Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net
0612891206

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Новини частина 5

ОБИРАЮЧИ МАЙБУТНЄ – ОБЕРИ БДПУ:
РЕЗУЛЬТАТИ ТРАДИЦІЙНОГО ПРОФОРІЄНТАЦІЙНОГО КОНКУРСУ «ТАНЕЦЬ-ЦЕ ЖИТТЯ»

 

Традиційно вже 10 рік поспіль для здобувачів закладів загальної середньої та передвищої освіти кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету проводиться конкурс хореографічної майстерності «Танець – це життя».
Кожного року конкурс набуває популярності і відповідно розширює свою географію. Незважаючи на складні умови, воєнний стан у країні, у конкурсі взяло участь 23 учасники з різних міст України (Запоріжжя, Києва, Дніпра, Кропивницького та ін.). Не дивлячись на дистанційну форму проведення, конкурс мав відкритий характер. Усі учасники спілкувалися в телеграм-групі, де відбулася презентація хореографічних композицій, а члени журі надавали свої рекомендації відкрито в спільному чаті.
Традиційно оцінювали роботи конкурсантів керівництво ФППОМ, викладачі спеціальності «Хореографія» і представники ГО «Асоціація випускників-хореографів БДПУ». У цьому році склад журі було представлено в наступному складі: старший викладач кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, педагог народного ансамблю естрадного танцю «МарЛен» ЦДЮТ ПАВЛЕНКО Руслан; здобувачка ІІ рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) БДПУ, багатократний призер Всеукраїнських змагань з бально-спортивних танців, суддя і тренер Української унії культури в сучасному танці, викладач сучасного танцю талант-студії «Фріда», керівник Sunrise dance show і New’s performance, артист балету, учасниця і лауреат багатьох Всеукраїнських конференцій ШВИДКА Анна; випускниця БДПУ спеціальності «Хореографія», кандидатка в майстера спорту з художньої гімнастики, призер багатьох чемпіонатів України та міжнародних турнірів, тренер-хореограф у м. Київ у спортивному клубі з гімнастики «Grand Rithmic» та школи гімнастики олімпійської чемпіонки Катерини Серебрянської ДЕРЮГА Людмила; випускниця спеціальності «Хореографія» Бердянського державного педагогічного університету, хореограф народного художнього колективу модельно-хореографічної студії «Індустрія моди» Будинку дитячої та юнацької творчості Голосіївського району міста Києва ІВАНОВА Олена. Головою журі виступила декан факультету психолого-педагогічні освіти та мистецтв, докторка педагогічних наук, професорка, заслужена діячка України КОВАЛЬ Людмила.
Учасники конкурсу хореографічної майстерності «Танець – це життя» стали володарями призових місць у номінаціях: «Класичний танець», «Народна хореографія», «Естрадний танець» та «Сучасний танець».
Оголошення результатів відбулося 6 грудня 2022 року в прямій трансляції на YouTube каналі хореографії БДПУ. Ведучою цього заходу була голова студентського самоврядування факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, здобувачка І рівня вищої освіти 3 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія), у минулому конкурсантка «Танець-це життя», Катерина ПІЛІПІШИНА.
За результатами конкурсу п’ятеро учасниць отримали сертифікати, які надають право проходження частини творчого конкурсу під час вступної кампанії 2023 року в Бердянському державному педагогічному університеті!
Старший викладач кафедри Руслан ПАВЛЕНКО наголосив на можливості підготовки абітурієнтів до участі в творчому конкурсі для вступу в ЗВО на спеціальність 024 Хореографія. Заняття проходитимуть в онлайн-форматі на платформі ZOOM з народно-сценічного, класичного та сучасного танців від викладачів-хореографів на базі ансамблю «МарЛен» Центру дитячо-юнацької творчості ім. Є. Руднєвої Бердянської міської ради.
Дякуємо Збройним Силам України за можливість творити, проводити конкурси, тримати культурний фронт України. Слава Україні! Героям слава!

 

   

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

1 грудня 2022 року відбулися ХХ Міжнародні мистецько-педагогічні читання пам’яті професора Оксани Петрівни Рудницької «Неперервна педагогічна освіта ХХІ століття: досвід, інновації, тенденції», які традиційно щорічно організовує Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України у співпраці з Кафедрою ЮНЕСКО. Цьогоріч читання проводилися в кластерному режимі.
Бердянський державний педагогічний університет представили викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО, Вікторія ГРИГОР’ЄВА, Віра БУРНАЗОВА, Олена МАРТИНЕНКО, Світлана СЕРГІЄНКО, Юлія ТАРАНЕНКО, концертмейстер Віктор ГРЕБЕНІК, ст.лаборант Яна ЧОРНОБРИВЕЦЬ.
З вітанням і словами вдячності Відділу змісту і технологій педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих, які зберігають пам’ять про Оксану РУДНИЦЬКУ і продовжують справу видатної науковиці, звернулася доцентка Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО.
Пані Анетта зазначила, що кафедра вже багато років підтримує науковий і творчий дискурс з НАПН Украiни, проводить спільні конференції, публікує монографії, бере участь у різних заходах з проблем мистецької педагогіки. Учасники конференції висловили побажання наступну найближчу зустріч провести в стінах Бердянського державного педагогічного університету і мати можливість вдихнути свіже повітря теплого українського Азовського моря!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Мистецтво-наша зброя!

 

Незважаючи на сирени досить тривалої повітряної тривоги, пов’язаноі з черговою хвилею російської масованої ракетної атаки України й безпосередньо м.Києва, відключення електроенергії, Всеукраїнська науково-практична конференція «Академік Олег Семенович Тимошенко: музикознавча, педагогічна та громадська діяльність» відкрилась 5 грудня в фойє малої зали імені академіка О.С. Тимошенка Національної Музичної Академії України імені П.І. Чайковського. Секційні засідання за участі фахівців із ЗВО України відбулися на платформі zoom, що забезпечило можливість виступити з доповідями науковцям, які вимушено покинули Україну й доєдналися з Ізраїлю, Англії, США, Китаю й інших країн Європи.
Завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Віра БУРНАЗОВА представила Бердянський державний педагогічний університет з доповіддю «Функціонування й адаптація процесу інструментальної підготовки здобувачів вищої освіти в умовах дистанційного навчання БДПУ».

Фінальним акордом Всеукраїнськоі науково-практичноі конференціі з Божого благословення митрополита всієї України Епіфанія у Великій Залі консерваторіі пролунав концерт до 90-річчя від дня народження Олега Семеновича Тимошенка за участі:
студентського хору НМАУ
ім. П.І. Чайковського,
художній керівник – Євген Савчук, хормейстер – Олександр Заволгін;
академічного камерного
хору «Хрещатик»,
художній керівник і диригент – Павло Струць;
хору «Київської опери»,
головний хормейстер
Анжела Масленнікова;
академічної хорової капели
Українського радіо,
художній керівник і головний диригент Юлія Ткач;
Заслуженого академічного симфонічного оркестру
Українського радіо,
художній керівник і головний диригент Володимир Шейко
Солісти:
Сергій Гурець (тенор)
Богдана Півненко (скрипка).

Учасникам концерту зал аплодував стоячи. Глядачі й учасники разом співали духовний гімн та гімн України.
З впевненістю можна сказати, що мистецтво-наша зброя, а справа Олега Семеновича Тимошенка мала, має й матиме продовження в його дітях та учнях!

Віримо в Перемогу України й щодня наближаємо її кожен на своєму фронті!
Слава ЗСУ!
Слава Україні🇺🇦!

 

Відео за посиланням:

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

6 грудня 2022 року кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін був проведений виховний захід “Незламні та нескорені” до Дня Збройних сил України та Міжнародного Дня волонтера. Доцентка Анетта Омельченко розповіла історію виникнення цього свята і яке значення воно має сьогодні, а також подякувала ЗСУ за захист рідної землі. Хвилиною мовчання присутні згадали усіх загиблих воїнів. Особлива увага акцентувалася на захисниках і волонтерах, які працюють і навчаються в нашому університеті. Доцентки Олена Мартиненко і Віра Бурназова розповіли про волонтерські заходи на спеціальностях Хореографія і Середня освіта (Музичне мистецтво), де важливим є вивчення національного мистецтва та культури. Слава ЗСУ! СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Акторська майстерність – професійна складова бакалавра хореографії

 

Якість освіти – явище динамічне і багатокомпонентне. Однією із системоутворювальних його складових є зміст освітніх програм, за якими відбувається підготовка фахівців за галузями наук і спеціальностями.
Під час обговорення ОПП «Хореографія» (2020 р.) було надано пропозицію щодо внесення в зміст обов’язкових компонентів освітньої програми дисципліну «Акторська майстерність та режисура в хореографії». За словами члена робочої групи, на той час здобувачки вищої освіти спеціальності «Хореографія» Юлії Ярошенко така дисципліна може сприяти формуванню професійних компетентностей задля здобуття підсумкових результатів навчання, зазначених Стандартом вищої освіти України першого (бакалаврського) рівня галузі знань 02 Культура і мистецтво, спеціальності 024 Хореографія, затвердженого та введеного в дію Наказом Міністерства освіти і науки України від 04.03.2020 р. № 358 024.
Окреслена дисципліна вперше викладалася в цьому році. Не зважаючи на складні умови онлайн-навчання викладач кафедри педагогіки, кандидат педагогічних наук, доцент Олександр Голік, який має значний досвід сценічної майстерності у якості режисера-постановника концертних заходів та масових розважальних форм, зміг зацікавити майбутніх хореографів пошуком цікавих творчих знахідок.
Залікова форма з даної дисципліни відбулася у відкритій формі на платформі Zoom, де майбутні хореографи денної (05.12.2022) та заочної (17.10.2022) форм навчання презентували свої творчі роботи на актуальні теми: «Творці свого життя» (Валерія Зубова), «Мрія» (Ксенія Марфіян), «Доросла казка» (Софія Самойлова), «Залежність від думки» (Маргарита Жидкова), «Життя рослини» (Євген Коваленко), «Чужа думка» (Віолетта Журавльова), «Ейфорія» (Вікторія Вінокурова) та ін.
Присутні мали змогу побачити підготовлені здобувачами освіти презентації творчих робіт у відеоформаті й оцінити акторську майстерність, режисерську роботу та цифрову грамотність хореографів. Було відзначено професійність режисерської розробки та відеомонтажу колективних відеопроєктів: «4 кути» (денна форма навчання) та «Дім – це там, де тобі добре» (заочна форма навчання). Не зважаючи на непередбачувані умови навчання, хореографи вкотре доказали, що можуть працювати в команді, креативно мислити, а головне – через навчання прагнути до професіоналізму.

 

Дякуємо Олександру Голіку за акторські та режисерські кроки майбутніх фахівців!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ ДОСВІДУ ХОРЕОГРАФІЧНОГО НАВЧАННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ НА МІЖНАРОДНИХ КОНФЕРЕНЦІЯХ

 

У рамках роботи наукового гуртка «Здобутки, проблеми та перспективи роботи дитячих хореографічних колективів» (керівник – доцент Олена МАРТИНЕНКО) майбутні хореографи плідно працюють над пошуком дієвих та результативних форм і методів он-лайн хореографічного навчання здобувачів позашкільної освіти в умовах воєнного стану в Україні, вивченням та аналізом досвіду роботи досвідчених хореографів-практиків.
Результати наукової співпраці здобувачів І рівня вищої освіти з керівником наукового гуртка були висвітлені на двох Міжнародних науково-практичних конференціях через публікацію наукових статей: 1 st International Scientific and Practical Conference «Diversity and Inclusion in Scientific Area» (August 26-28, 2022; Warsaw, Poland) та 1st International Scientific and Practical Conference «Society and Science: Interconnection» (November 26-28, 2022; Porto, Portugal. Так, здобувачкою 3 курсу спеціальності 024 Хореографія Вікторією БИЧКОВОЮ була розкрита проблематика формування психологічної готовності здобувача позашкільної освіти до хореографічної діяльності в умовах он-лайн навчання. Здобувачка 3 курсу спеціальності 014 «Середня освіта (Хореографія)» Катерина ПІЛІПІШИНА поділилася досвідом вивчених та апробованих у практичній діяльності методів онлайн хореографічного навчання. Окрім публікацій, майбутніми фахівцями були отримані іменні сертифікати про участь у престижних конференціях.
Ми горді, що хореографи Бердянського державного педагогічного університету надійно тримають освітянський стрій, навчаються, навчають і намагаються ділитися своїми освітніми професійними досягненнями на міжнародному рівні.

 

 

Статтю підготувала
доцентка кафедри
ТМНМД Олена Мартиненко

 


 

17-18 листопада 2022 року на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка пройшла ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Розбудова внутрішніх систем забезпечення якості у ЗВО України: інструменти та виклики». У роботі конференції взяла участь завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Віра БУРНАЗОВА. Робота конференції передбачала важливі напрями:
1. Забезпечення якості освіти при перезарахуванні результатів навчання, здобутих шляхом неформальної або інформальної освіти.
2. Впровадження мікрокваліфікацій як інструменту, що забезпечує гнучкість освітньої та
професійної траєкторії.
3. Інтернаціоналізація як інструмент реалізації політики ЗВО у забезпеченні якості освіти.
4. Роль опитувань у прийнятті інституційних рішень ЗВО щодо забезпечення якості освіти.
5. Нормативне регулювання. Розроблення освітніх стандартів на компетентнісній основі як базовий інструмент забезпечення якості вищої освіти.
За результатами роботи отримано відповіді на актуальні питання забезпечення якості освіти, реалізація яких потребує професійної та ефективної роботи кожного учасника освітнього процесу.

 

 


 

28 листопада доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олена Мартиненко та здобувачка І рівня вищої освіти 3 курсу спеціальності 014 середня освіта (Хореографія) Катерина Піліпішина прийняли участь в I Міжнародній науково-практичній конференції «Society and science: interconnection» (Потругалія). За результатами було опубліковано наукову статтю «Деталізація позашкільної хореографічної освіти в умовах он-лайн навчання» та отримано іменні сертифікати участі.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

28 листопада 2022 року вже вдруге відбулася зустріч вчителя-практика Богданівського ліцею Вєнєтуліс -Заболотньої Карини Артемівни зі здобувачами спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво). Вчителька розповіла про програми, які вона використовує на своїх уроках з Мистецтва в 8-9 класах ЗЗСО. На прикладі уроку мистецтва в 9 класі “Авангард: кубізм, футуризм, кубофутуризм” Карина Артемівна показала практичне застосовування комп’ютерних технологій під час ознайомлення з напрямами і діячами, які працювали в цих напрямах. Особлива увага приділялась практичним завданням, які за допомогою програми Canva виконувалися групами. Дякуємо вчительці Вєнєтуліс-Заболотній Карини Артемівни, яка також є випускницею ОПП Середня освіта (музичне мистецтво та англійська мова), за практичні поради і цікаву зустріч!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

23 листопада 2022 року відбувся захист виробничої практики у здобувачів 4 курсу спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво). Керівниками практиками були доцентки А.І.Омельченко і О.Д.Бузова.
Практика проходила з 15.10 по 12.11 дистанційно на базі ЗЗСО 20 м.Бердянська. Здобувачі поділилися враженнями від проведення уроків в дистанційному форматі та були вдячні вчительці Погорілій Юлії Вікторівні за практичні поради і можливість проводити уроки мистецтва і музичного мистецтва. Дуже цікавим є той факт, що Юлія Вікторівна – випускниця спеціальності «Музичне мистецтво» БДПУ і вже 10 років працює за спеціальністю. Кожний здобувач презентував звіт і після обговорення були виставлені оцінки! Присутні підкреслили, що проведення уроків в такому форматі є цікавим досвідом для подальшої роботи.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

А ПІСНЯ ТО ДУША НАРОДУ…..

 

23 листопада 2022 року доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО прочитала відкриту лекцію «Українська пісня – душа народу» з нагоди 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету. Анетта Іванівна ознайомила присутніх з жанрами української народної пісні та розкрила особливості кожного жанру з музичними зразками. Окрім музичних прикладів, у презентації вдало було підібрано художні зразки сучасних художників, а саме Марти Тимченко, Вікторії Проців, Юрія Краківського, Володимира Петрова-Кирилова та ін. Лекторка в своєму виступі також підкреслила зв’язок української народної пісні з сьогоденням, розкрила історію виникнення української пісні «Ой у полі червона калина»., тим самим підкресливши: «Пісня, яка робить нас сильними у ХХІ столітті, єднає з нашими захисниками, хто боровся за волю Україні впродовж попередніх століть». Дуже символічною є ця лекція, коли зараз Україна відстоює свою свободу і незалежність. Доки ми співаємо серцем, українська пісня жила, живе і буде жити.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

На запрошення  Інни Григорівни ТЕРЕШКО – декана факультету мистецтв Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Віра БУРНАЗОВА взяла участь у роботі  ІХ Міжнародної науково-практичної конференції «Теоретико-методологічні аспекти мистецької освіти: здобутки, проблеми та перспективи».

Незважаючи на звуки повітряної тривоги та вибухи, які лунали під час проведення конференції, доповідь «Організація освітнього процесу в умовах тимчасового переміщення БДПУ очима здобувачів вищої освіти мистецько-педагогічної галузі» на пленарному засідання прозвучала й викликала жваву дискусію. Не залишили байдужими учасників конференції й виклики, які постали перед керівництвом, науково-педагогічними працівниками, здобувачами вищої освіти БДПУ в умовах тимчасового переміщення. Ми переконані, що саме такі спільні наукові дискурси з обговоренням актуальних тем мистецько-педагогічної галузі в умовах повномасштабного вторгнення країни-агресора допомагають тримати освітній, мистецький, волонтерський та людяний фронт!

 

Ми НЕЗЛАМНІ, а отже НЕПЕРЕМОЖНІ!!! Наближаємо ПЕРЕМОГУ разом!

 

   

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

11–12 жовтня 2022 р. на базі кафедри хореографії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбулася традиційна VI Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Художні практики та мистецька освіта у кроскультурному просторі сучасності». Свої наукові, методичні та творчі доробки презентували понад 200 учасників. У науковій дискусії взяли участь провідні теоретики педагогічної та мистецької освіти, відомі митці, керівники творчих колективів з Києва, Львова, Одеси, Сум, Кропивницького, Умані, Ужгорода, Бердянська, Полтави, а також хореографи-практики із Польщі та Китаю. Бердянський державний педагогічний університет представляли викладачі кафедри Олена МАРТИНЕНКО, Юлія ТАРАНЕНКО, Анетта ОМЕЛЬЧЕНКО,  Віра БУРНАЗОВА,  Тетяна ФУРМАНОВА, Вікторія ГРИГОР’ЄВА.   Робота конференції охоплювала різноаспектну проблематику розвитку педагогічної і мистецької освіти, питання теорії і практики хореографічного мистецтва в умовах міжкультурних взаємин, інноваційні технології викладання мистецьких дисциплін.

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

22 листопада завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, доцентка Віра БУРНАЗОВА взяла участь у пленарному засіданні ІХ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО НАУКОВО-ПРАКТИЧНОГО СЕМІНАРУ «МИСТЕЦЬКА ОСВІТНЯ ГАЛУЗЬ: МЕТОДИКИ, ТЕХНОЛОГІЇ» (22-25 листопада 2022 року), організованого кафедрою музичного мистецтва Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. У своїй доповіді «Інтеграція музичного мистецтва та англійської мови як провідна тенденція розвитку мистецької освіти України», окреслила доцільність інтеграції в освітньому процесі музичного мистецтва та англійської мови, оскільки саме сьогодні вбачається домінування англійської мови – мови міжнародного спілкування, саме її професійне вивчення має підготувати сучасних здобувачів спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво) освітньо-педагогічної галузі до вступу у професійне життя, надавши їм нові можливості.

Наближаємо ПЕРЕМОГУ разом!!!

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Підсумки проведення ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Мистецтво та мистецька освіта у сучасному соціокультурному просторі»

 

17-18 листопада 2022 року на базі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету відбулася ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Мистецтво та мистецька освіта у сучасному соціокультурному просторі» з нагоди 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету. У цьому році конференція проходила в дистанційному форматі на платформі ZOOM.

 

Мета конференції – узагальнення та апробування результатів теоретичних пошуків та практичного досвіду фахівців у галузях мистецтва та мистецької освіти; активізація науково-дослідницької діяльності фахівців з музичного мистецтва та хореографії в умовах воєнної агресії. Модераторами конференції стали завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, доцентка Віра Бурназова і доцентка кафедри Анетта Омельченко. У роботі конференції взяли участь більше 100 учасників, 57 з них, попри складні умови, змогли підключитися онлайн, інші надіслали виступи, повідомлення, тези. Географія цьогорічної конференції представлена не тільки багатьма ЗВО України (Миколаїв, Київ, Харків, Бердянськ, Запоріжжя, Умань, Львів, Полтава, Вінниця, Дніпро, Одеса, Бахмут, Покровськ), серед яких і здобувачі освіти Китаю. Висловлюємо подяку співорганізаторам ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Мистецтво та мистецька освіта у сучасному соціокультурному просторі», а саме Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, Миколаївському національному університету імені В. О. Сухомлинського, Київській муніципальній академії естрадного та циркового мистецтв, Полтавському національному педагогічному університету імені В. Г. Короленка, Львівському національному університету імені Івана Франка, за плідну наукову співпрацю.

 

Із вітальними словами до учасників конференції звернулись проректорка з наукової роботи Бердянського державного педагогічного університету, докторка технічних наук, професорка Яна Січикова; проректор з наукової роботи Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, доктор педагогічних наук, доктор теологічних наук, професор Василь Фазан; декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету, докторка педагогічних наук, професорка Людмила Коваль. Вони привітали присутніх із початком конференції, підкреслили важливість проведення таких зустрічей у сучасних умовах і побажали плідної праці під час проведення заходу.

 

У пленарному та секційних засіданнях узяли участь викладачі ЗВО, здобувачі вищої освіти, аспіранти, випускники, вчителі ЗЗСО, керівники гуртків, позашкільних закладів освіти, тренери та ін. Науковці розглядали теми, які є актуальними в сучасній мистецькій освіті, а саме: тенденції розвитку педагогічної освіти в Україні: сучасні виклики, національна освіта та культура в умовах сьогодення; фахова підготовка керівника танцювального гуртка в контексті сучасних освітніх потреб; професійна підготовка майбутніх учителів мистецьких дисциплін: новітні підходи та технології в умовах зміненої реальності та ін. Учителі-практики поділилися своїм досвідом, ознайомили з різними інноваційними методами і прийомами роботи, які використовують під час уроків. Позитивним є те, що цьогоріч у конференції взяли участь випускники спеціальностей «Музичне мистецтво» і «Хореографія», які вже працюють у закладах освіти нашої країни.

 

Другий день конференції мав практичний аспект і передбачав перегляд майстер-класів учасників науково-практичної конференції: «Циркотерапія як універсальний художньо-оздоровчий метод сьогодення» майстра спорту зі спортивної гімнастики, лауреата міжнародних циркових фестивалів, старшого викладача кафедри циркових жанрів факультету сценічного мистецтва Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв, артиста цирку, режисера Орла Дмитра Володимировича; «Хореографічне оформлення моновистави артистки Полтавської обласної філармонії «Оскард Уальд – принц парадоксів» докторки мистецтвознавства, доцентки, завідувачки, професорки кафедри мистецтвознавства та позашкільної освіти; керівника народного ансамблю сучасного балету «Марія» Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Погребняк Марини Миколаївни; «Методика робота з шаблею: український народно-сценічний танець» викладача кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету Ільїна Дмитра Вікторовича та ін.

 

Тримаємо освітній і науковий фронт!
Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися і навчати!
Наближаємо перемогу разом!

 

                            

 

За матеріалами кафедри теорії та
методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Практичні поради студентам спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) від фахівця-практика Наталії Жук

 

18 листопада відбулася онлайн-зустріч здобувачів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) з вчителькою музичного мистецтва та мистецтва, старшим вчителем, керівницею методоб’єднання КЗО «Середня загальноосвітня школа №124» Дніпровської міської ради Наталією ЖУК.

Наталія Леонідівна поділилася досвідом організації діяльності закладу загальної середньої освіти, організації  навчання та практичної діяльності вчителя в початковій і середній школі, ознайомила здобувачів з програмою та підручниками, які використовує під час занять. Учителька наголосила, що під час дистанційного навчання в умовах війни завдання вчителя – дати дітям відчуття безпеки в новостворених онлайн-класах. Кожному педагогу доведеться вчитися працювати  з дитячою тривогою та невпевненістю і тим самим готувати якісне підґрунтя для плідного навчання. У цьому допоможуть спеціально розроблені психологами і методистами ігри і види робіт на знайомство та здружування. Пані Наталя запропонувала використовувати на уроках музичні  ігри «Мікрофон», музичні руханки, музичні казки, інсценізацію пісень, пісні-танці. В умовах воєнного стану під час дистанційного навчання задача вчителя – робити фокус уваги не тільки на академічні успіхи, підтримувати учнів у всіх проявах, нормалізувати психічний стан  дитини.

Здобувачі  активно ставили питання і цікавилися методами та формами роботи вчителя. У рамках зустрічі було змодельовано урок «Мистецтво» (музичне мистецтво) в 1 класі НУШ, де здобувачі в ролі учнів виконували практичні вправи. Наприкінці заходу від учасників пролунали щирі слова подяки пані Наталії за цікаву зустріч і надані навчальні матеріали.

Співпраця кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін

і педагогів-практиків сприятиме удосконаленню змісту практичного навчання та підвищенню ефективності професійної підготовки майбутніх вчителів музичного мистецтва в Бердянському державному педагогічному університеті.

 

 

За матеріалами кафедри теорії та

методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Цвіт крізь сльози: права дитини на самовизначення

 

18 листопада для студентів-хореографів було проведено виховний захід, який висвітлював актуальне питання щодо права дитини на самовизначення та інтереси. Він був приурочений до річниці затвердження Конвенції про права дитини, яка була прийнята резолюцію 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 року і ратифікована 193 країнами світу. Україна взяла на себе ряд зобов’язань з покращення добробуту дітей, підписавши Конвенцію ООН про права дитини. Ця Конвенція була ратифікована Постановою Верховної Ради України №789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року. Крім того, у 2003 та 2005 роках відповідно український Парламент ратифікував два факультативних протоколи до Конвенції про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції та дитячої порнографії та щодо участі у збройних конфліктах, які з того часу стали частиною національного законодавства.

Зміст заходу передбачав перегляд та обговорення авторського фільму«Цвіт крізь сльози», заснованого на реальних подіях і наданого для перегляду Кіноклубом медіапросвіти з прав людини Docudaus UA.

Зазначимо, що майбутні хореографи епізодично залучаються до перегляду документальних фільмів на актуальні теми задля підвищення своєї професійної майстерності. Уже вдруге тренеркою кіноклубу медіапросвіти з прав людини Docudays UA, заступницею директора Центру дитячої та юнацької творчості міста Бердянська Мариною Масютіною разом з доценткою кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Оленою Мартиненко було проведено дискусійний захід для хореографів. Цього разу на заході були присутні не лише викладачі та студенти БДПУ, а й випускники спеціальності, а також вихованці ансамблю «МарЛен» ЦДЮТ, вік яких відповідає сприйманню окресленої тематики. Зміст фільму розкривав історію китайських дітей середнього шкільного віку, які намагаються торувати собі шлях у майбутнє через заняття акробатикою.

Кожний учасник заходу відповідно до свого життєвого та професійного досвіду міг висловитися під час дискусії «Фізична культура та спорт: загальне та відмінне», висловити своє враження щодо змісту фільму, поміркувати з питань про права дитини на самовизначення та інтереси.

Спілкування різних поколінь у рамках актуальної теми сьогодення було цікавим та корисним. Дитина має право на повноцінне життя! Держава, родина, освітні установи повинні виходити з найкращих інтересів дитини. Кожен фахівець педагогічної сфери має бути обізнаним з питань прав дитини і знати законодавчі документи.

 

Тримаємо освітянський стрій!

 

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри

ТМНМД Олена Мартиненко

 


 

Мистецький діалог «Людина, Педагог, Митець, Хореолог»: вшанування Олега Голдрича

 

17 листопада 2022 року в рамках науково-мистецького проєкту «Визначні події та видатні постаті в українській хореографії ХХ століття: жива пам’ять» старший викладач кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Руслан Павленко, викладач Дмитро Ільїн та здобувачі першого рівня вищої освіти спеціальностей 014 Середня освіта (Хореографія) та 024 Хореографія відвідали мистецький діалог-вшанування творчого доробку знаного в Україні хореографа, педагога, хореолога-дослідника народного танцю і митця-наставника для сотень хореографів Галичини і України Олега Голдрича. Організаторами проєкту виступила кафедра режисури та хореографії факультету культури і мистецтв ЛНУ імені Івана Франка

Під час заходу була розглянута педагогічна і творча спадщина Олега Голдрича, його фундаментальні професійні надбання, методичні праці, а також його творчі здобутки з народним ансамблем пісні і танцю «Черемош» ЛНУ імені Івана Франка. Практичну складову проєкту було представлено хореографічними роботами у виконанні студентського ансамблю українського народного танцю, керівники – заслужений артист України Василь Семен і Надія Кіптілова.

Цей проєкт є потужним поштовхом для отримання та систематизації професійних знань здобувачів-хореографів та може служити підґрунтям для освоєння окремих тем з ОК «ТМ навчання/ виконання народно-сценічного (українського танцю)», «Мистецтво балетмейстера», «Композиція постановки танцю», «Робота з дитячим хореографічним колективом» тощо.

 

 

За матеріалами кафедри теорії та
методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Вітаємо здобувачку другого рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) Ольгу МАСЛЯНКУ, яка посіла 1 місце (керівник доцентка Світлана СЕРГІЄНКО) на МІЖНАРОДНОМУ БЛАГОДІЙНОМУ ДВОТУРОВОМУ КОНКУРСІ МИСТЕЦТВ «ФОРМУЛА УСПІХУ» – МАРАФОН ТАЛАНТІВ 2022 (м.Відень,Республіка Австрія).

 

 


 

Благодійний семінар-практикум від майбутніх магістрів хореографії БДПУ

 

15 листопада 2022 року на платформі ZOOM відбувся семінар-практикум «Управлінські інновації в хореографічній освіті». Організаторами і спікерами заходу стали здобувачі ІІ рівня вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) кафедри теорії та методи навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету.
Семінар проходив у рамках вибіркової дисципліни «Інновації в хореографії» (викладач – к.п.н., доц. кафедри Юлія ТАРАНЕНКО). Майбутні магістри хореографії вийшли з пропозицією провести захід із запрошенням не тільки студентів-хореографів БДПУ, а й інших ЗВО України. Семінар мав благодійній характер, кошти збиралися на допомогу підрозділу ЗСУ на сході України, яку зможе передати воїнам кандидатка педагогічних наук, старша викладачка кафедри педагогіки Національного університету біоресурсів і природокористування України Лідія ЧЕРЕДНИК.
Яскраві і цікаві доповіді спікерів (Ольга БЕЗУМОВА, Світлана ТАРАСЕВИЧ, Владислава ГЛАДСЬКИХ, Ярослава КУЗЬМЕНКО) включали розгляд принципів маркетингу та реклами хореографічного колективу, основ танцювального підприємництва та бізнес-планування діяльності, культурно-мистецьких проєктів у вигляді відеоперформансів та ін. Практична частина (спікери – Вікторія БРОВЧЕНКО та Олександр ТКАЧЕНКО) передбачала вправи на пошук індивідуального хореографічного стилю та тренінгу із заповнення грантової заявки хореографами.
Здобувачами ІІ рівня вищої освіти було розроблено і підписано деканом ФППОМ професоркою Людмилою КОВАЛЬ сертифікати для всіх учасників семінару, які вони отримали на свої електронні пошти шляхом заповнення анкетування-рефлексії.
Наприкінці семінару виступила наставниця всіх хореографів, кандидатка педагогічних наук, доцентка Олена МАРТИНЕНКО, яка наголосила на актуальності, доречності і цікавості семінару, подякувала магістрам-хореографам за організацію та проведення благодійного заходу, бо кожен українець допомагає на своєму фронті!
Дякуємо ЗСУ за можливість проводити семінари та навчатися! Слава Україні! Героям слава!

 

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри ТМНМД

Юлія ТАРАНЕНКО

 


 

ПРОСТІР ФОРМУВАННЯ НАУКОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ

 

10 листопада 2022 року відбулося планерне засідання ХV Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених, аспірантів та студентів «Хореографічна культура – мистецькі виміри», яка щорічно проводиться кафедрою режисури та хореографії факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка. Посилання на відео: https://youtu.be/ybBMzeNrLUM
У конференції взяли участь здобувачки І та ІІ рівнів вищої освіти спеціальностей 024 Хореографія та 014 Середня освіта (Хореографія). Доповіді були презентовані на основі наукових статей, підготовлених до друку в збірнику наукових праць конференції «Хореографічна культура – мистецькі виміри», випуск № 14. Майбутні хореографи піднімали актуальні питання хореографічної освіти: «Формування психологічної готовності здобувача позашкільної освіти до хореографічної діяльності» (Вікторія Бичкова), «Сучасні підходи до проведення хореографічних занять у системі позашкільної освіти» (Катерина Піліпішина), «Маркетинг культури і освіти України (Анна Швидка). Статті та виступи були підготовлені під керівництвом кандидатки педагогічних наук, доцентки кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олени Мартиненко.
За словами А. Швидкої, «усі учасники наголошувалося на необхідності особливої підтримки мистецтва в ці скрутні часи. Більшість розповідали про відомих митців та їх вклад у розвиток української культури. Серед них була цікава доповідь про систематизацію термінів і методологію виконання вуличних стилів, зокрема «паппінгу». К. Піліпішина відзначила, що «конференція мала широкий масштаб і передбачала участь здобувачів І, ІІ та ІІІ рівнів вищої освіти. Вона підкреслила: «Під час виступів учасники розкривали різноманітні теми, кожна з яких є надзвичайно важливою, актуальною та корисною. Я вдячна своїй науковій керівниці О. Мартиненко за допомогу в підготовці та підтримці мене як молодого вченого. Конференція надала мені впевненості і збільшила бажання займатися науковою діяльністю. Під час її проведення я мала змогу побачити та проаналізувати виступи інших учасників, набути нових знань, вмінь виступу на широку аудиторію фахівців хореографічного профілю. Я задоволена своїм результатом та коментарями, які отримала після своєї доповіді. Далі буде!»
Організаторами конференції було відмічено, що студенти-хореографи Бердянського державного педагогічного університету завжди обирають актуальні теми, уміють змістовно їх презентувати, зауважити на головних аспектах, вести діалог.
Пишаємось! Сподіваємось на подальші успіхи в науковій діяльності майбутніх фахівців мистецької та освітянської галузей. Дякуємо за підтримку іміджу Бердянського державного педагогічного університету.

 

 

 

Статтю підготувала
доцентка кафедри ТМНМД
Олена Мартиненко

 


 

Григорій Сковорода: сторінками життєпису і творчої спадщини

 

9 листопада 2022 року відповідно до постанови Верховної Ради України про відзначення 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін пройшла кураторська година для здобувачів-хореографів на тему «Григорій Савич Сковорода. Біографія, творчий шлях, спадщина».
У рамках кураторської години студентам було представлено загальну інформацію з нарису про життя Григорія Сковороди, його творчого шляху, окреслено його таланти та унікальність як особистості.
Разом зі здобувачами вищої освіти була змодельована версія сучасного бачення Григорія Сковороди як фахівця широкого спектру серед суспільства нашого часу (учень-індиго, студент-хіпстер, творець змін, новатор профорієнтації, популярний мандрівний блогер, приватний репетитор, коуч-фрілансер, Сковорода – чайлдфрі). Педагогічна складова Григорія Сковороди була розглянута на основі матеріалів з педагогічного музею України.
Спадщина Григорія Сковороди «належить до визначних надбань вітчизняної культури, а його ім’я зайняло помітне місце в ряду видатних діячів минулого, які збагатили філософську думку та художню літературу України.

 

 

Статтю підготував
старший викладач кафедри ТМНМД
Руслан Павленко

 


 

Онлайн майстерка для вчителів мистецтва
«Актуальні питання реалізації ідей концепції НУШ у мистецькій освіті у 6 класі»

 

8 листопада 2022 року відбулася онлайн майстерка для вчителів мистецтва «Актуальні питання реалізації ідей концепції НУШ у мистецькій освіті у 6 класі». Від кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін участь узяла завідувачка кафедри, доцентка Віра Бурназова.
Спікерами заходу виступили Людмила Масол, кандидатка педагогічних наук, професорка кафедри філософії і освіти дорослих ЦІПОДЗВО «УМО»; Валерія Власова, кандидатка педагогічних наук, старша викладачка кафедри суспільно-гуманітарної освіти КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів»; Людмила Олійник, учителька образотворчого мистецтва Згурівського ліцею Броварського району, учитель-методист.
Учасники онлайн майстерки розглянули питання особливостей навчання мистецтву у 6 класі в контексті реалізації завдань Нової української школи, організації та проведення арт-челенджів, мобі артів та арт-веб-квестів на уроках мистецтва. Також у рамках заходу відбулася презентація прикладів практичних мистецьких вправ та технік для використання на уроках мистецтва в 6 класі.

 

 

За матеріалами кафедри теорії та
методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Вебінар «Зустріч з лідером» від члена ЕРАЗМУС+ команди експертів з реформування вищої освіти Михайла Винницького

 

Завідувачка кафедри теорії і методики навчання мистецьких дисциплін, доцентка Віра Бурназова взяла участь у вебінарі «Зустріч з лідером». Спікером заходу став Михайло Винницький, член ЕРАЗМУС+ команди експертів з реформування вищої освіти. Тема дискусії була визначена як «Освіта майбутнього. Роздуми, які на часі!».
Учасники у спільній діяльності розглядали нові сенси і практики в освіті, переосмислили роль університету як платформи для інтелектуальних дискусій, ініціативи та комунікацій в команді, інституції для формування нового світогляду, визначили завдання сучасного університету – формування покоління інноваторів. Учасниками вебінару порушувалися питання розширення автономії ЗВО та індикатори її впровадження, капіталізація здобутків ЗВО, внутрішня мобільність як обмін досвідом, визнання цінності ЗВО і диплому громадськістю (випускниками і стейкголдерами), внесок України в світову цивілізацію.

 

 

За матеріалами кафедри теорії і
методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Михайло Драгоманов – видатна постать в історії українського відродження

 

Уже стали традиційними на спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) виховні години, які присвячені видатним історичним постатям в українській історії. Виховна година була присвячена Михайлу Драгоманову – великому полтавцю европейського значення. Підготували і провели захід здобувачі вищої освіти 2 курсу (куратор доцентка Анетта Омельченко). Присутні дізналися про цікаві факти з біографії, наукову кар’єру, політичні і літературознавчі погляди відомого вченого. Було підкреслено роль цього діяча в національному відродженні, оскільки М.Драгоманов є видатною постаттю в нашій історії, живою душею українського народу з його одвічним прагненням свободи й незалежності. Михайло Драгоманов з’явився на політичній сцені в складні часи. Національно-демократичні революції, що прокотилися по Європі, засвідчили зростання національної свідомості народів. На нашій землі почали з’являтися люди (і не останню роль у цьому відігравала діяльність Кирило-Мефодіївського товариства), котрі мріяли вивести Україну на широкий шлях цивілізованого розвитку. Одним із тих, хто доклав до цього багато, сил, був М.Драгоманов.

 

 

За матеріалами кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Продовжуємо серію кураторських годин національно-патріотичного спрямування, присвячених видатним історичним постатям України

 

У рамках серії кураторських годин національно-патріотичного спрямування, присвячених видатним історичним постатям України і приурочених до 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету 9 листопада на кафедрі теорії та методики навчання мистецьких дисциплін відбувся виховний захід “Світ ловив мене та не спіймав”. Ця кураторська година була присвячена творчості Григорія Савича Сковороди, який був не лише видатним філософом ХVІІІ ст., поетом, культурним діячем, але й видатним теоретиком в галузі педагогіки, педагогом-новатором, що глибоко вірив у силу науки і освіти. Здобувачі вищої освіти 2 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) підготували доповідь, де розкрили основні погляди філософа, проаналізували його поетичні праці, ознайомили з афоризмами поета. Також був представлений відеонарис про життя і творчість Г. Сковороди. У своїх філософських творах великий мислитель розмірковув над основами буття і наголошував, що особливим є формування внутрішнього світу, а це – любов до рідної землі, вшанування традицій свого народу.

 

 

За матеріалами кафедри теорії та
методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Здобувачі вищої освіти і викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін приєдналися до написання Радіодиктанту національної єдності 2022

 

9 листопада, у День української писемності та мови, в Україні відбувся традиційний Радіодиктант національної єдності 2022. Метою радіодиктанту є не перевірка грамотності учасників всеукраїнського флешмобу, а об’єднання людей навколо України.
Цьогоріч «Суспільне мовлення» запропонувало усі можливі формати для участі в Радіодиктанті: трансляції на радіо, телеканалі та діджитал-платформах. Його учасниками, попри складний час, стали тисячі українців з різних куточків світу, в Україні писали диктант, зберігаючи усі безпекові заходи, наприклад, в Одесі навіть на глибині 300 метрів.
Так, викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету та здобувачі вищої освіти спеціальностей «Музичне мистецтво» і «Хореографія» приєдналися до написання Радіодиктанту національної єдності.
Авторка цьогорічного тексту – українська письменниця і режисерка, член Українського ПЕНу Ірина Цілик. Читала текст народна артистка, Герой України Ада Роговцева.

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Працюємо і вчимося заради перемоги!

 

6 листопада 2022 року викладачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін спеціальності «Хореографія» Наталя Кривунь пройшла методичний online майстер-клас «Музичність в танці. Методики розвитку».
На online майстер-класі розглядали такі питання: визначення поняття музичність, структура музики, темп і ритм, методики роботи зі здобувачами. Музичний слух, музична пам’ять, музичний квадрат, сильна і слабка долі, ритм різними відділами тіла, візуалізація звуків, відповідність рухів до звуків треку, вибір звуків протягом треку, формування смаку, музична інтеграція руху в танець, музичний настрій. Ці питання розглядалися на прикладі танцювального стилю хіп-хоп та хаус.
Лектором online майстер-класу була керівник танцювальної школи Havin’Funk, дипломований педагог зі значним досвідом викладання Антоніна Гордій, яка багато років збирає і систематизує методичну інформацію щодо проведення танцювальних занять. В арсеналі має методики різного плану: від розвитку тілесності, координації, до робити з музичністю, почуттям ритму, розумінням, що таке танцювальний стиль, як почати імпровізувати й тощо.

 

 

Статтю підготувала
викладачка кафедри ТМНМД
Наталя Кривунь

 


 

Вітаємо Катерину ПІЛІПІШИНУ, здобувачку вищої освіти 3 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Хореографія) з ПЕРЕМОГОЮ на виборах ГОЛОВИ СТУДЕНТСЬКОЇ РАДИ ФППОМ!!!
Бажаємо плідно працювати на благо студентства, наснаги і втілення нових креативних ідей!

 

 


 

НАУКОВА СКЛАДОВА В МИСТЕЦТВІ БАЛЕТМЕЙСТРА

 

Одним із важливих освітніх компонентів у фаховій підготовці майбутнього хореографа є «Мистецтво балетмейстера», дисципліна, яка вчить створювати хореографічні постановки і мистецькі проєкти, генерувати креативні ідеї, дотримуватися правил балетмейстерської етики та академічної доброчесності. У цьому півріччі здобувачам вищої освіти 4 курсу спеціальності 024 Хореографія в рамках вивчення модуля «Постановка вокально-хореографічних композицій» (викладач Олена МАРТИНЕНКО) було запропоновано не лише створити мистецький продукт, ураховуючи умови місцеперебування і навчання, а й написати наукові тези (самостійна робота).
Вибір студентами тематики наукових тез у рамках вивчення модуля був достатньо широким і актуальним. Шість робіт було надано до друку в збірку наукових тез студентів БДПУ: В. ВІНОКУРОВА – «Формування балетмейстерської етики майбутніх хореографів», М. КОЗУБЕНКО – «Набуття балетмейстерської компетентності в непередбачуваних умовах навчання», К. МАРФІЯН – «Особливості створення вокально-хореографічної постановки на матеріалі української естради», М. МОСЕЙЧУК – «Проблематика постановки вокально-хореографічної композиції», О. ШАПАРЬ – «Емоційна складова вокально-хореографічної постановки», І. ЯНГУЛОВА – «Формування цифрової грамотності майбутнього хореографа».
Дві студентки виступили з доповідями на VІІI Міжнародній конференції молодих учених та студентів «Музична та хореографічна освіта в контексті культурного розвитку суспільства» (м. Одеса, 14-15 жовтня 2022 р.): С. САМОЙЛОВА – «Створення вокально-хореографічної композиції у відеоформаті», Н. СОБКО – «Упровадження ігрового фольклору в зміст мистецького продукту».
Цікавими виявилися і результати творчого втілення постановочних робіт. Не зважаючи на складні умови навчання, відсутність виконавців, танцювального простору (сценічної площини) тощо, кожний студент шукав можливість створення якісного продукту, що відповідає вимогам професійної освіти задля набуття компетентності працювати в складних і непередбачуваних умовах. Усі творчі роботи були публічно представлені для аналізу та оцінки викладачами і студентами різних курсів хореографічних спеціальностей (024 Хореографія, 014 Середня освіта (Хореографія)). Тож, студенти могли отримати не лише суб’єктивну оцінку викладача, а й об’єктивну оцінку глядача.
Зазначимо, що в майбутніх хореографів значно підвищився рівень цифрової грамотності, завдяки чому роботи були цікавими та неординарними. Усі проблеми, з якими студенти стикалися під час створення вокально-хореографічних композицій, а також аналіз наукових праць та методичної літератури з питань створення вокально-хореографічних композицій, були описані в змісті наукових праць здобувачів вищої освіти.
Отже, не зважаючи на умови онлайн професійної підготовки студентів-хореографів, відбувається постійний пошук освітнього інструментарію для якісного здобуття професійних знань і навичок задля виконання змісту освітньо-професійної програми, підтримки позитивного іміджу Бердянського державного педагогічного університету та готовності майбутніх фахівців працювати заради майбутнього України.

 

   

   

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри ТМНМД

Олена МАРТИНЕНКО

 


 

ПЕРШИЙ В УКРАЇНІ ЗОШИТ-ПОСІБНИК ДЛЯ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ХОРЕОГРАФІЧНОЇ ОСВІТИ

 

В умовах онлайн хореографічної позашкільної освіти актуальності набуває пошук нестандартних, дієвих форм і методів роботи. Одним із яскравих прикладів є зошит-посібник з сучасного танцю для навчання здобувачів позашкільної освіти основного рівня, розроблений у рамках роботи наукового студентського гуртка «Традиційні та нетрадиційні методи навчання сучасного танцю» під керівництвом кандидатки педагогічних наук, доцентки кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Юлії ТАРАНЕНКО.
Матеріал зошита-посібника розроблено відповідно до узагальненого змісту програм навчання сучасного танцю в позашкільній освіті та з урахуванням вікових особливостей дітей 8-11 років. Зміст навчального матеріалу (зошиту) подано за певним алгоритмом: теорія сучасного танцю з використанням яскравих ілюстрацій, схем, таблиць та обов’язкові завдання з перевірки знань до кожної теми. Окрім теоретичного матеріалу, до зошита-посібника включено інтерактивні творчі вправи для проведення дозвілля (розмальовки антістрес, ребуси та ін.). Це своєрідний happybook танцівника, щоденник, творчий блокнот та креативний помічник з вивчення теорії сучасного (джаз-модерн) танцю. А в цілому, нова форма хореографічного навчання в ЗПО.
Зміст матеріалу було позитивно схвалено керівниками танцювальних колективів України, учасниками ІV відкритого науково-практичного семінару «Діалог актуальних дискурсів хореографічної освіти: теорія, методика, практика» (21 жовтня 2022 р.), яким було публічно представлено новітню форму роботи з дітьми в умовах воєнного стану в Україні. На Вченій раді факультету психолого-педагогічної освіти від 31.10.2022 року було зазначено, що навчальний зошит, автором якого є Юлія ТАРАНЕНКО, є актуальним, цікавим, має новизну і потребує видання та широкого впровадження в практику роботи дитячих хореографічних колективів.
Це перша спроба створення навчального зошита в теорії та практиці навчання дітей хореографії. Пишаємося!

 

 

 

 

Статтю підготувала
доцентка кафедри ТМНМД
Олена МАРТИНЕНКО

 


 

Приємне спілкування під час zoom-чаювання

 

Тепла зустріч хореографів відбулася в рамках виховної години на кфедрі теорії і методики навчання мистецьких дисциплін факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Студентів очікував справжній сюрприз. За ініціативи доцентки Юлії ТАРАНЕНКО відбулося дружнє чаювання, до якого доєдналися педагоги та випускники спеціальності. З багатьох куточків світу протягнулися проміння відкритих усмішок, яскравих спогадів і  сподівань.

Здобувачі вищої освіти старших курсів розповідали про враження від вступу в університет, пригадували особливі для них моменти навчання. Так, магістрантка Тетяна ГЛАЗКОВА, яка  три роки тому здобула диплом бакалавра, нині є практикуючим педагогом-хореографом, постійно співпрацює з кафедрою, занурилася у спогади про свої здобутки у народній та класичній хореографії, які вперше довелося засвоювати у ВИШі; однокурсниця Тетяни Ганна ШВИДКА розповідала про майбутні плани викладання хореографії дітям вищого рівня навчання, так би мовити «зубастим діткам»… Здобувачі освіти, що навчаються на 2-4 курсах, ділилися своїми спогадами про вступні іспити,  традиційні заходи спеціальності такі, як «Дебют першокурсника», «Посвята в першокурсники», яка завжди відбувалася на Бердянській косі, співпраці з викладачами під час підготовки до виступів на конференціях, написання наукових робіт та іншими приємними моментами студентського життя. Дуже проникливими були виступи випускників спеціальності, які, окрім спогадів та слів подяки викладачам, зверталися до сьогоднішнього студентства з наставницькими порадами, побажаннями. Так, Надія УЧКІНА (випускниця 2017 року) звернула увагу на те, що не може бути у навчанні дрібниць, кожне слово, посил викладача є важливим!  Христина ДУБІНЕЦЬ (випускниця 2006 року), підкреслюючи значення університету у процесі розвитку її професійності, запросила всіх до співпраці у майбутньому мирному житті. Цікавими та змістовними були розповіді випускниць спеціальності, а тепер вже викладачок, які забезпечують програму підготовки фахівців Юлії ТАРАНЕНКО та Наталі КРИВУНЬ; випускниці, а зараз старшої лаборантки кафедри Яни ЧОРНОБРИВЕЦЬ. Із задоволенням сприймали присутні на чаюванні спогади та враження старшої викладачки Тетяни ФУРМАНОВОЇ.

Вражаючими стали слова здобувачки першого курсу Христини ОМЕЛЬЧЕНКО – бердянки, яка зараз мешкає у Прибалтиці: «На жаль, я вступила до БДПУ під час війни, не можу очікувати посвяти на березі моря…, але все одно здійснилася моя завітна мрія – долучитися до життя хореографічного братерства!»

Такий родинний трикутник – викладачі, здобувачі, випускники спеціальності «Хореографія» – має право на мирне життя, процвітання і творчу волю. І має в них віру!

 

Вдячні ЗСУ за можливість спілкуватися та мріяти про майбутнє!

Слава Україні!

Разом до ПЕРЕМОГИ!

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД


Кураторська година національно-патріотичного спрямування. “Пам’ять про Сагайдачного”

 

Кафедра теорії та методики навчання мистецьких дисциплін (зав. кафедри доцентка Віра Бурназова) продовжує серію кураторських годин національно-патріотичного спрямування, присвячених видатним українським історичним постатям та приурочених до 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету.
26-го жовтня 2022 року у дистанційному форматі відбувся черговий історико-просвітницький захід для студентів спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво), підготовлений студентами групи 33ММ (куратор – доцентка Вікторія Григор’єва). Присутні пригадали часи українського козацтва та найвідомішого і найславетнішого гетьмана Війська Запорізького Петра Конашевич-Сагайдачного.
Зазначено величезний внесок видатного гетьмана щодо зміцнення позицій козацтва в Україні, а головне – в перетворення Війська Запорізького на виразника устремлінь українського народу та на потужну військову силу, з якою мусили рахуватися усі сусіди. Яскраво предстала перед присутніми особистість Сагайдачного як відважного полководця та неперевершеного тактика, генія військової думки того часу, політика та дипломата. Історик М. С. Грушевський зауважував, що сучасники дуже високо оцінювали політичний талант Петра Сагайдачного, визнавали загальноукраїнське значення його діяльності.
Окрім головних подій життя Петра Сагайдачного та історичних фактів його діяльності було висвітлено чимало цікавих фактів, пов’язаних із легендарною постаттю українського гетьмана. Не обійшлось і без козацьких історичних пісень. Пам’ять про Сагайдачного український народ зберіг у багатьох козацьких думах і піснях, найвідомішою з яких є “Ой на горі та женці жнуть”. Усі присутні прослухали цей музичний твір у виконанні Національної Капели Бандуристів України, і разом заспівати цю відому пісню.
Згадали й відоме Урочище Сагайдачного, що у місті Запоріжжі, яке дуже мальовничо виглядає восени, адже осінь на острові Хортиця така яскрава. Багато наших студентів, які є вимушеними переселенцями у Запоріжжя, мають дивовижну можливість насолодитися цими краєвидами та пригадати славетного гетьмана, завдяки хоробрості й неймовірним здібностям якого була збережена наша культура, релігія та ментальність.

 

 

 

Доцентка кафедри ТМНМД
Вікторія Григор’єва

 


 

Вебінар від The Open University щодо ефективної організації онлайн-навчання закладами вищої освіти

 

26 жовтня 2022 року відбувся спеціалізований вебінар для всіх закладів освіти «Організація онлайн-навчання закладами вищої освіти», який проводив заклад вищої освіти Великобританії The Open University на прохання Міністерства освіти і науки України. The Open University – це світовий лідер дистанційної освіти з 50-річним досвідом та найбільший університет Великобританії, у якому навчається понад 200 тис. студентів.

У роботі вебінару взяла участь завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, доцентка Віра Бурназова. Під час вебінару учасники обговорювали  такі питання:  особливості функціонування Open University, принципи організації якісного онлайн-навчання, основи навчального дизайну, організацію онлайн-оцінювань.

Велика подяка організаторам семінару за цікавий, інформативний, продуктивний захід і можливість вивчати зарубіжний досвід наших колег.

 

 


 

Хореографічне навчання в умовах воєнного стану в україні: наука і практика

 

21 жовтня 2022 року відбувся ІV відкритий науково-практичний семінар «Діалог актуальних дискурсів хореографічної освіти: теорія, методика, практика», який було приурочено до 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету. Семінар був організований кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін у співпраці з Центром дитячо-юнацької творчості відділу освіти м. Бердянська. Основна мета семінару полягала у розкритті актуальних питань роботи керівника хореографічного колективу в умовах воєнного стану в Україні, наданні інформаційної та методичної підтримки навчання хореографії в онлайн форматі, обміні практичним досвідом роботи.
Уперше семінар було проведено в дистанційному режимі. Організатором і модератором виступила доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олена Мартиненко.
До участі в семінарі зареєструвалися 75 учасників з різних регіонів України, з яких були присутні 43. Основний контингент становили керівники танцювальних колективів Запорізької та Дніпровської областей, які протягом попередніх трьох років кожної осені приїжджали до міста Бердянська з метою підвищення професійної майстерності й отримання нової інформації. Приємною була підтримка колег Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, які залишили позитивні відгуки про семінар.
З вітальним словом до учасників науково-практичного семінару звернулися: перша проректора БДПУ Ольга Гуренко; завідувачка Бердянського відділу освіти Тетяна Фурманова; директор ЦДЮТ ім. Є. Руднєвої м. Бердянська Олег Балабан; завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін БДПУ Віра Бурназова.
Цікавинкою семінару став науковий батл здобувачів вищої освіти спеціальностей 024 Хореографія та 014 Середня освіта (Хореографія) на тему «Актуальні питання навчання хореографії в умовах воєнного стану в Україні». Майбутні фахівці обговорювали актуальні питання: безпека навчання, психологічна підтримка, якість навчання, пошук, апробація та поширення ефективних хореографічних практик, національно-патріотичне виховання, мотивація до навчання, бренд танцювального колективу, маркетингова стратегія в хореографії. Наукова команда студентів під керівництвом Олени Мартиненко продемонструвала обізнаність в актуальних проблемах хореографічного навчання в умовах воєнного стану в Україні, готовність працювати в непередбачуваних умовах і якісно виконувати свої професійні обов’язки, уміння презентувати свої наукові дослідження і вести дискусію.
Змістовно насиченою була практична частина семінару. Команда спікерів розкривала актуальні теми сьогодення: «Сучасні інтерактивні методи навчання хореографії в онлайн форматі» (Наталя Кривунь, Юлія Тараненко); «Упровадження танцювальної терапії на початковому рівні навчання хореографії» (Надія Учкіна); «Інтерактивний бренд хореографічного колективу» (Ольга Безумова, Валерія Кривунь); «Народне танцювальне мистецтво Центральної України: робота з шаблею» (Руслан Павленко, Дмитро Ільїн); «Модернізація змісту хореографічної освіти в умовах воєнного стану: практичні поради» (Таїсія Тимофєєва); «Гейміфікація в навчанні здобувачів позашкільної освіти сучасному танцю» (Юлія Тараненко); «Методика навчання вихованців хореографічного колективу акробатичним вправам: практичний аспект» (Людмила Олійник). Спікери працювали як єдина команда, демонструючи обізнаність в обраних темах, надихаючи на навчання дітей у непередбачуваних умовах, презентуючи і відеозаписи застосування інноваційних методів онлайн навчання хореографії здобувачів позашкільної освіти різного віку. Усі доповіді були актуальними, цікавими та професійно-орієнтованими. Учасники не лише пасивно сприймали інформацію, а й активно опановували ті чи інші методи хореографічної роботи з дітьми під час виконання професійно-орієнтованих завдань, ігрових вправ, командної роботи тощо. Слід зазначити, що спікерами виступили викладачі, випускники та студенти спеціальностей 024 Хореографія» та 014 Середня освіта (Хореографія), кожен з яких пройшов хореографічну школу Бердянського державного педагогічного університету. Доповнила команду доповідачів БДПУ викладачка сучасного танцю НПУ імені М.П.Драгоманова Таїсія Тимофєєва, яка є уродженкою м. Запоріжжя.
Під час семінару хвилиною мовчання було вшановано загиблих під воєнних дій в Україні, а також продемонстровано творчий челендж від учасників танцювальних гуртків «Молимося за Україну», керівниками яких є студенти та випускники спеціальності «Хореографія» БДПУ.
Наприкінці семінару учасникам було надано психологічні поради та пропозиції щодо застосування психологічних вправ під час хореографічних занять від кадидатки психологічних наук, психолога ЦДЮТ м. Бердянська Людмили Кашкарьової.
Семінар вийшов актуальним, цілісним, змістовним. Окреслені студентами на початку теми були ґрунтовно розкриті спікерами. У рамках семінару також було презентовано навчально-методичний матеріал, розроблений викладачами кафедри ТМНМД: навчально-методичний посібник «Танцювальна скарбничка Запорізького краю» і зошит-посібник «Сучасний танець».
Наприкінці семінару-практикуму відбувся круглий стіл, під час якого були підведені підсумки, окреслені перспективи роботи та надані сертифікати за участь. Учасники висловлювали подяку, що свідчить про результативність даного заходу: «Дякуємо за цікавий матеріал! Дуже класна команда спікерів! Як завжди, ви всі молодці!», «Дякую, семінар був неймовірний. Доповідачі – відмінні оратори, ведуча талановита з потенціалом неординарності», «Викладачі та студенти факультету мистецтв УДПУ імені Павла Тичини вітають учасників семінару! Дякуємо за таку креативну форму роботи заходу та цікаві доповіді! Вважаємо, що ваш захід є дієвим поштовхом для втілення нових, цікавих ідей в організації і наукової, і творчої роботи. Радіємо за колег! Вам є ким пишатися – відмінний рівень підготовки здобувачів! Бажаємо всім колегам і здобувачам успішного шляху до професійного зростання, завзяття у творчих пошуках, подальшої плідної роботи, успіхів у втіленні запланованого! Будьте здорові, живіть довго і радуйте нас своєю творчістю! Вітаємо університет з ювілеєм! Віримо, що дуже скоро він продовжить діяльність у Бердянську! Нехай творчі злети і досягнення ваших студентів і випускників стануть найдорожчою відзнакою за вашу працю! Нехай ще багато раз буде по 90! Разом до перемоги!».
Матеріал семінару буде надано всім бажаючим, хто не зміг з різних причин доєднатися до обговорення актуальних питань хореографічного навчання в позашкільній освіті. Ми раді ділитися інформацією, відкриті для спілкування, активно працюємо на освітянському фронті задля дітей та перемоги!

 

 

 

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Науковий студентський батл
«Актуальні питання навчання хореографії в умовах воєнного стану в Україні»

 

Цікавий формат участі студентів-хореографів БДПУ було представлено на ІV відкритому науково-практичному семінарі «Діалог актуальних дискурсів хореографічної освіти: теорія, методика, практика», який приурочено до 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету.
У науковій дискусії взяли участь здобувачі 1 і 2 рівнів вищої освіти спеціальностей 024 «Хореографія» та 014 «Середня освіта (Хореографія)» Ксенія Марфіян, Катерина Піліпішина, Вікторія Бичкова, Софія Самойлова, Ірина Янгулова, Анна Швидка, Валерія Зубова, Вероніка Кирпа. Майже всі учасники мають практичний досвід хореографічної роботи з дітьми або працюють професійними танцівниками. Хореографічну практику вони активно поєднують з науковою діяльністю, виступаючи на студентських наукових конференціях, публікуючи результати свого наукового та практичного пошуку в наукових виданнях. Географія їх місцезнаходження наразі дуже широка, що пов’язаного з умовами воєнного стану в Україні (Україна, ОАЕ, Литва, Корея, КНР, Італія), але кожен з них знайшов можливість донести свою думку про актуальну проблематику хореографічного навчання дітей в умовах воєнного стану.
Молода наукова команда студентів під керівництвом доцентки кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олени Мартиненко запропонувала окреслення актуальних проблем хореографічного навчання навколо українського вінка, у середині якого було блакитно-жовте серце з надписом «ДІТИ». Для участі в дискусії учасники обирали колір стрічки, який передавав розкриття одного з актуальних питань навчання хореографії в умовах воєнного стану в Україні: безпека навчання, психологічна підтримка, якість навчання, пошук, апробація та поширення ефективних хореографічних практик, національно-патріотичне виховання, мотивація до навчання, бренд танцювального колективу. Доповіді здобувачів вищої освіти були цікавими, неординарними, практично-орієнтованими. Учасники науково-практичного семінару задавали запитання студентам і отримували ґрунтовні відповіді. Відбулася жвава дискусія навколо окресленої проблематики.
Найбільш цікавою була тема застосування маркетингу в хореографії, запропонована здобувачкою ІІ рівня вищої освіти Анною Швидкою. Це нова проблематика, яка майже не розглядається в наукових дослідженнях і її актуальність окреслюється підвищенням інтересу суспільства до мистецьких заходiв і творчих проєктiв через розробку ефективної маркетингової стратегії. Анною також було представлено мистецький герб, який вона розробила і який став візитівкою науково-практичного семінару.
Наприкінці наукового батлу доцентка кафедри Юлія Тараненко презентувала робочий зошит з сучасного танцю, який було розроблено членами її наукового гуртка «Традиційні та нетрадиційні методи навчання сучасного танцю». Це перша практика в Україні розробки робочого зашиту для здобувача позашкільної освіти (вихованця танцювального гуртка) на допомогу навчання в онлайн форматі.
Пишаємося студентами-хореографами, які гідно представили Бердянський державний педагогічний університет на ІV відкритому науково-практичному семінарі «Діалог актуальних дискурсів хореографічної освіти: теорія, методика, практика». Учасниками семінару, колегами Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Львівського національного університету імені Івана Франка, було відзначено високий рівень професійної підготовки студентів-хореографів.

 

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри ТМНМД

Олена Мартиненко

 


 

Пам’ять через мистецтво на мексиканському SIMEM Х

 

У Мексиці в заслуженому автономному університеті Пуебла 13 жовтня доцентка, завідувачка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Віра Бурназова і здобувач І курсу спеціальності Середня освіта (Музичне мистецтво) Андрій Проценко поряд з науковцями Мексики, Уругваю, Бразилії, Колумбії, Гватемали, Аргентини, Чилі, Пуерто-Ріко, Іспанії і, звісно, України представили Бердянський державний педагогічний університет на ювілейному Х Міжнародному симпозіумі з мультидисциплінарного вивчення пам’яті (SIMEM), тематика якого цьогоріч була дуже знаковою: «Пам’ять геноцидів / Геноциди пам’яті».
Віра Бурназова та Андрій Проценко представили увазі науковців англомовний постер «Володимир Івасюк – розстріляне відродження», у якому висвітили основні причини геноциду української творчої еліти, які російська федерація застосовує до митців України й сьогодні……..

Інтерактивну програму SIMEM Х зі всіма постерами та лінками на YouTube та Zoom можна побачити за посиланнями: https://view.genial.ly/6340c309d0e362001a0d7fea, https://view.genial.ly/633c62c37244c50011bd91b6

 

 

Усе буде Україна!
#BDPU
#FPPOM
#KTMNMD

 


 

Козацькому роду нема переводу!

 

14 жовтня – значуща дата, яка щорічно переповнює гордістю та хвилюваннями серця мільйонів українців. У цей день відзначають одразу декілька свят: День святої Покрови Пречистої Богородиці, День українського козацтва, День захисника України.
У Бердянському державному педагогічному університеті з нагоди цієї дати старшим викладачем кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Русланом ПАВЛЕНКОМ і викладачем Дмитром ІЛЬЇНИМ була проведена загальноуніверситетська лекція «Козацькому роду нема переводу».
У рамках цієї лекції був запрошений поважний гість – Копішинський Юрій Олександрович, керівник громадської організації «Січові козаки», засновник кінного театру «Запорізькі козаки».
Під час лекції були обговорені питання виникнення козацтва, побуту, культурних традицій козаків у дискусійним форматі.
Бердянський державний педагогічний університет, а саме кафедра теорії та методики навчання мистецьких дисциплін висловлює подяку пану Юрію, який доніс до університетської спільноти цікаву та важливу інформацію, яка має на меті не тільки пропагування козацького духу, їх сили та віри, але й підтримки усього українського народу.
Тому гордо кажучи, сьогодні колектив Бердянського державного педагогічного університету вдячний українським козакам – Збройним силам України! Слава Україні та її суспільству! Разом до перемоги!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

Сьогодні студенти – завтра молоді науковці!

 

14 жовтня 2022 року здобувачі вищої освіти кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін БДПУ взяли участь у VІІ Міжнародній науково-практичній конференції молодих учених та студентів «МУЗИЧНА ТА ХОРЕОГРАФІЧНА ОСВІТА В КОНТЕКСТІ КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА», яка проводилась на факультеті музичної та хореографічної освіти ДЗ «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського».
У конференції взяли участь чотири здобувачки вищої освіти І та ІІ рівнів, які здобувають освіту в Бердянському державному педагогічному університеті зі спеціальностей 024 «Хореографія» та 014 «Середня освіта (Хореографія)». Студенти достойно представили Бердянський державний педагогічний університет, висвітливши результати своїх досліджень. З доповідями виступили: Софія САМОЙЛОВА «Створення вокально-хореографічної композиції у відеоформаті», Наталя СОБКО «Упровадження ігрового фольклору в зміст мистецького продукту» (керівник – Олена МАРТИНЕНКО), Катерина ПІЛІПІШИНА та Христина ТЮРІНА «Інтегроване хореографічне навчання в умовах нової української школи» (керівник – Юлія ТАРАНЕНКО).
Завідувачка кафедри музичного мистецтва та хореографії ДЗ «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського» Олена РЕБРОВА, яка є організатором конференції, подякувала за актуальні та цікаві доповіді та наголосила на тому, що наукова діяльність студентів-хореографів БДПУ триває, не дивлячись на складні умови сьогодення.

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри ТМНМД

Юлія Тараненко

 


 

Виховна година «Душу й тіло ми положим за нашу свободу»

 

12 жовтня кафедрою теорії та методики навчання мистецьких дисциплін була проведена загальноуніверситетська виховна година «Душу й тіло ми положим за нашу Свободу», присвячена Дню захисників і захисниць України, Дню козацтва і Святу Покрови. Під час проведення заходу було акцентовано увагу на значенні кожного свята, подвигу наших захисників, які зі зброєю в руках боронять Україну від російського окупанта. Учасники заходу згадали хвилиною мовчання усіх, хто віддав своє життя в цій боротьбі. Цікавою була розповідь священника православної церкви України Святослава Губаря про свято Покрови Пресвятої Богородиці, значення церкви на Хортиці, яку збудували козаки на честь Покрови з її іконою. Відеопривітання зі святом 14 жовтня й 90-річчям університету надіслали наші випускники і здобувачі вищої освіти, які нині несуть службу в лавах ЗСУ. Степан Герилів, поет і викладач, презентував авторську книгу віршів на військову тематику і продекламував один із них. І хоч цей вірш був написаний ще 15 грудня 2014 року, але його рядки є сьогодні дуже актуальними, торкають наші серця. Окрему подяку висловлюємо концертмейстерам кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Дмитру Федчаку за професійне виконання «Мелодії» Мирослава Скорика і Віктору Гребенніку за виконання авторського твору «Славетний Запорізький край», доцентці кафедри Анетті Омельченко за організацію і проведення заходу. Шана і повага нашим захисникам! Слава Україні! Героям слава!

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


 

МИСТЕЦТВО БЕЗ КОРДОНІВ

 

Викладач мистецьких дисциплін – це особлива професія. У ній важливо не лише готувати майбутніх фахівців до професійної діяльності вчителя, педагога або артиста, а й уміти самому створювати мистецькі продукти, дихати мистецьким повітрям і розумітися на новітніх тенденціях.
Одним з важливих важелів підвищення професійної компетентності викладача хореографії є відвідування концертних програм і вистав. Це надихає на творчість, знайомить з новими мистецькими брендами, вчить робити аналіз балетмейстерської роботи, переглядати власні творчі штампи та доносити нову інформацію до студентів.
Дві балетні вистави були відвідані доцентом кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Оленою МАРТИНЕНКО в рамках театрального сезону Гамбургського балету в Німеччині, директором і головним балетмейстером якого є відомий танцівник та балетмейстер американського походження 80-річний Джон Нойма́йер.
Цікавий формат першої вистави «Балетна майстерня», у якій демонструвався репетиційний період підготовки до балетних вистав. Танцівники виконували екзерсис у супроводі концертмейстера, демонстрували фрагменти вистав, презентували власно створені творчі форми. І все це без пафосу, у звичайному репетиційному одязі, але дуже професійно. Усі працювали як єдиний механізм на результат і лише встигали перевдягатися. Події на сцені супроводжувалися словесним супроводом інтелігентного, харизматичного Джона Нойма́йера, який розповідав глядачу про своє балетмейстерське мислення, засоби перенесення автобіографій відомих людей та матеріалів світової літератури в балетну форму, представляв танцівників та музикантів і просто надавав коментар. Дуже приємним було те, що він виразив свою думку щодо подій, які відбуваються в Україні, і надав можливість трьом молодим українським танцівникам, які зараз проходять стажування в його балетній трупі, продемонструвати свою виконавську майстерність. Коли наші молоді артисти танцювали, німецькі колеги спостерігали і підтримували їх. Це було вражаюче.
Друга балетна вистава «Проєкт Бетховена ІІ» була присвячена трагедії Людвига ван Бетховена, а саме його прогресуючій глухоті. У виставі гармонійною була співпраця молодих танцівників, співаків, сольних інструменталістів і великого оркестру. Лейтмотивом стала життєрадісна сьома симфонія Бетховна. Особливо вразила сценографія: три плани сцени, світлова партитура та кольорова гамма костюмів.
Нестандартність балетмейстерського почерку великого майстра сучасного балету, філософське трактування балетних вистав, їх художність і цілісність була розкрита викладачем під час практичних занять з дисципліни «Мистецтва балетмейстера». Основний акцент було зроблено на словах Джона Нойма́йера «Мене цікавить сама форма танцю, тому що людина в хореографії – це головне. Людина і тема, і інструмент танцю».

 

 

Статтю підготувала
доцентка кафедри ТМНМД
Олена МАРТИНЕНКО

 


 

ОПАНУВАННЯ НОВИХ ФОРМ РОБОТИ З ДІТЬМИ
В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: творча лабораторія «МарЛен»

 

Протягом багатьох років дитячий ансамбль естрадного танцю «МарЛен» Центру дитячої та юнацької творчості міста Бердянськ є творчою лабораторією кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного уныверситету, на базі якої здобувачі вищої освіти проходять практику, стажування, відвідують лабораторні форми аудиторних занять, працюють.
Разом з викладачами кафедри Оленою МАРТИНЕНКО, Юлією ТАРАНЕНКО, Наталею КРИВУНЬ, Русланом ПАВЛЕНКО вже другий рік працюють студентки 4 курсу спеціальності «Хореографія» Ксеня МАРФІЯН та Софія САМОЙЛОВА. Нові завдання, які постали перед закладами позашкілля в умовах воєнного стану в Україні передбачають пошук нових форм роботи задля мотивації дітей до занять та їх психологічної підтримки. Особливо складним для закладів освіти, які перебувають на окупованій території, є навчання хореографії в онлайн форматі, адже діти очікують на показ результатів своєї танцювальної діяльності, отримання задоволення від концертних виступів, спілкування і підтримку. Проте навчання триває і викладачі разом зі студентами, які на цей час є їх колегами, вчаться працювати по-новому, шукаючи та апробовуючи нові форми та методи роботи, набуваючи досвіду та поширюючи його через освітній процес та участь у наукових конференціях і семінарах.
У зміст хореографічних занять з дітьми включаються вправи естетотерапії, бесіди з дітьми, робота з концертмейстером щодо створення музичного супроводу з підручних матеріалів, інтеграція (танцювальні вправи+англійська мова; танцювальні вправи+математика та ін.).
Окрім традиційних онлайн занять, педагоги «МарЛен» створили Телеграм канал, у якому проходить обговорення різноманітних актуальних тем між хореографами, дітьми та їх батьками. Протягом літа за ініціативою Ксенії МАРФІЯН та Софії САМОЙЛОВОЇ щодня відбувалася комунікація з дітьми в Телеграм каналі з відповідної теми. Кожний тиждень був тематичним і мав свої активності: «З «МарЛен» я серцем назавжди: історія колективу!», «Щасливий той, хто вміє розмовляти мовою тіла: теорія і практика», «Тілесна культура танцівника – залог КРАСИ та ЗДОРОВ’Я!», «Робимо ДОБРО разом!!!», «Видатні постаті хореографічного мистецтва», «Психологічне ЗДОРОВ’Я – залог успішного життя!», «Я УКРАЇНЕЦЬ – і цим я ГОРДИЙ (мова, кухня, одяг, музика та пісні, мода)!», «Марафон з англійської мови». Усі теми мали свої підтеми, кожну з яких за планом роботи розкривав один з педагогів, спілкуючись протягом дня з дітьми та їх батьками. Результати роботи показали ефективність обраного формату для навчання, спілкування, а головне – об’єднання колективу.
21 жовтня 2022 року на педагогів колективу чекає спілкування з керівниками інших колективів на традиційному ІV відкритому науково-практичному семінарі «ДІАЛОГ АКТУАЛЬНИХ ДИСКУРСІВ ХОРЕОГРАФІЧНОЇ ОСВІТИ: ТЕОРІЯ, МЕТОДИКА, ПРАКТИКА», який приурочено до 90-річчя Бердянського державного педагогічного університету. Сподіваємося, що спілкування буде плідним та цікавим задля майбутнього нашої освіти, задля дітей України.

 

     

 

Статтю підготувала

доцентка кафедри ТМНМД

Олена МАРТИНЕНКО

 


 

УСПІШНИЙ ПЕДАГОГ – УСПІШНА ДИТИНА

 

28 вересня відбувся виховний захід для студентів-хореографів на тему «Дитина понад усе», який був присвячений професійному святу Дню позашкілля. Організатором заходу виступила доцентка кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олена МАРТИНЕНКО.
Професія керівника дитячого танцювального колективу, учителя хореографії – особлива, адже поряд з навчанням мистецтву танцю відбувається соціалізація дитини, розкриття її можливостей і талантів, задоволення творчих інтересів, підтримка фізичної форми. Кожний педагог-хореограф розуміє, що від його професіоналізму залежить майбутнє вихованців.
Лейтмотивом виховного заходу стала тема УСПІХУ. Спікером була запрошена тренерка кіноклубу медіапросвіти з прав людини Docudays UA, заступниця директора Центру дитячої та юнацької творчості міста Бердянська Марина МАСЮТІНА. Нею було запропоновано цікавий освітній інструментарій: геміфікація, медіа просвіта, звернення до життєвого та професійного досвіду, народна мудрість («Притча про жабеня»). Основою розкриття теми успіху став перегляд та обговорення документального фільму «Джованні та балет на воді».
У процесі заходу майбутні фахівці набували практичного досвіду критичного мислення, комунікації, перевірки своїх знань з теорії та методики роботи з дитячим хореографічним колективом, а саме теми вікових особливостей та поняття гендерності в професійній діяльності.
Завершенням обговореної проблематики став дискурс з питань удосконалення змісту освітньо-професійної програми «Хореографія», який провели гарантка програми Олена МАРТИНЕНКО і членкиня робочої групи даної ОПП, здобувачка 4-го курсу спеціальності 024 «Хореографія» Софія САМОЙЛОВА.
Висновком став вислів – «Успіх кожної дитини залежить від успіху його наставника, його любові та відданості своїй справі, постійного професійного зростання і якісного надання освітніх послуг незалежно від обставин».

 

 

За матеріалами кафедри ТМНМД

 


Новини частина 4