Berdyansk State Pedagogical University

Rector's reception office:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast Temporarily moved to: 66, Zhukovs`ki St., Zaporizhzhia

Events

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Калейдоскоп подій кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за І-й семестр 2021-2022 н.р.

 

Підбиваючи підсумки І семестру 2021-2022 року викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти впевнилися, що вони на вірному шляху, адже стільки роботи було зроблено, що у жодному звіті неможливо відобразити її у повному обсязі.

У важкому, але такому цікавому графіку викладача знайшлося місце усім видам роботи – навчальній, виховній, організаційній, методичній, науковій, а ще й суспільно-корисній. І щоб згадати і проаналізувати як це було пропонуємо невеликий калейдоскоп найвизначних подій і досягнень, які приємно згадати та зафіксувати у пам’яті.

Розпочався навчальний рік із знайомства з первачками, здобувачами 1-го курсу спеціальності 231 Соціальна робота, для яких кафедрою та куратором Іриною Сизоненко було організовано та проведено виховні години, цікаві заходи й походи для знайомства зі старшокурсниками, відвідування університетського та міських музеїв для ознайомлення з історію та цікавинками нашого міста. Важливою подією у роботі з першокурсниками була підготовка до дебюту першокурсників, який через карантинні обмеження проводився в асинхронному режимі, але це в жодному разі не позначилося на якості взаємодії між викладачами та здобувачами. А скільки індивідуальних і групових зустрічей й консультацій було проведено для того, щоб організувати якісне навчання і ввести у курс справи «молодих бійців», напевно не злічити.

Продовжуючи тематику виховної роботи із здобувачами вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота доречно заакцентувати увагу і на тих здобутках, якими пишаються викладачі кафедри, так, зокрема магістрантка Наталя Рибнікова стала стипендіаткою німецького Фонду імені Конрада Аденауера, а згодом і переможницею у номінаціях «Студент – суспільний діяч», «Студент року» університетського конкурсу «Студент року» та обласного етапу у номінації «Студент-суспільний діяч». Також радіємо за здобувачку бакалаврату Ганну Скорінову, яка отримала перемогу у номінації «Студент-волонтер року» в університетському турі цього ж конкурсу. За цими перемогами стоїть кропітка і планомірна виховна й організаційна робота кураторів та усього викладацького складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

У цьому ж семестрі розпочалась активна участь викладачів кафедри у реалізації Стратегії розвитку системи надання соціальних послуг Бердянської міської територіальної громади на період до 2027 року (розроблена за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), в рамках якої було організовано та проведено 3 профорієнтаційні заходи для учнів шкіл Запорізької та Донецької областей із залученням фахівців-практиків нашого міста, які популяризували діяльність соціального працівника та розповідали про переваги роботи у цій сфері майбутнім абітурієнтам. Важливою подією у рамках реалізації стратегії стало проведення  тренінгу для фахівців-практиків, спрямованого на мінімізацію проявів дискримінації за віком (ейджизму) в межах  впровадження гендерно-чутливих соціальних послуг в систему соціальної підтримки на місцевому рівні викладачками кафедри Катерини Петровської, Ірини Сизоненко, Анастасії Тургенєвої.

Також, щодо профорієнтаційних заходів, загалом, викладачами кафедри та, зокрема Наталією Мацейко, було проведено більш ніж 20 онлайн зустрічей із школярами Запорізької, Донецької та Дніпровської областей. Здійснювалася планомірна робота із фахівцями-практиками, які можуть стати потенційними абітурієнтами спеціальності 231 Соціальна робота.

У контексті профорієнтаційної роботи не можна обійти стороною і співпрацю із нашими стейкхолдерами з числа роботодавців, для яких кафедра систематично організовує зустрічі, опитування та презентації розроблених освітніх програм, які планує запроваджувати.

Важливою подією І семестру 2021-2022 н.р. стала організація і проведення ІІІ Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції «Соціально-освітні домінанти професійної підготовки фахівців соціальної сфери та інклюзивної освіти» в рамках виконання комплексної теми кафедри та необхідності комерціоналізації наукової діяльності, метою якої було на основі сучасних світоглядних парадигм виявити та обґрунтувати тенденції підвищення ефективності підготовки фахівців соціальної сфери та інклюзивної освіти.  Організаційний комітет у складі Анастасії Попової, Катерини Петровської та лаборанта Анастасії Нагорної координував участь у конференції 101 учасника, з числа науковців, викладачів і практиків у галузі соціальної роботи та інклюзивної освіти, які отримали можливість долучитися до провідних досліджень основної тематики конференції та взяти участь у роботі актуальних та різновекторних напрямів, які були спроєктовані у форматі секційних засідань.

Немаловажливим для кафедри є організація та святкування Дня працівника соціальної сфери, який щорічно відзначають у першу неділю листопада. В рамках святкування було організовано та проведено тематичний челендж «Суспільство, яке здатне себе змінити: про соціальні дії та взаємодію» у мережі Facebook (8-15 листопада) та втілено в життя ідею здобувачів 404 СР групи з проведення акції «Хмара тегів» (11-16 листопада). Також, були організовані традиційні зустрічі з роботодавцями та виховні години зі здобувачами.

Наступною масштабною подією до якої долучилися і викладачі кафедри соціальної роботи  та інклюзивної освіти, і здобувачі зі спеціальності 231 Соціальна робота була  Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», яка проходила в Україні з 25 листопада по 10 грудня, основним завданням якої було  привернення уваги громадськості до двох актуальних проблем: запобігання та протидії домашнього насильства та торгівлі людьми, а також активізації діяльності державних установ та громадських об’єднань задля поєднання зусиль щодо захисту прав людини.

Викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти разом із здобувачами спеціальності 231 Соціальна робота долучилися до Міжнародного та Всеукраїнського руху та провели низку заходів у шістнадцятиденний період акції, зокрема:

 • флешмоб #redmylips (намалюй червоним губи);
 • челендж «Я знаю, що таке насильство, і я – проти»;
 • вуличну акцію «16 днів проти насильства» у співпраці з Бердянським Червоним Хрестом, відділом молоді та спорту БМР, ГО «ЦСЗДР Добрі справи»;
 • цикл онлайн-лекцій «Домашнє насильство та його наслідки» у співпраці з Бердянським міським центром соціальних служб, відділенням притулку для жінок, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб, Бердянським районним відділом поліції ГУНП в Запорізькій області (сектор протидії домашньому насильству) для здобувачів вищої освіти зі спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта, 231 Соціальна робота;
 • онлайн-лекцію «(НЕ) дрібниці: як розпізнати аб’юзера у партнерських та робочих стосунках» спільно з громадською організацією «Жінка майбутнього»;
 • кінолекторій «Місце щасливих людей» у співпраці з ГО «Жінка майбутнього»;
 • онлайн-вікторину «Терпіти не можна діяти» для здобувачів Бердянського державного педагогічного університету;
 • серію виховних кураторських заходів для здобувачів вищої освіти з 1 по 4 курси, приурочених до Міжнародного дня дитини, Дня боротьби з ВІЛ/СНІДом;
 • святкування Міжнародного дня волонтера.

А ще, у нас функціонує Волонтерський загін «Палітра добра» під керівництвом Ірини Сизоненко та Анастасії Тургенєвої, робота якого у цьому семестрі була спрямована на організацію більшості заходів виховного спрямування для здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота.

І це все про виховну та організаційну роботу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. Звісно, тут поза увагою залишилися університетські та факультетські заходи, у яких викладачі та здобувачі спеціальності 231 Соціальна робота також були активними учасниками, а також безліч індивідуальних і групових виховних годин зі здобувачами для того, щоб зробити їх навчання максимально ефективним, якісним і продуктивним.

Не дивлячись на такий список заходів, важливою і основною для викладачів є і навчальна, методична та наукова робота, так, загалом, за перший семестр 2021-2022 н.р. було проведено більше 2000 пар – традиційних, інноваційних, із залученням фахівців-практиків, здійснено керівництво курсовими та магістерськими роботами, перевірено безліч самостійних та індивідуальних робіт, розроблено понад 10 нових освітніх курсів, здійснено оновлення для понад 50 освітніх компонентів, проведено орієнтовно 80 заліків й іспитів, написано більш ніж 20 студентських тез під керівництвом викладачів, а також готуються роботи студентів на Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт. Науково-педагогічним складом кафедри прийнято участь 2-х міжнародних та більш ніж у 50 вітчизняних стажуваннях, освітніх курсах, програмах і тренінгах, спрямованих на підвищення викладацької майстерності.

Викладачами кафедри опубліковано матеріали своїх напрацювань у виданнях, що індексуються у WoS, фахових журналах, прийнято участь у більш ніж 20 міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях, подано 1 проєкт до Національного фонду українських досліджень, готується до подання 2 проєкти в рамках програми Erazmus+.

До того ж, частина викладачів кафедри бере активну участь в громадському житті університету, 2 викладачі з 8 є членами Ради молодих учених БДПУ, а Анастасія Попова ще й виконує обов’язки голови Ради університету. Ольга Гуренко і Катерина Петровська спільно із викладачами університету бере участь в проєкті «Загальнонаціональна цифрова платформа для професійного розвитку розробників університетських стратегій забезпечення якості освіти».

А ще, у нас є здобутки, які не можемо не відзначити! Анастасія Тургенєва отримала вчене звання доцента, Ірина Сизоненко пройшла етап вченої ради для підтвердження вченого звання і же готує документи до МОН, а Анастасія Попова стала переможницею Обласного конкурсу для обдарованої молоді у номінації «педагогіка і психологія». Члени кафедри у складі Ірини Сизоненко, Анастасії Попової, Катерини Петровської та Анастасії Тургенєвої стали членами наукової організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва».

Тож, думаємо, є чим пишатися та що показувати у звітах. Але не час зупинятися! Підводимо підсумки і працюємо далі задля розвитку і процвітання Бердянського державного педагогічного університету.

 

 

За матеріалами кафедри

 соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНІ АКТИВНОСТІ

 

Протягом жовтня-грудня ц. р. кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти було проведено ряд профорієнтаційних зустрічей з учнівською молоддю закладів загальної середньої освіти Запорізької, Донецької та Дніпропетровської областей.

Більшу частину зустрічей було організовано у форматі                      онлайн-конференцій з використанням платформи Zoom, що вже стало традицією в умовах тривалих карантинних обмежень, зокрема зі здобувачами загальної середньої освіти 10-11 класів Бердянської гімназії № 3 «Сузір’я», ЗЗСО № 11 Бердянської міської ради Запорізької області (із залученням батьків), Розівського ОЗЗСО № 1 Розівської селищної ради Розівського району Запорізької області. Представники педагогічного колективу та учнівська молодь були ознайомлені з перевагами здобуття вищої освіти у Бердянському державному педагогічному університеті. Отримали детальну інформацію про діяльність факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти – актуальні спеціальності, за якими готує фахівців факультет, перспективи майбутнього працевлаштування, можливості особистісного розвитку та реалізації професійного, творчого потенціалу студентства, особливості Вступної кампанії 2022 року. Родзинкою зустрічей стало спілкування зі здобувачкою ІІ (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота Наталією Рибніковою, яка поділилася власним досвідом вибору вектору майбутньої професійної діяльності, враженнями від участі у волонтерських ініціативах загону «Палітра добра», що діє на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, можливостями здобуття неформальної освіти, особистими досягненнями та перемогами, здобутими в період навчання в університеті.

Видалося можливим організувати зустріч в умовах безпосередньої взаємодії (очно) з учнівською молоддю 10-11 класів ЗЗСО № 2 та ЗЗСО № 9 Бердянської міської ради Запорізької області.

Варто зазначити, що цьогоріч кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти активно долучилася до реалізації Стратегії розвитку надання соціальних послуг Бердянської міської територіальної громади на 2021-2027 роки, розробленої за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). Ціль Стратегії № 3 «Ефективне адміністрування – якісні соціальні сервіси» передбачає зміцнення кадрового потенціалу закладів та установ-надавачів соціальних послуг, створення позитивного іміджу працівників системи соціального захисту населення, одним із шляхів досягнення якої визначено проведення спільних профорієнтаційних заходів із залученням працівників установ-надавачів соціальних послуг, що сприятиме популяризації професії соціального працівника серед потенційних вступників та підвищення її престижу й авторитету серед майбутніх фахівців даної галузі.

Завдяки цьому викладачі кафедри отримали змогу апробувати новий формат профорієнтаційної взаємодії. Було реалізовано низку онлайн-заходів, зокрема для здобувачів загальної середньої освіти 10-11 класів Пологівського колегіуму № 1 Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області, Синельниківського ліцею № 6 Синельниківської міської ради Дніпропетровської області, Новогродівського ОЗЗСО №7 Новогродівської міської ради Донецької області, в рамках яких учнівська молодь мала змогу не лише отримати корисну інформацію щодо перспектив навчання у Бердянському державному педагогічному університеті, у тому числі на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, але й більш детально дізнатися про спеціальність 231 Соціальна робота, специфіку професійної діяльності в даній галузі з уст фахівців-практиків.

Спілкування видалося можливим завдяки сприянню випускників спеціальності 231 Соціальна робота, які на сьогоднішній день працюють на посадах педагогів соціальних в означених вище закладах освіти, та за підтримки наших колег, стейкхолдерів, експертів своєї галузі, фахівців із багаторічним досвідом, які охоче виступили у ролі спікерів: Дмитра Пейчева – директора КУ «Запорізький обласний центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю» ЗОР, Наталії Шульте – завідувачки відділення Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб, Ярослави Пилипенко – координатора соціальних проектів Релігійної Місії «Карітас-Спес-Бердянськ» Харківсько-Запорізької Дієцезії Римсько-Католицької Церкви, Грєбенщикової Вероніки – директора КУ «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю» Бердянської міської ради, Олексія Проценко – начальника відділу інноваційних програм БО «Мережа 100% життя. Запоріжжя» (отримувачами соціальних послуг організації є в тому числі жителі Бердянської міської територіальної громади).

Колеги розповіли про свій професійний шлях, специфіку діяльності установ, у яких вони працюють, перевагах роботи у соціальній сфері. Особливу увагу було акцентовано на тих особистісних та професійних якостях, якими має володіти соціальний працівник. Кожен фахівець розповідав про свою роботу з ентузіазмом, натхненням, що викликало щирий інтерес з боку цільової аудиторії.

На окремих зустрічах за участю фахівців-практиків були присутніми й здобувачі вищої освіти 1-3 курсів спеціальності 231 Соціальна робота нашого університету. Спілкування з досвідченими фахівцями, відданими своїй справі, стало для майбутніх соціальних працівників додатковою мотивацією в освоєнні обраної професії, сприяло підвищенню її престижу та значущості в очах студентства.

Колектив кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти висловлює щиру вдячність керівникам закладів освіти, випускникам, колегам за сприяння у проведенні профорієнтаційної роботи та сподівання на подальшу плідну співпрацю!

 

 

 

За матеріалами

кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

Акція «16 днів проти насильства»: що, де і коли?

 

У період із 25 листопада по 10 грудня по всій Україні проходила щорічна Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», основним завданням якої було  привернення уваги громадськості до двох актуальних проблем: запобігання та протидії домашнього насильства та торгівлі людьми, а також активізації діяльності державних установ та громадських об’єднань задля поєднання зусиль щодо захисту прав людини.

Викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти разом із здобувачами спеціальності 231 Соціальна робота долучилися до Міжнародного та Всеукраїнського руху та провели низку заходів у шістнадцятиденний період акції, який охоплював наступні важливі дати:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

– 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

– 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

– 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

– 5 грудня – Міжнародний день волонтера;

– 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

– 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

У рамках щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти було організовано та проведено:

 • флешмоб #redmylips (намалюй червоним губи). Метою якого було привернення уваги громадськості до проблем гендерного насильства;
 • челендж «Я знаю, що таке насильство, і я – проти» в рамках Міжнародної кампанії «16 днів проти насильства» у співпраці з Бердянським міським центром соціальних служб, головною метою якого було привернення уваги громадськості до проблеми домашнього насильства;
 • вуличну акцію «16 днів проти насильства» у співпраці з Бердянським Червоним Хрестом, відділом молоді та спорту БМР, ГО «ЦСЗДР Добрі справи». В рамках якої активні члени волонтерського загону «Палітра добра» спільно із активістами міста провели інформаційно-просвітницькі бесіди й консультації з жителями міста Бердянськ на предмет їх обізнаності щодо проблеми домашнього насильства;
 • цикл онлайн-лекцій «Домашнє насильство та його наслідки» у співпраці з Бердянським міським центром соціальних служб, відділенням притулку для жінок, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб, Бердянським районним відділом поліції ГУНП в Запорізькій області (сектор протидії домашньому насильству) для здобувачів вищої освіти зі спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта, 231 Соціальна робота;
 • онлайн-лекцію «(НЕ) дрібниці: як розпізнати аб’юзера у партнерських та робочих стосунках» спільно з громадською організацією «Жінка майбутнього»;
 • кінолекторій «Місце щасливих людей» у співпраці з ГО «Жінка майбутнього»;
 • онлайн-вікторину «Терпіти не можна діяти», метою якої було у цікавій інтерактивній формі дізнатися про стан обізнаності здобувачів щодо проблеми домашнього насильства та сприяти поширенню інформації про алгоритм дій у разі виникнення такої проблеми. До речі, за підсумками вікторини були визначені переможці у складі: Катерини Клюй (здобувачка 204 СР групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти), Тетяни Джеломанової (здобувачки 2МА групи факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти), Вероніки Полоннікової (здобувачки 1УМЛ групи факультету філології та соціальних комунікацій), Ірини Леути (здобувачки 1УМЛ групи факультету філології та соціальних комунікацій). Радіємо, що лідери вірних відповідей є представницями різних факультетів нашого університету.
 • серію виховних кураторських заходів для здобувачів вищої освіти з 1 по 4 курси, приурочених до Міжнародного дня дитини, Дня боротьби з ВІЛ/СНІДом;

У вирії інформаційно-просвітницьких заходів присвячених проблемам гендернообумовленого і домашнього насильства, знайшлося місце і приємностям. 5 грудня 2021 році увесь світ відзначав 163 річницю з дня виникнення волонтерського руху, тому, з метою відзначення такої визначної події, керівницями  волонтерського загону «Палітра добра» було організоване вітання та цікаву інтерактивну онлайн-програму приурочену Міжнародному дню волонтера для потенційних добровольців, активних представників здобувачів вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота.

Проведення такої масштабної роботи кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти щодо організації заходів, спрямованих на привернення уваги громадськості до проблем насильства зумовлене тим, що у 21 столітті це є проблемою номер 1, яка проявляється у різних формах і може статися абсолютно з кожним. Викладачі кафедри соціальної роботи впевнені, що попереджений – значить озброєний!

 

 

 

За матеріалами кафедри

 соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

Подолання ейджизму – тренінг для фахівців-практиків соціальної сфери

 

Стратегічними цілями у сфері надання соціальних послуг мешканцям міської громади є створення сучасних високоякісних соціальних сервісів, конкурентного середовища для розвитку ринку соціальних послуг, впровадження інноваційних моделей соціального обслуговування, підвищення професійності кадрів.
Цьогоріч кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти долучилася до реалізації Стратегії розвитку системи надання соціальних послуг Бердянської міської територіальної громади на період до 2027 року (розроблена за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
9 грудня викладачки кафедри Катерина Петровська, Ірина Сизоненко, Анастасія Тургенєва, в межах впровадження гендерно-чутливих соціальних послуг в систему соціальної підтримки на місцевому рівні, взяли участь в організації та проведенні тренінгу для фахівців-практиків, спрямованого на мінімізацію проявів дискримінації за віком (ейджизму).
Учасниками тренінгу стали соціальні працівники комунальної установи “Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)”, працівники Управління праці та соціального захисту населення, фахівці з соціальної роботи Бердянського міського центру соціальних служб.
На тренінговому занятті були розглянуті питання щодо стереотипів, нетерпимості, дискримінації, обговорювалася проблема ейджизму – упередження відносно вікових груп, передусім літніх людей, проаналізовані їхні вікові особливості, почуття, емоції та потреби. Фахівців цікавили питання щодо вікової періодизації у геронтології, про те, як реагувати на емоції літньої людини в межах професійної діяльності.
Проведення циклу тренінгів з подолання упередженого ставлення до людей з ментальними проблемами в межах Стратегії розвитку системи надання соціальних послуг Бердянської міської територіальної громади на період до 2027 року будуть відбуватися на регулярній основі, наступна зустріч запланована на травень 2022 року.

 

 

За матеріалами кафедри
соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

Результати онлайн-вікторини

«Терпіти не можна діяти»

 

З 1 по 10 грудня здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету мали можливість взяти участь в онлайн-вікторині «Терпіти не можна діяти», яка була розроблена та проведена викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за ініціативи Анастасії Попової в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».

Метою онлайн-вікторини було у цікавій інтерактивній формі дізнатися про стан обізнаності здобувачів щодо проблеми домашнього насильства та сприяти поширенню інформації про алгоритм дій у разі виникнення такої проблеми.

Домашнє насильство називають проблемою номер один для розв’язання в Україні як феміністи/-ки, так і ті, хто себе такими не вважають. Звісно, конфлікти й непорозуміння трапляються у будь-якій сім’ї, але інколи вони стають загрозливими для фізичного та психологічного здоров’я людини. Кожного року більше 1 000 000 людей в Україні страждають від різних форм насильства у своїх родинах.

І, хоча, ця вікторина не вирішує проблему домашнього насильства, однак може сприяти збереженню життя чи здоров’я знайомих і близьких, студентів або учнів.

Участь у вікторині передбачала попереднє ознайомлення із ЗУ «Про запобігання та протидію домашнього насильства», тематичними статтями за проблемою «домашнє насильство», а також відповіді здобувачів на запитання анкети, які були пов’язані із теоретичними, статистичними та практичними аспектами цього явища.

Важливою складовою онлайн-вікторини було не тільки дізнатися про стан обізнаності, але ще й сприяти оволодінню новими знаннями, тому кожне питання супроводжувалося коментарем, для того, щоб у разі неправильної або неточної відповіді здобувачі мали змогу отримати максимально вичерпну інформацію про те, як реагувати, куди звертатися і що робити у випадках домашнього насильства.

Загалом, у вікторині взяло участь 82 здобувачі вищої освіти нашого університету з усіх факультетів. За результатами підрахунку балів, переможцями онлайн-вікторини стали 4 здобувачки нашого університету, які набрали однакову найбільшу кількість балів:

 • Катерина Клюй – здобувачка 204 СР групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти;
 • Тетяна Джеломанова – здобувачка 2МА групи факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти;
 • Вероніка Полоннікова – здобувачка 1УМЛ групи факультету філології та соціальних комунікацій
 • Ірина Леута –здобувачка 1УМЛ групи факультету філології та соціальних комунікацій

 

Викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти вітають переможців, на яких чекає приємний подарунок, який буде їм нагадувати про сімейні цінності.

Однак, хочеться відмітити, що переможцями вікторини є усі, хто взяв у ній участь, оскільки оволодіння новими знаннями може допомогти, у разі необхідності, перемогти чи протидіяти проблемі домашнього насильства!

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти БДПУ, к.п.н.

 


 

Вітання з Міжнародним днем волонтера

 

У 2021 році увесь світ відзначає 163 річницю з дня виникнення волонтерського руху. Його засновником вважають громадського діяча, лауреата Нобелевської премії миру Жана Анрі Дюнана, який у 1859 році ініціював створення Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Про сучасні тенденції організації та розвитку волонтерства говорили керівники волонтерського центру «Палітра добра» Анастасія Тургенєва та Ірина Сизоненко на зустрічі з потенційними добровольцями, активними представниками здобувачів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота».

Для відповіді на питання що для сучасних людей означає волонтерство і хто такий волонтер викладачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти звернулися на офіційну сторінку Української волонтерської служби, запропонували присутнім переглянути відео «Що таке волонтерство». З метою визначення власних поглядів на волонтерську діяльність студенти з цікавістю виконували вправи, грали в ігри та вікторини «Асоціації», «Мої сильні сторони особистості», «Про креативність», «Волонтерство». На зустрічі кожен для себе визначив що, волонтер – це людина, яка за власним бажанням готова витратити свій вільний час, сили, талант на користь інших людей, суспільству, не очікуючи винагороди.

Долучившись до волонтерського загону «Палітра добра» у здобувачів освіти є можливість приймати учать у різноманітних акціях, конкурсах флешмобах, челенджах соціального спрямування, розвивати навички роботи в команді, комунікації, самостійності, творчі здібності та активну життєву позицію.

Кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти вітає усіх волонтерів з Міжнародним днем волонтера і бажає натхнення на нові ідеї та звершення.

 

 

За матеріалами кафедри

 соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

Вулична соціальна акція

 

Триває щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Студенти волонтери активно залучаються до міських заходів, що організовуються з метою привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, захисту прав жінок, формування соціального здоров’я, профілактики негативних суспільних явищ та соціальних хвороб.
Здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» під керівництвом викладачок кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої та Ірини Сизоненко спільно з Бердянським товариством Червоного Хреста, відділом молоді та спорту, громадською організацією “ЦСЗДР Добрі справи” прийняли участь у вуличних акціях «Я проти насильства! А ти?» та «СНІД: обери майбутнє».
24 листопада до Міжнародного дня боротьби з насильством, в межах вуличної акції, волонтери роздавали інформаційні буклети, листівки, спілкувались з мешканцями міста, підвищуючи їхню обізнаність у питаннях захисту при виникненні випадків насилля, жорсткого поводження. Більшість людей говорили про нетерпиме ставлення до насильства, виступали з підтримкою щодо подолання дискримінації, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.
Окрім того, до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом волонтери на вулицях міста надавали інформацію про ВІЛ та методи профілактики інфікування, популяризували здоровий спосіб життя та безпечну поведінку. Усі охочі мали можливість отримати інформаційні буклети.

 

 

За матеріалами кафедри
соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

БДПУ, МИ СУМУЄМО ЗА ТОБОЮ!

 

В останні дні осені, коли непогода зазирає у вікна, хочеться тепла та затишку. Цей настрій відчула наш куратор Дарина ЛИТВИЧЕНКО, асистент кафедри прикладної психології та логопедії і запропонувала провести кураторську годину «Піжамна вечірка».

За чашкою гарячого чаю, кутаючись у теплі пледи та халати, ми обговорили багато групових та життєвих питань, почули рекомендації щодо складання сесії, дізналися більш детально про бі-бал, разом порахували його, поділилися новинами, розповіли про свої дитячі мрії та їх втілення, переглянули змонтовану відео презентацію «Дебют першокурсника», яку кожний готував онлайн, і просто відпочили та зарядилися позитивною енергією спілкування. Саме живого спілкування з одногрупниками та викладачами нам так не вистачає! Всі чекають закінчення карантину та зустрічі з університетом.

БДПУ, ми сумуємо за тобою!

 

 

 

 

Лілія ЧЕРНИХ – староста 105СО гр.

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

 

Понад 15 років кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти щороку 1 грудня долучається до відзначення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Соціальні акції, флешмоби, зустрічі з фахівцями, конкурси стіннівок, соціальна реклама, вуличні акції стали традиційними заходами, що організовуються викладачами та студентами спеціальності «Соціальна робота». Цьогоріч, не дивлячись на епідеміологічні обмеження, колектив кафедри продовжує інформувати студентську молодь про соціально небезпечну хворобу СНІД.
1 грудня куратори академічних груп з 1-го по 4-й курс разом зі здобувачами вищої освіти, майбутніми соціальними працівниками провели виховний захід «СНІД: обирай майбутнє!». З метою формування навичок поведінкової мотивації до збереження здоров’я, інформування про важливі проблеми захворювання учасники проходили опитування, грали у вікторини, переглядали відео тощо.
В межах заходу студенти дізналися, що символ антиСНІДівського руху червону стрічку було створено у 1991 році художником Франком Муром, який був інфікований і помер від СНІДу. Здобувачі мали можливість пройти онлай тест і визначити рівень власної обізнаності про проблему, симптоми та шляхи передачі ВІЛ/СНІДу, а також переглянули відео «ВІЛ та СНІД – міфи та реальність». Важливим етапом виховного заходу стало закріплення отриманої інформації під час участі у вікторині «Фейки і факти про ВІЛ/СНІД».
Під час веб екскурсії до Центру громадського здоров’я МОЗ України у учасників була можливість вкотре переконалися, що головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, свідоме ставлення до власного здоров’я.
Сподіваємося, що проведення інформаційно-просвітницьких заходів з цієї проблематики дозволить зменшити розповсюдження ВІЛ/СНІДУ, а також сприятиме толерантному ставленню до людей, які живуть з цією хворобою.

 

 

 

Ірина Сизоненко,
доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти,
к.пед.н.

 

 


 

ВЧИМОСЯ ДАВАТИ ВІДСІЧ

 

У рамках акції «16 днів проти насильства» та освітньої програми StandUP у партнерстві з L’Oréal Paris та організацій Hollaback і UNFPA експертка Фонду народонаселення ООН в Україні, правозахисниця Валентина Ємельяненко провела для студентів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти тренінг «Протидія домаганням у громадських місцях».

 

Ось які відгуки ми почули від студентів:

 

Коваленко Вікторія – гр. м13СО

Тренінг дозволив зрозуміти, що взагалі відноситься до домагань у публічних місцях. Виявилось, що декілька разів я стикалася з подібним психологічним насильством. В таких ситуаціях в мене завмирало все в середині. Тепер я знаю, що завмирання – це сама шкідлива реакція і озброєна стратегією її подолання. Я знаю як дати відсіч!

 

Северин Ксенія – гр. 102ДО

Година тренінгу пройшла непомітно!!! Було дуже цікаво!!! Я отримала круту можливість отримати дуже важливі знання!! Новизною було дізнатися про три стратегії реагування на домагання стосовно жертви!! Якби була можливість, я б обов’язково ще раз приєдналася до подібного тренінгу.

 

Ванжа Анастасія – гр. 204СР

Гостра проблема, котру потрібно частіше обговорювати, цікавий матеріал, гарна форма подання, пізнавальне відео. А головне, що ми змогли на прикладі власних життєвих історій зрозуміти, як потрібно діяти. Це було дуже відверте обговорення. І дуже потрібне для всіх.

А приємною несподіванкою стали подарунки від L’Oréal Paris.

 

Юрченко Дар’я – гр. 305СО

Що я винесла?

По-перше, бути уважною до людей, що тебе оточують;

по-друге, впевненість у тому, що не можна стояти осторонь або робити вигляд, що нічого не відбувається;

по-третє, розуміння того, що твоє втручання допоможе людині легше пережити ситуацію з психологічної точки зору, а іноді, навіть, спасти її життя.

Костенко Вікторія – гр. 203ДО.

Під час тренінгу я дізналася про правило 5Д, яке мені може знадобитися у майбутньому, якщо опинюсь в подібній ситуації. Також зрозуміла, що не треба бути байдужим, коли хтось опиниться у біді, а завжди допомогти людині. Не треба боятись, а діяти упевнено, але обережно.

 

Делічобан Олександра – гр. 205СО

Мені ніколи не доводилося бути свідком чи жертвою публічних домагань, тому тренінг буквально відкрив мені очі на цю проблему. Тепер я впевнена, що зможу дати відсіч або допомогти людині у біді.

 

Чванова Владлена – гр.404СР

Тренінг сприяв моєму професійному зростанню. Як майбутній соціальний працівник я глибше зрозуміла психологію жертви та нападника, що дасть мені змогу в подальшому приймати адекватні рішення під час розв’язання проблем моїх клієнтів.

 

 

 

Студрада ФДССО

 


 

Всесвітній день дитини

 

20 листопада в усьому світі відзначається День дитини. Ця дата –нагадування суспільству про необхідність консолідації спільних дій в інтересах дітей, підтримки діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя майбутнього покоління. 20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея прийняла Декларацію прав дитини, а 20 листопада 1989 року – Конвенцію про права дитини. З 1990 року відзначається річниця прийняття основоположних правових документів у сфері захисту прав дитини.

Саме цій даті був приурочений виховний захід «Дитина та захист її інтересів» для здобувачів вищої освіти 1-го, 2-го та 3-го курсів спеціальності «Соціальна робота». Захід відбувся за ініціативи Ірини Сизоненко й підтримки Анастасії Попової та Наталі Мацейко, викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. Метою заходу стало формування у майбутніх соціальних працівників правової культури, навичок соціально-захисної та правовиховної роботи, виховання поваги до держави і права.

В рамках заходу студенти були залучені до виконування цікавих та інтерактивних вправ,завдань та ігор. Зокрема було проведено:

 • вправу «Прокурор і адвокат», яка передбачала відповіді на питання щодо положень міжнародного і державного законодавства у сфері захисту інтересів дітей;
 • тест «Як добре ви знаєте свої права» (розроблений Центром інформації про права людини) «Права людини – чи знаєте, чи згадаєте, чи впізнаєте? (Український кризовий медіа-центр).
 • вікторину «Права дитини»;
 • перегляд мультфільму про права дитини (офіційна сторінка Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні).

Здобувачі вищої освіти долучалися до заходу в онлайн форматі з використанням платформи Zoom, а також мали змогу виконувати завдання синхронно та асинхронно у зручний час.

Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкого кола державних, громадських, волонтерських організацій, освітніх закладів до заходів щодо забезпечення благополуччя дітей. Майбутні соціальні працівники, соціальні педагоги в межах виховного заходу долучилися до важливої всесвітньої проблеми – захисту інтересів та прав підростаючого покоління.

 

 

За матеріалами

кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

Святкування Дня працівника соціальної сфери України

 

Щорічно у першу неділю листопада в Україні відзначається День працівника соціальної сфери – професійне свято людей, які сприяють впровадженню позитивних суспільних змін, утвердженню принципів соціальної рівності та справедливості, шляхом надання відповідної допомоги та підтримки особам, що опинилися у складних життєвих обставинах, відновлення їх соціального статусу, пошуку ресурсів та розвитку потенційних можливостей.

З нагоди професійного свята фахівців соціальної сфери викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти було реалізовано низку заходів, спрямованих на налагодження та зміцнення ділових відносин з колегами-практиками у галузі соціальної роботи, популяризацію професії соціального працівника серед населення, підвищення її престижу.

Зокрема, 21 жовтня проведено планове засідання Ради роботодавців спеціальності 231 Соціальна робота, в рамках якого було окреслено питання щодо покращення якості надання соціальних послуг у Бердянській міській територіальній громаді, що є основою створення позитивного іміджу професії, а також шляхів оптимізації профорієнтаційної роботи з метою популяризації спеціальності серед потенційних вступників.

27-28 жовтня на базі кафедри організовано та проведено ІІІ Всеукраїнську науково-практичну Інтернет-конференцію «Соціально-освітні домінанти професійної підготовки фахівців соціальної сфери та інклюзивної освіти», метою якої було виявлення та обгрунтування на основі сучасних світоглядних парадигм тенденцій підвищення ефективності підготовки фахівців відповідного спрямування. До участі у конференції долучилися науковці, викладачі, фахівці-практики у галузі соціальної роботи та інклюзивної освіти, загальною чисельністю 101 особа.

Здійснено електронну розсилку вітальних листівок зі словами подяки та підтримки дирекції державних та спеціалізованих служб Запорізької, Донецької, Дніпропетровської областей спільно із запрошенням фахівців на навчання до університету.

Ініційовано проведення тематичного челенджу «Суспільство, яке здатне себе змінити: про соціальні дії та взаємодію» у мережі Facebook (8-15 листопада), в рамках якого учасникам було запропоновано створити допис, спрямований на висвітлення історій з життя реальних людей, героїв художньої літератури, кінематографу, що яскраво відображають прагнення до позитивних соціальних змін, утвердження принципу соціальної рівності та справедливості в усіх сферах суспільного життя, та підкріпити фото, що ілюструє зміст написаного. Автори найбільш цікавих та оригінальних публікацій, якими стали Анастасія Сердюченко та Наталка Копил – здобувачки 4 курсу денної та заочної форми навчання спеціальності 231 Соціальна робота, отримали від викладачів кафедри мотиваційні подарунки.

Здобувачі вищої освіти 4 курсу денної форми навчання втілили в життя власну ідею проведення акції «Хмара тегів» (11-16 листопада), спрямовану на виявлення рівня розуміння студентством сутності поняття «толерантність». Результати спільної роботи було представлено у вигляді яскравого колажу, розміщеного на сторінці кафедри у соціальній мережі Facebook.

Отже, святкування Дня працівника соціальної сфери України для викладачів кафедри, майбутніх соціальних працівників виявилося змістовним, результативним й, водночас, творчим і креативним, що сприяло наснаженню та мотивації до подальшої роботи, реалізації нових ідей, втілення в життя суспільно корисних ініціатив.

 

  

 

 

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

 

 


 

ІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ

 «СОЦІАЛЬНО-ОСВІТНІ ДОМІНАНТИ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ»

 

27 – 28 жовтня ц.р. на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти була організована та проведена ІІІ Всеукраїнська науково-практична Інтернет-конференція «Соціально-освітні домінанти професійної підготовки фахівців соціальної сфери та інклюзивної освіти» в рамках виконання комплексної теми кафедри та необхідності комерціоналізації наукової діяльності.

Метою конференції було на основі сучасних світоглядних парадигм виявити та обґрунтувати тенденції підвищення ефективності підготовки фахівців соціальної сфери та інклюзивної освіти.

Організаторами конференції була проведена відповідна робота з інформування педагогічної спільноти щодо теми, програми, термінів Інтернет-конференції, збору матеріалів, статей, редагування та систематизації відповідно напрямів.

У Інтернет-конференції взяли участь 101 учасник, з числа науковців, викладачів і практиків у галузі соціальної роботи та інклюзивної освіти, які отримали можливість долучитися до провідних досліджень основної тематики конференції та взяти участь у роботі актуальних та різновекторних напрямів, які були спроєктовані у форматі секційних засідань:

 1. Інклюзивне освітнє середовище закладу освіти.
 2. Теоретико-практичні засади впровадження інклюзивної освіти.
 3. Професійна підготовка соціальних працівників у системі порівняльно-педагогічних досліджень.
 4. Освіта впродовж життя у професійному розвитку фахівців соціальної сфери і сфери освіти.
 5. Формування основ професійної компетентності фахівця соціальної сфери в умовах закладу вищої освіти.
 6. Соціально-педагогічні аспекти соціального захисту вразливих верств населення в сучасних реаліях.
 7. Вибрані питання зі спеціальної педагогіки.
 8. Проєктування корекційно-розвивальних програм.

Проведений аналіз тематики статей дозволяє констатувати відповідність запропонованим напрямам конференції та теоретико-практичну спрямованість наукових доповідей і статей.

 

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

Міжнародне онлайн стажування у Венеціанському університеті

 

Членкині наукової організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва», викладачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Попова, Ірина Сизоненко завершили науково-педагогічне онлайн стажування у Венеціанському університеті Ка’Фоскарі (Італія), що відбувалось з 13 вересня по 24 жовтня 2021 року.

Програмою стажування «Педагогічні умови формування компетентності викладачів у галузі педагогічних та психологічних наук. Досвід країн ЄС» передбачався огляд світового досвіду та національної практики формування особистості в освітньому процесі, системи методичної роботи в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання. Викладачки ознайомилися з новітніми підходами щодо організації навчання через соціальні мережі, індивідуальної консультативної роботи, опанували практики Work-life balance, взяли участь у семінарі-тренінгу.

За підсумками виконання навчального плану, що передбачав 180 навчальних годин, був виданий збірник науково-методичних праць учасників стажування, головою редакційної колегії якого став ректор Венеціанського університету Ка’Фоскарі, професор Міекеле Бульєзі. До збірника увійшла доповідь викладачок Анастасії Попової та Ірини Сизоненко «Професійна підготовка майбутніх соціальних працівників до медіаційної діяльності у межах вивчення освітньої компоненти «Теорія соціальної медіації».

Так, досвід членства в науковій організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва» дозволив викладачам нашого університету долучилися до вивчення досвіду діяльності закладів вищої освіти держави Європейського союзу.

 

Ірина Сизоненко,

доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

 

 


 

МАЙСТЕР КЛАС З РОЗВИТКУ СТРЕСОСТІЙКОСТІ

 

Пандемія COVID-19 і пов’язані з нею карантинні обмеження стали серйозним викликом для людей всього світу. Не виключенням є і здобувачі вищої освіти, які у період дистанційного навчання опиняються у ситуації соціальної ізольованості. Одним із важливих соціальних і психологічних наслідків є стрес і наростання страхів – з одного боку, за життя і здоров’я, а з іншого – за процес і результативність навчання.

Тому, з метою профілактики негативних наслідків, що пов’язані із карантинними обмеженнями, для здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота був організований майстер клас з розвитку стресостійкості. Захід був організований і проведений Мариною Радіоновою, завідувачкою Навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології БДПУ за ініціативи викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

У ході роботи майбутні соціальні працівники опрацювали основні поняття, емоції та почуття, які пов’язані зі стресом і стресовим станом, а також за допомогою цікавих вправ та технік навчилися обробляти неприємні ситуації та оволоділи навичками експрес-допомоги при стресі.

Зазначимо, що досвід боротьби зі стресом корисний не тільки для особистісного розвитку здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота, але  і стане їм у нагоді під час майбутньої професійної діяльності.

Викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та майбутні соціальні працівники висловлюють вдячність Марині Радіоновій, завідувачці Навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології БДПУ за цікаве та змістовне дозвілля.

 

 

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

ДОСВІД ВЗАЄМОДІЇ ІЗ ФАХІВЦЕМ-ПРАКТИКОМ

 

Одним із першочергових завдань на шляху запровадження гендерної рівності в нашій державі, що передбачає рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості його реалізації у всіх сферах життєдіяльності суспільства, визначається зниження рівня гендерно-обумовленого та домашнього насильства, забезпечення ефективного запобігання його проявам та надання своєчасної допомоги постраждалим особам.

Вагома роль у реалізації зазначеного вище завдання належить фахівцям із соціальної роботи – представникам загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, що згідно з законодавством України визначаються провідними суб’єктами у сфері запобігання та протидії насильству (домашньому/за ознакою статі).

Зважаючи на це, 29 жовтня ц. р. за ініціативи асистента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталії Мацейко в рамках вивчення дисципліни «Формування гендерної культури» було організовано онлайн-зустріч здобувачів вищої освіти 1 курсу спеціальності 231 Соціальна робота денної форми навчання із фахівцем-практиком Наталією Шульте  – завідувачкою відділення Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб.

Спілкування розпочалося із розповіді гості про шлях свого професійного становлення – від посади фахівця із соціальної роботи Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (наразі – Бердянський міський центр соціальних служб), соціального працівника мобільної бригади з надання соціально-психологічної допомоги особам, постраждалим від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, соціального працівника Притулку до його завідувачки, що викликало особливий інтерес серед здобувачів.

Після знайомства Наталія розкрила сутність поняття «гендерно-обумовлене насильство», що використовується у практиці діяльності міжнародних організацій, «домашнє насильство» та «насильство за ознакою статі» згідно з трактуваннями, які подаються у національному законодавстві. Розповіла про причини та масштаби поширення даного явища в Україні, його ознаки та види, цикл насильства та його основні фази.

Майбутні соціальні працівники отримали інформацію щодо особливостей функціонування Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, зокрема, що стосується складу фахівців, ресурсних можливостей установи (територіальних меж обслуговування, кількості місць, умов перебування); переліку послуг, які надаються постраждалим особам на основі комплексної оцінки їх потреб та з урахуванням індивідуального підходу;  основних форм та методів роботи, що використовуються у контексті впровадження корекційно-реабілітаційних програм; специфіки міжвідомчої взаємодії з іншими суб’єктами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі.

Дякуємо Наталії за можливість перейняти практичний досвід взаємодії з даною категорією клієнтів, підтримку ініціатив викладачів кафедри щодо проведення спільних заходів. Бажаємо успіхів та наснаги у професійній діяльності!

 

 

Наталія Мацейко,

асистент кафедри соціальної роботи та

інклюзивної освіти

Світлини з архіву автора

 


 

ЦІКАВА ПРАКТИКА ЗДОБУВАЧІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «ДОШКІЛЬНА ОСВІТА»

 

Здобувачі вищої освіти го курсу спеціальності «Дошкільна освіта» вперше вийшли на педагогічну практику в групи раннього віку. Це особлива практика, тому що вона передбачає роботу з найменшими дітьми, яким тільки виповнилося 2 рочки і вони ще ніколи не залишалися без мами.

Треба докласти багато зусиль, душевного тепла, щоб дитина безболісно пережила це розставання. А ще необхідно багато чому навчити малюка: тримати ложку і олівець, самостійно вмиватися й одягатися, гратися з іншими дітьми та виконувати вправи, а головне сформувати елементарні знання про оточуючий світ.

І ось перші враження від практики:

 

Я на практику іду, скоро буду у саду.

Ось стоїть новий будинок, а до нього сто стежинок

А у ньому – сто доріжок, де тупцюють двісті ніжок.

Ще там  сотня голосочків, що дзвінкіші від дзвіночків.

В дитсадочку так чудово, тут веселка кольорова

намальована на стелі та метелики веселі!

А на стінах – сто картинок із героями казок.

І веселі оченята моїх милих діточок.

Як проходить день у яслах, розкажу, щоб стало ясно,

Ось малюк іде до мене, зустрічати його треба:

 «Здрастуй, хлопчику маленький! Йди в кімнату, ручку дай.

Хоч у нас ти і новенький, не соромсь, за стіл сідай.

Будеш снідати із нами: з’їв оладки, випий чай. 

Плачеш? Хочеться до мами? Ой, не треба, не скучай!

В нас машинки є і м’ячик. Пірамідка он  в кутку…

Подивись: ніхто не плаче у дитячому садку.

 

Будем вчитись мити ручки, витиратись рушничком,

Ну а потім на заняття всі відправимось гуртом.

 

Подивіться, на грибочок крапельками пада дощик,

Падає він на доріжку, на травичку, на квітки…

Ми розкриєм парасольки,

бо барвисті парасольки під дощем немов грибки!

 

На осінньому городі овочів багато вродить

Нам врожай пора збирати, наших ляльок пригощати.

 

Щоби швидше нам зростати, будем вправи ми вивчати».

Цілий день у нас робота: веселі ігри, навчання,

Не зчувся, вже пройшло півдня,

Йдемо на  вулицю гуляти, в веселі  ігри дружньо грати:

«Ось «Гуси-гуси», «Коровай», «Автомобілі» – обирай!»

Листочки жовті назбиваємо, як мама прийде – привітаємо.

 

Ми втомилися, час спати і у ліжечка лягати.

Встанем, знову до роботи. З понеділка до суботи

Непомітно дні минають, малюки мої зростають.

Ось і практика пройшла, що вона мені дала?

Я зрозуміла, що хочу дітям серце віддавати,

Професію обрала я чудову – вихователь!

 

Враженнями від практики

поділилася

Марія ДЖОЛОС,

здобувачка 301 ДО гр.

факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 

 


 

На варті академічної доброчесності

21 жовтня ц.р. представниці наукового хабу, здобувачки першого та другого рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія. Спеціальна психологія» Крістіна Улітіна, ОП «Спеціальна освіта» Мирослава Богданова, Вікторія Коваленко, а також викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Ганна Лопатіна і Ганна Мицик взяли участь у вебінарі «Що робити з замовними роботами?», присвяченому Дню боротьби з замовними роботами, який відзначається 20 жовтня.

Спікерка вебінару Вероніка Краснічан – докторантка кафедри права та соціальних наук факультету бізнесу та економіки університету ім. Менделя (м. Брно, Чехія) – зазначила, що проблема замовних робіт є дуже актуальною та набирає поширення з кожним роком не тільки у межах України, а й в усьому світі; надала визначення плагіату та замовних робіт; акцентувала увагу на наслідках та відповідальності за їх використання; розповіла, як сприяти своєчасному запобіганню та виявленню цих фактів як здобувачам освіти, так і викладачам закладів освіти.

Отже, вебінар закріпив знання про академічну доброчесність здобувачів вищої освіти, сприяв підвищенню компетентності з даної теми, а його основна ідея буде розповсюджена на заході Студентського десанту спеціальності 016 Спеціальна освіта.

 

 

За матеріалами Наукового Хабу SO16

 


 

ПЛАНОВЕ ЗАСІДАННЯ РАДИ РОБОТОДАВЦІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

 

21 жовтня ц. р. відбулося планове засідання Ради роботодавців спеціальності 231 Соціальна робота. Організаторами та модераторами заходу виступили завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська, доцент Анастасія Тургенєва.

У ході робочої зустрічі зі стейкхолдерами відповідно до порядку денного було розглянуто наступні питання:

 • затвердження перспективного плану роботи Ради роботодавців на 2021-2022 н. р.;
 • обговорення стратегії покращення якості надання соціальних послуг у Бердянській міській територіальній громаді шляхом підвищення професійної компетентності фахівців даної галузі;
 • підведення підсумків Вступної кампанії 2021 року, визначення шляхів підвищення іміджу університету на ринку освітніх послуг та оптимізації профорієнтаційної роботи з метою популяризації професії соціального працівника;
 • оновлення системи електронного опитування роботодавців щодо якості освітніх програм і підготовки випускників спеціальності 231 Соціальна робота;
 • залучення фахівців-практиків, експертів галузі з числа потенційних роботодавців до освітнього процесу (проведення лекцій та практичних занять, керівництво виробничими практиками, курсовим і дипломним проектуванням).

У рамках обговорення стратегії покращення якості надання соціальних послуг у Бердянській міській територіальній громаді завідувачка кафедри Катерина Петровська зосередила увагу роботодавців на необхідності підвищення професійної компетентності фахівців соціальної сфери, а також тих можливостях, які пропонує університет з метою вирішення даної проблеми, зокрема йшла мова про курси підвищення кваліфікації відповідного спрямування, які запроваджено на базі Бердянського державного педагогічного університету, організацію навчально-методичних семінарів та залучення до безпосередньої участь фахівців у подібних заходах, а також перспективи створення сертифікаційної програми «Соціальна медіація».

Цінні рекомендації від стейкхолдерів було отримано у процесі обговорення питання щодо визначення шляхів оптимізації профорієнтаційної роботи та популяризації професії соціального працівника серед населення, які обов’язково буде враховано кафедрою у контексті реалізації запланованих заходів.

Наступне засідання Ради роботодавців спеціальності 231 Соціальна робота відбудеться за попередньою домовленістю у лютому місяці 2022 року. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю та активний зворотній зв’язок від наших колег-стейкхолдерів.

 

 

За матеріалами

кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

 


 

Наша здобувачка серед стипендіантів міжнародного Фонду

 

У серпні 2021 року Наталя Рибнікова, здобувачка ІІ курсу ІІ (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота, стала стипендіаткою німецького Фонду імені Конрада Аденауера.

Фонд Конрада Аденауера – німецький політичний фонд, близький до партії Християнсько-демократичний союз (ХДС). Конрад Аденауер (1876-1967) об’єднав у своїй діяльності на посаді першого федерального канцлера Німеччини та одного з засновників ХДС християнсько-соціальні, консервативні та ліберальні традиції. З його іменем пов’язані такі процеси як демократичне відновлення Німеччини та її закріплення у співтоваристві країн, які поділяють спільні трансатлантичні цінності, а також ідея європейської єдності та орієнтація на соціальну ринкову економіку.

Вже 5 рік Фонд впроваджує стипендіальну програму для талановитої молоді східноукраїнських університетів й ставить перед собою наступне завдання: підготувати молодь до прийняття на себе відповідальності за рішення в політиці та економіці, в науці та засобах масової інформації, у сфері культури та громадянського суспільства.

Програма окрім стипендії передбачає ще участь у чотирьох супровідних навчальних семінарах. Крім того, стипендіати матимуть можливість взяти участь у інших заходах Фонду. Метою навчання в рамках програми є  підвищення рівень як суспільно-політичних, так і спеціальних знань здобувачів.

До речі, вже пройшов перший об’єднуючий семінар стипендіантів та стипендіаток 4-го та 5-го наборів. За 3 насичені дні здобувачі встигли познайомилися з представниками Фонду в Харкові, відвідати Національний Парк Межигір’я, послухати антикорупційну екскурсію в Маріїнському Парку та навіть змоделювати роботу місцевої ради в чудовій країні “Трінітсіті” (де Наталя стала Президенткою).

Ця програма є відкритою і стипендіатами Фонду можуть стати студенти всіх спеціальностей, які беруть активну участь у соціально-політичному житті країни, мають відмінну успішність, мають українське громадянство і навчаються в будь-якому закладі вищої освіти на території Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та підконтрольних українському уряду районів Донецької та Луганської областей.

 

 

Наталя РИБНІКОВА,

Здобувачка 2-го (магістерського)

рівня вищої освіти ОП «Соціальна педагогіка»

спеціальності 231 Соціальна робота

 


 

ПІДТРИМАЛИ БІЙЦЯ

 

Напередодні святкового Дня захисників і захисниць України студрада факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти звернулася до керівника волонтерського загону БДПУ «Наші Атланти» Анетти Омельченко і поцікавилися, що потрібно бійцям на передовій.

Для одного з бійців потрібні були дорогі ліки. Студенти швидко зібрали необхідну суму і придбали їх.

Сподіваємося, що наше небайдуже ставлення допоможе військовому швидше встати до лав захисників. Це наш невеличкий вклад у загальну перемогу.

 

 

За материалами студради ФДССО

 


 

Формуємо демократичну свідомість

 

За довгі роки еволюції людський соціум використовує різні форми і методи самоорганізації та управління, виробивши безліч політичних систем і методів. Шляхом проб і помилок люди дійшли висновку, що владу необхідно розподіляти і використовувати в інтересах більшості і на її благо.

Так дуже спрощено можна визначити демократичний режим самоврядування, який в буквальному перекладі з давньогрецької означає “влада народу”.

Українська держава, за всіма формально-юридичними ознаками, до яких, зокрема, входять Конституція України, виборче право та виборча система, є демократичною.

Щоб познайомитися з демократичним устроєм нашої країни, в рамках святкування Міжнародного дня демократії, студенти 105СО групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 13 жовтня провели онлайн-зустріч з депутатом міськради, асистентом кафедри прикладної психології та логопедії  Дариною Литвиченко.

Дарина схарактеризувала демократію як універсальну загальнолюдську цінність, фундамент для побудови головних принципів держав, товариств, союзів та федерацій; розповіла першачкам про функції і права депутата у виборчому окрузі, розкрила інструменти його діяльності; показала роль молоді у вирішенні різноманітних питань як на рівні держави, так і на місцевому рівні, а також відповіла на запитання.

«Я намагалася сформувати у першокурсників переконання, що вони скоро будуть відповідати за долю країни, тому від їх соціальної позиції, відповідальності залежить майбутнє, – зазначили депутатка. Демократична свідомість – запорука успіху у розв’язанні цього питання».

 

 

 

За матеріалами студради ФДССО

 


 

ФОРМУЄМО ДЕМОКРАТИЧНУ СВІДОМІСТЬ

 

За довгі роки еволюції людський соціум використовує різні форми і методи самоорганізації та управління, виробивши безліч політичних систем і методів. Шляхом проб і помилок люди дійшли висновку. що владу необхідно розподіляти і використовувати в інтересах більшості і на її благо.

Так дуже спрощено можна визначити демократичний режим самоврядування, який в буквальному перекладі з давньогрецької означає “влада народу”.

Українська держава, за всіма формально-юридичними ознаками, до яких, зокрема, входять Конституція України, виборче право та виборча система, є демократичною

Щоб познайомитися з демократичним устроєм нашої країни, в рамках святкування Міжнародного дня демократії, студенти 105СО групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 13 жовтня провели онлайн-зустріч з депутатом міськради Дариною Литвиченко і за сумісниством ассистентом кафедри прикладної психології та логопедії.

Дарина схарактеризувала демократію як універсальну загальнолюдську цінність, фундамент для побудови головних принципів держав, товариств, союзів та федерацій; розповіла першачкам про функції і права депутата у виборчому окрузі, розкрила інструменти його діяльності; показала роль молоді у вирішенні різноманітних питань як на рівні держави, так і на місцевому рівні, а також відповіла на запитання.

«Я намагалася сформувати у першокурсників переконання, що вони скоро будуть відповідати за долю країни, тому від їх соціальної позиції, відповідальності залежить майбутнє – зазначили депутатка. Демократична свідомість – запорука успіху у розв’язанні даного питання».

 

 

За матеріалами студради ФДССО

 


 

Зустріч з соціальним педагогом вищої категорії

 

8 жовтня відбувалася зустріч здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 231 Соціальна робота з соціальним педагогом вищої категорії Бердянського муніципального ліцею Мартою Івановою, яка має досвід професійної діяльності понад 15 років.

На занятті з дисципліни «Соціальна робота в закладах освіти» фахівець практик ознайомив студентів групи м12СР з діловою документацією соціального педагога, сучасними вимогами щодо ведення річного плану, журналу, оформлення соціальних паспортів закладу, класів, графіком роботи, особливостей заповнення протоколів групової, індивідуальної діагностики, проведення консультацій тощо. Окрім цього, були розглянуті пріоритетні напрями роботи психологічної служби у системі освіти у 2021/2022 навчальному році, окреслено зміст Положення про психологічну службу в системі освіти України та Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища в Новій українській школі.

Підсумком зустрічі стало обговорення найбільш значущих та проблемних питань у роботі соціального педагога, зокрема, профілактики булінгу у шкільному середовищі, сімейного насилля, суїцидальної поведінки, превенції вживання неповнолітніми алкогольних напоїв та психоактивних речовин, девіантної та делінквентної поведінки. Студентів цікавили питання щодо механізмів реагування фахівців у випадках вчинення насилля над дітьми з боку батьків, зв’язків з соціальними службами, правовою основою дій соціального педагога.

Були розглянуті деякі проблеми профорієнтаційної роботи, зокрема соціальний педагог Марта Іванова зосередила увагу на обмеженій кількості методичних розробок, з врахуванням характеристик сучасних професій та запиту ринку праці.

Зустріч відбулась в онлайн форматі з використанням платформи Zoom та за сприянням доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Ірини Сизоненко.

 

 

Ірина Сизоненко,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.пед.н.

 


 

Зустріч з давнім минулим нашого краю

 

У вихідні 15 найактивніших здобувачів вищої освіти 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти разом з викладачами Оленою Старинською та Тетяною Єськовою відвідали унікальну пам’ятку геології та археології світового значення, розташовану у Запорізькій області неподалік Мелітополя, – Кам’яні Могили або The Stone Tomb.

Заповідник «Кам’яні Могили» – це гірська країна в мініатюрі. Вона вражаюче контрастує з навколишніми степами своєю величною монументальністю. Ми побачили цілу купу природних скульптур і витворів з каменю, які сприймаються як фантазії художників. У гротах і печерах є тисячі петрогліфів – наскельних малюнків стародавніх людей, які жили і кочували в приазовських степах багато тисячоліть тому. Було цікаво дізнатися, що Кам’яну Могилу вважають «місцем сили», яке має потужну енергетику, завдяки який люди отримують зцілення, загадують бажання. Кам’яна Могила виконувала функції «світової гори», як Олімп у Стародавній Греції. Вона давніша за Стоунхендж, Єипетські піраміди.

Зарядившись позитивними емоціями  та купою вражень, ми продовжили подорож до цілющих джерел під селищем Терпіння. На невеликій території парку, майже на вершині гори з породи б’є 12 джерел, води яких стікають між каменів у невелике природне озеро. Основними вважаються джерела: Богородичне та Свято-Покровське, у ньому, за повір’ям, тече «жива вода» з потужною позитивною енергетикою, яка може лікувати.

Після відпочинку біля води наша екскурсія продовжилась до центру Мелітополя і його найбільшого і найгарнішого парку імені М. Горького. Тінисті алеї, альтанки, паркові скульптури, озеро з лебедями, катання на атракціонах нікого не залишили байдужим, а десятки фотографій, що було зроблено під час подорожі, надасть можливість згадувати яскраву подорож ще довго. Участь у таких подорожах є дуже корисною для майбутніх фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість більше дізнатися про історію рідного народу, виховує почуття любові до своєї Батьківщини.

Всі учасники екскурсії щиро дякують в. о. ректора університету Ігорю Богданову та голові профкому Віталію Лолі за незабутні враження і можливість здійснити таку цікаву та пізнавальну подорож стежками рідного краю.

 

 

Кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри дошкільної освіти

Тетяна ЄСЬКОВА

Світлини з архіву кафедри дошкільної освіти

 


 

Тиждень Дитинства на ФДССО

 

Цьогоріч наша держава гучно відсвяткувала професійне свято фахівців дошкільної освіти, якому було приурочено безліч заходів в усіх куточках України, що тривали впродовж п’яти днів.

До Всеукраїнського Тижня дошкілля доєдналася і кафедра дошкільної освіти під керівництвом доцентки Ірини Улюкаєвої. Викладачами кафедри було організовано та проведено низку заходів, які охопили студентів усіх курсів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, і нікого не залишили байдужими.

Кілька днів поспіль усіх студентів та викладачів радісно зустрічали мультгерої, вітали зі святом, роздавали цукерки, а всі бажаючі зробити з ними фото – вишиковувались у довжелезну чергу. На усіх перервах лунали сучасні дитячі пісеньки, які добре знайомі студентам з курсу «Теорія та методика музичного виховання». Їх мелодії запалювали серця здобувачів і є упевненість, що майбутні вихователі дуже скоро будуть співати їх разом з дітьми.

Цікавим для студентів та викладачів з інших факультетів виявився флешмоб «Викладачі_діти», який проводився доценткою Лесею Мороз-Рекотовою у соціальній мережі facebook і став продовженням фотосушки «Щаслива посмішка дитинства». Як виявилося, впізнати у дітях на світлинах викладачів кафедри дошкільної освіти було вже не так і просто, проте можливо.

Доцентка кафедри Алла Омеляненко організувала виставку дитячих книжок – «Книжковий світ дитинства», яка викликала особливо емоційну реакцію здобувачів 103ДО групи як від сучасних, так і раритетних (1958) книг для дітей дошкільного віку. А у 202ДО та 203ДО групи разом з їхнім куратором Лесею Мороз-Рекотовою відбулася «перша зустріч» із дитячими музичними інструментами, страх перед якими допомогли подолати четверокурсники, що залюбки поділилися з ними своїм досвідом.

За ініціативою завідувачки кафедри Ірини Улюкаєвої для 2 курсу доценткою Лесею Мороз-Рекотовою була організована та проведена емоційна та насичена інформацією зустріч з практиками, нашими випускниками та стейкхолдерами – директором дошкільного підрозділу приватного НВК «Капітошка» Іриною Євстаф’євою та вихователем молодшої групи Владою Заботкіною. Вони з відкритим серцем і душею поділилися з нами своїм баченням сучасних дітей, їхніх інтересів та методів роботи з ними, відповіли на всі запитання від зацікавлених слухачів.

Під керівництвом старшої викладачки Ольги Донченко четверокурсники плідно працювали над творчим саморозвитком в рамках тренінгу «Від творчого вихователя – до творчої дитини». Виконання цікавих вправ не лише сприяло розвитку креативності майбутніх фахівців, але й дало значні результати. За допомогою засобів арт-терапії учасники заходу винайшли оригінальні та нестандартні способи розв’язання актуальних проблем дошкільної освіти.

У рамках впровадження спецкурсу «Навчання через гру» Юлією Семеняко проведено тренінги зі здобувачами 3 курсу з використанням LEGO–технології. Учасники ознайомилися з методикою «Six bricks – Шість цеглинок», апробовували базові вправи та ігри, що спрямовані на формування ключових компетентностей у дошкільників. Здобувачі набули досвіду використання «Шести цеглинок» як практичного інструменту для розвитку творчої уяви та креативності, критичного мислення, аналізу і розуміння власних емоцій, умінь роботи в команді, гнучкості, комунікативних навичок тощо. Під час тренінгу здобувачі були активно, ментально, емоційно та соціально включені в процес навчання, що є запорукою професійного розвитку і усвідомлення знань.

Доценткою Тетяною Єськовою зі здобувачами 3 курсу було проведено воркшоп «Яскраві барви осені», на якому майбутні вихователі змогли розкрити свої творчі здібності через нетрадиційні техніки малювання. У процесі роботи учасники використовували яскраві фарби, осіннє листя і створювали цікаві і оригінальні осінні пейзажі, якими можна прикрасити інтер’єр закладу дошкільної освіти або подарувати друзям.

Участь у таких заходах та отримання практичних навичок сприяло поглибленню інтересу до майбутньої професії, підвищенню професійної компетентності здобувачів, формуванню досвіду позитивної комунікації з усіма суб’єктами освітнього процесу.

 

 

Кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри дошкільної освіти

Леся Мороз-Рекотова

Світлини з архіву кафедри

 


 

ЕКСКУРСІЯ ДО ЗАПОРІЖЖЯ

 

У минулі вихідні 16 найактивніших студентів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти разом з викладачем Дариною Литвиченко вирушили з екскурсією до Запоріжжя.

Місто зустріло нас сонячною погодою, а проспект Соборний вразив чистотою, квітами та архітектурою. Перша зупинка  – найбільший в країні музей ретро техніки «Фаетон». Ми дізнатись не тільки про розвиток техніки у ХІХ-ХХ столітті, але й побачили автомобілі, у яких цікава історія. Це автомобілі, які «знімалися» в багатьох вітчизняних фільмах. Або автомобіль останнього Голови держради НДР. Дивлячись на нього, розумієш, що прогрес торкається не тільки техніки. Впала Берлінська стіна, на карті світу нема держави Німецька демократична республіка, а автомобіль прикрашає її прапорець.

Переїзд, і ми вже на річному трамвайчику милуємося краєвидами острову Хортиця, знайомимося з устроєм Запорізької Січі, захоплюємося величчю Дніпрогесу і шлюзуємося. Оце так емоції!!!

Трамвайчик привіз нас до Дубового гаю – найбільшого і найгарнішого парку Запоріжжя. Тінисті алеї, альтанки, паркова скульптура нікого не залишили байдужим. В Інстаграм летіло десятки фото.

Свіже повітря, позитивні емоції позначилися на апетиті студентів, тому ярмарок вуличної їжі та McDonald’s завершили наше знайомство з обласним центром.

Всі учасники екскурсії щиро дякують ректору університету Ігорю Богданову та голові профкому Віталію Лолі за незабутні враження і можливість здійснити таку цікаву та пізнавальну подорож!

 

 

Від імені всіх екскурсантів –

Коваленко Вікторія,

здобувачка групи м13СО

факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


 

Новий статус, новий досвід

 

Сучасні вимоги, що висуваються до викладачів закладів вищої освіти, вмотивовують поглиблювати наукові знання, розширювати межі викладацької роботи та досягнень у професійній діяльності.

Новим досвідом для викладачок кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Попової, Ірини Сизоненко, Катерини Петровської та Анастасії Тургенєвої стало членство у науковій організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва». Основною метою роботи наукової організації є вивчення досвіду діяльності закладів вищої освіти та суб’єктів публічного адміністрування у сфері освіти і науки держав Європейського союзу, а також створення спільного сприятливого наукового середовища України та держав Європейського союзу.

З набуттям статусу члена ЦУЄНС викладачки отримали можливість: спілкуватися та обмінюватися досвідом з колегами, брати участь у зарубіжних науково-практичних конференціях, проходити науково-педагогічні стажування, організаторами яких виступають зарубіжні заклади вищої освіти, долучатися до написання зарубіжних колективних монографій, брати участь в інституціональних візитах до міжнародних і європейських інституцій, органів державної влади держав-членів Європейського Союзу, європейських вищих навчальних закладів, долучатися до організації та участі в наукових конференціях, тренінгах, семінарах та круглих столах, здійснювати наукові аналітичні дослідження у співпраці з вченими країн ЄС тощо.

Так, в межах членства викладачки Ірина Сизоненко та Анастасія Попова проходять науково-педагогічне стажування «Педагогічні умови формування компетентності викладачів у галузі педагогічних та психологічних наук. Досвід країн ЄС», що проводиться на базі Венеціанського університету Ка’ Фоскарі (м. Венеція, Італія).

Також Ірина Сизоненко взяла участь у Міжнародній науковій конференції «Педагогіка, психологія та методики викладання: міжнародний досвід» з доповіддю «Розвиток «soft skills» у здобувачів вищої освіти під час вивчення навчальної дисципліни «Правова соціалізація дітей та молоді». Організатором конференції, що проводилася у місті Рига (Латвія), став ISMA University of Applied Sciences.

Важливим та приємним моментом для викладачок стало те, що участь у наукових заходах членам наукової організації відбувається безкоштовно, на пільгових умовах, з оплатою за рахунок грантових коштів.

 

 

Доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.пед.н.

Ірина СИЗОНЕНКО

 


 

Вивчаємо історію та культуру бердянського краю

 

Культура особистості формується під впливом багатьох факторів, серед яких освіта, сім’я, колектив, однак, найбільший вплив сьогодні на людину має сучасний контент соціальних мереж.

Використовуючи виховний потенціал культурних закладів міста викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Ірина Сизоненко та Наталя Мацейко організували похід здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності «Соціальна робота» до Бердянського краєзнавчого музею. Напередодні дня міста 16 вересня студентам 104 СР та 204 СР груп співробітники музею провели пізнавальну екскурсію.

Так, на деякий час, відірвавшись від гаджетів та інтеренту, здобувачі поринули в атмосферу давнини – часи кімерійців, сарматів, скіфів, половців, ногайців. Під час екскурсії  здобувачі дізналися, що саме завдяки ногайцям місто отримало назву Бердянськ, яка є тюркського походження, що в перекладі означає «багатий». Цікавим було ознайомлення з фондом музею, де зберігається більше 80 тис. музейних предметів, серед яких цікаві музейні колекції, унікальні рукописні джерела з історії міста і краю, окремі раритети.

Особливо цікавою екскурсія стала для іногородніх студентів, а для місцевих корисним було ще раз нагадати про історію рідного міста.

 

 

Ірина Сизоненко

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

Челендж від студради ФДССО

 «Україна для мене – це…»

 

Україна… Наша рідна країна, земля наших предків, на якій нам судилося народитися і жити, яка стала для всіх нас Батьківщиною. У кожного з нас є свій образ України, закарбований в серці. І готуючись до дня народження нашої держави, студрада факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти оголосила челендж «Україна для мене – це…».

Тиждень студенти розміщували в соціальних мережах свої думки, створюючи неповторний образ нашої неньки. Ось деякі з них:

 

Тихенька Віта – випускниця бакалаврату 2021р

Де поле безкрає, де небо блакитне,

Де в гаї зеленім калинонька квітне,

Де хвилі Азова й Карпатськії схили,

На кручах Дніпрових Тараса могила,

Де Київ великий і Лавра свята,

Де слава козацька летить крізь літа,

Де голос трембіти й яскравий гопак…

Мою Україну уявляю я так.

І в серці вона наче пісня дзвенить,

Щаслива я з нею у кожную мить!

 

 

Клец Катерина – голова студради ФДССО, гр. 304 СО

 

Я народилася і провела майже все дитинство в Криму, де в моєму оточені переважали татарські діти. Школу я закінчувала в Каменському, де більшість моїх однокласників були російськомовними. Коли я гостюю у сестри в Хмельницькому, я чую в мові західний діалект. А в групі я товаришую з дівчатами, у яких болгарське коріння. Але де би я не знаходилася, з ким би не спілкувалася, я знала, я відчувала, що це – УКРАЇНЦІ! І ми завжди знайдемо порозуміння. Україна для мене – багатонаціональна держава. А Крим – це Україна !!!

 

 

Новікова Аліна – гр. 405 СО

Україна для мене – це моя рідна земля, мій Запорізький край, де безкраї поля та індустріальні пейзажі створюють неповторну картину, яку назавжди хочеться зберегти не тільки на фото, але й в серці.

 

 

 

Якименко Анастасія – гр. 304 СО

Україна для мене – це країна з героїчною та трагічною історією. Її втіленням стало для мене життя моєї бабусі, яка пережила голодомор, другу світову, але вважає себе щасливою, тому що живе на рідній землі. А нас вчить пам’ятати про ці трагічні часи, тому що поки горить свічка нашої пам’яті, ми є нацією.

 

 

Визир Любов – завідувачка комунальним дошкільним навчальним закладом загального розвитку «Світлячок» Новоалександрівської сільської ради Дніпропетровської області

Україна для мене – це щасливе дитинство. Вже 50 років я працюю з найменшими громадянами нашої країни: спочатку вихователем, а після закінчення БДПУ – 33 роки завідувачкою. Наш колектив, більшість якого складають випускники та студенти-заочники БДПУ, намагається виховати малюків справжніми патріотами Батьківщини. Ми завжди святкуємо в садочку державні свята. Зараз готуємося до 30-річчя України. Всім садочком шлемо рідному університету вітання з цим великим святом!

 

 

Шендлер Максим – гр. м22СР

Україна для мене – це тисячі людей, які стали на захист наших територій. Сподіваюсь, що наша з Арізоною служба в лавах Національної гвардії України – це маленький вклад у військову могутність нашої держави.

 

 

Сердюченко Анастасія – гр 403СР

 

Україна для мене – це моя рідна земля та родина, друзі та дитячі спогади, традиції та надзвичайно гарна українська мова, культура, історія та смачна українська їжа, а наразі, Україна для мене – це ще й мальовничі міста та подорожі ними. Я не перестаю надихатися красою нашої країни, ще більше хочу подорожувати нею.

 

 

 

Студентська рада

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

НАЦІОНАЛЬНИЙ СЕМІНАР «МЕДІАЦІЯ: НАВЧАННЯ І ТРАНСФОРМАЦІЯ СУСПІЛЬСТВА»

 

17 червня ц.р. відбувся національний семінар із поширення інформації про підсумкові результати впровадження магістерських освітніх програм з медіації, які розроблені та реалізуються у межах проєкту Erasmus+ «Медіація: навчання і трансформація суспільства / MEDIATS». Захід відвідали викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, у складі завідувачки Катерини Петровської, доцентки Анастасії Тургенєвої, старшої викладачки Анастасії Попової, а також старшої викладачки кафедри правознавства Марини Вруцької.

Метою заходу була презентація досвіду впровадження магістерських програм з медіації на різних спеціальностях. Семінар відбувся в рамках реалізації проєкту «Медіація: навчання і трансформація суспільства/ MEDIATIS» Програми ЄС ERASMUS+KA2: CBHE. Офіційними партнерами в Україні грантового проєкту виступили Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича разом із Університетом економіки та права «КРОК», Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна

У заході взяли участь українські університети-партнери вищезазначеного проекту: Університет економіки та права «КРОК», Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна та Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Вони презентували досягнення, досвід та кращі практики щодо розробки і впровадження магістерських освітніх програм з медіації та впливу цих програм на національному, галузевому, інституційному та особистісному рівні розвитку. Також своїм баченням запровадження та реалізації магістерських програм з медіації поділилися представники провідних наукових шкіл України: Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченко; Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая; Національного університету «Одеська юридична академія»; Київського національного торговельно-економічного університету; Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого; Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського; Національного університету «Львівська політехніка».

Родзинками заходу також були презентації представників закладів вищої освіти ряду країн ЄС: Нідерландської академії бізнесу (м. Бреда, Нідерланди); Католицького університету Святого Антонія «UCAM» (м. Мурсія Іспанія); Бізнес-університету ТУРІБА (м. Рига, Латвія).

Цікавість до цього заходу є невипадковою, оскільки у 2021-2022 навчальному році за ініціативи Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, планується відкриття освітньо-професійної програми «Соціальна медіація» в рамках спеціальності 231 Соціальна робота, яка може стати першою в Україні програмою, спрямованою на професійну підготовку соціальних працівників-медіаторів. Тому, важливим є аналіз та систематизація напрацьованого досвіду, а також запозичення кращих практик українських університетів впровадження освітньо-професійних програм з медіації задля виокремлення конструктивний ідей та їх імплементацію.

 

 

Анастасія Попова,

старша викладачка кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

к.п.н.

 

світлина з сайту https://www.krok.edu.ua/ua/novini-ta-podiji/item/3727-zustrich-orhkomitetu-proiektu-erazmus-mediatsiia-navchannia-ta-transformatsiia-suspilstva-mediats

 


 

Онлайн-гутірка з майбутніми вихователями «Вчимося мислити критично»

 

У рамках Фестивалю науки БДПУ старшим викладачем кафедри дошкільної освіти, к. пед. наук, Юлією СЕМЕНЯКО зі здобувачами вищої освіти 202 групи спеціальності 012 Дошкільна освіта було проведено онлайн-гутірку  «Вчимося мислити критично».

Одним із важливих завдань для здобувачів вищої освіти сьогодні – навчитися ефективно здобувати знання: шукати і сприймати нову інформацію, ретельно її аналізувати та застосувати; вивчати нові ідеї, бачити їх перспективу, висловлювати власні судження стосовно достовірності цих ідей, оцінювати і визначати їх загальну цінність на основі власних потреб і цілей. У цьому – сутність критичного мислення. Завдання викладача – організувати правильну, логічну та посильну розумову діяльність здобувачів.

Навички критичного мислення дають змогу не потонути в інформаційній лавині, не піддатися маніпуляціям, допомагають приймати зважені рішення та відстоювати їх. Критичне мислення допомагає в пошуку нових шляхів вирішення проблем.

Зустріч було побудовано за трифазною моделлю: актуалізація знань та встановлення зв’язків, усвідомлення змісту, рефлексія. Викладач використала ефективні інтерактивні методи роботи: робота в малих групах, метод прогнозів, складання синквейнів, «Квадрат Декарта», «Фішбоун», а також онлайн інструмент для створення інтелект-карт – iMindMap.

У ході спілкування викладач разом зі здобувачами тренувалися в майстерності відрізняти факти від думок, ставити запитання, аргументувати, дискутувати, аналізувати інформацію, вирізняти проблеми й розставляти пріоритети. Жваву дискусію викликало обговорення питання – «Інтуїція чи Критичне мислення: що важливіше?».

На занятті здобувачі ознайомилися також із низкою ефективних вправ для розвитку критичного мислення дітей та дорослих. Серед них – вправа «Знайди 8 відмінностей», що вдало показує дітям, як за допомогою великої кількості елементів можна успішно відвернути увагу від головного та більш важливого, як часто це і роблять в медіа-меседжах. Наступна вправа «Знайди помилку» показує вже емоційний вид маніпуляції – за допомогою кольору, який не просто відволікає увагу, а змушує зосередитися саме на ньому, приховуючи основний меседж.

Цікавою вправою на розвиток критичного мислення була «Казкова історія». Це свого роду медійна казкотерапія, в якій здобувачі, уявляючи себе героями запропонованої казки, захищають та пояснюють свою позицію. Підсумок цієї вправи – розуміння того, що скільки людей, стільки ж може бути і думок про одну і ту ж саму ситуацію.

Захопливим було обговорення казки «Червоний капелюшок» з використанням технології «6 капелюхів Е. Боно», де здобувачі обрали колір відповідно описуючи свої думки щодо змісту казки.

Розвитку критичного мислення здобувачів сприяло створення педагогом таких умов, як можливість запитувати, спостерігати, обговорювати різні аргументи, наголошення на тому, що інформацію, яку вони отримують, треба спочатку проаналізувати, перш ніж перетворити у знання, треба проявляти повагу до співрозмовника, навіть тоді, ви не згодні з його думками. Гарного настрою зустрічі додала онлайн вікторина «Вгадай казку та мультфільм за emoji».

Використання технології формування та розвитку критичного мислення дало можливість зробити заняття більш цікавим, корисним, сучасним, активізувати пізнавальну активність студентів, розвивати їхні здібності – навіть в умовах дистанційної комунікації.

Завершили гутірку креативним фото з парасольками, які символізують набуті знання та уміння  захищатися від інформаційного дощу.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

БЛОГЕР-БАТЛ «ІННОВАЦІЇ В НАВЧАННІ ДОШКІЛЬНИКІВ ГРАМОТИ» НА КАФЕДРІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

Цьогоріч у рамках щорічного Всеукраїнського фестивалю науки доцентом кафедри дошкільної освіти Лесею МОРОЗ-РЕКОТОВОЮ проведено блогер-батл «Інновації в навчанні дошкільників грамоти» у межах вивчення дисципліни «Навчання грамоти в закладах дошкільної освіти» серед здобувачів 3 курсу (302ДО та 303ДО групи) спеціальності 012 Дошкільна освіта, який тривав з 10 по 13 травня. Участь здобувачів вищої освіти у блогер-батлі дала їм можливість продемонструвати свої різнобічні компетентності. Метою ж цього заходу була популяризація педагогічної науки у суспільстві в умовах карантинних обмежень.

Учасники знімали короткі відеоролики про сучасні методики навчання читати дітей дошкільного віку, розкриваючи їх особливості, переваги та недоліки, висловлювали власне ставлення до них. Так, у блогер-батлі взяли участь 10 студентів:

Катерина ФРОЛОВА, Катерина ГУРЄЄВА, Яна ЧУГАЙ – «Методика навчання читати Л. Шелестової»;

Валерія ЯРИГІНА, Аліна МИСЛИЦЬКА – «Метод навчання грамоти М. Монтессорі»;

Альона ЛУЦЕНКО – «Метод навчання читати Г. Домана»;

Вероніка ДОЛГИХ, Вікторія ЦИГАНКОВА – «Метод Л. Ельконіна»;

Богдан КОРОЛЬОВ – «Методика навчання читати Л. Шелестової»;

Дарина РОМАНЬКО – «Метод навчання читати М. Зайцева».

У профілі викладача у Faceebook відбувалося голосування. Підписники та друзі (а це переважно педагогічна спільнота) висловлювали своє ставлення до кожного відеоролика шляхом вподобайок, сердечок, коментарів та репостів упродовж трьох днів. 12 травня свою думку висловили 5 фахівців дошкільної освіти (вихователі-методисти та вихователі закладів дошкільної освіти Бердянська та інших міст України). За результатами голосування було визначено переможців.

13 травня, в ході обговорення заходу, учасники поділилися своїми враженнями. Здобувачі зазначили, що не очікували, що цей формат стане такою резонансною для них подією. Упродовж трьох днів вони переживали, обговорювали між собою коментарі до відеороликів, закликали голосувати за них, бо докладені зусилля заслуговують на винагороду. І всі учасники отримали різні подарунки:

1 місце посіли Альона ЛУЦЕНКО, Валерія ЯРИГІНА та Аліна МИСЛИЦЬКА. Дівчата отримали заявлений головний приз – посібник Лесі МОРОЗ-РЕКОТОВОЇ «Навчання дошкільників грамоти: в схемах і таблицях» з автографом автора. Альона ЛУЦЕНКО отримала ще й приз глядацьких симпатій від завідувачки кафедри дошкільної освіти Ірини УЛЮКАЄВОЇ – підручник «Історія дошкільної педагогіки» за її авторства також з автографом.

2 місце посіли Вероніка ДОЛГИХ та Вікторія ЦИГАНКОВА.

3 місце здобули Катерина ФРОЛОВА, Катерина ГУРЄЄВА та Яна ЧУГАЙ. За відповідальність та першість у виконанні завдання, креативний підхід до реалізації ідеї вони отримали подарунок від організатора – збірочки поезії Лесі МОРОЗ-РЕКОТОВОЇ «Відверто».

Усі учасники отримали у подарунок за участь «Щоденник самоактуалізації професійно-комунікативної культури» (Л. Мороз-Рекотової).

Такий формат проведення заходів у рамках Днів науки в Бердянському державному педагогічному університеті відкрив нові можливості – охоплення широкої аудиторії, опанування лаконічності формулювання думок, вправляння у інтонаційній виразності мовлення, а головне (зі слів самих учасників) – їм було цікаво брати участь у блогер-батлі, і вони чекатимуть на Дні науки 2022!

 

 

Доцент кафедри дошкільної освіти

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

Світлини з архіву автора

 


 

Воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти»

 

Сьогодні на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбувся воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти». Здобувачі 2 курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта не лише ознайомились з цікавою історією створення іграшки, яку презентувала Вікторія Семикопенко, а й навчилися її виготовляти.

Лялька-комфортер – це спеціальна іграшка-серветка у вигляді звіряток, просочена запахом мами, яку спочатку  кладуть поруч з мамою під час годування. Тканина просочується маминим запахом, і це допомагає дитині відчувати себе комфортно. Іграшка розвиває малюка з самого народження, допомагає краще спати, дає відчуття захищеності і спокою поки мами немає поруч, розвиває дрібну моторику, тому що в неї є різні вузлики, лапки, очі, вушка. Невеликий розмір і вага дозволять з легкістю тримати іграшку дитячими ручками. Комфортери створюється з натуральних гіпоалергенних тканин, дуже приємні на дотик. Всі учасники отримали багато позитивних емоцій в процесі виготовлення виробів, вдосконалили свої практичні навички роботи з тканиною. Наприкінці воркшопу здобувачі продемонстрували зроблені власноруч яскраві іграшки.

Участь у таких заходах сприяє підвищенню професійної компетентності майбутніх фахівців дошкільної освіти, формуванню бажання подарувати радість іншим. Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

фото з архіву кафедри

 


 

ВІКТОРИНА «Я І АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ» ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

 

Академіна доброчесніть – важлива складова освітньої і наукової діяльності усіх учасників освітнього процесу вищої школи, і необхідна умова якісного освітнього процесу у Бердянському державному педагогічному університеті.

В Україні увага до проблематики академічної доброчесності виникла через задеклароване бажання долучитись до світових та європейських стандартів та як наслідок публічного викриття численних прикладів академічної недоброчесності.

Всеукраїнський фестиваль науки та Дні науки у Бердянському державному педагогічному університеті – прекрасний привід зануритися у принципи, правила і норми академічної доброчесності і позмагатися на предмет їх кращого знання.

Так, в рамках заходів, присвячених Дням науки, кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти організувала та провела вікторину «Я і академічна доброчесність» для здобувачів 1-4 курсів. У ході якої здобувачі та викладачі мали можливість подискутувати про академічну доброчесність та виявити її кращих знавців.

За результатами вікторини перемогла команда здобувачів 4-го курсу спеціальності 231 Соціальна робота, яка вірно відповідала на поставлені питання та виявила високий рівень підготовки до вікторини.

Особливістю заходу, в сучасних карантинних умовах, стала можливість його проведення в аудиторії, вживу поспілкуватися із здобувачами, поділитися емоціями і знаннями, але із обов’язковим дотриманням соціальної дистанції.

Вважаємо, що популяризація академічної доброчесності є важливим елементом професійного становлення майбутнього фахівця соціальної сфери, оскільки саме представники цієї професії є агентами змін і трансляторами вірних цінностей серед різних груп населення.

 

Висловлюємо вдячність Наталі Цибуляк, доценту кафедри прикладної психології та логопедії, кандидату психологічних наук та Ганні Мицик, старшому викладачу кафедри прикладної психології та логопедії, кандидату педагогічних наук за ідею та розробку вікторини.

 

 

За матеріалами кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти

 

Світлини з архіву кафедри

 


 

Воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти»

 

Сьогодні на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбувся воркшоп «Лялька-комфортер – перша іграшка дитини немовляти». Здобувачі 2 курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта не лише ознайомились з цікавою історією створення іграшки, яку презентувала Вікторія Семикопенко, а й навчилися її виготовляти.

Лялька-комфортер – це спеціальна іграшка-серветка у вигляді звіряток, просочена запахом мами, яку спочатку  кладуть поруч з мамою під час годування. Тканина просочується маминим запахом, і це допомагає дитині відчувати себе комфортно. Іграшка розвиває малюка з самого народження, допомагає краще спати, дає відчуття захищеності і спокою поки мами немає поруч, розвиває дрібну моторику, тому що в неї є різні вузлики, лапки, очі, вушка. Невеликий розмір і вага дозволять з легкістю тримати іграшку дитячими ручками. Комфортери створюється з натуральних гіпоалергенних тканин, дуже приємні на дотик. Всі учасники отримали багато позитивних емоцій в процесі виготовлення виробів, вдосконалили свої практичні навички роботи з тканиною. Наприкінці воркшопу здобувачі продемонстрували зроблені власноруч яскраві іграшки.

Участь у таких заходах сприяє підвищенню професійної компетентності майбутніх фахівців дошкільної освіти, формуванню бажання подарувати радість іншим. Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

фото з архіву кафедри

 


 

СЕКЦІЙНЕ ЗАСІДАННЯ «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ»

 

Вже стало доброю традицією Бердянського державного педагогічного університету у травні організовувати тиждень науки, який проводиться в рамках щорічного Всеукраїнського фестивалю науки.

З огляду на це, 11 травня цього року кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти провела секційне засідання «Актуальні проблеми соціальної роботи та інклюзивної освіти» у рамках Всеукраїнського фестивалю науки для здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота та викладачів.

У межах секційного засідання найкращі науковці з числа здобувачів вищої освіти мали змогу презентувати свої здобутки за навчальний рік і поділитися досвідом і враженнями від участі у наукових заходах всеукраїнського рівня.

Програма заходу включала доповіді:

 • Юлії ВЛАСОВОЇ, переможниці ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 231 Соціальна робота, здобувачки першого (бакалаврського) рівня вищої освіти на тему: «Формування активної життєвої позиції особистості майбутнього соціального працівника в умовах закладу вищої освіти» (науковий керівник: асистент Наталія МАЦЕЙКО);
 • Аліни ДЖЕВАГО, здобувачки другого (магістерського) рівня вищої освіти групи, на тему: «Особливості організації соціально-педагогічної роботи з профілактики наркоманії у закладах загальної середньої освіти» науковий керівник: старший викладач, к.п.н. Анастасія ПОПОВА);
 • Наталі РИБНІКОВОЇ здобувачки другого (магістерського) рівня вищої освіти, на тему: «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності в системі соціальної роботи» (науковий керівник: доцент, к.п.н. Анастасія ТУРГЕНЄВА);
 • Олексія КУЧЕРУКА, здобувача першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, на тему: «Соціальний проєкт «Молодь у стилі Еко» (науковий керівник: доцент, к.п.н. Катерина ПЕТРОВСЬКА) ;
 • Крістіни УЛІТІНОЇ, здобувачки першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, на тему: «Модель ідеального інклюзивного закладу освіти» (науковий керівник: асистент Наталія МАЦЕЙКО).

Виступи науковців з числа здобувачів вищої освіти зацікавили викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, а також здобувачів-слухачів зі спеціальності 231 Соціальна робота. Жвава наукова дискусія стала підтвердженням студентського інтересу до наукових здобутків.

За активну наукову роботу протягом навчального року і в межах звітної науково-практичної конференції здобувачі вищої освіти отримали подяки та велике натхнення на нові наукові звершення.

Колектив кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

 

 

Світлини з архіву кафедри

 


 

Всеукраїнський конкурс наукових студентських робіт зі спеціальності «Дошкільна освіта» – 2021

 

23 квітня 2021 року, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 1457 від 24.11.2020 р. «Про проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2020 /2021 навчальному році» на базі Бердянського державного педагогічного університету проведено другий тур Всеукраїнського конкурсу наукових студентських робіт зі спеціальності «Дошкільна освіта».

Метою конкурсу є створення умов для розвитку інтелектуального потенціалу талановитої молоді, підтримки наукової та творчої роботи студентів, стимулювання їх інтересу до дослідницької роботи, оволодіння ними інноваційними технологіями.

Цього року конкурсанти з закладів вищої освіти різних куточків України надіслали понад 70 робіт, в яких досліджувалися актуальні проблеми дошкільної освіти: використання сучасних освітніх засобів у роботі з дітьми, формування природодоцільної поведінки, розвиток творчого потенціалу обдарованих дітей, виховання громадянськості (на матеріалах і ознайомлення з рідним містом), особливості формування основ здорового способу життя, формування основ полікультурної вихованості дітей старшого дошкільного віку, stream-освіта, застосування онлайн-інструментів в освітній роботі з дошкільниками тощо. Галузева конкурсна комісія, затверджена Міністерством освіти і науки України, уважно вивчила, обговорила та прорецензувала всі роботи й рекомендувала до захисту 18, які набрали найбільшу кількість балів.

Розпочалася науково-практична конференція з урочистого відкриття, до якої підключилися всі учасники і члени конкурсної комісії. З вітальним словом виступила перший проректор БДПУ, д. п. н., професор Ольга ГУРЕНКО, яка привітала учасників конкурсу та побажала наукових звершень та плідної роботи. Ольга Іванівна відмітила, що вже 4 роки поспіль у нашому ВУЗі проводиться такий захід, на якому студенти зі всієї України мають можливість показати результати своїх наукових здобутків. З найкращими побажаннями виступили члени комісії, зокрема д.п.н, професор, завідувач кафедри дошкільної педагогіки і психології та спеціальної освіти імені проф. Т. І. Поніманської, Ілона ДИЧКІВСЬКА. Вона привітала учасників і побажала отримати користь від конференції, обмінятися науковими здобутками. До вітання долучилася канд. пед. наук, доцент, завідувач кафедри дошкільної освіти БДПУ Ірина УЛЮКАЄВА, яка розпочала роботу конференції та побажала учасникам натхнення, впевненості та  успіхів.

Захист наукових робіт проходив за встановленим регламентом. Відповідаючи на запитання від високоповажних членів журі конкурсанти мали змогу продемонструвати рівень розуміння досліджуваної проблеми, сформованість аналітичного та творчо-критичного мислення, вміння логічно викладати свої судження та розкривати власне ставлення до теми наукового пошуку. Після завершення доповідей учасників проводилась нарада конкурсного журі. На підставі відкритого обговорення студентських наукових робіт та оцінки наукових доповідей учасників конференції галузева конкурсна комісія визначила переможців конкурсу.

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти ФДССО вітає Богдана КОРОЛЬОВА та його наукового керівника Надію КОТ з перемогою в престижному конкурсі та бажають їм нових наукових звершень та перемог!

Члени галузевої конкурсної комісії відзначили бездоганну організацію конкурсу, високий науковий рівень, фаховість і об’єктивність рецензування поданих наукових робіт, теплу дружню атмосферу, яка панувала під час виступів і жвавих дискусій, а також уважне й доброзичливе ставлення до кожного учасника.

Дякуємо всім учасникам та сподіваємося на співпрацю з дружніми кафедрами й надалі.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ВОРКШОП «СЕКРЕТИ ВЕЛИКОДНЬОЇ ПИСАНКИ»

 

Формування почуття приналежності до свого народу, його традицій, мистецтва, історії – одне з найважливіших завдань національного виховання підростаючого покоління. Воно починається з маминої колискової, батьківського слова, бабусиної казки, із виробів народних майстрів. Одним  з таких виробів є знана в усьому світі українська писанка – оберіг нашого народу.

Напередодні Великодніх свят здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти взяли участь у воркшопі «Секрети Великодньої писанки» на якому всі учасники мали можливість самостійно створити  чарівні композиції з квітів, тварин, символів та відобразити на писанках. Участь у таких заходах, незважаючи на дистанційні умови навчання, є дуже корисною для майбутніх фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість приєднатись до духовної скарбниці українського народу, поєднати свої теоретичні знання з курсу «Художня праця та основи дизайну» з практичними компетентностями, розкрити свої творчі здібності, які необхідні в роботі з дітьми і навчитись створювати прекрасні вироби, які під час свят зможуть подарувати близьким та рідним.

Організувала студентів до творчої діяльності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

Презентація магістерської освітньої програми «Соціальна медіація»

 

20 квітня відбулась онлайн-презентація освітньо-професійної програми другого (магістерського) рівня «Соціальна медіація» зі спеціальності 231 Соціальна робота. Ініціатором проведення заходу виступили розробники і за сумісництвом викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Бердянського державного педагогічного університету під керівництвом Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та Анастасії Тургенєвої, доцентки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Запровадження нової магістерської програми «Соціальна медіація» саме на спеціальності 231 Соціальна робота – це вимога часу, що зумовлена новими змінами у законодавстві, природнім процесом еволюції професійної практики у галузі соціальної роботи та запитами роботодавців та потенційних абітурієнтів.

Здатність ефективно вирішувати конфліктні ситуації мирним шляхом у різних сферах суспільного життя – важлива складова професійної діяльності сучасного фахівця із соціальної роботи, соціального педагога, менеджера організації соціальної інфраструктури, який крокує у ногу із часом, цінує свій та колег/клієнтів час, емоційний спокій і продуктивність.

Посередництво (медіація) у вирішенні сімейних, шкільних, трудових, бізнес-конфліктів та конфліктів із владою – набуває неабиякої популярності, що виражається через запровадження служб шкільного порозуміння, базових соціальних послуг посередництва (медіації), появи приватних сімейних та бізнес медіаторів тощо і вимагає від сучасного фахівця із соціальної роботи сформованої конфліктологічної компетентності та здатності ефективно виконувати роль посередника у вирішенні різних конфліктних ситуацій.

Розроблена освітньо-професійна програма «Соціальна медіація» – це інновація у системі професійної підготовки майбутніх соціальних працівників у системі університетської освіти, оскільки вона є першою в Україні програмою, з фокусом на формування конфліктологічної компетентності у майбутніх соціальних працівників. Саме тому, важливо було під час зустрічі заакцентувати увагу учасників та потенційних абітурієнтів на особливостях програми.

У ході проведення заходу учасники мали можливість познайомитися із гарантом ОПП «Соціальна медіація», групою забезпечення, а також отримати вичерпну інформацію про програму, правила вступу та переваги навчання саме у Бердянському державному педагогічному університеті.

Цікавинкою заходу, що підсилило актуальність магістерської програми «Соціальна медіація», стали виступи наших стейкхолдерів з числа роботодавців, а саме Олени Шостак, заступниці директора з виховної роботи Бердянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 11 Бердянської міської ради Запорізької області та Анастасії Положенцевої, завідувачки відділення Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які з власного професійного досвіду заакцентували увагу на актуальності ОПП «Соціальна медіація» та потребах сучасного ринку праці у фахівцях із соціальної роботи із сформованою на високому рівні конфліктологічною компетентністю.

Колектив кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти висловлює подяку за підтримку освітньо-професійної програми Ігорю Богданову, ректору Бердянського державного педагогічного університету, Ользі Гуренко, першому проректору Бердянського державного педагогічного університету та Ларисі Казанцевій, декану факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

 

 

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

 

Світлини з архіву кафедри

 


 

Вітаємо призерку Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 231 Соціальна робота

 

15 квітня ц.р. на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені І. Франка відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузі знань 23 Соціальна робота, спеціальності 231 Соціальна робота.

Наш університет у цьому конкурсі представляла Юлія Власова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 203 СР групи освітньо-професійної програми «Соціальна робота та соціальна педагогіка», із науковою роботою на тему: «Формування активної життєвої позиції особистості майбутнього соціального працівника в умовах закладу вищої освіти» (керівник Наталія Мацейко, асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти).

Юлія Власова спільно зі своєю науковою керівницею Наталією Володимирівною Мацейко підготували якісне та цікаве наукове дослідження з актуальної проблеми, яке високо оцінили члени журі та відібрали з поміж 46 конкурсних робіт до участі у підсумковій науково-практичній конференції ІІ туру Всеукраїнського наукового конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 231 Соціальна робота.

Усього, у підсумковій конференції взяли участь 17 здобувачів з різних закладів вищої освіти України. Юлія Власова гідно представила Бердянський державний педагогічний університет, презентувала свій науковий проєкт на високому рівні та посіла ІІІ місце.

Вітаємо Юлію Власову та її наукову керівницю Наталію Володимирівну Мацейко із перемогою у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузі знань 23 Соціальна робота, спеціальності 231 Соціальна робота. Бажаємо нових наукових звершень та перемог!

 

 

Диплом Власова

Подяка Мацейко

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти

(світлини з архіву кафедри)

 


 

Диплом I ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності Дошкільна освіта

 

23 квітня ц.р. на базі Бердянського державного педагогічного університету відбувся ІІ етап  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Дошкільна освіта».

Підсумкова науково-практична конференція відбувалася у режимі відеоконференції із використанням платформи ZOOM. Конкурсанти презентували власні здобутки, відповідали на запитання авторитетного журі. Усе це враховувалося під час визначення переможців.

Честь факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ захищав здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта Богдан КОРОЛЬОВ, із науковою роботою на тему: «Оздоровчий туризм як засіб покращення здоров’я та рухової активності дітей старшого дошкільного віку». Наукова керівниця – кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри дошкільної освіти Надія КОТ.

Сердечно вітаємо конкурсанта та його наукову керівницю з отриманням диплома першого ступеня!

Дякуємо за працьовитість, наполегливість, творчий підхід, твердість характеру і блискучий захист! Пишаємося і бажаємо творчої наснаги та подальших наукових здобутків!

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

 

 


 

Формування культури академічної доброчесності у майбутніх вихователів

 

відбувся семінар «Академічна доброчесність: запорука якісної освіти», ініціатором якого стала кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО. У семінарі взяли участь здобувачі 2 курсу 202 групи спеціальності 012 Дошкільна освіта.

Розпочала обговорення куратор групи Юлія СЕМЕНЯКО. Вона ознайомила здобувачів освіти з Положенням про академічну доброчесність у Бердянському державному педагогічному університеті, а також виокремила основні змістові напрями й акценти актуальної проблеми, зауваживши, що нині академічну доброчесність можна називати не трендом, а нормою сучасного життя в закладі вищої освіти, загалом у науковому середовищі.

Захід проходив у форматі вільного діалогу. Здобувачі ставили запитання викладачу та дискутували щодо таких аспектів, як-от: сутність етичних принципів визначених Законом України «Про освіту», якими мають керуватися студенти та викладачі під час навчання, викладання та провадження наукової діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових творчих досягнень; поняття академічної доброчесності, плагіату, інтелектуальної власності, виховування поваги до чужої інтелектуальної праці тощо.

Найбільше молодь зацікавили рекомендації щодо уникнення можливих проявів академічної недоброчесності, їх виявлення та недопущення, адже отримана інформація стане в нагоді кожному, хто береться за наукове дослідження, а відтак усім присутнім, що активно працюють над курсовими роботами. Викладачем було систематизовано правові наслідки порушення принципів академічної доброчесності.

У ході бесіди учасники дійшли висновку, що академічна доброчесність покликана боротися з різними видами плагіату, як актом шахрайства в студентських наукових роботах; фабрикацією та фальсифікацією результатів наукових досліджень; обманом, списуванням, хабарництвом тощо.

На разі, здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта 202 групи тільки розпочинають свою активну науково-дослідну роботу (займаються написанням наукових тез, статей, курсових робіт), тому грамотний і справедливий підхід до формування власних наукових здобутків сформує доброчесну поведінку майбутніх спеціалістів, як наслідок – успішного випускника та професіонала.

Захід пройшов в піднесеній атмосфері активного спілкування та взаємодії. Наприкінці зустрічі учасники резюмували – «не карати, а вчасно навчати» – правильний та ефективний підхід до впровадження академічної доброчесності в університеті.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

канд.пед.наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


 

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ ВИХОВУЄТЬСЯ ЗМАЛКУ

 

Згідно Закону України «Про освіту», академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень. Проте першокурсники зазвичай описують її дуже стисло й просто – «не списувати». Така відповідь є свідченням доволі поверхових уявлень про академічну доброчесність. Тож на кафедрі дошкільної освіти турбуються про виховання академічної доброчесності, починаючи з першого курсу.

Цьогоріч здобувачі 102ДО групи, під керівництвом куратора – Лесі МОРОЗ-РЕКОТОВОЇ, вивчали Положення про академічну доброчесність в БДПУ. Куратор дала завдання – ознайомитись зі змістом Положення та з’ясувати, які вимоги і за яких умов було порушено здобувачами за перший семестр. Під час онлайн-обговорення у форматі «happy hour» (неформального спілкування) здобувачі першого курсу спочатку просто цитували зміст Положення, не бажаючи розкривати свої помилки. Та філіжанка кави, що була невід’ємним атрибутом цієї зустрічі й смачненькі тістечка, нехай і не в усіх, зробили свою справу. Зрештою, студенти розкрили власне ставлення до вимог та поділилися сокровенним. В ході спілкування з’ясувалося, що здобувачі були здивовані, що є таке порушення академічної доброчесності, як самоплагіат, а також для них стала певним натхненням інформація про ще одне порушення – необ’єктивне оцінювання.

Бурхливо обговорювали й академічну відповідальність, хоча все зводилось до відрахування з університету. Така позиція першокурсників є яскравим свідченням їх світоглядних переконань, життєвої позиції та головне – віри в себе та своє майбутнє.

Отримані знання щодо академічної доброчесності добувача вищої освіти БДПУ першокурсники активно вчаться застосовувати на практиці – під час підготовки до семінарських та практичних занять, самостійної роботи, виконанні творчих завдань.

Що посієш – те й пожнеш. Які сходи дасть ця робота, покаже час.

 

 

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА,

доцент кафедри дошкільної освіти

 


 

БУДЕННІСТЬ СУЧАСНОГО ВИКЛАДАЧА КАФЕДРИ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

Карантинні обмеження розширили горизонти організації освітнього процесу в Бердянському державному педагогічному університеті. Викладачі активно опанували різні засоби і форми дистанційного навчання та створення освітнього контенту для цих умов. Так, викладачі кафедри дошкільної освіти застосовують різноманітні засоби організації дистанційного навчання, залежно від змісту курсу, що викладається.

В умовах дії різних карантинних зон затребуваним є й змішане навчання. Тож актуальності набирає створення відеоконтенту до навчальних дисциплін, принаймні їх лекційних курсів, що забезпечить пізнавальний інтерес здобувачів у зручний для них час.

Доцент кафедри дошкільної освіти Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА, в рамках участі у проєкті G-Kra-045 «Підтримка дистанційного навчання для Бердянського державного педагогічного університету», який реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) – опанувала монтаж освітнього контенту для однієї з дисциплін за допомогою обладнання, наданого керівниками проєкту, який передбачає надання технічної та методичної допомоги викладачам при створенні освітніх матеріалів для розміщення у системи ДО та у мережі Інтернет.

Процес опанування був тривалим – онлайн-заняття з основ монтажу, самоосвіта з цього ж напряму (за підтримки movieschool.teachable.com), опанування особливостей використання обладнання, проходження контрольного тестування та створення відеоконтенту, як звітування про здобуту компетентність. Проходження цього шляху безсумнівно сприятиме підвищенню якості освітньої взаємодії викладачів кафедри дошкільної освіти зі здобувачами першого та другого рівнів вищої освіти, колегами та стейкголдерами.

Світлини з архіву кафедри

 

 

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА,

Канд.пед.наук, доцент кафедри дошкільної освіти

 


 

Плекаємо здоров’я нації

 

8 квітня на базі Глухівського Національного педагогічного університету імені Олександра Довженка відбувся ІІ тур Всеукраїнського творчого конкурсу для студентської молоді «Здорова дитина – здорова нація». На конкурс подали роботи 54 студента ОС «бакалавр», «магістр» різних спеціальностей: Дошкільна освіта, Початкова освіта, Середня освіта, Професійна освіта, Спеціальна освіта, Фізична культура і спорт.

Для участі у ІІ турі було відібрано 13 робіт, у тому чисті робота Тетяни КУЛІНІЧ, здобувачки другого (магістерського) рівня освіти ОПП «Дошкільна освіта. Логопедія».

Тетяна вже працює тьютором в інклюзивній групі ЗДО №27 м. Бердянська, тому її експериментальна робота була побудована на основі власних практичних знахідок. Програма корекції компонентів готовності дітей з незначними психофізичними порушеннями до навчання у школі, яку запропонувала магістрантка, викликала жваву дискусію, а в результаті – найвищі оцінки журі.

Вітаємо Тетяну КУЛІНІЧ та її наукового керівника Надію КОТ, доцента кафедри дошкільної освіти з перемогою (1 місце) у конкурсі!

 

 

За матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

Круглий стіл «Академічна доброчесність»

 

З метою практичного застосування теоретичних знань про академічну доброчесність зі здобувачами 302 та 303 груп спеціальності 012 Дошкільна освіта було проведено відпвідний захід. Почався він із вправи «Дерево очікувань», в якій  учасники уточнили вже наявну та отримали нову інформацію про ті чи інші аспекти академічної доброчесності. Гарант  освітньої програми доцент Алла Омеляненко за допомогою інфографіки «Зрозуміло про академічну доброчесність» виклала основні положення і поняття академічної доброчесності, наголошуючи на різновидах плагіату і відповідальності кожного учасника освітнього процесу в  запобіганні цього негативного явища. Крім того, куратор групи доцент Тетяна Єськова закцентувала увагу студентів на дотримання академічної доброчесності у БДПУ, нагадавши основні положення нормативного документу «Положення про дотримання академічної доброчесності в Бердянському державному педагогічному університеті».

Здобувачі вищої освіти активізували набуті знання про порушення академічної доброчесності, серед яких: академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація, списування обман, хабарництво, необ’єктивне оцінювання. За допомогою техніки брейнрайтинга, одного з різновидів мозкового штурма, але з перевагою на індивідуальну роботу, кожному студенту було запропоновано дати письмову характеристику порушень академічної доброчесності.

Жваве обговорення в аудиторії викликали питання дискусії «Покарання за списування». Студенти зазначали  негативні наслідки списування, морально-етичний аспект зазначеного порушення. І що цікаво, якщо раніше студенти списували один в одного, то тепер зі своїх смартфонів. З одного боку, це ніби і прогресивно – студенти досконало опанували технічні засоби, впевнено вміють ними користуватися, здобувати потрібну інформацію, (хоча це вітається у пошукових видах діяльності, а не під час контрольних заходів), а з іншого – втрачають навички і бажання мислити й оперувати своїми інтелектуальним ресурсами, власною, а не комп’ютерною, пам’яттю.

Наступне завдання: дати відповідь на запитання «Чому студенти списують?», «Як вирішити проблему недоброчесності?» використовуючи емодзі та смайли. Найвдалішими були варіанти запропоновані Яною Чугай, Марією Андреєвою, Валерією Яригіною. Серед причин списування студенти називали такі: лінь, брак часу, надлишок інформації. Серед варіантів розв’язання проблеми недоброчесності були названі такі: проводити просвітницькі кампанії, змінювати вектор самооцінки студентів.

Підсумок круглого столу був представлений ромашкою Блума, у центрі якої – академічна доброчесність, а на пелюстках складові частини академічної доброчесності, серед яких: відповідальність, повага, довіра, чесність, справедливість. Проведений круглий стіл є важливим компонентом процесу формування академічної культури студентів загалом й академічної доброчесності зокрема як важливої складової трансформації української освітньої системи.

 

 

Алла ОМЕЛЯНЕНКО

канд. пед. наук, доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Благодійний «КОТОФЕСТ» від майбутніх вихователів

 

16-18 березня кафедрою дошкільної освіти БДПУ було проведено щорічну благодійну акцію «Котофест». Метою цього заходу є привернення уваги до проблем безпритульних тварин, які часто опиняються на вулиці через жорстокість та безвідповідальність людей.

У нашому місті задля зоозахисної діяльності волонтерами створено групу «Happy Cat’s ❤️ Brd», що існує виключно завдяки благодійній допомозі небайдужих. Її очільниця Анастасія під час спілкування зі здобувачами спеціальності «Дошкільна освіта» розповіла про те, як власними силами вдалося організувати пункт перетримки, який існує 2 роки, як вони тримаються «на плаву», що потрібно для вирішення проблеми безпритульних чотирилапих та їхні неймовірні історії виживання. Під час візиту студентам провели екскурсію, «познайомили» з підопічними.

Пункту перетримки безпритульних тварин «Happy Cat’s ❤️ Brd» постійно потрібна допомога. Волонтери віддають майже весь свій вільний час притулку. Хтось сюди приходить після робочої зміни, хтось навпаки – перед нею. Дехто  увечері після роботи, а хтось тут проводить свої вихідні. Тож організатори звертаються до тих, хто любить тварин і має бажання їм допомагати з пропозицією як саме можна це зробити: соціалізація дорослих тварин і малюків, спілкування з ними; прибирання вольєрів; відвідування лікарні зі слабкими і хворими тваринами; годування.

Викладачі та здобувачі вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету зібрали понад 2 тисячі гривень. Ці кошти спрямують на ліки для травмованих та хворих тварин, яких забирають із вулиць і лікують волонтери «Happy Cat’s ❤️ Brd» (фейсбук-сторінка https://www.facebook.com/groups/2306620332965244).

Доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА, під керівництвом якої організовано та проведено «Котофест», переконана, що сьогодні кожна свідома людина повинна допомагати світу долати його проблеми. Допомога безпритульним тваринам — це не просто їх порятунок і шанс на краще життя, це примноження добра на землі. І що більше людей робитимуть добрі справи, то кращим до людей буде світ довкола.

Участь здобувачів освіти в таких заходах сприяє не тільки формуванню професійних умінь та навичок (виготовлення іграшок із застосуванням різних технік та матеріалів), а й пробуджують у них почуття любові, турботи та гуманного ставлення до оточуючих. Майбутні вихователі є «провідниками» гуманності і моральності у дітей, та запорукою виховання гідної людини нашої держави.

Кожен може допомогти безпритульним тваринам, подарувавши їм своїм свою турботу та любов! Найважливіше – зробити перший крок!

ЩИРО ДЯКУЄМО ВИКЛАДАЧАМ та ЗДОБУВАЧАМ вищої освіти БДПУ за участь за допомогу пухнастим друзям!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

канд. пед. наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

СТУДЕНТИ В ЯКІСНОМУ ОСВІТНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ

 

Саме під таким гаслом 12-14 березня проходив національний тренінг з покращення якості освіти в ЗВО від Української асоціації студентів, в якому брала участь Наталя Рибнікова, здобувачка І курсу ІІ (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота.

На зустрічах були розкриті такі теми:

 • Забезпечення якості у Європейському просторі вищої освіти;
 • Місце та роль здобувачів у внутрішній системі забезпечення якості;
 • Академічна доброчесність як складова системи забезпечення якості вищої освіти;
 • Акредитації в Україні та закордоном.

Відібраним учасникам національного тренінгу пощастило прослухати лекції від провідних експертів із забезпечення якості вищої освіти, ними були: Сергій Квіт (Голова Національного агенства із забезпечення якості вищої освіти), Михайло Винницький (керівник секретаріату Національного агенства), Жанна Таланова (менеджерка з аналітичної роботи Національного Erasmus+ офісу в Україні) та інші.

Організаторами виступило національне об’єднання студентських експертів із питань якості вищої освіти (UAS QA Pool), метою якого є активне залучення студентів, курсантів та аспірантів до процесів забезпечення якості вищої освіти, акредитацій та діяльності Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Захід був надзвичайно цікавим, корисним та насиченим, особливо для діючих експертів з акредитації освітніх програм, оскільки учасники отримали змогу прослухати лекції від провідних експертів в галузі, мали нагоду поставити питання, що стосуються розвитку якості освіти, а також змогли симулювати акредитаційний візит.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора

 

 


 

СЕРТИФІКАЦІЯ УЧАСНИЦЬ ШКОЛИ ВОЛОНТЕРІВ 2020

 

10 березня відбулось вручення посвідчень і сертифікатів учасницям Школи волонтерів 2020 року, яка щорічно проходить в рамках діяльності волонтерського загону «Палітра добра», який створений на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Метою Школи волонтерів є популяризація волонтерської діяльності серед здобувачів вищої освіти БДПУ і школярів міста Бердянськ.

Перед початком нагородження асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Антон Сердюченко прозвітував про роботу минулої каденції Школи волонтерів, її успіхи та результати і разом з к. пед. н., доц. Анастасією Тургенєвою вручили найактивнішим волонтеркам, які пройшли навчання у щорічній «Школі волонтерів» при волонтерському загоні «Палітра добра» (керівник: к. пед. н., доц. А. О. Тургенєва) сертифікати та посвідчення волонтера.

Випускницями Школи волонтерів 2020 стали 8 здобувачок вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота», «Дошкільна освіта», «Спеціальна освіта» та 2 школярки ЗЗСО №11 міста Бердянськ.

 

 

Асистент кафедри соціальної роботи та

інклюзивної освіти,

провідний фахівець з інноваційної діяльності

Антон Сердюченко

 


 

МАЙСТЕР-КЛАС «ІНТЕРАКТИВНІ ДОШКИ: ЩО ЦЕ? ДЕ ЦЕ? ЯК ЦЕ?

 

Постійний розвиток і самовдосконалення є невід’ємною складовою професійної діяльності професорсько-викладацького складу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Жага до нових знань, потреба бути сучасними, бажання крокувати у ногу з часом, необхідність створювати якісний освітній продукт та надихати на професійні здобутки здобувачів вищої освіти об’єднали весь професорсько-викладацький склад на майстер-класах по використанню інтерактивної дошки  в освітньому процесі.

Навчання передбачало два майстер класи – 23 і 24 лютого, в рамках яких викладачі мали змогу отримати знання, практичні інструменти та дієві поради щодо особливостей використання інтерактивної дошки в освітньому процесі від Олександра Володимировича Антоненко, кандидата технічних наук, доцента кафедри комп’ютерних технологій в управлінні та навчанні інформатики. Труднощі опанування інтерактивної дошки були пов’язані лише із низьким сигналом wi-fi, що унеможливило опанування деякими її функціями.

Однак, не дивлячись на певні технічні труднощі, навчання викликало неабияку цікавість у викладачів факультету, адже сучасна молодь потребує нових інтерактивних форм та методів взаємодії. Жвава дискусія, велика кількість питань та активне обговорення можливостей використання інтерактивної дошки наштовхнули професорсько-викладацький склад факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти на нові ідеї щодо можливостей організації освітнього процесу якісніше та цікавіше. Оскільки, зручність та ефективність користування таким технічним пристроєм є надзвичайно високою, особливо, якщо є wi-fi мережа.

На факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти є дві інтерактивні дошки, які вже у найближчому майбутньому обов’язково змістовно запрацюють завдяки отриманим знанням.

Професорсько-викладацький склад висловлює вдячність Олександру Володимировичу Антоненку та кафедрі комп’ютерних технологій в управлінні та навчанні інформатики за нові знання та досвід в опануванні нових технологій.

 

 

Анастасія ПОПОВА,

заступник декана з наукової та міжнародної

діяльності факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти,

кандидат педагогічних наук

(світлини з архіву автора)

 


 

Інновації у дошкільній та початковій освіті: співпраця з LEGO Foundation

 

23 лютого 2021 року представники Бердянського державного педагогічного університету були присутні на онлайн-зустрічі для закладів вищої освіти, які впроваджуватимуть спецкурси «Навчання через гру», «Діяльнісний підхід у початковій школі» для підготовки педагогічних працівників закладів дошкільної освіти та початкової школи, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між МОН України та LEGO Foundation.

Учасниками від нашого навчального закладу були: перший проректор БДПУ, доктор пед. наук, професор Ольга ГУРЕНКО, канд. пед. наук, доцент кафедри початкової освіти Катерина СТЕПАНЮК, завідувач кафедри дошкільної освіти, канд. пед. наук, доцент Ірина УЛЮКАЄВА, старший викладач кафедри дошкільної освіти, канд. пед. наук Юлія СЕМЕНЯКО.

Проєкт спрямований на зміну підходів педагогів у дошкіллі та переорієнтації освітнього процесу з школяризації на ігрові та діяльнісні методи навчання, спрямовані на всебічний розвиток дитини, а не лише інтелектуальний, що є передумовою вибудови наступності з новою українською початковою школою.

Оксана РОМА, глава The LEGO Foundation, виступила з темою доповіді «Підхід «Навчання через гру»: розставляємо акценти». Спікерка ознайомила присутніх із основними питаннями щодо впровадження проєкту у закладах вищої освіти України,  окреслила перспективи подальшої співпраці з БДПУ в рамках меморандуму; зробила акцент на тому, що «гра – це не п’ятихвилинка, не окремий рутинний момент, не фізкультхвилинка, не сюрпризний момент, а спосіб світобуття для дитини, а для педагога – стан свідомості, менталітет, спосіб мислення, спосіб взаємодії з дитиною і світом в цілому». Учасників онлайн-діалогу ознайомили з досвідом роботи освітян Запорізької області.

У рамках співпраці найближчим часом розпочнеться систематична методична підтримка (серія тренінгів) та супровід педагогів, залучених до проєкту. Перша зустріч видалася інформаційно насиченою та продуктивною, впевнені – ЩО ДАЛІ – ТО ЦІКАВІШЕ!

 

 

старший викладач кафедри дошкільної освіти,

канд. пед. наук Юлія СЕМЕНЯКО

світлини з архіву кафедри

 


 

ВЧИМОСЯ В НАРОДНИХ МАЙСТРІВ МИСТЕЦТВУ ВИТИНАНКИ

 

Здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість брати участь у незвичайному майстер-класі «Диво-витинанка», який проходив у Художньому музеї імені І. Бродського. Відома художниця, майстер витинанки Ірина Зяткіна розповіла про особливості побудови композиції в паперових виробах, відкрила секрети вирізування елементів орнаменту на вітальних листівках до свята. Цікава розповідь майстрині надихнула студентів на створення оригінальних витинанок власноруч.

Участь у  таких майстер класах є дуже корисною для майбутніх фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість познайомитися з мистецтвом рідного народу, поєднати свої теоретичні знання з курсу «Художня праця та основи дизайну» з практичною діяльністю, розкрити свої творчі здібності, розвинути практичні компетентності, які необхідні в роботі з дітьми і навчитись створювати гарні речі своїми руками. Організувала здобувачів вищої освіти до творчості доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова.

 

 

кафедра дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ЗАСІДАННЯ РАДИ РОБОТОДАВЦІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

 

24 лютого відбулась планова зустріч із членами Ради роботодавців спеціальності 231 Соціальна робота, гарантами та групою забезпечення освітньо-професійних програм кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

На порядку денному були питання, присвячені:

 • оновленню та затвердженню складу роботодавців спеціальності та плану роботи на 2021 р.;
 • обговоренню професійного стандарту «Фахівець із соціальної роботи»;
 • обговоренню переліку вибіркових компонент освітньо-професійних програм на 2021-2022 н.р.;
 • презентації освітньої програми «Медіація в соціальній сфері» для другого (магістерського) рівня вищої освіти.

У рамках зустрічі обговорено кадрові зміни та можливі ротації зовнішніх стейкхолдерів, у склад Ради роботодавців було введено нових членів – Ірину Дорошенко, голову правління БО «Мережа 100 % життя. Запоріжжя», Інну Тихомирову, голову Бердянської міськрайонної організації «Товариство Червоного Хреста України». Усього, до складу Ради роботодавців зі спеціальності 231 Соціальна робота у 2021 році увійшло 10 керівників різних установ соціальної інфраструктури міста та області.

Важливими етапами зустрічі було:

 • обговорення перспективного плану роботи Ради роботодавців на 2021 рік, у межах якого окреслили основні вектори професійної співпраці та взаємодії;
 • переліку дисциплін вільного вибору на 2021 рік;
 • презентації освітньо-професійної програми «Медіація в соціальній сфері».

До зустрічі кожен роботодавець був ознайомлений із проєктами освітньо-професійних програм кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти на 2021-2022 н.р. та професійним стандартом «Фахівець із соціальної роботи».

Кожен роботодавець мав можливість висловити свої пропозиції та побажання стосовно всіх питань винесених на порядку денному. Цікава та змістовна дискусія виникла з приводу обговорення програми «Медіація в соціальній сфері», одностайною була думка роботодавців щодо необхідності запровадження та підготовки професійних медіаторів у галузі соціальної роботи.

 

 

Колектив кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти ФДССО, світлини з архіву кафедри

 


 

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА З МАЙБУТНІМИ МАГІСТРАНТАМИ

 

Профорієнтаційна робота – важлива складова діяльності професорсько-викладацького складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. Так, минулого тижня  для здобувачів 4-го курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної та заочної форм навчання, було організовано презентацію діючої програми другого (магістерського) рівня вищої освіти «Соціальна педагогіка» та нової програми «Медіація в соціальній сфері», яка може бути запроваджена за умови її вибору здобувачами. Захід відбувся за ініціативи Катерини Петровської,  завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Порядок денний зустрічі передбачав два важливих питання:

 • умови вступу на магістратуру зі спеціальності 231 Соціальна робота у 2021 році;
 • презентація програм другого (магістерського) рівня ВО кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Обговорення умов вступу на магістратуру в 2021 році є важливим вже зараз, оскільки необхідним є складання Єдиного вступного іспиту з іноземної мови та підготовка до нього. З метою оптимізації підготовки здобувачів до складання іноземної мови запропоновано курси кафедрою теорії та методики викладання іноземних мов, а також асистентом кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Антоном Сердюченко.

Важливим в рамках навчання є можливість вибору освітніх програм. У 2021 році кафедра соціальної роботи готова запропонувати 2 освітні програми – «Соціальна педагогіка», «Медіація в соціальній сфері». Тому, у рамках зустрічі було обговорено особливості кожної з програм та їх переваги.

Освітня програма «Соціальна педагогіка» є акредитованою програмою, яка функціонує та здійснює професійну підготовку соціальних працівників не один рік поспіль, її ефективність та актуальність підтверджена попитом здобувачів та позитивною оцінкою роботодавців.

«Медіація в соціальній сфері» – це розроблена освітня програма, створена в рамках вимог часу та необхідності підготовки медіаторів у соціальній сфері, яка може бути запроваджена за умови вибору її здобувачами.

Обговорення освітніх програм та правил вступу 2021 викликало жваве обговорення та дискусію, а головне реальний інтерес до подальшого навчання та зацікавленість у вступі на двох освітніх програмах.

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н.

 


 

Участь кафедри дошкільної освіти в міському методичному об’єднанні

15 грудня на базі кафедри дошкільної освіти відбулося засідання методичного об’єднання вихователів-методистів м. Бердянська з теми «Стратегія впровадження освіти для сталого розвитку в освітній процес ЗДО». Засідання було організовано на платформі Zoom.

На початку зустрічі керівник міського методичного об’єднання, вихователь–методист ЗДО № 41 «Казка» Тетяна Володимирівна Воронкіна привітала всіх учасників та визначила мету заходу: оновлення змісту, форм і засобів освітньої діяльності відповідно до суспільних запитів шляхом впровадження освіти для сталого розвитку в практику роботи ЗДО.

Для ознайомлення учасників із родзинками програми «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку» (автори Н. Гавриш, О. Пометун, О. Саприкіна) спікером було запрошено кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної освіти та соціальної роботи ДВНЗ “ДДПУ” Іванчук Сабіну Айдинівну. Доповідач розкрила теоретичні та методичні основи організації освітнього процесу в ЗДО на засадах освіти для сталого розвитку, визначила шляхи та методи упровадження курсу в освітню діяльність з дошкільниками та форми роботи з батьками з цього питання, а також акцентувала увагу на «родзинках програми», як-от: особливості проведення тематичного дня, організація самодослідження, робота з розмальовками тощо.

Вихователем-методистом ЗДО № 3 «Ластівка» Л. І. Бордюг було презентовано досвід роботи закладу за програмою «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку».

Активну участь у заході брала старший викладач кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук Юлія Семеняко. У своєму виступі вона наголосила на важливості мотивації і натхнення до дій, що є основою Емпауермент–педагогіки. Юлія Борисівна надала рекомендації щодо залучення дітей та їх батьків до практичної діяльності з метою збереження довкілля. Робота пройшла цікаво, з активним залученням педагогів до обговорення актуальних питань.

Учасники міського методичного об’єднання позитивно оцінили новий цікавий формат зустрічі, до якого були залучені фахівці-практики та викладачі-науковці закладів вищої освіти м. Бердянська та м. Слов’янська.

Дякуємо за запрошення керівнику міського методичного об’єднання, вихователю–методисту ЗДО № 41 «Казка» Тетяні Воронкіній. Сподіваємося, що майбутня співпраця буде плідною, успішною і натхненною.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

кандидат пед. наук, старший викладач

кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


 

Добрі справи майбутніх вихователів під час карантину

З 14 грудня на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти традиційно почала працювати майстерня добрих справ з виготовлення новорічних іграшок до Дня Святого Миколая та Новорічних свят. Особливістю цього воркшопу було не лише навчити майбутніх вихователів виготовленню м’яких  іграшок з фетру та новорічних прикрас для ялинки, а й розкрити у здобувачів вищої освіти творчі здібності. У процесі роботи учасники вкладали частинку своєї душі, тепло рук і найкращі побажання в кожну іграшку, яку потім подарують дітям.

Участь у таких акціях сприяє підвищенню професійної компетентності майбутніх фахівців дошкільної освіти, формуванню бажання подарувати радість іншим. Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ВІТАННЯ НАШИМ МУЖНІМ БАТЬКАМ!

 

Ми пишаємося нашими батьками. Татусями і матусями, хто присвятив життя служінню країні, обравши військові професії. Хто в складний для країни час встав на захист її цілісності та суверенітету. Хто дає нам можливість навчатися, радіти мирному життю, планувати майбутнє.

В День збройних сил України наші щирі вітання Вавілкіній Анні Василівні, Слободян Сергію Анатолійовичу, Клименко Юрію Дмитровичу, Хлопко Віктору Вікторовичу, Білицькому Юрію Григоровичу, Павлушко Владиславу Юрійовичу, Педак Ігору Валерійовичу, Ропай Сергію Івановичу, Кудінову Сергію Валерійовичу, Коваленко Сергію Володимировичу, Грінченко Олександру Юрійовичу, Зарубіну Сергію Анатолійовичу, Стадніку Ігору Олександровичу, Перець Віктору Олександровичу!

Ми зичимо Вам козацької мужності, дідівської гідності, батьківської мудрості, незламної сили волі та віри у власні сили. Нехай оптимізм, спокій та гарний настрій завжди крокують поряд. Мирного неба, благополуччя та процвітання вашій родині!

 

 

Студрада факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


 

ФОТО ЧЕЛЕНЖ ВІД СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

З 25 жовтня по 22 листопада тривав фото челендж організований здобувачами 3-го курсу спеціальності 231 Соціальна робота в рамках вивчення дисципліни «Анімаційна діяльність соціального працівника» під керівництвом кандидата педагогічних наук Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

В рамках фото челенджу здобувачами були розроблені цікаві завдання та організована робота протягом п’яти тижнів: участники креативно представляли себе, фотографували свої улюблені місця відпочинку, ділились дитячими фото та максимально проявляли креативність.

Усі учасники плідно попрацювали та отримали свої заохочення у вигляді подарунків та сертифікатів.

Переможцями фото челенджу стали: Антон Сердюченко — I місце, Катерина Крижановська — II місце, Яна Хотюн з Катериною Клюй — III місце. Вітаємо переможців та запрошуємо всіх долучатись до інших наших ініціатив.

 

 

 

Анастасія СЕРДЮЧЕНКО,

здобувачка 3-го курсу 304 СР-групи

першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

зі спеціальності 231 Соціальна робота.

 


 

ПРО НЕФОРМАЛЬНУ ОСВІТУ: РІВНИЙ-РІВНОМУ

 

Наприкінці листопада, Наталя Рибнікова, здобувачка І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота провела онлайн лекцію про неформальну  освіту. Захід був організований в рамках освітньої компоненти «Технології неформальної освіти» під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти для здобувачів заочної форми навчання.

Наталя бере активну участь у освітніх заходах національного та міжнародного рівня, тому їй було, чим поділитися зі здобувачами.

«Загалом ми встигли обговорити, де шукати можливості для саморозвитку (як офлайн, так і онлайн, що зараз актуально), якими ресурсами користуватися та що отримують учасники від відвідування неформальних освітніх проєктів», – розповіла  Наталя.

 

 

Катерина Петровська,

завідувачка кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н., доцент

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ЗАДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ҐЕНДЕРНОЇ РІВНОСТІ

 

Протягом листопада Наталя Рибнікова, здобувачка І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота провела цикл онлайн лекцій про 5 Ціль сталого розвитку – ґендерна рівність.

Лекції були проведені для здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота різних рівнів та форми здобуття освіти. Загальна кількість учасників становила 45 людей. Дані навчальні заходи є частиною соціального проєкту, який реалізовує Наталя як переможниця програми «SDG-Амбасадори» 2020.

Цілі сталого розвитку (SDG), які ще називають «Глобальними цілями» — це загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і процвітання для всі людей у світі.

Лекції проходили в інтерактивному форматі. Оскільки важливо розповісти не тільки про ґендерну рівність існуючі проблеми, а надати прості та конкретні рекомендації, які може робити будь-яка людина для досягнення Цілі №5».

Переможці цьогорічної програми «SDG-Амбасадори» від Центру «Розвиток КСВ» підготували путівник з 510 простими кроками, які ви можете зробити вже сьогодні, щоб почати досягати цілей сталого розвитку.

Ознайомитися з цими кроками можна за посиланням: https://csr-ukraine.org/materials/putivnyk-sdg/

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 

 


 

Засвітимо свічі в скорботні хвилини.

Пошлемо молитву в небесні глибини,

Молитву до Бога, молитву за тих,

Чий голос від голоду в муках затих…

 

Не згасне вогник пам’яті святої

 

З року в рік в останню суботу листопада народ України схиляє голову, перед трагічною сторінкою свого життя. Вся країна вшановує пам’ять жертв голодомору 1932-1933 років. Це – найбільша трагедія в нашій історії.

1933 рік… Тридцять… чорний рік. Прах семи з половиною мільйонів стукає в наші серця. Їх ніхто не судив, отже, ніхто не реабілітує. Ніхто, крім нас з вами, їхніх співвітчизників і довговічних боржників.

Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 32-33 років хвилюватиме серця людей. І тих кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після того страшного лихоліття. Вона завжди буде об’єднувати всіх живих одним спогадом, одним болем, однією печаллю.

Пам’яті тих сумних подій, що відбувалися на Україні, студенти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти присвятили акцію «Свічка, що мерехтить у вікні»: переглянули фільм «Ціна правди», розповіли про голодомор молодшим братам та сестричкам, взяли участь у мітингах-реквіємах у своїх містах та селах, а ввечері 28 листопада разом з близькими запалили свічки пам’яті.

 

 

Вита Тихенька – голова студради ФДССО

 


 

Педагогічна практика в умовах карантину на ФДССО

Третьокурсники факультету дошкільної спеціальної та соціальної освіти успішно пройшли свою першу виробничу практику. В реаліях сьогодення вона мала дистанційний формат, і на жаль здобувачі не мали можливості побувати в закладі дошкільної освіти, поспілкуватися з дітьми раннього віку. Практика тривала чотири тижні, перший з яких мав організаційно-аналітичне спрямування. Тож у перший день практики, загальним керівником Лесею МОРОЗ-РЕКОТОВОЮ, була організована віртуальна екскурсія різними закладами дошкільної освіти. Не мешого значення набули заняття з методистами практики Аллою ОМЕЛЯНЕНКО, Тетяною ЄСЬКОВОЮ та Юлією СЕМЕНЯКО, які спрямовували на аналіз різних видів діяльності дітей раннього віку за допомогою відеозаписів.

З другого по останній тижні здобувачі виконували програму практики. Необхідно зазначити, що всі впоралися з поставленими завданнями, незважаючи на численні перепони! Всі ці, насичені творчою, креативною діяльністю, дні методисти були консультантами, «подругами», «контролюючим органом» і ще багато ким, до яких практиканти зверталися у зручний для них спосіб: електронною поштою, Viber, Messenger, Telegram, Zoom, Duo тощо. Як шуткували між собою методисти – «працюємо 24/7». Як зізнавалися самі практиканти під час онлайн-спілкування зі своїми методистами – «складно, але цікаво».

Форми, методи і прийоми обробки всіх надісланих практикантами матеріалів (календарного планування сценарно-хронологічного типу, конспектів та відео всіх проведених видів діяльності) методисти обговорювали також дистанційно, і я би назвала це «онлайн-толокою». Всі нововведення, розроблені та втілені у життя в ході цієї виробничої практики відслідковувалися та координувалися завідувачем кафедри дошкільної освіти Іриною УЛЮКАЄВОЮ.

По завершенню практики відбулася звітна конференція у форматі «Speechmob», на якій здобувачі емоційно ділилися своїми досягненнями та здобутками, а методисти практики дали диференційовану оцінку процесу та результатам. Всі зауважували, що дуже хочуть спробувати себе у ролі вихователя в умовах реального закладу дошкільної освіти, з групою дітей, щоб нарешті відчути весь смак обраної професії.

За результатами проходження практики здобувачами третього курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта можна зробити висновок, що дистанційна форма освіти не є перепоною для набуття професійних компетентностей для тих, хто цього бажає!

 

 

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

канд. пед. наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти

Світлини з архіву кафедри дошкільної освіти

 


 

ПИШАЄМОСЯ ПЕРЕМОЖЦЕМ

 

У Міжнародний день студента Управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької обласної державної адміністрації провело нагородження переможців обласного конкурсу «Студент року-2020». У номінації «Студент-патріот» переміг студент 2 курсу магістратури спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти МАКСИМ ШЕНДЛЕР.

Максим завжди мріяв стати військовим, і коли його питали: «А чому соціальна робота?», відповідав «Командир повинен добре розуміти підлеглих, оцінювати їх психологічний стан».

Чотири роки навчання промчали швидко. Вони були наповнені спілкуванням, роботою у волонтерському загоні та студраді факультету, участю у різноманітних культурно-дозвіллєвих заходах.

Вступивши до магістратури Максим подав заяву для проходження строкової служби в лавах Національної гвардії України. Життя закрутилося ще з більшою силою:  фізична підготовка, оволодіння зброєю, відрядження в зону операції об’єднаних сил, ротація, заняття в університеті, знов відрядження для оволодіння спеціальністю кінолога, зустрічі зі студентами факультету…

Минув рік служби. Запорізька обласна державна адміністрації за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету й територіальної цілісності України, вірність військовій присязі  оголосила Максиму Шендлеру подяку.

А тепер у Максима ще й грамота обласної адміністрації як у переможця конкурсу «Студент-року».

Максим, студенти факультету пишаються тобою!

 

 

Голова студради ФДССО

Віта Тихенька

 


 

Гостьові лекції для здобувачів ОПП «Дошкільна освіта»

Гарною традицією є проведення гостьових лекцій відомими науковцями кафедри дошкільної освіти БДПУ для здобувачів ОПП «Дошкільна освіта» споріднених кафедр. У рамках такої співпраці 9 листопада на запрошення завідувачки кафедри дошкільної освіти Криворізького державного педагогічного університету доктора педагогічних наук Олени Ковшар відбулася лекція Лариси ЗАЙЦЕВОЇ – доктора педагогічних наук, професора, наукового кореспондента лабораторії дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України.

У рамках курсу «Теорія і методика формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку» Лариса Іванівна прочитала лекцію на тему: «Формування у дітей дошкільного віку уявлень про величину предметів та вимірювання». На занятті було розкрито: поняття про величину предметів, основні якості величини, особливості сприйняття величини предметів дітьми дошкільного віку. Практична частина заняття була присвячена вправлянню майбутніми вихователями у вимірюванні різних величин за допомогою умовної міри. Оригінальна форма виконання завдання була сприйнята слухачами позитивно і викликала масу яскравих емоцій. Здобувачі відзначили, що лекція була надзвичайно цікавою та важливою з практичної точки зору.

11 листопада на запрошення завідувачки кафедри педагогіки і психології (дошкільної та корекційної) ім. Т. І. Поніманської РДГУ, доктора педагогічних наук, професора Ілони ДИЧКІВСЬКОЇ для здобувачів вищої освіти спеціальності 012 «Дошкільна освіта» гостьову лекцію провела Ірина УЛЮКАЄВА – завідувачка кафедри дошкільної освіти БДПУ, кандидат педагогічних наук, доцент. Тема лекції – «Внесок педагогічних товариств у розвиток дошкільної освіти в Україні (початок ХХ ст.)».

Лекторка розкрила слухачам особливості функціонування Київського товариства народних дитячих садків, Фребелівського педагогічного товариства та проаналізувала зміст і організацію навчання у Фребелівському педагогічному інституті. Ірина Гереєвна звернула увагу майбутніх педагогів на значущі для дошкільної педагогіки персоналії, які були активними учасниками товариств – Н. Д. Лубенець, С. Ф. Русова. Викладач також визначила найбільш важливі заходи, які були проведені Київським Товариством народних дитячих садків. Тематика лекції викликала інтерес у майбутніх вихователів, про що свідчила жвава дискусія, багато запитань лекторці щодо особливостей розвитку дошкільної освіти в Україні.

Ірина Гереєвна є знаним фахівцем, авторкою підручника, за якими вивчають історію дошкільної педагогіки. По закінченню заняття Ірина Гереєвна висловила сподівання, що ця книга стане для майбутніх педагогів не тільки джерелом важливих знань, але й натхненням, розумінням важливості вивчення педагогічної спадщини для виховання дітей. Незважаючи на онлайн-формат, заняття пройшло в теплій атмосфері активного спілкування з викладачем.

Висловлюємо щиру подяку колегам за теплий прийом та надану можливість провести гостьові лекції!

 

 

 Юлія СЕМЕНЯКО

к..пед.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

 


 

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ – НЕ ЗАВАДА ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ЯКІСНОГО ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

 

Дистанційне навчання вносить свої корективи в освітній процес, що відображається у формах взаємодії зі здобувачами вищої освіти. Однак, якісне навчання та дотримання усіх процедурних аспектів організації освітнього процесу має відбуватися за будь-яких умов, а магістерські кваліфікаційні роботи написані з дотриманням усіх правил академічної доброчесності.

Так, 30 жовтня ц.р., за ініціативи Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, відбулась настановча зустріч щодо написання магістерських робіт для магістрів-першачків. У рамках якої були:

– презентовані Положення університету щодо особливостей написання кваліфікаційних робіт та запобігання академічного плагіату (Положення про випускні кваліфікаційні роботи студентів (магістрантів); Положення про академічну доброчесність у Бердянському державному педагогічному університеті; Положення про виявлення та запобігання академічному плагіату у Бердянському державному педагогічному університеті);

– розподілені магістри за керівниками-викладачами;

– надані рекомендації щодо якісного написання кваліфікаційних робіт.

На заході були присутні усі здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти та керівники магістерських робіт з числа науково-професорського складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. В рамках настановчої зустрічі вдалось познайомитися ближче зі здобувачами, обговорити основні помилки у плануванні та написанні магістерської роботи та поділитися лайфхаками успішного написання магістерських робіт.

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н.

 

світлини з архіву кафедри

 


 

Підвищуємо майстерність співпраці зі стейкхолдерами в рамках круглого столу «Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти»

 

28 жовтня 2020р. завідувачка, доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська взяла участь у роботі круглого столу «Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти: підготовка конкурентоспроможного фахівця у галузі соціальної роботи».

Захід відбувся в он-лайн режимі за ініціативи кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка і зібрав понад 90 учасників. До обговорення долучились представники закладів вищої освіти України, які здійснюють підготовку фахівців у галузі знань 23 «Соціальна робота», державних та громадських організацій – надавачів соціальних послуг, а також студенти та аспіранти спеціальності 231 «Соціальна робота».

Основна дискусія на Круглому столі розгорталася навколо шляхів і способів побудови соціального діалогу між університетами, які здійснюють професійну підготовку соціальних працівників, і роботодавцями, як кінцевими бенефіціарами цих послуг.

 

У рамках роботи Круглого столу “Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти: підготовка конкурентоспроможного фахівця в галузі соціальної роботи” відбулася стратегічна сесія “Фахівець у галузі соціальної роботи в умовах сучасного ринку праці”.

Мета стратегічної сесії: пошук шляхів взаємодії між представниками закладів вищої освіти, здобувачами освіти та роботодавцями з метою підвищення рівня конкурентоспроможності фахівців у галузі соціальної роботи на ринку праці.

Організаційна рамка: учасників заходу було об’єднано у 3 групи а саме:

“Роботодавці” (управлінці та представники державних та громадських організацій соціальної сфери)

“Здобувачі освіти” (студенти та аспіранти)

“Представники закладів вищої освіти” (науково-педагогічні працівники та адміністрація ЗВО, що здійснюють професійну підготовку фахівців в галузі соціальної роботи).

Представникам кожної групи пропонувалися до обговорення 2 запитання:

 1. Що ви готові зробити для того, щоб на ринку праці з’явився конкурентоспроможний фахівець у галузі соціальної роботи?
 2. Яких дій заради цього ви очікуєте від інших суб’єктів (двох інших груп відповідно)?

 

Інформація про учасників:

Спільноту роботодавців представили управлінці та фахівці Національного агентства кваліфікацій, Громадської організації “Зелене зростання”, Державної установи “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”, благодійна організація “Партнерство “Кожній дитині”, Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями Дарницького району міста Києва, Соціально-психологічного центру міста Славутич, Групи компаній “Укргаз”, Представництва ЮНІСЕФ в Україні, Американської урядової організації Корпус миру США в Україні, Благодійної організації “100 відсотків життя”, Центру соціальної реабілітації дітей №1 Служби у справах дітей та сім’ї виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Спілки громадських організацій людей з інвалідністю Києва, Громадської організації “Жінки і діти України – наше майбутнє”.

 

Спільноту здобувачів освіти представили студенти та аспіранти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Західноукраїнського національного університету, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Національного університету “Запорізька політехніка”.

 

Освітянська спільнота була представлена управлінцями та викладачами різних закладів вищої освіти України, а саме: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Відкритий міжнародний університет розвитку людини “Україна”, Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Комунальний заклад “Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради, Черкаський державний технологічний університет, Національний університет “Чернігівська політехніка”, Державний заклад вищої освіти “Університет менеджменту освіти”, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний технічний університет України Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Західноукраїнський національний університет, Державна наукова установа “Інститут модернізації змісту освіти”, Запорізький національний університет, Коледж економіки та соціальної роботи Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, Бердянський державний педагогічний університет, Державний заклад вищої освіти “Донбаський державний педагогічний університет”, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Державний заклад вищої освіти “Приазовський державний технічний університет”, Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди.

 

Узагальнюючи напрацьовані, в рамках стратегічної сесії, шляхи співпраці, можна відзначити наступні параметри, характерні для всіх груп:

– адаптація освітнього (навчального) матеріалу до сучасних підходів та практик;

– зміцнення практичного компоненту в процесі здобуття освіти;

– впровадження гнучкості в процесі взаємодії між усіма суб’єктами: студентами-викладачами-стейкхолдерами;

– налагодження ефективної тристоронньої комунікації;

– розширення форм взаємодії (практика/ стажування) до взаємовигідного партнерства з пошуку шляхів вирішення актуальних соціальних проблем та впровадження інновацій.

 

Круглий стіл продемонстрував актуальність та готовність до розвитку взаємовигідних професійних партнерств за принципом “win-win” з метою формування конкурентоздатного фахівця у галузі соціальної роботи на ринку праці та розвитку соціальної роботи в Україні загалом.

Ця подія стала впевненим кроком до налагодження соціального діалогу та конструктивної взаємодії між закладами вищої освіти, роботодавцями та здобувачами освіти у галузі соціальної роботи.

 

 

Катерина Петровська,

завідувачка кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

к.пед.н., доцент

 


 

БУДЬ ЛІДЕРОМ, ЯКОГО ПОТРЕБУЄ ГРОМАДА!

 

Саме під таким гаслом пройшов онлайн тренінг, де здобувачка І курсу ІІ (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота та Амбасадорка Цілей сталого розвитку 2020 Наталя Рибнікова провела онлайн лекцію про 5-ту Ціль сталого розвитку.

Цілі сталого розвитку (ЦСР), які ще називають «Глобальними цілями» — це загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і процвітання для всі людей у світі.

Лекція була проведена в рамках тренінгу «GCMxCherkasy» для талановитої молоді в Черкасах від Global Changemakers.

«За час лекції мені вдалося розкрити важливість висвітлення поняття ґендерної рівності у суспільстві. Ми з учасниками розібрали, які стереотипи побутують у нашому суспільстві та як на них треба реагувати. Також я поділилася простими кроками, які може робити кожна людина для досягнення Глобальної Цілі №5», – каже Наталя.

Ідеї Наталі, дотримуючись яких, Україна швидше подолає ґендерну нерівність та досягне Цілі:

 • Розмовляти з батьками та родичами про ґендерну рівність.
 • Знати різницю між ґендером та статтю й розповідати про це своєму оточенню.
 • Бути нетолерантним\ою до будь-яких проявів ґендерної нерівності.
 • Вживати ґендерно-орієнтовану лексику (фемінітиви).
 • Засуджувати й висвітлювати прояв ґендерної дискримінації у своїх соціальних мережах.
 • Знати свої права та відстоювати їх.
 • Розроблювати, впроваджувати та підтримувати акції та проєкти для досягнення ґендерної рівності.
 • Розробити соціальну рекламу для обсміювання стереотивних уявлень.
 • Приєднуватися до рухів і ініціатив, наприклад, #HeForShe.
 • Скаржитись та банити контент в якому присутні дискримінаційні висловлювання.
 • При вихованні дітей не акцентувати увагу на гендерному коді кольору (наприклад, іграшок та одягу).
 • Не працювати в компанію, яка не дотримується стандартів ґендерної рівності та не звітує з КСВ.

 

Кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти пишається, що їх студенти від молодіжного активізму переходять до молодіжної участі й передають свої знання молодших студентам.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

НАКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР «ПРОГРАМИ ЕРАЗМУС+: ВІД ІДЕЇ ДО ДІЇ»

 

20 жовтня відбувся науково-практичний семінар «Програми Еразмус+: від ідеї до дії» для викладачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. Захід був організований Радою молодих учених факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти під керівництвом Наталі Цибуляк та у співпраці із заступником декана факультету з наукової та міжнародної діяльності Анастасії Попової.

Метою заходу було визначення пріоритетів міжнародної діяльності, а також аналіз основних можливостей та досвіду участі у написані проєктних заявок в рамках програм Еразмус+.

Організатори заходу детально розповіли про можливості програми, які доступні для наших викладачів та здобувачів вищої освіти, а саме: про відкриті напрямки діяльності в рамках проєкту Еразмус+ та типи участі в них. Зокрема, в рамках заходу, було розглянуто 2 основні напрями:

КА1 Академічна мобільність

Міжнародна кредитна мобільність – короткострокові програми обміну: на навчання 3–12 міс.) та на практику (2–12 міс.) для українських (молодших) бакалаврів, магістрів, аспірантів, докторантів; викладання / підвищення кваліфікації / на стажування (від 5 днів до 2 міс.) для викладачів та працівників закладів вищої освіти.

Програма Жан Моне, яка спрямована на сприяння досконалості в сфері викладання, вивчення та дослідження європейської інтеграції у світі, а також підтримку діалогу академічного світу і розробників стратегій.

 

Учасники заходу отримали покрокові інструкції щодо подання заявок: дізналися про актуальну тематику проєктів-переможців у 2020 році, особливості процедури оформлення і подання проєктних заявок, важливість дедлайнів, вимоги до аплікантів, пакет необхідних документів. Також Наталя Цибуляк та Анастасія Попова поділилися власним досвідом підготовки проєктних заявок та продемонстрували власні напрацьовані матеріали.

 

Заходи подібного спрямування є важливими в умовах інтернаціоналізації змісту вищої освіти і нових вимог до закладів вищої освіти. Навіть дистанційне навчання не стало на заваді конструктивному спілкуванню та обміну досвідом між фахівцями, які прагнуть вдосконалюватись та примножувати успіхи нашого університету.

 

Анастасія Попова,

голова Ради молодих учених БДПУ,

кандидат педагогічних наук,

Наталя Цибуляк,

голова Ради молодих учених ФДССО БДПУ,

кандидат педагогічних наук, доцент

 


 

Наталя Рибнікова – амбасадорка Цілей сталого розвитку

 

З 5 червня по 15 вересня здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота Наталя Рибнікова брала участь у лідерській програмі для молоді «SDG-Амбасадори».

Мета Програми – познайомити молодь із SDGs, мотивувати на виконання SDG челенджів від компаній України, за виконання яких отримати почесне звання «SDG-Амбасадор/ка».

Цілі сталого розвитку ООН 2030 закликають до дій всі країни – бідні, багаті і з середнім рівнем доходу – щоб сприяти процвітанню та захисту планети. Згідно з Цілями, подолання бідності повинно реалізовуватися спільно із стратегіями, що сприяють економічному зростанню і задовольняють ряд соціальних потреб, включаючи освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, можливості працевлаштування, боротьбу з кліматичними змінами та захист навколишнього середовища.

Протягом літа учасники/ці програми кожного тижня виконували челенджі від українських компаній та організацій. Таким чином молодь на практиці дізналася, як реалізуються ЦСР в Україні й генерувала ідеї по їх впровадженню. Кожен челендж для учасників базувався на одній із Цілей сталого розвитку та передбачав використання дослідницьких, аналітичних та креативних підходів при виконанні. Завдання учасникам надавали представники/ці 1+1 media, Carlsberg, Career Hub, Фонду ООН у галузі народонаселення, Альфа-Банку, IDS Borjomi та Українського культурного фонду.

CSR Ukraine, експертна організація Центр «Розвиток КСВ» визначила 17 переможців лідерської програми для молоді «SDG-Амбасадори». Ними стали проактивні учасники, які протягом 3 місяців виконували завдання на тему Цілей сталого розвитку та набрали найбільшу кількість балів. Загалом до програми долучились 117 молодих людей з усіх куточків України. За кожний челендж учасникам та учасницям нараховувалися бали. За підсумком балів за всі челенджі Наталі вдалося вибороти звання амбасадорки Цілей сталого розвитку 2020.

Враження Наталі від Програми:

«Під час програми я мала змогу ознайомитися з цікавими практиками на шляху досягнення Цілей сталого розвитку багатьма провідними компаніями в Україні та світі; провела онлайн лекцію;  вчилася швидко знаходити креативні рішення; навчилася писати сценарій до відео, знімати й монтувати; разом з усіма учасниками нам вдалося згенерувати більше 1500 ідей (простих кроків), які може робити кожна людина, задля досягнення Цілей сталого розвитку. Кожна ідея була проаналізована та занесена до окремого посібника. Мені вдалося прокачати лідерські якості та навчилася знаходити сили й час там, де їх не було. Для мене ця Програма стала поштовхом до дій та досягнення своїх мрій. Вважаю, що Цілі сталого розвитку це кроки, у яких має бути обізнана кожна людина. Досягнення кожної цілі веде до процвітання, як нашої країни, так і світу в цілому».

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ПРОЄКТИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВО: навички, які потрібні всім без виключення

Ну дуже швидко промайнули три навчальні дні Четвертого Кампусу програми «Розвиток компетентнісного підходу в навчанні та викладанні», присвяченому роботі в проєктах та підприємницькій діяльності.

І підприємництво, і управління проєктами – це навички, які потрібні всім без виключення, адже керівником проєкту (наукового, освітнього тощо) може стати і психолог, і логопед. Але зазвичай у вищій школі ці навички розвивають лише в рамках відповідних курсів, і часто – на програмах із менеджменту та економіки. Тому основною місією Кампусу було виправити таке прикре становище, адже Україна потребує крутих проєктів і підприємців, особливо з гуманітарних дисциплін. Актуальність і важливість формування навичок підприємницької та проєктної діяльності у вищій школі  підкреслив у зверненні до учасників Олег Шаров, директор Директорату вищої освіти МОН України.

Кращими практиками реалізації проєктної та підприємницької діяльності у навчанні та викладанні у вищій школі ділилися спікери Кампусу: Аліна Піддубна (сертифікована керівниця проектів, тренерка, консультантка, віце-президентка Українського відділення PMI (Інституту проектного менеджменту США)), Ірина Тітаренко (PhD, керівниця бакалаврської програми кафедри зв’язків з громадськістю НаУКМА, викладачка НаУКМА та УКУ), Наталія Іванова (доцентка кафедри економічної теорії НаУКМА), Роман Резніков (PMP, віце-президент Українського відділення PMI, консультант з управління проектами та процесами SoftServe), Тамара Марценюк (доцентка кафедри соціології НаУКМА), Bartolomiej Janiak (business trainer, Pearson), Максим Корнійчук (викладач кафедри мультимедійних систем НаУКМА, старший спеціаліст з навчання та розвитку компанії Epam), Nazar Podolchak (Doctor of Science, Professor of National University of Lvivska Politechnika, CEO of Tech StartUp School), Олена Шарова (к.т.н., доцентка кафедри бізнес-адміністрування та управління проектами університету “КРОК”), Наталя Старинська (керівниця ГО Вище) Ольга Бершадська (тренерка ГО Вище, керівниця Центру викладацької майстерності НаУКМА).

Змістове наповнення трьох днів Кампусу включало різноманітні напрями реалізації проєктної та підприємницької діяльності у навчанні та викладанні у вищій школі, як-от: управління проектами як навичка; інфраструктура з розвитку підприємництва у студентів в Україні; розвиток проєктної роботи в курсах різного спрямування і тематики; розвиток навичок підприємництва в курсах різного спрямування і тематики; оцінювання проєктної роботи студентів; підприємництво як інтегральна навичка, service learning: впроваджувати, не можна ігнорувати. Як результат участі у Кампусі викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК мали можливість навчитися розробляти навчальні заходи, які розвивають у студентів навички управління проєктами та підприємництва; оцінювати роботу студентів у проєктах, враховуючи індивідуальний вклад кожного; складати заявки на гранти з урахуванням необхідних елементів проєктної діяльності; оцінювати ефективність навчальної діяльності та вносити корективи у разі потреби.

Вдячні організаторам Наталі Старинській та Ользі Бершадській, усім спікерам Кампусу за цікавий віртуальний контент, продуктивну взаємодію та можливість впровадити проєктний підхід у навчання.

 

P.S.: З натхненням запрошуємо усіх зацікавлених викладачів нашого університету до участі у заході «Організація та керування проєктною роботою студентів» (дата узгоджується, орієнтовно – листопад).

Доцентки кафедри прикладної психології та логопедії,

Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК

 


Літня школа для майбутніх фахівців соціальної сфери

Під кінець серпня Наталі Рибніковій, здобувачці другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, пощастило стати учасницею Літньої школи для майбутніх фахівців соціальної сфери та психологів: допомога постраждалим від домашнього насильства.

Проблема гендернозумовленного та домашнього насильства є актуальною проблемою сьогодні. Ця тематика є предметом законодавчого регулювання та одним з провідних напрямів діяльності Міністерства соціальної політики та інших органів державної влади.

Однією з вимог для участі у програмі було проходження онлайн курсу «ДІМ (НЕ)БЕЗПЕКИ» (курс розміщено на сайті EdEra: https://nonviolence.ed-era.com/). На цьому курсі зібрано дуже багато корисної  та соціально важливої інформації, яка стосується означеної проблематики. В рамках участі у програмі, а саме триденної плідної та напруженої, однак цікавої роботи, учасники та учасниці заходу:

 • отримали практичні знання у сфері протидії домашньому насильству;
 • занурились у новели законодавства, що стосується протидії домашньому насильству;
 • дізналися, як треба реагувати на випадки домашнього насильства;
 • розглянули етапи ідентифікації постраждалих;
 • розібралися, які передбачені соціальні послуги й допомоги для постраждалих;
 • ознайомилися з кращими практиками протидії домашньому насильству.

Літня Школа була проведена з урахуванням усіх вимог та правил безпеки в умовах пандемії COVID-19. Захід організовувався в рамках проєкту Координатора проектів ОБСЄ в Україні  «Посилення спроможності Міністерства соціальної політики України у протидії домашньому насильству».

 

Ці номери має знати кожен з нас. Не будьте осторонь насилля!

Національна “гаряча” лінія

0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)

працює цілодобово!

 

Національна дитяча лінія довіри

0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного)

працює у будні з 12:00 до 16:00.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ВОЛОНТЕРСЬКИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

 

Неформальна освіта – важлива складова професійної діяльності майбутніх соціальних працівників. Так, з ініціативи викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувач Олексій Кучерук відвідав практикум з волонтерського менеджменту Української Волонтерської Служби #УВС.

Метою навчання було надати активній молоді інформацію про організацію волонтерської діяльності на різних рівнях. В рамках триденного навчання учасники освітнього тренінгу мали можливість отримати теоретичні знання та практичні навички, які стануть у нагоді у діяльності Волонтерського загону «Палітра добра» і майбутній професійній діяльності.

 

 

 

Олексій Кучерук,

здобувач 4-го курсу

спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


 

Вітаємо з присудженням наукового ступеня!!

 

 

Рішенням Атестаційної колегії МОН України від 24.09.2020 року старшому викладачу кафедри дошкільної освіти Лесі Вікторівні Мороз-Рекотовій присуджено науковий ступінь кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти.

Щиро вітаємо Лесю Вікторівну та її наукового керівника – доктора педагогічних наук, професора Ларису Іванівну Казанцеву.

Бажаємо натхнення, невичерпної наснаги та нових вагомих здобутків! Пишаємося Вами!

 

колектив кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Оn-line зустріч з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля

 

27 вересня 2020 року відбулася оn-line зустріч з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля. Організатор заходу – Громадська організація «Академія розвитку особистості» та Центр авторських методик та модерних практик кафедри дошкільної освіти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

У центрі уваги цьогорічних сходин було висвітлення життя, діяльності, творчого й наукового доробку людей, які причетні до розвитку українського дошкілля. Ведуча заходу – професор Катерина Леонідівна Крутій запросила на зустріч відомих та високоповажних педагогів з усіх куточків України. Почесною гостею від Бердянського державного педагогічного університету була завідувач кафедри дошкільної освіти, доцент – Ірина Гереєвна Улюкаєва.

Присутні на творчій зустрічі колеги-однодумці поринули у мандрівку спогадів про Вчителів, наставників, яким завдячують своїм професійним становленням.

Першими слова привітань з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля лунали з вуст академіка Алли Михайлівни Богуш, професора Наталі Василівни Гавриш. Далі естафету виступів підхопили педагоги Донеччини і Полісся, Закарпатського краю і Поділля.

«Професор Володимир Пилипович Котляр – знакова постать у царині естетичного виховання», – представила свого Вчителя Ірина Улюкаєва. Її щира розповідь, була пронизана непідробною любов’ю і пошаною до свого наставника, дала змогу всім присутнім глибше пізнати особистість Володимира Пилиповича, оцінити його наукові здобутки й талант. За словами Ірини Гереєвни професор Котляр є «атлантом, патріотом професії», якій присвятив 60 років життя! Завдяки численним працям та авторській методиці саме з іменем Володимира Котляра значною мірою асоціюється тепер наукова школа з проблем естетичного виховання дітей дошкільного віку.

Ірина Улюкаєва відзначила багатогранність особистості Володимира Пилиповича і його неповторну здатність через естетичне, мистецьке і наукове сприйняття довколишньості постійно шукати красу світу і помножувати у ньому добро. Вона наголосила, що багаторічна віддана праця ювіляра-дошкільника є унікальним прикладом натхненного служіння обраній справі.

Загалом зустріч проходила в легкій і невимушеній атмосфері, сповнена дружніми жартами та спогадами. По закінченню заходу Ірина Улюкаєва зазначила, що могутня підтримка та єдність колег-однодумців не тільки залишила неймовірний позитивний заряд бадьорості, теплоти, душевного піднесення, але й має великий потенціал дошкільної спільноти, спроможний змінювати світ Дитинства на краще.

 

Юлія СЕМЕНЯКО

старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ЦІКАВИЙ КВЕСТ ТА ІСТОРІЯ МІСТА

 

16 вересня здобувачі вищої освіти 2 та 3 курсів зі спеціальності 231 Соціальна робота взяли участь у квесті «Історія Бердянська в обличчях». Захід організований музеєм історії міста Бердянська і приурочений до 193-річчя рідного міста.

Метою заходу було в інтерактивній пізнавальній формі дізнатися про видатних особистостей міста, які зробили значний внесок у його розвиток. Завдання квесту були надзвичайно цікавими та пізнавальними. Така форма роботи з немісцевими здобувачами дозволила в цікавій невимушеній атмосфері  познайомити їх з історією та відомими постатями нашого міста.

Вирішуючи завдання квесту здобувачі зі спеціальності 231 Соціальна робота проявляли активність та креативність, що у кінцевому результаті привело до фінальної станції, де на студентів очікував символічний подарунок від музею.

Думка студентів щодо квесту:

Аня Скорінова:

«Квест дуже сподобався, ми дізнались більше про місто та його історію. Отримали незабутні враження та неодмінно відвідаємо музей разом з друзями.»

Дякуємо працівникам музею історії міста Бердянська за можливість отримати новий досвід та розширити кругозір.

 

 

 

Анастасія Сердюченко,

здобувачка 3-го курсу

спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

Як наші викладачі голову Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України обирали

 

Викладачі Бердянського державного педагогічного університету: Катерина Петровська, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти; Світлана Хатунцева, завідувачка кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації та Анастасія Тургенєва, доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти взяли участь у XXV звітно-виборній конференції Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України (голова – Інна Тихомирова).

Нагадаємо, що Бердянська міськрайонна організація Товариства Червоного Хреста України співпрацює з Бердянським державним педагогічним університетом у рамках благодійних акцій і проєктів, а також завжди радо відкриває двері студентам БДПУ для проходження практики.

Викладачі БДПУ разом із високоповажними гостями у складі Оксани Бекетової, голови Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України; Жанни Васильчик, голови Бердянської районної ради; Наталії Токмань, начальника управління праці та соціального захисту населення, заслухали звіт голови Інни Тихомирової з проведеної роботи за 5-річний термін. У доповіді Інна Тихомирова підкреслила, що «Червоний Хрест не залежить від політики, релігійних переконань, він приходить на допомогу всім, хто її потребує».

Також на конференції Інну Тихомирову знову обрали головою Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України, адже робота проведена величезна.

Щиро вітаємо Інну Іванівну і дякуємо за співпрацю!

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти,

к.пед.н.

Світлини з архіву автора

 


 

«ЯК ЯКІСНО ПРАЦЮВАТИ З МОЛОДДЮ?» – ІНТЕРВ’Ю ІЗ СПІВАВТОРОМ ПОСІБНИКА.

 

Протягом минулого року Університетське слово публікувало статті про участь Антона Сердюченко (провідний фахівець наукового відділу з інноваційної діяльності та асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) в міжнародному навчальному курсі «The Wonderful Wizards of Youth Work», створеному НГО «Youth for Exchange and Understanding» з метою переосмислення якості молодіжної роботи та неформальної освіти для YEU та членів-партнерів цієї організації, визначення сильних та слабких сторін, впливу і потенціалу молодіжної роботи і неформальної освіти в Європі.

Нещодавно було опубліковано посібник «Quality Label for Youth Work and Non-Formal Education», який є результатом роботи учасників курсу протягом 2019 року. Антон Сердюченко є одним із співавторів посібника.

Ми поспілкувались з Антоном, щоб дізнатись більше про курс та посібник.

 • Антоне, розкажіть про курс та чому вирішили брати в ньому участь?
 • Курс «The Wonderful Wizards of Youth Work» було створено за запитом багатьох членів-партнерів НГО «Youth for Exchange and Understanding» через те, що в багатьох країнах молодіжна робота як професія не є визнаною, і не регламентується законодавством, але працювати з молодими людьми необхідно і треба це робити якісно, системно і продуктивно.

Тому організатори вирішили зібрати близько 25 учасників з різних країн, які мають досвід роботи з молоддю і зможуть створити практичний посібник, який стане у нагоді для більшості громадських молодіжних та дитячих організацій.

Я взяв участь, тому що маю досвід та знання, які є релевантні тематиці курсу та можуть бути корисними для інших учасників, і навчання яке передбачалось під час зустрічей дало б мені закордонний досвід роботи з молоддю.

 • Розкажіть про опублікований посібник. Для кого він і для чого?
 • Опублікований посібник – це найкраща візуалізація роботи великої кількості людей протягом року в рамках цього проєкту. Я надзвичайно щасливий, що став його частиною.

В першу чергу, він буде корисний професіоналам, які працюють з молоддю в громадських організаціях, школах, університетах та закладах неформальної освіти.

Він складається з 12 розділів, які містять теоретичне обґрунтування важливості кожного з них та тест-систему, завдяки якій можна оцінити свою роботу і зрозуміти, що треба покращити і як це зробити.

 • Якою мовою опублікований посібник?
 • Враховуючи, що я був учасником міжнародного проєкту до якого були залучені представники молодіжної громади різних країн світу – робочою мовою була англійська, відповідно посібник надрукований також англійською. Але у мене є думки щодо його перекладу українською. З часом планую обговорити цю ідею з організаторами та іншими учасниками з України, оскільки зміст посібника має неоціненні ідеї, які можна використовувати у роботі з молоддю.

 

Ознайомитись з посібником!

Перша частина курсу.

Друга частина курсу.

Третя частина курсу.

 

Колектив кафедри соціальної роботи 

та інклюзивної освіти ФДССО, 

світлини з архіву Антона Сердюченко.


 

Використовуємо теорію на практиці

На думку здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота усі освітні компоненти є доцільними і вкрай важливими протягом навчання – цю тезу вдалося ще раз підтвердити протягом проходження дистанційної практики за спеціалізацією.

Так, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти у складі  Наталі Рибнікової, Альони Руденко та Альони Харченко вміло застосовують знання з дисципліни «Рекламно-інформаційні технології у соціальній роботі» (викладач: Катерина ПЕТРОВСЬКА) під час виробничої практики зі спеціалізації.

На цьому тижні, під керівництвом методистів практики з числа викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувачі займалися методичним напрямком роботи педагога соціального, зокрема:

 • розробили плакат на тему «Булінг та його вплив на свідомість підлітків» з метою профілактики віктимної поведінки школярів та попередження проявів булінгу у шкільному середовищі.
 • склали план роботи педагога соціального ЗЗСО на місяць.
 • розробили плакат на тему «Кібербулінг та його вплив на свідомість підлітків» з метою набуття учнями навичок протидії проявам кібербулінгу у соціальних мережах, а також сприяння безпечній поведінці та спілкуванню у мережі Інтернет.
 • розробили пам’ятку для батьків щодо попередження сімейних конфліктів.
 • розробили сценарій соціально-педагогічного тренінгового заняття на тему: «Згуртованість учнівського колективу».
 • розробили гугл-анкету «А чи знаєте Ви, куди звертатися у разі складних життєвих ситуацій?» з метою підвищення обізнаності учнів щодо поведінки у разі виникнення складних життєвих ситуацій, а також популяризації спеціальності 231 Соціальна робота. (https://docs.google.com/forms/d/1zIoPgPhkTb2nl49EKduFnQ05LMpO_Jd35OWfh25qf_0/edit).

Не дивлячись на те, що практика дистанційна, здобувачі у повному обсязі виконують завдання і формують компетентності передбачені програмою практики за спеціалізацією.

ПЛАКАТ-Кібербулінг.-ДОД-6

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

Українська вишиванка – модний тренд майбутніх вихователів!

 

21 травня 2020 року здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з задоволенням долучилися до свята Вишиванки. Факультет замайорів різнобарвними візерунками української вишивки.

Красива вишита українська сорочка з льону з давніх-давен вважається символом здоров’я та краси, щасливої долі й родової пам’яті, любові та святковості; оберіг і захист відзлого ока і слова. Елементи української вишивки все частіше використовуються в дизайні одягу.

Так, зі студентами 301, 401, 402 та 203 груп доцентом кафедри дошкільної освіти Тетяною ЄСЬКОВОЮ було проведено онлайн майстер-клас з виготовлення вишиванки-орігамі, на якому всі учасники з паперу змогли виготовити листівки, які оздобили українськими орнаментами. Майбутні вихователі вклали частинку своєї душі та творчість у кожен виріб, тому вони вийшли цікавими та оригінальними. Свою креативність і професійні навички у створенні таких необхідних сьогодні масок виявили і студенти 1 курсу заочної форми навчання, які прикрасили свої роботи яскравими вишивками та аплікацією. Дійсно, українська вишивка  сьогодні – й модний сучасний стильний look!

Куратор академічної групи 102 спеціальності Дошкільна освіта старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО провела бесіду зі здобувачами на тему «Шануймо свої традиції» та змотивувала долучитися до фото марафону всіх членів родини.

Вишита сорочка – це вже давно не музейний експонат. Це частина стильного та сучасного образу, від класичного до повсякденного. Українська вишита сорочка пройшла довгий та часом нелегкий шлях до наших днів. Наші предки залишили нам у спадок величезний скарб. І ми зобов’язані не тільки не втратити цей скарб, а й примножити його та передати у спадок нашим нащадкам.

Є вишиванка? Тоді долучайтесь до фото марафону #ФДССО_у_вишиванках!

 

 

За матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

ЗУСТРІЧ КАФЕДРИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ З ВИПУСКНИКАМИ І РОБОТОДАВЦЯМИ

На карантині викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти проводять не тільки пари, але активно організовують роботу із випускниками та роботодавцями спеціальності 231 Соціальна робота.

Так, зокрема 14 травня за ініціативи завідувачки кафедри Катерини Петровської та доцента кафедри Анастасії Тургенєвої відбулась онлайн-зустріч із випускниками спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка». В рамках якої викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та випускники обговорили актуальні питання професійної підготовки майбутніх соціальних працівників. Актуалізували сильні та слабкі сторони освітньо-професійних програм спеціальності 231 Соціальна робота і визначили перспективні напрями роботи. Зазначимо, що така форма співпраці є дуже ефективною, оскільки дає можливість отримати зворотній зв’язок зі студентами, які завершили навчання на спеціальності і працюють за фахом і покращити якість професійної підготовки нинішніх здобувачів.

15 травня відбулась друга запланована зустріч із роботодавцями спеціальності 231 Соціальна робота за ініціативи завідувачки кафедри Катерини Петровської та доцента кафедри Анастасії Тургенєвої. Нагадаємо, що до складу Ради роботодавців зі спеціальності 231 Соціальна робота входить 9 організацій державних і недержавних спеціалізованих служб у галузі соціальної роботи на чолі з керівниками їхніх структурних підрозділів різних рівнів підпорядкування.

На порядку денному були питання, присвячені:

 • оцінці якості навчальних планів та освітньо-професійних програм підготовки фахівців (ознайомлення з проектом ООП 2020 р.; внесення пропозицій щодо коригування переліку навчальних дисциплін);
 • участі у розробці змісту інформаційно-методичного та матеріально-технічного забезпечення вибіркової складової навчальних планів;
 • участі в оцінці якості експертизи підготовки випускників (можливості взаємодії в контексті даного питання – укладання планів співпраці, участь у розробці ООП, коригування програм практики, діяльність Ради роботодавців);
 • моніторингу якості підготовки фахівців серед випускників та провідних роботодавців.

До зустрічі кожен роботодавець був ознайомлений із проектом освітньо-професійних програм кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти на 2020 рік, а також із навчальними і робочими програмами до кожної освітньої компоненти, в рамках аналізу яких заповнив анкету роботодавця і вніс свої пропозиції щодо їх можливого змісту.

Результати анкетування були оприлюдненні і презентовані всьому складу роботодавців і активно обговорювалися під час зустрічі. Наразі професорсько-викладацький склад кафедри активно аналізує пропозиції та можливість їх запровадження в освітньо-професійні програми кафедри.

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

світлини з архіву кафедри


 

ЯК КАФЕДРА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ ДНІ НАУКИ 2020 СВЯТКУВАЛА

Щорічно професорсько-викладацьким складом кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти в рамках Днів студентської науки в БДПУ традиційно планується низка заходів, які були б цікавими та актуалізовували здобутки і досягнення у науці. Однак, запровадження карантину внесло свої корективи у план заходів. Не дивлячись на перепону у вигляді карантину Дні науки 2020 на кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти видались надзвичайно цікавими та насиченими як для здобувачів вищої освіти, так і для викладачів. Традиційні та інноваційні формати заходів, цікаві наукові дискусії, обмін думками та науковий стимул – усе це стало можливим завдяки злагодженій та професійній діяльності викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачів вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка».

Дні науки 2020 кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти почались з 11 травня, коли був оголошений челенж «Моє найбільше досягнення у навчанні і науці», у рамках якого викладачі та студенти могли похвалитися найбільшим досягненням та отримати схвалення. В рамках обмеженого спілкування, виявилось, що так важливо ділитися досягненнями аби підтримувати власну психологічну стійкість.

12 травня кафедрою організовано та проведено традиційний захід у рамках щорічного Всеукраїнського фестивалю науки  – студентська наукова секція «Актуальні проблеми соціальної роботи та інклюзивної освіти» під керівництвом доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталії Миколаївни Захарової. У рамках секції здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» мали змогу представити результати роботи у рамках магістерських досліджень, обмінятися думками, досягненнями та отримати науковий стимул на подальші наукові звершення.

Не дивлячись на те, що захід проводився у класичному науковому форматі – у ньому знайшлося місце як для формальної так і неформальної частини, яку дуже полюбляють наші здобувачі.

Формальна частина заходу передбачала звіт про наукову та міжнародну діяльність наших студентів, а також наукові та публіцистичні доповіді студентів у рамках магістерських і перспективних досліджень під керівництвом професорсько-викладацького складу кафедри. Тематика доповідей різноманітна, актуальна та відзначається інноваційними підходами.

Здобувачка 1 курсу магістратури Елизавета Петренко в доповіді за матеріалами магістерського дослідження на тему: «Профілактика схильності до вживання наркотичних речовин у підлітковому середовищі» (науковий керівник – доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Захарова) представила інноваційні форми роботи з учнями: квест, тренінг, печа-куча та ін..чим викликала зацікавленість не тільки здобувачів, а й наукового керівника.

Здобувачка 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Наталя Клочко (науковий керівник – ас. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Михайленко) презентувала доповідь на тему гендерних досліджень: «Подолання гендерних стереотипів у сприйнятті                        чоловіка-керівника та жінки-керівника».

Результати роботи над магістерським дослідженням на тему: «Формування правової культури у дітей «групи ризику» представила здобувачка І курсу магістратури факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ліана Лантух (науковий керівник – доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Захарова). Студентка доповіла про стан проведення констатувального експерименту в умовах карантину та спрогнозувала подальшу роботу над соціально-педагогічною програмою з учнями.

Результатом студентської мобільності в умовах освітньої євроінтеграції є участь у міжнародних програмах та проектах. Так, неодноразово здобувачка 4 курсу Наталя Рибнікова приймала участь у подібних заходах. У цьому році вона була учасником зимової школи з допомоги постраждалим від торгівлі людьми (м. Чернігів), форуму «Career talks 3.0» (м. Київ), тренінгу «Комплексний підхід у розбудові громади, вільної від насильства» (м. Маріуполь).

Наталя розповіла про зв’язок формальної та неформальної освіти в контексті підготовки соціальних працівників, спираючись на власний досвід та мотивуючи студентів до саморозвитку інструментами неформальної освіти.

Обговорення доповідей мали конструктивний та практично направлений характер.

Приймаючи участь у різних університетських та факультетських заходах студенти розширюють свій світогляд, доповнюють спектр зацікавленості новими темами та підтримують статус БДПУ як сучасної вищої школи України. За результатами презентацій та обговорення доповідей учасники секції були нагороджені грамотами.

З 13 травня стартувала  онлайн-вікторина  «Науковий та навчальний lifestyle» у соціальній мережі Facebook – принципово нова та інноваційна для БДПУ форма активізації студентських наукових досліджень, яку розробила та впровадила старший викладач кафедри Анастасія Сергіївна Попова у 2019 році. Онлайн-вікторина тривала з 13 травня 12.00 до 16 травня 18.00, у рамках чіткого дедлайну. Метою вікторини було активізувати пошуково-дослідницькі навички здобувачів вищої освіти у контексті знання про науковий та навчальний стиль життя своїх викладачів та студентів БДПУ, а також навчити працювати у чітко визначених часових рамках. Переможцем вікторини стала Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4-го курсу зі спеціальності 231 «Соціальна робота».

13 травня в рамках плану заходів на Дні науки 2020 викладачами було організовано онлайн-зустріч із здобувачами вищої освіти заочної форми на тему «Академічна доброчесність в університеті».

Не дивлячись на карантин і зміну формату, можемо констатувати – ніщо не може бути перепоною для змістовних і якісних Днів науки. Головне бажання і трішки фантазії! Варто пам’ятати, що Дні науки – це свято не лише науковців, які мають наукові здобутки! Це свято кожного, хто щодня відкриває для себе нову істину!

 

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

світлини з архіву кафедри


 

ДНІ НАУКИ НА ФАКУЛЬТЕТІ ДОШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

Всеукраїнський фестиваль науки – 2020 на факультеті дошкільної, спеціальної освіти відбувся за розкладом в онлайн-форматі. Для здобувачів та викладачів були підготовлені цікаві наукові івенти, на які всі чекали із нетерпінням!

В рамках «Днів науки-2020» 12 травня 2020 року на факультеті працювало 7 основних секцій:

Усього, в рамках роботи студентських наукових секцій було виголошено 38 доповідей та цікаву та актуальну тематику пов’язану із профільними спеціальностями – 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта, 231 Соціальна робота. Нагороджено грамотами та подяками ректора за кращі доповіді 23 здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Цікавинками в рамках Днів науки 2020 стали заходи, які організовували викладачі для здобувачів із використанням соціальних мереж та засобів відеозв’язку. Професорсько-викладацьким складом організовано та проведено:

 • 2 челенжи у соціальних мережах пов’язані із академічною доброчесністю і найбільшим науковим досягненням(з 11 травня по 16 травня);
 • онлайн-вікторину для здобувачів ВО спеціальності 231 Соціальна робота «Науковий та навчальний lifestyle» (13 травня – 16 травня);
 • презентацію-огляд міжнародних програм Erazmus+ для викладачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (14 травня);
 • шоу-технологію «Топ-педагог» для здобувачів ВО спеціальності 012 Дошкільна освіта (15 травня);
 • онлайн-кінолекторій кафедри прикладної психології та логопедії для здобувачів спеціальності 016 Спеціальна освіта (15 травня).

Необхідно зазначити, що не дивлячись на те, що Всеукраїнський фестиваль науки-2020 відбувався в онлайн-режимі усі здобувачі та викладачі факультету змогли поринути у наукову атмосферу пронизану принципами академічної доброчесності, наукової етики та дослідницької пізнавальної новизни!

 

Колектив факультету

дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву факультету

 

 

 


 

ПРО ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЮ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИЦЬ

 

У рамках професійно-орієнтованої (навчальної) практики здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота Рибнікова Наталя, Руденко Альона та Харченко Альона провели онлайн-лекцію на тему «Безпека спілкування в інтернеті та профілактика кібербулінгу» для учнів 8 класу ЗЗСО №11 м. Бердянськ.

Метою лекції була профілактика віктимної поведінки школярів, набуття ними навичок протидії проявам кібербулінгу у соціальних мережах, а також сприяння безпечній поведінці та спілкуванню у мережі Інтернет.

Кібербулінг — це новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою нашкодити, принизити людину з використанням мережі Інтернет.

Згідно досліджень ЮНІСЕФ кожен шостий підліток в Україні стикався з цькуванням, погрозами чи шахрайством у соціальних мережах. Тому ми вважаємо тему кібербулінгу надзвичайно актуальною, особливо в умовах карантину. Працюємо в онлайн-режимі за програмою практики у співпраці із соціальними педагогами закладів освіти. У нас в запасі ще багато цікавих онлайн-ідей!

Карантин практиці – не перешкода! Долаймо труднощі спільно з викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

Британська Рада онлайн-зустрічі для представників університетів

Британська Рада підготувала серію онлайн-зустрічей для представників університетів із 15 країн Центральної та Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії. Основна мета цих зустрічей – різнобічне обговорення впливу та наслідків пандемії Covid-19 на навчальний процес в сфері вищої освіти. Орієнтовною тематикою зустрічей є дистанційне навчання, забезпечення якості онлайн-освіти, студентська мобільність у найближчому майбутньому і проведення досліджень.

Викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК взяли участь у першій зустрічі «Accelerating technology: University’s proactiveness to use emerging technologies across all activities», яка відбулася 7 травня. На цій зустрічі своїм досвідом щодо організації навчального процесу в умовах пандемії ділилися Саймон Гай (проректор, Університет Ланкастер, Велика Британія), Разія Ісаєва (директор з питань розвитку, Університет Хазар, Азербайджан), Роман Шулик (доцент кафедри журналістики, Національний університет «Острозька академія», Україна).

Онлайн-зустрічі триватимуть впродовж травня-червня 2020 року, тому запрошуємо долучитися до вивчення досвіду колег із різних країн.


 

Самоосвіта кафедри дошкільної освіти

Карантин – це сприятливий час для самоосвіти. Викладачі кафедри дошкільної освіти підвищують фахову компетентність, власний професійний рівень для подальшого надання освітніх послуг здобувачам вищої освіти відповідно до цілей та завдань навчальних дисциплін факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти робить усе можливе, щоб навчання студентів ФДССО було якісним та високопрофесійним. З цією метою вони є активними учасниками вебінарів, відеоконференцій, онлайн-майстерень, що пропонуються на платформах «На Урок», «Всеосвіта», «Prometheus» та інші.

Наразі, доцент Надія КОТ та старший викладач Олена ТЕЛЬЧАРОВА розширюючи власні знання щодо вже відомих способів  e-learning та електронних ресурсів, які можливо застосувати в освітньому процесі, стали учасниками вебінару «Сервіс ZOOM  у дистанційному освітньому процесі: алгоритм роботи».

За період карантину старший викладач Юлія СЕМЕНЯКО успішно закінчила курс «Домедична допомога». Викладач отримала знання про поведінку педагога в разі непередбачуваної ситуації, способи допомоги дитині або дорослому. У рамках вивчення дисципліни «Фізичне виховання дітей раннього віку» майбутнім вихователям важливо розуміти, що безпека для дитини – один із головних принципів  роботи. Для того, щоб організувати безпечне освітнє середовище, вихователь має володіти певними навичками. Одна з них – навичка домедичної допомоги.

Окрім того, Юлія Семеняко взяла участь у вебінарі «Інструменти для вирішення конфліктів: важливі навички для освітян». Інформація про психологічні  особливості поведінки в конфлікті, потенційні можливості конфлікта, інструменти медіації – стане у нагоді під час вивчення дисциплін «Педагогіка дошкільна», «Управління в системі дошкільної освіти», «Педагогічна творчість». Здобувачі спеціальності 012 Дошкільна освіта навчаться шукати та знаходити кроки до порозуміння; розробляти алгоритм ефективного діалогу; застосовувати дієві інструменти медіації; ефективно комунікувати та взаємодіяти з іншими.

Участь Юлії СЕМЕНЯКО у науково-практичній студії «Методичні засади застосування інноваційних технологій навчання в закладах освіти» доцільна для наповнення змістових модулів дисципліни «Сучасні освітньо-ігрові технології в ЗДО». Здобувачі спеціальності 012 дізнаються про особливості інноваційних методів навчання (веб-серфінг, діамант цінностей, кінокоучінг, критерійний покер та ін.), перспективи впровадження дуальної форми навчання, сучасні підходи до навчання дітей поколінь «Альфа» та «Z».

З метою осучаснення змісту дисципліни «Комп’ютерні технології в роботі з дітьми», а саме змістового модуля «Критичне мислення педагога» Юлія СЕМЕНЯКО була учасником педагогічної майстерні з теми «Запитання на занятті: як, навіщо і до кого» за програмою «Інноваційні підходи у сучасній освіті». Отримана інформація сприятиме удосконалено медіакомпетентності майбутніх вихователів. Зокрема, здобувачі навчаться:

– проєктувати і розробляти методики опитування дітей як інструменту розвитку критичного мислення;

– конструювати системи запитань різних типів для реалізації завдань різних етапів пізнавальної діяльності вихованців;

– добирати доцільні методики опитування для розвитку критичного мислення з урахуванням особливостей аудиторії;

– реалізовувати доцільні методи й форми опитування та забезпечення взаємодії під час освітнього процесу, в тому числі зворотного зв’язку та рефлексії під час виконання дітьми завдань із розвитку критичного мислення.

Отже, одне з завдань викладачів у період карантину, використовуючи платформи дистанційної освіти організувати самоосвіту так, щоб отримані знання ефективно впроваджувати в свої навчальні дисципліни.

Карантин ‒ це не канікули, а гарна можливість вивчити щось нове!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

НОВІ ЗНАННЯ НА КАРАНТИНІ ЗАСОБАМИ НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ

Нові знання на карантині – необхідні для того, щоб залишатися в гармонії з собою і крокувати у ногу з часом. Не дивлячись на те, що викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти вже майже 2 місяці працюють у дистанційному режимі, не виключенням є певні проблемні ситуації, які потребують нових знань, умінь та навичок!

Так, Катерина Петровська, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, дистанційно підвищила кваліфікацію під час вебінару «Скринкасти, або форми і методи подачі навчального матеріалу під час дистанційного навчання» та набула компетентностей, передбачених стандартами освіти.

А також, враховуючи важливість впровадження інклюзивної практики в закладах освіти необхідністю є постійне підвищення кваліфікації у цій галузі. В рамках освітнього проекту «На урок», Катерина Петровська, успішно завершила дистанційний онлайн-вебінар «Створення інклюзивного середовиа в закладі освіти» та набула професійної та інклюзивної компетентностей, передбачених стандартами освіти.

Отриманими знаннями маємо звичкку ділитися на кафедральних планерках. Долаємо труднощі у співпраці з дружньою командою кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти!

webinar278125203183376455715857932

webinar2361252033079654805568891

 

Катерина ПЕТРОВСЬКА,

доцентка, завідувачка кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

 к.пед.н.,доцент

 


 

ПРАКТИКА НА КАРАНТИНІ: МІФ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ?

На карантині освітній процес майбутніх соціальних працівників за розкладом. Так, із 27 квітня для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота, факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (соціальних педагогів і психологів) розпочався 2-й етап проходження професійно-орієнтованої (навчальної) практики на базі закладів загальної середньої та дошкільної освіти.

Оскільки заклади освіти, усі без винятку, працюють в режимі карантину – працюємо зі школярами та дошкільнятами в рамках практики в онлайн-режимі, відповідно до оновленої програми з урахуванням змін, що вносились і були затверджені кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти у зв’язку із пандемією COVID-19.

Залежно від обраної бази практики здобувачі вищої освіти вже встигли:

 • детально визначити зміст програми практики, скласти візитну картку установи та ознайомитися із соціально-педагогічним паспортом загальної середньої освіти №11;
 • вивчити нормативні документи та ділову документацію соціального педагога школи (плани, журнали, картки, соціальні паспорти учнів);
 • зафіксували у щоденнику практики інформацію про практичні аспекти діяльності соціального педагога, про його функціональні обов’язки, напрями та види діяльності;
 • склали конспект ігрового заняття для дітей молодшого дошкільного віку та їх родини на тему «Моя дружня сім’я», спрямованого на забезпечення емоційного комфорту, позитивного настрою, встановлення контакту з дітьми;
 • розробили програму дослідження особистісної сфери дітей;
 • складали план-конспект ігрового заняття для дітей молодшого дошкільного віку та їх родини, спрямованого на забезпечення емоційного комфорту, за допомогою арт-терапевтичних методик;
 • у ході онлайн бесіди з батьками нами з’ясовано індивідуальні особливості дітей;
 • склали програму психологічного аналізу проведення онлайн занять для молодшої групи ЗДО;
 • проаналізували документацію психолога ЗДО;
 • разом з методистом склали програму дослідження особистісної сфери дітей молодшого дошкільного віку.

Ми дякуємо викладачам кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за безперервну підтримку та допомогу в організаційних питаннях реалізації запланованої програми практики. Нам вдалося швидко перелаштуватися до нових реалій. Це доводить, що ми є підготовленими випускниками – майбутніми фахівцями соціальної роботи, оскільки вміємо реагувати на нові виклики та швидко вирішувати будь-які непередбачувані ситуації.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

ЯК РОЗВИВАТИ ПСИХОЛОГІЧНУ СТІЙКІСТЬ І ДЕ ЗНАХОДИТИ РЕСУРСИ?

Життєдіяльність людини в сучасному суспільстві, в умовах постійних змін і суспільних потрясінь пов’язана з необхідністю подолання складних життєвих ситуацій, що вимагає підвищення психологічного адаптаційного потенціалу, розвитку і правильного використання внутрішніх ресурсів. Тому особливої актуальності набуває питання опанування майбутніми фахівцями ефективних стратегій і способів подолання ситуацій, які суб’єктивно сприймаються як стресові ситуації.

У рамках Тижня психології для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти першого курсу спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта та 231 Соціальна робота викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Наталя ЦИБУЛЯК та Ганна СИЗКО провели низку заходів.

28 квітня відбувся вебінар «Психологічна стікійсть у нестійкому світі». Під час зустрічі спільно дискутували з проводу того, чи є психологічна стійкість (стресостійкість) є однією з soft skills та як ця навичка може допомагти сучасному фахівцю справлятися з труднощами, рости і розвиватися. Під час зустрічні студенти мали можливість дізнатися більше про реакцію нашого тіла на стрес із погляду нейробіології. Родзинкою вебінару стали прості, але дуже ефективні практики “перехоплення” контролю над стресом.

Доповненням роботи  став онлайн майстер-клас «Створення моєї ресурсної казки», який відбувся 30 квітня. Кожен з учасників завдяки казці розробив свій особистий ритуал подолання стресової ситуації.

Сподіваємося, що такі неформальні зустрічі та практичні поради будуть у нагоді під час професійної діяльності, а й допоможуть студентам самостійно долати складну ситуацію, впоратися з труднощами, запобігти емоційним порушенням, використовуючи власні психологічні резерви. Адже, уміння справлятися зі складними ситуаціями, застосовуючи власні психологічні ресурси – запорука збереження психологічного здоров’я й ефективного виходу зі складних життєвих ситуацій із мінімальними емоційними та іншими втратами.

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


 

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ОП «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»

Під час карантину викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти використовують час із користю для професійного розвитку та самовдосконалення.

Так, зокрема Анастасія Попова, старший викладач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти пройшла онлайн курс «Діалог та медіація: Шлях до порозуміння» на освітній платформі Prometheus.

Метою курсу було оволодіння знаннями та навичками щодо пошуку кроків до порозуміння, особливостей подолання конфліктів та розробки власного алгоритму ефективного діалогу.

Актуальність даного курсу полягає у тому, що викладачі належать до типу професії «людина-людина», де ефективне і конструктивне спілкування із різною аудиторією – важлива складова успішності професійної діяльності. Не виключенням є і різні конфліктні ситуації, які викладачі повинні вміти вирішувати із максимальною користю для всіх сторін конфлікту. Адже, можливість віднайти діалог та спільну мову навіть у найскладнішій ситуації – це поєднання кількох надзвичайно важливих сфер: дипломатії та культури, конфліктології та медіації, історії та мистецтва. Відповідальний крок на зустріч іноді надзвичайно важкий, але як саме його треба зробити та хто має його зробити першим? – це важливі знання і навички, які кожен повинен вміти застосовувати у своєму житті.

До того ж, користь цього курсу полягає у тому, що Анастасія Попова викладає дисципліну «Медіація в соціальній сфері» на другому (магістерському) рівні вищої освіти та зможе використати отриману інформацію для вдосконалення теоретичних і практичних складових освітньої компоненти. До того ж, за вимогами акредитації освітніх програм викладачі повинні мати підтверджене сертифікатом, дипломом, науковими доробками право викладати ту чи іншу дисципліну. Тому, карантин – це можливість витратити вивільнений з дороги на роботу час на корисні знання, які сприятимуть професійному вдосконаленню, саморозвитку та якісній професійній діяльності.

Медіація_шлях до порозуміння

 

 

Посилання на онлайн-курс (можливо стане у нагоді):

https://edx.prometheus.org.ua/courses/course-v1%3APrometheus%2BMEDIATE101%2B2020_T1/

 

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти


 

Вперед до першоджерел! Збираймо достиглі «дари Фрідріха Фребеля»!

Світова педагогічна спільнота святкує дві визначні дати: день народження ідеолога дошкільної освіти Фрідріха Фребеля та 180 років з моменту відкриття першого дитячого садка. Педагогічну спадщину метрів Фрідріха Фребеля, Марії Монтессорі, Рудольфа Штайнера було розглянуто на семінарському занятті у формі онлайн-конференції, яка була проведена на платформі Zoom доцентом кафедри дошкільної освіти Аллою ОМЕЛЯНЕНКО зі здобувачами вищої освіти  401, 402 груп спеціальності 012 Дошкільна освіта.

Викладач запросила майбутніх «садівниць дитячого садка» до висвітлення ренесансу історичних поглядів педагогів минулого в умовах перенасиченої цифрової сучасності, що залишає свої сліди в профілях, інстаграм-каналах, на які підписані навіть діти дошкільного віку. На вимушеному карантині студенти з вдячністю зазначають, що мають нагоду прискіпливо, ретельно тлумачити погляди педагогів з першоджерел у хрестоматії, яку впорядковано завідувачкою кафедри дошкільної освіти доцентом Іриною УЛЮКАЄВОЮ.

Під час дискусії найпереконливіше студенти обстоювали погляди щодо технології саморозвитку дитини, підготовленого середовища в спадщині Марії Монтессорі, Рудольфа Штайнера в сучасних закладах дошкільної освіти. Також на семінарі були презентовані студентками Юлією Шебедою. Анастасією Слинько портфоліо, в яких зібрані практичні здобутки з дисципліни “Інноваційні технології в дошкільній освіті”. Ну і, звичайно, як будь-який день народження не обійшлося без ігор. Студентам була запропонована дидактична гра «Кому належить цей предмет?», серед яких були: млинок, столик, спіраль, куб, кулька, флейта.

Символічно, що у майбутніх виховательок на наступному тижні починається виробника практика, до цього з’ясували історичні аспекти, порівняли з сучасними інноваційними технологіями і тепер мають можливість використовувати варіанти осучаснених методик дошкільної освіти.

Все точно за Фрідріхом Фребелем: минуле, сьогодення і майбутнє – це триєдина сутність часу.

Алла ОМЕЛЯНЕНКО

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Професійна комунікація з майбутніми роботодавцями

Теоретичні та методичні основи, якими оволодівають здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта під час навчання в університеті потребують практичного відпрацювання. Для цього майбутні вихователі проходять виробничу практику, де мають можливість в умовах реального освітнього процесу «відшліфовувати» свої професійні вміння. По закінченню навчання кожного очікує процес працевлаштування. Сьогодні до фахівця дошкільної освіти висувають чіткі й конкретні вимоги. Щоб зорієнтувати майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах ринку праці, потреби до конкурентоспроможності, асистент кафедри дошкільної освіти  Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА провела практичне заняття зі здобувачами вищої освіти 401 групи з теми «Професійна комунікація як показник компетентності» за участі гостей – вихователя-методиста ЗДО №28 «Малятко» Олени Борзенкової та завідувачки дитячого садка НВК «Капітошка» Ірини Євстаф’євої.

В ході заняття у форматі Zoom-конференції, відбулося моделювання співбесіди молодих фахівців з потенційними роботодавцями. Здобувачки озвучували свої самопрезентації, а гості здійснювали аргументований вибір. Моделювання співбесіди, як і за реальних обставин, передбачало відповіді «претенденток на вакантну посаду» на запитання «роботодавців». У ході живої бесіди вихователя-методиста ЗДО № 28 «Малятко» Олену Борзенкову цікавило, чому здобувачки обрали цю професію, що сподобалося, і що ні під час практики, що вони хочуть привнести в освітній процес ЗДО, що запозичили у педагогів-практиків, яким чином будуть вирішувати конфліктні ситуації з батьками тощо. Завідувачка дитячого садка НВК «Капітошка» Ірина Євстаф’єва цікавилася тим, якому віковому періоду надають перевагу, з чого почнуть діяльність в конкретній групі, чи використовують інтернет-технології у роботі, як будуть готувати дітей до навчання в умовах НУШ, чому надають переваг: традиційним заняттям чи інтеграції тощо.

Діалог виявився не просто змістовним, він спонукав до продовження. Здобувачки-дошкільники ставили запитання, а гості відповідали. Всі учасники зазначили ефективність такого формату взаємодії, й висловили сподівання поспілкуватися наживо. На завершення здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта отримали запрошення на роботу по закінченню навчання в університеті.

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора


 

Взаємодія між студентами під час дистанційного навчання

Одним із викликів дистанційного навчання є пошук інструментів, які дозволяють зберігати взаємодію не тільки між викладачем і студентами, а й організувати ефективну співпрацю між студентами. Важливість групової роботи в умовах вимушеної самоізоляції зростає, оскільки така робота не тільки дозволяє організувати процес взаємонавчання та розвитку soft skills, але й сприяє розвитку психологічної стійкості, формує та підтримує почуття єдності, мотивує до навчання.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії залежно від конкретних цілей та результатів навчання здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта прагнуть організовувати взаємодію студент-студент задля роботи над спільними проєктами, розв’язанням кейсів тощо.

Так, під час вивчення дисципліни «Логопедія» студенти працюють у групах над аналізом письмових робіт дітей із дисграфією (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати), що дозволяє на дистанційній основі продовжувати опанування теоретичними знаннями з логопедії, формування вмінь аналізувати письмові роботи дітей, виявляти основні дисграфічні помилки, систематизувати та узагальнювати отримані результати, обробляти та аналізувати інформацію; формулювати логічні висновки. Робота в парах застосовується для перевірки на помилковість суджень під час опанування курсу «Логопедія» (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати), що дозволяє не тільки перевірити попередньо засвоєні знання, а й сприяє їх застосуванню у вирішенні проблеми виховання і навчання осіб із порушеннями мовлення, розвитку критичності мислення та формування здатності відстоювати власні переконання (викладачі – к. пед. н., доц. Ганна ЛОПАТІНА, к. пед. н., ас. Ганна МИЦИК).

Робота в мікро-групах під час опанування курсу «Психокорекційна робота з агресивними дітьми» (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) працюють на створення кейсів на матеріалі випадків з практики за схемою. Після обговорення підгрупи обмінюються кейсами та пропонують свої варіанти вирішення діагностичного завдання для надання допомоги клієнту (викладач – к. психол. н., ст. викл. Тетяна СУЩИНСЬКА).

У рамках дисципліни «Психологія педагогічна» здобувачі вищої освіти об’єднуються в пари задля роботи над спільним проєктом «Ідеальний педагог», що дозволяє віддалено проаналізувати особливості педагогічної діяльності та особистості педагога як організатора освітнього процесу, спонукає до рефлексії (ресурс Padlet) (викладач – к. психол. н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК).

Під час вивчення дисципліни «Спеціальна дошкільна педагогіка» робота в мікро-групах (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) із застосуванням прийомів «Фішбоун», «Песимісти і оптимісти», «Дерево рішень» дозволяє здобувачам при вирішенні освітніх та науково-методичних завдань активізувати попередньо засвоєні знання в галузі спеціальної освіти, розвинути культуру мовлення під час співпраці в мікро-групах, розвинути навички роботи в групі для вирішення проблеми та налагоджувати ефективну міжособистісну взаємодію, розвинути здатність бути критичним і самокритичним, наполегливим щодо поставлених завдань і взятих зобов’язань очільника мікро-груп (викладачі – к. пед. н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, к. пед. н., ас. Ганна МИЦИК).

Робота в парах застосовується на дисципліні «Психокорекція з практикумом» задля відпрацювання навичок проведення індивідуальної психокорекції в парах (психолог-клієнт) в онлайн-режимі (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати). Це дозволяє студентам адаптувати методи психокорекції до умов взаємодії в дистанційному форматі, при цьому викладач виступає в ролі супервізора. Завдяки такій дистанційній роботі забезпечується формування здатності до особистісно-зорієнтованого педагогічного спілкування, формується уміння надавати рекомендації клієнтам щодо оптимальних шляхів вирішення проблемних ситуацій, а також здатності розрізняти специфіку використання різних психокорекційних методів у процесі психокорекції, організовувати та здійснювати корекцію пізнавальної та емоційно-особистісної сфер людини у різні вікові періоди (викладач – к. психол. н., ст. викл. Тетяна СУЩИНСЬКА).

Під час опанування дисципліни «Психологія дитяча» здобувачі вищої освіти об’єднуються в мікро-групи задля роботи над спільним проєктом «Психологічний портрет дитини» (ресурс Padlet). Це дозволяє віддалено систематизувати психологічні особливості дитини різного віку, а також сприяє розвитку навичок роботи в групі для вирішення проблеми та налагодження ефективної міжособистісної взаємодії (викладач – к. психол. н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК).

У рамках дисципліни «Психологія соціалізації та соціальної адаптації дітей з особливими освітніми потребами» здобувачі вищої освіти працювали у підгрупах задля порівняння своїх думок і припущень з іншими, обговорення та обмін емоціями (метод «Сторітеллінг», платформа Stories that move). Під час цього дистанційного заняття вдалося проаналізувати те, як Я сприймаю себе та інших, поглянути на розмаїття як природну та притаманну світу особливість. Це дозволило з’ясувати, яким чином робляться припущення, яку роль відіграють упередження та стереотипи, унікальність, і як це впливає на процес соціалізації та соціальної адаптації (викладач – к. психол. н., доц. Ольга СЕРБОВА).

Вивчення навчальних дисциплін «Лопедичний масаж та гімнастика» та «Фізична реабілітація осіб з вадами мовлення» відбувається синхронно та асинхронно. Так, студенти групами складають програми масажу, індивідуальні плани реабілітації, аналізують відеоматеріали (ресурс Padlet), а також закріплюють набуті знання під час розв’язання кейсів (викладач – к. пед. н., доц. Ганна ЛОПАТІНА).

У рамках дисципліни «Організація та планування логопедичної роботи» здобувачі вищої освіти, працюючи у парах, розробляли та виготовляли макет логопедичного кабінету з застосуванням ресурсу Prezі, а потім мали змогу на занятті презентувати, обговорювати та визначити позивні і не дуже вдалі сторони. І як результат визначились із грамотним та безпечним зонуванням та матеріально-технічним забезпеченням логопедичного пункту при закладах освіти (викладач – ст. викл. Наталія АНАСТАСОВА).

Під час вивчення дисципліни «Діагностика та корекція розладів аутичного спектру» робота в мікро-групах задля співвіднесення проявів поведінки дітей з РАС (ситуації) з симптоматикою розладу, а також розгляд кейсів консультування батьків щодо проблем дитини з РАС формує здатність співпрацювати з батьками дітей та/або особами, які їх заміняють, спеціалістами інших галузей, дотримуючись у своїй діяльності толерантності, культури спілкування, його способів та форм, вербальних і невербальних засобів (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) (викладач – к. психол. н., доц. Ольга СЕРБОВА).

Дійсно, організація та підтримка взаємодії між студентами під час дистанційного навчання є складною проблемою. Проте, її можна розв’язувати із застосуванням дистанційних технологій, зберігаючи якість освітнього процесу та досягаючи програмних результатів навчання.

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

ШИРОКІ ОНЛАЙН МОЖЛИВОСТІ ПРОФЕСОРСЬКОЇ ШКОЛИ

Кафедра дошкільної освіти вкотре доводить, що інноваційність – важлива ознака сучасної освіти. Неочікуваний режим дистанційного навчання не став викликом для викладачів. Адже весь професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти у доволі стислі терміни трансформував 100 % освітніх курсів у новий  незвичний формат.

Безумовно, особливого впливу зазнали зовнішні оффлайн зустрічі з вихованцями закладів дошкільної освіти та воркшопи з батьками і колегами. Такі події, звичайно, максимально скоротились. Але, поєднавши професіоналізм та любов до дітей, доктор педагогічних наук, професор кафедри дошкільної освіти Лариса ЗАЙЦЕВА знайшла оптимальне вирішення зі склавшоїся ситуації – організувала авторську школу «Розвивальна математика».

«Розвивальна математика» – сучасний проект, в якому реалізується нова технологія формування математичної компетентності дітей дошкільного віку.

Авторська школа професора Лариси Зайцевої має широкі можливості: вдосконалює освітню практику підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта, забезпечує соціальну затребуваність в онлайн платформі для висвітлення кращого педагогічного досвіду для освітян з усієї України, виступає методичним порадником для працівників закладів дошкільної освіти, сприяє розширенню та поглибленню творчих контактів, обміну досвідом та науковими матеріалами з науково-педагогічними працівниками.

Для якісної підготовки майбутніх фахівців дошкільної освіти під час практичних занять з дисципліни «Теорія і методика формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку» здобувачі вищої освіти працюють у прикладному форматі. Незвичайні інтерактивні форми подання викладачем навчального матеріалу, використання ним різноманітних пізнавально-практичних питань і завдань, вирішення яких вимагає від здобувачів активної пошукової діяльності, сприяють підтримці їхньої оптимальної мотивації до використання свого навчально-творчого потенціалу, прояву розумової самостійності та ініціативності.

На сучасному етапі вже неактуальним стають прості формальні знання та уміння відтворення вивченого на репродуктивному рівні. Відтак, онлайн-заняття з дітьми є неоціненною практикою для придбання та вдосконалення методичних навичок здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з проведення занять з математики, уміння будувати діалог з дитиною, підтримувати їхній інтерес до завдань.

Сьогоднішні вихователі закладів дошкільної освіти мають швидко адаптуватися в «карантинних» умовах, мати стійку мотивацію до самоосвіти та саморозвитку. З метою ознайомлення педагогічних колективів із інноваційним освітнім інструментарієм, підвищення їх професійно-кваліфікаційної майстерності, доповнення новими формами педагогічної діяльності і новими видами методичних знань професор Лариса ЗАЙЦЕВА систематично проводить онлайн-семінари.

Тематика семінарів передбачає розгляд актуальних питань організації занять з математики:

✅Чи залишається заняття основною формою навчання дітей дошкільного віку?

✅Яким має бути середовище на занятті?

✅Чи доцільно проводити заняття на килимі та рухливі заняття з математики?

✅У чому особливість розумового заняття?

✅У чому перевага занять за столами?

Учасниками семінару є не тільки педагоги, але й батьки дітей дошкільного віку. Всі уважно слухають та занотовують виступ професора, з цікавістю переглядають відео-заняття за сучасною навчальною технологією, діляться власним досвідом, обговорюють переваги використання авторських друкованих зошитів. Такі зустрічі здобувачів-вихователів-викладача-батьків і дітей мають позитивну атмосферу та бажання подальшої співпраці.

Слід зазначити, що професор Лариса ЗАЙЦЕВА популяризує та активізує науково-дослідницьку діяльність на державному рівні, оскільки вона є старшим науковим співробітником лабораторії дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України, науковим кореспондентом Національного центру «Мала академія наук України». Тож, Лариса Іванівна проводить вебінари з актуальних питань дошкільної освіти та виховання, зокрема: «Використання активних методів у навчанні дітей дошкільного віку математики», під час якого розкриває особливості використання моделей в ознайомленні з кількістю, формою, простором та часом. Вебінар на тему «Світ у вимірі математики» Лариса ЗАЙЦЕВА присвятила розкриттю особливостей інтегрованого підходу. Вона на конкретних прикладах показала як математика розкриває таємниці навколишніх об’єктів природного та предметного довкілля, представила цікаві завдання, у яких математика характеризує одну з невідомих сторін звичайних предметів, що оточують дитину.

Маючи великий досвід методичної роботи у вихованні дітей дошкільного віку, підготовці сучасних фахівців дошкільної освіти професор Лариса ЗАЙЦЕВА вдало здійснює компетентнісно орієнтований підхід у викладацькій діяльності.

Онлайн-семінари тривають! Для участі реєструйтеся на сайті https://zayceva.com.ua/

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

КАРАНТИН ОЧИМА ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

Для здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота карантин – це не відпочинок, не канікули та зовсім не розваги. Це нові виклики, задачі, ідеї та можливості.

Ми сумуємо за тією надихаючою атмосферою, яка панує у стінах нашого університету, за можливістю слухати лекції в аудиторії і відповідати, переборюючи страх публічних виступів. Саме у такі моменти ми і відчуваємо себе справжніми студентами.

Але ще на початку березня ми думали інакше, ми тяжко прокидалися вранці і говорили, знову в університет, знову пари, знову відповідати, знову самостійна, знову домашні завдання, знову їхати у маршрутці і ще багато таких «знову»…. І чи хтось з нас міг собі уявити, що все різко зміниться в одну мить?

І зараз би повернути те відчуття «знову»… прийти в університет, попити каву з одногрупниками, поспілкуватися або порадитися з викладачами у приватній бесіді, посидіти на парах, вдягнути нову сукню та похизуватися новою зачіскою або новою прикрасою. А ще «знову» відвідати цікавезні заходи, які проводять для нас студентське самоврядування, викладачі та адміністрація університету. На карантині роль студента сприймається зовсім по іншому, і вже хочеться «знову» на повну використовувати цей статус.

Сьогодні, вже по іншому сприймаємо навчання та інакше дивимось на ті можливості, які мали, коли «знову» ходили на пари. На карантині стаємо відповідальніші та розуміємо, що багато залежить і від нас – від нашого бажання вчитися, від нашої відповідальності. Намагаємося використовувати карантин максимально з користю і звісно, ж спілкуємося з викладачами та своїми одногрупниками та друзями про дистанційне навчання, шукаємо позитивні та негативні сторони. Кожен має свою думку стосовно дистанційної освіти, але ми так скучили за один одним, що вирішили об’єднатися і спільно провести дослідження щодо позитивів і негативів навчання за допомогою дистанційних технологій серед здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота.

До позитивної сторони дистанційного навчання здобувачі вищої освіти віднесли:

 • Освоєння сучасних технологій та каналів спілкування.
 • Можливість більше часу приділяти неформальній освіті.
 • Почали ще більше цінувати живе спілкування зі студентами та викладачами.
 • Можливість ефективно розподілися свій час (не марнувати час на дорогу) та дотримуватися режиму дня.
 • Підвищення комп’ютерної грамотності.
 • Можливість більше часу проводити у сімейному колі.
 • Можливість прокидатися дещо пізніше.

На думку здобувачів вищої освіти негативними аспектами виключно дистанційної роботи є:

 • Відсутність живого спілкування та емоцій.
 • Недостатньо якісне технічне забезпечення.
 • Поганий Інтернет зв’язок.
 • Відсутня можливість проводити практичні заняття.
 • Перебої з електропостачанням.
 • Велике навантаження на зір.
 • Відбувається гірше засвоєння лекційних матеріалів.
 • Вдома є інші члени сім’ї, що часто викликає незручності.
 • Домашня атмосфера не мотивує до продуктивної навчальної діяльності.

Не зважаючи, що існує досить багато негативних моментів, студенти та викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти успішно справляються з усіма викликами: проводять лекції та семінарські заняття за розкладом; мотивують та постійно підтримують контакт між собою.

Не можна не відмітити такий величезний позитивний ефект, що студенти справді скучили за живим спілкуванням між собою, викладачами та стінами університету. Маємо надію, що, коли ми «знову» повернемося з карантину – будемо це більше цінувати те, що маємо. Скоріше б уже те «знову»…

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

Книга як стиль життя

Здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта  не тільки розумні, а й дуже креативні, що, безумовно, є запорукою успішності майбутніх вихователів. З метою підвищення якості підготовки кваліфікованих фахівців, створення умов для їх творчого зростання старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО запропонувала майбутнім педагогам різноманітні завдання до Всесвітнього дня книги, який  щорічно відзначається 23 квітня у 190 країнах світу.

У рамках вивчення дисциплін «Педагогічна творчість» та «Сучасні освітньо-ігрові технології у закладах дошкільної освіти» здобувачі груп 301 ДО та 402 ДО створили низку презентацій, в яких пропагують книгу та переваги читання, як-от: «Як пройти в бібліотеку», «З книгою – у майбутнє».

Цікавими формами на підтримку читання та підвищення статусу книги були: фотоконкурс «Фотографія з улюбленою книгою», онлайн дискусія «Молодь і книга: залишилися точки дотику?», фотореклама «Читаємо з розумом», опитування в Google формах «Фільм чи книга?», есе на тему «Освідчення в коханні улюбленому письменнику».

Креативність майбутніх вихователів проявилась і при створенні «книжкової реклами» – буктрейлерів. Роботу подібного типу здобувачі робили вперше. Книги обирали на власний розсуд.

Незвичайною родзинкою серед заходів було приєднання здобувачів-дошкільників до прямих ефірів «Казка на ніч» телезірки Олі Полякової. Майбутні вихователі впевнені, що читання і слухання казки у прямому ефірі розвиває дитячу уяву, а якщо це робити разом із дітьми, то це ще й зближує.

Ажіотаж серед студентів та викладачів спеціальності 012 Дошкільна освіта викликав флешмоб зі слоганом «У комп’ютері – новини, в книзі життя». Про це свідчать числені яскраві фотографії із залученням членів родини, а також вихованців, з якими здобувачі познайомилися під час практики.

Викладачка переконана, що потрібно залучати багато різних цікавих і неординарних методик, своїм прикладом показуючи, що читати модно та цікаво.

Кафедра дошкільної освіти безмежно радіє творчому розвиткові майбутніх вихователів та сприяє поєднанню теорії із практикою в засвоєнні навчальних курсів.

Кафедра дошкільної освіти читає з великим задоволенням! Читаємо самі і Вам радимо!

 

 

    

 

 

 

 

  

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, стари викладач кафедри дошкільної освіти

світлини  з архіву кафедри


 


 

ОСВІТА СЕРЦЯ ТА РОЗУМУ: м’які навички СЕЕН

Одним із актуальних проблем сучасної науки є практичне застосування в освіті нових даних про те, як працюють емоції, інтелект і розум людини. Викладачка кафедри прикладної психології та логопедії Наталя ЦИБУЛЯК пройшла базовий курс із застосування та практичної реалізації програми соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning). Ця інноваційна програма була розроблена науковцями з університету Еморі (США) і наразі реалізується у понад 25 країнах світу, зокрема у 2019-2020 н.р. в Україні стартував пілотний проєкт щодо її запровадження у школах.

Основний фокус СЕЕН програми – розвиток базових людських цінностей, системне та критичне мислення, зосередження уваги, запобігання стресу й стійкості до нього, співпереживання до себе й інших. СЕЕН програма базується на трьох вимірах знань та компетенцій: усвідомленості, залученості та співпереживанні, які перетинаються між собою.

СЕЕН програма надає як педагогам, так і практичним психологам необхідні інструменти для сприяння розвитку емоційного, соціального та етичного інтелекту людини під час освітнього процесу. Програма орієнтована на роботу з дітьми дошкільного, молодшого шкільного та підліткового віку. Участь у цій програмі дозволить не тільки збагатити навчальні курси підготовки вихователів, спеціальних педагогів і практичних психологів закладів освіти сучасними підходами та інструментами роботи з дітьми, а також застосовувати окремі елементи під час взаємодії зі здобувачами вищої освіти.

 

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

СУЧАСНІ ЗАСОБИ ОПАНУВАННЯ ДИСЦИПЛІН

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти,  в умовах карантину, продовжує активно працювати в дистанційному форматі. Викладачі кафедри дошкільної освіти пропонують здобувачам вищої освіти різні можливості повного та якісного дистанційного опанування навчальних курсів: платформу MOODLE, електронну пошту, соціальні мережі, месенджери Viber, WhatsApp, Telegram тощо.

Звичайно, виникає багато питань і, зрозуміло, що дистанційне навчання – це тільки альтернатива, яка у повній мірі не може замінити класичну форму навчання, але, відповідно до інноваційної освітньої парадигми поняття «навчити» означає «навчити навчатися», самостійно здобувати, аналізувати, інтерпретувати інформацію, прагнути до постійного вдосконалення, саморозвитку, самореалізації. Саме це викладачі та студенти спеціальності 012 Дошкільна освіта й роблять сьогодні – навчаються навчатися дистанційно.

Самостійна робота здобувачів вищої освіти в умовах карантину покликана навчити молодь опрацьовувати необхідні джерела, виконувати практичні та індивідуальні завдання, чітко формулювати свої думки й, головне, відповідально ставитися до навчання.

Викладачі не тільки надають різноманітні навчальні матеріали для самостійного опрацювання (лекції, завдання для практичних занять, контролю та самоконтролю, навчальні програми з переліками питань та списками літератури, електронні підручники й посібники, методичні рекомендації),

Так, у рамках вивчення дисципліни «Професійно-комунікативна культура вихователя ЗДО» з теми «Емпатійний складник професійно-комунікативної культури вихователя закладу дошкільної освіти» асистент кафедри дошкільної освіти Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА провела практичне заняття в онлайн-форматі на платформі Zoom. Учасниками були здобувачі вищої освіти 401 групи спеціальності 012 Дошкільна освіта ФДССО. На цьому занятті, як і на попередньому, здобувачі опановували метод ненасильницького спілкування М. Розенберга, вирішуючи завдання-ситуації професійного спілкування. Деякі з них потребували вдумливості, а деякі – всміхали. Так чи інакше – учасники цього заняття стали на 8 кроків ближче до мети!

Асистент Наталя ГРИГОР’ЄВА проводить індивідуальні консультації зі здобувачами з дисципліни «Педагогіка раннього дитинства», з метою уточнення методичних настанов щодо виконання різних видів роботи. Повне методичне забезпечення курсу створено на платформі Google Classroom. У Classroom зручно працювати і викладачеві і студентам, оскільки сервіс забезпечує користувачів універсальним робочим апаратом, має зручний, інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс і можливості, необхідні учасникам освітнього процесу (дозволяє оцінювати роботи здобувачів за встановленими заздалегідь критеріями, дає можливість коментувати завдання та «підглядати» за роботою одногрупників).

Тож, продовжуємо працювати в онлайн-форматі та відповідально створювати віртуальний навчальний простір із використанням сучасних цифрових технологій!

Юлія СЕМЕНЯКО

старший викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

 


 

ЛІДЕРСТВО В ОСВІТІ  / АБО ВЧИТЕЛІ МАЙБУТНЬОГО

З 13 по 17 квітня цього року завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська взяла участь у семінарі-форумі Liberal arts. Це інтелектуальна платформа для зустрічі, діалогу й співпраці вчителів майбутнього, які приймають виклики сучасності та підтримують модель “навчання впродовж життя”.

З 2017 року в Україні серію відкритих форумів для вчителів про лідерство в освіті та розвиток цілісної особистості ініціювала та щорічно проводить Українська академія лідерства.

#LA_ULA Українська Академія Лідерства – це 10-місячна освітня програма розвитку для випускників шкіл віком від 16 до 18 років. Програма допомагає молоді знайти своє призначення, пізнати країну та світ, усвідомлено обрати майбутню професію та розкрити лідерські якості. Подробиці на офіційному сайті академії: ual.ua.

Упродовж 5 днів онлайн-зустрічей обговорювалися питання, що є наразі, в реаліях дистанційного навчання, дуже актуальними:  суспільні виклики в новій онлайн-реальності; із якими викликами стикнулися вчителі в новій онлайн-реальності?; сила команди, лайфхаки як працювати з командою; мистецтво рефлексій, як здобути та не втратити зв’язок з учнями; нові освітні рішення; в яких мережах ловити підлітків? тощо.

Лекції та робота в групах проходила у додатку Zoom. Команда проєкту працювала злагоджено як в технічному, так і в організаційному плані. Модератори та спікери (Орися Демська, Любомир Шимків, Яна Козаченко та ін.) на відмінно виконали свою місію. Цінною стала така форма роботи як  читання та обговорення текстів (Читання як досвід), коли ми мали можливість обговорити, поділитися власними думками та почуттями щодо прочитаних уривків із роману Альбера Камю «Чума». Також корисним було поспілкуватися з співзасновником та керівником студії онлайн-освіти EdEra, консультантом та експертом з дистанційного навчання, координатором проектів ОБСЄ Україна Іллею Філіповим.

Участь у форумі дала можливість поділитися досвідом організації дистанційного навчання у нашому університеті, отримати відповіді на ті питання, які турбують кожного викладача, вчителя долученого до цього процесу.

 

Катерина ПЕТРОВСЬКА,

доцентка, завідувачка кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

 к.пед.н.,доцент

 


 

Краса Великодня!

Незважаючи на карантин продовжується активний освітній процес  на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти за допомогою технологій дистанційного навчання.

Незвичайні умови навчання не стали перешкодою для дотримання хороших звичаїв світлого свята – Великодня здобувачами вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта. Вже традиційно доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА у рамках вивчення дисципліни «Художня праця та основи дизайну» напередодні Великодня навчає майбутніх вихователів мистецтву створення писанок, крашанок та витинанок. Цьогоріч воркшоп відбувся в онлайн-форматі.

На початку віртуальної зустрічі викладач узагальнила знання здобувачів про писанки та витинанки як твори декоративно-прикладного мистецтва; розказала про символіку великодніх яєць та їх регіональні особливості, продемонструвала кращі зразки розпису. Педагог зауважила, що через магію писання писанок можна передавати свої глибокі почуття, переживання, настрої, створити оберіг для близьких людей.

   Після ознайомлення з різними техніками виготовлення великодніх виробів кожен створював власний витвір мистецтва під керівництвом Тетяни Леонідівни. Дівчата мали можливість обрати цікаві орнаменти для великоднього яйця, проконсультуватися з педагогом щодо добору фарб чи візерунків тощо. Попри те, що нині в магазині можна придбати різні наліпки чи малюнки для великодніх яєць, все ж таки самостійно розфарбована писанка в рази краща. Тим паче, відроджувати українські традиції модно!

«Кожен виріб відображає індивідуальний внутрішній світ того, хто його створив. Немає двох однакових писанок чи крашанок. Кожна з них різна, кожна з них розповідає про свого автора», – зазначала під час он-лайн зустрічі Тетяна ЄСЬКОВА.

На завершення воркшопу Тетяна ЄСЬКОВА закликала всіх учасників поширювати фото своїх творінь у соціальних мережах, адже писанка – це не лише оберіг, але й символ вдячності своїм ближнім, і роблять її для того, аби ділитися, дарувати.

Проведення таких занять не тільки сприяє вихованню у здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта  поваги до традицій і звичаїв свого народу, а й прищеплює любов до народного мистецтва (писанкарства); виховує у майбутніх вихователів естетичний та художній смак.

Пропонуємо для перегляду індивідуальні роботи здобувачів вищої освіти груп 401 ДО та 402 ДО – весняні витинанки та барвисті деревця, оригінальні писанки, яскраво демонструють майстерність кожного студента.

Нехай святковий настрій, яскраві емоції та радість рідних серцю людей буде завжди з Вами! Нехай це величне свято наповнить Ваші серця світлими почуттями віри, надії та любові!

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ВІТАЄМО НАТАЛЮ РИБНІКОВУ

з перемогою у конкурсі творчих робіт

«Погляд молоді»

 в рамках реалізації Міжнародного наукового проекту

«Євроінтеграція в освіті, науці і культурі»

Не навчанням єдиними славляться здобувачі вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота. Як поєднувати корисне із необхідним – наші студенти добре знають і вміють. Адже професія соціального працівника – це не тільки рутина, але і щоденна креативність і майстерність фахівця навчити та надихнути свого клієнта ставати кращим із дня у день.

Не виключенням є і наша зірочка, Наталя Рибнікова – талановита та розумна студентка, якій вдається поєднати якісну професійну підготовку у стінах університету, різні заходи неформальної освіти для професійного самовдосконалення та творчість.

Цього разу, Наталя Рибнікова стала переможцем конкурсу творчих наукових робіт «Погляд молоді» в рамках реалізації Міжнародного наукового проекту «Євроінтеграція в освіті, науці і культурі». Тематика конкурсу була орієнтована на реалізацію в творчих молодіжних розробках уявлень сучасного студентства про нашу планету і майбутнє людської цивілізації, інтеграційних процесах в суспільстві, культурі, мистецтві.

 

Вітаємо нашу

Наталю Рибнікову!

Бажаємо успіхів і натхнення,

яскравого сонечка, міцного здоров’я,

океан позитивних емоцій, море щасливих подій!

Пишаємося і дякуємо,

що обрала спеціальність 231 Соціальна робота

 

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

ЯК ПРАЦЮЮТЬ НА КАРАНТИНІ МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ ТА ЇХ ВИКЛАДАЧІ

Дистанційне навчання на карантині для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота – це виклик, який ми прийняли та вже більше місяця намагаємося якісно і змістовно організувати освітній процес.

За допомогою дистанційних технологій Скайп, Moodle, Zoom зустрічаємося зі студентами денної та заочної форм не тільки на парах онлайн за рокзладом, але і проводимо консультації зі здобувачами, спілкуємося з їхніми батьками.

Не оминув карантин і проведення виховних заходів – суміщуємо корисне з необхідним. Щовівторка та щотверга збираємося всім складом здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота та викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти для того, щоб обговорити важливі та хвилюючі питання кожного на карантині, а також підготуватися до акредитації.

Проводимо планерки онлайн для того щоб поділитися досвідом, обговорити проблеми та знайти ефективні рішення. Хоча карантин багато хто сприймає як можливість відпочити, але не викладачі кафедри. Оскільки справ тільки щодня додається, розробити складові для електронних курсів, скласти тести та залити їх Moodle, подумати як будемо приймати екзамени у заочної форми, а також як організувати практику і державну підсумкову атестацію, перевірити всі роботи онлайн, мотивувати здобувачів виконувати все вчасно та якісно, заспокоювати батьків, що навчання відбувається, підготувати звіти про виконану на карантині роботу і багато іншого.

Карантин – це можливість для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти приділити декілька годин, зекономлених на дорозі на роботу, на підвищення кваліфікації. Кожен з викладачів кафедри вже щонайменше отримав один сертифікат і отримав новий досвід та нові знання.

Сприймаємо цей час як можливість стати професійнішими, мобільними та більш сучасними. Адже на карантині опановуємо нові для себе можливості, які обов’язково використаємо у майбутньому.

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

к.пед.н.

(світлини з архіву кафедри)


 

На пару – з практиком

Минулого тижня доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА разом із логопедом-практиком м. Запоріжжя Олесею МОРОЗОВОЮ провели бінарну лекцію з навчальної дисципліни «Логопедія», яка займає провідне місце в процесі фахової підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта».

Лектори сформували уявлення у студентів 304 групи спеціальності 016 «Спеціальна освіта» про зміст системи корекційного навчання з профілактики порушень писемного мовлення у дітей. Також під час заняття вони власноруч виготовили практичний матеріал, який можна застосовувати в подальшій роботі з дітьми.

Підсумовуючи зауважимо, що практики охоче діляться своїми напрацюваннями, а студенти стають ще більше вмотивованими до практичної діяльності.


 

Весняний брейн-ринг

4 березня відбувся брейн-ринг для здобувачів вищої освіти 2 курсу 202 ДО групи спеціальності 012 Дошкільна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Учасники інтелектуального шоу змагалися за звання найрозумнішої та найталановитішої студентки 202 ДО групи. Спостерігало за перебігом конкурсів журі у складі одногрупників, студентів 202  ДО групи. І перемогла  … жіноча краса, жіноча інтуїція, молодість!

Зустріч відбулася напередодні Міжнародного жіночого дня. Не випадково інтелектуальне змагання стало для учасників святом весни, жіночності, краси.

Наталія Кеда, куратор 202 ДО групи, старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії


 

 

Неформальна освіта майбутніх соціальних працівників: зимова школа від ОБСЄ

З 25–28 лютого цього року Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти брала участь у Зимовій школі для майбутніх соціальних працівників та психологів з допомоги постраждалим від торгівлі людьми.

Захід організовувався у рамках діяльності Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні», що реалізувався за фінансової підтримки урядів Канади та США.

Наталя Рибнікова пройшла серйозний відбір серед претендентів на участь у такому масштабному заході. У конкурсному відборі перевага надавалася кандидатам, які пройшли онлайн-курс «Протидія торгівлі людьми в Україні» (курс розміщений на сайті EdEra: https://courses.ed–era.com/courses/course–v1:EdEra_OSCE+ST101+ST101/about) та надали відповідний сертифікат.

Загальною метою проекту було посилення спроможності органів державної влади у сфері протидії торгівлі людьми, а також посилення спроможності державних органів та громадських організацій надавати відповідну допомогу постраждалим від торгівлі людьми.

Активно подискутувати та навчатись основним поняттям у сфері протидії торгівлі людьми, обговорити ризики потрапляння в такі ситуації, шляхи їх уникнення та практично відпрацьовувати методики, які застосовуються при наданні допомоги людям, які пережили ситуацію торгівлі людьми зібралося 25 учасників з усієї України.

Протягом чотирьох днів учасники заходу мали можливість отримати додаткові знання у сфері протидії торгівлі людьми, зокрема, що стосується тенденцій та ризиків даної проблеми, шляхів уникнення потрапляння в такі ситуації та про національний механізм надання допомоги особам, які постраждали від такого явища. Майбутні соціальні працівники та психологи були ознайомлені з кращими європейськими практиками соціальної роботи при наданні соціальних послуг та допомоги постраждалим.

Родзинкою програми став майстер-клас з базових навичок попередження професійного та емоційного вигорання при роботі зі складними клієнтами та пошуку власних ресурсів для відновлення. Також учасники встигли зняти соціальний ролик на задану тематику і презентувати його.

Соціальний працівник чи психолог має бути готовим чи готовою до комунікації з особами, які постраждали від торгівлі людьми, вміти уникати ретравматизації, визначити нагальні потреби постраждалих, надати їм підтримку та допомогу у поверненні до нормального життя. Тому, неформальна освіта та розширення теоретичних знань є важливою складовою професійного розвитку майбутніх соціальних працівників.

Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

АКАДЕМІЧНО ДОБРОЧЕСНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ

27 лютого ц.р. для здобувачів вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» денної та заочної форм навчання був організований тренінг-семінар «Академічна доброчесність: від теорії до практики». Організатором та модератором заходу виступив асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Антон СЕРДЮЧЕНКО за підтримки Катерини ПЕТРОВСЬКОЇ (завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) та Анастасії ТУРГЕНЄВОЇ (доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти ).

Під час зустрічі було обговорені питання, пов’язанні із визначенням сутності, принципів академічної доброчесності, а також основними порушеннями в цій сфері.

Захід передбачав двосторонню роботу, тому учасники ділились власними думками та баченням шляхів вирішення цієї проблеми, розбирали кейс-ситуації, а також співвідносили термінологію і значення видів порушення академічної доброчесності.

Завершили роботу учасники закріпленням отриманих знань за допомогою онлайн-сервіса опитувань «KAHOOT» в якому змагались між собою в швидкості написання правильних відповідей щодо розуміння сутності академічної доброчесності та її важливості при підготовці висококваліфікованих соціальних працівників.

Антон СЕРДЮЧЕНКО,

асистент Кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти,

провідний фахівець наукового відділу з інноваційної діяльності

Світлини з архіву кафедри

 


 

Теорія + практика = конкурентноспроможний випускник

Одним із головних завдань закладів вищої освіти є впровадження концепції студентоцентрованого навчання. При цьому особливий акцент робиться на тому, що  професійні вміння і навички, фахові компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти, забезпечать його конкурентоспроможність, затребуваність на ринку праці.

З метою набуття загальних та фахових компетентностей здобувачем вищої освіти, які необхідні для розв’язання діагностичних, реабілітаційних, корекційних проблем у галузі спеціальної освіти, важливим питанням є пошук різноманітних форм інтеграції науки з практикою.

Для подолання розриву між рівнем теоретичних знань і вмінням  їх застосовувати на практиці, була присвячена зустріч між студентами 4 курсу 404 СО та 405 СО груп спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету та Лілією Глінською, директором комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської районної ради Запорізької області.

Тема для обговорення «Корекційно-реабілітаційний супровід дітей з особливими освітніми потребами та/або з інвалідністю в інклюзивно-ресурсному центрі викликала інтерес у здобувачів вищої освіти.

Протягом спілкування майбутні спеціалісти дізналися від Лілії Глінської про кадрове забезпечення, вимоги до оснащення кабінетів в інклюзивно-ресурсному центрі, специфіку просвітницько-педагогічної роботи серед батьків. Найбільше зацікавлення у здобувачів освіти викликав перегляд відеоматеріалів корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами, які проводилися фахівцями інклюзивно-ресурсного центру.

Ця зустріч ще раз довела справедливість слів великого математика XIX ст. Пафнутія Чебишева: «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії безкорисна і пагубна».

Наталія Кеда,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

НЕФОРМАЛЬНА ОСВІТА ДЛЯ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

З 18 по 22 лютого Анна Скорінова та Андрій Вареник, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2-го курсу зі спеціальності 231 Соціальна робота взяли участь у тренінгу «Всі разом: Залучення громади до системи раннього реагування на випадки домашнього насильства» у м. Маріуполь. Захід був організований за підтримки Ради жінок Донеччини за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення.

5-ти денний тренінг-марафон передбачав насичену програму, яка складалась з різних освітніх модулів, спрямованих на формування знань, умінь та навичок, необхідних для роботи з жертвами домашнього насильства у майбутній професійній діяльності.

Аанна та Андрій діляться враженнями: «

Вражень маса, інформації багато, але через те, що вона подається в творчій формі, то і сприймається легше. Багато спілкування, обговорення дуже активне і цікаве. Відчувається професіоналізм тренерів, що теж дуже радує. Зустріли привітно, всі проблеми і питання вирішуються швидко! Дякуємо викладачам кафедри за підтримку та допомогу».

А колектив кафедри соціальної роботи у свою чергу радіє, що маємо таких активних студентів! Так тримати!

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти БДПУ

Світлини з архіву кафедри


 

І ТУР ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ «СОЦІАЛЬНА РОБОТА» І «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»

18 лютого на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти відбувся І-й тур Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» для здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота. Модератором проведення заходу виступила доцент Наталя ЗАХАРОВА.

Усього у першому турі олімпіади з профільних спеціальностей прийняло участь 26 здобувачів вищої освіти, з яких – 17 за напрямом «Соціальна робота» та 9 – за напрямом «Соціальна педагогіка».

Програма І туру олімпіади передбачала блок тестових завдань з фахових дисциплін та виконання практичних завдань. Конкуренція була серйозна, адже кожен з учасників має високий рівень теоретичної підготовки і гідний представляти наш університет на Всеукраїнському рівні.

За результатами І туру зі спеціальності «Соціальна робота» найбільшу кількість балів отримала здобувачка 4-го курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Наталія Рибнікова (61 бал);

На другому місті – здобувач 3-го курсу Олексій Кучерук (55 балів).

Переможцем І туру за спеціальністю «Соціальна педагогіка» стала здобувачка 2-го курсу Сердюченко Анастасія із результатом в 48 балів.

Тож ці здобувачі зі спеціальності 231 Соціальна робота рекомендовані до участі у другому турі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка».

Вітаємо всіх учасників І туру олімпіад зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» та готуємось представляти наш Університет на Всеукраїнському рівні.

Бажаємо успіхів і натхнення!

 

Наталія ЗАХАРОВА,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти,

кандидат педагогічних наук,

доцент

 

світлини з архіву кафедри

 


 

ЗАСІДАННЯ РАДИ РОБОТОДАВЦІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

 

19 лютого відбулась перша робоча зустріч Ради роботодавців кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Бердянського державного педагогічного університету зі спеціальності 231 Соціальна робота. Організаторами та модераторами зустрічі виступили гаранти освітньо-професійних програм доценти Катерина ПЕТРОВСЬКА («Соціальна робота та практична психологія»)  та Анастасія ТУРГЕНЄВА( «Соціальна робота та соціальна педагогіка»).

У рамках зустрічі було визначено склад Ради роботодавців зі спеціальності 231 Соціальна робота, яка включає 9 організацій державних і недержавних спеціалізованих служб у галузі соціальної роботи на чолі з керівниками їхніх структурних підрозділів різних рівнів підпорядкування. Зокрема, до складу стейкходерів спеціальності 231 «Соціальна робота» ввійшли:

ПИЛИПЕНКО Ярослава – координатор соціальних проектів Релігійної Місії «Карітас-Спес-Бердянськ» Харківсько-Запорізької Дієцезії Римсько-Католицької Церкви;

МІЛАКУМОВ Володимир – керівник комунальної установи «Бердянський геріатричний пансіонат» Запорізької обласної ради;

ПОЛОЖЕНЦЕВА Анастасія – завідувач відділення Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

БАТУЛИНСЬКА Тетяна – директор Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

ПЄЙЧЕВА Світлана – директор Бердянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

КОПИЦЯ Наталія – керівник ГО «Жінка майбутнього»;

ШОСТАК Олена – заступник директора з виховної роботи Бердянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №  11 Бердянської міської ради Запорізької області;

ШЕНДЛЕР Ірина – директор комунального закладу «Обласний соціальний центр матері та дитини» Запорізької обласної ради;

ПЕЙЧЕВ Дмитро – директор комунальної установи «Обласний центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю» Запорізької обласної ради.

На засіданні були присутні усі представники Ради роботодавців, а також співробітники кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. У ході робочої зустрічі зі стейкхолдерами відповідно до порядку денного обрано Голову (Олена ШОСТАК), Заступника (Ярослава ПИЛИПЕНКО) та Секретаря (Дмитро ПЕЙЧЕВ) Ради роботодавців; обговорено мету, завдання та організаційне забезпечення співпраці роботодавців та кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти; затверджено перспективний план роботи на 2020 рік; презентовано освітньо-професійні програми підготовки фахівців освітніх ступенів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота.

Окрім формальних завдань, покладених на Раду роботодавців спеціальності 231 Соціальна робота, враховуючи зацікавленість потенційних роботодавців, було обговорено проблеми у підготовці майбутніх соціальних працівників із врахуванням практичного досвіду, а також окреслені перспективні напрями підвищення якості професійної підготовки соціальних працівників.

Наступна зустріч із Радою роботодавців для обговорення конструктивних ідей щодо внесення змін до змісту та обсягу освітніх компонентів освітньо-професійних програм планується на кінець квітня.

Сподіваємося, що плідна співпраця державних та недержавних організацій у галузі соціальної роботи м. Бердянська та кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти дозволить здійснювати професійну підготовку майбутніх соціальних працівників на ще більш високому науково-практичному рівні.

Дякуємо представникам Ради роботодавців за цікавість і небайдужість до майбутнього нашого рідного міста та України. Адже соціальні працівники – це агенти національних змін і транслятори вірних загальнолюдських цінностей.

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

кандидат педагогічних наук

 

світлини з архіву кафедри

 


 

Яскраві барви Дня Святого Валентина

 

День Святого Валентина здобувачі вищої освіти Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти провели яскраво, різнобічно та захоплююче. Святково прикрашений валентинками хол факультету задавав усім піднесеного настрою. Студенти спеціальності «Дошкільна освіта» зробили яскраву фотозону «LOVE IS…» та креативно-романтичні композиції, а ще – кожен охочий міг зробити фото з янголятком та купідоном.

Окрім святкових світлин та обіймів із симпатичними амурчиками всі бажаючі могли витягнути валентинку чи листа-привітання зі «Скрині кохання та побажань». Студенти активно вітали один одного, а також висловлювали щиру прихильність улюбленим викладачам.

Цього дня на факультеті панувала весела та дружня атмосфера й молодь залишилася задоволеною участю у святкуванні Дня Святого Валентина.

Кафедра дошкільної освіти вітає всіх зі святом! Кохання – це велика сила, яка рухає світом. Кохайте і будьте коханими! Нехай закоханість надихає Вас творити шедеври та великі відкриття!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Новітні корекційно-розвиткові методики від переможного субгранту «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

На цьому тижні кафедрою прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було отримано новітнє корекційно-розвиткове обладнання та корекційні методики, на кошти, які здобувачі спеціальності 016 Спеціальна освіта разом із викладачами виграли в субгранті «LOGOLAB».

Здобувачі вищої освіти мають змогу відпрацьовувати та покращувати професійні уміння та навички, використовуючи великий набір для мозочкової стимуляції, спеціальну гарнітуру HS, балансувальну доріжку «Щлях джедая», дидактичний набір «Дари Фребеля», а також технічне обладнання: кольоровий принтер та ламінатор.

За допомогою цього спеціального навчально-методичного обладнання здобувачі вищої освіти можуть удосконалювати свої професійні комптентності та практично опробовувати новітні спеціальні засоби навчання та методики.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії разом зі здобувачами розпочали активно знайомитися та використовувати нове обладнання в освітньому середовищі.

Попереду тільки цікаве та тільки позитивні зміни!

 

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедїі

 


 

Набуття здобувачами вищої освіти  компетентностей з академічної доброчесності!

07.02.2020 доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ з групою 206 ФДССО  було проведено тренінг щодо академічної доброчесності.

Під час тренінгу  здобувачі освіти 206 групи отримали розуміння того, чим саме є академічна доброчесність, а також процедур, які мають цю доброчесність забезпечувати.

В роботі в групах опрацювали глосарій основних термінів та понять, компетентності для дотримання академічної доброчесності, питання санкції, які можуть вживатися за порушення академічної доброчесності.

В ігровій формі розглянули питання:

 • Що таке принципи академічної доброчесності та чому вони важливі?
 • Чому здобувачі освіти списують?
 • Види недоброчесної поведінки та як вона шкодить самим учням?
 • Знання – основний капітал для здобуття успіху в майбутньому

Тренінг сприяв формуванню нової академічної культури, яка базуватиметься на довірі, чесності, прозорості, реальному навчанні, справжній науковій роботі.

За матеріалами доцента кафедри прикладної психології та логопедії

 Ольги СЕРБОВОЇ


 

Академічна доброчесність – важливий чинник якісної освіти!

Саме цьому був присвячений семінар-тренінг для першокурсників спеціальності 016 Спеціальна освіта, факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, якій був проведений 6 лютого старшими викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Ганною СИЗКО та Наталею АНАСТАСОВОЮ.

Інтерактивні вправи та завдання допомогли учасникам зрозуміти що є в основі академічної доброчесності, програвання та обговорення ситуацій сприяли з’ясуванню порушень академічної доброчесності та шляхів їх подолання.

У ході тренінгу здобувачі вищої освіти дійшли висновку, що академічна доброчесність передбачає боротьбу із плагіатом як актом шахрайства в студентських наукових роботах; фабрикацією та фальсифікацією результатів наукових досліджень; обманом, списуванням, хабарництвом. В умовах висококонкурентного суспільства успішним може бути тільки той, хто має самостійно здобуті знання, навички, вміння, креативне мислення та поважне ставлення до здобутків інших.

Тож, давайте впроваджувати академічну доброчесність починаючи із себе!

 

 

Ганна СИЗКО,

Наталя АНАСТАСОВА,

старші викладачі

кафедри прикладної психології та логопеді


 

Домашнє насильство – щоденний злочин

 

З 20–23 січня цього року здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Наталя Рибнікова брала участь у тренінгу «Комплексний підхід у розбудові громади, вільної від насильства» у м. Маріуполь. Захід був організований Радою жінок Донеччини за підтримки Фонду Народонаселення ООН в Україні.

Актуальність тематики тренінгу не викликає сумніву і є важливою проблемою сьогодення. На жаль, більшість громадян ніколи не замислювались над питанням домашнього насильства, і більше того, – несвідомо толерує жорстоке поводження з дітьми як «спосіб виховання» (більше 50% дорослих в Україні так вважають) або таке саме ставлення до жінок/чоловіків. Згідно дослідження ОБСЄ щодо насильства над жінками в Україні 7 з 10 жінок за своє життя зазнавали насильства, і лише 7 з 100 про це заявили. Лише половина жінок (50%) вважає себе дещо поінформованою про те, що роботи в разі насильства.

Під час тренінгу учасники та учасниці мали можливість ознайомитися з оновленим законодавством, заявами та методичною документацією, що стосується проблем насильства. Також вони дізналися про стадії життєвого циклу сім’ї, цикли насильства, як виявляти випадки домашнього насильства та реагувати на них, розібралися з видами та формами профілактики, індикаторами прихованих форм домашнього насильства, визначили союзників, які зможуть їх підтримати у побудові комплексного підходу у створенні громади, вільної від насильства.

Хочемо наголосити, що участь у тренінгах такого плану дає можливість розширити знання, які ми отримаємо під час навчання та професійно зростати.

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

Челендж «Shporam.Net»

Період сесії – це завжди період підведення певних підсумків, у який поволі студент замислюється, що працювати потрібно було не заради оцінки, а задля власних знань. Проте, під час підготовки до семінарських, написання тез, курсових тощо іноді так хочеться звернутися до всіляких допоміжних засобів…

З цієї причини з ініціативи кафедри прикладної психології та логопедії та за підтримки студентського самоврядування БДПУ серед студентства спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було запущено челендж «Shporam.Net». Здобувачі вищої освіти завзято занурились у творчий процес відображення власного погляду на наслідки порушення принципів академічної доброчесності і створили кумедні відео, в яких висвітлили своє бачення їх реалізації.

Відео можна переглянути за посиланням https://www.facebook.com/groups/1088317804710707/ .

 

 


 

ШКОЛА ВОЛОНТЕРІВ ПРО СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Школа волонтерів Волонтерського загону «Палітра добра», створеного на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти (керівник: доц. Тургенєва А. О.) користується популярністю. Ми щасливі поділитися тим, що цього року ми навчили вже 2 групи волонтерів.

У цьому навчальному семестрі Школа волонтерів відкрила двері для школярів та здобувачів ВО нашого університету всіх курсів та освітніх програм. Модераторами Школи волонтерів були Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»), Наталя Рибнікова, Альона Руденко та Аліна Новікова (здобувачки І рівня вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»).

Метою діяльності Школи є підготовка здобувачів вищої освіти та школярів старших класів до волонтерської діяльності у соціальній сфері.

За час навчання у школі учасники дізналися про можливості волонтерства в Україні та закордоном, безкоштовні подорожі, обміни, проекти, форуми, конференції; вивчили види волонтерства та навчилися їх розрізняти. Завдяки палким дискусіям з’ясували, які риси характеру притаманні універсальному волонтеру; вдосконалювали власні вербальні й невербальні навички спілкування; розбиралися, як легше запам’ятовувати ім’я великої кількості людей та, звичайно, практикувалися. Більше трьох місяців учні обох школ під керівництвом досвідчених студентів відвідували цікаві тренінгові заняття, присвячені питанням «Волонтерства в Україні», «Пізнання себе», «Управління життєвими ситуаціями та прийняття рішень», «Можливостям для молоді», «Методиці фору-театру», а заключним етапом став об’єднаний виступ учнів обох шкіл волонтерів у форматі форум-театру.

Сутність методики форум-театру, полягає у пошуку, разом із глядачами, шляхів вирішення конкретної проблеми чи можливості виходу зі складної життєвої ситуації. Участь у подібному заході сприяє розвитку креативності, нестандартного, варіативного мислення у вирішенні проблем різних соціальних груп.

Згідно слів волонтерів, метод форум-театру дав можливість не тільки усвідомити важливість і актуальність проблем, що були запропоновані, але й сформувати ставлення до різних видів поведінки, здобути навички самоаналізу, самокритики та самопошуку варіантів вирішення проблеми з використанням власного досвіду та досвіду інших людей, включаючи можливості підсвідомості та емоційного інтелекту.

 

Наталя РИБНІКОВА,

здобувачка вищої освіти І (бакалаврського) рівня

спеціальності Соціальна робота 

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

 


 

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА МАЙСТЕРНЯ

20 грудня ц. р. ініціативна група факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти у складі канд. пед. наук, доц. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталі ЗАХАРОВОЇ та здобувачів вищої освіти спеціальності Соціальна робота Наталі РИБНІКОВОЇ  та Антона СЕРДЮЧЕНКО (організатор  –  ас. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталія МИХАЙЛЕНКО) відвідали заклади загальної середньої освіти м. Токмака та Токмацького району Запорізької області з метою проведення профорієнтаційної роботи.

Представники педагогічного колективу та школярі були ознайомлені з історією та сучасним станом Бердянського державного педагогічного університету: діяльністю факультетів та спеціальностями, за якими готують фахівців; професорсько-викладацьким складом; матеріально-технічною базою; роботою органів студентського самоврядування. Крім того, майбутні соціальні працівники, спираючись на власний успішний досвід, розповіли про можливості особистісного розвитку, реалізації професійного та творчого потенціалу студентської молоді.

Спілкування з учнівською молоддю проходило в інтерактивному форматі – школярам було запропоновано ознайомитися з формулою успішного вибору професії, проаналізувати власні ресурси, необхідні для освоєння того чи іншого виду професійної діяльності, визначити конкретні кроки на шляху до омріяної професії. Крім того, було презентовано відеоролик про насичене життя факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, який викликав жвавий інтерес та емоційний відгук серед учнівської молоді, а також роздаткові матеріали у вигляді буклетів, що містять усю необхідну інформацію для майбутнього абітурієнта.

Дирекція закладів привітно та тепло приймала гостей, надавала технічне забезпечення та висловлювала інтерес щодо подальшої співпраці.

 

 

 

Наталя РИБНІКОВА,

здобувачка вищої освіти І (бакалаврського) рівня

спеціальності Соціальна робота 

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

Семінар-тренінг «Розвиток комунікативних вмінь у дітей старшого дошкільного віку із порушеннями мовленнєвого розвитку»

У рамках співпраці між викладачами Бердянського державного педагогічного університету та педагогами району 24.12.2019 на базі             КУ «Районний методичний кабінет» Бердянської районної ради Запорізької області відбувся семінар-тренінг для керівників закладів дошкільної освіти. Захід проведено старшим викладачем кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету Наталією КЕДОЮ.

Протягом методичної зустрічі було обговорено питання щодо подолання труднощів у комунікативній діяльності старших дошкільників з порушеннями мовлення. Під час практичного блоку учасники семінару-тренінгу ознайомилися з комунікативними іграми, які сприяють оволодінню вербальних і невербальних вмінь, зниженню емоційної напруги, підвищенню самооцінки як дітей з особливими потребами, так і їх однолітків з нормотиповим розвитком.

Семінар став майданчиком для обміну думками, професійними здобутками.

 


 


 

ДО СЕСІЇ І НА СЕСІЇ ЖИВУТЬ СТУДЕНТИ ВЕСЕЛО

 

12 грудня викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачі вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота стали учасниками інтелектуально-розважального шоу «Інтуїція».

Захід відбувся в рамках підсумкової екзаменаційної роботи з дисципліни «Анімаційна діяльність соціального працівника». Організаторами шоу виступили здобувачі 3-го курсу під керівництвом доцента Анастасії Тургенєвої.

Інтелектуально-розважальне шоу, яке було представлене на розсуд глядачів є аналогом шоу, яке транслювалося на новому каналі «Суперінтуїція». Головними героями заходу виступили Анна Скорінова (здобувачка 3-го курсу зі спеціальності 231 Соціальна робота) та доцент Сергій Улюкаєв. Їм належало вгадати неправдиві факти про викладачів та студентів керуючись логікою або інтуїцією.

У рамках заходу була надзвичайно запекла боротьба. Але все ж таки перемогла дружба. А всі учасники та організатори заходу отримали можливість дізнатись багато цікавинок як про викладачів так і про своїх друзів.

Тож, з упевненістю можемо стверджувати, що і на сесії можна отримувати задоволення і натхнення від навчання.

Дякуємо організаторам заходу Юлії Піддубній, Анастасії Євтушенко, Анастасії Караулановій, Анастасії Чорній, Олексію Кучереку, Олені Горі, Анастасії Зарубіній, Катерині Ончевій, Катерині Грабаренко та ідейному натхненнику доценту Анастасії Тургенєвій за настрій і натхнення!

 

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри

 

 

 


 

ЦІКАВА ПРАКТИКА МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

Виробнича практика здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота  добігла до кінця. На цей раз майбутнім соціальним працівникам випала нагода попрацювати у територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) населення при Бердянському Інтегрованому центрі підтримки.

Метою дiяльностi територіального центра  соціального обслуговування є надання соцiальних послуг громадянам, якi опинилися у складних життєвих обставинах (внутрішньо переміщеним особам, людям з iнвалiдністю, громадянам похилого вiку, дiтям з особливими потребами, людям без певного місця проживання).

За час проходження практики студентам вдалося вивчити правила внутрішнього розпорядку центру; напрямки діяльності, режим роботи, структуру установи; історію розвитку, зміст посадових обов’язків керівника установи та керівників відділів; ознайомитися з відомчим підпорядкуванням бази практики, основними нормативно-правовими документами, що регламентують її діяльність; правилами внутрішнього розпорядку, джерелами фінансування територіального центру, формами контролю та нагляду за фінансово-господарською діяльністю установи, аналітично-інформаційною довідкою щодо діяльності територіального центру соціального обслуговування; структурними підрозділами, що входять до складу територіального центру відповідно до нормативних документів; вимогами, які пред’являються до працівників даної установи, їх духовного світу і особистісних якостей; з основними функціональними обов’язками посадових осіб територіального центру, інноваційними соціальними практиками в системі соціального обслуговування, особливостями виявлення одиноких непрацездатних громадян, які потребують соціального обслуговування; порядком здійснення обстеження матеріально-побутових умов; визначенні потреб у необхідності надання різних видів послуг, організацією та наданням соціального обслуговування громадянам, котрі цього потребують; пакетом документів, необхідних для влаштування до структурних підрозділів територіального центру, а також з умовами припинення обслуговування структурними підрозділами територіального центру.

Окрім отриманих фундаментальних теоретичних знань щодо діяльності центру, у рамках завдань практики здобувачами вищої освіти були проведені соціально-педагогічні тренінгові заняття з наступних тем: «Комунікація та її основи», «Міжособистісні конфлікти та шляхи їх подолання», інтерактивна лекція «Розвиток пам’яті у людей похилого віку», виставка з декоративно-прикладного мистецтва «Дивовижний підводний світ», заняття з оздоровчої фізкультури, кінолекторій та заняття з інформаційних технологій.

Навчання має бути нерозривним із практикою, і майбутні соціальні працівники змогли у цьому переконатися. Здобувачі 403 групи дякують кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти за організацію проходження практики в соціальних центрах різного спрямування.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського)

рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота

ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 


 

CAREER TALKS ТА МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ

На початку грудня ц. р. Наталя Рибнікова, здобувачка І (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота, взяла участь у Всеукраїнському форумі «Career talks 3.0: навички для успіху».
Метою заходу було об’єднання молодих та активних людей всієї України для вирішення важливих проблем. Організаторами форуму виступили Міністерство культури, молоді та спорту України, Державна установа «Всеукраїнський молодіжний центр», Центр «Розвиток КСВ», платформа Career Hub та Фонд ООН у галузі народонаселення.

Захід об’єднав лідерів думок, ТОП-менеджерів та активних молодих людей з усієї України, в тому числі через онлайн-трансляцію заходу для всіх регіонів країни. Учасники дізналися про найбільш актуальні ідеї, тренди та поради з розвитку навичок та кар’єри від реальних ТОП-менеджерів. Генеральним бізнес-партнером форуму виступив АТ «Райффайзен Банк Аваль». Навчальний партнер: n.cubator. Інформаційні партнери: U-report, AIESEC в Україні.

Програмою заходу було передбачено:

 • виступи топ-менеджерів про навички, що ведуть до успіху в кар’єрі у державному, громадському, міжнародному та корпоративному секторах, а також у підприємництві;
 • живе спілкування з експертами в малих групах на тему розвитку ключових навичок на думку молоді;
 • історії молоді про кар’єру в українських компаніях;
 • підписання Пакту заради молоді-2020 новими роботодавцями;
 • вирішення молоддю практичних кейсів від роботодавців;
 • можливості для молоді щодо практики/стажування/працевлаштування від компаній;
 • симуляційна гра роботи компанії.

Інсайти за час форуму:

 • у світі, що змінюється, у кожного є шанс стати зіркою;
 • сила – не в знанні, сила – в обміні знаннями;
 • відчувайте себе суперменом на співбесіді;
 • люди, процеси і технології – ключові елементи змін;
 • іноді, для того, щоб побачити всю картинку, необхідно піднятися високо в небо та подивитися на все з висоти гелікоптера.

Важливо зазначити, що заходи неформальної освіти є важливим елементом професійного розвитку майбутніх соціальних працівників та усіх небайдужим молодих людей. Адже кому, як не нам змінювати світ на краще.

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського)

рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота

ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 

 


 

Майстер-клас «Новорічна іграшка своїми руками»

 

Сьогодні на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  було проведено майстер-клас «Новорічна іграшка своїми руками» для вихователів закладів дошкільної освіти міста Бердянська. Мета майстер-класу: навчити педагогів виготовляти іграшки-саморобки, які можна використовувати в освітній роботі з дітьми. Особливістю цього заходу було навчання педагогів виготовленню м’яких іграшок з фетру та надання їм привабливості за допомогою інших матеріалів: ґудзиків, намистинок, мережива тощо.

Використовувати такі іграшки можна в сюжетно-рольових, дидактичних іграх, як роздавальний матеріал на заняттях, як новорічні прикраси для ялинки та подарунки. Участь у  таких майстер-класах є дуже корисною для фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість поєднати свої теоретичні знання з практичною діяльністю, розкрити свої творчі здібності, навчитись створювати гарні речі своїми руками і вдосконалити свої фахові компетентності.

Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова.

 

Тетяна ЄСЬКОВА

к.п.н, доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

ЕКСКУРСІЯ НА ВИСТАВКУ«РАДЯНСЬКИЙ ДАВИД» ДО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ І. БРОДСЬКОГО

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість відвідати дивовижну виставку у Художньому музеї ім. І. Бродського «Радянський Давид». На виставці були представлені 30 робіт І. Бродського, частина з яких зберігається у фондах Одеського художнього музею і була показана в Бердянську вперше. Яскравим доповненням виставки стала лекція куратора виставки «Радянський Давид» Кирила Липатова «Ісаак Бродський, як прокламатор тоталітарної політики стосовно мистецтва».

Споглядаючи представлені на виставці експонати, які дали можливість дізнатися більше про мистецтво радянського періоду нашої держави і викликали зацікавленість, глядачі мали можливість поглибити свої знання з історії. «Радянський Давид» показав своїм глядачам, яким чином художник може стати ключовим елементом пропаганди, формувати суспільство та змінювати цілі країни. Проект «Мистецтво в авангарді суспільних змін» реалізується в рамках Проекту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Відвідування виставки сприяло розвитку художньо-естетичних компетентностей майбутніх фахівців дошкільної освіти.

 

Тетяна ЄСЬКОВА

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

Переможний субгрант «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

В цю суботу 7 грудня 2019 р. о 12.00 в конференцзалі Бердянського державного педагогічного університету відбувся завершальний етап навчання активної молоді м. Бердянська в рамках проєкту Concept School.

Активні, завзяті та творчі здобувачі вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта Олеся Морозова, Крістіна Улітіна та Аліна Новікова презентували соціальний проєкт «Науково-дослідний центр інклюзивної освіти «LOGOLAB». Учасники спрямували свою увагу на активний розвиток Навчального консультативного логопедичного пункту з подальшою перспективою трансформування у науково-дослідну лабораторію інклюзивної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ.

Здобувачі отримали неоціненний досвід, цікаві знайомства та феєричні емоції від участі у Проєкті. Конкурсанти за підримки викладачів кафедри прикладної психології та логопедії Наталі Анастасової та Марії Зверяки завзято та активно підійшли до вирішення та представлення зазначеної проблеми перед поважними членами журі Concept School та іншими учасниками Проєкту.

Після інтенсивного та продуктивного навчання учасники мали змогу змагатися за грант у 1000$ на реалізацію соціально значущих проблем м. Бердянська. Студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта на високому рівні презентували свій проєкт, одержали чесну перемогу й отримали грант на придбання обладнання для Логопедичної лабораторії ФДССО БДПУ.

Здобувачі та викладачі кафедри прикладної психології та логопедії виражають подяку молодіжній громадській організації Edison Space Coworking за підтримки американського фонду USAID за втілення інкубатору ідей Проєкту.

Наталя Анастасова

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

ФДССО

 

 


Україно-британський форум «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті»

 

Минулого тижня доцент кафедри прикладної психології та логопедії Наталя Цибуляк мала можливість взяти участь у Форумі «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті», який був організований Британською Радою в Україні за партнерства Інституту вищої освіти НАПН України та AdvanceHE (Велика Британія) і підтримки Міністерства освіти і науки України та Національного агентства забезпечення якості вищої освіти.

Мета форуму – започаткувати національну платформу для фахового обговорення і обміну кращими практиками з питань вдосконалення викладання у вищій освіті. Під час заходу ключовими проблемами для обговорення стали:

 • Досконалість викладання як пріоритет розвитку Європейського простору вищої освіти та національної політики України. Спікери: Світлана Калашнікова, Директор Інституту вищої освіти НАПН України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Олег Шаров, Генеральний директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих, Міністерство освіти і науки України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Михайло Винницький, голова Секретаріату, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
 • Досвід Великої Британії щодо вдосконалення викладання у вищій освіті. Спікери: Ієн Холл, Керівник партнерських програм, Advance HE (Велика Британія); Джулі Болдрі Карренс, Генеральний директор, Higher Ideas (Велика Британія);  Саймон Вільямс, Директор, Британська Рада в Україні).
 • Презентація досвіду університетів України щодо професійного розвитку викладачів. Спікери: Володимир Бугров, Проректор з науково-педагогічної роботи, Київський національний університет імені Тараса Шевченка;  Наталія Віннікова, Проректор з наукової роботи, Київський університет Бориса Грінченка; Тарас Добко, Перший проректор, Український католицький університет, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти)

Форум став першим у серії заходів нової трирічної програми, спрямованої на підвищення якості викладання у вищій освіті України. Тому під час заходу Британська Рада представила нову Програму, спрямовану на розвиток досконалості викладання і навчання у вищій освіті України (Ukraine Higher Education Teaching Excellence Programme). Реалізація Програми відбуватиметься протягом 2019 – 2022 років. До участі в Програмі були запрошені заклади вищої освіти, які прагнуть розбудовувати систему вдосконалення викладання у власній установі. Детальні умови та вимоги до закладів вищої освіти мають бути оприлюднені 10 грудня цього року.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 

 

 


Культура академічної доброчесності починається з себе

 

У сучасному світі доброчесність є фундаментом особистісного зростання людини. Вища освіта через навчання і дослідження фактично скріплює цей фундамент елементами академічної доброчесності, які покликані виховувати чесність, гідність, повагу до себе та інших. Недарма в Бердянському державному педагогічному університеті розроблено проєкт Положення про академічну доброчесність.

Для популяризації культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти сьогодні, 6 грудня, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК провели зустріч з теми «Академічна доброчесність». Під час заходу учасники не тільки різнобічно розглядали поняття академічної доброчесності, знайомилися з Проєктом, а й обговорювали значення формування культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти для професійно-особистісного розвитку.

 

 


 

МІЙ ІДЕАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ

 

5 грудня в рамках підсумков