Berdyansk State Pedagogical University

Rector's reception office:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast Temporarily moved to: 66, Zhukovs`ki St., Zaporizhzhia

How to see Nano?

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

    Наукова фотографія — це особливий вид фотозйомки, завдання якого полягає в максимально об’єктивному баченні і фіксації фактів того, що відбувається. Часто, як і в технічній фотографії, тут використовуються контрольно-вимірювальні прилади. Однак, наукова фотографія в однаковій мірі може бути застосована до об’єктів в студії і далеко за її межами.

 

Нерідко наукова фотографія застосовується для вивчення тих чи інших процесів, форм, явищ. Це особливо актуально для швидкозмінних процесів.
Мікрофотографія — техніка фотографії малих об’єктів, з високим збільшенням, зазвичай за допомогою мікроскопа. Мікрофотографією також називають зображення, отримане з використанням мікрофототехніки.

Як побачити нано?

Мікроскоп – прилад, призначений для отримання збільшених зображень, а також вимірювання об’єктів або деталей структури, невидимих або погано видимих неозброєним оком.

Сукупність технологій і методів практичного використання мікроскопів називають мікроскопією.

 

Оптичні мікроскопи

 

Близькопольний оптичний мікроскоп

Конфокальний мікроскоп

Двухфотонний лазерний мікроскоп

Електронні мікроскопи

 

Трансмісійний електронний мікроскоп

Растровий електронний мікроскоп

Скануючий зондовий мікроскоп

 

Атомний силовий мікроскоп

Тунельний мікроскоп

Рентгенівські мікроскопи

 

Рентгенівські мікроскопи відбивні

Рентгенівські мікроскопи проекційні

Лазерний рентгенівський мікроскоп (XFEL)

Диференційний інтерференційно-контрастний мікроскоп

 

Роздільна здатність мікроскопа — це здатність видавати чітке роздільне зображення двох близько розташованих точок об’єкта. Ступінь проникнення в мікросвіт, можливості його вивчення залежать від роздільної здатності приладу. Ця характеристика визначається насамперед довжиною хвилі використовуваного в мікроскопії випромінювання (видиме, ультрафіолетове, рентгенівське випромінювання). Фундаментальне обмеження полягає в неможливості отримати за допомогою електромагнітного випромінювання зображення об’єкта, меншого за розмірами, ніж довжина хвилі цього випромінювання. «Проникнути глибше» в мікросвіт можливо при застосуванні випромінювань з меншими довжинами хвиль.

 

Оптичні мікроскопи. До середини XX століття працювали тільки з видимим оптичним випромінюванням, в діапазоні 400–700нм, а також з ближнім ультрафіолетом (люмінесцентний мікроскоп). Оптичні мікроскопи не могли давати роздільної здатності меншої за напівперіод хвилі опорного випромінювання (діапазон довжин хвиль 0,2–0,7мкм, або 200–700нм). Таким чином, оптичний мікроскоп здатний розрізняти структури з відстанню між точками до ~0,20мкм, тому максимальне збільшення, якого можна було досягти, становило ~2000 крат.

 

Електронні мікроскопи. Роздільна здатність електронного мікроскопа в 1000–10000 разів перевершує дозвіл традиційного світлового мікроскопа і для кращих сучасних приладів може бути меншою одного ангстрема.

 

Скануючі зондові мікроскопи. Відносно новий клас мікроскопів. На СЗМ зображення отримують шляхом реєстрації взаємодій між зондом і поверхнею. На даному етапі розвитку можливо реєструвати взаємодію зонда з окремими атомами і молекулами, завдяки чому СЗМ по роздільної здатності можна порівняти з електронними мікроскопами, а за деякими параметрами перевершують їх.

 

Рентгенівський мікроскоп – пристрій для дослідження дуже малих об’єктів, розміри яких порівнянні з довжиною рентгенівської хвилі. Заснований на використанні електромагнітного випромінювання з довжиною хвилі від 0,01 до 1 нанометра.

Рентгенівські мікроскопи за розподільною здатністю знаходяться між електронними та оптичними мікроскопами. Теоретична роздільна здатність рентгенівського мікроскопа досягає 2–20 нанометрів, що на порядок більше роздільної здатності оптичного мікроскопа (до 150 нанометрів). В даний час існують рентгенівські мікроскопи з роздільною здатністю близько 5 нанометрів.