Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Історія

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

    Кафедру біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації було створено 1 вересня 2019 року на основі кафедри основ здоров’я, фізичної реабілітації та екології факультету фізичного виховання БДПУ.

 

Історія цієї кафедри починається з відкриття наказом Наркомпросу УРСР в листопаді 1932 року Державного Інституту Соціального Виховання з  факультетами, як соціально-економічний, агро-біологічний та факультетом дошкільного виховання.

 

На агро-біологічному факультеті й було організовано кафедру природознавства. В 1933 році інститут виховання було реорганізовано в педагогічний інститут. Через рік при ньому відкрився Учительський інститут з історичним, природничо-географічним, фізико-математичним та мовно-літературним факультетами з дворічним терміном навчання.

 

 

З 1935 року почав функціонувати учительський інститут з кафедрою природознавства, в якому з 1939 року наказом №159 кафедру природознавства очолив молодий вчений-біолог Володимир Пилипович Портянко.

 

 

У 1953 році наказом Міністерства просвіти УРСР Учительський державний інститут реорганізовано в Осипенківський державний педагогічний інститут ім. П. Д.Осипенко з фізико-математичним та природно-географічним факультетами.

 

 

У 1955 році наказом Міністерства просвіти УРСР № 317 від 12.08.1955 природно-географічний факультет та кафедру було переведено до Мелітопольського педагогічного інституту. Дисципліни природничого напрямку було залишено в Осипенківському державному педагогічному інституті.

До 1978 року незмінним завідувачем кафедри залишався доктор біологічних наук, професор В. П. Портянко. Він був єдиним доктором наук у цій спеціальності (1964 – рік захисту докторської дисертації).

Наукова робота кафедри природознавства була спрямована на виконання державної продовольчої програми. За підтримки керівництва Бердянського державного педіституту була виділена ділянка для проведення дослідних робіт (впливи агрохімічних, фізіологічних характеристик на кукурудзу та інші сільськогосподарські культури). Метою цієї наукової роботи була заміна маловрожайних культур високоврожайними, що мало важливе значення для підвищення якості товарного зерна.

З 1981 року на чолі кафедри став біолог Михайло Якович Савчук.

 

 

Михайло Якович прийшов  до Бердянського педагогічного інституту в 1977 році кандидатом біологічних наук, доцентом. З 1981 року по 1986 рік та з 1988 по 1993 рік він очолював спочатку кафедру педагогіки та методики початкового навчання, потім кафедру природознавства та методики викладання природничих наук – саме таку назву отримала кафедра після перейменування. Він був справжнім ученим, який займався дослідницькою діяльністю впродовж усього життя (сфера зацікавлень науковця полягала у визначенні видового складу риб Азовського моря).

За час керівництва Савчука М.Я. склад кафедри збільшується, до неї входять професор Портянко В.П., к.б.н. Дубровін І.Я., к.б.н. Кудліна Є.А., к.б.н. Тугушева Р.С., к.м.н. Гречишкіна О.Д., ст. в. Єлагіна В.О., ст. в. Волков Є.В., асистенти Красніков І.П., Закарлюк Т.В., художники Закарлюк В.І., Кардашов В.М., ст. лаборант Агафонова О.П, лаборант Желязкова Т.П. З 1985 по 1986 рік кафедру очолює кандидат мед. наук Н.М. Липський.

 

 

У цей час кафедра природознавства та методики викладання природничих дисциплін виконує державне загальносоюзне замовлення з розробки навчальної програми природознавства для використання в педагогічних ВНЗ СРСР. Виконавцями цієї програми були біологи д.б.н. Портянко В.П., к.б.н. Савчук М.Я., к.б.н. Кудліна Є.А., які розробили розділи «Ботаніка», «Зоологія» та географ, ст. викладач Єлагіна В.Я., яка написала розділи «Землезнавство і краєзнавство», «Охорона природи». Ця програма була затверджена Міністерством освіти СРСР та використовувалась в навчальній роботі педагогічними ВНЗ.

З 1986 по 1990 рік кафедру очолює к.б.н. Савчук Михайло Якович. Склад кафедри поповнюється молодими фахівцями з базовою університетською освітою: Грунковська Т.Г. яка працює з 1987 р., Чиньона Т.І. – з 1986 р., Сопнєва Н.Б. – з 1988 р.

 

 

У 1988 році співробітники кафедри спільно з Бердянським і Севастопольським відділом географічного товариства УРСР провели експедицію з метою дослідження екологічного стану північного узбережжя Азовського моря в зоні Таганрог-Сиваш. Автором програми «Екологія північного берега Азовського моря» був доктор біологічних наук, професор Володимир Пилипович Портянко та науковий керівник екологічної експедиції доктор технічних наук Олександр Іванович Соловйов. Метою експедиції було складання екологічної характеристики та аналітична оцінка причин руйнування північної берегової смуги моря, надання практичних рекомендацій з біологічного, лісомеліоративного захисту та раціонального природокористування берегової зони.

 

 

На той період була актуальною проблема утилізації промислових відходів, які забруднювали Північне Приазов’я. У зв’язку з цим перед кафедрою було поставлено  завдання щодо визначення складу промислових відходів, класів їх небезпеки і способів знешкодження (замовниками виступили заводи Азовкабель та Першотравневий).

Кафедра у складі кандидата хімічних наук Мягченка Олександра Петровича, старшого викладача Єлагіної Валентини Олексіївни, старшого лаборанта Бугаєвої Надії Сергіївни, старшого лаборанта Соколової Тетяни Іллівни виконала цю наукову роботу і надала обґрунтовані рекомендації (1990 рік).

На замовлення інституту Космічних досліджень РАН, спільно з кафедрою фізики БДПУ була виконана робота загальнодержавного значення щодо моніторингу Азовського моря у зв’язку з виникненням екологічних проблем. Фахівці кафедри природознавства та методики викладання природничих дисциплін успішно впоралися із завданням, що посприяло їх подальшій участі в розв᾽язанні подібних проблем у інших регіонах країни. Так, для вивчення Аральського моря були запрошені кандидат біологічних наук, доцент Євгенія Ананіївна Кудліна, кандидат біологічних наук, доцент Михайло Якович Савчук. Робота здійснювалася в межах госпдоговірної тематики, що посприяло розвитку всього інституту.

Для виконання багатопрофільних наукових програм кафедрі природознавства та методики викладання природничих дисциплін були потрібні нові вчені. У цей період (з 1990 по 1995 рік) кафедру природознавства очолює кандидат хімічних наук Мягченко Олександр Петрович.

 

 

У 1993 році за результатами наукових робіт Олександр Петрович був обраний академіком Міжнародної Академії Екології та Безпеки життєдіяльності.

 

 

У 1994 році за результатами наукових робіт в галузі хімії Мягченку О.П. присвоєно звання професора міжнародної Нью-Йоркської Академії.

 

 

Багатопрофільний склад кафедри дозволяв працювати над складними комплексними науковими темами. Так, кандидат медичних наук Гречишкіна О.Д., асистент Сопнєва Н.Б. виконали дослідження на тему «Вивчення стану нервово-психічного здоров’я та деякі психофізіологічні функції підлітків, які знаходяться в різних умовах виховання». Кандидат біологічних наук Савчук М.Я., асистент Чиньонна Т.І. дослідили тему «Видовий склад, чисельність і розміщення птахів на території України під впливом господарської діяльності людини».

Студентські наукові роботи також були пріоритетним напрямком кафедри за цей період. При кафедрі працювали три студентських гуртка: біологічний (керівник Є.А. Кудліна), фізіологічний (керівник О.Д. Гречишкіна) та географічний (керівник В.О. Єлагіна).

 

 

Студентські роботи, виконані під керівництвом викладачів кафедри (В.О. Єлагіна, М.Я. Савчук, Є.А. Кудліна), неодноразово посідали призові місця на обласних та республіканських олімпіадах.

Протягом всього існування кафедри  здійснюється студентська навчальна польова практика. Однією з її форм була організація регулярних експедицій студентів в Єлісєєвський мінералогічний заповідник (пегматитовий кар’єр), ознайомлення з природою Криму для виконання порівняльного аналізу видового складу флори і фауни Північного Приазов’я та Криму. Це сприяло безпосередньому ознайомленню майбутніх учителів з природою рідного краю, що є дуже важливим у викладанні природознавчих дисциплін у школі.

 

 

З 1995 по 2000 рік кафедру очолює кандидат біологічних наук Кудліна Євгенія Ананіївна.

 

 

Євгенія Ананіївна займалась науковими дослідженнями за темою «Інтродукція та акліматизація Піленгасу у водоймищах Північного Приазов’я». За часи її керівництва викладачами кафедри досліджувалась комплексна тема «Екологія Північного Приазов’я». Так, наприклад, тематикою досліджень старшого викладача Єлагіної В. О. стали рекреаційні ландшафти Північного Приазов’я та їх охорона.

У 1998 році відбулося об’єднання кафедр природознавства та медичної підготовки й цивільного захисту, що було пов’язано зі спільністю наукових напрямів біологічного та медичного профілів під керівництвом кандидата біологічних наук Євгенії Ананіївни Кудліної.

У 1999 році назву кафедри було змінено на «Кафедру природознавства та безпеки життєдіяльності».

 

 

Також у 1999 році було створено кафедру «Валеології та безпеки життєдіяльності», яку очолила  кандидат медичних наук, доцент Гречишкіна Ольга Дмитрівна.

 

 

У 2005 році була проведена реорганізація кафедр у результаті чого з᾽явилася кафедра «Екології та природознавства» під керівництвом кандидата хімічних наук Мягченка Олександра Петровича.

 

 

У 2006 році на замовлення обласної держадміністрації співробітникам кафедри ст. викладачу, географу Єлагіній В.А. і кандидату хімічних наук, біологу Мягченку О.П. запропоновано взяти участь у здійсненні проекту «Екологія рідного краю 2006» (9-10 клас), який передбачав написання серії підручників для учнів середньої загальноосвітньої школи. Це завдання науковцями було успішно виконано в стислий термін.

Доцентом Мягченком О.П. було опубліковано підручники для вищої школи: «Концепция современного естествознания: человек, наука, общество», «Основы экологии», «Безпека життєдіяльності людини і суспільства», «Біохімія людини», «Основи біохімії», «Біомеханіка».

На базі кафедри функціонувало студентське наукове екологічне товариство (СНЕТ), викладачі успішно керували науковою роботою студентів, які брали активну участь у Міжнародних і Всеукраїнських наукових конференціях (5 нагород – дипломів Оргкомітетів). Крім того, співробітники кафедри продовжували брати активну участь у наукових і освітніх проектах:

  • 2003-2004 роки – виконання проекту під егідою Агентства США з охорони довкілля «Регіональна ініціатива з поліпшення якості води в м. Бердянську» (за його виконання співробітники кафедри доц. Кравченко Л.М. і ст. викладач Шаповалова Т.Г. одержали сертифікати від Агентства США з охорони довкілля);
  • 2005-2006 роки – участь у соціально-екологічному проекті «Рідне місто»;
  • 2007 рік – організація та проведення міжнародної науково-практичної конференції «Еколого-економічні проблеми України, Азово-Чорноморського басейну: економіка, екологія, освіта».

 

 

У 2011 році кафедра «Екології та охорони навколишнього природного середовища» була перейменована на кафедру «Біології, екології і безпеки життєдіяльності», яку очолила доцент, кандидат педагогічних наук Сопнєва Надія Богданівна.

 

 

У цей період на кафедрі працювало 10 викладачів: 5 доцентів: кандидат педагогічних наук Сопнєва Н. Б., кандидат хімічних наук Мягченко О. П., кандидат біологічних наук Кудліна Є. А., кандидат педагогічних наук Хатунцева С. М., кандидат педагогічних наук Шаповалова Т. Г., 4 старших викладача: Єлагіна В. О., Жульова С. І., Гнатюк В. В., Сидоренко Л. С., 1 асистент: Марухняк О. С.

 

 

За короткий період існування кафедри відбулося три захисти кандидатських наукових робіт: Гнатюк В.В. – к.біол.н., Жульова С.І. та Сидоренко Л.С. – к.пед.н..

У 2012 році кафедра біології, екології та безпеки життєдіяльності відзначала своє 80-річчя. Було проведено урочисте зібрання викладачів і студентів університету та запрошених гостей.

 

 

 

У 2013 році кафедра поповнилася новим працівником, магістром педагогічної освіти, викладачем хімії Пшеничною Наталією Сергіївною.

 

 

В 2016 році на основі злиття двох кафедр «Біології, екології і безпеки життєдіяльності» і «Основ здоров’я та фізичної реабілітації» була створена кафедра «Основ здоров’я, фізичної реабілітації та екології» під керівництвом доцента, кандидата педагогічних наук Хатунцевої Світлани Миколаївни.

 

 

На кафедрі працювало 9 викладачів, серед яких 7 доцентів (кандидат педагогічних наук Хатунцева С.М., кандидат наук з фізичного виховання та спорту Осіпов В.М., кандидат хімічних наук Мягченко О.П., кандидат медичних наук Томіч Л.М., кандидат педагогічних наук Кара С.І., кандидат педагогічних наук Книш С.І., кандидат біологічних наук Гнатюк В.В.), старший викладач магістр фізичної реабілітації Орловська В.В. і асистент Вертипорох О.О..

 

 

У 2018 році кафедра поповнилася новим працівником – асистентом кафедри Расторгуєвою Іриною Сергіївною.

 

 

У 2018 році Хатунцева Світлана Миколаївна захистила докторську дисертацію й здобула науковий ступінь доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти.

У 2019 році Пшенична Наталя Сергіївна захистила кандидатську дисертацію й здобула науковий ступінь кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (хімія).

У 2019 році у зв’язку із запровадженням нових спеціальностей (014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 014 Середня освіта (Здоров’я людини), 227 Фізична терапія, ерготерапія) кафедра була реорганізована у кафедру «Біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації» під керівництвом професора, доктора педагогічних наук Хатунцевої Світлани Миколаївни.

 

 

У 2019 році кафедра поповнилася новим працівником – кандидатом хімічних наук, доцентом Кравченко Людмилою Миколаївною.

 

 

У 2020 році кафедра поповнилася новим працівником – старшим викладачем Єфімовою Анастасією Ігорівною.

 

 

 

На сьогодні кафедра готує фахівців за трьома освітньо-професійними програмами:

  • «ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ. ФІЗИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ»,
  • «БІОЛОГІЯ ТА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ. ФІЗИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ»,
  • «ФІЗИЧНА ТЕРАПІЯ, ЕРГОТЕРАПІЯ У ТРАВМАТОЛОГІЇ ТА ОРТОПЕДІЇ».