Дж.

Верді. У другій частині концерту прозвучала сюїта з балету “Запорожець за Дунаєм” видатного сучасного українського композитора Юрія Шевченка, за мотивами опери Семена Гулака-Артемовського. Оркестр чудово передав яскраву атмосферу твору, а добре знайомі студентам мелодії оперного шедевру зазвучали новими гранями у симфонічній партитурі. Кожне відвідування філармонії це знаменна подія для студентів. Зустріч з високою музикою у виконанні професійних артистів дозволяє скерувати музичні уподобання майбутніх учителів мистецьких дисциплін розширити ерудицію та набути власної індивідуальної позиції у світі культури, важливого значення набуває розвиток їх музично-естетичного смаку.
Не можна не відмітити й активну підготовку студентів і керівників гуртка до новорічних святкувань: готуються концертні номери, відеопроєкт святкового привітання з Новорічними святами, йде запис відеосюжетів про зустрічі Різдва в різних країнах світу.
Висловлюємо слова подяки за постійну підтримку діяльності Музичної вітальні декану факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, докторці педагогічних наук, професорці Людмилі КОВАЛЬ і завідувачці кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, кандидатці педагогічних наук, доцентці Вірі БУРНАЗОВІЙ. І, підсумовуючи свою роботу за рік, ми зазначаємо, що кожен фініш – це новий старт. Бажаємо всім членам гуртка з новими силами продовжити працювати, навчатися, здобувати й перемагати в 2023 році!
Усе буде Україна!

 

 

 

Статтю підготувала доцентка кафедри ТМНМД Світлана СЕРГІЄНКО

 


 

ОСВІТНЬО-КУЛЬТУРНА ТОЛОКА «ІДЕЇ РІЗДВА В МИСТЕЦТВІ»

 

Українському народу завжди була притаманна висока духовна культура, шанування звичаїв, традицій та своєї історичної спадщини. Захопливі та трагічні сторінки національної історії, неповторні звичаї, фольклорні обряди та традиції являють собою культурне багатство українського народу. Толока є давнім українським звичаєм. Її організовували на селі для виконання роботи, що вимагала значної кількості осіб, але за бажанням учасників й безоплатно: збирання врожаю, вирубування лісу, спорудження будинків, церкви тощо. Зазвичай толока завершувалася народним гулянням — танцями та співами. Тож, явище толоки – це культурне надбання нації – безцінний скарб всієї людської цивілізації. У сучасній культурі слово толока вживається на позначення якихось громадських чи масових проєктів.
Різдво Христове — це одне з найкрасивіших і наповнених звичаями і традиціями свято. Українці здавна бережуть і шанують традиції Різдва. Так, напередодні Різдва, 23 грудня 2022 року відбулася освітньо-культурна толока «ІДЕЇ РІЗДВА В МИСТЕЦТВІ» у форматі 5-годинного онлайн-марафону. Захід було організовано і проведено за ініціативи кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету спільно з Центром дитячої та юнацької творчості імені Є. Руднєвої Відділу освіти Бердянської міської ради. Освітньо-культурна толока об’єднала більше 100 учасників, серед яких викладачі і студенти БДПУ, керівники гуртків і вихованці ЦДЮТ, вчителі та учні ЗЗСО м. Бердянська.
Захід відкрили ректор Бердянського державного педагогічного університету, доктор педагогічних наук, професор Ігор БОГДАНОВ, керівниця Відділу освіти Бердянської міської ради, старша викладачка кафедра теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Тетяна ФУРМАНОВА й автор ідеї проведення цього заходу директор Центру дитячої та юнацької творчості імені Є. Руднєвої Олег БАЛАБАН.
У рамках проведення освітньо-культурної толоки були представлені

 

Різдвяні лекторії»:
– «Символіка Різдва: українська самобутність» (спікер – викладач БДПУ Дмитро КІОСОВ);
– «Різдвяні історії на книжкових полицях» (спікери – вчителі кафедри іноземних мов БСШ 16 м. Бердянська);
– «Тема Різдва в творчості композиторів» (спікер – доцентка БДПУ Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО);
– «Різдвяна тематика в хореографії» (спікер – старший викладач БДПУ Руслан ПАВЛЕНКО).

 

Різдвяні творчі майстерні»:
– «Різдвом натхненні майстра руки» (керівники колективів ЦДЮТ художньо-естетичного напряму позашкільної освіти);
– «Нова радість стала» (керівниця вокальної студії «До-мі-солька» Наталя ВАРЕНИК ЦДЮТ);
– «Ізпрежди віка»: цикл творчих відеоперформансів колективів ЦДЮТ.
Учасникам заходу було презентовано відеопривітання «Світом ходить нині сяйво Зірки Віфлеєму», у якому розповідалось про відмінності святкування Різдва (традиційні прикраси, різдвяні страви, звичаї) в різних країнах світу. Слід відмітити, що матеріали до цього відео зробили самі ж учасники толоки, які зараз тимчасово мешкають за межами країни. Присутні мали змогу побачити, як святкують Різдво в Ірландії, які традиції цього свята в Німеччині, що готують на Святвечір у Польщі, як прикрашають свої домівки і вулиці в США, познайомитися з різдвяними традиціями Італії, зануритися в неповторну різдвяну атмосферу!
Дякуємо організаторам і всім, хто долучився в цей день до освітньо-культурної толоки «ІДЕЇ РІЗДВА В МИСТЕЦТВІ». Сподіваємося, що проведення заходу стане доброю традицією для всієї спільноти нашого рідного Бердянська!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

ІV Регіональний дистанційний фестиваль-конкурс для дітей з особливими освітніми потребами «Майбутнє України в долонях дитини!»

 

Щороку кафедра теорії та методики навчання мистецьких дисциплін проводить Регіональний дистанційний фестиваль-конкурс для дітей з особливими освітніми потребами «Майбутнє України в долонях дитини!». Мета фестивалю – сприяння самовизначенню і самореалізації, успішній адаптації та психологічній реабілітації дітей-сиріт, дітей переселенців із зони ООС, дітей та молоді з особливими освітніми потребами, інтеграції їх у суспільство через розвиток творчих здібностей та залучення до культурних цінностей українців, виховання почуття патріотизму, національної гідності та особистої відповідальності за майбутнє нашої держави. Фестиваль «Майбутнє України в долонях дитини!» має національно-патріотичну спрямованість і передбачає виконання творів, які популяризують українське мистецтво, пропагують національні культурні надбання.
Тож, 25 грудня 2022 року, у неймовірно складних умовах війни, відбувся гала-концерт ІV Регіонального дистанційного фестивалю-конкурсу для дітей з особливими освітніми потребами «Майбутнє України в долонях дитини!»
У цьому році фестиваль-конкурс також вийшов за межі регіонального, адже завдяки дистанційній формі в ньому змогли взяти участь діти з різних куточків України (м. Київ, м. Бердянськ, м. Запоріжжя, м. Марганець, м. Дніпро). Компетентне журі в складі декана факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, докторки педагогічних наук, професорки Людмили Коваль, завідувачки кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, кандидатки педагогічних наук, доцентки Віри Бурназової, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри педагогіки Олександра Голіка, кандидатки педагогічних наук, доцентки кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Юлії Тараненко, кандидатки педагогічних наук, доцентки кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Вікторії Григор’євої, старшої викладачки кафедри початкової освіти Ольги Качерової оцінювало учасників за трьома категоріями: «Особливе дитинство» (діти з особливими освітніми потребами); «Назустріч мрії» (діти-сироти); «Таланти без кордонів» (діти переселенці із зони ООС) у трьох вікових групах (6-9, 10-13, 14-16). Учасники змагалися у наступних номінаціях: «Вокальне мистецтво», «Інструментальне мистецтво», «Хореографічне мистецтво», «Театральне мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво».
Усі учасники та їх керівники були нагороджені дипломами відповідних ступенів. Заключний концерт можна переглянути за посиланням: https://youtu.be/6UWczdsQ9aM
Висловлюємо слова подяки всім членам журі, учасникам, їх керівникам і відповідальним за проведення фестивалю викладачкам кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Наталі Кривунь, Юлії Павленко, Юлії Тараненко.

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Здобутки і перспективи діяльності студентського наукового гуртка «Мистецьке коло»

 

Одним із головних напрямків формування якісного рівня вищої освіти, інтелектуального й професійного розвитку сучасної студентської молоді є її залучення до науково-дослідної роботи.
На кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін у рамках комплексної теми «Теоретико-методологічні аспекти фахової підготовки вчителів мистецьких дисциплін: здобутки, проблеми та перспективи» багато років працює студентський науковий гурток «Мистецьке коло», який об’єднує викладачів і студентів спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА, консультанти – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО, концертмейстер Галина ГАЙНЕТДІНОВА).
Під час засідань учасниками обговорюються теоретичні питання освітньої галузі з метою розширення кругозору, власного досвіду студентів, інтересу до наукових досліджень загалом та окремих її профілюючих напрямків, зокрема в аспекті «Інноваційні технології розвитку професійних виконавських якостей майбутнього вчителя музичного мистецтва». Щороку здобувачі вищої освіти беруть участь у наукових всеукраїнських і міжнародних конференціях, семінарах, проєктах, виступають з доповідями на музично-педагогічну тематику, публікують тези, статті, а також стають учасниками і лауреатами університетських, міських обласних, регіональних, всеукраїнських, міжнародних конкурсів і фестивалів інструментального та вокального мистецтва.
Так, 13 жовтня в рамках роботи наукового гуртка доцентка Віра БУРНАЗОВА і здобувач І курсу спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) Андрій Проценко поряд з науковцями Мексики, Уругваю, Бразилії, Колумбії, Гватемали, Аргентини, Чилі, Пуерто-Ріко, Іспанії і, звісно, України представили Бердянський державний педагогічний університет на ювілейному Х Міжнародному симпозіумі з мультидисциплінарного вивчення пам’яті (SIMEM), тематика якого цьогоріч була дуже знаковою: «Пам’ять геноцидів / Геноциди пам’яті» (Мексика, заслужений автономний університет Пуебла. Віра Бурназова та Андрій Проценко презентували увазі науковців англомовний постер «Володимир Івасюк – розстріляне відродження», у якому висвітили основні причини геноциду української творчої еліти, які російська федерація застосовує до митців України й сьогодні. Члени наукового гуртка Наталя ЖУК, Каріна ЗАБОЛОТНЯ-ВЄНЄТУЛІС, Ольга МАСЛЯНКА, Марія ЄРЕМЕЙЧУК, Олександра ШОСТАК, Яна ПОНОМАРЕНКО взяли участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції (відкрита для іноземних учасників) «МИСТЕЦТВО ТА МИСТЕЦЬКА ОСВІТА В СУЧАСНОМУ СОЦІОКУЛЬТУРНОМУ ПРОСТОРІ», яка відбулася 17-18 листопада 2022 року. Студентки виступили з доповідями на сучасну мистецьку тематику, зокрема Наталя ЖУК, яка поєднує навчання в магістратурі з діяльністю вчителя музичного мистецтва в ЗЗСО, представила доповідь «Організація уроків художньо-естетичного циклу за дистанційною формою навчання в умовах воєнного стану» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Каріна ВЄНЄТУЛІС-ЗАБОЛОТНЯ – «Психолого-педагогічні засади підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва до інтегрованого навчання учнів НУШ» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Ольга МАСЛЯНКА – «Упровадження квест-технологій під час вивчення музично-теоретичних дисциплін у ЗВО» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Олександра ШОСТАК – «Цифрові технологій у викладанні інтегрованого курсу «МИСТЕЦТВО» під час дистанційного навчання» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Яна ПОНОМАРЕНКО – «Музичне мистецтво як чинник формування національної‌ ідентичності здобувачів освіти в НУШ» (керівник – доцентка Віра БУРНАЗОВА); Марія ЄРЕМЕЙЧУК «Дискусія як форма колективного обговорення музичних творів» (керівник – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО). Усі доповіді будуть опубліковані у вигляді тез у матеріалах конференції.
Щорічно до Днів науки БДПУ учасники наукового гуртка публікуються в збірнику тез наукових доповідей здобувачів Бердянського державного педагогічного університету. У цьому році 2 студентки під керівництвом доцентки Віри БУРНАЗОВОЇ написали наукові тези: Каріна ВЄНЄТУЛІС-ЗАБОЛОТНЯ «Суть інтегративного підходу в мистецькій освіті», Яна ПОНОМАРЕНКО «Педагогічні умови формування професійно-ціннісних орієнтацій майбутніх учителів музичного мистецтва у процесі вокально-хорової роботи». Здобувачка 3 курсу Олександра ШОСТАК разом з керівником Вірою БУРНАЗОВОЮ взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Академік Олег Семенович Тимошенко: педагог, науковець, громадський‌ діяч», яка пройшла 5 грудня 2022 року в м. Київ і представили доповідь на тему «Проблема застосування інформаційно-комп’ютерних технологій в освітньому процесі мистецьких шкіл» (тези опубліковано в матеріалах конференції). Наукові здобутки учасників студентського гуртка підтверджено відповідними сертифікатами і публікаціями.
Студентський науковий гурток «Мистецьке коло» має свою творчу лабораторію – Музичну вітальню, метою діяльності якої є мотивація здобувачів вищої освіти вдосконалювати свої інструментально-виконавські, вокальні навички й активно брати участь у концертній діяльності, конкурсах, фестивалях тощо.
Тож, за цей рік наші студенти мають вагомі результати і в цьому напрямку. Творчий успіх і Гран-прі здобула Марія Єремейчук, студентка 4 курсу бакалаврського рівня, на Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв і талантів «Щастлива звезда» (м.Софія, Болгарія, 10.07.2022, керівник – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО). Привітати Марію ми можемо ще з однією перемогою в номінації «Артист року БДПУ 2022».
Вітаємо з перемогою й отриманням диплому Лауреата I ступеня магістрантку першого року навчання Ольгу Маслянку за участь у Міжнародному благодійному двотуровому конкурсі мистецтв «Формула успіху» – марафон талантів 2022 м.Відень, Республіка Австрія (керівник – доцентка Світлана СЕРГІЄНКО).
Саме конкурси сприяють популяризації європейської та світової класики, виявленню обдарованих виконавців, піднесенню художнього рівня виконавської майстерності. Вітаємо та бажаємо подальших творчих успіхів нашим переможцям і їх керівникам!
Попри важкі часи в історії нашої держави, викладачі і здобувачі вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) Бердянського державного педагогічного університету продовжують не тільки навчатися, але й активно тримати науковий й творчий фронти країни!
Дякуємо Збройним Силам України за можливість працювати, жити, творити!

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

ГАРНИЙ ПІДСУМОК МАГІСТЕРСЬКОЇ ПІДГОТОВКИ: ЗАХИСТ ТВОРЧИХ ПРОЄКТІВ

 

Здобувачі ІІ рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) представили на захист комісії з підсумкової атестації випускні кваліфікаційні роботи, які включали в себе наукове дослідження та його практичне впровадження (балетмейстерську постановку з розгорнутою драматургією) на актуальну соціальну тему. Не зважаючи на складні умови навчання, дворазову роботу комісії, пов’язану з відсутністю зв’язку в Україні, усі магістри гідно захистили кваліфікаційні роботи і підтвердили високий рівень підсумкових результатів навчання ОП «Середня освіта (Хореографія)», гарант Марина ПОГРЕБНЯК.
Проблематиці національно-патріотичного виховання були присвячені роботи Наталі СОБКО (хореографічна сюїта українських народних ігор «Зіграй в гру, зіграй…»), Ярослави КАЦАНЕНКО (хореографічний роздум на тему «Калина…»), Олександри ГАНЖІ (хореографічний роздум на тему «Колискова народів світу»), Олександра ТКАЧЕНКА (хореографічна композиція «Я обираю світле майбутнє»).
Владислава ГЛАДСЬКИХ розкрила в своїй кваліфікаційній роботі проблему відношення до тварин та презентувала фрагмент хореографічної вистави за мотивами роману Аріадни Громової «Ми з тобою однієї крові». Вікторія БРОВЧЕНКО торкнулася теми людяності і впевненості людини в своїх силах, що зараз є досить актуальним для кожного українця.
Усі роботи мали практичну і теоретичну цінність, що було підтверджено рецензентами, якими виступили кандидатка педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри хореографії Київського університету імені Бориса Грінченка Людмила АНДРОЩУК, директорка Запорізького муніципального театру танцю, заслужена працівниця культури України Лариса НЄВЄРОВА, кандидатка педагогічних наук, доцентка, заслужена працівниця культури України, доцентка кафедри хореографії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Олена ТАРАНЦЕВА, докторка педагогічних наук, доцентка, доцентка кафедри мистецтвознавства та позашкільної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Леся ЛЕБЕДИК.
Під час захисту студенти впевнено працювали з демонстрацією екрану ЗУМ конференції, показуючи створені відеопроєкти, зміст теоретичної роботи, довідки щодо перевірки робіт на плагіат. Загалом процедура захисту була збережена: відеопрезентація, захист теоретичної частини роботи (доповідь студента з викладом змісту роботи до 5 хвилин), відповіді на запитання членів комісії (до 10 хвилин), виступ наукового керівника.
Виконавцями творчих проєктів стали студенти І рівня вищої освіти спеціальності «Хореографія» БДПУ, студенти Дніпровського коледжу культури та учасники танцювальних колективів, керівниками або танцівниками яких є магістри (Світлана ТАРАСЕВИЧ, Вікторія БРОВЧЕНКО). Особлива подяка від виконавців і керівників випускних кваліфікаційних робіт ГО «Асоціація випускників-хореографів БДПУ» за базу надання бази впровадження задумів кваліфікаційних робіт: Ользі МАРТЯКОВІЙ, керівниці зразкового аматорського колективу сучасного танцю «EMOTION» Комунального закладу «Палац культури «Заводський» м. Запоріжжя та Марії ТАРАН, керівниці народного ансамблю естрадно-спортивного танцю «Лабіринт» Центру творчості Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В.Г. Магара м. Запоріжжя.
Студенти магістратури і викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін (Олена МАРТИНЕНКО, Юлія ТАРАНЕНКО, Марина ПОГРЕБНЯК) дякують за об’єктивну та злагоджену роботу голові комісії, керівниці відділу освіти міста Бердянська Тетяні ФУРМАНОВІЙ і секретареві комісії Яні ЧОРНОБРИВЕЦЬ.
Вкотре було підтверджено, що хореографи є справжнім танцювальним братерством і завжди готові прийти один одному на допомогу. Пишаємося нашими випускниками. Сподіваємося, що випускники магістратури цього року з честю будуть нести звання «ХОРЕОГРАФА БДПУ» і гідно тримати освітній і культурний фронти УКРАЇНИ.

 

 

 

Статтю підготувала кандидатка педагогічних наук, доцентка

кафедри ТМНМД
Олена МАРТИНЕНКО

 


 

ТАЛАНОВИТІ ТА КРЕАТИВНІ!

 

8 грудня відбулася підсумкова атестація здобувачів другого рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта ( музичне мистецтво) денної та заочної форм навчання. Підсумкова атестація здобувачів вищої освіти на час дії правового режиму воєнного стану проводилася дистанційно в синхронному режимі (режимі онлайн) у форматі відеоконференцій з обов’язковою відеофіксацією (повним записом), автентифікацією здобувачів вищої освіти.
Форма проведення підсумкової атестації – комбінована, відповіді на питання (теоретична частина) і відеозапис (практична частина).
Комплексний кваліфікаційний екзамен зі спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) мав комплексний характер та складався з двох компонентів: теоретичного та практично-творчого. Теоретичний компонент комплексного кваліфікаційного екзамену мав на меті виявити рівень теоретичних знань з освітніх компонент «Теорія і методика викладання музичного мистецтва у закладах вищої освіти» та «Методика викладання фахових дисциплін у закладах вищої освіти», що передбачають теоретико-методичну підготовку фахівців – викладачів закладу вищої освіти з високим рівнем загальних і фахових компетентностей спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво), необхідних для здійснення музично-педагогічної діяльності у закладах вищої освіти
Практично-творчий компонент передбачав демонстрацію відео для визначення рівня оволодіння практичними уміннями та навичками майбутніх викладачів музичного мистецтва з освітньої компоненти «Виконавський практикум (хорове диригування, постановка голосу, основний музичний інструмент)» та готовності їх до професійної діяльності.
Комісія у складі голови керівниці відділу освіти Бердянської міської ради, старшої викладачки кафедри Тетяни ФУРМАНОВОЇ та членів комісії: доценток Віри БУРНАЗОВОЇ та Анетти ОМЕЛЬЧЕНКО підкреслила високий рівень підготовки здобувачів. Кожний магістрант продемонстрував системність та усвідомленість знань при відповіді на теоретичні питання з методик викладання музичних дисциплін у закладах вищої освіти, здатність до самостійної музично-педагогічної діяльності. Відео практичної частини показало володіння практичними навичками гри на музичному інструменті, диригування хоровим твором та спів одного вокального твору на високому професійному рівні. Найбільш вдалими були відповіді Мелькова Романа, Артемюк Богдани, Зуєвої Вероніки, Янічкної Олени, Кисельової Ірини. Усі випускники працюють за фахом, люблять свою справу і це було продемонстровано під час підсумкової атестації. Голова комісії Тетяна ФУРМАНОВА в заключному слові підкреслила завдання для розвитку професіоналізму та творчого зростання:
розуміння сучасних освітніх завдань та важливість національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Усі викладачі не прощаються з випускниками, а говорять: «До скорої зустрічі!».

 

Посилання для перегляду:

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Студентський науковий гурток «Музикант-науковець» на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін: здобутки , проблеми та плани на майбутнє

 

Науковий гурток «Музикант-науковець» вже понад 10-ти років об’єднує на кафедрі ТМНМД здобувачів освіти спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво) під керівництвом доценток кафедри Анетти ОМЕЛЬЧЕНКО та Вікторії ГРИГОР’ЄВОЇ. Головна мета студентського наукового гуртка – формування навичок науково-дослідної діяльності у студентів та розширення їх наукового потенціалу. Адже, на нашу думку, діяльність здобувачів у рамках наукового гуртка підвищує їх внутрішню організованість, сприяє розвитку творчого мислення, свідомого відношення до навчання, поглибленню й закріпленню отриманих у процесі навчання знань й найголовніше – формуванню у студентів інтересу до наукової творчості, враховуючи їх індивідуальні здібності та схильності.
У грудні 2022 року науковий гурток «Музикант-науковець» підводить підсумки роботи за рік та презентує науково-дослідні здобутки. І хоча рік видався досить складним, незважаючи на це учасникам гуртка вдалось плідно попрацювати та гідно представити результати спільної роботи.
Цьогоріч серед інших цікавих напрямків науково-дослідної роботи учасників гуртка, які активно обговорювались під час запланованих засідань було окреслено проблему арт-терапевтичної підтримки школярів. Результатом докладного аналізу зазначеної тематики стала участь здобувачів першого рівня вищої освіти Поліни Очеретенко та Валерії Дядюн у наукових конференціях. Так, 9-го листопада 2022 року студентка першого курсу спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво) Очеретенко П. стала учасницею XXXI Міжнародної наукової конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених «НАУКА І ВИЩА ОСВІТА», організованої Класичним приватним університетом, м. Запоріжжя із публікацією статті у електронному збірнику. А студентка 4-го курсу Дядюн В. взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції «Формування життєвої компетентності особистості в освітньому, психологічному, соціокультурному вимірах», що була презентована кафедрою психології БДПУ, висвітливши актуальне для сучасної психолого-педагогічної та мистецької освіти питання арт-терапевтичного супроводу молодших школярів в умовах інклюзивного навчання, запропонувавши профілактичні та корекційні заходи, що сприятимуть успішній соціалізації та адаптації дітей. Студенткою було запропоновано певну структуру подібних арт-терапевтичних занять, а також розкрито зміст кожного етапу занять із використанням образотворчого, музичного мистецтва, танцювальної творчості, ігор та мовного фольклору.
Також зазначений напрямок висвітлила у своєму дослідженні Поліна Очеретенко, представивши здоров’язберігаючі технології такі як вокалотерапія, ритмотерапія, логоритміка, музикотерапія, пальчикова гімнастика, артикуляційна гімнастика та їх функціональні можливості у рамках уроку музичного мистецтва у ЗЗСО. Зазначені наукові надбання було представлено разом із науковим керівником доц. Вікторією Григор’євою у рамках Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Нові педагогічні виміри професійного розвитку майбутніх учителів: сучасні реалії та виклики» (15 листопада 2022 р., м. Бердянськ, Україна).
Вже стало традицією проведення кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Мистецтво та мистецька освіта в сучасному соціокультурному просторі», яку також підтримали учасники гуртка. Так, здобувачкою першого рівня вищої освіти Поліною Очеретенко у співавторстві із науковим керівником к.пед.н., доценткою Вікторією Григор’євою було представлено наукове дослідження у вигляді тез на тему «Використання методу інтермодальних асоціацій у професійній підготовці майбутніх вчителів музичного мистецтва», обґрунтувавши зв’язок інтермодальності в музичній освіті із синестетичним аналізом музики. У роботі наведено приклад поетапного використання інтермодальних асоціацій у процесі викладання дисциплін професійного циклу для студентів-музикантів закладів вищої освіти.
Продовжуючи дослідження у рамках проблеми арт-терапевтичного супроводу та підтримки школярів студентка 4-го курсу Денега Дарина (науковий керівник доц. Анетта Омельченко) взяла участь у міжнародній науково-практичній конференції (Бостон, США) «Modern innovations and promising ways of development of culture and science» та висвітлила питання рухової імпровізації на уроках музичного мистецтва, а здобувачка другого рівня вищої освіти Кисельова Ірина у рамках роботи наукового гуртка (науковий керівник доц. Анетта Омельченко) поділилась власним аналізом проблеми музичної антропології як напрямку, що з’явився у науковій літературі лише у ХХ столітті, переакцентувавши увагу з чисто музикологічного ракурсу на соціально-культурологічний, і тим самим підкресливши людський, особистісний фактор («людина музикуюча»). Доповідь магістранти на тему «Внесок українських педагогів-музикантів у розвиток антропології музики» було оприлюднено під час секційного засідання Всеукраїнської науково-практичної конференції «Мистецтво та мистецька освіта в сучасному соціокультурному просторі».
Вивчаючи теоретичні аспекти мистецької освіти, обов’язковим напрямком роботи наукового гуртка є практичні засади професійної діяльності майбутнього фахівця. Цікавими формами роботи у цьому напрямку є онлайн-зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) із педагогами-практиками ЗЗСО з метою ознайомлення з їх досвідом організації навчання на уроках Мистецтва як у початковій школі за програмою НУШ так і в старших класах. Так, 18 та 28 листопада 2022 року відбулись онлайн-зустрічі із вчителями-практиками, які є випускницями ОПП Середня освіта (музичне мистецтво та англійська мова), а зараз навчаються в магістратурі БДПУ за відповідною спеціальністю – Наталією Жук та Кариною Вєнєтуліс-Заболотньою. Така співпраця кафедри і педагогів-практиків сприяє вдосконаленню змісту практичного навчання та підвищенню ефективності професійної підготовки майбутніх вчителів музичного мистецтва в Бердянському державному педагогічному університеті.
Робота здобувачів над курсовими проєктами – ще один аспект наукової діяльності гуртка. Оволодіння методикою наукових досліджень, розвиток навичок самостійної пошукової роботи, закладені освітнім компонентом «Основи наукових досліджень», успішно закріплюються та удосконалюються під час засідань гуртка, формуючи основи наукової культури та мотивацію до самостійної пошукової діяльності.
Таким чином, діяльність наукового гуртка «Музикант-науковець» багатогранна та спрямована на розширення наукового потенціалу здобувачів освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) й формування навички науково-дослідної діяльності у вільний від навчання час або спеціально наданий час. У подальших планах гуртка – розширення форм наукової праці студентів, змістовне оновлення напрямків дослідження, участь у конкурсах на кращі наукові роботи.

 

 

 

Доцентка кафедри ТМНМД
Вікторія ГРИГОР’ЄВА

 


 

Інноваційні підходи до викладання сучасного сценічного танцю У ЗВО

 

9 грудня відбувся комплексний кваліфікаційний іспит здобувачів другого рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) денної форми навчання.
Освітній процес у магістратурі спрямовано на формування особистості, яка здатна творчо, на професійному рівні вирішувати освітні та виховні завдання в умовах формування і розвитку української державності та національної системи освіти, сприяння виведенню її на рівень міжнародних критеріїв і стандартів; особистості викладача, який вдало адаптується в умовах сьогодення, прагне до постійного пошуку нових форм і методів роботи, інноваційних підходів.
Під час підсумкової атестації «Комплексний кваліфікаційний іспит з практикумом» магістри денної форми навчання продемонстрували високий рівень підготовки та володіння професійними компетентностями. Іспит мав комплексний характер і передбачав виявлення знань з теорії та методики роботи з хореографічним колективом сучасного танцю, теорії та методики викладання сучасного сценічного танцю у ЗВО та вмінь їх використовувати в практичній діяльності, захист конспекту практичного заняття з дисципліни «Теорія і методика викладання сучасного сценічного танцю» і показ фрагменту цього заняття зі здобувачами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (відеоформат).
У процесі презентації фрагментів практичних занять і захисту розроблених конспектів магістри продемонстрували апробовані освітні інновації, які є актуальними в умовах сьогодення. Хочемо відзначити грамотність і правильність побудови заняття зі студентами-хореографами, інноваційність підходів, цифрову компетентність майбутніх магістрів.
БРОВЧЕНКО Вікторія застосувала інтернаціональний підхід, опрацювавши практичне заняття з танцівниками-студентами із різних країн. Відповідно заняття було проведено двома мовами (англійською й українською) для сприйняття та засвоєння інформації. Також Вікторія занурилась у сучасний танець як шлях до власного індивідуального стилю танцівника, що розширило спектр вправ під час роботи над темою «Імпровізація на уроці джаз-модерн танцю».

Посилання для перегляду : https://youtu.be/bEUJh43inHs

Новий підхід до вивчення та закріплення танцювальних комбінацій запропонувала БЕЗУМОВА Ольга, спрямувавши практичну діяльність на розвиток особистої сторінки в Instagram, що є популярним, актуальним і цікавим здобувачам І рівня вищої освіти. Таке засвоєння та закріплення танцювальних комбінацій охоплює міждисциплінарний підхід, що сприяє розвитку технологічних інформаційних компетентностей.

Посилання для перегляду : https://youtu.be/Ww5QoCJ_RAI

КУЗЬМЕНКО Ярослава наголосила на важливості інтегративного підходу в поєднанні структурних частин уроку джаз-модерн танцю та напрямів фітнесу, що на часі набуває популярності та має позитивний вплив на студентів-хореографів під час дистанційної форми набуття практичних умінь і навичок. Крім того, це сприяє міждисциплінарним зв’язкам і всебічного розвитку особистості хореографа.

Посилання для перегляду : https://youtu.be/w9VZR5HHacs

Використання цифрових технологій, різних сервісів та освітніх онлайн-ресурсів – важлива складова професійної підготовки майбутніх фахівців, на яку звернула увагу ГЛАДСЬКИХ Владислава. Розвиток уяви, фантазії, творчого мислення на її занятті починається з роботи з Google – ресурсів «Storytellers» та «Padlet» (цифрова компетентність), що переходить до імпровізації – відтворення історій мовою тіла.

Посилання для перегляду : https://youtu.be/uiEaLa7MqeE

Хочемо відзначити інноваційний підхід для створення танцювальних етюдів на уроці джаз-модерн танцю в форматі онлайн, запропонований ТКАЧЕНКОМ Олександром. Це відбувається на практичному занятті шляхом ознайомлення з етапами створення кліпу та колективною роботою студентів над цим. Охоплюючи і практичне заняття, і самостійну роботу з однієї теми, здобувачі І рівня вищої освіти набувають компетентностей, актуальних нині.

Посилання для перегляду : https://youtu.be/5ZTW30kAeqI

ТАРАСЕВИЧ Світлана пропонує урізноманітнити вправи для розвитку рухливості хребта шляхом вивчення комбінації та її виконання під вірш Павла Тичини «Не бував ти у наших краях» з бандурою на фоні з додаванням імпровізації з метою національно-патріотичного виховання на заняттях із сучасного танцю.

Посилання для перегляду : https://youtu.be/f7VjPLNhwkw

Інноваційні підходи до викладання сучасного сценічного танцю в закладах вищої освіти – шлях до підвищення професіоналізму та попиту на ринку праці. Приємно бачити зростання здобувачів ІІ рівня вищої освіти та високий рівень їх професійної майстерності під час підсумкової атестації.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНО-СЦЕНІЧНИЙ ТАНЕЦЬ: ВИВЧЕННЯ ТА ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ ЧЕРЕЗ ОСВІТНІ ІННОВАЦІЇ

 

9 грудня відбулася підсумкова атестація магістрів спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) заочної форми навчання. Одним з завдань підсумкової атестації є пошук та апробація освітніх інновацій. У цьому році лейтмотивом екзамену став вибір тем, який стосувався популяризації українського народно-сценічного танцю. Це є актуальним питанням сьогодення, бо саме зараз працівники освітнього та мистецького фронтів України акцентують увагу на вивченні та популяризації культурної спадщини свого народу.
Здобувачки другого рівня вищої освіти запропонували впровадження в зміст дисципліни «Теорія і методика викладання українського народно-сценічного танцю» цікаві інноваційні методи. Зазначимо, що дана дисципліна є обов’язковою в змісті освітньої програми «Хореографія» (2022 р.) для здобувачів І (бакалаврського) рівня спеціальності 024 Хореографія.
Під час презентації фрагментів практичних занять та захисту розроблених конспектів магістри чітко окреслили свою національно-патріотичну позицію й акцентували увагу на популяризації української танцювальної культури.
Так, Олександра ГАНЖА презентувала розроблене нею портфоліо (Портфоліо щоденник студента з українського народного танцю) студента з українського народного танцю, метою якого є розвиток мотивації до вивчення українського народного танцю, посилення саморефлексивності й навчальної відповідальності студента. Презентоване портфоліо – документ, який можна застосовувати як в електронному, так і паперовому форматі у вигляді блокнота. Магістрантка наголосила, що для викладачів дане портфоліо стане не тільки сучасною педагогічною технологією, ефективною формою оцінювання та організації самостійної роботи студентів, але й допоможе вирішувати важливі освітні завдання. Крім того, у відеофрагменті Олександра показала ще один інноваційний метод – виконання тренажних вправ народно-сценічного екзерсису з книгою на голові задля контролювання утримання правильної постави. Зазначимо, що своє практичне заняття магістрантка проводила на студентах Дніпровського коледжу культури, що є одним з ефективних засобів профорієнтаційної роботи.

Посилання для перегляду:

  1. https://youtu.be/BWdL0sMB3Q4,
  2. https://youtu.be/dk4s3giu9jY .

Наталя СОБКО наголосила на важливості створення рекламної продукції щодо популяризації українського народного танцю серед населення. Нею чітко були окреслені завдання та етапи її виготовлення. У фрагменті практичного заняття майбутні бакалаври хореографії БДПУ виконували практичні завдання щодо рекламування створених ними танцювальних комбінацій, побудованих на лексиці українського народно-сценічного танцю.

Посилання для перегляду: https://youtu.be/WY7ESf8AbH0 .

Розуміння майбутніми фахівцями важливих освітніх завдань є запорукою успішного національно-патріотичного виховання дітей та молоді задля майбутнього України.

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

«Азовський зорепад» – 2022: зорі мистецького фронту

 

9-го грудня 2022 року відбулася церемонія нагородження переможців ХІІІ дистанційного конкурсу в галузі вокального та інструментального мистецтва «Азовський зорепад», який було започатковано вже більше десятка років тому кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін за підтримки декана факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв докторки педагогічних наук, професорки Людмили Коваль.
Незважаючи на складну ситуацію в країні, наші учасники знайшли можливість надіслати свої мистецькі доробки як у вокальній, так і в інструментальній номінаціях. Цього року більшість учасників традиційно представляли місто Бердянськ, Бердянський район, інші райони Запорізької області – Чернігівський, Гуляйпільський, а також м. Запоріжжя, м. Дніпро, м.Хмельницький тощо. Багато учасників знаходяться за межами України, але продовжують музичну діяльність, підтримують зв’язок зі своїми викладачами в режимі онлайн.
Цьогорічний конкурс поновив творчий зв’язок кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін БДПУ із здобувачами закладів фахової передвищої освіти України, розширивши контингент учасників конкурсу.
«Азовський зорепад» довівши свою ефективність як форма профорієнтаційної роботи, розширив зазначений функціонал і перетворився на творчий майданчик музично обдарованої молоді, яка у більшості випадків приймає рішення пов’язати свою майбутню професію із музичним мистецтвом саме після участі в нашому конкурсі, адже навіть у дистанційному форматі учасники не тільки отримують інформацію про зайняте місце у своїй номінації, але мають можливість тісного спілкування із членами журі та викладачами кафедри у месенджерах або за допомогою платформи ZOOM. Під час такого творчого спілкування порушуються питання виконавської майстерності учасників, їх творчого стилю, висловлюються професійні поради щодо покращення виконавських можливостей, зауваження, рекомендації. Такий відкритий підхід до обговорення мистецьких здобутків конкурсантів створює атмосферу довіри, психологічного комфорту, вільного спілкування та стимулює конкурсантів прийняти для себе важливе рішення щодо подальшого вибору професії та закладу вищої освіти. Зазначена інтерактивна позиція є родзинкою нашого конкурсу незалежно від форми його проведення.
Журі конкурсу протягом тижня переглядало відеовиступи учасників і визначило переможців у двох номінаціях. Отже, лауреатами 1-го ступеня в інструментальному жанрі стали Франчук Тетяна (скрипка), Хмельницька область, Хмельницький район, селище Антоніни, Пузанов Владислав (гітара), м. Гуляйполе, Кравець Дар’я (бандура), місто Дніпро; Щербинка Артем (фортепіано), м. Запоріжжя, ансамбль скрипалів «Pizzicato» у складі Франчук Анни, Франчук Тетяни, Франчук Інни, Франчук Емілії, Хмельницька область, Хмельницький район, селище Антоніни та фортепіанний ансамбль у складі Кирилової Олександри та Ярошенко Єлизавети, Хмельницька область, Хмельницький район, селище Антоніни.
У вокальній номінації лауреатом 2-го ступеня стає Іванькова Поліна, м. Бердянськ із піснею «Стежечка» муз. Христина Соловій. Лауреатами 1-го ступеня у вокальній номінації стали Шевчук Софія, м. Бердянськ із піснею «Човен» муз. гурту Один в Каное, Марчевська Альбіна, м. Бердянськ із піснею «Ціна правди» муз. Джамали, сл. В. Платова та Рижкова Анастасія з міста Запоріжжя.
Наші вітання переможцям та подяка творчій команді за плідну роботу (к.пед.н., доц. Вікторія Григор’єва, к.пед.н., доц. Анетта Омельченко, к.пед.н., доц. Віра Бурназова, к.пед.н., доц. Олена Бузова, магістр мистецтвознавства і педагогіки вищої школи, концертмейстер кафедри ТМНМД БДПУ та ДМШ N3 м. Запоріжжя Гребенік Віктор).
Конкурс вже тринадцятий рік поспіль проходить за підтримки факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв (декан – докторка педагогічних наук, професорка, заслужений працівник освіти України Людмила Коваль), кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін (зав. кафедри к.пед. н., доцентка, Віра Бурназова).

 

ХІІІ дистанційний конкурс обдарованої молоді у галузі вокального та інструментального мистецтва “Азовський зорепад-2022“⭐️🌟⭐️🌟

Для перегляду відео переходьте за посиланням:
https://youtu.be/DDdHuxi97Ww

 

 

 

 

 

доцентка кафедри
теорії та методики навчання
мистецьких дисциплін
Вікторія Григор’єва

 


 

Новини частина 5